Markus Ferber (PPE), la RFI: Romania si Bulgaria nu respecta nici macar criteriile minime pentru Schengen

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 5 martie 2013, 12:36 Actualitate | Esenţial

Nu vedem nici un progres in Romania si Bulgaria. Schengen nu e doar o chestiune tehnica. Cele doua tari nu respecta nici macar criteriile minime pentru a intra in Schengen. Pozitia ministrului german de Interne este absolut justificata. Situatia s-a inrautatit in ambele tari. Declaratiile au fost facute, intr-un interviu la RFI, de catre europarlamentarul german, Markus Ferber (PPE).

Eurodeputatul popular (familie politica din care face parte si PDL) declara ca "ce a zis ministrul german de Interne este absolut justificat, intrucat nu vedem nici un fel de progres. Ba mai mult, situatia se inrautateste in ambele tari, Romania si Bulgaria si nu asta era scopul in ultimul an. Nici Romania, nici Bulgaria nu au imbunatatit lupta anticoruptie si atunci are sens sa nu deschidem granitele".

Markus Ferber precizeaza ca aderarea la Schengen nu e doar un proces tehnic: "Daca ar fi doar o chestiune tehnica, atunci am putea sa incetam orice angajament privind Uniunea Europeana! Nu este o chestiune tehnica, desigur, este o chestiune politica. In al doilea rand, daca este o chestiune tehnica, atunci Romania trebuie sa demonstreze ca toate conditiile sunt indeplinite. Serios vorbind, oficialii romani nu pot spune ca au indeplinit toate criteriile".

Continuarea pe www.rfi.ro.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3075 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    pacat ca ponta ... (Marţi, 5 martie 2013, 12:45)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    asculta decat stirile de la Antena 3
    • -1 (7 voturi)    
      Si cine este Markus Ferber asta? (Marţi, 5 martie 2013, 14:54)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Ca dati stirea de parca cine stie ce mare personalitate recunoscuta pe plan mondial a spus ceva de noi.....
      Markus...care Markus?
      Daca va straduiati, gaseati si europarlamentari care sprijina Romania sa intre in Schengen.
      Criteriile politice sunt asa....ca un fum...doar niste pareri subiective , in timp ce noi trebuia sa indeplinim doar criteriile tehnice si am facut-o.
      Intrarea trebuia sa fie ceva automat, dar ce sa vezi, au inventat astia fel de fel de alte conditii.....asta e, nu avem basca.
      • +1 (3 voturi)    
        Dar Svoboda cine e , idiotule??? (Marţi, 5 martie 2013, 18:20)

        solar [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

        nici nu mai e nevoie sa-ti spun mai multe,comunist / ce esti!! dar SVOBODA cine este? cel care te conduce in EUROPEISKII SOYUZ?
        DU-te / si gaseste-ti loc la munca la MOSCOVA !! Emigreaza in Siberia , /!!
        • 0 (0 voturi)    
          Hotnews, la ce mai cenzurati comenturile? (Marţi, 5 martie 2013, 22:21)

          Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui solar

          Daca lasati asemenea limbaj pe net, pentru ca vine de la un basist, in timp ce multe comentarii decente ale mele au fost cenzurate (nu au aparut pe site), doar pentru ca nu v-au placut argumentele mele.....
          Cine se aseamana, se aduna.....

          Daca ati lasat acest atac imund, birjaresc...inseamna ca sunteti de acord cu el.
          Este ca si cand va apartine.
          In ce te priveste pe dumneata, domnule solar, stiu cine esti.
          Inainte de '89 ma indemnai sa emigrez in vest, la imperialisti si exploatatori, pentru ca nu eram de acord cu regimul comunist...bla.bla.bla.
          Ai schimbat doar cateva cuvinte, in rest esti acelasi.
          N.R. "comunist vs. basist" va rugam sa comentati la subiect si fara jigniri
  • +6 (10 voturi)    
    " SITUATIA SE iNRAUTATESTE" (Marţi, 5 martie 2013, 13:24)

    Electorul [utilizator]

    Cei de la usl ar trebui sa citeasca macar o data declaratia lui Markus Ferber.
    • -2 (8 voturi)    
      iti spune ceva? (Marţi, 5 martie 2013, 14:11)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Electorul

      ...Eurodeputatul popular (familie politica din care face parte si PDL)....
  • +6 (6 voturi)    
    Ai dreptate (Marţi, 5 martie 2013, 13:34)

    aiureantramvai [utilizator]

    Decat ca:
    - Dati-mi doua lozuri
    - De cat?
    - Da, decat doua
  • -1 (7 voturi)    
    care sunt de fapt conditiile? (Marţi, 5 martie 2013, 13:50)

    jackalphonse [utilizator]

    am inteles ca partea cu justitia este foarte importanta. asa este normal sa fie! dar pana la urma, exista niste punte clar/standard stipulate pe care o tara trebuie marcheze ca sa intre in SH? si daca da, se poate vedea o astfel de lista sau un astfel de contract. asa, fiecare dintre noi macane pe limba lui ce vrea, crezand ca este important ce macane. poate hotnews sa ne informeze in privinta unor conditii CLARE de inegrare.
    uite de exemplu ce am inteles eu:
    1. penultimul refuz de intrare in shenghen (cred ca ala a fost si primul): Olanda spune justitia si coruptia sunt de vina. Basescu: n-are treaba justitia, justitia e buna, noi trebuie sa indeplinim niste conditii tehnice si le-am indeplinit. olanda este homofoba etc.
    2. refuzul de acum. Germania: justitia si coruptia sunt de vina. Basescu: justitia este un criteriu extrem de important sa intram in sh. usl este vina bla bla.
    pana la urma care este adevarul? as dori ca cineva sa ne informeze si pe noi, plebea. singurele surse de informare au devenit niste ""antene"" otravitoare: una isi pune B1, alta isi spune ""3"" (mai toxica decat prima). citesc si presa din strainatate cand apuc si nici acolo nu este ceva clar.
  • +1 (3 voturi)    
    adevaratul motiv (Marţi, 5 martie 2013, 16:31)

    Rhadoo [utilizator]

    Eu ma mir cum unii chiar iau de buna ori povestea lui Ponta sau a predecesorilor Boc, Ungureanu and Co. legate de vai ce indeplinim noi criteriile si vai raii astia de europeni le tot scot ochii cu justitia, dar ma mir si de altii care iau de buna povestea cu nu intrati in UE din cauza justitiei.
    Trebuie sa ne invatam odata ca politicianul, fie el roman sau european, este tot un hot ordinar, un pilos si un sustinut al unora cu bani, iar ce spune el la televizor este maxim pe jumatate adevarat. Il doare pe roman de conditii, asa cum il doare pe european de justitia de la noi.
    Adevaratul motiv pentru care nu intram in Schengen este ca vom fi poarta de trecere pentru milioanele de ucraineni, rusi saturati si persecutati de Putin si alte popoare ex-sovietice, in ciuda granitelor noastre ultra-securizate. Din doua granite ramane doar una, dificultatea pentru ei nu creste, ci se injumatateste. Se va face trafic trafic la frontiera cu oameni pe mii de euro, ce se face acum cu tigari e maruntis. Insa europeanul are nevoie de un motiv credibil, iar romanul trebuie sa se dea de asemenea cocos, insa declaratia lui Corlatean nu mira pe nimeni, Romania nu mai este interesata, deaorece si unii si altii stiu care e adevaratul motiv, dar fac show la televizor si arunca praf in ochii prostilor, noi si restul cetatenilor europeni.
    • +1 (3 voturi)    
      Ce faci, domnule? (Marţi, 5 martie 2013, 18:27)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui Rhadoo

      ce faci, domnule ? imi arati calea spre Moscova? Du-te tu in directia aia !! Ai cale libera si nu te oprim!! Vrei Siberia? Du-te domnle si lasa-ma in pace!!Contribuie acolo la marea constructie a SIBERIEI COMUNISTE!! iti dau aiai de acolo de lucru cat vrei!! Te vei intalni si cu DEPARDIEU,frantuzul , vei avea si distractie , doar i s-a operit post de ministru la eschimosi!!
  • 0 (0 voturi)    
    PPE-RFI (Marţi, 5 martie 2013, 19:57)

    scridon radu-lucian [utilizator]

    obtinut absolut nimic ,decat critici si distrugeri bine oPentru dl.Marcus Ferber, nume absolut necunoscut, un asemenea subiect este mana cereasca pentru a iesi din anonimat.Romania si Bulgaria sunt doua state europene, cu traditie si care nu ar fi trebuit sa fie puse in situatii delicate.Toti ne ataca, dar absolut nimeni nu a venit cu propuneri constructive pentru depasirea unor situatii dificile in care am fost antrenati cu buna stiinta.Absolut toti cei care populeaza aceste teritorii Europene situate in Balcani, doresc o viata civilizata pentru famiilile lor, un echilibru economic, un plan clar de dezvoltare in cadrul Europei.Cred ca schimbarea legislatiei actuale, destul de permisiva, ar fi de dorit.