VIDEO UPDATE Victor Ponta: Mona Pivniceru si Valer Dorneanu - doi profesionisti potriviti pentru CCR

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 18 martie 2013, 13:41 Actualitate | Esenţial

Ministrul Justitiei, Mona Pivniceru, si fostul presedinte al Camerei Deputatilor Valer Dorneanu sunt doi profesionisti care au pregatirea necesara, dar si factura morala pentru a face parte din Curtea Constitutionala, a declarat luni premierul Victor Ponta, presedinte al PSD, citata de Mediafax.

UPDATE Intrebat ulterior pe cine va nominaliza in functia de ministru al Justitiei, Victor Ponta a precizat ca va discuta mai intai cu Crin Antonescu.

"Voi discuta cu dl. Antonescu, in ceea ce priveste componenta guvernului decizia imi apartine mie, dar intodeauna m-am consultat cu dl Antonescu", a precizat prim-ministru.

La intrebarile presei, acesta a precizat ca "este posibil ca sefii DNA si ai Parchetului General sa fie numiti dupa" noua propunere a ministrului Justitiei.

Modul de acordare a sprijinului parlamentarilor PSD pentru judecatorii CCR reprezinta una dintre temele de discutie de la reuniunea Biroului Permanent National al partidului.

"Astazi trebuie sa discutam despre acordarea sprijinului parlamentarilor nostri pentru propunerile privind judecatorii la Curtea Constitutionala. Doamna Pivniceru si dl Dorneanu cred ca sunt doi profesionisti care au pregatirea necesara si factura morala pentru a face parte din ceea ce reprezinta aceasta institutie fundamentala a statului - Curtea Constitutionala. Sunt decizii pe care le vom lua in cadrul partidului. Dar cred ca cel mai important mesaj pentru opinia publica este mesajul de soliditate, seriozitate al partidului nostru in pregatirea Congresului. Am avut si noi momente mai putin bune, acum ne delectam la televizor cu show-urile de la PDL si de pe la alte partide. Noi avem sarcina sa guvernam cat mai bine si sa vedem ca PSD ramane, dincolo de guvernare, acel partid de centru-stanga care in ultimii 23 de ani a reprezentat totusi principalul partid al Romaniei", a precizat Ponta.

Mandatul a trei judecatori de la CCR expira in iunie, fiind vorba de Aspazia Cojocaru, desemnata de Camera Deputatilor, Axinte Gaspar, care a fost numit de Presedintie, si Ion Predescu, din partea Senatului.


























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1192 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Trebuia sa rad? (Luni, 18 martie 2013, 13:51)

    gigtic [utilizator]

    "Mona Pivniceru si Valer Dorneanu - doi profesionisti potriviti pentru CCR" din colectia bancuri seci de v. ponta.
    • +2 (4 voturi)    
      Suspendarea cui ? (Luni, 18 martie 2013, 15:01)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui gigtic

      Nu inteleg de ce USL investeste atat in CCR, sa inteleg ca pentru urmatorii 5...10 ani, puciurile vor fi spalate de catre ''pseudo'' independenti?

      Daca nu ati observat, in Ro nu exista opozitie, si se asteapta in liniste desumflarea acestui balon USL, lasand oamenii sa deschida ochii si sa vada ce au votat convisi de televiziunile personale!

      Si nu cred ca actuala opozitie va aplica lovitura in plex Statului de Drept, si rezulta ca CCR nu este decat o investitie a USL impotriva dreptei, tare imi e frica ca CCR va aviza constitutionalita pe cine stie de siretlic politic, sau va aviza alegeri fraudate drept constitutionale !
    • +2 (4 voturi)    
      da.... (Luni, 18 martie 2013, 16:21)

      MPop [utilizator] i-a raspuns lui gigtic

      de asta ia dat Viviane Reding peste bot lu' Pivniceru ca e profesionista ....aaahh..scuze...profesionista in ale estului poate...
    • +3 (3 voturi)    
      memorie? (Luni, 18 martie 2013, 17:41)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui gigtic

      cand a fost Dorneanu judecator? mai ales la ICCJ? ca parca zbieretele USL erau pt. numirea de judectaori cu minim 18 ani de experienta? E dorneanu asa ceva?
  • +9 (9 voturi)    
    puciul continua (Luni, 18 martie 2013, 13:54)

    V. Val [utilizator]

    vor ocuparea integrala a CCR.
    • +4 (4 voturi)    
      Pai ce credeai (Luni, 18 martie 2013, 14:44)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui V. Val

      Au aproape toata puterea: 70% in parlament, deja cred ca au si CSM, CCR ... doar o chestiune de timp. mai ramane DNA si parchetul general. Dar vor pica si astea cu timpul. Nu se poate face reforma cu forta unui popor care crede doar in pile, cunostinte si relatii. Cum sa civilizezi norodul?
      • +4 (4 voturi)    
        "norodul"..... (Luni, 18 martie 2013, 15:33)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        ....nu trebuie civilizat cu forta, este de ajuns sa ii oferi alternativa si cu siguranta o va prelua.
        Daca nu va fi schimbat acest sistem politic pervers, data viitoare norodul va vota impotriva astora aflati acum la putere, nu conteaza pe cine ci doar ca sa plece acestia, exact ca la ultimele alegeri.
        Degeaba aruncam vina unii pe altii caci adevarata problema este sistemul politic parlamentar si vom trai din ce in ce mai rau, pana cand vom intelege acest fapt.
  • +8 (8 voturi)    
    Care merit? (Luni, 18 martie 2013, 13:56)

    Dinoone [utilizator]

    Unul "reformeaza" din greu Justitia cu reinventarea disciplinelor logicii si moralei, celalalt reprezinta "constiincios si cu succes" functia de Avocatul Poporului... Romania face Istorie, halal Istorie.
  • +8 (8 voturi)    
    :) (Luni, 18 martie 2013, 14:16)

    tigri [utilizator]

    Cum ramane cu independenta justitiei? Cum ramane cu MCV-ul? Cu obtinerea dreptului la libera circulatie?
    O sa ramana in pom, conteaza doar sa fie oamenii lor peste tot, sa controleze fara exceptie fiecare post in parte.
    Cum sa numesti la CCR, membrii marcanti ai USL?
    Cum sa numesti la CCR ministrul justitiei in exercitiu?
    Cat de simplu va trece acum orice suspendare a Presedintelui.
    Cat de repede va fi respinsa acum orice sesizare a opozitiei.
    Si la urmatorul termen de aderare la Shengen, va fii (nu-i asa) tot vina lui Basescu.
  • +2 (2 voturi)    
    Cei mai potriviti (Luni, 18 martie 2013, 20:00)

    ty [utilizator]

    M.Pivniceru in lunile in care facea pe minstrul justitiei nu a fost in stare sa gaseasca doi procurorii competenti.
    V.Dorneanu in lunile in care a fost avocat al poporului si USL se chinuia cu lovitura de stat nu a contestat la CCR nici o ordonanta de urgenta.
  • 0 (0 voturi)    
    Pe intelesul tuturor (Marţi, 19 martie 2013, 10:49)

    olybat [utilizator]

    De ce au schimbat inainte de orice Avocatul Poporului in vara ?
    De ce au mutat Monitorul Oficial ?
    De ce vor acum sa numeasca judecatori la ccr?

    La toate intrebarile un singur raspuns .Urmeaza o schimbare.
    A constitutiei in cazul de fata si e nevoie de oameni capabili. Capabili sa ia spaga ,sa mearga pe interese , sa nu muste mana celui care ia numit in functie