VIDEO / FOTOGALERIE Aproximativ doua mii de sindicalisti de la metrou au protestat in Capitala, au scandat impotriva Guvernului si au amenintat cu greva generala de la 1 aprilie

de Victor Cozmei, Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 6 martie 2013, 6:36 Actualitate | Esenţial

Protestul sindicalistilor de la metrou
Circa doua mii de sindicalisti de la metrou, instotiti de reprezentanti RATB si CFR, au protestat miercuri in fata Ministerului Transporturilor si in Piata Victoriei, in fata Guvernului. Sindicalistii din Uniunea Sindicatelor Lucratorilor de la Metrou (USLM) condusi de liderul de sidicat Ion Radoi, fost parlamentar PSD, cer marirea salariilor si oprirea procesului de transferare a metroului bucurestean de la Ministerul Transporturilor la Primaria Bucuresti. Protestatarii au scandat "Jos, jos, jos / Guvernul mincinos" si au amenintat ca vor intra in greva generala la 1 aprilie daca nu le sunt rezolvata solicitarile. (Articol actualizat)
  • Click pe poza alaturata pentru a accesa fotogaleria.
Sindicalistii sunt nemultumiti ca nu au ajuns la o intelegere cu autoritatile in ceea ce priveste negocierea contractului colectiv de munca.

Liderul sindical Ion Radoi a declarat ca, inn conditiile in care contractul colectiv de munca expira in 31 martie, sindicalistilor li s-a spus ca fondul de salarii este acelasi ca cel din 2012, "care de fapt este acelasi ca in 2008".

Totodata, sindicalistii sunt nemultumiti de proiectul privind transferul Metrorex din subordinea Ministerului Transporturilor la Primaria Capitalei. Radoi a precizat ca acest proiect prevede ca angajatii de la Metrorex vor fi salarizati ca bugetari, ceea ce ar insemna diminuarea salariilor.

Protestul a inceput la orele pranzului in parcul din fata Ministerului Transporturilor. Aproape 1.500 de persoane au protestat si au scandat impotriva ministrului liberal relu Fenechiu. O delegatie a sindicalistilor a incercat sa intre in minister pentru a depune documente, insa accesula cestora nu a fost permis. In schimb, un consilier al ministrului le-a iesit in intampinare si a preluat documentele.

Multimea de protestatari s-a deplasat apoi in mars pana in Piata Victoriei unde au continuat manifestatia in timp ce o delegatie a depus documente la sediul Guvernului si la sediul central al Partidului Social Democrat (PSD) din bulevardul Kiseleff.

De-a lungul protestului, multimea a scandat preponderent impotriva guvernului si a ministrului liberal de la Transporturi, Relu Fenechiu, dar si impotriva lui Crin Antonescu, primarului de la Sectorul 5 Marean Vanghelie sau a primarului general Sorin Oprescu.

"Jos, Jos, Jos / Guvernul mincinos", "Greva generala" si "Demisia" au fost printre cele mai repetate scandari.

Alaturi de sindicalistii si angajatii de la emtrou au luat parte la protest si reprezentanti ai RATB si CFR care au amenintat si ei ca vor intra in greva alaturi de angajatii de la Metrorex.

Din cauza protestului, traficul in Piata Victoriei a fost restrictionat intre orele 14:15 - 16:30.























Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

4889 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    Interesant... (Miercuri, 6 martie 2013, 8:01)

    triciupa [utilizator]

    Adica senatorul psd radoi protesteaza impotriva guvernului psd (usl, ma rog...) ponta? Hmmm.... Mai curand cred ca o sa se scandeze jos UE, jos MCV, jos Macovei si desigur nelipsitul jos Basescu. Trebuie sa fie o manifestatie impotriva ''colonialismului occidental'', nu? Asa cum spunea vocea rusiei, prima randunica a primaverii a sosit la Sofia, se asteapta ghioceii de la Bucuresti...
    • +13 (15 voturi)    
      mai adaug.... (Miercuri, 6 martie 2013, 9:53)

      Serban. B [anonim] i-a raspuns lui triciupa

      si Jos Schengen :))). si culmea le zice si USL-M :)
    • +12 (14 voturi)    
      Se leaga totusi (Miercuri, 6 martie 2013, 14:33)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      Pentru ca Radoi PSD protesteaza impotriva lui Fenechiu PNL.
      • +8 (8 voturi)    
        intradevar.... (Miercuri, 6 martie 2013, 15:08)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

        ....manifestatia se desfasoara la Ministerul Transporturilor si probabil ca se vrea a fi o justificare a plagiatorului de a'l demite pe transformator dar cand se pune poporimea pe scandat, uita de ce au venit si o dau pe aia dreapta adica "jos guvernul" si ca sa nu o ia razna cu scandarile "manifestantii" au pus la difuzoare cantecul "Treceti batalioane romane Carpatii".
        Asta da manipulare si deturnare a scopului manifestatiei !!!!
  • +15 (19 voturi)    
    Nici o veste de bine de 23 de ani (Miercuri, 6 martie 2013, 14:27)

    alex1234 [utilizator]

    Nici o veste de bine de 23 de ani

    Inchideri, concedieri, manifestatii ,
    Inchideri, concedieri, manifestatii ,
    Inchideri, concedieri, manifestatii ...

    Pentru bunastarea oamenilor mai lucreaza cineva?
    • +5 (11 voturi)    
      pica para malaiata (Miercuri, 6 martie 2013, 15:00)

      roman_roz [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Pai poate ar trebui sa lucrezi chiar tu pentru bunastarea ta, nu sa astepti de la altii?

      23 de ani, si lumea inca asteapta sa i se dea.
      • +1 (3 voturi)    
        Ala de la Mechel Campia Turzii a lucrat 35 de ani (Miercuri, 6 martie 2013, 20:20)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui roman_roz

        Ala de la Mechel Campia Turzii a lucrat 35 de ani

        Mai avea un an pana la pensie si a fost data afara

        Avea rate la banca .....nu mai sant intreprinderi acolo care sa-l angajeze ca s-au inchis toate

        Tu nu ai lucrat cat el dar sa dai din gura te pricepi...
    • -2 (4 voturi)    
      ei (Miercuri, 6 martie 2013, 18:56)

      I [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      daca ai sta in spatele astora si ai vedea cum lucreaza...

      Daca i-ai mai si intreba cum s-au angajat... ai vedea ca si ei au o parte de vina. Si-au furat singuri caciula toti anii astia!
      • +2 (2 voturi)    
        De vina-i mortul.... care a lucrat 35 de ani... (Miercuri, 6 martie 2013, 20:27)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui I

        De vina-i mortul....

        Cinism mare cinism....

        Cel mort azi, un muncitor, a lucrat 35 de ani la Industria Sarmei Campia Turzii

        2013 - 35 = 1978

        In '78 nu-ti trebuiau pile sa te angajezi muncitor la Campia Turzii

        Pe vremea acea Combinatul avea 10 000 de municitori....

        Deci ce zici tu e complet neadevarat ...adica minti.

        Deci Nu oricine protesteaza e un hot sau un puturos...

        Si nu oricine ii critica e harnic si muncxeste bine....

        Apoi , "Cum si-a furat omul caciula".....
        daca a lucrat cinstit 35 de ani....

        De cand cine lucreaza cinstit "isi fura caciula"?
        • +1 (1 vot)    
          stai usor (Miercuri, 6 martie 2013, 23:22)

          I [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          si-a furat caciula ca da bani la un sindicat care nu ii apara interesele. Iar mortul ala l-ai bagat in schema doar pentru efect...
  • +16 (18 voturi)    
    cum este prezentata aceasta "revolutie" la TV ? (Miercuri, 6 martie 2013, 14:36)

    slider [utilizator]

    cum este prezentata aceasta "revolutie" la TV ? ..din cate vad eu au iesit in piata mai multi oameni ca la ultima "revolutie" , cea de acum un an :)
  • +22 (24 voturi)    
    nu cred (Miercuri, 6 martie 2013, 14:44)

    dum_i [utilizator]

    la antena3 nu se vorbeste de nicio greva.

    si ei, precum se stie, sunt cei mai bine informati cand vine vorba de greve.

    da' mazeta ce zice?
    • +5 (5 voturi)    
      :) (Miercuri, 6 martie 2013, 16:47)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      S-a ascuns sub pat. Astia sunt obisnuiti cu citeva sute. Cind vad citeva mii deja e pericol. Dar nu-i nimic o sa scoata tancurile (rusesti) si gata. Iar noi, bineinteles, vom merge la Rahova sa scriem volume.
    • +2 (2 voturi)    
      ce poa sa zica? (Miercuri, 6 martie 2013, 17:16)

      damenvals [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      ...hehehe
  • +7 (7 voturi)    
    masa de manevra (Miercuri, 6 martie 2013, 15:22)

    dragsor [utilizator]

    urlati paratilor sa -i mearga bine in continuare mafiotului de Radoi
  • +8 (10 voturi)    
    sa isi puna o banderola (Miercuri, 6 martie 2013, 16:02)

    __alex__ [utilizator]

    astia care striga si care au votat USL. Sa stim cui sa facem cadou o tesla.
    • +2 (2 voturi)    
      stim (Miercuri, 6 martie 2013, 17:12)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Tesla le-o vom face cadou nevestelor lor.
  • +3 (5 voturi)    
    guvernul mincinos (Miercuri, 6 martie 2013, 17:18)

    Ambalezu [utilizator]

    va interpreta greva generala de 1 aprilie ca atare. Ce nu a-ti pus-o bre pe 2?
    • -4 (6 voturi)    
      Agramat (Miercuri, 6 martie 2013, 17:39)

      M. G. [utilizator] i-a raspuns lui Ambalezu

      Ati pus-o, nu a-ti pus-o. Penibil, nu stim sa scriem, dar comentam.
  • +2 (2 voturi)    
    Basescu (Miercuri, 6 martie 2013, 17:44)

    Sani [utilizator]

    El este de vina pentru greva!
  • +3 (3 voturi)    
    Doar bugetarii fac greve in Romania (Miercuri, 6 martie 2013, 18:16)

    Frankie [utilizator]

    Dupa ce ca au salarii peste salariul mediu, mai fac si figuri astia de la metrorex. Ii sfatuiesc sa-si dea demisia si sa-si caute ceva mai banos, fix cum se face la privat.
    • 0 (0 voturi)    
      hotie (Vineri, 8 martie 2013, 23:43)

      razvaniniho [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      sunt singuri care nu se lasa furati daca eram toti asa acuma romania nu mai era privatizata pe 2 lei si pe milioane de euro "comisioane"sau chiar miliarde intrate in buzunarele parlamentarilor dar ce sa zic esti slab si de aceea merita sa fi sclav la tine in tara
  • +3 (3 voturi)    
    mai (Miercuri, 6 martie 2013, 18:58)

    I [utilizator]

    astia de la Metrorex au descoperit automatul de bilete sau inca nu?
  • +4 (4 voturi)    
    Sindicalismul de la noi (Miercuri, 6 martie 2013, 19:19)

    uluit [utilizator]

    Din pacate, din inregistrarea video, imi este cam greu sa disting: "Jos, Jos, Jos / Guvernul mincinos", "Greva generala" si "Demisia". In schimb, pot auzi "vuvuzele" multe si mai putin mesaje clare.
    Daca au iesit in strada doar pentru "drepturi" atunci nu-i mare paguba.
  • +1 (1 vot)    
    Povestea se repeta (Miercuri, 6 martie 2013, 23:02)

    bigbrother [utilizator]

    Anual. Cum incearca cineva sa reglementeze ceva in activitatea Metrorex, cum sare ex parlamentarul si o pune de o greva.

    Iar chestia aia cu vor fi considerati bugetari..adica ei pana acum ce erau....aviatori in brazda? Sefi de tren? Mineri? Sunt mai smecheri ca politistii, doctorii, profesorii?

    Metrorex este companie de stat (degeaba, daca vezi cum se pune un bec cu un Dorel muncind si alti sase uitandu-se la el). Ergo, si salariatii companiei sunt bugetari.

    Daca astia inchid metroul, ar trebui dati in judecata incepand de la director pana la gusterul ala de sindicalist si sa plateasca fiecarui calator suma pierduta pentru ca nu au putut folosi metroul si nu au ajuns la timp la munca. Dar asta implica vointa politica..si de asta ducem lipsa rau de tot.
  • +2 (2 voturi)    
    metrorex vs medici (Joi, 7 martie 2013, 11:56)

    vlad.pe [utilizator]

    Un medic rezident care a facut 6 ani de Facultate + inca vreo 4 -5 ani de rezidentiat castiga 934 ron + bonuri de masă
    iar un angajat metrorex care are are doar liceu terminat, castiga in medie 3200 ron.

    Eu cred ca un medic ar putea face treaba unui angajat metrorex pe cand un angajat metrorex nu ar putea face treaba unui medic, atunci de unde diferenta aceasta de 3-4 ori ?