Cristian Diaconescu: Perspectiva unor sanctiuni severe la adresa Romaniei pare sa nu rezoneze in nici un fel la Bucuresti

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 10 martie 2013, 14:34 Actualitate | Esenţial

Cristian Diaconescu
Foto: Agerpres
Perspectiva unor sanctiuni severe, aplicate printr-un viitor mecanism european de aparare a statutului de drept, "pare sa nu rezoneze in niciun fel la Bucuresti", desi Romania tine un "cap de afis" negativ la acest capitol, scrie consilierul prezidential Cristian Diaconescu, pe blogul personal.

"Este foarte clar pentru orice observator serios ca Uniunea Europeana incerca sa isi creeze anticorpi institutionali pentru unele molime care bantuie de vreun an pe aici si pun in pericol unitatea si functionalitatea intregii constructii," scrie fostul ministru la inceputul materialului.

El aminteste de scrisoarea celor patru ministri de externe din Germania, Danemarca, Olanda si Finlanda, explicand ca "se doreste si se va construi un mecanism de reglare a respectarii principiilor fundamentale democratice - a drepturilor fundamentale si ale statului de drept, pentru ca s-a constatat ca undeva in Europa, exista asemenea probleme", capitol la care "Romania a tinut capul de afis in ultimele 12 luni".

"Asadar, cu indulgenta putem spune ca reactia celor patru ministri de externe se poate datora 'si' unor probleme aparute la noi in tara alaturi, poate, de gesturi inexplicabile venite din Marea Britanie sau Olanda cu privire la migratie, ori alaturi de semnalele care vin permanent din Ungaria cu privire la unele derapaje atat in zona de drepturi fundamentale cat si pe respectarea statului de drept si de ce nu,  poate si pentru ca Franta exagereaza in atitudine si mesaj pe problema rromilor. Acum, important este sa vedem ce si in ce masura ne poate afecta pe noi aceasta 'idee', scrie Diaconescu.

"Scrisoarea celor patru ministri de Externe este in fapt un manifest pentru unitatea si functionalitatea unei constructii europene care are la baza legea si increderea ca legea se respecta... odata creat acest mecanism, sper ca este limpede pentru toata lumea, ca aplicarea lui se va face 'mecanic' pe elemente concrete, pe stari de fapt evidente pentru toata lumea, cu consecinte imediate si indiscutabile", comenteaza Diaconescu.

Consilierul prezidential spune ca este ingrijorat de faptul ca posibilele sanctiuni asupra Romaniei nu sunt luate in serios la Bucuresti.

"Ceea ce imi da intr-adevar fiori este ca perspectiva unor sanctiuni severe la adresa Romaniei, pare sa nu rezoneze in nici un fel la Bucuresti. Un fost sef de stat spune ca discutia pe statul de drept este un fleac - din aceeasi zona politica venind si convingerea ca Romania nu are de-a face cu aceasta poveste, ba mai mult, ca sustinem un astfel de proiect european. Imi scapa mie ceva sau discursul dublu si mincinos care ne-a adus aici, isi desavarseste 'opera' de izolare si antagonizare a Romaniei fata de Europa?" se intreaba Diaconescu.

"Europa isi va construi un instrument care va masura si interveni in statele in care exista probleme cu respectarea 'drepturilor fundamentale' si a 'statului de drept', iar daca aceste probleme nu se vor corecta in urma avertismentelor Comisiei Europene se poate merge chiar pana la suspendarea finantarilor din partea Comisiei pentru respectivele state. Raspunsul Romaniei este ca 'ne convine si sustinem', dar cu unele conditionalitati - adica mecanismul se instituie cumva si pentru ca in Romania au existat acest tip de probleme, iar decidentii guvernamentali romani isi imagineaza ca vor pune conditii la initierea acestui mecanism. Comic nu?" continua el.























3801 vizualizari

  • +25 (33 voturi)    
    bun post-ul... (Duminică, 10 martie 2013, 14:46)

    demaGOGU [utilizator]

    numai ca temperatura "politica" a populatiei este la distanta de...180 de grade!

    ponta, atonescu & co. stiu asta(stie toata lumea , de fapt) de aici discursul lor dublu: unul extern, ptr occident iar celalalt intern, pentru votantii cu ochii lipiti de ecranele A3

    Occidentul va pierde Romania daca nu intervine decisiv ptr a anihila aceasta dihotomie structurala
    • +11 (17 voturi)    
      romanii sunt cei care vor pierde mai mult (Duminică, 10 martie 2013, 15:34)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      In loc sa-ti gasesti rostul aici unde te-ai nascut, unde te poti exprima cel mai bine, vei fi nevoit sa emigrezi. Daca nu o faci, fii pregatit sa te supui coruptiei , hotiei, tiganiei, artei bazarului, hazardului justitiei, legii junglei, populismului etc.
      Cerem occidentului ca in cazul in care Romania dispare de pe orbita europena, sa interzica accesul pe terioriul uniunii a polticienilor corupti, a hotilor, a plagiatorilor - scuzati repetitia si a altor imbogatiti prin devalizarea statului si a cetatenilor lui !
    • +3 (7 voturi)    
      Din fericire vă înșelați (Duminică, 10 martie 2013, 21:40)

      Alex Danila [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Discursul antieuropean nu poate să meargă pînă oriunde. Politicienii nu vor scăpa din vedere faptul că probabil 10% din români sunt plecați cu munca în afară. Ei nu au venit la vot, dar sunt mulți și nu vor accepta să li se taie legătura cu sursa de bunăstare și speranță.

      Alte cîteva procente suntem proeuropeni și tineri.

      Politicienii actuali pot să latre contra UE cît au chef, pentru votanții lor, care nu profită direct de intrarea în UE. Lipsa Shengen, de exemplu, nu afectează grav persoanele fizice, dar în momentul în care ne vom simți afectate puternic interesele, nu vom sta cu mîinile în sîn. Am toată încrederea că au aceeași idee ca și mine toți oamenii din satul meu care au plecat la muncă în afară, toți cei care într-un fel sau altul au plecat afară cu gîndul de a se întoarce (pe contributors.ro a apărut recent un articol despre satul Certezele), toți cei care am pupat burse de studiu în afară.
    • +2 (6 voturi)    
      Ca să continui (Duminică, 10 martie 2013, 22:18)

      Alex Danila [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      USL a adunat acum 70%, dar asta nu e mare lucru, nu e 70% din populație. Există un sit web (cu idei de extremă dreapta aș zice eu) http://capitalismpepaine.ro/, în care Mihai Giurgea prezice mișcări sociale puternice, să le zicem răscoale. Eu sunt împotriva revoluțiilor, și mi se pare că Giurgea duce niște idei bune în ridicol, dar, de va fi nevoie, am încredere că cei care vrem în Europa suntem mai în forță (fizică, intelectuală, financiară) decît putorile asistate de stat, decît lichelele lui Dogaru, decît profitorii lui Ponta.

      Mai am încredere că începe să apară acum și fondul pentru construcții politice curate. Anul trecut am avut doi candidați la parlament care au știut să muncească cinstit, fără să sugă de la stat: Gabriel Biriș și Iulian Crăciun. Or mai fi și alții. Cu siguranță, pe măsură ce avem timp să evoluăm fără să ne mai ocupe încă o dată rușii, vor apărea tot mai mulți oameni care după ce s-au realizat profesional vor vrea să intre în politică. Vom avea atunci partide care vor avea și fondul, nu doar forma.
  • +26 (32 voturi)    
    Nu va fi usor (Duminică, 10 martie 2013, 14:52)

    Daniels22026 [utilizator]

    Liderii USL nu sint prea ocupati sa mediteze ce-au facut in vara. Prioritatea lor de baza ramine subjugarea justitiei, practicarea coruptiei fara teama de justitie.

    Si nu doar liderii USL urmaresc anihilarea justitiei. Mult mai puternica, mai hotarita si mai interesata decit politicienii, este clasa functionarilor publici. Vorbim despre sute de mii de oameni care au aflat dintr-o data ca furatul este un obicei rau si periculos, condamnabil si puscariabil.

    De aceea scriam mai demult ca reforma justitiei este ireversibila. Smecherii si pitipoancele se zbat cu disperare sa mentina mitul smecherului si al pitipoancei. Revolta culturala e in plina desfasurare. Vom invinge insa nu va fi usor. Fiecare om cinstit conteaza.
    • +8 (12 voturi)    
      intradevar...... (Duminică, 10 martie 2013, 18:01)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      ......s-a format, pe langa politicieni, acea clasa de beizadele si lingai care este si mai rea decat mentorii lor si pentru care escrocheria, furtul, obraznicia si minciuna sfidatoare sunt starea de normalitate.
      Acestia sunt cei care isi dau mana cu interlopii si pun umarul vartos la falsificarea alegerilor si pe care ii vedem zi de zi deghizati in "analisti" mincinosi pe la televiziunile aservite.
      Sunt si ei unul din fructele otravite ale acestui sistem politic pervers.
    • -3 (7 voturi)    
      VREM UN ARBITRU (Luni, 11 martie 2013, 0:39)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Dumneavoastrà spuneti "Prioritatea lor de baza ramine subjugarea justitiei"
      Suntem multi, care spunem contrariul; Guvernul actual, elibereazà justitia.
      Noi aducem probe:
      Nmàrul dosarelor de coruptie, incheiate cu condamnare definitivà, a crescut in 2012, fatà de 2011. Adicà evenimentele din varà, se fac simtite.
  • +14 (24 voturi)    
    pai cum... (Duminică, 10 martie 2013, 15:00)

    razek [utilizator]

    sa rezoneze pe Dambovita intrucat astia de la puterea vremelnica dau contre la Bruxelles cu "tinta in miscare" vorba Pivnicerei, de parc'am fi la o partida de vanatoare iar altii printre care si un actor cunoscut, dau cu tifla alora CARE AU SI DE UNDE ASTEPTAM BANII
    • +2 (4 voturi)    
      BANI AU SI TIGANII (Luni, 11 martie 2013, 0:41)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui razek

      Intii legea, ordinea, egalitatea, demnitatea.
  • +20 (24 voturi)    
    ? (Duminică, 10 martie 2013, 15:00)

    cotora [utilizator]

    guvernantii fac prostii ca de obicei, umbla cu forfolica, de ex, a trecut 2 luni de la publicarea MCV-ului, iar guvernul si parlamentul usl nu a luat nici o masura
  • -13 (23 voturi)    
    Omul asta se baga-n seama (Duminică, 10 martie 2013, 15:12)

    finutza [utilizator]

    In situatii de criza (economica, politica, etc), e foarte usor sa critici, sa dai sfaturi. Dar, in cazul de fata, ar trebui ca persoana de fata (d-l Diaconescu) ar trebui sa fie mai retinut, avand in vedere ca si el e partas la stadiul in care se afla Romania azi (si ca fost ministru, si ca membru al unui/unor partid/partide aflate la putere si, nu in ultimul rand, ca si consilier prezidential). Asa ca, putina decenta n-ar strica. mai ales ca din postura lui actuala (consilier la Cotroceni), chiar daca publica pe blogul personal, chiar daca subliniaza ca sunt parerile lui si doar ale lui, e greu sa nu se faca legatura cu faptul ca este mai tot timpul pe langa d-l Basescu.
    Cum ceea ce scoate in evidenta ca fiind dramatic pentru Romania este o insiruire de evenimente care nu-s toate in legatura directa cu tara noastra, la desteptaciunea dumnealui, ar fi trebuit sa-si puna mai intai problema daca nu cumva modul in care a fost creata Uniunea Europena, mecanismele ei de functionare si scopurile avute in vedere pentru viitorul imediat sau mai indepartat, nu-s cumva eronate, fiindca, iata, la confluenta cu realitatile zilei, nu-s tocmai valabile. Grecia a facut ce-a vrut cu banii pusi la dispozitie cu larghete, Ungaria nu tine cont de nici o politica comuna, Marea Britanie vrea sa se rupa cu totul, unele tari "foarte europene" nici nu le trece prin cap sa se alature. SI in plus, "mai marii" UE se mai si ratoiesc la cei "mai mici", punandu-le piedici in loc sa-i ajute.
    Daca e asa destept, sa gaseasca d-l Diaconescu o solutie la parasirea corabiei de catre britanici, sa-i convinga pe norvegieni sa adere, nu sa spuna ca noi suntem de vina, ca noi trebuie sa cotim, sa adaptam, sa transformam...
    • +5 (13 voturi)    
      Doar pe Vanghelie (Duminică, 10 martie 2013, 17:11)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      l-am mai vazut sa bata campii cum bati tu.
      • +4 (10 voturi)    
        logic! (Duminică, 10 martie 2013, 19:01)

        ego sum [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        De unde crezi ca are textul?
      • 0 (0 voturi)    
        Il citesti pe Vanghelie? (Luni, 11 martie 2013, 10:43)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        Hmmm, rau ai ajuns!
    • +4 (8 voturi)    
      Oooooooo... (Duminică, 10 martie 2013, 18:14)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      "In situatii de criza, e foarte usor sa critici"... Deci, dupa criticile si indemnarile de iesit in strada pe care USL-istii le faceau cand erau in opozitie, acum "voi", astia care ati criticat tot timpul guvernul Boc (cand criza era si mai mare), vreti "liniste".

      Da, curat ipocrizie. Putina decenta ar trebui sa aiba cei din USL, care se "ratoiesc" la UE. Acolo nu trebuie decenta?...
      • 0 (0 voturi)    
        Cand am scris ca s-a apucat... (Luni, 11 martie 2013, 10:47)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        ... de criticat (in opozitie fiind, cu toate ca Presedintia, prin Constitutie nu poate fi pozitionata astfel), m-am referit la faptul ca in perioada cat a fost de cealalta parte a baricadei (adica la Putere), nu a facut mai nimic. Este un demagog, un carierist, un transfug in cautare de locuri caldute. Si, pentru a-si merita banii, atasamentul si servilismul, mai apare din cand in cand cu... povesti (!) ca cele din acest articol,
    • +7 (9 voturi)    
      De ce divagati? (Duminică, 10 martie 2013, 18:27)

      Kappa [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Pentru cine vrea sa-nteleaga, Ambasadorul a spus-o clar: baietzi, Parlamentul si Justitia voastra sint cotetze caldutze pentru pushcariabili. Rezolvati problema shi mai discutam.
      Shi bine-a facut pt.ca in primul rind romanii sint afectati de situatia asta, iar daca nu vin ce-i din afara sa le dea frumushel peste rit, poporul Antenelor n-o s-o faca.
      Iar cu problemele Greciei shi Marii Britanii: de ce va bagatzi singura in seama? Ca puricele shi elefantul care merge pe drum shi puricele spune: vai, cit praf facem.
      • -2 (4 voturi)    
        Situatia din Parlament nu e noua... (Luni, 11 martie 2013, 10:54)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui Kappa

        ... ea a existat mereu, dar pe timpul cat la guvernare erau discipolii d-lui Basescu, nu se discuta despre asta. Iar de intrarea in spatiul Schengen vinovate sunt, in primul rand, acele guvernari, care, din 2007 pana in 2012 nu au realizat nimic. Ca sa-ti aduc aminte de un episod copiat parca de la Hollywood, cand s-a procedat oarecum asemanator la UE (adica iar s-a amanat acceptarea in acest spatiu), d-l Basescu a promis masuri "saptamana viitoare" si ce-am avut in fata ochilor? Arestari de vamesi, procurori pe capul lor, aduceri de incatusati la Bucuresti pana si cu elicopterul (!) ca totul sa fie doar foc de paie. Daca ai rude prin vami, stii ca majoritatea sunt la locurile lor si azi...
  • -9 (19 voturi)    
    Pai sa vina PDL-ica sa guverneze (Duminică, 10 martie 2013, 16:03)

    DanBruma [utilizator]

    Numai ca PDL-ica a fost luat de pe fripturica si e pe cale sa se rupturica zice chiar Christian Predica.
    • +4 (10 voturi)    
      Pai nu.. (Duminică, 10 martie 2013, 18:15)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui DanBruma

      Lasa sa curga mierea si laptele promise de fripturistii de la USL.
  • -4 (12 voturi)    
    Pai cum sa (Duminică, 10 martie 2013, 17:19)

    miguelito [utilizator]

    rezoneze cind UE trage sa moara? Niciodata n-au fost atitea disensiuni intre membrii ei.
  • -4 (8 voturi)    
    Bla bla bla ... (Duminică, 10 martie 2013, 18:38)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... da stim, dai in Basescu dai in fabrici si uzine ... statul de drept bla bla bla, "de ce sa-l suspendam ca nu a facut nimic, saracul?", "sa mai punem niste praguri la referendum, nu cumva sa nu ramanem fara o asemenea somitate in fruntea statului" bla bla bla, domnia legii si democratia, separatia puterii in stat, bla bla bla, se intorc comunistii, vin rusii, bla bla bla, ia Voiculescu sarea (sa o puna la omleta) si Posta o ia Vantu, asta.... Cocos, mineriadele...vin minerii ... fugiti!!!!, ne scoate USL-ul din UE, si din NATO ... si ne baga ... in Imperiul Sith ...bla bla bla ... du-te si te culca Diaconescule ca pari obosit de cand lucrezi pentru Basescu ... si ti s-a si netezit creierul.

    Sper ca basistii sunt fericiti ... au mintiti atat de convingator incat restul europenilor si acum cred ca au fost impuscati judecatorii din Curtea Constitutionala.

    Ma intreb daca intre timp Basescu a sunat-o pe Merkel sa-i spuna ca nu a inteles intrebarea si ca totusi, cu toate acestea si spre nefericirea tuturor PROCEDURA DE DEMITERE A PRESEDINTELUI EXISTA IN CONSTITUTIE.
    • +6 (6 voturi)    
      kent spui drept ? (Luni, 11 martie 2013, 2:02)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ia vezi cand si cine a dat legea referendumului, in care se spune clar ca e vorba de prag.
      hai ca te lamuresc.
      se numeste legea 3/2000. privind organizarea referendumului.
      articolul 10, spune:
      Art. 10. - Demiterea Preşedintelui României este aprobată, dacă a întrunit majoritatea voturilor cetăţenilor înscrişi în listele electorale.
      deci, majoritatea inseamna 50%+1 din cei inscrisi in liste.
      listele electorale, atat la locale, cat si la referendum, cat si la parlamentare, a avut un numar de alegatori in jur de 18 milioane, plus/minus cateva zeci de mii.
      jumatatea lui op'sprezece, nu'i tot una cu jumatatea lui cinci !
      nu stiu daca pricepi...
      deci, armetica si legea spun ca daca peste noua mil ar fi votat demiterea, base azi era pe mare !

      dar, n'a fost sa fie.

      apropo, stii cine guverna in 2000, feb 22, cand a legea a intrat in vigore ?!
      ia ghici !
      poate ne spunde dr. tonta, ca are studii si diplome.

      si, as mai avea o intrebare, dar sa raspunzi cinstit:
      cine a promis ca in secunda doi, de la venirea la guvernare, va fi schimbat totul, ca inainte de boc.
      de care boc, nu se stie. probabil nu de boc + psd.
      si cine promitea crearea a um milion de locuri de munca, in campanie ?
      acum, 15% tre' sa plece.
      boc n'a redus prin concedieri, a tinut oamenii in joburi, e drept cu bani mai putini.
      dar contau pe un venit lunar
      aia concediati pe ce vor conta, ce vor spune familiilor, cu ce vor plati rate, chirii, intretineri, gaze,lumina, painea ce de toate zilele ?!

      kent ne spui ?
  • +5 (9 voturi)    
    finutza,finutza.... (Duminică, 10 martie 2013, 19:06)

    luci30 [utilizator]

    de ce arunci fumigene cu ce face UK,Grecia,Ungaria,confluenta a ce a fost cu ce este....tie chiar iti place modul cum se face politica in RO,iti place justitia politizata,coruptia,superficialitatea,diplomatia externa,limbajul de mahala a unor politicieni????
    cred ca stai prea aproape de iliescu si bombonel,,adapindu-te din fleacurile,,debitate de acestia!
    sa ne scoatem prima data birnele din ochi ,cenusa din cap si pe urma sa aratam cu degetul spre alti
  • -3 (3 voturi)    
    sancțiuni europene (Duminică, 10 martie 2013, 23:04)

    cititor [anonim]

    Păi de ce să rezoneze?
    oricum banii UE nu pot fi furați, așa că nici nu-i interesează. Despre alte sancțiuni, se gândește cam așa : ”aiurea ce-o să ne facă ne ia caii de la bicicletă”