ARTICOL ACTUALIZAT

Textul integral al scrisorii prin care Germania, Finlanda, Danemarca si Olanda solicita crearea unui nou mecanism pentru salvgardarea valorilor fundamentale ale UE: Ca ultim resort, suspendarea finantarii europene ar trebui sa fie posibila

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 11 martie 2013, 15:26 Actualitate | Esenţial

Scrisoarea prin care Germania, Finlanda, Danemarca si Olanda solicita crearea unui mecanism pentru salvgardarea valorilor fundamentale ale blocului daca o tara incalca principiile democratice a fost publicata de Cristian Ghinea, directorul Centrul Roman pentru Politici Europene (CRPE), pe contul lui de Facebook. Ministrii de Externe ai celor patru tari cer un mecanism "independent de politic", care sa semnaleze deficitele de democratie ale unui stat membru intr-un stadiu precoce. Ca ultim pas in penalizarea unui astfel de stat, cei patru ministri cer suspendarea finantarii europene.

Textul scrisorii in lb. romana:

"Drepturile omului, democratia si statul de drept sunt in centrul identitatii noastre Europene. Mai mult decat orice, valorile noastre comune reprezinta liantul care leaga natiunile noastre. In acelasi timp, ele dau forma imaginii Europei si stau la baza exercitarii soft-power in toata lumea", se arata in aceasta scrisoare.

Credibilitatea proiectului european depinde capacitatea noastra de a trai dupa standardele pe care ni le-am impus. Acest lucru este cu atat mai adevarat cu cat Europa este profund zguduita de o criza de incredere care a urma tulburarilor financiare din zona euro. Erodarea increderii care s-a produs se extinde cu mult dincolo de politica economica si financiara. Pentru multi, a aruncat o umbra asupra viitorului proiectului european. Raspunsul nostru trebuie, astfel, sa depaseasca eforturile actuale pentru rezolvarea crizei datoriilor.

La acest moment critic al istoriei europene, este de o importanta cruciala ca valorile fundamentale inscrise in tratatele europene sa fie protejate viguros. UE trebuie sa fie extrem de vigilenta cand sunt puse in pericol, in interiorul granitelor sale. Si trebuie sa fie capabila sa reactioneze rapid si eficient pentru a asigura respectarea principiilor sale de baza. Propunem sa abordam aceasta problema ca o prioritate si consideram ca un rol cheie ii revine Comisiei Europene.

UE ar trebui sa acorde o mai mare importanta culturii respectului domniei legii in statele membre. In recentul studiu Annual Growth Survey pentru 2013 Comisia identifica calitatea, independenta si eficienta sistemului judiciar ca o modalitate de a reduce costurile pentru afaceri si de crestere a atractivitatii tarilor pentru investitii straine. Noi modalitati de a promova domnia legii in cadrul semestrului european trebuie explorate. Desi este corecta evidentierea avantajelor economice ale statului de drept, semnificatia sa merge mult mai departe.

Asa cum ati afirmat foarte corect in discursul privind starea Europei, exista limita in legislatia institutionala atunci cand este vorba de respectarea acestor principii. Nici procedurile inscrise in tratate si nici carta drepturilor fundamentale ale UE nu ofera instrumente suficient de adaptate. Din acest motiv, credem ca este nevoie de un macanism nou si mai eficient care sa asigure respectarea valorilor fundamentale in statele membre.

Un astfel de mecanism ar trebui sa fie rapid si independent fata de politic. Propunem ca executivul european, in calitate de gardian al tratatelor, sa aiba un rol mai puternic aici. Ar trebui sa aiba dreptul sa semnaleze deficitele intr-un stat membru la un stadiu precoce si - daca este sustinuta suficient de statele membre - sa ceara tarii in cauza sa remedieze situatia.

O varietate de optiuni ar trebui explorate in acest caz pentru a impune respectarea acestor valori, inclusiv introducerea unui dialog politic structurat, aducerea acestei chestiuni in fata Consiliului la un stadiu precoce, sau incheierea unor intelegeri constrangatoare intre Comisie si statul membru in cauza. Ca ultim resort, suspendarea finantarii europene ar trebui sa fie posibila.

Dorim sa subliniem ca obiectivele unui astfel de mecanism sunt intarirea valorilor fundamentale respectand deplin traditiile constitutionale nationale. Ar fi nediscriminatoriu si aplicabil tuturor statelor membre in acelasi mod. Credem ca, odata aplicat, acest mecanism va asigura suportul public pentru viitoare extinderi.

Avand in vedere importanta fundamentala a chestiunii, am dori sa discutam acest aspect in Consiliul Afaceri Generale, pentru care trimitem o copie a acestei scrisori presedintelui Consiliului.

Dr. Guido Westerwelle
Bundesminister des Auswärtigen

Frans Timmermans
Minister van Buitenlandse Zaken

Villy Søvndal
Udenrigsministeriet

Erkki Tuomioja
Ulkoministeri"

Iata mai jos continutul acestei scrisori, in limba engleza.

Mr. José Manuel Barroso
President of the European Commission
March 6, 2013

Dear Mr President,

Human rights, democracy and the rule of law are at the heart of our European identity. Our common values more than anything else are the glue which binds our nations together. At the same time they fundamentally shape Europe’s image and soft power around the world.

he credibility of the European project depends on us living up to the standards we have given ourselves.

This is especially so at a time when Europe is deeply shaken by a crisis of confidence which has ensued from the financial turmoil in the eurozone. The erosion of confidence that has taken place extends far beyond financial and economic policy. For many it has cast doubt on the future of the European project itself. Our response must therefore also go beyond the ongoing efforts to overcome the debt crisis.

At this critical stage in European history, it is crucially important that the fundamental values enshrined in the European treaties be vigorously protected. The EU must be extremely watchful whenever they are put at risk anywhere within its borders. And it must be able to react swiftly and effectively to ensure compliance with its most basic principles. We propose addressing this issue as a priority and believe that the Commission has a key role to play here.

The EU should place greater emphasis on promoting a culture of respect for the rule of law in Member States. In its recent Annual Growth Survey for 2013 the Commission identifies the quality, independence and efficiency of judicial systems as a means of reducing costs for businesses and increasing the attractiveness of countries for foreign investment. Further ways to promote the rule of law within the framework of the European semester should be explored. While it is right to highlight the economic benefits of the rule of law, its significance obviously goes far beyond that.

As you very rightly stated in your State of the Union Address, there are limits to our institutional arrangements when it comes to ensuring compliance. Neither the procedures enshrined in the Treaties nor the EU fundamental rights charter provide for sufficiently targeted instruments. We therefore believe that a new and more effective mechanism to safeguard fundamental values in Member States is needed.
Such a mechanism should be swift and independent of political expediency. We propose that the Commission as the guardian of the Treaties should have a stronger role here. It should be allowed to address deficits in a given country at an early stage and – if sufficiently supported by Member States – require the country in question to remedy the situation.

A variety of options could then be explored to foster compliance, including introducing a structured political dialogue, bringing the issue to the Council at an early stage, or concluding binding agreements between the Commission and the relevant Member State. As a last resort, the suspension of EU funding should be possible.
We wish to stress that the objective of this mechanism would be to strengthen fundamental values while fully respecting national constitutional traditions. It would be non-discriminatory and applicable to all Member States in the same way. We believe that once in place it could help secure public support for further enlargement.
Given the fundamental importance of the matter, we would favour a discussion in the General Affairs Council. We are therefore sending a copy of this letter to the Presidency of the Council.

Yours sincerely,

Dr. Guido Westerwelle
Bundesminister des Auswärtigen

Frans Timmermans
Minister van Buitenlandse Zaken

Villy Søvndal
Udenrigsministeriet

Erkki Tuomioja
Ulkoministeri


























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4953 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    nice (Luni, 11 martie 2013, 15:33)

    demaGOGU [utilizator]

    daca am fi nevoiti sa recunostem un farmec discret Romaniei acesta ar fi: niciun secret nu poate fi pastrat mai mult de 3 zile!
  • +11 (13 voturi)    
    USL, ati inteles ? (Luni, 11 martie 2013, 15:41)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    "As a last resort, the suspension of EU funding should be possible."

    Se taie fondurile, chiar daca, in continuare, trebuie platita cotizatia de membru...

    Mai lasati pe "asa vrem noi" si invatati ce e aia "vointa poporului", adica democratia.
    • 0 (0 voturi)    
      nu ai fost atent (Marţi, 12 martie 2013, 12:17)

      visio [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      se pregătește scoaterea României din UE; exact ce au vrut plagiatorul șef și bețivul antonescu crizel; regret să îi dsu dreptate lui băsescu când spunea că usl vrea să își scape pușcăriabilii; și usl-iștii și pdl-iștii au furat și vor mai fura, așa cum fac toți politicienii din toată lumea; diferența este că usl-iștii nu dau 2 bani pe cei care le plătesc salariile iar chestia asta nu este deloc normală.
  • +7 (11 voturi)    
    Danke shon Deutchland (Luni, 11 martie 2013, 15:45)

    ovidiu35 [utilizator]

    Propunere de hotarari europene:

    1.Plagiatorlor, condamnatilor definitivi si celor trimisi in judecata sa le fie interzis sa ocupe functii publice in tarile membre si PE

    2. Tarile membre sa trimita observatori si consultanti in tarile care incalca 'rule of law'

    3. La toate ambasadele si consulatele Romaniei si Bulgariei sa fie angajati ofiteri din cele patru tari pentru acordare de vize Shengen pentru primii 3 ani dupa integrare

    4. La toate punctele de frontiera Shengen ale Romaniei si Bulgariei sa fie detasati pe o durata de 3 ani dupa intregrare cate doi ofiteri de frontiera din Germania, finlanda, Danemarca sau Olanda

    5.Sa fie adoptata o singura Constitutie Europeana, astfel incat sa nu o poata modifica Viktatorii din Est

    6. Sa fie adoptat un mecanism apid de sesizare, verificare , anchetare si pedepsire a derapajelor la statul de drept , inclusiv numirile Ombudsmanilor

    7.Organizatiile NEguvernamentale implicate in Politicile Publice sa beneficieze de mai mult sprijin din partea Comisiei Europene pentru lupta impotriva coruptiei si a statului de drept.

    Aceste propuneri au fost trimise de ROganizatia Freedom Smile tututor ambasadelor UE de la Bucuresti si presedintelui Comisei Europene
    • +6 (6 voturi)    
      irelevant pentru noi (Luni, 11 martie 2013, 16:23)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu35

      hmm, smecherii de la noi ar insemna sa se sinucida ca sa respecte rigorile europene, iar lucrul acesta nu are cum sa se intample, asa ca, fie ne dau bani fara sa ne intrebe de sanatate, fie ne dau si se prefac ca ne intreaba si noi ne prefacem ca suntem curati, fie sa-si tina banii la ei daca nu vor sa ii dea si sa ne lase in pace. Orice mechanism ar face rezultatul va fi acelasi, singura diferenta eventual vor fi niste bani intr-o parte sau alta.
  • +4 (6 voturi)    
    ghinion de malshansa...(!) (Luni, 11 martie 2013, 16:19)

    Dedalus [utilizator]

    Noroc ca in cazul nostru nu prea au ce suspenda...
  • +7 (13 voturi)    
    Potalau mare si prost (Luni, 11 martie 2013, 16:20)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    cum ramane cu...."Victor Ponta: Astept ca Basescu sa spuna adevarul in Parlament despre ce a fost la Consiliul JAI / Doar Germania s-a opus, Finlanda si Olanda au spus sa asteptam pana in decembrie"?
    Prost esti, Doamne!
    Mare si prost!
  • -4 (12 voturi)    
    Aloo, lasati vrajeala! (Luni, 11 martie 2013, 16:22)

    mereuinminus [utilizator]

    Bai, nene, ce nu e clar aici, vrea Olanda portul Constanta sa inchida concurenta pentur Amsterdam si gata! Poate ca vrea si portul Varna, bineinteles pentru acelasi motiv... nu mi-e clar ce vor Germania, Finlanda, acum si Danemarca, e clar ca vor toti cate ceva... iar oficialii romani, toti mafioti, fie ca-s putere fie ca-s opozitie, tac malc, caci, daca doritorii le-ar da atat cat sa-si faca ei vreo 50 de palate prin vreo 50 de tari, ar fi gata sa vanda ce a mai ramas din teritoriul asta fosta tara bucata cu bucata stapanilor lor occidentali... tradatori la putere si orbi pe strazi, cam asta e... o populatie ajunsa la nivelul cainilor vagabonzi la comportament, educatie si igiena... nici nu merita alt tratament din partea Vestului la care cerseste in genunchi, foarte bine, poate nu mai apuca suta de ani in forma asta (numarand de la 1918 incoace...)
    • -1 (3 voturi)    
      N-aveti (Luni, 11 martie 2013, 17:26)

      Kappa [utilizator] i-a raspuns lui mereuinminus

      numai minusuri, din partea mea aveti un plus. Domnii din tarile civilizate, fie ca sint oameni de buna credinta fie ca sint reprezentantii unor grupuri de interese, ne privesc cum ii priveau americanii pe negri. Le dam margele de sticla, le luam piei de tigru, pantera si fildesh. V-amintiti cum isi incepea un diplomat american discursurile in tzarile Africii:
      "Doamnelor si Domnilor, Dragi Negri".
      Doar ca negrii s-au emancipat, poprul roman prefera sa pupe poala Varanului, Cirpei Caghebiste shi acolitilor lor.
      N-au cum sa ne trateze altfel decit ca pe negri.
      De ce cu TOATE celelalte tari din fostul bloc estic, exceptind bininteles Bulgaria si Romania, Occidentul vorbeste altfel?
      • +1 (1 vot)    
        multumesc, intorc reciproca! (Marţi, 12 martie 2013, 13:27)

        mereuinminus [utilizator] i-a raspuns lui Kappa

        Multumesc pentru sustinere si va sustin judecata limpede si neutra, spre deosebire de simbriasii de aici, care scriu total partinic, pro-yanchei si basescu(=voiculescu)... din pacate, ce sa vorbim noi despre toti astia in plus (de-aia eu sunt mereu in minus, caci e nevoie de oameni cu judecata, ca noi, o spun cu toata modestia), cand toti cei ca ei formeaza o majoritate care, asa cum am mai spus, se confunda cu maidanezii la comportament, educatie si igiena... V-am dat si eu un plus, ca asa se ajuta Oamenii intre ei! (din pacate, fata de comentariile de aici, ma vad nevoit sa scriu Oameni cu majuscula in referire la noi, spre a face o distinctie fata de restul fiintelor de pe aici)... Multumesc pentru amabila atentie!
    • +2 (4 voturi)    
      nationalistule ! (Luni, 11 martie 2013, 18:20)

      cotora [utilizator] i-a raspuns lui mereuinminus

      cand s-a pocit imnul national la toate manifestarile publice usl, atunci nu ati mai fost sau nu mai sunteti nationalisti ?
      • +1 (1 vot)    
        vezi comentariul de raspuns d-lui Kappa (Marţi, 12 martie 2013, 13:28)

        mereuinminus [utilizator] i-a raspuns lui cotora

        pentru a vedea in ce categorie te-am inclus, e bine? asta pentru ca dai cu vorba fara judecata, pui calificative fara sa gandesti (probabil ca nu prea reusesti, mai fa flotari in minte)...
  • -4 (8 voturi)    
    Deciziile se iau cu unanimite in UE? (Luni, 11 martie 2013, 16:24)

    alex1234 [utilizator]

    Deciziile se iau cu unanimite in UE?


    Sau nu?
    • +4 (6 voturi)    
      Ba da! (Luni, 11 martie 2013, 17:20)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Deocamdata sunt doar patru tari impotriva Romaniei: Germania, Finlanda, Olanda si Danemarca (mai sunt si altele dar astea nu s-au exprimat public pana acum).
      Atata timp cat va exista macar o singura tara impotriva, Romania va fi "out" din Europa!
      Deci asta inseamna ca deciziile se iau cu unanimitate in UE!!!

      Ai inteles sau trebuie sa-ti numar pe degete???

      Urmeaza in curand si pozitiile Italiei, Elvetiei, Austriei, Norvegiei, Suediei, Belgiei, Luxemburgului si Frantei!
      Din cauza unora ca si tine, niciuna dintre aceste tari nu ne vrea in clubul europei civilizate!!!

      Pricepusi?
    • -1 (1 vot)    
      Nu. (Luni, 11 martie 2013, 17:49)

      predel [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      La Antena 3 nu se stie asta!
    • -2 (4 voturi)    
      lasa-i ca sunt dusi cu capul (Luni, 11 martie 2013, 18:19)

      busola [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Pentru ei unanimitatea inseamna numai pedepse pentru USL. De parca nu ne-au pedepsit destul in vremurile de trista amintire Bas & Boc.

      Nenorocirea e ca ne indreptam spre dictatura tot criticand regimul parlamentar democratic pe temeiul coruptiei nesfarsite, toti critica de mama focului dar de muncit nu munceste nimeni, toti vand ceea ce au ca sa ia bani de la banca si sa traiasca pe datorie. Apoi acuza coruptia si nu propria impotenta existentiala.

      Oricat ar fi fost de nefaste mandatele prezidentului tot e mai bine decat cu un Ceausescu si oricata coruptie am avea tot e mai buna decat justitia lui Bobu cu pistolul. Libertatea de expresie si de miscare chiar si in fundul gol tot e mai buna decat o colivie aurita.
  • +6 (14 voturi)    
    Alooo!!! (Luni, 11 martie 2013, 16:37)

    ticbis [utilizator]

    mazeta, dincannes, evoque, montesquieu, con_stan_tin, finutza, busola, si ceilalti colegi, ati inteles acum despre ce vorbeste europa civilizata?
    Aveti ambele texte, si in engleza si traducerea in romaneste!

    Ooopaaa, numarul celor care ne dau reject din cauza voastra a ajuns la patru... oare voi vreti neaparat sa vedeti ca sunt fix sapte pentru ca sa intelegeti ca aveti o mare problema?
    Sau vreti sa ajungeti in situatia in care numarul lor va ajunge la 17???
    Mai mult decat atat, ce poate sa va mai clinteasca din dogmele comuniste si totalitariste in care va infasurati vietile si existentele? Chiar nu va dati seama ca sunteti frane in calea progresului, a democratiei si a inscrierii Romaniei in lumea buna a civilizatiei europene?

    Romania n-a ajuns acolo unde merita sa fie doar din cauza voastra, iar asta va fi consemnat si in cartea de istorie peste 100 sau 1000 de ani! Chiar daca ranjiti voi acum, istoria nu va fi niciodata de partea voastra!
    • -3 (5 voturi)    
      invata sa citesti mai postacule (Luni, 11 martie 2013, 18:26)

      busola [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

      Nimic din ceea ce sustii nu se regaseste in scrisoare! Bati campii ca si prezidentul tau care s-a facut de cacao cu numaratoarea tarilor care se impotrivesc aderarii noastre la Schengen.
      • 0 (2 voturi)    
        Eu am citit (Marţi, 12 martie 2013, 8:25)

        ticbis [utilizator] i-a raspuns lui busola

        Dar tu? Chiar nu ai inteles ca UE va da reject?
        Mie mi se pare destul de clar...
        • +1 (1 vot)    
          "va da reject..." (Marţi, 12 martie 2013, 12:44)

          finutza [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

          Nu scrie ca USL-ul e cel vizat, ci Romania, din care faci si tu parte. Si, prin guvernarile anterioare celei USL, ati avut o contributie covarsitoare la crearea realitatii de azi.
  • +2 (4 voturi)    
    Sper ... (Luni, 11 martie 2013, 17:04)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Sper ca aceste propuneri sa se realizeze. Ar fi o piedica si impotriva sovinismului ca politica de stat.
  • +2 (2 voturi)    
    O lectie (Luni, 11 martie 2013, 17:22)

    Ioanas [utilizator]

    De bun simt. Altceva nu mai e de zis.
  • 0 (2 voturi)    
    natiune, exemplu in europa (Luni, 11 martie 2013, 18:09)

    akarki [utilizator]

    eu nici nu ma mir, acei "7.4 mil", floarea natiunii de morti, multipli si nesimtiti, mindri de ei ca au falsificat numai 7.4 in loc de 9 milioane cum s-au asteptat alde varanu si gasca, habar n-au cum au distrus viitorul copiilor lor in Europa, in continuare se dau mindri, uitindu-se la nemernicii aia de linga ciolan ca la soare!
  • 0 (2 voturi)    
    Bravo noua! (Luni, 11 martie 2013, 20:35)

    Sibelius [utilizator]

    Sunt mandru! In sfarsit Romania a reusit sa determine o modificare majora in politicile UE. Cred ca putem sa determinam UE sa gandeasca si un mecanism de excludere a unui stat din uniune.
  • 0 (0 voturi)    
    Observatie (Marţi, 12 martie 2013, 12:13)

    TDB [utilizator]

    Pedepsirea unei tari prin taierea unor drepturi inseamna pedepsirea cetatenilor ei in ansamblu, care vor plati in final nota usturatoare. Ori, pentru decizii idioate nu sunt de vina cetatenii, ci "alesii" cocotati in scaune. Cetatenii pot avea vina de a se fi lasat manipulati sau de a nu fi suficient informati - aici intervine educatia. Solutia cred eu ar fi combinata: cresterea gradului de informare a cetatenilor cu privire la termenii, sensul si normele democratiei, in paralel cu judecarea INDIVIZILOR care, ajunsi la putere, incalca principiile si normele democratice. Nu exista raspundere colectiva pentru derapaje, ci individuala.