Daniel Chitoiu: Impozit intre 50 si 84% pentru persoanele care vor primi despagubiri de la stat dupa ce au cumparat drepturi litigioase

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 8 martie 2013, 16:58 Actualitate | Esenţial

Ministrul de Finante, Daniel Chitoiu, a anuntat ca in legea restituirii proprietatilor pe care Guvernul isi va angaja raspunderea in Parlament se va stipula un impozit de peste 50% pentru persoanele care vor primi despagubiri dupa ce au cumparat drepturi litigioase, scrie Mediafax, care citeaza gandul.info.

Potrivit ministrului, in Guvern si USL se discuta un impozit cuprins intre 50 - 84% pentru taxarea celor care vor fi despagubiti dupa ce au cumparat drepturi litigioase.

"Intr-adevar, drepturile litigioase, cumparate si revandute sau sumele cu care vor fi despagubiti cei care au castigat de pe urma drepturilor litigioase vor fi impozitate, dar nu s-a luat o decizie finala politica si guvernamentala. Se va aplica un impozit cuprins intre 50 - 84% pentru ca se considera ca procentul care ramane la dispozitie este destul de bun ca rata a profitului", a declarat Daniel Chitoiu.

El sustine ca in lege "nu vor mai exista portite pentru cei care cumpara si revand drepturile litigioase".

"Nu am facut o estimare cat se va castiga de pe urma acestui impozit. Pentru cel care vinde si revinde drepturile litigioase, profitul care ii ramane este destul de mare pentru o tranzactie financiara. Din punct vedere liberal, impozitarea trebuie sa fie cat mai redusa, dar la activitatile speculative nu se mai pune problema din punct de vedere al impozitarii, este o tranzactie financiara speculativa. Va fi un impozit special", a precizat ministrul de Finante, pentru Gandul.info.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3116 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    Acum depinde ce valoare declari.. (Vineri, 8 martie 2013, 17:07)

    Dianora [utilizator]

    Nu era mai simplu sa faci o lege a restituirii corecta si fara portite pentru speculanti? Presupun ca pentru urmasii lui Iliescu raspunsul este: nu!
    • +14 (14 voturi)    
      Intr-adevar (Vineri, 8 martie 2013, 17:35)

      xvlad [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

      Raspunsul este nu pentru ca ei sunt speculantii.

      De aia nici nu cred ca se va da un astfel de impozit. S-ar putea sa primeasca dl. Chitoiu un telefon-doua cu mesajul "Bai, las-o balta, ce. vrei sa ne iei noua banii? Impoziteaza si tu proprietarii de drept, sau pe oamenii care muncesc, nu pe noi, jmecherii, ca acusi iti dam un sut in fund de sari de pe scaunul ala de ministru drept in cap."
    • +5 (9 voturi)    
      Nu inteleg... (Vineri, 8 martie 2013, 18:08)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

      Ce valoare declari unde...?
      Din cate stiu, se face o evaluare iar evaluatorul stabileste care este suma cu care trebuie sa fii despagubit.
      Din cate am inteles din articol, impozitul se aplica acestei sume...adica daca esti despagubit cu 100k euro, statul iti ia intre 50k-84k.

      Daca am inteles corect, atunci salut acest proiect de lege si sper ca impozitul sa fie stabilit la 84%.
      • +1 (1 vot)    
        ilegal si neconstitutional. (Sâmbătă, 9 martie 2013, 15:28)

        foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        nu poti avea impozitare discriminatorie! Cum defineste legea "speculant"? dar "samsar"? Dar drept litigios? Oricum pt. retrocedare exista o sentinta judecatoreasca ce nu poate fi incalcata de "procurorul"Ponta. Daca dl.X, prea batran sa se razboiasca ii cedeaza nepotului de var dreptul de a se duce in justitie am descoperit un speculant? cum dovedesti?
  • +3 (7 voturi)    
    Ce vorbesti, Coane! (Vineri, 8 martie 2013, 17:32)

    Kappa [utilizator]

    Inainte de a scoate o lege, da-te bine cu capul de pereti ca s-o scoti buna. Si dupa aia o aplici nu cum iti vine tie pe nara ci-n spritul si litera ei.
    Iar pe shacalii care-au cumparat drepturi litigioase de la niste oameni disperati care nu-si mai vedeau cu anii problema rezolvata, iar acesti shacali, unii din Mafia din Justitie, isi rezolvau problema intr-o luna, nu Voi, partidul "cirpei kaghebiste", iati creat?
    S-au v-ati prins ca Fondul era din start un Fas?
    • 0 (0 voturi)    
      intariri intaritoare (Duminică, 10 martie 2013, 9:45)

      hatru [utilizator] i-a raspuns lui Kappa

      Tocmai. Au adus inatriri. Cu Becali, infractor condamnat definitiv, in comisia pe justitie, legile vor fi muuult mai clare si mai bune.
  • +6 (6 voturi)    
    Retroactiv (Vineri, 8 martie 2013, 17:46)

    tudor74 [utilizator]

    O aplicati retroactiv ? Poate se razgandeste madam Marioara Micsunescu si nu mai construieste blocuri in parcul Tineretului ... se aplica la fix legea asta in cazul ei.
  • +1 (7 voturi)    
    eu propun mai mult (Vineri, 8 martie 2013, 18:09)

    Francisc 1 [utilizator]

    cred ca impozit de 100 la suta ar fi mai corect ca cei mai multi au profitat de niste batrani si i-au tepuit!
    • 0 (0 voturi)    
      mai nea borcan? (Sâmbătă, 9 martie 2013, 15:30)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      cum definesti IN LEGE: tzepuit, samsar, speculant etc??? altfel e neconstitutional si orice contestatie la impozit cade in primul tribunal nu numai la CEDO.
    • +1 (1 vot)    
      codul civil!!!! (Sâmbătă, 9 martie 2013, 15:32)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      prin noul cod civil, dlX poate lasa orice, ORICUI!! deci in caz de testament/mostenire mai e drept litigios? Si ce e aia drept litigios? ca statul nu vrea sa-i restituie bunicului decat prin instanta a disparut dreptul bunicului? GARGARA bolsevica! la fel cu aia care voia impozitarea salariilor directorilor! Tot Ponta!
  • +4 (8 voturi)    
    TOTI EGALI IN FATA LEGILOR! (Vineri, 8 martie 2013, 18:32)

    dincannes [utilizator]

    "Va fi un impozit special"
    Special, deci neconstitutional.
  • +6 (8 voturi)    
    asta-i gargara pentru prostime (Vineri, 8 martie 2013, 18:38)

    slakeritul [utilizator]

    legea asta sigur cade ca discriminatorie.
    Iar vin cu abureli in loc sa rezolve problema asa cum trebuie.
    • +3 (3 voturi)    
      e clar (Vineri, 8 martie 2013, 20:02)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui slakeritul

      ca e neconstitutionala asa o lege, din pacate demagogia infecta nu e.
  • -2 (4 voturi)    
    Pare o solutie (Vineri, 8 martie 2013, 20:44)

    alexandru.neagos [utilizator]

    Cunoscand situatia din germania dupa razboi cand proprietarii de imobile au fost supus la un astfel de impozit pentru a suporta costurile repatrierii germanilor din estul europei, solutia mi se pare buna si de bun simt daca ne gandim cate imobile au fost cumparate prin metode mai mult sa mai putin legale astfal s-ar face si dreptate in punctul asta.
    Desi nu am nici un fel de admiratie pentru orice membru USL nu pot decat sa salut solutiile corecte.