UE trebuie sa aiba dreptul de a exclude un stat care nu respecta statul de drept, afirma Jan-Werner Mueller, profesor la universitatea Princeton, care face o paralela intre Viktor Orban si Victor Ponta

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 11 martie 2013, 20:39 Actualitate | Esenţial

Viktor Orban si Victor Ponta, la Bucuresti, in 2012
Foto: Agerpres
Jan-Werner Mueller, profesor de politica la prestigioasa universitate Princeton, face o paralela intre premierul ungar Viktor Orban si cel roman, Victor Ponta, si pledeaza, intr-un editorial publicat The Guardian, pentru dotarea Uniunii Europene cu dreptul de a exclude o tara membra care nu respecta statul de drept.

"In teorie, o dictatura militara ar putea ramane in UE - evenimentele din Ungaria si Romania arata ca avem nevoie de un watchdog (institutie de supraveghere) al democratiei", isi incepe acesta editorialul.

Acesta prezinta situatia din Ungaria, care a votat luni a patra modificare a Constitutiei, in ciuda criticilor deschise ale Occidentului.

"Nu pentru prima oara, Orban castiga capital politic sfidand Bruxellesul in ceea ce priveste chiar principiile fondatoare ale statutului de membru al UE. Este momentul ca UE sa-si regandeasca abordarea fata de guvernele statelor membre care submineaza statul de drept", spune Jan-Werner Mueller, care propune crearea unui mecanism separat de Comisia Europeana si care sa se ocupe de supravegherea respectarii statului de drept in tarile membre.

Acesta noteaza ca votul din Parlamentul de la Budapesta poate parea suprinzator, in contextul in care vine dupa o serie de ciocniri cu UE si cu Curtea Europeana pentru Drepturile Omului, dar si din cauza ca guvernului lui Orban a parut in ultima perioada mai conciliant. "Recent, secretarul general al Consiliului Europei lauda tara pentru faptul ca a schimbat legile initiale si extrem de restrictive prinvind presa. Organismele externe, se pare, acorda doar o atentie intermitenta a ceea ce se intampla cu adevarat in interiorul tarilor Europene.

Aici, apare comparatia cu Victor Ponta.

"Ele par de asemenea sa nu remarce ca guvernele, cand sunt atacate, incearca sa invete cum sa-si dejoace criticile. Premierului roman Victor Ponta, spre exemplu, i-a fost transmis in termeni fara echivoc de catre Barroso, vara trecuta, sa inceteze sa se joace cu legile care guverneaza demiterea presedintelui tarii, care se intampla sa fie exact principalul oponent politic al lui Ponta. Ponta pare sa fi invatat de la vecinul sau vestic: in loc sa schimbi legi pentru scopuri politice, este mult mai elegant sa adopti o nou constitutie care consacra preferintele partizane, la modul in care Orban a procedat in Ungaria".

Concluzia profesorului: UE trebuie sa creeze o institutie care sa monitorizeze sistematic democratia si domnia legii in statele membre.

El propune ca numele noii structuri sa fie Comisia Copenhaga, o referire la "Criteriile de la Copenhaga" pe care tarile candidate trebuiau sa le indeplineasca pentru a incepe procesul de aderare: democratie, stat de drept si respectarea drepturilor oamenilor.

Aceasta Comisie va avea ca rol sa traga un semnal de alarma in cazul guvernelor care au o istorie a subminarii sistematice a statului de drept, cum este acum cazul in Ungaria. Daca respectivul guvern ramane surd la critici, Comisia poate taia finantarile europene. Si daca nici acum guvernul in cauza nu raspunde pozitiv, statele membre pot decide suspendarea dreptului de vot in Consiliul European, o posibilitate prevazuta de tratatele actuale.

Profesorul noteaza ca actualele tratate nu prevad posibilitatea excluderii unui stat din UE.

"Teoretic, o dictatura militara poate ramane in UE. Cel mai probabil, nu va putea vota in Consiliul European. O ordine coerenta europeana ar trebui sa includa un mandat mult mai puternic pentru Bruxelles in ceea ce priveste interventia in randul statelor membre sau, daca acest lucru este considerat indezirabil politic, dreptul de a forta o tara sa iasa din UE. Sa speram ca acest spectru va face guvernele rebele sa se gandeasca de doua ori inainte", incheie acesta.

In data de 6 decembrie, secretarul american de stat de la acel moment, Hillary Clinton, mentionase Romania, alaturi de Ungaria, Rusia, Belarus, Ucraina, Tadjikistan, Turkmenistan, Uzbekistan si Kazahstan, in randul tarilor unde exista un recul al democratiei.

"Din pacate, sunt semne de declin democratic in Ungaria si atacuri la adresa procesului constitutional in Romania si spectrul urat al antisemitismului, xenofobiei, discriminarii impotriva imigrantilor, a populatiei rroma, a homosexualilor si altor persoane vulnerabile persista", potrivit discursului postat pe site-ul Departamentului de Stat.

Tot atunci, ea a denuntat si "o miscare destinata sa re-sovietizeze regiunea", referindu-se la proiectul unei uniuni comerciale intre Rusia si foste republici sovietice. "Incercam sa gasim mijloace eficiente pentru a incetini sau a impiedica" acest proiect, a admis secretarul de stat american.























17923 vizualizari

  • +59 (65 voturi)    
    Alt basescian (Luni, 11 martie 2013, 20:44)

    Rasmus [utilizator]

    Nu il luam in seama
    • +11 (13 voturi)    
      dfgdsgss (Marţi, 12 martie 2013, 10:34)

      IonPop1 [anonim] i-a raspuns lui Rasmus

      Explicația pentru tensiunile româno-ungare din ultima vreme are o cu totul altă sursă: invidia. Orbán Viktor are oftică pe Crin și Ponta, pentru că băieții au încălcat Constituția fără sa întrebe pe nimeni, în timp ce Rudotel de Budapesta trebuie să se chinuiască cu legi ca să restrângă libertățile cetățeanului. Vi se pare drept? Ai noștri își bagă, și ei, unghia-n gât: Orbán nu și-a luat o papară atât de nasoală din partea Europei ca ei, nu l-a scos nimeni în față, nu i-a dat nimeni cu rigla peste degete, cum a pățit Ponta de fiecare dată când a trecut pe la domnu’ învățător Barroso. Se știe doar că e o competiție dură pentru prestigiosul titlu de „Guvernul cel mai antidemocratic din Uniunea Europeană” și n-o să-i lăsăm pe unguri să ne ia fața la asta.... Săptămâna trecută, FIDESZ a ridicat însă ștacheta: a propus un pachet de amendamente pentru Constituția Ungariei, care include, printre altele, limitarea puterii Curții Constituționale (asta doar ca să-i facă pe useliști să moară de oftică, sunt convins), legarea de glia strămoşească a studenților care învață pe locuri bugetate, dar și interzicerea dormitului în unele spații publice pentru persoanele fără adăpost (sau, dacă citim printre rânduri, pentru protestatarii care nu-l lasă pe Orbán să-și bea liniștit cafeaua de dimineață).
      Știrea asta trebui să-l fi supărat rău de tot pe Crin Antonescu, care a simțit că, în ciuda tuturor eforturilor USL din ultima perioadă, tot guvernul ungar își urăște cetățenii mai tare. Evident, lucrurile nu puteau fi lăsate așa, drept urmare lordul din Isaccea s-a hotărât să-i arate lui Orbán că nici USL nu e mai prejos: a declarat că revizuirea Constituției României nu va ține cont de referendumul din 2009 (cel în care electoratul a decis ca Parlamentul să fie unicameral și cu maximum 300 de trântori care să fie incapabili să scrie corect un rând de lege) doar pentru că „așa s-a pronunțat electoratul la un moment dat”. Dă-l în mă-sa de electorat – ce știe el? academiacatavencu.info
  • +58 (64 voturi)    
    Doktor Ponta Viktator, si hotz si plagiator (Luni, 11 martie 2013, 20:45)

    ovidiu35 [utilizator]

    Asta o sa scoata Romania din EU!
    • +42 (50 voturi)    
      Treaba e serioasa acum (Marţi, 12 martie 2013, 0:12)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu35

      Astia nu glumesc si daca nici acum nu facem curatenie de securisti si fii lor v-a fi vai de noi. Stati sa intre in vigoare noul cod rutier si sa vedeti atunci distractie. Am fost noi chinuiti de birocratie dar sa vedeti de acum incolo. Pana la urma nu sti care e amenda ,aia de pe sosea sau aia de la birouri de la scarbele ale cu unghii de o jumate de metru care te injosesc in modul cel mai dur.. Oare cand incheiem capitolul comunistilor? Oare cand le dam copiilor nostri o viata mai buna si o sansa reala?Oare cand nu ne mai bat astia copiii asa bolnavi cum sunt in spitale? Oare de ce am suferit asa de mult ca sa intram in EU si Nato? Cand ii tragem la raspundere pe cei (de acum 600) de putori si infractori?
    • -20 (24 voturi)    
      ... (Marţi, 12 martie 2013, 9:09)

      vitan.sandu [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu35

      Si ce daca ar scoate Romania din UE? Oricum zilele UE sunt numarate, Marea Britanie este pe picior de plecare, nimeni nu stie cat mai rezista. Ori, daca pleaca MB, adio UE. Si de ce? Pentru ca rolul pozitiv al UE s-a terminat. A inceput perioada unui rol negativ (incolonarea statelor la rigorile unor corporatii transnationale veroase care vad numai propriul interes). In plus, UE a ajuns cea mai amre birocratie din istorie. Birocratie platita excelent din impozitele prostimii. Va cadea sub propria greutate precum un supraobez. Din multe puncte de vedere, nu este mare deosebire intre UE si Uniunea Sovietica. Numai ca rusii spoliau statele cu ajutorul armatei, astia o fac prin reguli economice de ei facute si in interesul lor. Si colacul de pe coliva: dupa ce Vicrot Orban se "pupa" tandru cu Basescu (adeversarul lui Ponta), sa vii sa spui ca VO este la fel cu VP este deja propaganda platita (intr-un fel sau altul). Se cauta "vina" celor ce au votat. Dar acestia sunt majoritari, sunt poporul. A face vinovat un popor mai este democratie? Nu ar trebui sa vedem sensul cuvantului democratie? Concluzia: rusii nu au reusit in 60 de ani sa spele creierele unora de la noi, asa cum au reusit cei de la UE in cativa ani.
      • +19 (23 voturi)    
        mare prostie ai spus facand comparatie (Marţi, 12 martie 2013, 9:45)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

        intre URSS si UE.
        Pai iti reamintesc cateva practici tipic sovitice, care nu exista in UE sub nici o forma, dar au proliferat in URSS:
        -lagare de concentrare pt tarani, tigani, evrei si alte categorii de persoane care nu erau agreate la Moscova (poate nu stii ca rusii nu au distrus lagarele naziste, doar le-au refolosit)
        -stramutari masive de populatie din zonele de bastina in Siberia sau Caucaz, sa moara de foame
        -puscarii si deportari pt cei care vorbeau contra puterii sovietice;
        -lipsa independetei presei, a alegerilor libere si a democratiei;
        -foametea care la propriu a facut milioane de victime
        -saracia si lipsurile materiale.
        • +10 (10 voturi)    
          :) (Marţi, 12 martie 2013, 10:45)

          za_omu [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Ultimele trei inca se mai aplica si in Romania.. din pacate..
    • +11 (11 voturi)    
      JUST (Marţi, 12 martie 2013, 11:21)

      Vali_311 [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu35

      Un lucru imi este foarte clar, poporul roman nu va descoperi niciodata ceea ce inseamna sa traiesti cu adevarat intr-un stat de drept, atat timp cat aceasta tara va fi condusa de indivizi de tipul celor pe care ii avem astazi la putere..si ma bucur foarte mult de faptul ca UE pune acesta problema pentru ca in cazul asta Romania va fi eliminata in cel mai scurt timp din UE
  • +35 (41 voturi)    
    Nici asa nu se prinde U[RS]SL-ul? (Luni, 11 martie 2013, 20:48)

    Jimmy Hoffa [utilizator]

    U[RS]SL-ul se face ca nu vede, nu aude, nu se simte?
    • +27 (35 voturi)    
      Voi chiar credeti ca URSS; (Marţi, 12 martie 2013, 0:17)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui Jimmy Hoffa

      Doreste o droaie de tigani pe care nu-i poate controla o europa intreaga? Ma mir de unguri ca vor ceea ce vor ......Am ajuns un popor fara mandrie si demnitate si culmea ca antenele au prostit romanii sa le planga bugetarilor de mila ca le merge rau. Adica saracii le plang bogatiilor de mila. Daca ma cearta vreun bugetar ca are salarul mic il trimit la privat sa vada cat de bine e acolo.
      • +2 (16 voturi)    
        gresesti (Marţi, 12 martie 2013, 9:46)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui FLORIO

        nu toti bugetarii stau degeaba, cei fara pile muncesc mai mult ca la privat.
        • +9 (9 voturi)    
          ... (Marţi, 12 martie 2013, 10:47)

          za_omu [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          pai atunci sa se mute la privat sa munceasca mai putin :)) eu ii invit pe toti...ca e nasol la stat..
        • +7 (9 voturi)    
          mergeti la privat (Marţi, 12 martie 2013, 11:46)

          nede [anonim] i-a raspuns lui bancher

          duceti-va la privat daca e asa de greu la buget! dar migratia a fost exact pe dos..haideti la buget ca frecam menta, mai luam si niste spagi si mucesc prostii aia sa plateasca taxele din care avem noi ce toca. Cel mai slab performant si incompetent stat din UE!
        • +6 (6 voturi)    
          Nu vreu sa jignesc bugetarii, (Marţi, 12 martie 2013, 13:04)

          FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          dar de ce v-ati lasat trasi in plasa usl? Credeti ca o sa fie mai bine? V-ati lasat prostiti si voi la randul vostru de securisti. Sunteti doar o unealta. Vreti sa ajungem precum Grecia? Ati fost suparati pe Boc dar astia acum ce fac? Orice om cu doua clase isi da seama ca nu e bine.Au gresit si minerii si voi. Cand va reparati greseala?
  • -45 (59 voturi)    
    mare este gradina (Luni, 11 martie 2013, 20:57)

    evoque [utilizator]

    insa daca stirea este utilizabila sa lovim in ponta este buna.
    Domn' profeseor la matale in america, cate state au fost eliminate din uniune? De, parerolog cu diploma.
    • +27 (31 voturi)    
      credibilitate? (Marţi, 12 martie 2013, 3:46)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      eu zic ca acest profesor e mai credibil decat un postac poreclit evoque.
    • +12 (14 voturi)    
      bec (Marţi, 12 martie 2013, 7:34)

      cotora [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      daca calci pe bec, sa nu fi sanctionat ?
    • +22 (24 voturi)    
      extraordinar (Marţi, 12 martie 2013, 8:59)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      uite unde era somitatea in politica si drepturile omului, la hotnews comentator :)
      pa matale crezi ca in america se schimba regulile in timpul jocului cum a facut ponta la suspendare?
      crezi ca in america aia au tupeu sa se atinga de justitie si sa le ia drepturile si regulile doar ca sa nu blocheze schimbari?
      si nu in ultimul rand, daca tot esti expert, pai tu compari UE cu SUA? acela este stat federal, ue este uniune statala. hai sa nu dam cu mucii in fasole.
      dati-mi va rog un exemplu, unul singur, in care cineva din afara tarii ii tine parte lui ponta. si nu vorbim de oamenii politici desi nici acolo nu-i mai tin partea. voi chiar credeti ca tot mapamondul este la mana lui base si voi in frunte cu felix&comp detineti adevarul suprem? chiar nu-ti suna fals ce spun eu?
      • -5 (15 voturi)    
        amice (Marţi, 12 martie 2013, 9:49)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        Idealizezi America....acolo interesul primeaza....metoda de atingere a scopului poate fi trecuta cu vederea, daca se atinge scopul.
        Chiar si cea mai importanta lege a Parlamentului American, cea a lui Lincoln de desfintatare a sclaviei, a trecut la muchie prin Parlament prin coruptie, mita, nepotism, si promitere de functii publice.
        Orice asemanare cu Parlamentul Romaniei e pur intamplatoare.
        • +12 (12 voturi)    
          amice (Marţi, 12 martie 2013, 10:56)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          unde dumnezeu ai vazut tu ca idealizez America?
          iar exemplul dat de tine s-a intamplat acum aproape 150 de ani. suntem in 2013 si am alte pretentii.
          una este sa primeze interesul, alta e sa anihilezi institutiile statului doar ca sa-ti faci tu pe plac.
          hai sa nu facem comparatii absurde si sa incercam sa minimalizam ce au facut parlamentul Romaniei acum jumatate de an, ok?
          nimic nu este perfect, dar nici sa comparam mere cu pere.
      • -8 (10 voturi)    
        naiv (Marţi, 12 martie 2013, 10:46)

        gabriel4west [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        Sucaa draga, dupa cum te arata si numele, esti atat de naiv ----
        • +8 (8 voturi)    
          pe bune? (Marţi, 12 martie 2013, 11:17)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui gabriel4west

          dar poti sa-ti si argumentezi parerea? sau esti tipul de atotstiutor care nu se coboara pana la nivelul nostru sa explice?
          lumineaza-ma cu intelepciunea ta te rog :)
    • +8 (8 voturi)    
      Mda... (Marţi, 12 martie 2013, 10:56)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Din USA n-a fost eliminat inca niciun stat. Dar inca nu cunosc daca vre-un stat american a indraznit sa se revolte impotriva democratiei sau s-a pus cu bocancii pe justitie ca sa albeasca coruptii...

      Cat despre Ponta, ai dreptate... nu toti profesorii din America se pot lauda ca si-au trait tineretea dormind sub podurile Senei sau prin garile Parisului ca boschetarii...

      Cat despre diplome universitare, iar iti dau dreptate; crezi ca sunt multi profesori americani care se pot lauda cu doctorate plagiate?
      Ce-a facut Ponta este aproape imposibil de repetat de catre oricare dintre profesorii americani...
    • -8 (12 voturi)    
      La Princeton... (Marţi, 12 martie 2013, 11:05)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      ... nu contest ca ar fi oameni foarte destepti, dar ce spune cel de deasupra, este doar o parere.
      Parca la Princeton a studiat si fiul lui Tiriac, nu?
      • +2 (2 voturi)    
        Princeton ... (Marţi, 12 martie 2013, 23:11)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui finutza

        ... a fost pe locul trei in Shanghai academic ranking pe 2012. Vrei sa zici matale ca acolo l-ar tolera pe unu' care vorbeste ca sa nu taca? Si asta mai ales in conditiile in care omu' chiar isi argumenteaza afirmatiile? Sau pt. matale o parere subiectiva si o afirmatie argumentata logic is de fapt aceeasi ciorba?
  • +38 (42 voturi)    
    europa (Luni, 11 martie 2013, 21:05)

    Mos Andrei [utilizator]

    romanii se uita mult la TV. europa ar trebui sa aiba un canal TV in romania.
    in special cu stiri din tara, fara partizanat politic. dar si de afara, ca sa-i invete pe oameni ce inseamna sa fii european.
    • +5 (13 voturi)    
      fara numar (Marţi, 12 martie 2013, 1:56)

      NuDa [utilizator] i-a raspuns lui Mos Andrei

      sa faca si 100, "romanul televzior" se educa doar cu cancan
    • +5 (5 voturi)    
      are ! (Marţi, 12 martie 2013, 10:35)

      keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui Mos Andrei

      se numeste Euronews !
  • -16 (26 voturi)    
    Ce paralela? (Luni, 11 martie 2013, 21:16)

    don giovanni [utilizator]

    Initial, era sa scriu ca nu este nici o paralela intre Viktor si Victor.
    On second thought, da, Victor este paralel cu Viktor, nu se intersecteaza, din pacate, de nici o culoare. Am fi vrut noi...
    • +15 (19 voturi)    
      ba (Marţi, 12 martie 2013, 1:13)

      I [utilizator] i-a raspuns lui don giovanni

      se intersecteaza fix la 90 de grade, in coltul prostiei si al saraciei.
    • +11 (15 voturi)    
      Mergi pana in Ungaria (Marţi, 12 martie 2013, 1:18)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui don giovanni

      Ai dreptul cu CI-ul. Inca.
  • -9 (29 voturi)    
    gresita abordarea..... (Luni, 11 martie 2013, 21:18)

    translativus [utilizator]

    ....iar confuzia este monumentala.
    Acest domn, Jan-Werner Mueller, profesor de politica la prestigioasa universitate Princeton, pune semnul egalitatii intre Stat si politicienii care vremelnic sunt la putere in acel Stat.
    Cum poti gandi excluderea unui Stat, ai carui vremelnici politicieni nu respecta regulile statului de drept ? Ce vina au cetatenii acelui Stat, care nu pot face nimic din cauza sistemului politic pervers, in care una se promite si alta se face si nimeni nu raspunde pentru acest fals grosolan ?
    Se pare ca sistemul politic parlamentar, devenit religie, a pus ochelari de cal multor intelectuali care nu mai pot iesi din acest mod de gandire.
    Pacat !
    • +29 (35 voturi)    
      Draga novator (Marţi, 12 martie 2013, 0:05)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      Politicile si relatiile intre state sunt pragmatice.

      Scenariu:
      Ai un vecin naravas caruia ii spui: nu mai fa scandal, spala-te pe picioare, ai grija pe unde calci si te primesc in casa mea.
      El zice ok si incepe sa se primeneasca, sa isi revizuiasca manierele, etc... incepe sa te convinga, insa pe cand sa intre in casa ta, incepe sa se dea cu capul de pereti si sa te injure... tu ce faci? Ii atragi atentia o data, diplomatic, apoi ii zici mai pe sleau, apoi ai 2 variante: ii tragi o palma sa-i sara mustarul sau ii trantesti usa-n nas. Cred ca UE este la acest ultim pas la care incepe sa isi creeze optiunile, dandu-si seama ca efectiv cu unii nu se poate, istoric sunt irecuperabili...

      A, si sa nu uitam cei care ne conduc azi spun nonstop ca sunt "vocea poporului", deci ce sa creada UE?
      • +5 (9 voturi)    
        sunt de acord..... (Marţi, 12 martie 2013, 6:10)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        ....cu cele spuse de dvs dar nu trebuie sa generalizam caci pedepsirea "la comun", pentru faptele unor idioti aflati vremelnic la putere mi se pare absurda.
        Asta ar insemna ca de fiecare data cand se schimba politicienii de la putere, sa se initieze procedura (greoaie) de admitere sau excludere a fiecarui Stat din uniune, ceea ce numai pragmatism nu este.
        Ce ne facem daca in chiar Statele puternice ale uniunii vor veni la putere acelasi fel de idioti ? Vor fi excluse acele State sau se vor schimba regulile ?
        O astfel de uniune in care o data la fiecare patru ani dispar sau reapar State intregi este imposibila.
        Repet, nu trebuie sa facem confuzie intre State si politicienii aflati vremelnic la putere.
        • +11 (13 voturi)    
          De acord (Marţi, 12 martie 2013, 8:58)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui translativus

          Si eu sunt de acord in principiu cu "pedepsirea la comun". Dar strainii nu o vad ca o pedepsire, ci doar ca o inchidere a unor porti pe care au avut intentia sa le tina deschise.

          Fiecare isi apara tara, mediul de viata, valorile.
          Despre asta vorbim. Nu ei sunt de vina, ci NOI, din pacate NOI. Insa asa suntem noi, nu ne place sa ni se spuna asa ceva.

          Ce sa faca Europa cand noi votam comunistii iar?
          PSD = Partidul Social(ist) "Democrtat"
          Culoarea lor este ROSIE, nu au renuntat nici macar la aceasta marca.
          In Rep. Moldova nu au renuntat nici macar la titulatura de comunisti. Ei revin la putere dupa cum vezi. Ce sa faca tarile care doresc deschidere? Nu le poti cere toleranta infinita pt ca valorile lor sunt incompatibile cu ale comunistilor.

          Pe scurt, ei au incercat, noi am incercat, insa suntem in pericol sa ne intoarcem de la jumatatea drumului si sa ramanem, vorba românului, si fu...i si cu banii luati.
      • +2 (10 voturi)    
        ce sa creada UE? (Marţi, 12 martie 2013, 9:05)

        dan3 [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        Chiar sunt "vocea poporului". Si UE, inainte de a decide ca "exclude un stat care nu respecta statul de drept" si dupa uniformizarea preturilor la energie, carburanti, salarii la bancile centrale si asigurari ar trebui sa uniformizeze si salariile. Dupa principiul "la munca egala salarii egale", pe intreg teritoriul UE. Dar de la Princeton parca nu se vede clar ce se intampla in Europa.
        • +5 (9 voturi)    
          Corect (Marţi, 12 martie 2013, 9:21)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui dan3

          "la munca egala salarii egale"

          Tu vrei egalitate numai la salarii. Crezi ca noi muncim "egal" cu nemtii de ex? Ai fost vreodata la ei sa vezi cum muncesc ei, desi sunt relaxati?

          Munca nu inseamna numai statul 8-12h la munca, ci efectiv ceea ce produci in orele alea.
          Degeaba muncesti tu daca muncesti dezorganizat.

          Iti dau un exemplu simplu:
          In Germania in firme sunt poze cu matura (da, matura de maturat pe jos) care sa demonstreze cum trebuie sa stea matura la locul ei. Iar sub poza, SUPRIZA! E chiar matura in pozitia corecta!

          Daca acest exemplu (si sunt alte mii sau milioane de exemple) te face sa razi de nemti, inseamna ca mai avem mult pana sa intelegem cultura muncii lor si mai ales sa intelegem ca organizarea aduce mult mai multe beneficii decat munca multa in zadar.
      • -5 (7 voturi)    
        Draga nano2k (Marţi, 12 martie 2013, 10:53)

        gabriel4west [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        A, si sa nu uitam cel care este presedinte vremelnic al Romaniei spunea vara trecuta ( el si acolitii lui ) si spune si astazi, cand isi aduce aminte . ca vara trecuta a fost lovitura de stat , deci ce sa creada UE?
        • +5 (7 voturi)    
          Nimic (Marţi, 12 martie 2013, 11:04)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui gabriel4west

          UE nu trebuie sa creada nimic, UE trebuie sa stie. Dupa cum vezi UE stie ca Basescu & acolitii lui au avut dreptate cel putin partial, motiv pt care se gandesc acuma cum pot face sa elimine din componenta sa astfel de "microbi".
        • +1 (1 vot)    
          Tu ai impresia ca UE se informeaza de la TV? (Marţi, 12 martie 2013, 23:19)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui gabriel4west

          UE, cand emite o opinie, se uita la mai multe chestii - dar nici una nu e rahatul de la televizor.

          Unu la mana, UE se uita la cifre. Doi la mana, la documente si rapoarte oficiale - cum ar fi de ex. anchetele deschise pt. fraude electorale sau decizii ale CCR privind diverse initiative fanteziste ale USL in plan legislativ. Trei, UE se uita la fapte - ca de ex. nominalizarea a doi indivizi complet pe dinafara meseriei pt. functii importante in sistemul de justitie din Romania, de catre tocma' ministrul justitiei, sau aberanta demitere a lu' Danilet din CSM (aneranta pt. ca n-a fost demis pt. ca a facut ceva incorect sau ilegal, ci doar pt. ca n-a facut ce-au vrut altii - asta intr-o institutie a sistemului de justitie).

          Asa ca ce-ai vrea sa creada UE? Ca in RO totul merge perfect democratic, si legea e respectata? Asta o pot crede doar cei care merg cu ochii inchisi si urechile astupate pe strada, si la orice urma de indoiala ca ar fi ceva putred in RO dau drumu' la antena 3 ca sa-si revina.
    • +12 (16 voturi)    
      Dupa mine, simplu ! (Marţi, 12 martie 2013, 2:43)

      siska [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      "Vina" acelor cetateni "este" : au votat a "n"-a oara pe aceiasi politicieni care i-au bagat in cacao dupa asa-zisa revolutie ; ca nu sint in stare sa depaseasca "epoca pietrei" in caz de revendicari (vezi imagini Piata Unirii Bucuresti dupa "revendicarile" din ianuarie anu' trecut !) ; ca nu au invatat ca se poate iesi in strada pt a cere nu schimbare de guvern, ci de LEGI ; pt. ca nu au invatat ca promisiunile facute trebuie respectate ( nu numai d.p.d.v. "tehnic", ca la Schengen, ci si pe teren !); ca n-au inteles ca daca cineva iti da ajutor (adica banu'! ) pt. ceva, acel ajutor ( adica banu') il folosesti pt acel "ceva" si nu pt "altceva" ( personal) ; pt. ca mare parte din acei cetateni FAC PARTE DIN ACEL POPOR ( aia 7-8 mil care se bat cu pumnul in piept ca i-au votat pe astia de azi si care sustin sus si tare ca ceea ce fac astia de azi e "vointa poporulu !" ; si, EXACT, "una se promite si alta se face", sport national la moda la romanii de azi ! Mai vrei ?
      • +2 (8 voturi)    
        va inteleg supararea dar..... (Marţi, 12 martie 2013, 6:27)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui siska

        .....sa nu uitam ca la noi se voteaza impotriva si nu pentru iar cei care au luat "banul" de la UE nu sunt in niciun caz cetatenii.
        A pedepsi cu exculderea din uniune a unui Stat este ca si cum un sofer de autobuz incalca regulile de circulatie iar Politia ii amendeaza pe calatori pentru ca se aflau in acel autobuz.
        De ce nu se vrea "amendarea" politicienilor care incalca regulile ? Nu ar fi mai simplu si absolut corect asa ?
        O uniune bazata pe excluderi si reprimiri ale statelor, in functie de politicienii aflati la putere, este nefunctionala.
        De aceea spun ca nu trebuie sa confundam Statul cu o clica de idioti aflati accidental si vremelnic la putere.
        • +7 (9 voturi)    
          Sa nu uitam, sa nu confundam (Marţi, 12 martie 2013, 9:04)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui translativus

          De acord, asta mi-o poti cere mie ca si concetatean de-al tau si eu tie. Poti sa o ceri unui strain? Pe ce baza? Pe baza faptului ca ti-a deschis usa in urma unor promisiuni facute dar tu te razgandesti sau dai semne ca te razgandesti?

          In plus, dupa cum vezi, se vorbeste doar in 2013 despre "dreptul de a exclude state". Mecanismul acesta nici nu exista pana acuma, ceea ce iti poate da o dovada ca UE nu a fost construita ca sa dea suturi in fund, ci ca sa devina, asa cum suna sloganul: "o mare familie europeana".

          Tot in plus, banii de la UE (miliarde de euro) ne asteapta, trebuie numai sa avem mintea de a le accesa. E vina lor ca nu suntem in stare si in loc sa ne punem mintea la contribuitie sa le folosim cu cap, ne intereseaza mai mult sa le fraudam? Si fraudarea presupune inteligenta, de care nu ducem lipsa cand vrem sa facem rau, insa cand vine vremea sa facem ceva bun, parca nu ne mai tine...
          • +2 (6 voturi)    
            intradevar..... (Marţi, 12 martie 2013, 11:36)

            translativus [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

            ...nu poti cere unui cetatean de rand strain sa nu confunde Statul cu o mana de idioti aflati la putere dar aici este vorba nu de cetateanul de rand strain ci de politicienii straini care activeaza in acelasi sistem politic pervers si care isi au interesele lor personale.
            De ce nu se vrea excluderea sau condamnarea pentru incalcarea legilor europene a politicienilor de catre un tribunal international ? Nu cumva din aceiasi solidaritate infractionala intre membrii aceleiasi gasti ?
            Nu aceiasi politicieni se pupa pe gingii de fiecare data cand se intalnesc pe la Bruxelles, netinand cont ca unii dintre ei sunt puscariabili, altii sunt plagiatori si marea lor majoritate sunt mincinosi ?
            Excluderea unor State nu va face decat sa repete istoria de la IALTA si refacerea cortinei de fier.
            De aceasta posibilitate trebuie sa ne ferim noi, cei ce inca mai gandim.
        • +4 (6 voturi)    
          Tot nu vreti sa intelegeti un lucru: (Marţi, 12 martie 2013, 11:59)

          siska [utilizator] i-a raspuns lui translativus

          pentru UE nu Popescu, Ionescu si alti -escu au furat banii dati ! Pentru UE Romania e Romania si e reprezentata la forurile europene de cei pe care I-A VOTAT POPORUL, adica de cei pe care noi i-am considerat demni si apti sa exprime ceea ce vrem ca popor ! Daca poporul considera ca acea clasa politica de la putere e corupta trebuie ca el,POPORUL, sa dea cu ea de pamint ! DAR daca poporul se complace in a vota aceiasi penali despre care stie ce au facut si nu ies in strada sa ceara NU "jos guvernul", ci sa ceara : legea invatamintului ca la Stanford, politie ca-n Giorgia, legi dure pentru spagari (in aceeasi masura cei care dau ca si cei care iau !), hoti,etc. (exemplele sin aleatorii), intr-un cuvint LEGI care sa nu aiba nici o portita de scapare pt nimeni si care sa ramina STABILE, APLICABILE SI APLICATE zeci de ani si nu sa le schimbe fiecare cind vine la putere dupa bunul plac si interes, pina atunci nu pot sa-ti spuna decit: " nu mai pupi un ent de la mine si daca mai vrei sa faci afaceri cu mine , o faci in conditiile mele ! " S-au cam prins ca au fost prea ingaduitori cind ne-au primit in UE si si au luat teapa, acum incep sa stinga surubul ! Politicienii corupti sint ai tai, votati de tine si tu trebuie sa-ti faci curat in ograda, nu ei !Cum spuneam si alta data, nu mai e suficient pt ei sa spui ca esti ok d.p.d.v. tehnic ca sa faci parte din UE, acum vor sa vada PRACTIC ca esti pregatit ! Si, nu, N-O SA TE "CHEME" ei sa faci parte din uniune,n-au nevoie de tine, asa cum spune in gura mare si oficial acel incompetent de diaconu ajuns unde e doar fiindca are "buletin de bucuresti" si se crede deja shmecherul si buricul pamintului !!
          • +1 (3 voturi)    
            ma iertati..... (Marţi, 12 martie 2013, 13:36)

            translativus [utilizator] i-a raspuns lui siska

            ....dar nu pot intelege de ce trebuie blamat un intreg popor pentru o majoritate care de fapt este o minoritate daca am lua in calcul procentul prezentei la vot.
            Invinovatiti poporul ca nu iese in strada sa ceara legi bune precum cele pe care le-ati enumerat mai sus. Sa inteleg ca acum dvs sunteti undeva prin Piata Universitatii cu pancarde si cerand aceste lucruri ? Sau poate ca sunteti organizatorul unor astfel de manifestatii care se vor produce in curand ?
            Daca nu, de ce nu ? A da vina pe altii pentru lipsa de actiune nu este de ajuns.

            Repet, va inteleg nemultumirile si fac parte din acelasi grup dar deocamdata suntem doar la stadiul de conversatie sterila caci nici macar nu suntem de acord asupra vinovatilor reali.
            Abia cand vom vedea ca sistemul politic este cauza tuturor rautatilor, vom face pfrimul pas catre rezolvarea problemei. Pana atunci, vom orbecai degeaba improscandu-ne cu noroi, fara nicio sansa de a iesi din baltoaca in care suntem nevoiti sa traim.
            • +3 (3 voturi)    
              Pentru ca este o intelegere (Marţi, 12 martie 2013, 18:37)

              XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui translativus

              intre state, nu intre popoare. Asta e realitatea. Un tratat international nu se incheie intre niste oameni, ci intre doua structuri. Pe cine reprezinta acele structuri exact ... e grija celor din statele respective sa hotarasca. Logica dumneavoastra poate fi aplicata si invers : daca nu toti ar trebui exclusi pentru ca nu toti merita, nu toti ar fi trebuit inclusi, pentru ca nu toti vroiau sau meritau sau intelegeau despre ce e vorba. Nu zic ca e drept, eu personal vreau sa raman in UE. Daca Ro nu va mai fi acolo, voi parasi Ro, nu UE :) . Dar lumea nu e dreapta. Nu toti nemtii i-au sustinut pe nazisti, totusi au suporat bombardamentele in ww2. Nu de dragul dreptatii am fost primiti in UE. De ce e drept ca Turcia, de pilda, sa nu fie primita ? Oare guvernele vremelnice ale Turciei spun ceva despre incapacitatea acesteia de a se integra in UE ? Dumneavoastra vorbiti de 4 ani, dar nu ar fi vorba de schimbari din 4 in 4 ani, cred eu. Daca se ajunge ca o tara sa fie exclusa din UE, nu cred ca va fi reprimita prea curand ... La urma urmei, excluderea nu va fi primul pas - ceea ce se intampla in Ungaria si Romania le-a aratat ca unele tari o pot lua razna. Cred ca vor sa se asigure pentru situatia in care primesc avertismente o perioada de timp destul de indelungata, au incalcari din ce in ce mai grave, si atunci asteptari mai lungi pot pune in pericol intreaga Uniune. E ca la un corp. Nu hotarasti sa iti tai mana asa, de pe azi pe maine. Dar nici nu lasi intreg corpul sa moara de dragul unei maini. Si chiar e vina mainii ? Poate mai are si celule sanatoase. Doar ca nu poti sa le separi de cele bolnave si asta e, nu astepti sa vezi daca mori sau poate totusi scapi. In cazul UE, intr-un final, ar scoate pe bara tarile care produc prea multe probleme ca sa mai merite efortul, si observate din afara 20, 30, 40 de ani sau cat e nevoie. Nu, chiar nu cred ca ne-ar scoate din uniune ca sa ne primeasca la loc in 4 ani, cred ca ar fi nevoie de mult mai mult de atat :D
              • +1 (1 vot)    
                logica dvs... (Marţi, 12 martie 2013, 22:19)

                translativus [utilizator] i-a raspuns lui XXIstCentury

                ....mi se pare simplista (nu am intentia de a va jigni).
                Haideti sa luam Germania, pentru ca dvs ati adus-o in discutie.
                Este adevarat ca nu toti germanii l-au votat pe Hitler dar cu totii au sufefrit din cauza lui in ww2, insa nu asa se pune problema.
                Daca, dupa cum cereti dvs, la terminarea ww2, Germania ar fi fost exclusa timp de " 20, 30, 40 de ani " din comunitatea internationala, planul Marshal nu ar mai fi existat si poporul german ar fi fost lasat sa se descurce intr-o izolare totala. Unde ar fi fost Germania in ziua de astazi ? Nu cumva ar fi fost cersetorii europei ? Priviti ce s-a intamplat cu cetatenii fostei RDG, care nici acum, dupa atatia ani de la unificare nu pot tine pasul cu cei din fosta RFG, fiind si unii si ceilalti etnici germani.
                Nu inteleg de ce se evita cu mare grije tragerea la raspundere si pedepsirea politicienilor care prin actiunile lor idioate, incalca legile statului de drept caci dupa cum bine vedem, una ni se promite in campania electorala si cu totul alta se intampla dupa ce preiau puterea.
                Decat sa excludem State din UE nu ar fi mai in interesul general sa se creeze un tribunal european in care sa se judece si sa se condamne cu executare adevaratii faptasi asa cum s-a intamplat la Nurenberg cu national-socialistii germani ?
                Cred ca ar fi bine dar asa ceva nu se poate pentru ca cel condamnat va vorbi si ii va trage dupa el si pe acei politicieni si afaceristi din UE cu care a facut magariile.
                Pe scurt, toti politicienii indiferent de nationalitate, sunt manjiti si fac parte din marea familie a profitorilor pentru care mai important este buzunarul propriu decat viata alegatorului.
                De aceea indemnul meu este sa nu ne mai autopedepsim pentru credulitate sau prostie si sa incercam, cei care avem pretentia ca mai gandim, sa gasim o solutie pentru inlocuirea acestui sistem politic pagubos in care suntem captivi.
            • 0 (2 voturi)    
              Pentru ca ... (Marţi, 12 martie 2013, 23:25)

              Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui translativus

              ... poporul respectiv, ca ne place sau nu, si-a dat sustinerea politicienilor care ne-au umplut de rahat in Europa. Chiar si cetatenii care au votat impotriva USL, cata vreme n-au emigrat inca, sunt si ei responsabili de ceea ce se intampla in Romania, si macar partial vinovati de dezinteres si neimplicare.
        • 0 (0 voturi)    
          Analogia Dvs. e schioapa (Marţi, 12 martie 2013, 23:22)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui translativus

          Daca soferul ala e angajat de pasageri, in conditiile in care se stie ca de fapt si-a luat examenul de soferie pe ... oua, mi se pare normal si rational sa fie trasi la raspundere si pasagerii.

          Pe de alta parte, nu e vorba de nici o pedeapsa aici. E vorba de respectarea sau nu a unor intelegeri intre natii. Cata vreme Germania, Franta, UK, Polonia chiar, isi tin partea de intelegere, dar Romania nu, ar fi de-a dreptul idiot din partea celor care joaca dupa reguli stabilite de comun acord sa tina in club pe cineva care joaca doar dupa regulile proprii.
          • 0 (0 voturi)    
            cu riscul de a deveni plictisitor..... (Miercuri, 13 martie 2013, 7:24)

            translativus [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

            ....repet ca nu Statul German, Francez....etc isi tin partea de intelegere ci politicienii aflati la putere in acele State iar in ceea ce priveste trasul la raspundere al "pasagerilor", chiar sunt curios daca dvs acceptati sa fiti tras la raspundere pentru oricare dintre greselile facute de politicienii pe care dvs i-ati votat.
            Sunteti de acord cu inculparea politicienilor mincinosi pentru fals in declaratiile din campania electorala ? De ce le tineti partea ? Aveti vreun interes ?
            Intrebarile sunt adresate tuturor celor care scot din culpa politicienii.
    • +8 (10 voturi)    
      Poate ar fi bine ca cetatenii "nevinovati" (Marţi, 12 martie 2013, 6:18)

      CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      Ai acelui stat sa-si scoata ochelarii de cal atunci cand voteaza sistemul politic pervers.
      Daca majoritatea este spalata pe creier, asta e! Vezi cazuri concrete ...
      • 0 (6 voturi)    
        este adevarat.... (Marţi, 12 martie 2013, 9:14)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui CarmenO

        .....o parte din cetateni au votat si au exact ceea ce au ales dar cum ramane cu majoritatea celor "scarbiti" de sistemul politic pervers si care nu s-au prezentat la vot tocmai pentru a nu valida acel sistem ?
        Credeti ca prin excluderea unui Stat din uniune, sistemul politic se va indrepta sau mai degraba odata scapati de constrangerile acelei uniuni, politicienii vor indrepta acel Stat catre un regim totalitar ?!
        Spalatul creierelor este cea mai perfida arma a escrocilor politici si intr-un Stat izolat va face ravagii ducand spre Koreea de Nord.
        Trebuie sa facem obligatoriu diferenta intre Stat si sistem politic sau politicieni !
        • +6 (6 voturi)    
          abtinerea e validare! (Marţi, 12 martie 2013, 10:32)

          echos [utilizator] i-a raspuns lui translativus

          Faptul că d-vs sunteţi scârbit nu inseamnă că invalidaţi sistemul dincontră... în cazul de faţă aţi permis altora să decidă pentru dvs...
          • +4 (4 voturi)    
            ma iertati dar..... (Marţi, 12 martie 2013, 11:16)

            translativus [utilizator] i-a raspuns lui echos

            .....eu nu fac perte dintre "scarbiti" ci dimpotriva, ba chiar merg mai departe si am curajul sa caut solutii noi pentru inlocuirea acestui sistem politic pervers in care isi gasesc culcusul tot felul de escroci politicianisti.
            Ceea ce vreau sa spun este ca escluderea unui Stat dintr-o uniune, nu este o solutie nici pentru uniune si nici pentru statul respectiv.
            Trebuie sa avem maturitatea necesara depistarii si inlaturarii adevaratilor vinovati si astfel lucrurile vor reveni la normal.
            • 0 (0 voturi)    
              Intr-un organism, cand ai o infectie, .. (Marţi, 12 martie 2013, 23:28)

              Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui translativus

              ... una din solutii, practicata cand toate tratamentele cu antibiotice dau gres, e amputarea. Cam asta e concluzia spre care se indreapta Europa. Si amputarea chiar e o solutie, indiferent ce parere ai matale. Evident, pentru organismul care se insanatoseste, nu pentru membrul amputat. Poate fi dureroasa, si asociata cu pierderi irecuperabile, dar totusi o solutie mai buna decat moartea intregului organism ca urmare a cangrenei.
      • -4 (6 voturi)    
        Ochelari de cal (Marţi, 12 martie 2013, 9:50)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui CarmenO

        au cei care vad numai o singura solutie pentru progresul Romanei. Electoratul are mintea deschisa si e in stare sa manance si rahat, doar doar vom progresa si noi.
        • +5 (7 voturi)    
          Intrebare (Marţi, 12 martie 2013, 11:46)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

          Dar tu cate solutii vezi?
          Sau se pot implementa mai multe solutii???
          Ciudat, aici se discuta despre cea mai buna solutie sau macar cea mai aceeptata/acceptabila solutie.
    • +4 (6 voturi)    
      ce vina au? (Marţi, 12 martie 2013, 8:36)

      S/Manu [anonim] i-a raspuns lui translativus

      Vina ca i-au ales!
      • +3 (5 voturi)    
        vina de a gresi.... (Marţi, 12 martie 2013, 9:19)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui S/Manu

        ....prin alegeri dubioase nu inseamna pedeapsa "la comun" a tuturor.
        Dvs acceptati sa fiti pedepsit pentru ca o majoritate relativa si de moment, a votat stramb ?
        Nu ar fi mai corect ca noi sa gasim o solutie prin care sa impiedicam accesul mincinosilor la putere ?
    • +5 (7 voturi)    
      pai... (Marţi, 12 martie 2013, 8:50)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      Statul, adica reprezentantii "vremelnici" sunt imputerniciti de cei ce folosesc iresponsabil stampila!
      • +2 (6 voturi)    
        Statul nu inseamna..... (Marţi, 12 martie 2013, 9:32)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

        ....acei reprezentanti "vremelnici" iar daca acestia nu se supun regulilor adoptate de ei insisi, inseamna ca acea uniune este falsa.
        Iresponsabilii care isi folosesc stampila sunt peste tot si sunt produsul finit al spalarii creierelor prin Mass-Media aservita escrocilor politicianisti.
        Credeti ca prin excuderea din uniune a unui Stat, politicienii vor inceta bataia de joc si spalarea creierelor cetatenilor ?
        Eu cred ca dimpotriva, procesul se va amplifica si va degenera in dictatura.
        Inteleg supararea caci si eu simt aceiasi neputinta (pe moment) dar macar noi cei care vedem capcana in care traim, sa incercam sa facem schimbarea spre bine.
  • +6 (16 voturi)    
    sa nu le testam imaginatia.... (Luni, 11 martie 2013, 21:29)

    ovidiu35 [utilizator]

    deja americanii nu mai vin la Deveselu ,Caracal...:)
  • -7 (19 voturi)    
    Mr Mueller (Luni, 11 martie 2013, 21:32)

    keiser_soze [utilizator]

    ceea ce afirmi se bate cap in cap cu lupta pe care au dus-o UE in pastrarea Greciei !!!
    Pai astia s-au chinuit, s-au luptat sa tina Grecia in interiorul UE si tu vii cu teorii din astea tembele ?
    Si tu faci parte din *desteptii* aia care au declansat criza si au condus omenirea catre faliment ??
    • +4 (4 voturi)    
      Grecia nu a pus probleme in privinta democratiei. (Marţi, 12 martie 2013, 10:06)

      abisala [utilizator] i-a raspuns lui keiser_soze

      Problemele lor au fost legate de bani. Guvernele s-au succedat, iar alegerile au fost ok. Daca ar fi castigat partidele extremiste, probabil ar fi inceput procesul de excludere al Greciei din zona EURO. In al doilea rand, UE e legata de Grecia prin foarte multi bani, bani pe care i-ar pierde daca nu ar incerca si imposibilul cu Grecia. De Romania nu o leaga nimic, asa ca si maine ne pot da un bobarnac, si ne pot lasa "independenti" si "demni", "pe drumul nostru national". Ucraina va spune ceva? Spre acea directie ne indreptam!
      • -3 (5 voturi)    
        insasi (Marţi, 12 martie 2013, 10:44)

        keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui abisala

        ideea de a crea un mecanism care sa poata permite iesirea din UE e de-a dreptul cretina, la fel ca acest Mueller. O fi el profesor pe unde o fi, dar fiecare cu ratatii lui ! Vezi filmul Insight Job.....
        Intelege odata ca, indiferent de situatie, UE nu-si permite ca vreun stat sa iasa din uniune, pe asta se bazeaza si Ungaria. In momentul in care un stat va iesi din uniune atunci vei stii sigur ca s-a terminat.
        Puteti sa dati cu minusuri cat vreti, dar repet : UE nu-si permite sa piarda vreun stat, dovada sta aderarea Croatiei la UE, un stat care are inca multe probleme de rezolvat, inclusiv de democratie ! Cum explici asta ?
        • +3 (3 voturi)    
          Pai nu te exclude... (Marţi, 12 martie 2013, 11:25)

          abisala [utilizator] i-a raspuns lui keiser_soze

          dar iti ia dreptul de vot, iti taie fondurile si-ti restrange drepturile pe care le ai (cum ar fi dreptul la libera circulatie). In schimb iti va cere sa platesti taxa catre Bruxelles :). Si atunci va cere Romania sa iasa din UE. Si UE va ridica din umeri, vreti sa iesiti? Go for it! Nu te mai baza atat ca UE-ul vrea sa pastreze unitatea. Cand vei avea milioane de britanici, de francezi si de nemti in strada, nici un politician nu va mai spune ca nu trebuie Romania sa iasa din UE. Ia spune francezilor ca asa ii pot expulza pe tigani. Sa vezi ce repede vor vota!
          • -2 (4 voturi)    
            subiectul (Marţi, 12 martie 2013, 12:00)

            keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui abisala

            era excludere, nu aplicarea de penalizari !
            hai sa nu incurcam borcanele...
            Si Austria a fost sanctionata de UE in 2000 si....iata rezultatul ! E tot in UE ! A fost prima data cind o tara membra UE a fost sanctionata. Motivul : manifestari anti democratice din partea guvernantilor !!!
            • +2 (2 voturi)    
              Da, dar Austria a executat f repede (Marţi, 12 martie 2013, 12:31)

              abisala [utilizator] i-a raspuns lui keiser_soze

              cerintele UE-ului. Pe cand Ponta nu face nimic. Nu, gresesc... Zice ca ei si face ca el. Si oricum timpurile s-au schimbat, nu mai suntem in 2000 cand urma boom economic, suntem in mijlocul unei crize din ce in ce mai obositoare. Pentru toata lumea. Nimeni nu mai are nervi sa se puna cu unii care incearca sa-i traga pe sfoara pe fata. Cat despre diferenta dintre excludere si penalitati, excluderile se pot realiza in mai multe feluri. Cu manusi sau fara. Eu cred ca batrana Europa prefera varianta cu manusi.
              • 0 (2 voturi)    
                cu atat mai mult (Marţi, 12 martie 2013, 13:35)

                keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui abisala

                cu cat aceasta criza nu este numai financiara, este o criza si de incredere, crezu ca UE risca sa ia masuri ce ar duce la ruoerea uniunii ? de ce ar face-o ? eu nu cred si afirm asta pe baza informatiilor din CE si PE.
                Exista divergente de opinii, dar nu pe acest subiect ! Si iti spun ca atat in CE cat si in PE , si la nivelul UE, nu exista dorinta de a scoate vreun stat membru in afara uniunii !
                cel putin nu acum !
                iar noi discutam despre acum ( cu previzionare pe 3-5 ani)
              • -1 (1 vot)    
                nu chiar (Marţi, 12 martie 2013, 13:36)

                keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui abisala

                asa de repede s-a executat Austria....
                mai citeste si vezi cand s-au ridicat restrictiile
  • -15 (25 voturi)    
    Propun sa cerem excludem din UE (Luni, 11 martie 2013, 21:37)

    alex1234 [utilizator]

    =====================================
    Propun sa cerem excludem din UE, a tarilor mai bogate din UE ca Germania Franta Austria etc...care au deposat tarile mai sarace din UE de resursele lor
    daca acestea nu vor da inapoi acelor tari, resursele care le-au luat cu japca....
    =====================================
    adica:
    - nemtii si austriecii sa dea inapoi petrolul si gazele
    luate pe nimic
    - italienii s adea inapoi terenurile agricole luate pe nimic
    - francezii nemtii si austriecii sa dea inapoi bancilor luate pe nimic si finantate in plus de Statul Roamn cu
    20 miliarde de euro luate imprumut
    - nemtii sadea inapoi romtelecom luat pe nimic (via greci)

    etc...etc..etc...


    De ce nu are Romania nici o initiativa Europeana in
    acest sens pe care sa o semneze Romania, Bulgaria, Cehia, Ungaria si Slovacia?
    • +16 (20 voturi)    
      Placa stricata (Marţi, 12 martie 2013, 0:20)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Alex, citesc mereu aceleasi revendicari de proletar.
      Dar completeaza odata dom'le liniutele de mai sus si spune CINE a dat ceea ce s-a dat din tara asta incepand din '89?

      Hai, nominalizeaza-i pe cei care au semnat faimoasele "privatizari pe un leu".

      Nemtii vad ca ti-au luat tot, dar cel putin spre deosebire de rusi ti-au lasat:
      - dreptul de libera circulatie, sa primesti loc de munca la ei daca esti bun
      - dreptul la libera exprimare, inclusiv pe acest forum
      - posibilitatea sa te realizezi ca si antreprenor daca te duce capul (ai fonduri europene la dispozitie, trebuie numai sa intinzi mana; bineinteles, nu fara un minim efort).

      O sa primesti toate inapoi si stii ce o sa se intample? O sa le vinzi iar, pt ca vor deveni iar "gauri negre", pentru ca noi ne vindem si chilotii de pe noi. Sunt fapte dovedite in ultimii 23 de ani.

      PS: important: ai si tu dreptatea ta, sunt de acord ca asteptarile au fost putin altele, insa in primul rand arata-mi-i cu degetul pe cei care te-au amagit din interior in ultimii 23 de ani, adica cozile de topor.
      Dar pune-i cronologic, asa cum e normal.
      • -4 (12 voturi)    
        sa spui hotului ca e hot nu-nseamna 'proletar' (Marţi, 12 martie 2013, 1:03)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        sa spui hotului ca e hot ...
        nu e o atitudine de proletar...
        ci una de bun simt....

        Daca tie iti place hotii... e treaba ta ...mie unul nu-mi plac

        iar teoria ta...ca odata primite ..alti hoti le vor revinde ... e adevarata doar daca unii ca tine vor continua sa voteze cu niste hoti...
        Daca zici ca te uiti la ce scriu cu siguranta ca ar trebui sa stii si cine le-a dat furand impreuna cu cei care le-au luat ...desi erau pusi afcolo sa pazeasca avutia poporului roman.....caci petrolul etc...nu era mostenirea de familie a unui infractor ca Nastase etc....
        Flota - Basescu (PD)
        Mineritul distrus - Ciorbea (PNTCD)
        Romtelecom - Pantis (PNT PNL)
        Petrolul si Gazele - Nastase , D.I.Popescu (PSD)
        Metalurgia - Nastase (PSD)
        Petrochimia - Nastase (PSD)
        Bancile - Nastase (PSD) dar si altii
        PNL (Tariceanu)
        Platforma Continentala - Tariceanu
        Acorduri Inrobitoare cu FMI care au devalizat industria tarii - Nastase urmat de Basescu, Ponta

        Se pregatesc la vanzarea pe nimic : Posta, CFR Tarom, Hidroelectrica, Portul, Nuclear Electrica , Romgaz etc etc....privatizari declansate de tandemul Basescu/Boc si care probabil vor fi terminate de tizul lor Plagiatorul Ponta sustinut de Antonescu
        Tu cu cine ai votat timp de 23 de ani?
        Nu te simti putin vinovat ca ai votat cu unii dintre hotii de mai sus?
        Banuiesc ca nu. Totusi esti vinovat de dezastrul tarii prin voturile tale asa sa stii....
        Pentru milioane de romani care nu prea au ce pune pe masa sau
        n-au servici sau
        pentru miile de copii lasati acasa ca parintii lor sa poata castiga o paine in strainatate sau
        pentru batranii care n-au la propriu cu ce plati intretinerea
        povestile tale "despre micul antreprenor" si "libertatea de a calatori" invatate in urma privitului lung la televizor sant niste "mofturi" ca sa fiu bland cu tine...
        Cat despre "libera exprimarii" ea exista doar pe la colturi prin forumuri si comentariile din case sau din cafenele....n-am auzit pe nimeni cu functii in stat sa condamne hotia
        • -4 (6 voturi)    
          nanok... (Marţi, 12 martie 2013, 2:59)

          Cosmiin [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          scopul nu e sa devii un rob al datoriilor...chiar nu poti sa vezi mai mult de atat? Chiar esti atat de blocat in teoria asta conspirationista? Ma refer strict la FMI aici.
          • +2 (8 voturi)    
            Stii ce contine acordul cu FMI? (Marţi, 12 martie 2013, 4:09)

            alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Cosmiin

            "conspirationista"?

            Nu e nimic conspirationist , acordul cu FMI e public....

            Ma rog, pentru cine vrea sa-l citeasca caci se pare ca tu nu l-ai citit dar te pronunti asupra continutului lui...

            Stii ce contine acordul cu FMI?

            enumera principalele puncte....daca vrei sa ai argumente

            daca nu ai pierdut stii tu ce ocazie....
      • -5 (11 voturi)    
        1 HOT + 1 HOT = 2 HOTI (Marţi, 12 martie 2013, 1:40)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        1 HOT (URSS 1945 - 1989)

        + 1 HOT (Germania,UE,... 1990-azi...)

        = 2 HOTI

        eu nu prefer unul dintre hoti, cum preferi tu....

        eu prefer zero hoti

        asta e diferenta dintre noi....
        • +8 (10 voturi)    
          Poti tu sa preferi (Marţi, 12 martie 2013, 8:44)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          Insa in realitate exista interese si cel mai puternic il inghite pe cel mai slab.

          Chiar daca nu vrei sa vezi realitatea asta e.
          Rusia nu va sta impasibila daca noi iesim din UE (scenariu ipotetic, sper).

          Insa spre deosebire de Rusia, in UE, daca indeplinesti niste standarde vei avea aceleasi drepturi ca ale neamtului. Bineinteles, o sa minimalizezi asta, insa pt asta s-a murit in '89. Oamenii strigau: LI-BER-TA-TE!

          O ai acum, bineinteles, toate vin cu un cost. Tu nu vrei sa platesti nimic si preferi sa urli ca vin hotii peste tine. Dar de ce ne-am bagat in aliante, inclusiv in NATO??? Deschide ochii frate, nu poti sta inchis ca un melc in cochilie cand tehnologia de azi ne ajuta sa ne integram, sa ne cunosatem reciproc mai bine chiar daca suntem la mii de km distanta unii de altii.

          Expune si scenariul in care UE nu mai exista de maine, ca e usor sa critici. Si eu sunt critic la adresa UE si SUA si Rusia si China etc. Nu exista nimic perfect. Da tu solutia "perfecta" pt tine, ca pana acuma ai vacut numai vâlva cu NU-urile tale.

          PS: Ti-am citit postarile si nu ma indoiesc de inteligenta ta, asa ca te-as ruga sa nu-mi insulti inteligenta cu slogane gen: neatarnarea si suveranitatea poporului român samd. Nu uita ca asa ceva este imposibil si chiar de nedorit!

          PS2: In loc sa ne plangem de straini, hai sa ne dam mana cu mana si sa devenim mai puternici impreuna ca sa ii batem pe nemti nu la vorbe si invective, ci la eficienta in munca, disciplina samd. Vrei?
          • +3 (3 voturi)    
            sunt de acord cu NATO (Marţi, 12 martie 2013, 15:20)

            alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

            1. sunt de acord sa fim membru NATO

            200 de ani de amenintari rusesti au fost de ajuns....


            2. NU sunt de acord sa ne vindem Resursele ca sa fim periferia UE-ului
            Mai bine lipsa....
        • +3 (5 voturi)    
          Eu prefer (Marţi, 12 martie 2013, 11:20)

          ticbis [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          Eu prefer un hot ca Germania decat un cinstit ca Rusia...

          Germanii au ocupat Romania in timpul WW2, dar n-au violat romancele si nici nu opreau oamenii pe starzile Bucurestiului zicandu-le "davai ceas" asa cum faceau soldatii sovietici "prieteni"...
          • -1 (3 voturi)    
            Eu prefer sa n-am de-a face cu NICI UN HOT (Marţi, 12 martie 2013, 15:22)

            alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

            1.
            Eu prefer sa n-am de-a face cu NICI UN HOT

            E o chestie de bun simt

            2. Eu nu vreau ca cei bogati sa ne fure resursele

            si populatia sa se chnuie in cele mai mari lipsuri

            3. tu te uiti cum o duce lumea in tara?

            Sau vii de la servici si te uiti doar la frigiderul tau?
            • +2 (2 voturi)    
              Inainte de hoti (Marţi, 12 martie 2013, 18:27)

              ticbis [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

              Eu as vrea ca in tara mea sa locuiasca doar oameni cinstiti.
              Mi-as dori ca oamenii sa nu mai fure, sa nu mai minta, sa-si duca cu demnitate bogatia sau saracia personala.
              Mi-as dori ca cei bogati sa-i inteleaga si sa-i ajute pe cei saraci, iar cei care au tot ceea ce le trebuie sa judece drept, corect si fara partinire toate evenimentele care li se intampla in viata.


              Mi-as dori ca toti romanii, indiferent ca sunt bogati sau saraci, indiferent ca sunt invatati sau analfabeti, sa condamne in aceeasi masura furtul, minciuna, plagiatul unei diplome, copiatul la scoala, coruptia, incultura, demagogia si propaganda ieftina!
              Mi-as dori ca totul sa fie judecat si masurat cu bunul simt personal!

              Si cel mai mult mi-as dori ca poporul asta sa-si recapete demnitatea pe care a avut-o in trecutul lui glorios si sa-si aduca aminte ca niciodata (cu exceptia anilor negrii ai dictaturii comuniste) nu si-a ales vreodata drept conducator un repetent semianalfabet, un plagiator in scoala sau un turnator ordinar! Nici macar hotii si mafiotii celebrii ai omenirii nu i-au inghitit vreodata pe turnatori, iata insa ca acum o jumatate de popor il accepta fara nicio rezerva! Asta este drama reala a poporului roman!
              Asta trebuie sa ne dea de gandit!
      • +4 (6 voturi)    
        intradevar..... (Marţi, 12 martie 2013, 6:34)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        ...cei care au devalizat tara sunt politicienii dar pentru asta nu trebuie ca noi toti, adica Statul, sa fim exclusi din UE, din cauza acelorasi politicieni care nu respecta regulile jocului.
        Prin postarea dvs demonstrati clar ca nu fraierimea votanta este cea care ar trebui sa plateasca ci smecherimea politicianista.
        • +5 (7 voturi)    
          Din pacate (Marţi, 12 martie 2013, 9:11)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui translativus

          Din pacate votul prin care ii legitimizam le permite acestor politicieni sa se joace cu viitorul nostru.

          Nu le poti zice strainilor: pedepsiti-ne politicienii si pe noi iertati-ne.

          Daca Merkel ar spune ca am votat prost, ai idee ce scandal ar iesi? Nu ar mai fi liniste in toata Calea Lactee.

          Nu, strainii nu pot emite judecati de valoare despre acest subiect. Pot avea convingeri sau pareri dar exista o anumita conduita diplomatica. Altceva ar fi daca ar exista SUE. SUE are implica cedare de suveranitate si atunci da, e posibil ceea ce spui tu.

          Dar, din cauza ca traim intr-un univers compensatoriu, totul vine cu un cost si se transforma, insa nu se pierde. Trebuie sa fim constienti de asta cand alegem un drum sau altul.
          • 0 (2 voturi)    
            Nu-i adevarat (Marţi, 12 martie 2013, 15:24)

            alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

            Nu-i adevarat :

            Teoria asta cu "sa acceptam sa fim furati"

            "ca sa fim acceptati de cei care ne-au furat"

            nu face doi bani....


            Invata-i pe copiii tai asta ...sa vedeti cum suna....
            • +2 (2 voturi)    
              Ia un plus de la mine (Marţi, 12 martie 2013, 21:57)

              nano2k [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

              Dar Alex, te intreb a nu stiu cata oara.
              Ce model, ce viitor crezi ca va avea România fara UE?

              De acord ca nu vrem sa fim periferia, dar tocmai de-aia ne zbatem. Schengen-ul ne scoate din aceasta periferie si ne pune pe o linie mai dreapta.

              Deja raul cel mare (in opinia ta cel putin) a fost facut: resursele date "pe nimic" samd.

              Acuma vrei sa ne intoarcem cu 180 de grade si sa le nationalizam? Ca sa ce? Sa redevina "gauri negre ale economiei" si sa fie date gratis la rusi?

              Tu nu intelegi ca nu avem sanse sa fim o nuca atat de tare incat sa nu ne sparga marile puteri, fie ele Rusia sau UE?

              Hai sa nu ne mai imbatam cu apa rece. Vrem NATO pt securitate pt ca nu suntem in stare sa ne aparam singuri. Asta nu e neaparat un lucru rau, pt ca de-aia exista NATO: nici tarile mult mai dezvoltate decat noi nu considera ca se pot apara singure.

              Vrem UE ca sa avem liber schimb si sa ne miscam liberi. Pt asta s-a murit in '89. Pai eu sa fi murit atunci si sa va vad acum ca intoarceti spatele la asta, v-as trimite toate nuke-urile posibile si imposibile!

              In '89 nu s-a strigat: Vrem resurse! S-a strigat: LIBERTATE! Nu pentru petrol sau gaze sau hipermarketuri s-a murit (nu ca astea nu ar fi importante), ci s-a murit pentru LIBERTATE. Schengen inseamna o bucata mare de libertate. Unii români au obtinut-o inotand Dunarea. Noi trebuie doar sa ne pedepsim otrepele, pe cei care prin coruptie ne conserva saracia.

              Din partea mea include-l pe Basescu de 10 ori pe lista asta, ma doare-n cot de persoana Basescu. In schimb, cat timp Basescu ma indeamna sa merg spre VEST, o sa-l sustin, iar pe cei care ma tin pe loc sau ma vor spre EST o sa le zic un NU raspicat. Dar eu sunt doar o persoana cu putere de decizie o data la 4 ani. Atata putere am, tot atata responsabilitate am.

              Nu stiu daca te convinge ce am spus mai sus cu ceva, recunosc ca as vrea.
            • +1 (1 vot)    
              Repeti intr-una (Marţi, 12 martie 2013, 21:59)

              nano2k [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

              O tii mortis cu furtul.
              Nimeni nu ti-a furat nimic.
              Au venit si au zis ca vor sa cumpere ceva, li s-a oferit: ori 100 de milioane de dolari, ori 5 milioane + 5 milioane spaga.
            • +1 (1 vot)    
              tu ce-i inveti pe copiii tai? (Marţi, 12 martie 2013, 22:22)

              ticbis [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

              - sa copieze la scoala ca si Ponta?
              - sa ramana repetenti in facultate?
              - sa minta non-stop?
              - sa se uite numai la Gadea si Badea?

              Crezi ca asta este o educatie benefica?
    • +11 (13 voturi)    
      Mai alex, (Marţi, 12 martie 2013, 1:38)

      siska [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      &comp,de ce nu intelegeti un lucru ? ca ceea ce cer ei este ceea ce ar trebui sa cerem noi celor pe care-i votam, psd-isti, pdl-isti, pnl-isti, etc-isti? va intreb un lucru : de ce, oare, aia care au iesit anu' trecut in piata universitatii au cerut schimbarea de guvern si nu au cerut legi care sa le asigure dreptul si siguranta unui loc de munca, corectitudinea si stabilitatea legilor date, corecta aplicare a acestora, lipsa de "portite" de scapare pt. toti hotii , jegosii si scursori ale societatii care, pt. simplul fapt ca au "bani si femei" au ajuns in "fruntea" tarii sau, si mai rau, au fost numiti europarlamentari ( numele de severin cu "s" mic iti spune ceva ?) ? pina la urma (exact!), trebuie sa vina ei sa ne spuna ( si sa ne si constringa "usor"!) ca trebuie sa facem ceea ce e normal si sa cerem celor pe care i-am ales si-i platim cu bani grei, din buzunarele noastre, ca sa transforme in lege ce?? dorinta normala de a fi sigur ca noi ca cetateni sa muncim, sa ne platim taxe, sa beneficiem de ele, ca de aia le platim , sa avem siguranta pe strazi, sa mergem si sa fim tratati la spital cind sintem bolnavi, sa avem drepturi si obligatii de indeplinit, si ce mai vreti voi ?? de ce nu dam de pamint cu iliesti, constantinesti, basesti, si alti -esti pina cind nu vom ajunge sa ne lasam portofelul pe bordura trotuarului cu siguranta ca-l gasim miine tot acolo ? de ce nu iesim in strada sa cerem puscarie grea pt cel care da, dar si care ia spaga (in aceeasi masura!), pt. cel care fura, inseala, omoara,etc in loc sa comentam pe forumuri ? de ce, dupa aproape 24 ani de democratie nu sintem in stare sa gasim "x" sute de oameni din 22 mil., verticali si onesti, pe care sa-i punem in fruntea institutiilor statului ? daca nu ai/ati inteles asta, vom fi sortiti sa alegem intotdeauna "raul mai mic" si nu "mai binele", sa fim marioneta celor care "da banu' ", intotdeauna in defavoarea noastra !! cu sau fara ue, schengen,etc ! indiferent de parerea mea, a ta, a lui, etc !
      • -4 (8 voturi)    
        Chiar asa? (Marţi, 12 martie 2013, 4:20)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui siska

        Zici tu ca "ca ceea ce cer ei este ceea ce ar trebui sa cerem noi" ? Care "ei"? Germania si Austria ? UE-ul? Capmioni ai moralitatii?

        Pai ia sa vedem ce ar trebui sa cerem noi ca sa cerem ca ei:

        1. Ce ar trebui sa cerem noi?
        Sa privatizam fraudulos acum si hidrocentralele si CFR Marfa ? Tot pe nimic? Cum ne-a cerut Germania si Austria cand ne-au luat cu japca petrolul?

        Pai cine a luat pe nimic Petrolul, dat pe nimic de Infractorul Nastase? Nu nemtii si autriecii?

        2. Ce ar mai trebui sa cerem noi?
        Sa cerem in continuare dobanzi halucinante la banci ca sa ne jupoaie in continuare?
        Cum au cerut si cer Germania si Austria care au dobanzi halucinante la Bancile lor din Romania?


        3. Ce ar mai trebui sa cerem noi?
        Sa dam pe nimic CFR marfa si Traomul cum am dat Nemtilor pe nimic si Romtelecomul (via OTE) , ca asa au cerut ei?

        4/ Ce ar mai trebui sa cerem noi asa cum cer si ei?
        Sa mai luam inca 20 de miliarde datorii si sa le dam tot bancilor lor din Romania , cum ne-au mai cerut odata sa facem de ne-am imprumutat de trei generatii?

        Asa zici tu sa facem? Bravo!
        • +4 (4 voturi)    
          Chiar asa (Marţi, 12 martie 2013, 11:29)

          ticbis [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          Pe langa Romania, Germania si Austria sunt super campioni ai moralitatii!

          Petrolul, gazele, bancile, romtelecomul, padurile si aurul, apele si energia, n-au fost luate cu japca ci au fost date de bunavoie de romani nevolnici de teapa lui Iliescu, Nastase, Petre Roman, Vacaroiu, Tariceanu si ceilalti ca ei.

          Rusii si-au vandut Alaska (un teritoriu de cinci ori mai mare decat Romania) pe o lada de vodka; si nu cred ca este vina americanilor care au cumparat-o....

          Ai priceput?
          • 0 (2 voturi)    
            Ce vorbesti? (Marţi, 12 martie 2013, 15:28)

            alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

            1. De comisioane ai auzit?

            Cand unul este Corupt exista si un Corupator, Nu?

            Asta e la mintea...oricui...

            Cine este Corupatorul Infractorului Nastase Care a Vandut Petrolul pe nimic?



            2. In Codul Penal exista infractiunile de:

            "Complicitate la Inselaciune si Furt "

            "Escrocherie"

            "Dare si luare de Mita"

            Esti la curent cu ele?

            Daca da, de ce scrii ceea ce scrii?
            • +2 (2 voturi)    
              Esti dus (Marţi, 12 martie 2013, 18:35)

              ticbis [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

              Te asigur ca atunci cand americanii au cumparat Alaska, n-au fost nevoiti sa corupa niciun rus.
              Pur si simplu le-au platit o lada cu sticle de vodka, iar oficialii rusi au fost extrem de multumiti!
              Ba mai mult, au facut publica aceasta tranzactie in toata Rusia, neuitand sa sublinieze cat de prosti au fost americanii!!!

              Cu ce se aseamena asta in Romania lui Nastase si Iliescu, te las pe tine sa precizezi si sa vii cu amanuntele necesare!!! Sunt sigur ca le cunosti!!!
        • +2 (2 voturi)    
          Stilul romanesc de a (Marţi, 12 martie 2013, 12:43)

          siska [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          intoarce si rastalmaci vorbele in favoarea vorbitorului e tot un sport national romanesc ! Asta ai inteles din ceea ce am scris, sau faci pe "strutul" ca sa nu zic altceva ! Tot o tii langa cu petrolu' furat, Romtelecomu' etc ! Beheheatman, Beheheatman ! Ce au cerut aia la Piata Universitatii in Ianuarie trecut ? Ca au pornit de la arafat si au ajuns tot la "vrem pensii, vrem salarii, vrem drepturile revolutionarilor" ? Ce sa ceri ?? EXACT CE VREA UE :puscarie pt nastase si cei ca el 20 de ani (si nu patru !), sa ceri politie ca-n Giogia, legea invatamintului ca la Cambridge, legi care sa-ti asigure siguranta locului de munca, siguranta pe strada, in citeva cuvinte, legi si nu PARTIDE care sa-ti permita sa traiest linistit si civilizat !! Si, DA, care sa nu mai permita incompetentilor sa ajunga in fruntea tarii sa-ti vinda petrolul si industria ( iaca, na, ca aici iti dau dreptate !) pe nimic ! Ce zici ? Nu tot asta-ti doresti si tu ? Si te rog, nu-mi raspunde ca nu ai unde sa gasesti acesti oameni, si nici nu mai porni iar o discutie pro/contra iliescu/basescu/boc/nastase si altii, care si ce a mai furat, mai mult sau mai putin, etc. ! Ca pe forumuri toti sintem tari la intors cuvinte din penita si la dat cu linku' ! Intelege ca in democratie politica e politica si afacerile sint afacri ! Daca tu vii la mine sa-mi vinzi casa ta de 100.000 euro, mostenita de la parinti, in care tu n-ai bagat un cent, cu o mie de lei ca vrei sa scapi de ea, eu ti-o cumpar si, eventual daca vad ca esti prost, mai negociez si-ti dau 500 de lei !! Daca nu am lege si oameni prgatiti sa te protejeze, ti-o trag ! Toti cei care te-au "furat" cum spui tu au facut-o pt ca altii au facut posibil asa ceva ! Si asta pt ca tu, eu, el, ea, au votat, cum spuneam, "raul mai mic", au pus botu' la promisiuni fara sa se intrebe cum si cu ce se vor duce la indeplinire ! De 23 de ani incoace !
          • -1 (1 vot)    
            Prietene....nu-i mai scuza pe unii (Marţi, 12 martie 2013, 15:31)

            alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui siska

            Prietene....nu-i mai scuza pe unii

            care ne-au luat toate resursele pe nimic....

            Exista in codul penal

            1. "Complicitate si Inselaciunii la Furt"

            2. "Escrocherie"

            3. "Dare si Luare de Mita"

            Intrebare pentru Tine:

            Pe Coruptii Nostri Cine i-a Corupt?

            Cine l-a corupt pe Infractorul Nastase de a ajuns sa dea Petrolul pe Nimic?

            Doar Prostia lui? Tu asa Crezi?
            • +2 (2 voturi)    
              D-le, (Marţi, 12 martie 2013, 19:04)

              ticbis [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

              Eu te admir sincer!
              Nu e putin lucru sa nu te pricepi la nimic dar sa ai suficient tupeu ca sa vorbesti cu nonsalanta despre orice, fara nicio noima!
              Este o performanta sa nu cunosti politica, istorie, economie sau sociologie dar sa postezi alan-dala orice ai auzit cu o zi in urma la Badea sau Gadea!
              Ceea ce este insa incredibil, este capabilitatea ta infinita de a accepta sa te faci de ras fara nicio jena, chiar daca postezi aici sub adapostul unui nickname anonim!
              Te asigur ca sunt putini cei care reusesc sa treaca peste mandrie si bun simt si sa fie capabili de ceea ce faci tu!

              Habar n-am cu cat te plateste USL-ul, dar sunt convins ca sunt singurii bani pe care-i cheltuieste cu folos.

              Sa-mi devoalez propriile frustrari, propria mea incultura si prostie pe net, chiar si sub protectia anonimatului, eu n-as putea sa fac niciodata!

              Jos palaria, Alex1234!!!!
              • +2 (2 voturi)    
                Problematica e un pic mai complexa... (Marţi, 12 martie 2013, 22:06)

                nano2k [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

                Alex nu e chiar asa cum il deschrii, chiar si istorie stie, a dovedit-o in niste postari, eu ii respect cunostintele. Alex, daca ma citesti, chapeau!

                Sunt atat de multi oameni inteligenti in tara asta insa din cauza partizanatului si-o folosesc... gresit (termenul e relativ, stiu).

                Alex pana acuma nu a raspuns la o intrebare directa, desi i-am adresat-o de mai multe ori: Daca nu UE, ce?

                Chiar si marinaru' chior i-a intrebat azi pe parlamentari asta. Personal sunt deschis la orice raspuns, am cerut doar sa nu fiu insultat cu lozinci de genul: neatarnarea popoarelor, suveranitate absoluta sau orice alte propuneri care transforma România intr-o simpla populatie izolata de lume. Nu numai ca ar fi pacat, dar este si imposibil asa ceva in era comunicatiilor, a interactiunilor, a vitezei, a diversitatii samd.
                • +1 (1 vot)    
                  Parerea mea (Joi, 14 martie 2013, 15:07)

                  ticbis [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

                  Este imposibil ca un om inteligent si cult sa accepte statutul de pacalici, sa posteze ineptii si aiureli alan-dala, fara nicio noima si logica, fara dovezi si argumente!

                  Cunosc foarte multi intelectuali de prima mana care, din pricina unui partizanat politic evident se lanseaza in tot felul de talkshow-uri pe la diverse televiziuni, incercand sa preamareasca aripa politica cu care simpatizeaza si sa-i denigreze pe adversarii acesteia.
                  Totusi, sa faca comentarii pe bloguri ca cele ale lui Alex1234, fara logica, fara cea mai mica urma de realitate si fara un minim sentiment de bun simt, inca n-am intalnit!

                  Eu il pot intelege pe Alex1234 doar daca castiga un banut de pe urma aberatiilor pe care le sustine pe-aici, altfel nici vorba!

                  PS: Alex1234 habar n-are de istorie, sau o cunoaste ca si profesorul Antonescu; daca te uiti mai atent la grafica textelor postate de el, vei observa cu usurinta ca sunt doar copy-paste dupa texte de pe Wikipedia. Ceea ce este insa mai trist, toate textele pe care l-a postat aici sunt prost alese! Adica eu daca-mi puneam mintea gaseam texte pe Wikipedia mult mai relevante pentru subiectul discutat!
                  Asta arata ca trebuie sa ai minte chiar si pentru a cauta, a gasi si a alege!
        • +1 (1 vot)    
          ca sa te mai linistesti (Miercuri, 13 martie 2013, 0:45)

          keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          si sa intelegi mai bine ce se intampla in lume, iti recomand sa urmaresti filmul asta de vreo trei ori, ca e greu, bag de seama, sa-l intelegi de prima oara : Inside Job.
          Asa o sa vezi cam cum se misca lucrurile- in fine, o parte din ele - in lumea de azi !
    • +4 (10 voturi)    
      Salut Alex1234 (Marţi, 12 martie 2013, 2:55)

      Cosmiin [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Alex...nu stiu cum sa fiu cat mai dragut cu tine. Dar tu nu ai nici un habar despre ce vorbesti. Pe langa faptul ca vorbesti din auzite, tu nu intelegi ce urmareste uniunea europeana. Daca tu ai impresia ca esti mai sarac datorita uniunii europene. Iti voi plati eu drumul pana in Republica Moldova. Iti voi gasi si cazare daca e necesar.
      Inceteaza sa mai fii atat de ignorant cu cei care vor sa te ajute, nimeni nu ti-a luat nimic ei au oferit mereu ceva in schimb.
      • -2 (10 voturi)    
        Cum nu a luat nimeni nimic? (Marţi, 12 martie 2013, 4:06)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Cosmiin

        Cum nu a luat nimeni nimic?
        astea ce-s?
        Flota - Basescu (PD)
        Mineritul distrus - Ciorbea (PNTCD)
        Romtelecom - Pantis (PNT PNL)
        Petrolul si Gazele - Nastase , D.I.Popescu (PSD)
        Metalurgia - Nastase (PSD)
        Petrochimia - Nastase (PSD)
        Bancile - Nastase (PSD) dar si altii
        PNL (Tariceanu)
        Platforma Continentala - Tariceanu

        incearca sa fi dragut cu tine....si sa nu mai minti...

        ar fi un minim de bun simt....
        • +5 (7 voturi)    
          au fost vanzari (Marţi, 12 martie 2013, 8:49)

          bdoru [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          ai dreptate in parte ,aceste vanzari trebuiau facute pentru ca statul roman nu era si nu este in stare sa FINANTEZE SAU SA MANAGERIEZE aceasta industrie.Persoanele CU CAPITAL ROMANESC sunt foarte putine si-n orice caz putin dispuse sa cumpere si sa o faca sa functioneze(industria) .Atunci singura solutie a fost vanzarea.Problema este, modul in care s-a facut aceasta vanzare.PERSOANELE DE MAI SUS SUNT VINOVATE IN PARTE ,DAR NE INTREBAM CE A FACUT PARLAMENTUL(CARE FIE VORBA INTRE NOI ESTE PLIN DE ALESI CARE HABAR NU AU CE INSEAMNA UN ADEVARAT PARLAMENTAR PENTRU CA NU AU PREGATIREA NECESARA ACESTOR FUNCTII).Ce afacut justitia pentru bunul mers al legilor as cum sunt ele.Ce a facut insu-si guvernul.........ma opresc aici pentru ca sunt multe de spus
          • -1 (3 voturi)    
            Teoria cu "Statul Prost Manager" nu tine... (Marţi, 12 martie 2013, 15:51)

            alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui bdoru

            I.
            Teoria cu "Statul Prost Manager" nu face 2 bani...e praf in ochii prostilor

            Demonstratie:
            ------------------
            a. Statul este reprezentat de cel care vine la Putere Prin Vot....Da?

            b. Pai daca tu vii acolo Sa Conduci Tara...Te Declari Din Start "Ca UN Bun Manager", da?...De-aia ceri Votul Popular, NU?
            Pentru ca te Declari "Cel mai Bun Manager al Tarii Tale"?

            c. Pai Tu Te Declari in campanie "Ca cel Mai Bun Manager" si apoi vii dupa doua luni de la alegeri si te Declari "Cel mai Prost Manager" si zici ca "De-aia trebuie sa vindem tot pe nimic" pentru ca tu "Esti cel mai Prost Manager"?

            d. Pai nu esti Tu "Cel mai Mare Mincinos" ? (.q.e.d.)

            Corolar:
            1. Si tu inghiti teorii de-astea?

            2. Parca ziceai pe-aici ca ai fost pe la scoala si nu-i inghiti pe altii sa te prosteasca in fata...


            Alt exemplu:
            Alege-ma pe mine Manager si ma-mpusc in P-Ta Victoriei dupa 1 an daca nu fac
            Hidroelectrica
            Posta
            si
            CFR Marfa Profitabile

            Intre mine care afce promisiunea asta (si vorbesc serios cand o spun) si unl care se declara "Bun Manager si apoi Prost Manager" tu pe cine ai vota?

            Daca m-ai vota pe mine, cum ar fi logic sa faci, cum se face ca timp de 23 de ani i-aii votat pe aia care "au facut un hocus-pocus" vorbind despre capacitatile lor manageriale

            Concluzie:
            Sa ascunzi Hotia cu tertipuri de genul "Statul e prost manager" e o porcarie...crede-ma
        • +3 (7 voturi)    
          Nu intelegi nuanta (Marţi, 12 martie 2013, 8:52)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          Nu AU LUAT, ci NOI AM DAT, pricepi?

          Ia la purecat arhivele si vezi care sunt politicienii care iti povesteau despre "gaurile negre ale economiei Românesti"?
          Au fost cumva nemti aia? Au fost frantuji? Ai fost polonezi? Au fost japonezi?

          NU, frate! AU FOST ROMâNI! Cu "î" din a!
          Au fost cozile de topor din tara noastra care si-au luat comisioanele.

          Eu am trecut de faza in care esti tu: blamand strainii, insa adevarul este sub nasul nostru, nu la mii de km departare.

          Ca puteau strainii sa nu ne jupoaie? Da-mi un motiv pt care ar face asa ceva. Ca noi puteam sa nu ne lasam jupuiti? Aici am avea mii de argumente.

          Da, erau vremuri in care Ceausescu ne vorbea de "neatarnarea popoarelor" samd. Se referea cum bine stii la Rusia. In plus asta era si atunci o himera, daramite acum, in era Internetului si a tehnologiilor ultramoderne de transport samd.

          Hai sa nu mai fim asa patimasi. La fiecare postare de acum am sa-ti cer solutia realista si alternativa la UE. Repet: eu unul resping din start ideea de a transforma tarile in sisteme [complet] inchise. Este si imposibil si o prostie fara margini.
          • 0 (4 voturi)    
            Ce Vorbesti? (Marţi, 12 martie 2013, 15:34)

            alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

            In Codul Penal exista
            ------------------------------------------
            "Escrocherie"

            "Complicitate la Inselaciune si furt"

            "Luare si Dare de Mita"
            ------------------------------------------

            Intrebare pentru Tine:

            1. Daca exista Corupti Cine sant Corupatorii?

            2. Cine l-a corupt pe Infratorul Nastase de a ajuns sa dea Petrolul Tarii pentru totdeauna pe nimic?

            Doar Prostia lui? Asa de naiv esti?
    • +4 (4 voturi)    
      Eu propun (Marţi, 12 martie 2013, 11:15)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      N-ar fi mai simplu sa cerem noi excluderea Romaniei din UE?
      S-ar rezolva o multime de probleme:
      - n-ar mai fi nevoie sa respectam punctele din scrisoarea lui Barosso;
      - n-am mai fi nevoiti sa ne uitam in gura Angelei Merkel sau a Vivianei Reding;
      - n-am mai cotiza la bugetul UE;
      - am putea sa ne facem justitia asa cum vrem noi si sa-i scapam de puscarie si pe Voiculescu si pe Fenechiu;
      - nu s-ar mai lega nimeni de plagiatul lui Ponta;
      - vom putea sa furam si sa spaguim linistiti prin vami, spitale, politie sau pe la judecatori;
      - putem sa facem legile pe care le vrem si sa le incalcam oricand asa cum vrea muschiul nostru;
      - nu s-ar mai pune problema cine sa ne reprezinte la Consiliul Europei, presedintele sau premierul;
      - nu ne-ar mai monitoriza nimeni din afara, niciodata;
      - n-o sa ne mai dea nimeni, niciodata, lectii de democratie;
      - putem sa dam cu flit oricand Olandei, Germaniei, Danemarcei, Finlandei, Frantei si tuturor tarilor care-l enerveaza pe Calimente;
      - in general, vom putea face orice ne trece prin cap, ca d-aia am facut revolutie in '89, ca sa fim liberi ca pasarea cerului;

      Ce parere ai, nu-i asa ca ti-ar placea asa?
      • -1 (5 voturi)    
        Prietene (Marţi, 12 martie 2013, 15:36)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

        Nimic despre resursele furate ?
        - petrol
        - gaze
        - platform acontinentala
        - distributiile de energie, apa, gaze
        - hidrocentrale, Posta , tarom., CFR
        - bancile vandute pe nimic si dobanzile lor inrobitoare
        - prabusirea nivelului de trai

        Ai amnezie la enumerat?
        • +1 (3 voturi)    
          Vorbesti prostii!!! (Marţi, 12 martie 2013, 19:05)

          ticbis [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          N-am nimic de comentat!
  • +9 (15 voturi)    
    Romania cu busola spre ....est ??? (Luni, 11 martie 2013, 21:40)

    Cetatean-roman [utilizator]

    Daca partida pro UE/NATO din Romania(acum minoritara, ca sa nu spun modesta…) nu poate face mai mult pentru mentinerea tarii in lumea civilizata, consider ca este momentul ca “cei mari” sa-si impuna vointa. Daca nici ei nu vor/pot face mai mult, ne mai ramane speranta in bunul Dumnezeu…
  • +12 (16 voturi)    
    democratie (Luni, 11 martie 2013, 21:40)

    mihail nica [utilizator]

    nu reusim sa iesim din pestera lui platon....
  • +9 (17 voturi)    
    UE trebuie sa aiba si varianta EZCLUDERII (Luni, 11 martie 2013, 21:41)

    andreesanu [utilizator]

    UE nu este o societate de binefacere ,este o uniune pe criterii stabilite prin tratatul de aderare.
    Daca se face rabat la intrarea in uniune si se intra pe criterii dubioase sau la presiunea cuiva ,avem dea face cu situatii gen Grecia care a mintit din prima zi si a bagat UE in corzi cu problemele financiare,avem Ungaria care se joaca cu principiile democratice,avem Romania care se joaca dea justitia. Avem pe unii care fac din fondurile europene surse de cistig politic. Avem pe altii care au facut lobi pentru Romania (TonyBler) numai conditionat daca -i vindem CSG lui Mital .
    Si cite cauze n-or mai fi ,e vremea ca UE sa invete sa dea cu matura ,sa scoata gunoaiele afara.
    Poate asa or intelege unii unde le este locul.
    • +2 (2 voturi)    
      NU (Marţi, 12 martie 2013, 10:30)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      nu! de principiu asa ceva esete antiproductiv!
      se formeaza un mecanism de dictat al centrului
      ..pe chestiuni politice,prin metode administrativ -economice,in vanatajul centrului!
      asa mereu o sa fie ceva de imputat! democratia e ceva fluid,nu poate fi surprins intr-un tablou inghetat! si atunci pareri si pareri..etc pot impune aproape orice si santaja oricat! pana la desfiintare!
      acum chiar schimba regula dupa bunul plac!
      nu asta nu!
      chiar aceasta este antidemocratica si neeuropean!
      sa vedem ce sociologii si filozofii din vest!
      cei care nu au interese militare si economice!
      iar..rusia! pai ea este foarte multumita de relatia cu germania care vireaza mereu pe placul lor!
      chiar le convine foarte bine cum danseaza germania!...statele din zona sunt evident lasate la mana politica a ruseiei sibtrebuie sa faca balet intre usa si rusia! europa nu are forta militara coerenta,iar germania ar vrea sa scape de usa din zona intr-o noapte ,daca s-ar putea! asa ca un asemenea aranjament este contra tarilor amarate,ungaria,romania ,bulgaria etc!
      si care convine si rusiei! foarte mult
  • -1 (11 voturi)    
    Dar si sovinismul! (Luni, 11 martie 2013, 21:51)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    E necesar ca si sovinismul promovat ca politica de stat sa constituie un factor de masuri coercitive din partea UE, mai ales in perspectiva ascensiunii la Presedintia Romaniei a celui care a fost deja stabilit ca invingator in alegeri.
    • +3 (5 voturi)    
      Cred ca te referi, (Marţi, 12 martie 2013, 0:24)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      si la Ungaria draga Ilona!!!!!!
    • +4 (6 voturi)    
      Sincer, (Marţi, 12 martie 2013, 3:14)

      siska [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      daca mai merge treaba cu premierul vostru maghiar cum merge acum, s-ar putea ca "sovinismul" asta pe care-l aplica (in mintea voastra bolnava ...) ai nostrii la ai vostrii sa vi se para paradis ... Eu zic sa va ginditi serios la autonomia si apoi la alipirea budapestei la tara-mama Romania ... Macar aici mai invatati engleza la scoala, daca romana nu va place ... Si cu "sovinismul"asta ati obtinut drepturi in Romania mai mult decit au alte minoritati in alte parti ... Pina una-alta puneti-va ordine la voi in tara si dupa aia sa dati lectii ! Ca UE a inceput sa se cam plictiseasca si de voi ca si de noi ... Chiar daca din motive diferite !
    • +4 (6 voturi)    
      DE acord (Marţi, 12 martie 2013, 4:28)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      De acord, sovinistii si revizionistii maghiari care nu respecta legile tarii si arboreaza steaguri pe cladirile oficiale ale Statului Roman, lucru interzis de lege...trebuie judecati de urgenta...

      De-asemenea cei care militeaza impotriva Statalitatii Romaniei si militeaza pentru incalcarea articolului I din Constitutie , articol care nu poate fi modificat....trebuie de-asemenea sanctionati cu asprime...

      Sant unii cetateni care s-au obisnuit sa considere legea fundamentala a Tarii Noastra: Constitutia ca fiind optionala pentru ei...desi respectarea ei e prima datorie a oricarui cetatean al acestei Tari.

      Un exemplu graitor, este al unor cetateni membrii ai nationalei de hochei, care au refuzat sa cante imnul tarii ai caror cetateni sant si au cantat alt imn in timp ce reprezentau Romania....
    • +1 (1 vot)    
      iar ai aparut ? (Marţi, 12 martie 2013, 11:37)

      keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      vii si bagi batul prin gard, agitand din nou tema etniei ???
      ///
      Nu dai raspunsuri la intrebarile care ti se pun (vezi cele din articolul de duminica - mitingul cu secuii), iar daca tu crezi ca romanii sint mai sovini decat ungurii - ce mai stai aici in tara ?
      Uite, iti dau sansa sa raspunzi la intrebarea : care sint drepturile minoritatii romanesti in Ungaria ? Au scoli in limba materna, sint reprezentati in conducerea tarii, au dreptul la autonomia pe care o cereti voi aici ?
  • +2 (6 voturi)    
    corect! (Luni, 11 martie 2013, 21:58)

    nede [anonim]

    spus la obiect!
  • +6 (12 voturi)    
    ))) (Luni, 11 martie 2013, 22:03)

    nic1 [utilizator]

    ..din pacate Romania a plecat pe un drum gresit, actuali guvernanti au sa faca ce vor ei, nu o sa ii sperie ce le spun cei de la Bruxelles, ei au bani(fara numar) pasapoarte diplomatice ce i-ar impiedica sa asculte de Bruxelles?
  • +13 (17 voturi)    
    UE de la vis la realitate (Luni, 11 martie 2013, 22:13)

    Joan [utilizator]

    ....asa se numea o emisiune radiofonica la postul national de radio Romania Actualitati. Adevarul este ca Romania nu merita azi sa fie membru. Si cand ne gandim ca tari precum Croatia stau pe margine in timp ce noi ne batem joc de ADERAREA pe care am obtinut-o. INTEGRAREA parca nu mai vine. Asa lege ar trebui sa dea cei de la Bruxelles. Sa adere cine vrea si merita, dar sa fie exclusi cei care nu vor sa se integreze. Noi suntem niste paria ai Europei, un fel de nomazi care nu vor sa invete regulile, cum sa stam la masa, cum sa utilizam tacamurile, cum sa ne spalam... Omul te invita la masa lui, dar daca tu te porti ca un salbatic si vrei sa-i furi curcanul mi se pare normal sa te stearga de pe lista....
  • +10 (14 voturi)    
    Masura ar trebui suplimentata si cu anchetarea (Luni, 11 martie 2013, 22:30)

    mnicku [utilizator]

    sub aspect penal al autorilor lovituri de stat sau celor responsabili de nerespectarea principiului statului de drept .
    Considerind legile UE fiind prioritare legilor nationale .
  • -4 (10 voturi)    
    Unde (Luni, 11 martie 2013, 22:40)

    xrogo [utilizator]

    o fi Princeton,in UE sau in USA,sa-si dea cu parerea distinsul profesor cu privire la afacerile interne ale tarisoarei unde preda!!
    • +7 (11 voturi)    
      Daca nu stii iti spun eu (Marţi, 12 martie 2013, 0:09)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Princeton e mai in UE decat suntem noi.

      Dar deh, ne place sa latram, ca asta invatam la latrine.

      Voi astia care bagati strambe, aveti ceva de zis si legat de subiect?

      PS: UE este partial si un proiect al SUA, ceea ce este bine, pt ca altfel aveam de-a face cu un nou "proiect" marca Rusia (via Putin).
    • +2 (2 voturi)    
      Stiu eu!!! (Marţi, 12 martie 2013, 11:33)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Princeton este o universitate in care niciodata Victor Ponta n-o sa-si poata da un doctorat, asta pentru ca acolo plagiatul este o notiune inca necunoscuta...
  • +5 (11 voturi)    
    Sa ne fie clar.. (Luni, 11 martie 2013, 22:42)

    taticutu [utilizator]

    Sa ne fie clar :numai cu PDL la guvernare si Basescu presedinte,Romania poate sta drept in randul statelor democrate ,care respecta statul de drept !
    Deci actualii care au uzurpat locul de drept al PDL,sa se dea la oparte,ca nu mai avem timp sa asteptam sa vina si peste noi statul de drept !
    • -3 (5 voturi)    
      Ar mai fi o varianta, (Marţi, 12 martie 2013, 0:29)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui taticutu

      Cea cu regele sau urmasii lui. Eu personal as opta pt a doua ca de ai nstii m-am convins in toti anii astia. Nu ajunge ca ne-au furat copilaria ii lasam sa ne fure si restul vietii?
  • +9 (13 voturi)    
    foarte just : (Luni, 11 martie 2013, 23:14)

    V. Val [utilizator]

    asistam la "o miscare destinata sa re-sovietizeze regiunea" cum bine spune domnul Jan-Werner Mueller. Sa privim numai ce se intampla in Romania, Bulgaria, Ungaria, Republica Moldova.

    Este imperios necesar ca UE si USA sa-si faureasca instrumente de blocare a acestor alunecari. Pana nu va fi prea tarziu. Iar noi romanii sa devenim, in sfarsit, responsabili.
  • +13 (17 voturi)    
    Bravo Victorash (Luni, 11 martie 2013, 23:45)

    Pooky [utilizator]

    Poti sa-ti treci in CV: o contributie importanta la perfectionarea mecanismelor de functionare ale UE. Suntem mandrii de tine.
  • -1 (7 voturi)    
    Coincidentele (Luni, 11 martie 2013, 23:56)

    fatmanx [utilizator]

    Un profesor de la Princeton - o cunoscuta cloaca de neo-comunisti - adica un fel de KGBist amator, face aprecieri in favoarea ideii de a exclude din UE tari care sunt deja sub asediu bolsevic intern (si probabil international) adica Romania.
    Stai si te gandesti daca nu cumva exista vreo legatura.
  • +4 (12 voturi)    
    ... (Luni, 11 martie 2013, 23:58)

    ApH [utilizator]

    OK, dar cine sunt Prinstone astia?!? Aparuti de nicaieri, probabil o fabrica de diplome sponsorizata de interpusii lui Basescu sau de evreii lui MRU, vin sa ne dea noua lectii si sa abata atentia de la adevaratele probleme ale tarii: detentia lui Nastase, eroul nostru national acum incarcerat politic, si cresterea salariilor bugetarilor, a pensiilor si a indemnizatiilor asistatilor social cu peste 280% - care va avea loc o data cu inceperea urmatoarei campanii electorale, oricare o fi aceea. Si l-au bagat si pe Orban la intimidare, desi toata lumea stie clar ca e marioneta marinarului!
  • +3 (5 voturi)    
    Nemtii si privatizarile simultane ale CailorFerate (Marţi, 12 martie 2013, 1:30)

    alex1234 [utilizator]

    Bulgarian Protesters Rise against State Railways Privatization


    In Varna, ralliers have assembled on the 29th day of protests against economic stagnation in Bulgaria, and this time over blocked all exits from Varna's railway station.

    In Sofia, protesters blocked the intersection of major Maria Luiza and Slivnitsa Blvds near the central railway station, and got down on the train tracks, blocking all of them.

    People assembled in Varna are over 5,000, while those in Sofia number more than 1,000, according to media reports.

    They are carrying signs such as "Bulgaria, Wake Up!", "Future for the Young" and "BDZ is not for sale, BDZ is not for grabs!"

    People are shouting out slogans such as "Mafia!" and are requesting a stop to the privatization procedure for BDZ Freight Transportation.

    Bulgaria's now resigned government launched the freight unit's privatization in 2012 in a bid to cover BDZ's extensive debts.

    Opposers have argued that the debts are due to chronic mismanagement, and that the state will not profit from selling the Railway's cargo services, which are the company's more profitable unit.
    • +1 (3 voturi)    
      N-ai inteles! (Marţi, 12 martie 2013, 12:38)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Bulgaria este condusa de un guvern socialist, asemanator guvernului Ponta de la noi, care a venit la putere recent inlocuind un guvern de dreapta si promitand bulgarilor marea cu sarea.

      Protestul bulgarilor, desi invelit in aura unor idei perfect patriotice si de bun simt, nu este impotriva principiilor sub care tara a fost guvernata in ultimii 20 de ani, ci doar impotriva unora pe care i-a sprijinit sa vina la putere si care i-a facut muritori de foame, care i-a mintit si inselat.

      Acuma, niciun bulgar nu va recunoaste ca s-a pacalit atunci cand a pus stampila pe socialisti, mult mai simplu este sa dea vina pe privatizari dubioase sau vanzari de active care, de regula, sunt fapte intamplate acum vreo 20 de ani! In realitate, ei doresc sa-i dea jos pe socialistii care le-au promis in nestire salarii si pensii dar care au uitat sa le mai spuna si ca nu sunt bani!

      Asa se va intampla si in Romania; niciunul dintre cei 4,5 milioane de romani care au pus stampila pe USL nu va manifesta vreodata impotriva lui Ponta in mod explicit, ci doar impotriva programelor economice ale acestuia: privatizarile Posta si CFR, inchiderea Oltchim si Hidroelectrica, impotriva acordurilor cu FMI si BM, importiva Uniunii Europene si a acordurilor pe care statul este nevoit sa le incheie cu aceasta.

      Comentariul lui Alex1234 este elocvent pentru a-mi demonstra ca am dreptate in ceea ce sustin. Mai e doar un pic ca acesta sa sustina ca el nici macar n-a votat cu USL-ul!
      Asta mi-aduce aminte de anul 1996, la sapte ani de la "revolutie". Daca atunci intrebai pe oricine, de la tara sau de la oras, nimeni nu recunostea ca a votat cu Iliescu, toti spuneau ca au pus stampila fie pe Ratiu, fie pe Campeanu. Asta desi de fiecare data Iliescu a fost ales cu 80% din voturi!!!

      Alex, intelegi acum ceva din psihologia maselor?
      Intelegi de ce ar trebui sa fii mai circumspect atunci cand ii urmaresti pe Gadea sau Badea la A3???
  • -1 (3 voturi)    
    SIMPLU (Marţi, 12 martie 2013, 10:05)

    Vali_311 [utilizator]

    Un lucru imi este foarte clar, poporul roman nu va descoperi niciodata ceea ce inseamna sa traiesti cu adevarat intr-un stat de drept, atat timp cat aceasta tara va fi condusa de indivizi de tipul celor pe care ii avem astazi la putere..si ma bucur foarte mult de faptul ca UE pune acesta problema pentru ca in cazul asta Romania va fi eliminata in cel mai scurt timp din UE
  • +2 (4 voturi)    
    Suntem niste naivi (Marţi, 12 martie 2013, 10:18)

    pace [utilizator]

    Voi chiar credeti ca aia de afara isi formuleaza parerile si ideile pe ce le spune Base, Ponta sau Crin. Aia au si ei ambasade in Romania, au servicii secrete, au servicii de monitorizare care asta fac - monitorizeaza ceea ce se intampla in tari ca Romania, Ungaria si altele.
    Ei stiu foarte bine cand Base minte, cand Ponta si Crin vorbesc prostii, cand legile din aceasta tara sunt incalcate in mod grosolan de PDL, de USL si de altii.

    Suntem foarte naivi daca credem ca pozitiile lor oficiale sunt in functie de ce spune la TV unul sau altul dintre acesti politicieni.

    Pentru cei de afara primeaza respectarea democratiei si legilor democratice pe de o parte si interesele lor economice pe de alta parte. Ii doare fix undeva daca in Romania conduce Base, Ponta sau Crin.
  • 0 (2 voturi)    
    Victor si Viktor umar la umar (Marţi, 12 martie 2013, 10:32)

    IonPop1 [anonim]

    Explicația pentru tensiunile româno-ungare din ultima vreme are o cu totul altă sursă: invidia. Orbán Viktor are oftică pe Crin și Ponta, pentru că băieții au încălcat Constituția fără sa întrebe pe nimeni, în timp ce Rudotel de Budapesta trebuie să se chinuiască cu legi ca să restrângă libertățile cetățeanului. Vi se pare drept? Ai noștri își bagă, și ei, unghia-n gât: Orbán nu și-a luat o papară atât de nasoală din partea Europei ca ei, nu l-a scos nimeni în față, nu i-a dat nimeni cu rigla peste degete, cum a pățit Ponta de fiecare dată când a trecut pe la domnu’ învățător Barroso. Se știe doar că e o competiție dură pentru prestigiosul titlu de „Guvernul cel mai antidemocratic din Uniunea Europeană” și n-o să-i lăsăm pe unguri să ne ia fața la asta.... Săptămâna trecută, FIDESZ a ridicat însă ștacheta: a propus un pachet de amendamente pentru Constituția Ungariei, care include, printre altele, limitarea puterii Curții Constituționale (asta doar ca să-i facă pe useliști să moară de oftică, sunt convins), legarea de glia strămoşească a studenților care învață pe locuri bugetate, dar și interzicerea dormitului în unele spații publice pentru persoanele fără adăpost (sau, dacă citim printre rânduri, pentru protestatarii care nu-l lasă pe Orbán să-și bea liniștit cafeaua de dimineață).
    Știrea asta trebui să-l fi supărat rău de tot pe Crin Antonescu, care a simțit că, în ciuda tuturor eforturilor USL din ultima perioadă, tot guvernul ungar își urăște cetățenii mai tare. Evident, lucrurile nu puteau fi lăsate așa, drept urmare lordul din Isaccea s-a hotărât să-i arate lui Orbán că nici USL nu e mai prejos: a declarat că revizuirea Constituției României nu va ține cont de referendumul din 2009 (cel în care electoratul a decis ca Parlamentul să fie unicameral și cu maximum 300 de trântori care să fie incapabili să scrie corect un rând de lege) doar pentru că „așa s-a pronunțat electoratul la un moment dat”. Dă-l în mă-sa de electorat – ce știe el? academiacatavencu.info
  • -1 (5 voturi)    
    care democratie? (Marţi, 12 martie 2013, 10:53)

    tontu [utilizator]

    Chestiile astea cu statul de drept si democratia ni le tot flutura pe la nas occidentalii(SUA in special). De fapt nu-i intereseaza decat sa-si mentina controlul asupra coloniilor fie ca e vorba de Romania, Bulgaria, Irak, Afganistan, etc. pentru a optine in continuare profituri cat mai mari. Asta-i capitalismul, democratia e o poveste, de o parte sunt tarile sarace=sclavii care muncesc pentru bunastarea celor bogati, de cealalta bancile si marile grupuri financiare internationale care controleaza tot, creaza crize si bule speculative, isi bat joc inclusiv de cetatenii tarilor asa zis democratice si nimeni nu le poate face nimic. Hitler si Stalin au fost niste idioti pentru c-au vrut sa ia totul cu forta. Nu frate, mai simplu e asa cu promisiuni mincinoase, cu investitii, cu ajutoare, in mod "democratic"; asa le dam noi singuri tot, numai sa vrea sa ia.
  • +2 (4 voturi)    
    CLAR (Marţi, 12 martie 2013, 10:54)

    Vali_311 [utilizator]

    Un lucru imi este foarte clar, poporul roman nu va descoperi niciodata ceea ce inseamna sa traiesti cu adevarat intr-un stat de drept, atat timp cat aceasta tara va fi condusa de indivizi de tipul celor pe care ii avem astazi la putere..si ma bucur foarte mult de faptul ca UE pune acesta problema pentru ca in cazul asta Romania va fi eliminata in cel mai scurt timp din UE
  • -1 (3 voturi)    
    Tanjind dupa Ungaria Mare si dodoloata... (Marţi, 12 martie 2013, 11:01)

    Costache2009 [utilizator]

    Ia sa vedem ce zicea mai an acelasi profesoras german, acu' probabil si cu cetatenie americana, despre evolutia antidemocratica a Ungariei sub primministru' Viktor Orban... Ca la ei e viceversa de cum ar fi vrut ciracu' lu' Orban, aka Basescu - prezidentu' e decorativ, iar primministru' taie si spinzura tot ce prinde...
    "Longing for Greater Hungary
    Jan-Werner Müller
    In the 1980s Hungary was known as the ‘merriest barracks in the socialist camp’. After the suppression of the 1956 uprising by the Red Army, János Kádár instituted what became known as ‘goulash communism’, characterised by a policy of ‘little freedoms’: Hungarians could travel abroad, trade privately and say what they liked, so long as they didn’t attack the regime directly. Kádár, the illegitimate son of a half-Slovak chambermaid, managed to persuade the Hungarians to see him as a plain-spoken ‘father of the people’. He punished the revolutionaries, promoted his critics, encouraged consumerism and turned totalitarian logic upside down by claiming that ‘whoever is not against us is with us.’ The country’s exit from state socialism was among the smoothest in Eastern Europe. Hungary spent the 1990s as a model pupil of the West, finally joining the EU in 2004. Now, almost a decade on, it is led by the charismatic, self-declared ‘right-wing plebeian’ Viktor Orbán, a man whom critics charge with the ‘Putinisation’ of Hungary. Thanks to his government’s undermining of the rule of law, Hungary risks being the first EU member state to be sanctioned for violating ‘shared European values’. In central Budapest paramilitaries in black uniforms patrol the streets – they are supposedly ‘fighting Gypsy crime’ – and tourists emerging from the beautifully restored Fin de Siècle Kaffeehäuser are liable to find themselves facing an angry crowd burning the EU flag. What happened? And why in Hungary?"
  • +1 (5 voturi)    
    out cu romanica (Marţi, 12 martie 2013, 11:43)

    nede [anonim]

    asa cum urlau asta vara pe stadion, ponta si a lu'cacarau impotriva occidentalilor, este obligatoriu sa ne excluda din UE, nu avem ce cauta acolo. Viitorul tarii este intergarea in teleorman !
  • +1 (3 voturi)    
    Dumnezeule (Marţi, 12 martie 2013, 12:48)

    marmarin [utilizator]

    Se ingroasa treaba. Si va spun eu ca cei care vor suferii suntem noi, cetatenii de rand. Politicienii de la putere chiar asta isi doresc, scoaterea Romaniei din UE pentru a-si face de cap voiculescu si antonescu. Cea mai eficienta masura este taierea fondurilor, pana cand guvernantii vor respecta regulile comunitare. Daca ne exclud din UE astia isi vor bate joc de noi zi de zi. Le doresc toate cele bune votantilor usl. Dar tot asa vor traii, tarandu-se la picioarele baronilor locali pentru un os aruncat din vile si masini de lux. Si cad apuca unul, le ridica osanale si asteapta urmatoarea pomana.
  • 0 (2 voturi)    
    Perspectiva negativa ! (Marţi, 12 martie 2013, 14:58)

    silvia.sunei1275311232712 [utilizator]

    Nu suntem inca constienti...,dar bine nu o sa ne fie !!
    Suntem monitorizati iar semnalele nu sunt pozitive !!
  • -1 (1 vot)    
    UE (Miercuri, 13 martie 2013, 13:41)

    consting [utilizator]

    sunt sigur ca usl este pregatit de dinainte de a prelua puterea sa beneficieze de acest drept. pai nu-i asa ? cand lipseau cu nerusinare de la parlament faceau sedinte pcr si se antrenau sa raspunda cu aroganta oficialitatilor ue fara niciun baston de maresal in tolba lor. dar plina de ideile iliesciene.