Victor Ponta, despre viitorul ministru al Justitiei: Am pe cineva in minte, functia e a PNL, decizia o iau eu dupa o consultare cu Crin Antonescu

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 19 martie 2013, 15:28 Actualitate | Esenţial

Premierul Victor Ponta a creionat marti profilul viitorului ministru al Justitiei, care va trebui sa aiba credibilitatea si capacitatea de a explica la Bruxelles ce se intampla in Romania, afirmand ca are "pe cineva in minte", dar decizia o va lua doar dupa ce se va consulta cu partenerul de coalitie Crin Antonescu.

"Am pe cineva in minte, dar repet, decizia va fi una comuna, sau mai bine zis decizia o iau eu, dar numai dupa o consultare cu dl Crin Antonescu", a spus Victor Ponta, intr-un interviu online acordat cotidianului Adevarul.

Intrebat daca urmatorul ministru al Justitie va avea un profil pe linia Catalin Predoiu - Mona Pivniceru sau mai degraba unul politic, Victor Ponta a raspuns: "Cu cat mai putin profilul politic, cu atat mai bine pentru justitie".

"Este nevoie de un ministru al Justitiei nu care sa fie neaparat iubit la Bruxelles, dar care sa aiba comunicarea, credibilitatea, capacitatea de a prezenta ce se intampla in Romania, sa explice ce masuri ia, ce se intampla cu adevarat" in tara noastra, a explicat primul ministru, adaugand ca, personal, are o "atentie speciala" fata de un domeniu pe care il cunoaste "foarte bine".

Victor Ponta a afirmat ca, in opinia sa, "ministrul Justitiei este un fel de ministru de Externe in relatia cu Bruxellesul", iar in prezent Romania nu explica suficient de bine ce se intampla la CSM, spre exemplu.

In ceea ce priveste posibila plecare a Monei Pivniceru la Curtea Constitutionala, Ponta a precizat ca "dorinta" acesteia de a pleca la CCR este "una veche, de cel putin un an de zile" iar el este multumit de activitatea sa in calitate de ministru al Justitiei.

"Functia este in mod sigur a PNL insa e o functie speciala, in care decizia politica, fie ca e a PSD, fie a PNL, o voi lua eu impreuna cu dl Crin Antonescu, tinand cont de ceea ce cred ca trebuie sa fie facut in continuare pentru functionarea justitiei", a explicat premierul, notand ca una dintre prioritati trebuie sa fie celeritatea justitiei, in conditiile in care aproape nimeni nu mai stie acum pentru ce a fost condamnat ieri Mischie la inchisoare.

HotNews.ro a anuntat in premiera ca USL ii va nominaliza la Curtea Constitutionala pe Mona Pivniceru si pe Valer Dorneanu.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2329 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    Da sigur... (Marţi, 19 martie 2013, 15:36)

    Andradda [utilizator]

    Numele celor doi ministri pe care-i are Ponta in mintea lui Antonescu
    Cam asa s-ar traduce declaratia Plagiatorului!
    Primul nume incepe cu C si se termina cu hiuariu
    iar cel de-al 2-lea incepe cu Norica si se termina cu ...mama zmeului cea urata si rea.
  • +10 (14 voturi)    
    ...poate... (Marţi, 19 martie 2013, 15:44)

    ALTAN [utilizator]

    ...daca gasiti pe vreun iluzionist/magician care sa-i faca sa vada altfel realitatile din Romania,fata de cum sunt ele in realitate...altfel..rezolvarea acestei situatii sta doar in mina ta-rezolva toate problemele din MCV...altfel e ca in bancul acela,in care sotia adultera ii spune sotului 'tu sa crezi ce iti spun eu,nu ce vezi tu'...e timpul sa incetezi sa mai fii penibil dind vina pe altii pt incapacitatea voastra de a guverna...
  • +7 (11 voturi)    
    Revine elita (Marţi, 19 martie 2013, 15:46)

    Malone_M [utilizator]

    Toodor Quariu, excelenta alegere!
    Romani, comandati-va cruci ca groparii se intorc pusi pe treaba.
  • +10 (14 voturi)    
    Mona Pivniceru are profil sovietic (Marţi, 19 martie 2013, 15:51)

    Gryphus [utilizator]

    Mona Pivniceru executa ordinele transmise prin Antena 3, se plimba cu masina lui Adrian Nastase, doarme in patul lui Vlasov, cate dovezi mai trebuie?
  • +11 (15 voturi)    
    antonescu , KK-LAW (Marţi, 19 martie 2013, 15:51)

    iorgos [utilizator]

    Nominalizarile lui Ponta pentru Ministerul Justitiei ( profesionisti adevarati , juristi , oameni de inalta probitate morala ) :
    1. Nastase Adrian - fost prim - ministru
    2. Severin Adrian - europarlamentar
    3. Mihailescu Serban - fost ministru in cabinetul Nastase
    4. Mischie Nicolae - fost presedinte CJ Gorj
    5. Cutean Emilian - fost secretar de stat pentru problemele revolutionarilor in cabinetul Nastase
    6. Voicu Catalin - fost senator

    Interimar pana la desemnarea titularului :
    Ponta Victor - plagiator , prietenul procurorului Cristian Panait

    Numitorul comun pentru cei de mai sus : PSD + coruptie

    Daca si acum comenteaza Basescu inseamna ca este rau intentionat .
  • +7 (11 voturi)    
    ... zise el bucuros boborului (Marţi, 19 martie 2013, 15:58)

    blaponta [utilizator]

    nimic nou sub soare, aceleasi manevre. Drum bun USL-ului spre 20% la urmatoarele alegeri, oricare ar fi ele
  • +9 (13 voturi)    
    Fantastic (Marţi, 19 martie 2013, 16:22)

    HP [utilizator]

    Asta o tot da cu "explicatul la Bruxelles".

    Bai Ponta, a explica la Bruxelles inseamna a incerca sa ii trombonesti pe europeni ca tu esti de fapt nevinovat, dupa ce iti protejezi coruptii si iti demiti presedintele ales liber.

    Un ministru al Justitiei bun e unul care nu ar avea de ce sa dea explicatii ci, unul care sa faca treaba si care sa va faca pe voi, politicienii, sa umblati pe varfuri zilnic, pana la sfarsitul vietii.

    Atunci nu va mai fi nevoie de explicatii, pentru ca lucrurile se vor fi facut bine.

    Explicatii dau doar cei vinovati, ca sa incerce sa se disculpe. Cei bravi si competenti actioneaza, nu discuta si nu explica.
  • +2 (4 voturi)    
    Penibil (Marţi, 19 martie 2013, 16:48)

    HP [utilizator]

    Pentru explicatii si scuze dupa toate prostiile pe care le-ai facut - ai nevoie de un corp diplomatic si de purtatori de cuvant exceptionali.

    Ce are de-a face dialogul diplomatic extern cu ministrul justitiei care are rolul de a pastra si ameliora independenta, echidistanta, eficienta si autoritatea justitiei ?
  • +2 (4 voturi)    
    asta are pe cineva in minte (Marţi, 19 martie 2013, 16:54)

    un dac [utilizator]

    sau doar minte? ca sa para si el bagat in seama. In realitatea romaneasca, daca apartine PNL, va fi clar penal, ales exclusiv de antonescu si de voiculescu. Iar ponta poate doar sa plagieze alegerea si sa zica ca avea aceeasi idee.
    Sau chiar vrea sa treaca MCV-ul cu bine si se gandeste la Daniel Morar?
  • +2 (2 voturi)    
    Hi-hi-hi (Marţi, 19 martie 2013, 18:35)

    rad_prostii [utilizator]

    Becali! Becali! Becali!

    Iohannis sta in asteptare, ca are si el probleme cu legea