Mitropolitul Ardealului: In noua Constitutie ar trebui scris "Dumnezeu", "BOR - biserica nationala" si senatori de drept ai cultelor

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 18 martie 2013, 16:20 Actualitate | Esenţial

IPS Laurentiu Streza
Foto: Agerpres
Mitropolitul Ardealului, IPS Laurentiu Streza, a declarat, luni, intr-o conferinta de presa, ca, in noua Constitutie a Romaniei ar trebui sa fie trecut cuvantul "Dumnezeu", sintagma "Biserica Ortodoxa Romana - biserica nationala", insa nu crede ca se va intampla asa, din cauza ca bisericile nu au "senatori de drept", care sa le reprezinte in mod direct interesele in Parlament, transmite Agerpres.

"Ne pare rau ca intr-o tara in care suntem 86% ortodocsi, crestini suntem 99%, ne ferim de cuvantul acesta, care e o binecuvantare. Au fost probleme si in Constitutia UE, au fost probleme si la noi. Ne amintim cu drag de poetul Ioan Alexandru, care foarte greu a reusit sa plaseze pe peretele Parlamentului semnul crucii. (...) cred ca nu mai este pus acum acolo", a spus Mitropolitul Ardealului.

Acesta considera ca mentionarea lui "Dumnezeu" in Constitutie nu i-ar afecta pe ceilalti cetateni romani, care nu sunt crestin ortodocsi.

"Daca in tara noastra sunt si alte religii sau alte culte, nu cele crestine, numele Dumnezeu nu-l opreste pe celalalt ca sa se simta si el cetatean al tarii acesteia", a explicat IPS Laurentiu Streza.

Conform acestuia, cuvantul "Dumnezeu" trecut in Constitutie "nu ar ajuta biserica, ca institutie, cu nimic", insa de mare ajutor ar fi daca prin Constitutie, Romania ar recunoaste ca biserica nationala Biserica Ortodoxa Romana (BOR).

"Ar ajuta biserica, daca s-ar trece in Constitutie, ca Biserica Ortodoxa este biserica majoritara, dar nu am tinut nici lucrul acesta mortis, ca sa nu se supere altii. Ori o recunoaste Constitutia, ori nu, Biserica Ortodoxa Romana este biserica nationala, asa cum biserica catolica este biserica nationala in Polonia si in alte tari", a adaugat Mitropolitul Ardealului.

Acesta mai propune si introducerea in Constitutie si automat, in Parlament, a "senatorilor de drept" ai BOR si ai celorlalte culte, care sa apere interesele bisericilor.

"Daca in noua Constitutie s-ar oferi cateva posturi, daca am avea, cum erau inainte, senatorii de drept, fiecare confesiune sa aiba un senator de drept, care sa nu treaca prin alegeri. Daca noi am intra in politica, daca Biserica ar intra in alegeri, va dati seama cati senatori am putea sa punem si cati deputati? Dar nu asta ne intereseaza. (...) Daca ar exista senatori de drept, atunci problemele bisericii ar putea fi aparate si sustinute direct, fara complicatii, fara pseudo-aparatori. (...) Biserica nu se implica in problemele politice", a aratat Mitropolitul Ardealului.

Conform acestuia, au existat mai multe initiative legislative care au nemultumit BOR, cum a fost proiectul de interzicere a sarutarii icoanelor, pentru ca astfel s-ar lua diverse boli. IPS Laurentiu Streza s-a mai referit si la homosexuali, clonare, avorturi, donare de organe, lucruri sensibile pentru biserica.























2726 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Baaaaai!!! (Luni, 18 martie 2013, 16:29)

    nicTM [utilizator]

    Alo, preafericitule, revino-ti!
    Asta e stricat la cap sau are glume de servit?! Deci vrea sa ne transmita, sanchi - mai pe ocolite, ca daca BOR vrea ar putea umple Parlamentul de popi, asa ca ar fi bine sa le dam noi de la inceput niste posturi de senatori, asa ca de la mama natura... Nu e destul ca traiesc intr-un lux greu de imaginat preafericitii astia, mai trebuie sa le dam... ca doar mai au si ei alte nevoi...
    Rusine! Rusine!
    Dupa ratiunea astuia ar trebui sa stipulam in Constitutie ca "Tatal nostru" e rugaciunea oficiala a neamului, ca nu e frumos si bine sa furi, sa scuipi iar nu-i bine etc.
    Cred ca Biserica ar trebui sa-si vada de treburile bisericesti si sa ne lase cu prosteala asta in pace, sau s-o pastreze pentru slujbe...
  • +5 (5 voturi)    
    fundamentalism crestin (Luni, 18 martie 2013, 16:34)

    alizee [utilizator]

    inrobiti-ne prin prostire, prin saracire, prin lipsa scolilor a spitaleler si asa asteptam mila si indurarea lui dumnezeu.
    Pana atunci voi sa stati in palate, in masini de lux, sa nu platiti impozote, sa va scoliti copii in strainatate (pe bani nu pe burse)...
    Probabil ca de la prea mult post 95% din cler sufera de obezitate...
    Explica-mi si
    expica-mi si mie IPS Laurentiu Streza, cum de a aparut expresia "buzunar de popa"?!
    Cum de sunteti preoti bogat (preoti bogati ca biserica e saraca) la enoriasi saraciti?!
    sunt prea surescitat acum...
    revin...
    • -1 (1 vot)    
      @alizee (Luni, 18 martie 2013, 18:01)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui alizee

      gresesti, este fundamentalism ortodox. Un CRESTIN nu ar gindi astfel.
  • +8 (8 voturi)    
    Altitudine (Luni, 18 martie 2013, 16:45)

    NicolaeA [utilizator]

    Fiind mai aproape de Dumnezeu, aerul e mai rarefiat si lipsa de oxigen provoaca tulburari mintale la acesti sefi de filiale pamantene !
  • +7 (7 voturi)    
    Aberatie (Luni, 18 martie 2013, 16:54)

    MariusGhincea [anonim]

    Nu suntem stat teocrat, statul trebuie să fie secular, recunoașterea unei Biserici Naționale în personificarea BOR ar reprezenta o discriminare a celorlalte culte si biserici și ar vătăma secularitatea statului.
  • +5 (5 voturi)    
    din fericire (Luni, 18 martie 2013, 16:59)

    the [utilizator]

    Romania este inca un stat laic, asigurand libertatea cultelor
    cand o sa ajunga BOR sa puna papucul la pupat in gura presedintelui nou ales, ma duc sa caut ADN ul lui Cuza ...
  • +6 (6 voturi)    
    :) (Luni, 18 martie 2013, 17:07)

    Analfabet [utilizator]

    Nu se poate, din cauza ca, in timp, ar aparea un nou pol de putere de natura politico-religioasa. Asta inseamna alunecarea spre extremism religios. Orice religie, confesiune, cum vreti sa-i ziceti, n-are ce cauta pe scena politica.
    Iar ca efect imediat ar fi discriminare fata de ceilalti care n-au treaba cu BOR. Constitutia este pentru toti cetatenii romani, nu doar pentru noi ortodocsii.
  • +5 (5 voturi)    
    Intreb (Luni, 18 martie 2013, 17:12)

    nano2k [utilizator]

    Dar de ce asta trebuie sa fie scris in Constitutie?
    Biblia nu mai e de ajuns?
    Cei care cred vor crede si daca lasam Constitutia neatinsa de BOR.
  • +5 (5 voturi)    
    Cica Romania - stat laic (Luni, 18 martie 2013, 17:17)

    iulianacp [utilizator]

    "Ne pare rau ca intr-o tara in care suntem 86% ortodocsi, crestini suntem 99%..." - cred ca statisticile sunt foarte proaste... Eu cred ca sunt cu mult mai mult de 1% atei, agnostici, etc.
  • +5 (5 voturi)    
    Nu-i de ajuns ca avem politicienii in constitutie (Luni, 18 martie 2013, 17:17)

    banel [utilizator]

    Chiar mai e nevoie si de alti spagari?
  • +3 (3 voturi)    
    Incepeti cu inceputul (Luni, 18 martie 2013, 17:21)

    paraipan [utilizator]

    Platiti impozite pe veniturile nesimtite care va vin de la fraieri si dupa aia preocupati-va sa-l bagati pe God in constitutie. Sau calcati-va pe "inima" si intrati totusi in politica, desi s-ar putea sa nu fie la fel de profitabil.
  • +4 (4 voturi)    
    Asta mai lipsea... (Luni, 18 martie 2013, 17:22)

    IonutIT [utilizator]

    ... Partidul Ortodox Roman. IPS-isti in Parlament
  • +2 (2 voturi)    
    Interesant... (Luni, 18 martie 2013, 17:33)

    Geos Costan [utilizator]

    Vor să bage cuvântul "Dumnezeu"şi sintagma "Biserică naţională" (sau majoritară - ei ştiu ce vor...) în Constituţie, dar finanţarea ei rămâne netransparentă. Mai mult, românii neortodocşi se vor simţi discriminaţi, pentru că BOR s-ar legitima ca Biserica adevărată a poporului. Mai şi vor reprezentare în Parlament! Câtă nesimţire!

    Ce-ar fi dacă ar privatiza statul Biserica? Să faceţi voi lobby la Moscova şi pe spinarea voastră şi a celor care vă înghit mizeriile şi să lăsaţi oamenii de bună credinţă în pace?!
  • +2 (2 voturi)    
    Mai bine nu (Luni, 18 martie 2013, 17:52)

    Alui [utilizator]

    Propunerea asta ar induce segregarea in Constitutie. Si daca ar fi un singur cetatean roman ateu, el nu trebuie discriminat de cei 99,99999% dintre romani.
    Statul trebuie sa fie echitabil pentru toti cetatenii, echidistant si neimplicat in probleme religioase. Altfel se creaza dezbinare si avem toti de pierdut. Ganditi-va ca cei care au cerut separarea statului de biserica au fost protestantii americani(pe baza Biblica), nu ateii. Si se pare cu au facut un lucru bun. In America religia a rezistat fara sprijinul statului, in Europa a decazut desi era sprijinita puternic de stat si inca e. In Anglia, biserica Anglicana e biserica "nationala" si uite unde au ajuns! Cu femei si h.m.o pastori! In Irlanda popii "si-au facut de cap" cu copiii zeci de ani fara probleme, la fel si in Italia, si astea sunt cazurile "fericite" unde biserica "coabiteaza"(curveste, cum zice in "Apocalipsa") cu statul. Cazurile "nefericite" sunt Arabia Saudita, Afganistan, Pakistan, etc.
    Daca nu invatam din greselile altora, o sa le repetam!
  • 0 (0 voturi)    
    In afara de Iran (Luni, 18 martie 2013, 20:06)

    Alui [utilizator]

    Mai are cineva chestia asta in Constitutie? Nici măcar evreii, "poporul lui Dumnezeu", n-au așa ceva.
    Apropo, "Daca noi am intra in politica, daca Biserica ar intra in alegeri, va dati seama cati senatori am putea sa punem si cati deputati?"
    Asta nu e santaj? Adică, "bai aia care ați fost votati la indemnul nostru, daca nu ne bagati si pe noi in Parlament, intram noi peste voi!".
    Mi-e super scarba!
  • 0 (0 voturi)    
    au turbat toti! (Luni, 18 martie 2013, 20:13)

    Francisc 1 [utilizator]

    sar toti popii de sur in sus ca nu sunt destul de bagati in seama , eu zic ca au parte de prea multa atentie doar ca nu de la cine trebuie poate daca dreptcredinciosii de la fisc ar bievoii sa caute oleaca afacerile lor ar prefera imediat un "low-profile" doar sa fie lasati i pace , rusine si rusine celor care vor da curs unor asemenea aberatii fundametaliste deme de talibani nu de UE.
  • -1 (1 vot)    
    Unde am ajuns (Luni, 18 martie 2013, 23:49)

    Setalcott [utilizator]

    Fiecare articol pe teme religioase se umple de comentarii intolerante, afirmatii discriminatorii si bigotism anti-crestin, care tin locul argumentelor. Asta din partea unor asa-zisi exponenti care se etaleaza ca promotorii tolerantei, dialogului si incluziunii. Trist.
    • +1 (1 vot)    
      pai unde am ajuns ? (Marţi, 19 martie 2013, 0:56)

      paraipan [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Cand chiar inalt prea sfintitul Daniel se preumbla pe la slujbe in limuzina Audi sport, alba of course...intreaba-te oare ce-ar putea avea Isus de comentat cu privire la aspectul asta.
      • -3 (3 voturi)    
        Audi (Marţi, 19 martie 2013, 1:27)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui paraipan

        Nu ma pricep la masini, nu am si nici nu imi trebuie. Pentru mine Lastun si limuzina Audi e totuna. Asta nu inseamna ca ii judec pe cei care au Audi sport, nici pe cei carora institutiile li le pun la dispozitie.