VIDEO UPDATE Presedintele Basescu se adreseaza Parlamentului marti, la ora 15:00. Senatorii liberali nu vor participa la discurs

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 11 martie 2013, 13:44 Actualitate | Esenţial

Birourile permanente ale Camerei Deputatilor si Senatului au decis ca presedintele Traian Basescu se va adresa Parlamentului marti, la ora 15:00, a anuntat luni presedintele Senatului, Crin Antonescu.

Intrebat de ce nu va participa la discursul presedintelui, Antonescu a raspuns: "Sedinta va avea loc pentru ca, din punct de vedere legal, domnia sa este presedinte si, conform prevederilor constitutionale, are dreptul sa se adreseze Parlamentului. Vom organiza astfel sedinta si se va adresa Parlamentului. Pe fond, pentru mine si probabil pentru multi altii din parlamentari, dl Traian Basescu nu mai are niciun fel de legitimitate ca presedinte si ca atare nu sunt interesat sa ii ascult mesajul in aceasta calitate."



UPDATE Senatorii liberali nu vor participa marti la discursul presedintelui Traian Basescu, a precizat Puiu Hasotti, presedintele grupului PNL din Camera Superioara.

"Nu s-a discutat, nu s-a invocat niciun argument, a fost un consens, absolut toata lumea, in nume personal, a spus ca nu doreste sa fie prezent" la acest discurs, a precizat Hasotti.

Acesta a sustinut ca presedintele PNL, Crin Antonescu, nu le-a transmis niciun mesaj "in acest sens".

Intrebat de un ziarist cum comenteaza declaratia facuta cu putin timp in urma de presedintele Camerei, Valeriu Zgonea (PSD)
, care afirmase ca daca presedintele Senatului, Crin Antonescu, nu va lua parte la sedinta, atunci "cineva trebuie sa si munceasca", Puiu Hasotti a raspuns: "E un gest politic, si gestul politic e tot o munca".

UPDATE 2 Liderul deputatilor PSD, Marian Neacsu, a anuntat ca deputatii social-liberali vor participa la sedinta de plen reunit de marti. "Ne vom conforma programului Biroului Permanent", a declarat Neacsu. Acesta a precizat ca "spre deosebire de colegii nostri liberali, nu s-a ridicat o astfel de problema."

























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

2067 vizualizari

  • -15 (25 voturi)    
    precizare (Luni, 11 martie 2013, 14:05)

    Mazeta [utilizator]

    În ce Parlament va vorbi Traian Băsescu, al României sau al Ținutului Secuiesc?
    • +8 (16 voturi)    
      Pai depinde de noua constitutie a Romaniei (Luni, 11 martie 2013, 14:23)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Daca domnul Crin Antonescu detesta parlamentul unicameral atunci poate doreste doua parlamente impartite asa cum precizezi mai sus. Numai dinsul ne poate raspunde dupa somnul de la ora 14:00.
      • -4 (12 voturi)    
        Cate tari, mai rasarite, au parlament unicameral? (Luni, 11 martie 2013, 15:02)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

        Anglia, tara care a inventat parlamentarimul, are doua camere.
        SUA, de unde ne vine lumina, are doua camere.
        Franta, sora noastra are doua camere.
        Am gasit:
        Bundestagul este din 1949 parlamentul federal unicameral al Republicii Federale Germania...aha.
        Merkel...aha.
        pai de ce nu spui asa?
        Da' aranjezi mata sa ne ia aia ca land german?
        Ca la ce arieni le-am trimis deja.....
        Asta ca sa ma mentin la glumitze de nivel gradinitza , ca a ta cu somnul lu' Antonescu.
        • +7 (11 voturi)    
          Nu inteleg o chestie (Luni, 11 martie 2013, 15:21)

          Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          Daca POPORUL a ALES acest lucru prin VOT, de ce-mi dai exemple de alte tari? Pentru mine guvernul Ponta nu este legitim cu nu e Basescu presedinte pentru Antonescu. Totusi acestea sunt doar opinii, caci majoritatea asta vrut.
          REZUMAT:

          1/ Basescu este presedintele Romaniei.
          2/ Poporul a votat cu succes parlament unicameral si numarul maxim de 300 parlamentari in 2009.

          P.S.: S.R.S. te-a antrenat ca pe Mazeta?
        • +6 (6 voturi)    
          Asa este... (Luni, 11 martie 2013, 16:52)

          Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          Poporul a uneltit cu Angela Merkel cand a decis prin referendum ca doreste parlament unicameral si doar 300 de parlamentari. Stiu sigur pentru ca m-a rugat personal doamna Merkel s-o ajut in felul asta. Mi-a dat telefon si mi-a promis si ca ma rasplateste dac-o ajut... Nu va suparati, dar va sfatuiesc sa va tratati, Wizard of Oz.
        • +2 (2 voturi)    
          CRED CA ESTE LA ZI (Luni, 11 martie 2013, 19:39)

          dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          In Europa predominà Parlamentul bicameral, dar existà tàri cu o singurà camerà (alfabetic):
          Bulgaria
          Cipru
          Danemarca
          Estonia
          Finlanda
          Grecia
          Ungaria
          Letonia
          Lituania
          In afara Uniunii Europene, parlamente unicamerale au, Croatia, Armenia, China, Bangladesh, Cuba, Islanda, Iran, Irak, Macedonia, Noua Zeelanda, Norvegia, Serbia, Muntenegru, Turcia, Ucraina, Venezuela, Sri Lanka, Peru, Singapore, Coreea de Sud, Israel, Lichtenstein, Liban.
          In Marea Britanie se doreste de multa vreme dizolvarea Camerei Lorzilor.
        • 0 (0 voturi)    
          Umpleti tara (Luni, 11 martie 2013, 21:49)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          de sugative bugetare. Veti plati pensii mai mari? La ce curs?
  • +10 (14 voturi)    
    Atat ne-a ramas: "Scutul" de la ...Cotroceni. (Luni, 11 martie 2013, 14:06)

    Cetatean-roman [utilizator]

    Scutul de la Deveselul a ajuns din cauza celor de teapa lui Cacarau sub semnaul intrebarii !!! Din pacate dezastrul datorat USL va continua...
  • +8 (12 voturi)    
    Un proverb (Luni, 11 martie 2013, 14:09)

    baibars [utilizator]

    romanesc spune ca atunci cand te bagi in laturi te mananca porcii. Nu reusesc sa inteleg ce a sperat Base atunci cand a acceptat convetuirea cu cei doi derbedei. Nu va reusi decat sa fie aruncat in ridicol si facut partas la aruncarea tarii in afara lumii civilizate. Nu inteleg cum a putut sa se dezica si sa-l numeasca pe Plagiator de doua ori P.M. Oare chiar nu vede ca este vorba de un plan regional din care fac parte si Ungaria si Rep. Moldova si Bulgaria!? Basescu trebuie sa coboare iarasi in strada impreuna cu cetatenii constienti si ce-a mai ramas din partidele democratice si sa forteze aplicarea constitutionala a referendumului din 2009 privind reducerea nr. parlamentarilor. Nu plecam acasa decat impreuna cu diferenta de 300 de parlamentari. Daca stam gura casca ne trezim intr-o situatie mai complicata ca in 1989.
    • +9 (15 voturi)    
      SA PRESUPUNEM (Luni, 11 martie 2013, 14:29)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui baibars

      ca nu ar fi acceptat. Ar fi incercat cateva numiri , imediat refuzate de Parlament, ar fi urmat cu siguranta o suspendare reusita sau demisia domniei sale si rezultatul ar fi fost : acelas guvern si acelas parlament (sau calitativ similare) + Cacarau , presedinte. Pentru domnul Basescu ar fi fost mai simplu, mai linistit. Dar pentru Romania ? Pentu ca, oricum, oricat de diminuata este puterea dlui Presedinte, prezenta sa mai blocheaza din abuzurile uslamiste. Dl Basescu mai este o veriga credibila prin care Romania ramane legata de lumea civilizata si democratica. Ar fi fost mai bine fara aceasta veriga ? Direct in bratele mafiei rusesti ! Direct la dictatura fara de legii ? Nu cre !
      Domnul Basescu a actionat in bun roman, in sprijinul interesului general. Ce departe am fi ajuns daca romanii ar fi fost activi din punct de vedere civic si mai ales resposabili !
      • +5 (11 voturi)    
        Asa e (Luni, 11 martie 2013, 14:39)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui V. Val

        Nu avea incotro, nu Basescu l-a pus pe Ponta (cel putin nu voit), ci "larga coalitie" care reprezinta "vocea poporului". Bineinteles, in limita in care "vocea poporului" convine "largii coalitii".
        • -3 (11 voturi)    
          adanca gandirea ta...adanca rau (Luni, 11 martie 2013, 15:25)

          Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

          Referendumul din 2009?
          Va referiti la chestionarul ala prin care candidatul Basescu isi facea reclama electorala in ziua votului si chiar in sectiile de votare?
          Ca asta a fost rostul acelui referendum populist...sa-l faca simpatic pe candidat.
          Era ca si cum ar fi intrebat:
          " sunteti de acord cu dublarea salariilor?"
          Dupa ce a diabolizat parlamentul in ochii oamenilor (ati contribuit cu totii , entuziasti , la asta...; chiar asa: asta nu-i atac la institutiile fundamentale ale statului???) a intrebat daca vrem sa-l reducem....pai cum sa nu....da' era doar un referendum cu rol consultativ.
          De ce?
          Pentru ca nu cerea electoratului sa ratifice o lege, o noua constitutie, un act international cu greutate...nuuuuu.....punea doar niste intrebari ultrapopuliste.
          Acu' cereti aplicarea "vointei poporului".....
          Mishto.
          • +2 (8 voturi)    
            Logica de fier. (Luni, 11 martie 2013, 15:35)

            Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

            Adica la referendumul pentru suspendarea lui Basescu toate au fost bune si frumoase, dar la referendumul din 2009 sa nu mai tinem cont. Cateodata tinem cont, cateodata nu tinem cont cam asta reprezinta si guvernarea USL.
            • 0 (8 voturi)    
              vai, vai, tot nu pricepi...chiar nu pricepi? (Luni, 11 martie 2013, 16:29)

              Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

              referendumul din 2012 cerea electoratului sa valideze, sau nu, demiterea de catre parlament a lu' sefu' tau.
              Exista un act care necesita referendum.
              In 2009 nu exista nici un act, decizie, lege etc. care sa necesite votul popular.
              Doar o "curiozitate" (moft) a lu' sefu tau.
              I-am satisfacut curiozitatea (ca daca intreba "mai vreti parlament?" iti dai seama care era raspunsul?....), acum are o baza de discutii si atat.
              Mai consulta si tu un om al legii, careva cu dreptul facut.
              Nu cunosti nici unul?
              hai, recunoaste ca stiai toate astea, dar de dragul luptei politice faci pe ......

              p.s. draga redactie
              nu am folosit cuvantul cela la urma.
              nu ai de ce sa ma cenzurezi.
              multumesc.
              • +4 (4 voturi)    
                ciudat. (Luni, 11 martie 2013, 16:40)

                Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

                Ma intrebi daca pricep si apoi zici ca nu pricep.

                "Articolul 2 - Suveranitatea
                (1) Suveranitatea nationala apartine poporului roman, care o exercita prin organele sale reprezentative, constituite prin alegeri libere, periodice si corecte, precum si prin referendum." pentru 2009.

                Mai invata-l pe Antonescu putin din constitutia Romaniei, poate poate intelege ceva.
          • +5 (7 voturi)    
            Dar (Luni, 11 martie 2013, 16:17)

            ticbis [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

            Daca ar fi un referendum cu tema:
            - Sunteti de acord ca diplomele celor care sunt dovediti ca si le-au plagiat sa le fie retrase si respectivii sa-si piarda titlurile universitare;
            - Sunteti de acord ca cei dovediti ca au fost turnatori si tortionari ai vechii securitati ceausiste sa dispara din viata publica si politica romaneasca;
            - Sunteti de acord ca cei care au ramas repetenti in scoala sa nu aibe dreptul de a candida la presedintia Romaniei;
            - Sunteti de acord ca cei care n-au nici macar liceul terminat sa nu aibe dreptul la a candida pentru un post de parlamentar;
            - Sunteti de acord ca tuturor celor care sunt dovediti ca au furat din banul public sa li se confiste toate averile lor si ale neamurilor lor, pana la gradul patru si sa faca puscarie pe viata;
            - Sunteti de acord ca cei care mint poporul cu nerusinare sa fie inchisi pe viata in cea mai dura puscarie existenta si sa le fie confiscata averea lor, a sotiilor si a copiilor lor;

            Ceva ma face sa cred ca acest referendum ar fi validat cu 99% din voturi!
            • +2 (2 voturi)    
              ha ha ha (Luni, 11 martie 2013, 17:15)

              rider [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

              ai grija ce zici.....ultimele 2 ii baga la .......nasoale si pe sefii tai.....
              • 0 (4 voturi)    
                Foarte bine (Luni, 11 martie 2013, 17:42)

                nano2k [utilizator] i-a raspuns lui rider

                Ce nu intelegi este ca pe acest forum cei care sunt "basisti" nu sustin persoane, ci idei.

                Nu cred ca cineva o sa planga dupa Baescu ca si voi dupa Nastase.

                Daca ipoteticii sefi ai lui ticbis vor fi incriminanti de ultimele 2, atunci ipoteticii tai sefi sunt incriminati de toate punctele enumerate.
                • 0 (0 voturi)    
                  si dumneavoastra (Luni, 11 martie 2013, 21:53)

                  rider [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

                  trebuie sa intelegeti ca unii din cei care nu-i sustin, prin declaratii si "idei", pe "basisti" nu inseamna ca sunt neaparat sustinatori "usl-isti".

                  daca imi aduc aminte bine (si este articol aici pe hotnews), tocmai Dl Presedinte ii plangea de mila lui Nastase si considera ca este bine sa se intoarca in politica....(sau ceva de genul)

                  din punctul meu de vedere (nu-mi imi pasa daca ma credeti sau nu) sa se aplice tuturor cele spuse de ticbis: si sefilor mei ipoteticii si sefilor ipotetici ai dumnealui.
          • +2 (2 voturi)    
            Da' (Luni, 11 martie 2013, 17:08)

            Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

            patimas mai sunteti! Sunteti cumva in solda lui Antonescu?
      • +6 (10 voturi)    
        Prezenta (Luni, 11 martie 2013, 14:53)

        baibars [utilizator] i-a raspuns lui V. Val

        sa nu reuseste decat sa dea o nota de normalitatea celor facute de cele doua marionete. In Romania s-a instalat un guvern marioneta al Moscovei si asta e clar pentru oricine. El nu face decat sa servesca de paravan. E ca la furatul portofelului in autobuz. Victima e romanul. El s-a inhaitat cu cei doi cu sau fara vointa sa. Fara el actiunea UE ar fi fost mult mai ferma pe masura ticalosiilor pe care cei doi le-ar fi facut de data asta fara el. Daca cutitul ajunge la os problema o mai rezolva doar strada.Parerea mea e ca Base e de decor frumos si repet astept sa-i puna dulceata in pantofi.
      • 0 (0 voturi)    
        NU UITATI... (Luni, 11 martie 2013, 19:43)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui V. Val

        ...demis, TB nu mai are dreptul la vila somptuasà, pe care si-a pregàtit-o, unde face "bazine" zilnic acum.
        Conteazà...
        • 0 (0 voturi)    
          Atentie! (Marţi, 12 martie 2013, 8:19)

          ticbis [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

          Antena 3 dauneaza grav sanatatii mintale!
    • +9 (11 voturi)    
      Corect (Luni, 11 martie 2013, 14:31)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui baibars

      Eu sunt pregatit pt venirea minerilor. Cand voi fi in strada, o sa le para rau ca ne-am intalnit.
      • -2 (12 voturi)    
        in '90 unde erai? (Luni, 11 martie 2013, 14:51)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        Aaaaa, in '90 majoritatea basistilor erau FSNisti.....
        mda, dar de ce o sa le para rau minerilor ca te-au intalnit?
        te cunosc?
        • +8 (8 voturi)    
          FSN istii nu sunt si pe la USL-isti ? (Luni, 11 martie 2013, 16:08)

          rakleta [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          Nu sunt in PSD ? Nu colcaie pe acolo ?
          Ilici ceva iti spune ? Sau nu ... Ma gandeam eu
  • -4 (12 voturi)    
    mascarici (Luni, 11 martie 2013, 14:32)

    zigot [utilizator]

    ajuns intr-o functie foarte importanta dar care nu ii reprezinta pe romani- nu este capabil si nici nu doreste.
    • +4 (12 voturi)    
      Subscriu (Luni, 11 martie 2013, 14:40)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      Pe langa asta, Antonescu aka Cacarau are si apucaturi dictatoriale.

      PS: stiu la cine te refereai de fapt
  • +8 (10 voturi)    
    nu e bine, (Luni, 11 martie 2013, 15:07)

    safalax [utilizator]

    domnule, nu e bine.
    Acolo nu sunteti la gradinitza, sa faceti ce va place. Acolo sunteti ales, de mine nu, sa reprezentati ceva.
    Plus ca luati si ceva bani.
    Asa cum ati mentionat, "legal" este.
    Si nu-l ascultati pe Basescu in calitate de bagator de seama, il ascultati pe presedintele tarii.
  • +1 (1 vot)    
    Crinutu, slab de inger?!? (Luni, 11 martie 2013, 18:16)

    MPatrick [utilizator]

    sau slab la burta si ii vine prea usor sa verse? de ce a acceptat sa fie Presedintele Senatului daca nu suporta sa participe la toate activitatile obligatorii? Dar stie sa spuna ca pentru el nu inseamna nimic referendumul privind structura parlamentului - fara nicio argumentatie, fara nimic, ci doar asa, ptr ca asa vrea el! Si PNL-istii de rand, mot dupa el - inca o zi de chiul nu e de aruncat, nu? nu le permite constiinta sa asculte discursul presedintelui? Nu e obligatia lor sa participe?
    Mi-e asa o sila...