Daniel Morar, reclamat la Inspectia Judiciara de catre judecatorii CSM pentru incalcari ale Codului deontologic si posibile abateri disciplinare

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 7 martie 2013, 17:35 Actualitate | Esenţial

Sectia de Judecatari a Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) a sesizat Inspectia Judiciara  privind afirmatiile facute de seful interimar al Ministerului Public, Daniel Morar, intr-un interviu acordat Revistei 22 in data de 5 martie. Fostului procuror sef al DNA i se reproseaza lezarea independentei justitiei, incalcarea normelor Codului deontologic, conduita necorespunzatoare si posibile abateri disciplinare, informeaza Revista 22

"Sectia pentru judecatori a Consiliului Superior al Magistraturii a decis joi, in unanimitate, sa sesizeze Inspectia judiciara privind afirmatiile facute de domnul Daniel Morar, prim-adjunct al procurorului general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, in interviul publicat in Revista 22 din data de 5 martie 2013 daca prin aceste afirmatii: a fost afectata independenta sistemului de justitie, a judecatorilor si procurorilor (art. 1 alin. 2 si art. 30 alin. 2 din Legea 317/2004 privind organizarea si functionarea CSM); s-au incalcat normele Codului deontologic al judecatorului si procurorului (art. 18 alin. 2 din Codul deontologic); a avut o conduita necorespunzatoare in calitatea sa de prim-adjunct al procurorului general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie sau daca a savarsit o abatere disciplinara (art. 97 alin. 1 din Legea 303/2004)", potrivit unei informari a Sectiei citata de Mediafax.

Revista 22 informeaza, citand surse, ca sesizarea a fost facuta de Natalia Roman, presedinta Uniunii Nationale a Judecatorilor din Romania (UNJR), si a fost sustinuta in Sectia de Judecatori a CSM de Horatiu Dumbrava.

In plenul sedintei Sectiei de Judecatori a CSM, Horatiu Dumbrava a preluat sesizarea UNJR si a cerut suplimentarea ordinii, solicitind ca aceasta sa sesizeze Inspectia Judiciara, care sa-l cerceteze pe Daniel Morar pentru declaratiile facute in interviul acordat revistei 22.

Potrivit sursei citate, solicitarea a fost votata in unanimitate. Au votat toti cei 5 membri prezenti: Horatiu Dumbrava, Marius Tudose, Alexandru Serban, Monalisa Neagoe si Mircea Aron, cel care a prezidat sedinta.

In interviul din data de 5 martie acordat Revistei 22, Daniel Morar a comentat, printre altele, revocarile a doi judecatori din CSM, vorbind despre situatia actuala din Consiliu.
























4425 vizualizari

  • +38 (50 voturi)    
    gunoaiele de judecatori raman tot gunoaie.. (Joi, 7 martie 2013, 17:37)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    cred ca nu exista ceva mai comunist in tara asta,
    • -19 (23 voturi)    
      Si daca se.... (Joi, 7 martie 2013, 19:06)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Constata ca asa e?
      Si intra cu Mihaileanu la bulau?
      • +14 (16 voturi)    
        Si daca se.... (Joi, 7 martie 2013, 21:02)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

        constata ca e inca o bila neagra in viitorul MCV? Nu se intimpla nimic fii linistit. Sunt cunoscute stradaniile judecatorilor de a rezolva problemele semnalate in MCV. Au trecut doar 6 ani de la aderarea Romaniei in UE.
  • +24 (32 voturi)    
    La ce te poti astepta de la acesti (Joi, 7 martie 2013, 17:47)

    Kepler [utilizator]

    profesionisti!

    Cei care depind spun ca ei sint independentii!
  • +39 (49 voturi)    
    Ma, uslasi mici si idioti, (Joi, 7 martie 2013, 17:58)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    nu/l reclamati si pe Arhimede, si pe Galileo... daca au facut ceva ce contravine intereselor voastre?
    Te pomenesti ca veti sesiza la Curtea Constitutionala, Legea gravitatiei!
  • +31 (39 voturi)    
    Puciul pe Justitie continua (Joi, 7 martie 2013, 17:58)

    Metec [utilizator]

    Furia mafiei din Justitie si politica nu s-a domolit, ci cauta noi tinte. Daniel Morar e principala tinta a urii politicienilor veniti in cohorte intregi la DNA, sa dea cu subsemnatul. In plus, el este procuror, deci nu e prea iubit de judecatori. Fiind membru al CSM, el trebuie eliminat cat mai rapid din acest organism, care a devenit calul de bataie al revansei coruptilor USL. Ma intreb daca miscarea de solidarizare cu Daniel Morar va fi la fel de anemica cu cea pentru Ghica si Danilet. In orice caz, continuarea vendettei coruptilor ne condamna la o lunga penitenta, in fata UE.
    • -7 (15 voturi)    
      STITI CINE A SPUS... (Joi, 7 martie 2013, 18:56)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      ...prejudiciu zero?
      • +4 (6 voturi)    
        In nici un caz... (Vineri, 8 martie 2013, 8:49)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

        ponta!
        • -3 (5 voturi)    
          ESTE VORBA DE MORAR... (Vineri, 8 martie 2013, 10:56)

          dincannes [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

          ...si de a 6-a flotà comercialà a lumii.
          • +3 (5 voturi)    
            Vezi ca poti lua citostatice! (Vineri, 8 martie 2013, 13:21)

            , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

            Restul nu cred ca te mai ajuta!
            Astea sunt cu plata acum, pe vremea lui Boc, nu prea...
          • 0 (0 voturi)    
            da pe iliescu.... (Vineri, 8 martie 2013, 16:19)

            oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

            roman, nastase...................i-ai intrebat, unde-i a 6-a flota ....???????????
  • +37 (43 voturi)    
    Incredibil (Joi, 7 martie 2013, 17:59)

    emigrant [utilizator]

    Este pur si simplu incredibil..Nu numai ca n-au de gind sa faca nimic ca sa imbunatateasca MCV dar nenorocitii astia vor sa distruge tot. Singura speranta este inchegarea unei opozitii viabile in jurul lui Macovei. Trebuie facut indiferent daca D-na Macovei va reusi sau nu preluarea PDL.
    • +2 (2 voturi)    
      Monica Macovei, presedinte (Vineri, 8 martie 2013, 12:45)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui emigrant

      Unii propun ca Monica Macovei sa fie aleasa presedinte. N-ar rezista (in viata) mai mult de trei luni. Mafiotii si-ar face "dreptate'.
  • +20 (32 voturi)    
    ..dictatura ..!????????? (Joi, 7 martie 2013, 18:14)

    paganini [utilizator]

    io cred ca singura solutie,pt.Romania, e o dictatura de dreapta...tip Franco...mama lor de comunisti !!!
    • +14 (16 voturi)    
      Nu! (Joi, 7 martie 2013, 18:58)

      xvlad [utilizator] i-a raspuns lui paganini

      Niciodata dictatura! Asta din principiu.

      Iar in cazul Romaniei, cu atat mai putin: ca cineva sa poata prelua puterea totala azi, cand politica e plina de canalii, trebuie sa fie o canalie si mai mare. Un om de treaba nu ar reusi sa ajunga dictator. Asa un om n-ar face decat sa ne infunde si mai tare... De fapt, avem deja un astfel de om cu 3 capete: Voiculescu, Ponta, Antonescu.
    • -17 (23 voturi)    
      TOCMAI CA PREFERAM... (Joi, 7 martie 2013, 18:58)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui paganini

      ... o republicà parlamentarà, in loc de prezidentialà, cum avem de 9 ani.
      • +2 (4 voturi)    
        rasp lui dincannes (Vineri, 8 martie 2013, 15:35)

        SMJ [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

        Pericol mare pentru republica cu un parlament ca cel actual! Biata republica parlamentara!
  • +31 (39 voturi)    
    Aud (Joi, 7 martie 2013, 18:15)

    Kappa [utilizator]

    cum coboara raportul MCV la 3m sub pamint.
    • -5 (11 voturi)    
      FATA DE 2011 A FOST MAI BUN (Joi, 7 martie 2013, 19:02)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Kappa

      Nmàrul dosarelor de coruptie, incheiate cu condamnare definitivà, a crescut in 2012, fatà de 2011.
      • +2 (4 voturi)    
        Mda ! (Vineri, 8 martie 2013, 9:56)

        marcel13 [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

        Pentru ca au fost instrumentate in 2010 si 2011 .
        • -2 (4 voturi)    
          NU CUNOASTETI PROCEDEUL (Vineri, 8 martie 2013, 11:07)

          dincannes [utilizator] i-a raspuns lui marcel13

          Dosarele cresc de la zi la zi, ca numàr si ca volum. Nu se transmit la Procuraturà, decit la comandà sau cind incep "sà frigà" (cazul evenimentelor din varà).
          Instrumentarea unui "prieten" va dura cit prescrierea faptei.
  • +27 (37 voturi)    
    Ce nenorociti sunt (Joi, 7 martie 2013, 18:20)

    Catalin_N [utilizator]

    ..Nu le convine judecatorilor cand li se descrie realitatea a ceea ce s-a intamplat la revocarea celor 2 judecatori care au aparat in vara 2012 statul de drept.

    S-au strans hienele ca sa-l doboare pe Daniel Morar. Daca vor reusi vom regreta amarnic in cativa ani pe el si pe toti cei care au rezistat asaltului celor corupti.

    Romani..treziti-va ca lupii sunt deja in stana!
  • +27 (35 voturi)    
    ”It is happenning again ”!. (Joi, 7 martie 2013, 18:22)

    gica43 [utilizator]

    ”Noul” CSM prinde viată conform dorințelor șefului din umbră al celor doi păcălici usl-Big Brother Felix.Tot înapoi,tovarâși usl-isti!! ”Cinste ”vouă,celor ce i-ați votat !! Ma indoiesc că veți regreta-justiția este doar un moft,nu ??
  • -20 (32 voturi)    
    Sarritiiiiiii..... (Joi, 7 martie 2013, 18:28)

    cristian_n [utilizator]

    Barcagiul sef,fara cuvant,trebuie sa intervina.
    Aspazica de asemenea!
    Mogulilor!
  • +30 (38 voturi)    
    Foarte bine! (Joi, 7 martie 2013, 18:30)

    Andradda [utilizator]

    Morar nu este deasupra legii.
    Judecatorii sunt liberi sa sesizeze orice incalcare a legii.
    Ramane insa de vazut daca au si dreptate!
    E drept ca tot un judecator va decide pana la urma daca Morar a incalcat vreo lege, insa, de data asta este vorba de o nuca tare.
    Asa ca grija mare domnilor judecatori USL-amisti.
    Morar nu e nici plangacios ca Danilet si nici corupt ca Neacsu si Dumbrava!
    Va jucati cu focul!
    • +9 (13 voturi)    
      De ce (Joi, 7 martie 2013, 19:00)

      xvlad [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      De ce e plangacios Danilet? OK, are moaca, dar mie nu mi s-a parut plangacios. A rezistat bine la tot gunoiul care s-a deversat la Antene, si asta nu e lucru mic. Plus ca eu pot sa pariez ca i s-au transmis mesaje de genul "hai cu noi sau...". Si, totusi, nu s-a lasat.
    • +7 (9 voturi)    
      Numai de s-ar arde.. (Vineri, 8 martie 2013, 4:18)

      emigrant [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Morar e ptr Justitie ce e Basescu ptr politicieni. Magistratii romani se vad in el ca in oglinda. Si nu le place ce vad. Plus ca nu tine mizeria sub pres, ne face si pe noi sa o vedem...De aia nu il iarta. Numai ca omul asta si-a cistigat o anumita reputatie si e un luptator, nu va fi usor de inlaturat. Sper sa aveti dreptate. Sper sa se arda cu focul, D-nii Judecatori USL-amisti...Oricum noi ii uram succes. Lupta ptr o cauza dreapta.
  • +13 (15 voturi)    
    ok (Joi, 7 martie 2013, 19:08)

    rezis [utilizator]

    Excelent...chiar ma gindeam cum vom raspunde noi nemtilor care nu vor romania in shengen...nici ca mi-a venit vreo idee...acuma insa m-am lamurit...nici un se putea un raspuns mai bun...felicitari...
  • +6 (8 voturi)    
    clar are abateri disciplinare. (Joi, 7 martie 2013, 19:45)

    __alex__ [utilizator]

    Nu respecta disciplina de partid. E, acum si voi, care partid?.... Ex PCR.
  • +11 (13 voturi)    
    Judecatori fara demnitate (Joi, 7 martie 2013, 20:37)

    RodicaCri [utilizator]

    Judecatori ,lipsiti de onorabilitate , veti ramane o masa de anonimi care au facut de ras Romania . Va detest pt. ca v-ati vandut constiintele ! .....sau poate nici nu realizati cat sunteti de josnici ! Daniel Morar va ramane in istoria Magistraturii ca un magistrat integru, luptator ,curajos ,cu dorinta de-a impune in Romania domnia legii. Rusine!
  • +9 (11 voturi)    
    eeeeeee, bagati tare, bagati tare (Joi, 7 martie 2013, 21:20)

    revo [utilizator]

    Bravo, baieti si fete! Bagati tare, nu va lasati, taiati tot, retezati tot, distrugeti TOT, sa nu mai ramana piatra pe piatra, ce mama dracu'! Asa, bravo, felicitari! Tot inainte, tovarasi!!
    Apropo, cu Kovesi ce ati facut? Elodia 2, cumva?
  • +10 (12 voturi)    
    USL a reusit (Joi, 7 martie 2013, 22:36)

    skanda7 [utilizator]

    CSM-ul e de partea lor deci adio justitie independenta! Sa vedeti de acum incolo politie politica !!! O sa le faca cate un dosar tuturor celor care lupta impotriva mafiei bolsevice conduse de Voiculescu si Iliescu si cu asta o sa le inchida gura.
  • +7 (9 voturi)    
    ? (Vineri, 8 martie 2013, 0:15)

    cotora [utilizator]

    spusele lui morar deranjeaza multi politiceini judecatori, revocarea lui danilet si ghica s-au facut fara motive si argumente de catre anumiti judecatori, ce judecatori sunt acestia ?, care nu respecta regulile si legile, ei care sunt judecatori, care trebuie sa fie verticali, care ne judeca pe noi, este doar inceputul scandalului in csm, prin revocarea celor 2, li s-au aratat pisica celorlalti, daca nu faceti ce va spunem noi (usl), asa patiti, usl-asilor va dau un sfat, vedeti ca occidentul va vede prin ambasadele lor si aveti pretentia sa intrati in schengen
  • +3 (3 voturi)    
    Justitia si nivelul de trai din Romania (Vineri, 8 martie 2013, 11:44)

    CetateanLogat [utilizator]

    Justitia este principala vinovata pentru intarzierea economica a Romaniei si pentru prabusirea standardelor morale a societatii. A acceptat sa fie controlata politic si astfel a “luptat” pentru perpetuarea coruptiei.
    Solutia este una singura: alegerea de catre cetateni a magistratilor cu functii de conducere, la fel ca in SUA.
  • +4 (4 voturi)    
    Morar isi primeste pedeapsa 'binemeritata' (Vineri, 8 martie 2013, 12:38)

    hotnewsfil [utilizator]

    Rodica Costiniu se razbuna. I-a fost jignit barbatul corupt. Morar trebue sa plateasca ! A infuriat mult prea multi mafioti, uniti acum ca sa-l pedepseasca, sa-i dea o lectie zdrobitoare, care sa le fie si altora exemplu. Cine-o face ca el, ca el sa pateasca !
    Unii procurori, la fel de incisivi, de implacabili, au platit cu viata . Sa ne amintim :
    'Paolo Borsellino (n. 19 ianuarie 1940, Palermo, Italia, d. 19 iulie 1992, Palermo) a fost un magistrat italian anti-Mafia, asasinat în Palermo cu o mașină-capcană, la mai puțin de două luni după colegul său Giovanni Falcone'.
  • +3 (3 voturi)    
    Sa ne amintim ! (Vineri, 8 martie 2013, 12:40)

    hotnewsfil [utilizator]

    'Paolo Borsellino (n. 19 ianuarie 1940, Palermo, Italia, d. 19 iulie 1992, Palermo) a fost un magistrat italian anti-Mafia, asasinat în Palermo cu o mașină-capcană, la mai puțin de două luni după colegul său Giovanni Falcone'.
  • +2 (2 voturi)    
    urmeaza Livia Stanciu... (Vineri, 8 martie 2013, 14:51)

    akillies [utilizator]

    ..pentruca ea si Daniel Morar, au indraznit sa ceara sa li se prezinte motivele pentru care s-a cerut suspendarea judecatorilor Danilut si Ghica!!!

    Cel mai cinstit Guvern din Romania, loveste in plin..

    Bravo Ponta.. ai reactionat ca un adevarat comunist...!
  • 0 (0 voturi)    
    cum iese infractorul Năstase Adrian (Vineri, 8 martie 2013, 23:04)

    visio [utilizator]

    din pușcărie, cum sunt hăituiți cei care i-au instrumentat cazul...așa se întâmpla și când psd-ul guverna...acum 1000 ani...