Relu Fenechiu: Aeronava prezidentiala este amenajata VIP; analizati cine minte

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 6 martie 2013, 12:38 Actualitate | Esenţial

Ministrul Transporturilor, Relu Fenechiu, a afirmat miercuri ca aeronava prezidentiala este un Airbus 310 amenajat VIP, dupa ce presedintele Traian Basescu declarase ca avionul sau este unul inchiriat in regim charter.

"Este vorba de un Airbus 310, amenajat VIP pentru astfel de transporturi. Daca domnul presedinte a spus ca e altceva, eu va invit sa analizati, sa va documentati si veti vedea cine minte", a declarat Fenechiu la Palatul Parlamentului, intrebat daca exista o aeronava prezidentiala, in conditiile in care presedintele Traian Basescu a sustinut ca este vorba de un avion tip charter, potrivit Agerpres.

Presedintele Traian Basescu a declarat luni ca nu se opune niciunei actiuni privind aeronava de la Tarom cu care calatoreste.

"Va asigur ca nu ma opun niciunei actiuni, pentru ca aia nu este aeronava prezidentiala. Aeronava prezidentiala nu mai exista din 2010. (...) Ce folosesc eu de la Tarom este un avion pe care-l inchiriem charter. Nu este o aeronava la dispozitia presedintelui Romaniei", a afirmat Basescu, la Palatul Cotroceni, cu privire la declaratiile formulate anterior de ministrul Transporturilor privind posibila scoatere la vanzare a avionului cu care calatoreste seful statului.























4473 vizualizari

  • +23 (31 voturi)    
    OMG RELU esti prost (Miercuri, 6 martie 2013, 12:51)

    georgeb [utilizator]

    nu nu esti prost, esti smecher stiu asta, pt ca prostii care te asculta te cred

    basescu n-a zis ca e o aeronava de tip charter ca alea cu care mergem noi in vacantze impachetati ca sarmalele ci ca presedentia inchiriaza acea aeronava in regim charter, ea nefiind dedicata exclusiv folosirii presedentiei.

    "analizati voi cine minte" baga-i-as vorbele inapoi pe gat ce porc poate fi
    • +14 (22 voturi)    
      Relu Charter Fenechiu ! (Miercuri, 6 martie 2013, 13:42)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

      Mai bine ramaneai la transformatoare!

      Normal ca VIP, nu exista CHARTER low-cost, ministrul lui transformator prajit!
    • -1 (3 voturi)    
      prostul nu-i prost destul... (Miercuri, 6 martie 2013, 19:16)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

      oare disperarea naste declaratiile astea tembele sau personajul chiar e PROST ?
  • +9 (17 voturi)    
    !!! (Miercuri, 6 martie 2013, 12:51)

    CMD [utilizator]

    Cine minte?!
    Tonta &cel mai cinstit guvern,mint!
  • +10 (18 voturi)    
    realitatea si antena3 (Miercuri, 6 martie 2013, 12:52)

    georgeb [utilizator]

    traiesc in fiecare dintre politicienii nostri uslasi; ar putea sa dea faliment televiziunile si tot ar emite direct din creierele astora
  • +11 (17 voturi)    
    nu inteleg (Miercuri, 6 martie 2013, 13:15)

    sucaa [utilizator]

    cu ce este diferit fata de ce a spus presedintele? nu asta inseamna charter?
    • +7 (13 voturi)    
      fistichiu (Miercuri, 6 martie 2013, 13:43)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      intelege..moldovinesti.\
      e vip, ca trage la piron.
    • +3 (5 voturi)    
      Charter (Miercuri, 6 martie 2013, 14:31)

      miguelito [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      inseamna ca cineva poate inchiria un avion (in acest caz) fara a face modificari interioare. Fenechiu spune ca acel avion practic nu are decit citeva locuri (20-30) neputind fi folosit apoi ca si avion de linie.
    • 0 (0 voturi)    
      MAI INCHIRIAZA ALTCINEVA NAVA? (Miercuri, 6 martie 2013, 22:19)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      Se pare cà nu.
      Deci, costurile de intretinere si amortisment, nu sunt compensate de alte cistiguri.
      Adicà noi, statul, plàtim cam mult, pentru perioadà asta, de crizà.
      Noi stringem cureaua, de ani de zile! S-o stringà putin si dinsul!
  • +9 (15 voturi)    
    Relu strikes again!!! (Miercuri, 6 martie 2013, 13:21)

    akillies [utilizator]

    Si Fenechiu asta e Ministrul Transporturilor?

    Samanta de scandal USList, Varanist si comunist..!!

    Ma scuzati pentru pleonasmul de mai sus..., dragi comentatori USListi(aah, comunisti, asta..varanisti).
  • +11 (17 voturi)    
    fas (Miercuri, 6 martie 2013, 13:30)

    CosmiN_ [utilizator]

    Bah, ori Feneciu face pe prostu' si dezinformeaza, ori a dat o replica ascultand doar ce i-au spus niste jurnalisti, fara sa asculte de fapt ce a spus Basescu. In principiu nu mine niciunul nici altul. Doar ca Fenechiu a inteles prost ce a spus Basescu, sau a fost informat prost despre ce a spus Basescu. Oricum, e reactie de tzatza, nu de ministru.
  • +12 (18 voturi)    
    sigur ca a spus altceva (Miercuri, 6 martie 2013, 13:38)

    nash pandelica [utilizator]

    a spus ca este inchiriat charter, adica pe cursa.
    deci, acel avion poate fi inchiriat de oricine plateste pretul, vip.
    daca este echipat vip, si plata este vip.
    fistichiu, sper c'a pus si ...transformatoare noi, pe avionu' ala vip !
  • +1 (7 voturi)    
    pai... (Miercuri, 6 martie 2013, 14:34)

    gsmart123uk [utilizator]

    Prostul nu e prost destul ,daca nu e si fudul...In nici o tara civilizata nu se ajunge la o discutie despre nava prezidentiala.Au si ei un fix:Basescu.Si ca sa caute nod in papura scot tot felul de minciuni si trucuri murdare."DL-lor" PSD,PNL & chiar atit de prosti sinteti? Mai bine calculate cite cheltuieli aveti voi in parlament ptr leneveala pe care o depuneti,nu efortul de a munci ,de a face ceva bun ptr aceasta tara.Bani sint doar ptr voi,buzunarul vostru gros si atat.Mai uitativa si in curtea vecinului sa vedeti cum se lucreaza iintr-un parlament.Ati ajuns de o idiotenie crasa,ceva ce niciodata nu am vrut sa cred ca v-a fi posibil.Toti analfabeti,lenesi,si perversi sint parlamentari.Rusine sa va fie
  • -1 (3 voturi)    
    ce-are ... cu prefectura? (Miercuri, 6 martie 2013, 16:47)

    Gobelin [utilizator]

    CHÁRTER, chartere, s. n. 1. Tip de contract de transport naval sau aerian deosebit de cursele regulate, organizat în funcție de necesități.

    Asta a spus Basescu, ca nu e aeronava prezidentiala, ci e o aeronava inchiriata de la Tarom in functie de necesitati.

    Ce treaba are asta cu dotarile VIP ale navei?
    Bun, daca tot e Basescu inamicul public nr 1 a celor 70% (nu-i asa?) de votanti USL, dati-i dom'le un bilet de tren la clasa a III-a, sau, de ce nu, o caruta.
    ia sa vad eu daca mai fac astia propaganda ieftina de cost-reduction cand la Cotroceni o sa fie unu' de-al lor (alde Oparescu, Cacarescu etc...)
  • -2 (2 voturi)    
    OK. (Miercuri, 6 martie 2013, 16:56)

    letsoc [utilizator]

    Nea Fene, da comanda la americani sa achizitionati o aeronava speciala pentru Cacarau: dormeza zburatoare number one . Cu stima,NC.
  • -1 (3 voturi)    
    Avionul prezidential? (Miercuri, 6 martie 2013, 17:08)

    P.B. [utilizator]

    A-310 poate fi transformat din av de pasageri in varianta VIP( si invers )in cateva ore.
    Amenajarea se face numai in cabina de clasa I restul ramane neschimbat
    De fapt se scot cateva scaune prinse in suruburi de podea si se monteaza o canapea o masuta si cateva fotolii

    Fenechiu fie habar nu are, fie ne minte cu nerusinare.
    • 0 (0 voturi)    
      GREU DE CREZUT CE SPUNETI (Miercuri, 6 martie 2013, 22:27)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui P.B.

      O zi, cred cà dureazà, numai verificarea securitàtii.