Mitropolia Moldovei vrea ca in noua Constitutie sa fie stipulat numele lui Dumnezeu si sa se garanteze predarea religiei in scoli

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 13 martie 2013, 12:42 Actualitate | Esenţial

Mitropolia Moldovei si Bucovinei vrea ca in noua Constitutie sa fie stipulat si numele lui Dumnezeu, precum si garantarea faptului ca religia se va preda in scoli, scrie Dollo, pe blogul ei.

UPDATE 13.34: Parlamentarii PSD Toni Grebla si Florin Iordache au declarat miercuri, citati de Agerpres, ca Romania a fost si trebuie sa ramana un stat laic si au respins propunerea Mitropoliei Moldovei si Bucovinei.

Iata mai jos articolul postat pe blogul lui Dollo

Modificarea Constitutiei Romaniei se zbate intre statutul de acatist, visat de Biserica, si cel de oracol pentru prieteni, dorit de Crin Antonescu. Poporul e asteptat pe stadioane ca sa spuna Tatal nostru.

Daca va intrebati zilele astea, ca si mine, de ce vrea USL sa schimbe Constitutia - in afara de castrarea presedintilor, oricare vor fi ei de acum incolo - aflati ca undeva in cucernica Moldova s-a mai gasit un motiv. Mitropolia Moldovei si Bucovinei vrea ca in noua Constitutie sa fie stipulat si numele lui Dumnezeu, precum si garantarea  faptului ca religia se va preda in scoli acum si in veci vecilor Amin. Mai mult, fetele bisericesti vor ca in legea fundamentala a tarii sa fie subliniat rolul familiei in societate, importanta traditiei crestine a poporului roman, dar si rolul pe care Biserica Ortodoxa Romana (BOR) l-a avut in istoria tarii. Conform informatiilor oferite de Biroul de Presa al Arhiepiscopiei Iasilor, in Constitutie trebuie evidentiata inclusiv necesitatea predarii religiei in scoala, precum si importanta sustinerii romanilor in afara granitelor. - sursa.

Si daca vrea Moldova, cine va fi Bucurestiul sa se opuna, ca doar stim ca de acolo vine lumina sfanta a credintei. In plus nu s-a nascut inca vreun politician in Romania care sa poata spune nu sfintei biserici, nici cand e vorba de bani, darmite cand e vorba sa-l treaca in Constitutie pe Dumnezeu.

In articolul din Ziarul de Iasi este citat un domn Marius Nicolae Balan, prodecan al Facultatii de Drept de la Universitatea Al.I. Cuza si titular al cursului de drept constitutional care spune ca, in general, invocarea in preambulul Constitutiei a lui Dumnezeu sau chiar a Sfintei Treimi este specifica Constitutiilor adoptate cu cateva decenii in urma, si mai rar in cele actuale. M-am apucat sa caut si eu Constitutiile pe care le-a avut Romania si am gasit site-ul asta pe care sunt toate de la 1866 incoace. Poate ca domnul profesor a citit in alte carti, dar mie mi se pare ca ne abureste. In afara de Constitutia din 1866 si de cea din 1938 care au in titulatura regelui expresia "Prin gratia lui Dumnezeu si vointa nationala, Rege al Romaniei, La toti de fata si viitori, sanatate: Poporul Roman dandu-si invoirea, Noi decretam urmatoarea Constitutiune" - nu exista vreo referire la Dumnezeu in vreuna dintre Constitutiile Romaniei. Parol, l-am cautat pe Dumnezeu cu ctrl F si a rezultat 0.

Dimpotriva, toate constitutiile, inclusiv cele din perioada comunista, au in diverse variatiuni articolul privind libertatea de constiinta a individului.

Ce mi se pare mie ingrijorator acum nu este faptul ca biserica trateaza Constitutia ca pe un acatist, si vrea sa treaca pe el si nume si dorinte spre implinire, ci faptul ca politicienii romani nu vor fi suficient de puternici sa-i reziste, asa cum au fost de pilda politicienii europeni in fata aceleiasi presiuni venite in ultimele decenii din partea papalitatii, care a poftit sa-i fie trecuta credinta si zeul in Constitutia UE. Si nici societatea civila de la noi nu e suficient de puternica sa reactioneze cum a facut-o aia europeana. Sau cum, de exemplu, fac ungurii zilele astea, care protesteaza pentru ca noua Constitutie le restrange din libertatile individuale.

Biserica Catolica, prin fostul Papa Ioan Paul al II-lea, a facut presiuni mari ca sa fie inclus crestinismul sau macar numele lui Dumnezeu in Constitutia UE, ba chiar a acuzat un curent inchizitorial la adresa Bisericii catolice, care ar fi tot mai exilata din viata publica de fortele seculariste cum ar fi Olanda, Franta care interzisese atunci icoanele in scoli sau Spania care legalizase casatoria intre homosexuali. Demersul catolic a fost sprijinit la acea vreme si de bisericile ortodoxe din rasarit, printre care si a noastra, dar fara succes. Ultimul politician care a mai incercat o data sa testeze vigilenta secularismului european a fost chiar cancelarul Angela Merkel, care i-ar fi promis Papei in 2007 ca va incerca sa se foloseasca de presedintia germana a consiliului ca sa il introduca pe Dumnezeu in Tratatul de la Lisabona. Intentia cancelarului a starnit critici atat in presa germana, cat si in cercurile seculare europene, asa incat s-a renuntat la idee.

E de remarcat limbajul comun pe care il adopta bisericile in astfel de situatii, uitand de divergentele lor dogmatice. Doar doar or reusi sa-si impuna un picior de pod intr-o lume care incearca sa-si vada de treaba ei si sa nu se bage in oala religiei care adesea a dat in foc pe continentul asta si a starnit razboaie mondiale inutile.

Conform Constitutiei, Romania nu e stat laic


Acuma, intorcandu-ne la bizonii nostri, va imaginati ca vreunul dintre cei 5-600 de parlamentari romani ar avea suficiente testicule (sa nu-i jignesc pe cititorii mei pudibonzi) ca sa refuze sa-l treaca pe Dumnezeu in legea fundamentala a tarii? Mai ales ca pana si intaiul liber cugetator al patriei domnul Ion Iliescu nu mai are o influenta atat de mare pe scena politica, decat poate in gandurile numeroase ale lui Vanghelie.

Pretentia bisericii este oricum, in cazul nostru, doar o bomboana pe coliva, pentru ca in Constitutia actuala a Romaniei nu scrie nicaieri ca suntem un stat laic, asa cum ne place unora sa credem. Nu scrie clar nici de separatia dintre stat si biserica, scrie doar ca toate cultele au autonomie, lucru de care ele se bucura din plin. Aceasta dereglementare din Constitutie, ajutata si de legi ulterioare, favorizeaza frenezia religioasa pe care o traversam de 20 de ani incoace, cu mii de biserici, moaste, procesiuni, ore de indoctrinare confesionala in scoli si popi in capul fiecarei mese. Daca popii vor acum sa-l puna si pe Dumnezeu in Constitutie nu mai e decat o formalitate si o pecetluire a viitorului nostru luminos care ne asteapta.

Biserica ne salveaza, asadar, din ghearele unei Europe care oricum nu prea ne vrea in orasele ei, decat daca ne vedem de treaba, nu cersim, nu furam si nu cerem ajutor social, si ne duce mai aproape de Dumnezeu si de Imparatia lui. Unde nu e nici durere, nici intristare. Iar generatiile care vin oricum sunt gata saracite cu duhul din scoala, nu avem a ne ingrijora pentru cine mai facem noi Constitutia asta.

P.S. Ah, si apropos de reactia populara care lipseste la noi. Crin Antonescu a anuntat azi ca in modificarea Constitutiei nu se va tine cont de votul popular de la referendum, in care cetatenii au cerut Parlament unicameral si 300 de parlamentari. Eu as zice ca in lumina ultimului rezultat la Stelei n-am mai avea nevoie de parlament deloc. Daca spunem toti Tatal nostru pe stadioane, dupa un orar riguros stabilit de biserica, s-ar putea sa se roage Schengen de noi sa-i primim, si nu invers.

Citeste articolul integral si comenteaza pe Dollo.ro












7932 vizualizari
  • +41 (49 voturi)    
    astia chiar nu se potolesc? (Miercuri, 13 martie 2013, 12:53)

    sucaa [utilizator]

    pai matematica este trecuta in constitutie?
    de ce nu stau ei in banca lor si conving oamenii sa devina religiosi in loc sa incerce sa-i oblige?
    • -1 (33 voturi)    
      Popii astia..... (Miercuri, 13 martie 2013, 13:52)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      ........ sunt mai rai ca si ungurii !! Si astia vor in ...Costitutie !!!:)))))
      • -9 (13 voturi)    
        Ce speriati sunteti... (Miercuri, 13 martie 2013, 16:57)

        Adrian.. [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        Voi chiar credeti ca daca nu il stipulati pe Dumnezeu in Constitutie atunci va inceta sa mai existe?!
        Sau credeti ca daca nu Il recunoasteti atunci nu are treaba cu voi?!

        Cat de naivi....
        • +6 (8 voturi)    
          E exact invers (Miercuri, 13 martie 2013, 17:43)

          Dr. Fly [utilizator] i-a raspuns lui Adrian..

          Domnezeu exista in sufletele celor care cred in El, in mod personal, chiar daca nu este mentionat in Constitutie. Si atunci vine intrebarea: de ce sa il mentionezi!?!?

          Diferenta este urmatoarea credinta se bazeaza pe a crede. Cand "a crede" se amesteca cu legea, nu iese bine. Uitati: eu cred ca mi-ati furat ceasul. Asta e impresia mea. Are temei legal sau nu aceasta credinta a mea?
          • +4 (6 voturi)    
            @moucha (Joi, 14 martie 2013, 6:48)

            adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui Dr. Fly

            Va dati seama ca nu veti primi nici un raspuns la aceasta intrebare. Indoctrinarea taliban ortodoxa din scoli si viata publica da rezultatele scontate de BOR srl.
    • -31 (37 voturi)    
      Pentru R.M. si comentatorii HotNews.ro (Miercuri, 13 martie 2013, 14:43)

      CristinaR [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      Bineinteles ca a rezultat 0 daca l-ai cautat pe Dumnezeu cu tastele Ctrl F. Cauta-L cu mintea si inima ta si atunci ai sa-L gasesti. Sper ca va veni vremea cand si cei care comentati aici o sa-L cautati cu adevarat si atunci nu o sa mai ganditi sau scrieti ineptiile pe care le postati acum pe site.
      • +28 (30 voturi)    
        pt CristinaR (Miercuri, 13 martie 2013, 15:05)

        farasens [utilizator] i-a raspuns lui CristinaR

        nu e treaba ta cind il vom cauta pe Dumnezeu sau daca l-am gasit deja!este vorba de ingradirea unor drepturi individuale,,,,,daca eu sint ateu,cu ce te deranjeaza?obligativitatea predarii religiei in scoli incalca drepturile fundamentale ale omului,,,
      • +20 (20 voturi)    
        pentru CristinaR (Miercuri, 13 martie 2013, 15:08)

        TDB [utilizator] i-a raspuns lui CristinaR

        Asta spuneam si noi, comentatorii de aici: ca fiecare om il poate cauta cu mintea si inima, in orice loc sau moment (pentru ca el nu incape in templu, nu-i asa?) si il poate gasi, fara sa trebuiasca sa fie obligat prin constitutie sa faca asta intr-un mod sau loc bine determinat. Ce bine ca ne intelegem! :)
      • +14 (16 voturi)    
        Lasa-l (Miercuri, 13 martie 2013, 16:12)

        dami365 [utilizator] i-a raspuns lui CristinaR

        pe barbos acolo unde e si cine vrea sa-l caute!Ce vor popistii sa ne intoarcem la Inchizitie?Cine nu crede sa fie ars pe rug sau tras pe roata?Stiu ca sunt multi idioti in parlament,dar totusi sper ca pana acolo sa nu se ajunga!!!Cine vrea sa creada sa mearga la biserica,ca sunt destule!
    • +19 (21 voturi)    
      moldoveni habotnici (Miercuri, 13 martie 2013, 15:21)

      0m [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      ..de ma voi scula din Ardeal, pe multi moldoveni o sa mai popesc!!
      • -4 (6 voturi)    
        Bine-ai face.... (Miercuri, 13 martie 2013, 19:17)

        ZaR [utilizator] i-a raspuns lui 0m

        :-)))) bine-ai face sa va treziti nene, caci cam dormiti in papuci si ungurii isi fac iar de cap prin Ardeal...iar o sa-i chemati pe moldoveni...
  • +41 (47 voturi)    
    Allah (Miercuri, 13 martie 2013, 12:56)

    Numele [utilizator]

    Eu as vrea ca in constituite sa se specifice numele lui Allah si sa fie obligatorie predarea religei musulmane in scolo.
    • +33 (37 voturi)    
      Sunteti fundamentalist (Miercuri, 13 martie 2013, 13:30)

      Dr. Fly [utilizator] i-a raspuns lui Numele

      Eu as cere sa fie mentional numele lui Amun-Ra si sa fie obligatorie religia egiptului antic.

      PS: Cred ca daca am vrea sa fim cat de cat obiectivi ar trebui mai multe ore de religie (pt fiecare cult in parte) decat are saptamana de scoala. Si asta doar daca s-ar face numai religie.
    • +18 (20 voturi)    
      :) (Miercuri, 13 martie 2013, 15:55)

      harapalb [utilizator] i-a raspuns lui Numele

      Eu as dori sa fie trecut numele lui Superman.
      • +7 (9 voturi)    
        de ce doar superman? e discriminare ! (Miercuri, 13 martie 2013, 18:17)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui harapalb

        s a fie si numele lui Spiderman, Batman si Vatman ! :))
  • -23 (55 voturi)    
    hehe (Miercuri, 13 martie 2013, 13:01)

    Mazeta [utilizator]

    Miss Dollo n-a înțeles o chestie simplă-simplă: nu USL, PDL sau Băsescu vor să schimbe Constituția, ci o forță obscură de deasupra lor. Să fie chiar El?
    • +6 (22 voturi)    
      ai idee.. (Miercuri, 13 martie 2013, 14:39)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ..ce obositor e sa tot citesti comentarii fara nicio logica?
  • +48 (48 voturi)    
    :) (Miercuri, 13 martie 2013, 13:07)

    triton [utilizator]

    eu zic sa-l bage si pe mos craciun in constitutie, si pe iepurasi si mai ales pe mickey mouse. si asa avem un guvern de desene animate!
    • +12 (12 voturi)    
      Ai uitat de (Miercuri, 13 martie 2013, 16:17)

      dami365 [utilizator] i-a raspuns lui triton

      Woody Woodpecker care e mai palpabila decat barbosul pentru ca am vazut-o si are si o stea pe Walk of Fame in Hollywood!
  • +41 (47 voturi)    
    Și uite așa... (Miercuri, 13 martie 2013, 13:07)

    patrick_higher [utilizator]

    ... încet-încet, devine România o Republică Ortodoxă... Oare legea omonimă shariei islamice cum se va numi? Afurisenia?
    • +28 (36 voturi)    
      exact, o sa ajungem ca iranul (Miercuri, 13 martie 2013, 13:11)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui patrick_higher

      nu exista pur si simplu nicio limita a tupeului acestei institutii
      • -20 (36 voturi)    
        Ce stii tu despre Iran (Miercuri, 13 martie 2013, 13:39)

        Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

        Habar nu ai despre istoria acestui popor. Scrii si tu acolo ceva , sa vada lumea ca nu numai antenele au lichele. Cel mai usor e sa-ti dai cu parerea. Vezi-ti de treaba ta, ca stii tu bine cite iti lipsesc.
    • 0 (0 voturi)    
      Si uite asa ne pacalesc inca odata (Vineri, 15 martie 2013, 9:24)

      eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui patrick_higher

      Felicitari Mitropoliei Moldovei și Bucovinei , Felicitari USL , au gasit solutia pentru a aduce lumea la vot .

      Daca ultima oara cand s-a votat constitutia prezenta la vot a fost motivata de desfintarea armatei obligatorii acum solutia gasita este legata de implicara fetzelor bisericesti in manarea catre urne a turmei de preacredinciosi .

      Ce pacat ca la solutii economice si legislative politicienii nostri nu sunt la fel de priceputi ca la gasirea solutiilor pentru apararea intereselor proprii.

      Chiar ma gandeam ce vor face pentru a fi validata constitutia lui Crin Antonescu si a USL. Uite ca au gasit solutia.

      Implicarea multpreafericitelor fete bisericesti.

      Asta este opinia mea si sper ca frica de a nu fi afursiti de pastorii multpreacredinciosilor sa nu conduca electoratul la votarea unei constitutii facute dupa chipul si asemanarea lui Crin Antonescu.

      Ptiu, ptiu, ptiu , Doamne fereste sa am gura aurita.
  • +37 (45 voturi)    
    practicarea religiei este un drept, nu o obligatie (Miercuri, 13 martie 2013, 13:11)

    Wizard of Oz [utilizator]

    Suntem liberi, ca oameni, sa credem orice, sa aderam la orice religie.
    Nu am nevoie de altceva decat de dreptul de a-mi practica LIBER religia (sau ateismul).
    Nu-mi obligati copii sa invete la scoala o anumita religie.
    Este o optiune personala a fiecaruia.
    Dumnezeu? De ce?Sunt religii politeiste....ce ne facem?Poate vreau sa ma inchin la vaca sfanta, la soare si luna, la extraterestrii...este treaba mea.
    ce are Constitutia cu religia?Doar garantarea libertatii de credinta.
    Atat !
  • +38 (42 voturi)    
    Nu mai e nevoie de Constitutie (Miercuri, 13 martie 2013, 13:11)

    Vladynica [utilizator]

    Avem Biblia, ce mai trebuie Constitutie? Popii au nevoie cred de o lege in care 50% din PIB sa fie dat Bisericii, sa se legalizeze pedofilia si afacerile Bisericii sa nu fie impozitate!
    • +5 (5 voturi)    
      Pai (Joi, 14 martie 2013, 2:24)

      sadyq [utilizator] i-a raspuns lui Vladynica

      Astea sunt deja legale pt popi....
  • +26 (30 voturi)    
    Sa sedem bland (Miercuri, 13 martie 2013, 13:15)

    cato [utilizator]

    Treaba cu numele lui Dumnezeu ar fi cum ar mai fi. Dar aia cu predarea obligatorie a anticonstitutionala. Biserica si statul sunt entitati separate, cel putin ultima data cand m-am uitat pe lege.
  • +35 (39 voturi)    
    Absolut de acord (Miercuri, 13 martie 2013, 13:26)

    Dr. Fly [utilizator]

    Sa fie mentionat in constitutie ca Romania este gradina lui Dumnezeu si ca inaltii prelati din Mitropolia Moldovei si inaltele prelate de la Cofetarie si Restaurant au sarit (peste cal) gardul.

    De asemenea sa fie garantata predarea religiei in scoli si a matematicii, fizicii si chimiei in biserici. Inainte de uternie preotul va face prezenta enoriasilor si li se va predica despre teoria cinetico-moleculara, spatii vectoriale si hidrocarburi.

    Acum serios: eu unul sunt pentru ore de istoria religiilor in scoli. Insa constat cu tristete ca biserica ne vrea mai mult indoctrinati decat educati.
  • +19 (23 voturi)    
    Mda (Miercuri, 13 martie 2013, 13:27)

    The_Dude [utilizator]

    La cat "Doamne fereste!" (si nu numai) spunem cand vedem ce se intampla in tara asta, cum naiba sa nu devina o Republica Ortodoxa?
  • +18 (24 voturi)    
    Iaca pozna! (Miercuri, 13 martie 2013, 13:40)

    TDB [utilizator]

    Noi ca si cetateni europeni aflati in anno Domini 2013, dorim ca noua Constitutie sa garanteze predarea in scoli (si in biserici, de ce nu? sau chiar pe strada) a notiunilor de democratie si stat de drept, astfel incat tot bizonul sa inteleaga cum e cu "check and balance"-ul puterilor in stat si sa se risipeasca astfel abureala nationala in care ne aflam, cand tot supusul suporta consecintele votului turmei de bizoni ignoranti.
  • +34 (38 voturi)    
    Despre BOR (Miercuri, 13 martie 2013, 13:44)

    Alui [utilizator]

    Daca s-ar studia istoria BOR si “rolul ei la contribuția istoriei țării”, pe bune, BOR ar avea multe de explicat.
    Câteva crampeie de istorie:
    -biserica ortodoxa a deținut sclavi pana pe la 1850, si s-a opus din greu eliberării sclavilor. Au fost despăgubiti cu bani grei la absolvirea sclaviei.
    -din pamanturile secularizate de Cuza de la manastiri s-au improprietarit taranii. Daca cineva sustine BOR in a-si "recupera" acele pamanturi(nu i-au apartinut niciodata, fiind pamanturile manastirilor grecesti), sustine de fapt luarea pamantului de la urmasii acelor tarani.
    - s-a opus folosirii alfabetului latin. Prima carte in romana a aparut in Trasilvania, tiparita de protestanti, in Tarile Romane prima carte in Romana a aparut o sute de ani mai tarziu.
    - slujbele s-au ținut in slavona pana in 1800 si ceva. Cine indraznea sa țină slujba in româna, risca sa aibă limba tăiata.
    - a colaborat strâns cu Securitatea, atât de strâns încât mulți popi erau securisti cu grade. Popa satului era informatorul Securității in 99% din cazuri.
    - recent BOR a luat ilegal zeci de mii de hectare de terenuri si păduri care nu i-au aparținând niciodată, folosind acte false sau mituind primari.
    - in BOR poți fi popa doar daca dai bani, fără seminar, vezi cazul mitropolitului de Constanța.
    • +20 (20 voturi)    
      Corect si la subiect. (Miercuri, 13 martie 2013, 13:55)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      As mai adauga o observatie:

      Indivizii astia din PSD, Grebla & Iordache au pentru prima data in istorie o reactie corecta.

      Ma intreb de ce?
      Am in vedere ca, inca din anii '90, PSD-ul in frunte cu Iliescu, s-a aliat practic cu BOR contra intereselor nationale.
      In schimbul aliantei, BOR a primit pamanturi, paduri, dreptul de a construi o gramada de biserici.
      Popii imparteau in mod ilegal materiale propagandistice ale FSN/FDSN/PDSR/PSD fara nici o rusine.

      Sa fi simtit ei ca lucrurile se schimba? Ca romanii isi pun intrebari cu privire BOR?
      Sau vor sa ceara ceva in schimb de la popi inainte de a face un compromis?
      • 0 (0 voturi)    
        Popii? (Joi, 14 martie 2013, 19:30)

        calinnegr [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        Sau mentalitatea de romani lepadati la poalele Carpatilor? Cei de mai la sud, vreau sa zic... Mai, cata nesimtire la natia asta de români fara respect fata de propriile valori. Mai, fratilor, eu traiesc printre unguri si chiar daca au de impartit pareri si pumni intre ei, nu se descalifica reciproc cum facem cei pentru care soarele rasare la Bucuresti. Personal as vrea ca pentru mine sa rasara la Viena. Si cat mai iute cu putinta!
        Ce nesimtiti pot fi romanii... (nu publicati asta coloratilor portocaliilor-galben-rosii de la hotnews).
  • +19 (21 voturi)    
    Republica Patriarhala (Miercuri, 13 martie 2013, 13:49)

    valangjed [utilizator]

    Daca tot il bagam pe Dumnezeu in constitutie si predam religia ortodoxa , obligatoriu , in scoli , eu zic sa-l punem si pe patriarh presedinte iar parlamentul sa fie format din arhiepiscopi.
    Cum ar suna Republica Patriarhala Romania?
    • -1 (7 voturi)    
      Daca te mai gandesti putin.. (Miercuri, 13 martie 2013, 14:46)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui valangjed

      ..ca palatul patriarhal e cladirea in care isi desfasura activitatea parlamentul Romaniei prin perioada interbelica, poti trage concluzia ca o sa avem niste reprezentanti mai greu de corupt si mai buni(:D intr-o BOR ideala), dar cata minte ar avea sa conduca o tara nu stiu..
  • +16 (16 voturi)    
    Câteva propuneri... (Miercuri, 13 martie 2013, 13:57)

    Geos Costan [utilizator]

    1.a. Interzicerea alocării sub 6% din PIB atât către educaţie, cât şi către sănătate.
    b. Educaţia religioasă să fie realizată de către entităţi private şi nu de către sistemul public, decât în regim facultativ şi contracost. Să se ţină cont de drepturile şi libertăţile omului, orice discriminare fiind sancţionabilă.
    2. Fiecărui copil să i se dea o masă caldă şi sănătoasă. Aceste servicii să fie oferite de cantine şcolare şi (de ce nu) sociale.
    3. a. Recunoaşterea cultelor se va face ţinând cont de drepturile şi libertăţile omului, şi nu în funcţie de numărul adepţilor. Un cult nu e un partid politic.
    b. Finanţarea cultelor şi religiilor se va face numai în vederea efectuării lucrărilor de restaurare a bunurilor considerate a fi de patrimoniu.
    c. Finanţarea sub orice alte forme să fie interzisă.
    d. Monopolul în comerţul cu bunuri utilizate de instituţiile religioase să fie supraimpozitat, cu o valoare ce depăşeşte cel puţin jumătate din preţul mediu al bunului respectiv.

    Nu mai zic nimic de traficul de influenţă, de şantaj şi mită, care sunt sancţionabile.
  • +13 (15 voturi)    
    să nu uităm de Alah sau de Isus (Miercuri, 13 martie 2013, 14:08)

    visio [utilizator]

    popii ăștia mai fac și altceva decât să stea degeaba, sau numai chestia asta le umple ziua? nu am auzit ca biserica să se implice consistent în viața omului de rând, nu am auzit să facă ceva donații...apropo, cu mila cum mai stați? vă întreb că poate le dăm de o bere popilor, că sunt săraci; preotul din constanța, cel care se filma în biserică în timpul activităților sexuale, ce mai face? bine merci, așa-i?
  • -22 (24 voturi)    
    Religie (Miercuri, 13 martie 2013, 14:24)

    Lucris [utilizator]

    Precum vad in aceste postari, reactia este de tipul ”Ia mai scutiti-ne cu Dumnezeu asta al vostru! Noi nu avem nevoie de Dumnezeu! Avem chat-urile si vecinii de bloc cu care sa ne balacarim. Asa ca ce veniti voi sa ne invatati pe noi, astia moderni, ce e aia Credinta sau ce e ala, Dumnezeu...Nu vrem sa ni se impuna sa credem in Dumnezeu! Credem in ce vrem noi si cum vrem noi. Asta e libertatea!”
    Trist...
    Oamenii confunda grav slabiciunile unui om (chiar al Bisericii) cu Dumnezeu...
    Ii atribuie lui Dumnezeu greselile si erorile umane...
    Oricum, este bine de stiut ca nu exista Libertate in afara lui Dumnezeu, indiferent daca Preotii Lui gresesc sau nu.
    Nu omul sfinteste, ci Dumnezeu.
    Sensul Libertatii cerute de multi dinte cei care posteaza aici este, de fapt, cel de a face toate relele care ii trec prin cap, uitand ca, de fapt, le poate face oricum. Partea proasta este ca pentru fiecare fapta exista o plata. Ca si la americani: ai libertatea de a avea o arma si de omora oameni. Numai ca libertatea asta se plateste prin inchisoare pe viata sau cu moartea. Dar, altfel, esti liber sa omori pe cine vrei.
    Asa ca, ce fel de Libertate vrem?
    • +8 (10 voturi)    
      ce vorbesti? (Miercuri, 13 martie 2013, 15:36)

      sascha [utilizator] i-a raspuns lui Lucris

      daca eu nu sadesc pamantul si nu pun flori, copaci, etc? crezi ca vine dumnezeul tau sa-mi puna?
      Acum se inteleg atata pamant plinde buruieni si de scieti, ca doar pe aia i-a dat domnu'.
      • -3 (11 voturi)    
        Raspuns (Miercuri, 13 martie 2013, 16:23)

        Lucris [utilizator] i-a raspuns lui sascha

        Si pana la aparitia omului pe planeta asta, cine planta? Ca, vorba aia, graul nu a fot inventat de agricultura moderna... Si nici pomii sau florile nu au aparut odata cu noi...
        Grav e ca se repeta istoria, doar ca exista conotatia modernismului: ”Pe cine vreti: pe Dumnezeu sau lumea cu ale ei?”
        Si cei care posteaza aici au raspuns: LUMEA!
        Doar ca trebuie sa se cunoasca ca pentru fiecare alegere platim ceva. Si cam cum ar arata plata pentru respingerea lui Dumnezeu?
        • +4 (8 voturi)    
          LUMINEAZA-NE TU, LUCRIS... (Miercuri, 13 martie 2013, 19:13)

          Rose1 [utilizator] i-a raspuns lui Lucris

          ...nu ne lasa pe noi pacatosii sa bajbaim prin intunericul necredintei noastre! Avem mare nevoie de o noua generatie de "proroci", care sa ne propovaduiasca(contra unei contributii "benevole") un "mai bine" ipotetic, conditionat absolut de trecerea "pacatosului" in lumea "dreptilor"! BOR a sesizat existenta unei potential-profitabile "nise de piata", lasata liberea de "propaganda comunista",( care si ea propovaduia un mai bine ipotetic intr-un viitor nedefinit) si acum pretinde statului sa i se concesioneze "pe veci" aceasta "franciza", garantandu-i-se si "monopolul" absolut al "afacerii"! A devenit CREDINTA o "marfa" de "monopol", detinuta si distribuita exclusiv doar de BOR?!
          • -6 (6 voturi)    
            Raspuns (Joi, 14 martie 2013, 1:42)

            Lucris [utilizator] i-a raspuns lui Rose1

            Credinta nu a fost, nu este si nu va fi niciodata o afacere. Este vorba de legatura directa dintre om si Creatorul lui. Aceasta legatura nu poate fi distrusa decat daca omul vrea asta neaparat. Ca unii vor sa faca o afacere din Credinta, este foarte grav. Ca altii pacatuiesc in mod injositor pentru o haina bisericeasca, iarasi e grav. Parintele Arsenie Boca spunea ”nu-i mai judecati voi pe Preoti. Ii judeca Dumnezeu, ca sunt Preotii Lui si Lui i-au promis ascultare”.
            Este nefiresc sa avem parte de nu stiu ce taxe aberante si nefiresti. Stiu foarte bine asta, ca si dumneavoastra. Dar mai stiu ca singurul pilon de Crestinatate si Credinta a ramas Ortodoxia. Priviti tarile vestice unde au ajuns din lipsa crunta de Dumnezeu in viata fiecaruia de acolo. Priviti dincolo de masini, bani, autostrazi si case. Priviti IN EI si veti vedea oameni goi, dezorientati si singuri. Oameni care valorizeaza orice este lumesc, numai pe Dumnezeu nu. Asa vreti sa ajunga si copiii nostri? La fel de fara de Dumnezeu? Iar daca nu ii indrumam noi, cine o va face? Care sunt valorile spre care ii veti indrepta pe copii? Spre iPhone sau Facebook sau mai stiu eu care? Raspunde fiecare cum crede de cuviinta. Oricum, intreaga aceasta inversunare este generata de o frica enorma de Dumnezeu. Frica pentru ca fiecare stie, acolo in adancul lui, ca, odata si odata, va sta fata in fata, singur-singurel, cu Dumnezeu. Si, intr-un fel sau altul, fiecare incearca sa amane asta si fiecare incearca sa justifice, direct sau voalat, propriile prostii facut in viata. Prostii de a caror povara tocmai Dumnezeu il poate scapa.
            Eu nu va dau lectii si nici nu judec pe cineva. Constat cu tristete ca istoria se repeta, cu conotatiile specifice modernismului, atat la clerici cat si la oamenii de rand.
            Iar daca alegeti, alegeti in mod intelept atat pentru voi cat, mai ales, si pentru copiii vostri. Alegerea asta este pentru o viata.
            • +1 (3 voturi)    
              SUBSCRIU LA TOT CE ATI SPUS... (Joi, 14 martie 2013, 11:30)

              Rose1 [utilizator] i-a raspuns lui Lucris

              ...cu un singur amendament: va inselati cand afirmati "ca singurul pilon de Crestinatate si de Credinta a ramas Oridoxia"! Subconstientul va tradeaza si prin aceasta afirmatie va arogati o pozitie de superioritate in raport cu celelalte biserici, congregatii si culte crestine si nu numai! Translati semnificatia etimologica a "ortodoxiei" intr-o realitate pe care singur o descrieti si o recunoasteti , realitate care nu justifica in nici un fel afirmatia! Si-apoi atitudinea asta de superioritate pretinsa si declarata vrizeaza intoleranta si chiar discriminarea! Aceasta ambitie obstinanta de a fi "primus inter pares" se afla la originea distrugerii unitatii si unicitatii "BISERICII UNIVERSALE A LUI ISUS CRISTOS" si la divizarea sa in peste 30.000 de biserici, congregatii si culte in cei 1000 de ani de la "Marea Schisma"!
              • -1 (1 vot)    
                Ortodoxie (Joi, 14 martie 2013, 15:53)

                Lucris [utilizator] i-a raspuns lui Rose1

                Afirmatia ca ortodoxia este ultimul bastion de crestinatate nu este gratuita si nu este facuta ca sa exacerbeze orgoliul ortodocsilor. Nu. Multi teologi crestini de renume atat catolici cat si protestanti sau anglicani, au recunoscut ca respectivele Biserici au ajuns la un prag la care nu isi mai pot indeplini rolul lor in societate. Practic, au fost coplesite de LUME. Tot ei si-au indreptat sperantele de revenire a crestinismului la valorile firesti, in Biserica Ortodoxa, in special cea rusa. Cunosc destul de bine istoria crestinismului. Am studiat-o multi ani si am avut multe discutii cu preoti si calugari din mai multe culte crestine. Documentele istorice probeaza ce am afirmat. De altfel, influentele specifice unei Biserici se vad in societate. Priviti si comparati. Nu va luati dupa mine. Priviti dumneavoastra.
                Marea schisma a fost un lucru pe care Dumnezeu cu siguranta nu L-a dorit. Insa, orgoliile si dorintele oamenilor de a fi ”mai egali decat ceilalti” au contribuit decisiv la acea decizie catastrofala.
                Cele ”n” mii de congregatii au aparut ca sa faca ... ce? Unde sunt concentrate aceste congregatii? Din ce Biserica s-au desprins? Cat de mult a putut Biserica din care s-au desprins acele congregatii, sa cultive si sa mentina valorile crestine specifice?
                Si ajungem la afirmatia de la care am plecat... Si inca ceva! Ortodoxia nu se reduce doar la BOR.
            • +1 (3 voturi)    
              te inseli, din pacate (Joi, 14 martie 2013, 11:46)

              nahir [utilizator] i-a raspuns lui Lucris

              credinta a devenit cea mai banoasa afacere pentru mafiotii ascunsi sub sutane negre si patronati de nasul, prea veselul daniel, sub aripa ocrotitoare a bor-ului.
              faptul ca mai sunt si cativa preoti adevarati (nu popi), nu constituie decat exceptia de la regula.
              nimeni nu se leaga de credinta sau Dumnezeu ci de nesimtirea tagmei popesti.
        • +4 (6 voturi)    
          Pe ce iti bazezi afirmatiile? (Miercuri, 13 martie 2013, 21:48)

          RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui Lucris

          Biblia si alte carti religioase sunt la fel de credibile ca si principiile budiste despre reincarnare. Ca este o sansa la un triliard (vorba vine) sa fie adevarate cuvintele acelea nu este o fundatie suficient de solida incat sa ne traim viata dupa ele. Daca Dumnezeu exista si conform Bibliei am pacatuit, asta este...merg in iad. Dar nu compara te rog o crima cu necredinta in Dumnezeu. Lumea care comenteaza aici nu vrea anarhie asa cum insinuezi tu, ci vrea sa fie respectat principiul de baza al democratiei care spune ca eu ca individ sunt liber sa fac ce vreau atata timp cat nu ii afectez in mod direct pe cei din jur. Obligativitatea orelor de religie este spre exemplu o incalcare a acestui principiu. Faptul ca eu sunt un "eretic" nu este o incalcare. Intelege mintea ta BORificata ce vreau sa spun?
          • -4 (6 voturi)    
            Baza (Joi, 14 martie 2013, 2:02)

            Lucris [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

            Banuiesc ca si dumneavoastra ati iubit macar o data, cum se spune ”de va ardeau calcaiele”.
            Puteti descrie unui om care nu a iubit niciodata, pe nimeni, ce trairi ati avut dumneavostra? Cum credeti ca va va privi cand veti incerca sa ii descrieti cat de mult va ardea iubirea? Cat va intelege din povestea dumneavoastra? Si cum o va comenta?
            Cat despre pacate, nu va doresc sa ajungeti in iad, Doamne fereste! Va doresc tot binele din lume!
            Orele de religie sunt dorite la scoala pentru ca acasa nu mai are cine sa ii invete pe copii ce este dragostea de Dumnezeu si care sunt adevaratele valori umane si crestine. Cine sa ii invete pe copii dragostea de Dumnezeu: betivii, prostituatele, mafiotii, scandalagii, infractorii, manelistii? Cati copii nu au parinti groaznici?
            Stiti de ce parintii dau mereu sfaturi? Pentru ca nu sunt in stare sa se dea pe ei exemplu. Sunt parinte si stiu bine asta si ma straduiesc sa fiu si eu un exemplu pentru copilul meu.
            Iar libertatea pe care o doriti, este pentru ca dumneavoastra sa nu invatati la scoala despre Dumnezeu, sau ca nu doriti ca copiii dumneavoastra sa invete despre Dumnezeu, considerand ca dumneavoastra ii invatati suficient?
    • +13 (13 voturi)    
      Nu ai inteles (Miercuri, 13 martie 2013, 16:18)

      Danon [utilizator] i-a raspuns lui Lucris

      Se vorbeste despre slabiciunile preotilor (mai exact inaltilor prelati ortodocsi) si despre pretentiile excesive ale unei institutii (BOR) ce risca sa transforme o tara (Romania) dintr-o democratie (aproximativa) intr-o teocratie (absoluta).

      Daca esti crestin, poate stii si ce a spus Iisus: "Sa dam Cezarului ce e al Cezarului si lui Dumnezeu ce e al lui Dumnezeu". Consitutia e a Cezarului.
      • -9 (11 voturi)    
        Raspuns (Miercuri, 13 martie 2013, 17:10)

        Lucris [utilizator] i-a raspuns lui Danon

        Citatul este corect. Intrebarea este, cine este Cezarul, in cazul nostru? Nu cumva, NOI? Constitutia este legea NOSTRA fundamentala. A Statului NOSTRU. Iar noi vorbim de Constitutie...
        Daca imi aduc aminte bine, ”democratie” inseamna, aproximativ, o forma de guvernare in care primeaza voia poporului. Iar daca in ”Tatal nostru” se spune ”Faca-se Voia Ta”, adica nu voia mea sa a altuia, se poate deduce ca acesta forma omeneasca de guvernare (democratia) nu are nimic de a face cu Voia lui Dumnezeu, daca oamenii nu isi doresc sa aiba parte de Dumnezeu.
        Sunt multe de discutat... Propunerile sunt facute sa fie dezbatute cu luciditate nu cu patos.
        In orice caz, este catastrofal pentru orice fiinta omeneasca sa refuze Binele Dumnezeiesc doar pentru ca anumiti oameni o iau razna.
        • +5 (7 voturi)    
          Domnule, (Miercuri, 13 martie 2013, 19:21)

          Popcorn [utilizator] i-a raspuns lui Lucris

          dumneavostra spuneti: "Propunerile sunt facute sa fie dezbatute cu luciditate nu cu patos." dupa care: "este catastrofal pentru orice fiinta omeneasca sa refuze Binele Dumnezeiesc...".
          Dati-mi voie sa cred ca sunteti oricum, numai lucid nu.
          • -4 (6 voturi)    
            Luciditate (Joi, 14 martie 2013, 2:12)

            Lucris [utilizator] i-a raspuns lui Popcorn

            Va multumesc pentru apreciere.
            Voiam sa spun ca PROPUNERILE trebuie dezbatute si corectate, asta insemnand ca trebuie ales cu foarte mult discernamant BINELE obiectiv al lui Dumnezeu, de binele nostru care este, mai mereu, subiectiv si relativ.
            Dar, repet, este catastrofal pentru noi, si mai ales pentru copiii nostri, sa alegem gresit.
    • +2 (2 voturi)    
      unde era Dumnezeul tău când Hitler omora (Joi, 14 martie 2013, 12:51)

      visio [utilizator] i-a raspuns lui Lucris

      civili, doar pentru plăcerea lui? unde era dumnezeul tău când Stalin extermina zeci de milioane de civili? exemplul cu americanii este cel mai neinsipirat posibil; nimeni nu îți dă dreptul să iei o viață, indiferent cine ești și ce funcție ai; americanii, din punctul acesta de vedere, încă trăiesc în vestul sălbatic; armele, este părerea mea, trebuies permise numai celor care au în fișa postului să protejeze valori umane sau materiale; la americani, orice cretin are drept de port armă și este o anomalie care trebuie corectată.
      Viața pe Terra este cel mai bun exemplu de ceea ce înseamnă dumnezeu; că vin unii paraziți sociali și refuză să îl împărtășească pe sergiu nicolaescu (ca exemplu recent) numai pentru că nu a cumpărat teren de la samsari să își facă cavou, este alt exemplu de ceea ce înseamnă bișnița religioasă patronată cu succes de BOR, și Papă; biserica a omorât la fel de mulți oameni ca cei doi dezaxați menționați mai sus; iar acum BOR vrea obligativitate în școli? ce a făcut BOR pentru români, pe timpul acestei crize? le-a cumpărat medicamente? le-a dat moca făină să își facă pâine? ce a inventat BOR-ul? a sprijinit BOR-ul vreo exepdiție științifică? a sprijint vreun alpinist român sau străin să ajungă pe Everest? asta dacă vrei să vorbim de Dumnezeu; între noi fie vorba, să vorbești despre Dumnezeu este cea mai mare aroganță posibilă pentru un om; numai dacă te uiți la munca lui, îți dai seama cât ești de anacronic.
      În încheiere, unde era Dumnezeu când zeci de milioane de oameni nevinovați mureau pentru plăcerea sadică a unor retardați? unde era Biserica atunci? până una alta, mergi la biserică și roagă-te, dar păzeșteți spatele...
  • +14 (14 voturi)    
    IN SFARSIT! (Miercuri, 13 martie 2013, 14:28)

    Rose1 [utilizator]

    Pretentiile aiuritoare(ca sa nu folosesc un epitet mai dur) ale BOR au reusit sa produca in mod neasteptat, dar explicabil, un quasi-consens national! Iata care este "institutia nationala" care vrea sa impuna "obligatii" obligatorii(repetitie intentionata!) si care vrea un statut mai presus de lege! "FIRMA' mult prea-fericitului DANIEI-SRL are nevoie de garantii de stat pentru buna functionare a "afacerii" si scutiri totale de impozite si taxe spre bunastarea si huzurul "smeritilor&saracilor"(?!) ei slujitori de toate gradele(subofiteri, ofiteri si generali)! Curat/murdar preafericirea voastra!
  • +16 (16 voturi)    
    Ancient aliens (Miercuri, 13 martie 2013, 14:30)

    Trojan.H [utilizator]

    Ca o masura preventiva nu trebuie sa lipseasca nici mentionarea extraterestrilor. Nu se stie niciodata. Merge si o rugaciune:
    Extraterestrii nostri Care sunteti in constelatia Orion,
    Sfinteasca-se specia Voastra,
    Vie galaxia Voastra,
    Fie voia Voastra, precum in Calea Lactee asa si pe Terra,
    Tehnologia noastra cea de toate zilele,
    Dati-ne-o noua astazi
    Si ne iertati noua incalzirea globala
    etc...
  • +11 (13 voturi)    
    ... (Miercuri, 13 martie 2013, 14:38)

    akillies [utilizator]

    ce am invatat de la Mitropolia Moldovei: hai sa fim si noi radicali ca Ungurii si sa ne indreptam spre un stat extremist si nationalist cat mai rapid, cum au facut Ungurii..
    atitudinea USL: hmm, e cam groasa, o lasam pe alta modificare de Constitutie (tot intr-un mandat PSD/USL/alt mosnstu politic -le..
    Rezultat: USL in varful pomului pe care tot USL il taie de la radacina.. in varful pomului laudat :))!!!
    Acum e acum!!!
  • -16 (16 voturi)    
    Europa si credinta (Miercuri, 13 martie 2013, 15:16)

    Setalcott [utilizator]

    Ce manie revolutionara! Ce sfanta indreptatire! Zdrobiti cu biciul nemilos al zeflemelii si ridicolului elementele retrograde! Extirpati fara mila putregaiul trecutului! Nu lasati ca misticismul reactionar sa indrazneasca sa mai ridice glasul in vecii vecilor, amin!
    Oameni buni, veniti-va in fire. "Biserica este Europa si Europa este Biserica."(Hilaire Belloc), ca e in Constitutie sau nu.

    http://www.gutenberg.org/cache/epub/8442/pg8442.html
    • +14 (14 voturi)    
      Europa a fost aici inainte de aparitia bisericii (Miercuri, 13 martie 2013, 15:25)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      O sa ramana si dupa...
      • -7 (7 voturi)    
        Ehei... (Miercuri, 13 martie 2013, 16:51)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        Daca ai fi citit cartea lui Belloc ai fi inteles. Europa de dinaintea Imperiului Roman si a urmasei sale, Biserica, n-a fost ceea ce numim astazi Europa. Deja Europa nu mai este in fapt ceea ce numim Europa.
        • +4 (6 voturi)    
          Serios?! (Miercuri, 13 martie 2013, 22:24)

          Alui [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

          Biserica a introdus conceptul de democrație sau Grecia antica si pagana? Biserica a unificat prima data Europa sau Imperiul Roman pagan? Tu tine-o tot inainte cu "faimosul" Belloc;)!
          • -2 (2 voturi)    
            Biserica (Joi, 14 martie 2013, 11:17)

            Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Alui

            Nu-ti doresc sa traiesti in democratia antica pagana.
  • +13 (13 voturi)    
    Teologie (Miercuri, 13 martie 2013, 15:24)

    Dedalus [utilizator]

    "in noua Constitutie sa fie stipulat si numele lui Dumnezeu, "

    Domnilor teologi, ce e aia "numele lui Dumnezeu"?!
    • +2 (2 voturi)    
      Îţi spun eu... (Miercuri, 13 martie 2013, 20:28)

      Geos Costan [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Carmen. :p
  • +13 (15 voturi)    
    prostii suntem noi ! (Miercuri, 13 martie 2013, 15:25)

    Francisc 1 [utilizator]

    banditii astia cer de 24 de ani marea cu sarea si noi ca niste prosti din respect pentru alte valori decat popii sau pur si simplu din conformism le dam , asa ca sa nu ne plangem cat timp 90% din popor, exact din motivele de mai sus ,se declara ortodox!
  • +13 (15 voturi)    
    constituţia... (Miercuri, 13 martie 2013, 15:27)

    mereuinminus [utilizator]

    ungurii vor stat multinaţional, popii vor să conducă ei oficial, că doar neoficial e prea puţin, românii laici au vrut şi ei un parlament unicameral cu doar 300 de mafioţi, pardon, parlamentari, dar pe români, că-s majoritatea, nu i-a auzit nimeni, îi calcă în picioare proprii aleşi de orice culoare... oricum constituţia asta trebuie să arate foarte bine, căci care cum trece pe sus îşi bagă picioarele-n ea, siluind-o pe faţă... despre ce democraţie să mai vorbim aici când şi numărul analfabeţilor e-n creştere?!? n-ar fi mai bine fără, ca anglia, sau israel, care nu se mai dau de ceasul morţii pentru aşa ceva? însă ceva tot e de remarcat aici: nu m-aş opune unor ore de morală aplicată, predată în contextul analizei comparate a religiilor şi ideologiilor şi aplicate situaţiei actuale, cursuri care să se numească simplu: morală... asta ar ridica naţiunea, nu obscurantismul ad litteram al unor scrieri fără explicarea simbolisticii evenimentelor relatate acolo... oricum, asta n-are nicio legătură cu legea fundamentală, dacă mai există vreun sens pentru termenul ăsta...
  • +13 (13 voturi)    
    Pretentiile BOR ca de obicei! (Miercuri, 13 martie 2013, 15:35)

    closer [utilizator]

    Se pare ca alesii nostri si in general , oamenii cu functii mai fac si greseli , care in viziunea lor necesita o spovedanie si iertari de pacate grele. Sau foarte multe .
    Asa ca , nu ar trebui sa ne mire faptul ca aceste cereri din partea clerului roman , vor trece si vor fi aprobate , in speranta iertarii pacatelor , si trebuie sa recunostem deschis , ca alesii nostri gresesc zilnic .
    Da, dreptul la religie e liber . E constitutional .
    Pe noi nu mai au cum sa ne mai aduca pe calea lor, de aceea isi pun mari sperante in copii .
    Trist este faptul ca sunt romani si de alte culte religioase . Dar de ei nu le pasa. Important este turta lor sa fie coapta .
  • +7 (11 voturi)    
    poate e bine (Miercuri, 13 martie 2013, 15:38)

    Francisc 1 [utilizator]

    eu am trecut de varsta la care sa mai am mari sperante in destinele patriei si copii mei sper sa aiba minte sa o tuleasca cat de curand asa ca vreau sa vad cum decade mizeria asta de taracu biserica ei de gat , sper ca va dati seama ca in grecia care a avut si ea biserica capusa peste tot atsa a fost unul din motivele inapoierii cronice cu toti banii pompati de vest, doar ca acolo e purfum fata de ce ne asteapta pe noi cu biserica in frunte , iranul are petrol si tot merge greu fundamentalist noi nici aia nu avem asa ca baetii succes la demolare...ce a mai ramas
    • +2 (2 voturi)    
      Mentalitate de roman (Joi, 14 martie 2013, 10:25)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Mentalitate de roman. De ce sa schimb ceva, cand pot sa scuip si sa fug ca un las.
  • +12 (14 voturi)    
    propunere (Miercuri, 13 martie 2013, 16:10)

    likurici [utilizator]

    ...sa se scrie in Constitutie ca e obligatorie puparea de moaste, ca popa nu poate umbla decit cu Mercedes, ca popa care are mai putin de 3 kg de aur la git e prost, zicea cineva sa-l bage pe becally in Biblie si sa se garanteze un impozit de 10% din venit pentru popa din parohie,poate -doar dupa consultarea enoriasilor moldoveni-prestarea a 50 zile/an de munca pentru construirea catedralei neamului jumulit si apoi pentru gradina popii din sat...
  • +13 (15 voturi)    
    pasol na turbinca (Miercuri, 13 martie 2013, 16:36)

    Tom_Macaragiu [utilizator]

    Intre mine si Dumnezeu nu este nimic, ma pot uita nemijlocit la cer si pot crede fara sa dau bani fara chitanta industriei numita `biserica`.
    De ce sa impuna copiilor mei sa studieze religia daca eu vreau sa ii educ altfel, eu vreau altceva de la scoala. NU vreau ca juniorii mei sa devina niste habotnici pentru ca `biserica` sa aibe masa de imbecili pe care sa ii stoarca de bani si in viitor.
    `biserica` nu are ce cauta in politica, rolul ei social este altul, numai ca acesti industriasi numiti popi stiu ca ne pot strange de oo ca sa finantam in continuare dezmatul lor.
  • +9 (11 voturi)    
    perfect de acord (Miercuri, 13 martie 2013, 16:36)

    un dac [utilizator]

    sa scrie numele lui Dumnezeu in Constitutie, nu sa fie stipulat, ca suna urat, de genul: "Romania este un stat laic, fiecare cetatean al acestei tari putandu-se inchina la ce Dumnezeu vrea el":-)
    idem cu religia in scoli, dar in scolile teologice. e si firesc de altfel, nu stiu de ce se supara lumea pe hotnews...
  • +12 (14 voturi)    
    Corect, dar... (Miercuri, 13 martie 2013, 17:09)

    urbanie [utilizator]

    ...dar nu doar numele lui Dumnezeu, ci si prenumele, data nasterii si numele parintilor (tunsi). Va rog deci - oferiti informatii complete copiilor, nu doar jumatati de masura. Ca de nu - va dau extemporal la Evul Mediu, cu Inchizitia ca subiect !...
  • +4 (6 voturi)    
    Nu suntem un stat laic (Miercuri, 13 martie 2013, 19:11)

    bigbrother [utilizator]

    Nu cred ca trebuie sa devenim asa ceva. Din momentul in care religia devine obligatorie, isi pierde sensul de a fi: un mod de exprimare a credintei.

    As putea spune ca BOR isi vede amenintata pozitia in lumea de azi. Romanii nu mai dau pe la biserici ca alta data, cel putin in orase numarul lor s-a redus drastic. Nu mai vedem biserica ca o parte importanta in viata noastra, este doar ceva ce exista la coltul blocului, ceva care exista din inertie, nu dintr-o nevoie anume.

    Nu vorbesc aici de credinta sau de vreun D-zeu anume, indiferent ce nume i se da. Nu intru in detalii despre existenta sau nu a unui D-zeu, dar pot intra in detalii despre ce cred eu si ce as vrea sa creada si copiii mei. Pentru ca asa cred eu ca e bine pentru ei, pentru ca EU sunt parintele lor, nu mitropolitul Moldovei sau preotul de la biserica din coltul blocului.

    Si pentru copiii mei, nu accept ca cineva sa le impuna un mod de gandire, un calup de idei pe care eu ca parinte nu le consider corecte sau care cred ca le pot dauna modului lor de viata. Nu vorbesc doar de religie, vorbesc despre orice idee care o prind in scoala si in viata.

    Daca copiii mei vor vrea sa creada in ceva divin, superior, sunt liberi sa o faca pentru ca asa simt, nu pentru ca asa li se spune ca trebuie sa simta. Credinta cu forta nu se poate, s-a mai incercat si n-a iesit niciodata bine.

    Deci, NU pentru obligativitatea predarii religiei in scoli.
  • +3 (5 voturi)    
    Sunt pentru religie in scoli (Joi, 14 martie 2013, 1:02)

    danicriss [utilizator]

    Sunt PENTRU predarea religiei in scoli, cu conditia ca tuturor elevilor sa le fie prezentate TOATE religiile. Sa vada ca exista muuulte puncte de vedere diferite, sa inteleaga ce au in comun, sa inteleaga mai bine cat de mare si variata este lumea creata de oameni. Sa inteleaga de unde au aparut regulile in societati si ca religia a fost tot timpul o institutie folosita pentru a conduce si organiza societatea. Organiza, ca sa fie mai usor de condus. Fara a spune ca e bine sau rau, doar fapte: ce a adus fiecare religie societatii respective, in plus sau minus. Bine sau rau nici macar nu exista in unele filozofii orientale, apropos.

    Si ca sa revin la tema articolului, chestia cu ortodoxia exclusiv si cu impusul in Constitutie e o prostie.
  • +3 (5 voturi)    
    pai sa fie in constitutie (Joi, 14 martie 2013, 2:59)

    gopo111 [utilizator]

    dar sa inceapa , smenari de preoti sa plateasca taxe pe tot ceea ce detin, sa vedem atunci
    • +1 (1 vot)    
      petite (Joi, 14 martie 2013, 11:26)

      doamnefereste [utilizator] i-a raspuns lui gopo111

      http://www.petitieonline.ro/petitie/23090144
  • +4 (4 voturi)    
    ESCROCII (Joi, 14 martie 2013, 9:44)

    doamnefereste [utilizator]

    Le este frica la escroci ca raman fara enoriasi ( cotizanti )


    http://www.petitieonline.ro/petitie/23090144
    • 0 (0 voturi)    
      Excroci prin jur (Vineri, 15 martie 2013, 2:01)

      Eucris [utilizator] i-a raspuns lui doamnefereste

      Mai uitati-va prin jur sa vedeti cine sunt excrocii ...
  • +2 (4 voturi)    
    lol (Joi, 14 martie 2013, 9:47)

    doamnefereste [utilizator]

    "BOR are drept ţintă o ţară în care să existe cea mai mare densitate de popi pe cap de locuitor. Cel puţin trei popi pe cap de locuitor, unul pentru slujba de dimineaţă, unul pentru prânz şi altul pentru vecernia de seară. Probabil BOR o să vrea să monteze nişte gherete cu popi prin parcurile publice şi pe la intersecţii, să angajeze nişte popi de lift şi nişte popi de restaurant care să binecuvânteze omul la cap în timp ce mănâncă"
    godless1859