​Articol actualizat

SUA: Microsoft, vizat de o ancheta de corupere a unor oficiali guvernamentali din China, Italia si Romania, pentru a obtine contracte

de R.M.. I.C.     HotNews.ro
Marţi, 19 martie 2013, 20:43 Actualitate | Esenţial

Autoritatile americane ancheteaza grupul informatic Microsoft si o serie de parteneri ai acestuia care ar fi corupt responsabili guvernamentali din China, Italia si Romania, pentru a obtine contracte, scrie miercuri Wall Street Journal, preluat de AFP. UPDATE: Microsoft spune ca va trata chestiunea cu toata seriozitatea si promite ca va face verificari.

Potrivit sursei citate, avocati din cadrul Departamentului de Justitie si din cadrul Autoritatii de Reglementare din Domeniul Bursier verifica acuzatii de mita facute de un fost reprezentant al Microsoft in China precum si relatiile companiei cu anumiti consultanti si distribuitori din Romania si Italia.

Autoritatile americane investigheaza daca Microsoft este implicat in posibile cazuri de mita data de distribuitori de ai sai pentru a obtine contracte de software cu Ministerul Comunicatiilor din Romania.

"Luam in serios toate acuzatiile aduse atentiei noastre si cooperam deplin cu anchetele guvernamentale", a reactionat John Frank, vicepresedinte insarcinat cu chestiuni juridice la Microsoft, intr-un mesaj postat pe blogul oficial al grupului.

Potrivit cotidianului economic, care citeaza surse apropiate dosarului, ancheta condusa de autoritatea de reglementare in domeniul bursier si Departamentul Justitiei ar fi inca intr-un stadiu preliminar.

Ea ar fi fost deschisa in special in urma acuzatiilor de mita formulate de un fost reprezentant al Microsoft in China. Autoritatile nu au acuzat inca formal Microsoft sau asociatii sau, adauga Wall Street Journal.

Afirmand ca Microsoft nu poate "face comentarii asupra anchetelor in curs", Frank a subliniat ca "intr-un grup de talia noastra, acuzatii de aceata natura sunt formulate din timp in timp".

El admite ca "intr-un grup cu 98.000 de angajati si 640.000 de parteneri, nu este posibil sa spui ca nu vor exista niciodata acte condamnabile", dar a reafirmat angajamentul Microsoft de a preveni si sanctiona astfel de actiuni.

UPDATE 1: Prima reactie Microsoft la aceaste acuzatii:


"Tratam cu toata seriozitatea sesizarile aduse in atentia noastra si cooperam pe deplin in orice ancheta guvernamentala. Ca si in cazul altor companii mari cu operatiuni in toata lumea, suntem din cand in cand sesizati cu astfel de suspiciuni privind posibile abateri ale angajatilor sau partenerilor de afaceri si le verificam sub toate aspectele, indiferent de sursa. De asemenea, investim puternic in activitati preventive de training, monitorizare si de audit pentru a ne asigura ca operatiunile noastre comerciale din toata lumea indeplinesc cele mai inalte standarde legale si etice.", a spus John Frank, Vicepresedinte si Consilier General Adjunct, Microsoft

UPDATE 2: Reactia Ministerului Comunicatiilor - raspuns la solicitarile facute de Wall Street Journal

„Am verificat intern datele transmise de dumneavoastra si, din inregistrarile noastre oficiale, reiese ca Ministerul Comunicatiilor si Tehnologiei Informatiei nu a incheiat in anul 2008 contractul la care v-ati referit. Exista un contract incheiat in 2009 cu un consortiu de firme, insa este important sa precizam ca sumele pe care le-ati mentionat in solicitarea dvs, nu coincid cu sumele aferente contractelor cu aceste firme.

Totodata, este importanta sa subliniem ca, in relatiile Ministerului cu furnizorii, nu cunoastem si nu ne sunt furnizate informatii despre eventualele discount-uri pe care acestia le au in relatia lor cu partenerii.

In documentele oficiale din perioada 2004-2009, am identificat intr-un contract o suma similara cu ce ne-ati transmis dvs, insa este vorba de o alta firma, nu de aceea la care va refereati. Precizam ca suma respectiva nu a fost achitata de catre Minister (din cauza unor deficiente constatate in actul aditional incheiat, cu efecte in derulare), factura fiind stornata cu acordul firmei cu care se incheiase contractul”


Ministerul a transmis miercuri catre presa inclusiv solicitarea facuta in numele publicatiei Wall Street Journal:

“Va scriu in numele publicatiei Wall Street Journal, care m-a rugat sa obtin reactii din partea autoritatilor din Romania pentru o ancheta jurnalistica la care lucreaza. Este vorba despre un presupus act de coruptie care ar putea implica Ministerul Comunicatiilor.

Potrivit informatiilor obtinute de jurnalistii de la Wall Street Journal, compania Microsoft Romania ar fi folosit o firma (…) ca intermediar pentru a plati mita in numele sau cu scopul de a obtine, in 2008, un contract de 26 de milioane de dolari cu Ministerul Comunicatiilor si Tehnologiei Informatiei (contractul ar fi fost o prelungire a unuia incheiat in 2004, in valoare de 54,5 milioane de dolari). Potrivit acelorasi informatii neconfirmate, firma ar fi cumparat licente de la Microsoft cu o reducere de 62% si apoi le-ar fi revandut ministerului, dar la un pret in care nu se regasea aceasta reducere, iar o parte din diferenta de bani ar fi ajuns la oficiali ai ministerului. Acestea sunt toate informatiile care mi-au fost furnizate de jurnalistul de la Wall Street Journal care m-a contactat si, dupa cum am scris, nu sunt confirmate"
, se arata in solicitarea primita de Minister din partea WSJ.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

6080 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    Jilava sa pregateasca celulele ! (Marţi, 19 martie 2013, 20:51)

    Cetatean-roman [utilizator]

    Bine ca a plecat Nastase si a eliberat un loc... Vine marfa proaspata de la ...USL
    • +10 (14 voturi)    
      Nica e client Microsoft 100% (Marţi, 19 martie 2013, 21:38)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean-roman

      Nu stiu cum se face dar Microsoft incheie contractele de inchiriere licente cu statul Roman ori de cate ori este Nica ministrul la Comunicatii si Societate Informationala.
      De exemplu in 2004 - 40 000 000 dolari
      in 2009 - 100 000 000 dolari
      si in 2012 - 33 000 000 euro .
      Ori de cate ori a platit statul romanul licente Microsoft in valoare de mai mult de 30 000 000 dolari, le-a negociat ministerul condus de Nica. La mai mare!
      • -9 (11 voturi)    
        Ce a cumpărat Microsoft în 2003? (Marţi, 19 martie 2013, 23:03)

        AdrianCalin [anonim] i-a raspuns lui denvarel

        Gândiți-vă puțin la tranzacția pe care a făcut-o Microsoft când a cumpărat un antivirus românesc. Sunt convins că Microsoft și-a recuperat banii plătiți pe acea investiție tot din România. Pe de altă parte a fost un moment important care ne-a adus multe beneficii, poate că nu mai erau atâtea companii foarte puternice din IT în România dacă în 2003 nu se încheia acel business. Lucrurile sunt, întotdeauna, mai complicate decât par la prima vedere iar eu cred că Microsoft ne-a făcut un bine chiar dacă pentru acest bine am plătit câteva zeci de milioane de dolari. Nimic nu e gratis pe lumea asta.
        • +4 (8 voturi)    
          Cateva zeci? (Marţi, 19 martie 2013, 23:22)

          denvarel [utilizator] i-a raspuns lui AdrianCalin

          Incearca cateva sute, esti mai aproape de realitate.
          Si ne-a facut un bine ca ne-a dat de lucru? O spui de parca am avut parte la profit.
          Nu ma intelege gresit, apreciez firmele care creaza locuri de munca dar pana la urma este un contract din care ambele parti au de castigat, atat salariatul cat si angajatorul.
          Eu nu-i spun multumesc patronului cand imi da salariu, eu il intreb ce mai facem luna urmatoare.
        • +1 (3 voturi)    
          Domnul Adi (Miercuri, 20 martie 2013, 11:22)

          greezly [utilizator] i-a raspuns lui AdrianCalin

          Am inteles ca esti sluga lui Voiculescu si trebuie sa reprezinti anumite interese si pe internet, e de ajuns cat de manifesti pe facebook. Imi pare sincer rau pentru tine!
    • -1 (7 voturi)    
      marfa proaspata de la ...PDL (Miercuri, 20 martie 2013, 9:45)

      Marin Puscasu [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean-roman

      Contractul suspect, in valoare de
      100 de milioane de euro, a fost incheiat in
      2009, de catre ministrul Comunicatiilor,
      Gabriel Sandu (PDL), ministru in guvernul
      Emil Boc (PDL).

      Jilava sa pregateasca celulele !
      • +1 (1 vot)    
        de era asa... (Miercuri, 20 martie 2013, 13:43)

        brita [utilizator] i-a raspuns lui Marin Puscasu

        am fi aflat acum din surse oficiale, cu promptitudine! prin urmare nu e...
  • +14 (26 voturi)    
    In Romania?!? (Marţi, 19 martie 2013, 20:57)

    lucky luck [utilizator]

    Nu e posibil! In Romania, oficialii sunt incoruptibili, se stie, inchisorile secrete ale CIA nu au existat, statul apara cetateanul si interesul public...
    • +4 (10 voturi)    
      nu inteleg (Marţi, 19 martie 2013, 22:05)

      CristaPop [anonim] i-a raspuns lui lucky luck

      de ce i-ati dat minusuri acestui post. e super tare!
  • +3 (15 voturi)    
    Haz... in acest caz (Marţi, 19 martie 2013, 21:05)

    Pooky [utilizator]

    In China si Italia poate, nu zic nu, dar sa corupi oficiali guvernamentali din Romania tu, ditamai Microsoftul, pentru a obtine contracte? Nu prea cred.

    Si asta nu pentru ca guvernantii nostrii ar fi incoruptibili sau pentru ca la Microsoft sunt angajati numai sfinti, ci pentru ca la noi toata lumea are deja instalata ultima versiune de Windows, cu update la zi, acasa si la serviciu, pe laptop, telefon sau tableta, oriunde si oricand este nevoie. Nu vad ce-ar putea oferi in plus un amarat de contract cu licenta...
    • +13 (13 voturi)    
      eee (Marţi, 19 martie 2013, 22:25)

      Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui Pooky

      Cand nu cumperi cu banii tai iti poate oferi multe un contract, si tie si vanzatorului. Poate o impartire de comision?
    • +7 (11 voturi)    
      In cel mai cinstit guvern?! (Marţi, 19 martie 2013, 22:42)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Pooky

      Ma mir!
  • 0 (14 voturi)    
    O surpriza imensa! Soc! (Marţi, 19 martie 2013, 22:10)

    CristaPop [anonim]

    Dar vai, ce citesc eu aici? Acuzatii de mita in sofware? Dar vai, asa ceva nu se poate! Aia din software sunt toti niste calculatoristi cu ochelari de la 10 ani speriati de bombe! Dar vai, asa ceva nu se poate in aceasta industrie. Se intampla doar in agricultura, energie, constructii, industria usoara, telecomunicatii, justitie si invatamant. In IT, nu! Niciodata! Aici toti banii sunt albi si nimanui nu-i pute gura.
  • +6 (12 voturi)    
    coruptia din sua: lobby (Marţi, 19 martie 2013, 22:28)

    jackalphonse [utilizator]

    in alte tari se numeste coruptie
    • +2 (6 voturi)    
      In SUA este impozitat lobby-ul (Marţi, 19 martie 2013, 23:26)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      De aceea este legal. Putea sa se numeasca intermediere, comert, asistenta, consiliere. Cat timp se face pe factura cu taxe si impozite platite iar beneficiarul e cunoscut este legal.
      Cand se face fara plata taxelor si fara cunoasterea beneficiarului este mita si se pedepseste.
      Ce o fi asa complicat pentru USL-isti astia sa inteleaga mecanismele legale si ale pietei libere nu stiu. Cum sa confunzi lobby cu mita?
      • -1 (9 voturi)    
        adica spaga impozitata este morala?!! (Miercuri, 20 martie 2013, 0:38)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

        sa inteleg ca daca spaga, crima si violul sunt impozitate si victimele sunt cunoscute totul este moral, nu? prin urmare trebuie legaloizat. nu am inteles ideea ta nicicum (vai de mine si de mine). spaga si traficul de infulenta (!!!) fac enorm de mult rau, impozitate sau nu.
        • 0 (0 voturi)    
          Daca taceai filozof ramaneai (Joi, 21 martie 2013, 11:28)

          denvarel [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          Legalitatea este o colectie de reguli avand originea in norme morale, unanim acceptate, dar nu este o relatie de echivalenta intre ele. Uite un exemplu:
          Un postac platit cu carte de munca pentru a scrie comentarii minciunoase sau manipulari desi el stie asta.
          Intrebari:
          Ce face el este legal?
          Ce face el este moral?

          PS. Sa spui ca un stat care pedepseste corupatorul (membru al acelui stat) chiar daca acesta a savarsit fapte pe teritoriul altui stat (desi statul unde s-a produs coruptia este unicul interesat de recuperarea prejudiciului) este corupt pentru ca permite lobby-ul, este o manipulare ordinara si o propaganda USL-ista
  • +5 (7 voturi)    
    E veche povestea cu Microsoft. (Miercuri, 20 martie 2013, 7:31)

    taro [utilizator]

    Cu ceva ani in urma ministerul educatie cumara 20(sau 30) de mii de licente pentru ceva windows home edition. Ups, Home edition nu are securiate(domeniu wnd) si....cumpara 20 de mii de upgrade la profesional version pe care de fapt au platit pretul full.

    Sa nu uitam de Ungaria. Acolo guvernul a cumparat licente pentru fiecare calculator din tara. Aia da coruptie
  • +4 (6 voturi)    
    piratat (Miercuri, 20 martie 2013, 7:51)

    sfinxuldinbucegi [utilizator]

    Nu poate fi acest guvern. Caci cand au venit la putere, programul lor de guvernare fusese scris cu un soft word piratat. Sau poate dupa aia au zis sa intre in legalitate? Hmmmm.... Nu stiu.