Ponta, intrebat despre declaratia lui Fenechiu privind sponsorizarea campaniilor din "surse negre": E o surpriza generala, sunteti socati de acest lucru? Nu vreti totusi sa fim mai putin ipocriti?

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 19 martie 2013, 17:46 Actualitate | Esenţial

Intrebat de presa cum comenteaza declaratia ministrului Transporturilor, Relu Fenechiu, care a lasat sa se inteleaga ca adesea oamenii politici folosesc finantari ilegale pentru campaniile electorale, premierul Victor Ponta le-a raspuns jurnalistilor "E o supriza generala, sunteti socati de acest lucru? Nu vreti totusi sa fim mai putin ipocriti?".

Liberalul Relu Fenechiu a declarat marti ca in cazul Adrian Nastase condamnarea in dosarul "Trofeul Calitatii" a fost o greseala. "A inchide un prim-ministru pentru o chestiune pe care multi politicieni au facut-o mi se pare o mare greseala. Au gasit (n.r. - oamenii politici) diverse forme pentru a-si finanta campaniile electorale. Basescu, cu mana pe inima, spune ca dumnealui a folosit doar bani albi in campania electorala. Sa fim seriosi!", a spus ministrul citat de Agerpres.

Intrebat de unde proveneau sumele utilizate in campania electorala, Fenechiu a raspuns: "Din surse negre".

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2908 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    *********** (Marţi, 19 martie 2013, 17:52)

    Andradda [utilizator]

    Gura bate turul...sau cand subconstientul isi spune cuvantul.
    Ponta: Masinaria lor de furat voturi a functionat mai bine decat a noastra.
    sau
    Geoana: Nici noi nu stim cati securisti suntem

    Deci, cam asta e situatia. n-avem ce face.
    Penibil a fost , din nou, Grebla care a incercat sa-l scuze pe Fenechiu, sustinand ca poate s-a referit la culoarea banilor, adica la dolarii verzi care, bineinteles ca nu sunt albi...
    Din nefericire, Fenechiu a mai pus si frana )))
    Asta e.....
    • +4 (6 voturi)    
      Gura bate turul... (Marţi, 19 martie 2013, 20:32)

      contrarius [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      ..... Legea 1 a discutiei;
      "cand dai drumul la gura, verifica mai intai daca si CREIERUL este conectat...
    • +2 (4 voturi)    
      Dl. Nastase, sau cel putin avocatul... (Marţi, 19 martie 2013, 22:47)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      ...acestuia, dl. Cazacu, trebuie sa se simta putin incurcati. Din declaratiile guvernantilor se desprinde presupunerea ca faptele au fost comise, dar ca nu trebuiau pedepsite. Ma indoiesc ca asta era ideea in apararea fostului prim ministru.

      Ma intreb daca acest presupus suport pentru proaspatul eliberat nu incearca, de fapt, in spatele stangaciei declaratiilor, sa il mentina "la locul sau". In asa fel incat sa se evite ca, respirand prea tare din aerul libertatii, acesta sa devina sufocant pentru cei din jur, care au inceput intre timp sa-si dezvolte propria fotosinteza.
      • 0 (2 voturi)    
        extrem de corect (Miercuri, 20 martie 2013, 10:57)

        Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

        nu stiu cati au inteles mesajul tau, insa ai 1000% dreptate.
        Trofeul calitatii, singurul caz flagrant tratat corect de justitie a fost terfelin ani de zile ca fiind "lucratura lui Basescu".
        Acum Ponta vine si spune ca nu e nici o noutate?
        Cine-i ipocritul, domnu' Prim Mincinos?
  • +11 (13 voturi)    
    când Plagiatorul-sef va vinde România (Marţi, 19 martie 2013, 18:07)

    visio [utilizator]

    exact la fel va spune: ”E o supriza generala, sunteti socati de acest lucru? Nu vreti totusi sa fim mai putin ipocriti?”
    dar când românii sunt mari fani plagiatori, ce e de făcut? gusturile omului sunt sfinte...
    • +1 (3 voturi)    
      Trimiterea la plagiat... (Marţi, 19 martie 2013, 23:02)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui visio

      ...e foarte potrivita. Si in acel caz, apararea d-lui prim ministru era similara cazului de fata: fapta nu poate fi incriminata, pentru ca se presupune ca toata lumea la fel procedeaza.

      O astfel de tupilare in spatele maselor largi de vinovati se contrazice cu pretentiile premierului de a fi prea tanar pentru a se fi molipsit de practici comuniste.
  • +12 (14 voturi)    
    Cam nasol (Marţi, 19 martie 2013, 18:07)

    Andradda [utilizator]

    In loc sa-l demita pt o asemenea declaratie, Plagiatorul il apara si face din nou aceleasi glume proaste. Ba mai mult, ii da chiar dreptate! Ceva de genul : pai nu stiti cum e la noi?
    Penibil!
  • +14 (16 voturi)    
    Practic (Marţi, 19 martie 2013, 18:10)

    AlinComan [anonim]

    Ponta confirma spusele lui Fenechiu, deci si ei si-au finantat campaniile din bani negri deoarece Fenechiu spune ca toti politicienii fac asta!!! Cred ca ar trebui dublat personalul DNA-ului ptr a putea cerceta toate aceste retele subterane.
  • +13 (15 voturi)    
    Republica bananiera romania (Marţi, 19 martie 2013, 18:17)

    bogdan1477 [utilizator]

    Deci primul ministru recunoaste ca partidele se finanteaza nerespectind legea. Iar cind unul e bagat la zdup pentru asta, atunci e atac politic din partea dictatorului. Asadar partidele recunosc faptul ca fura (a mai ramas PDL si PPDD sa recunoasca).

    In sfirsit se consfinteste faptul ca la noi coruptia e politica de stat, nu un flagel cu care se pulta justitia. Si ne mai miram ca nu ne primesc iai in Schengen...

    Adevarul e ca la asha popor, asha conducatori. In ritmul asta in 2-3 ani suntem afara din UE si in inca 5 ani aderam la CSI, unde ne e locul.
  • +10 (12 voturi)    
    Ok, deci si el are dovezi... (Marţi, 19 martie 2013, 18:23)

    abisala [utilizator]

    despre incalcari ale legii. Si totusi este in continuare PM-ul Romaniei. Ce lege e aceea pe care o incalca toata lumea si nimeni nu e pedepsit? Ce prim ministru e acela care vorbeste cinic despre incalcarea ei? Ce judecatori avem?
  • +10 (12 voturi)    
    ...in traducere... (Marţi, 19 martie 2013, 18:25)

    ALTAN [utilizator]

    ...V Ponta ne spune cam asa "finantarea partidelor se face astfel-noi va furam ,prin toate mijloacele si pe toate caile,apoi ,cu banii furati de la voi,va 'mituim' cu promisiuni care mai de care mai mirobolanta,ca voi sa ne votati pt ca noi sa putem fura in continuare''...declaratia aceasta pe care a facut-o astazi PM ,procuror de meserie,poate fi considerata ca o marturie in justitie???...cred ca este cazul sa actionam...iar DNA sa se sesizeze din oficiu...
  • +8 (10 voturi)    
    Imi doresc sa deveniti mai putin ipocriti... (Marţi, 19 martie 2013, 18:34)

    Dinoone [utilizator]

    Sigur ca lucrurile se petrec altfel; cred ca la Prim "Academician", termenul de ipocrit exista si ajuta in definitia lui... Cat despre alde Fenechiu, moralitatea si istetimea i se potrivesc strident, ca si chilotii la vaca...
  • +10 (12 voturi)    
    un nou santier pentru DNA? (Marţi, 19 martie 2013, 18:37)

    codo [utilizator]

    Acest Hopa Mitica asa-zis liberal impreuna cu seful lui social-democrat ar trebui chemati fuguta la parchet sa dezvaluie mai multe. Daca e asa binecunoscuta intre dansii coniventa in a folosi bani din surse negre in campaniile electorale sa ne explice si noua cum stau lucrurile. Mai ales dom procuror care crede ca daca a scapat de plagiat (deocamdata), nu se gaseste nimeni sa il atinga in cotetul mult prea subred in care s-a catarat.
  • +9 (11 voturi)    
    Adica. (Marţi, 19 martie 2013, 18:40)

    cmariusalin [utilizator]

    Ponta vrea sa spuna: "Ce prosti sunteti, pana si eu stiu asta!" Si sa va obisnuiti cu ideea!
    Politicieni + Interlopi = LOVE
  • +1 (3 voturi)    
    In sfarsit!!!!! (Marţi, 19 martie 2013, 20:23)

    contrarius [utilizator]

    in sfarsi USL-ul s-a hotarat ne spuna ce vrea sa faca cu cele 70 de procente din parlament, si putem intrezari si ce surprize ne va rezerva Costitutia revizuita.
    Intrucat SPAGA a devenit, in viziunea USL-amului si a votantilor lui, sport national, mod de viata adevarat si maniera obligatorie a oamenilor "de onoare" care populeaza aceasta organizatie, trebuie INSTITUTIONALIZATA. (spaga) Punct.
    Aaaaaaaaaaaaaaa, sa nu uit; nu se declara, nu se impoziteaza, nu se discuta pe aceasta tema. Doar se IA si se DA. Ca si pana acum doar ca se desfiinteaza ANI, DNA, CCR si CSM. Ca doar sunt o oarecare insiruire de litere de tipar fara sens si fara rost. Sa vedem ce o sa mai zica madam UE cand va fi prevezut in constitutie ce am amintit mai sus. Probabil vor pune un "M" in fata si ne vor lasa cu rusii
    VOTATI MAAAIIIIIII!!!!!!!!!!
  • 0 (2 voturi)    
    aroganta (Marţi, 19 martie 2013, 22:03)

    CristaPop [anonim]

    Cel mai trist este aroganta care razbate din toate aceste declaratii. Suntem mai presus de voi, mai presus de lege. Puteti sa ne suflati un kil de pene in .... Fraierilor... Chiar daca ne dati 2 ani cu executare, dupa 9 luni scoatem iarasi capul in lume. Aaaa... si mai vorbim peste 4 ani la urmatorele alegeri. Pana atunci, las' ca stim noi ce e de facut. Din pacate, atitudinea asta este incolora politic, e o trasatura de clasa (politica). Si noi ca prostii ne pierdem timpul comentand pe bloguri... hai ca am altceva mai bun de facut :) Hai, pa, va pup :)
  • -1 (1 vot)    
    Pentru dl. Ponta: (Marţi, 19 martie 2013, 22:52)

    Mihail_AD [utilizator]

    Daca raspunsul e "da, vrem", o sa va straduiti macar? Sau intrebarea e retorica, raspunsul fiind, ca si referendumul, doar informativ?
  • 0 (2 voturi)    
    nu sunt partide (Miercuri, 20 martie 2013, 9:12)

    dum_i [utilizator]

    in romania nu exista partide politice asa cum nu exista politica. astea sunt grupuri mafiote organizate care se bazeaza pe prostia a 60-70% din oamenii acestei tari

    cu alte cuvinte, romania este, asa cum am mai spus, tara unde hotul se intalneste cu prostul.
  • 0 (2 voturi)    
    JOS PLAGIATORUL PONTA! (Miercuri, 20 martie 2013, 11:05)

    dincannes [utilizator]

    Dacà parlamentarii se trag la sorti, nu mai este nevoie de bani negrii pentru campanie!
    Ce economie de bani si energie!
    In plus, mai democratic, nu se poate!
  • +2 (2 voturi)    
    WOW! Ce Surpriza! (Miercuri, 20 martie 2013, 12:38)

    Doru_T [utilizator]

    Chiar nu stiam ca politicienii folosesc bani negri. Desteptilor, pana si Obama foloseste bani negri de la multinationalele cu interese mai mari decat statul.