Analiza HotNews.ro

Ce diferenta vedeti intre guvernele Boc si Ponta pe tema Schengen. Dar la Traian Basescu, ce observati?

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 4 martie 2013, 17:20 Actualitate | Esenţial

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
"Autoritatile de la Bucuresti se incapataneaza sa-si stabileasca obiective politice care par nerealiste si au de-a face mai degraba cu bifarea unor conditii pur tehnice, si mai putin cu reformarea profunda a sistemelor de politie si justitie". Asta scriam in noiembrie 2010, intr-un articol intitulat Schengen si Coruptia. Ce legatura are una cu alta. Exact la fel ca guvernul Ponta astazi proceda si guvernul Boc in urma cu trei ani: se prefacea, pe scurt, ca nu pricepe care-i legatura dintre Schengen si coruptie. Pe atunci, Traian Basescu batea cu pumnul in masa, tipand exact la fel cum fac liderii USL astazi, ca temele nu trebuie legate. Si unii si altii au ales sa blameze Occidentul pentru esecul lor. Sub guvernul Boc s-a ajuns la amenintari, masuri de retorsiune economica si sanctiuni diplomatice fara precedent.  

De departe cea mai stupida reactie a fost in cazul Olandei. La fel cum sustin azi liderii USL - si anume ca impotrivirea Germaniei ar avea strict cauze interne - zicea si Traian Basescu in 2011. Are Olanda niste probleme politice interne si le rezolva pe seama bietei Romanii. Si atunci, la fel ca acum, recursul la argumentul "sunt tari in campanie electorala" reprezinta doar jumatate de adevar. Cealalta jumatate, pe care politicienii n-au acceptat-o vreodata, este ca, sub guvernarea lor, sistemele de justitie si de politie nu s-au schimbat in profunzime, convingator, ireversibil. Dimpotriva, fiecare pas inainte a parut mereu amenintat de pasi inapoi. Vezi atacul dezlantuit al presedintelui Traian Basescu impotriva DNA din decembrie 2011.

In septembrie 2011, Olanda se manifesta impotriva aderarii Romaniei la Schengen. Brusc, autoritatile fiscale si vamale romanesti se napustesc pe TIR-urile care importa flori sau semninte de flori din Olanda, sub pretextul ca ar fi purtatoarea unor bacterii periculoase. Pe atunci, ziarul olandez De Telegraaf scrie ca blocada romaneasca a lalelelor seamana "suspect de mult cu un santaj". Poate prea mult spus, dar era un fel sanctiune economica tipic romaneasca.

Santaj sau nu, seria istericalelor romanesti impotriva Olandei a continuat. Cum nici la inceputul lui 2012 Olanda nu si-a schimbat pozitia, Traian Basescu loveste scurt si fara preaviz: "Am remarcat abuzul Olandei. Imi pare rau. Nu Albita e poarta de intrare a  tigarilor, a alcoolului si a drogurilor. Si nu Romania, din neputinta, a legalizat prostitutia, nu Romania a legalizat consumul de droguri¬. Atacul la adresa Olandei este nu doar neprincipial, dar n-are nici o legatura cu tema in discutie. Problema Romaniei e ca nu are institutii solide menite sa lupte in mod credibil cu infractionalitatea organizata si coruptia.  

Batosenia Romaniei nu se opreste insa aici. Noul ambasador al Regatului Tarilor de Jos, Johannes Hendrik Mattheus van Bonzel, vine la post pe 2 decembrie 2011, insa Traian Basescu refuza sa-l primeasca la Cotroceni pentru a-si prezenta scrisorile de acreditare. Ministrul de externe de azi, Titus Corlatean, pe atunci presedintele Comisiei de Relatii Internationale a Senatului, Titus Corlatean de la PSD califica acest gest, in opozitie fiind, drept "ofensa fara precedent". Traian Basescu il primeste abia la Cotroceni abia pe 8 aprilie.

Daca in cazul opozitiei Olandei pozitia Romaniei suna a "santaj", in cazul Frantei si Germaniei Bucurestiul a recurs la o forma explicita de santaj amenintand ca va riposta utilizand dreptul de veto impotriva aderarii Croatiei daca nu va fi primitia in Schengen pe motiv de MCV. Fostul ministru de externe, Teodor Baconschi, ameninta, in ianuarie 2011, ca Romania poate conditiona aderarea Croatiei la UE si poate denunta unilateral MCV, daca este folosit in alte domenii: "Haideti sa privim la situatia Croatiei. Noi sustinem orice extindere a Uniunii Europene in Balcanii de Vest. Dar nu putem accepta ca aceasta sa se faca fara Mecanismul de Cooperare si Verificare, in conditiile in care, in cazul nostru, se mentine."

Tot in urma cu doi ani, fostul ministru de externe, Teodor Baconschi, se declara revoltat de folosirea MCV impotriva aderarii Romaniei la Schengen, desi sunt indeplinite criteriile tehnice: "Trebuie sa ne gandim foarte serios daca mai merita sa continuam acest lucru. Noi am facut progrese in reforma sistemului judiciar. Daca ele nu sunt incurajate mai departe, intr-o logica de cooperare, exista posibilitatea de a denunta unilateral Mecanismul de Cooperare si Verificare, ramanand sa informam Comisia cu privire la progresele noastre in domeniul reformei Justitiei". Va suna familiar? Vi se pare cumva ca ministrul actual de externe, Titus Corlatean, a spus ceva mult diferit sau ca pozitiile celor doi sunt scrise de aceeasi mana?

Guvernul Boc si Traian Basescu si-au stabilit drept obiective politice intrarea Romaniei in spatiul Schengen in 2011 si ridicarea monitorizarii pe justitie in 2010, indiferent daca toate conditiile s-au realizat in mod real, reformele au devenit efective sau ele sunt bifate doar pe hartie. Presedintele  Basescu a criticat tentativele Comisiei Europene de a conditiona aderarea la Schengen de ridicarea MCV, pe motiv ca temele nu trebuie legate. Ceea ce nu l-a impiedicat, in februarie 2012, sa transmita liderilor USL o scrisoare avertizandu-i ca, desi tehnic totul pare ok, occidentalii leaga Schengen de MCV, deci sa faca bine sa-si curete guvernul de penali si sa fie atenti la numirile din jusitie.

 Luca Niculescu aminteste, intr-un excelent text intitulat Aderarea la Schengen: un bal al ipocritilor? cum s-a produs, in decembrie 2010, conexarea celor doua teme - Schengen si MCV - printr-o scrisoare comuna a Frantei si Germaniei catre Comsisia Europeana in care se spune negru pe alb ca aderarea Romaniei si Bulgariei la Schengen ar fi prematura, deoarece exista " carente " care au legatura cu securitatea si justitia, cu coruptia si criminalitatea organizata. Altfel spus, occidentalii isi manifestau, la fel cum o fac astazi cam aceleasi tari, neincrederea in capacitatea Romaniei de a gestiona Sistemul de Informatii Schengen (SIS) din cauza coruptiei si justitiei nefunctionale.

Vedem, prin urmare, cum pozitiile de forta adoptate astazi de USL seamana leit cu cele adoptate in trecut de guvernarile PDL. Nici macar amenintarile cu intors spatele Europei si denuntarea MCV nu-i separa. Diferenta notabila intre cele doua pozitii este data de precedentele in raporturile cu justitia. Sub guvernarile PDL, desi reformele au facut progrese notabile, mentionate in toate rapoartele MCV, n-au convins Bruxelles-ul ca sunt si ireversibile. Sub USL, temerea occidentalilor este cu atat mai mare dupa evenimentele din vara lui 2012: reformele din justitie nu doar ca bat pasul pe loc, dar par in acest moment perfect reversibile, adica favorabile coruptiei si crimei organizate, marii inamici ai integrarii in Schengen.  Si mai e o diferenta esentiala: primii si-au cladit reputatie de pro-occidentali, ultimii si-au cultivat singuri o imagine de nationalisti si de anti-europeni sadea.


Citeste mai multe despre   






















13748 vizualizari

  • +22 (44 voturi)    
    Mda (Luni, 4 martie 2013, 17:44)

    skanda7 [utilizator]

    Seamana dar nu rasare. PDL-ei s-au straduit prin reforme sa merite intrarea in Schengen si totusi n-au reusit. USL-ei au anuntat ca vor aderarea dar de fapt au facut totul pe dos si acum fac pe revoltatii. Nu inteleg cum v-ati putut gandi sa puneti egal intre cele doua cazuri...
    • +6 (14 voturi)    
      citeste tot articolul (Luni, 4 martie 2013, 19:05)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui skanda7

      Dan Tapalaga vorbeste in ultimul paragraf exact de acest aspect. Declaratiile sunt aproape identice dar fondul problemei este diferit.

      Mai e un lucru Dan Tapalaga, in clipa de fata MCV nu conditioneaza aderarea la Schengen, ci doar continutul raportului. In momentul reactiilor din partea guvernului Boc de care vorbesti in articol se punea problema conditionarii intrarii in Schengen de ridicarea MCV. Ori sunt lucruri diferite. Nu scuza dicursul lui Baconschi, dar il indulceste un pic.

      "Noi am facut tot ce am putut, acum asteptam o schimbare de decizie politica din partea Germaniei" este un statement complet lipsit de onestitate -- toti guvernantii USL stiu ca nu au facut tot ce au putut, ba dimpotriva au ignorat toate semnalele care veneau din partea Europei dintr-un singur motiv, anume ca a existat un discurs al lui Basescu care le reamintea aceleasi lucruri. Ori tot ce spune Basescu trebuie musai facut pe dos, pentru ca altfel da rau. Plus ca presiunea politica este uriasa sa se anihileze pericolul unei justitii functionale.
      • -1 (9 voturi)    
        d-le Tapalaga (Marţi, 5 martie 2013, 8:40)

        Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

        ce ramane dupa cest articol este ca USL face la fel ca PDL si ca Basescu nu prea are de ce sa dea sfaturi pe Schengen .

        Nu-mi place "scalda" in doua ape din acest articol.
        • +3 (5 voturi)    
          Ce ramane ? (Marţi, 5 martie 2013, 12:26)

          eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

          Cred ca ramane ce vrea fiecare sa inteleaga.

          In principiu este o scalda in doua ape doar pentru cei care vad in alb si negru.
          Pentru fanii USL e atac la USL pentru fanii PDL+TB e atac la PDL+TB .

          Pentru ceilalti e doar un articol de aducere aminte a unor situatii petrecute in trecut si care nu face altceva decat sa demonstreze ca si USL si PDL tot din politicieni nascuti pe aceste meleaguri sunt compuse si mare diferenta nu prea este intre ei.

          Si USL si PDL, nu sunt in stare sa iasa din pozitia de Gica-contra si sa urmareasca in primul si in primul rand interesul natiunii. Pentru ei tot ce fac ceilati este prost.
          Nici macar nu isi dau seama ca in felul asta raman doar cu electoratul radical si partizan ignorandu-i in continuare pe cei care inca mai spera la o clasa politica responsabila.
          • -1 (3 voturi)    
            Hmm si iar Hmm... (Marţi, 5 martie 2013, 22:34)

            solar [utilizator] i-a raspuns lui eugenrc

            cele doua ape ale ... scaldei vor fi fiind ele, ca dora se vad.. Chestia e ca d-l Tapalaga vrea sa le uneasca la varsarea in ...Dunare , ca sa nu se mai ineleaga nimic. Nimic , adica si basescu e tot o apa si-un pamant , vedeti?- ce va tot uitati spre el, mai uitati-va si la altii! OK!! Dar la care? Aici, dl Tapalaga nu mai are ce sa ne spuna. Tace. Tace si ne lasa pe noi pulimea de rand si de pleava in bataia vantului sa ne batem capul si sa ne perpelim!! Si asta ar fi OK. dar din pacate NU E. Asa ca mai bine lasam la placerea d-lui Tapalaga sa dezvolte subiectul de variatiuni pe aceeasi tema. E /o fi mai mester decat noi.Apoi vedem ce iese mai tarziu.Nu au fost romanii intotdeauna mari mesteri ai pescuitului in ape tulburi? Dar, tot la fel, pe cand sa ne arate pestele prins, il scapau mereu din mana ...
      • +4 (6 voturi)    
        as mai adauga ceva (Marţi, 5 martie 2013, 11:17)

        Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

        PDL si Basescu s-au revoltat atunci pentru conditionare intrarii in Shengem de MCV pentru ca principalele aspecte negative din MCV NU LI SE DATORAU.
        in acea perioada, MCV penaliza regulat zidul pe care il facea parlamentul in jurul inculpatilor PSD,
        posibil datorita majoritatii fragile a PDL in coalitie cu UDMR si UNPR, in Senat si in cateva comisii.
        la fel, a fost criricata regulat ingroparea marilor dosare de coruptie la ICCJ, situatie pe care o putem constata si astazi.
        deci, conditionarea Shengen de MCV a fost perceputa cumva ca un esec nemeritat, venit impotriva eforturilor vizibile ale PDL de a nu face presiuni asupra justitiei si de a asigura acesteia un cadru cat mai prielnic.
        ori, in cazul USL, lucrurile stau exact pe dos, ei se revolta impotriva unor probleme semnalate in MCV, insa pe care tot ei le-au generat.
  • -1 (35 voturi)    
    Noah, ai dat-o bine! (Luni, 4 martie 2013, 17:55)

    Adrian.. [utilizator]

    Bravo Domnule Tapalaga!
    Bun articol...
    Ati facut ceva de genu:

    Haideti sa vorbim despre culoarea verde, de exemplu.
    Crocodilul e verde. Eh, acum crocodilul are 4 picioare, o coada, o gura. El vaneaza in apa.... etc, etc.

    Si uite asa, am invatat despre "verde" ca are 4 picioare si gura si coada... etc.

    Ce legatura este intre PDL si USL?!
    Au facut cei din PDL in 8 ani de guvernare greselile care le-au facut cei in USL in 8 luni de guvernare?!

    Trezirea Dane!
    Nu scrie doar ca sa mai bifezi si tu ceva si noi sa vedem ca Domnul Dan e activ.!
    • -3 (11 voturi)    
      pedelistii (Marţi, 5 martie 2013, 10:55)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui Adrian..

      se sperie ca l-au pierdut de musteriu si pe Dan Tapalaga. Pedelistii, daca nu incepi fiece fraza cu "iubitul, preastimatul, genialul om de stat Traian Basescu" te eticheteaza de neocomunist, corupt si vandut Moscovei.
      Limitarea intelectuala si profunda necinste morala sunt elemente intrinseci ale discursului pedelist.
      • +1 (3 voturi)    
        O copletare daca imi permiteti (Marţi, 5 martie 2013, 12:42)

        eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

        In opinia mea corect ar fi fost sa scrieti :

        Limitarea intelectuala si profunda necinste morala sunt elemente intrinseci ale discursului politicieniilor nostrii , fie ei PDL-isti , USL-isti, etc.

        De obicei adevarul este undeva la mijloc.

        NU apartine nici PDL-istilor nici USL-istilor.

        Necazul nostru se rezuma la faptul ca si in cazul unora si in cazul celorlati suntem nevoiti sa alegem intre doua rele .
        La un anumit moment dat traim cu impresia ca uni ne vor face un rau mai mic decat ceilalti.

        Cred ca mai avem mult de asteptat pana cand vom alege in functie de cine va putea face mai mult bine decat celalat.
        • 0 (2 voturi)    
          Absolut de acord, (Marţi, 5 martie 2013, 19:43)

          lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui eugenrc

          Insa ma refeream la "comentatorii" pedelisti, extrem de prezenti pe acest site, chair daca in contradictie completa cu proportia electorala reala a celor pe care-i sustin...
      • +1 (3 voturi)    
        Mda, asa... (Marţi, 5 martie 2013, 22:51)

        solar [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

        ...iar elementele intrinseci si limitarea intelectuala , fireste, dublata de cinstea nemaipomenita si nemai (...)a USL, si ale discursului sau tin de subteranele de la Lublianka, de obscuritatile camerale ale marelui Kremlin si de gheturile din taigaua imaculata de alb. Ce frumos mergea si mnealui Mircea Geoana in astfel de calatorii prin cele spatii largi si necuprinse, fara sa-lvada si fara sa-l auda nimeni vreodata despre ce si despre cum... iar daca nu era vizita scurta clara, in miez de noapte si mister la prea fericitul intru inchisori mnealui Sorin Ovidiu Vantu, azi il aveam ca prezident al noului Regulament Organic de functionare a Valahiei
        Sa vezi atunci, domnule xyz ce plecaciuni si inghesuiele erau la pupat poale si odajdii comunist pravoslavnice !! ssa ca ce te palngi, domnule , ca nu ai intelectuali care sa faca acelasi lucru ? AI !! Pe Tanase, pe Dinescu , pe ala cu teatrele lui si ale nevetii, pe Marga haiducul, pe, pe ,pe pe...
    • +1 (3 voturi)    
      Critica nu este ceva rau (Marţi, 5 martie 2013, 12:35)

      eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui Adrian..

      Oare cand o sa intelegem ca daca criticam pe cineva nu inseamna ca uram, vrem raul sau dusmanim.

      Eu sunt stupefiat cati oameni reactioneaza ca niste indragostiti cand persoana iubita este criticata de altcineva.

      Toti gresim. Nimeni nu este perfect.
      Este atat de greu sa acceptam asta ?

      In opinia mea legatura dintre USL si PDL consta in faptul ca nu sunt consecventi, nu au coloana vertebrala si si unii si altii pun mai presus de interesul national interesul de grup.
  • +26 (46 voturi)    
    Pai sunt citeva diferente... (Luni, 4 martie 2013, 17:56)

    bogdan1477 [utilizator]

    1. Atunci doar Olanda era impotriva Romaniei in Schengen pe motive de plotica interna (partid extremist in majoritatea guvernamentala, etc, etc).
    Si Olanda putea fi fortata sa accepte. Acum e vorba de Germania, pe care n-o poate forta nimeni s accepte.
    2. Atunci eram dupa citeva MCV-uri pozitive, azi suntem dupa un an in care am speriat vestul cu respectul nostru pentru statul de drept.
    3. Atunci eram prieteni cu germania, azi tot mirletele ajuns ministru sau parlamentar injura la merkel sau la germania in general.
    4. ministrul/ministrii de externe de atunci nu faceau gafe zilnice precum Corlatean care minte public cum ca Olanda si-a dat acordul si cini nu se supara ca magaru' pe sac si zicea ca nu-l mai intereseaza Schengen
    5. majoritatea parlamentara de atunci nu tinea in guvern ministri penali, nu obstructiona justitia, nu incalca hotariri judecatoresti definitive prin vot parlamentar. Ci isi dadea interesul sa inchida gura Olandei prin contra-exemple.

    Deci... seamana da' nu rasare...

    Si daca vorbim de justitie, uita-te ce ministri de justitie au avut guvernele in PDL (Macovei, Predoiu) si ce ministri au avut/au cei din USL (Chiuariu, Pivniceru). parerea mea e ca doar cine nu vrea nu vede diferentele.
    • +1 (3 voturi)    
      culoare sau seriozitate? (Marţi, 5 martie 2013, 10:55)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Culoare guvernului olandez s-a SCHIMBAT (au si ei acum un fel de USL). Opozitia Olandei a ramas. Deci nu culoarea e de vina... In Ian.2013 ambasdorii Frantei si Germaniei la Buc. au aratat ca au o pozitie comuna. Minteau ei sau Ponta care se lauda ca Franta etc etc.? A fost Crin la Haga si s-a intors in urale, opozitia olandeza a ramas. Cine MINTE?
    • -2 (8 voturi)    
      Raspuns (Marţi, 5 martie 2013, 11:07)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      1. Olanda nu a putut fi "fortata" sa accepte. Dovada: nu am intrat in Schengen. Chiar TB, in ultima interventie remarca - tardiv - ca la Consiliile europene lucrurile nu se rezolva "aruncand buzduganul" sau batand cu pumnul in masa. Atitudinea guvernului Boc de atunci a fost penibila si contraproductiva. Un raspuns de cioban la o dezbatere de logica, ceva de gen.
      2. In MCV-urile negative din ultima vreme, un rol important l-au avut pedelistii Macovei, TB, TRU si alte initiale...
      3. Cu Germania n-am fost niciodata "prieteni". Amintiti-va de liderul european SAP, care pleca trantind usa guvernului Boc si acuzand coruptia din sistemul licitatiilor publice. De Angela Merkel care facea apel la lichidarea arieratelor statului catre companiile germane...Fara exceptie, Germania ne-a considerat o tara arierata, corupta, cu o conducere penibila si incapabila.
      4. Tocmai se arata in articol continuitatea in atitudini aberante ale guvernelor Boc/Ponta si a ministrilor Baconski/Corlateanu
      5. Monica Iacob-Ritzi, Elena Udrea, Berceanu, Videanu sunt numele grele ale guvernarilor pedele care sunt faimoase pt cinstea si incoruptibilitatea lor. Mai raman si vilele Ioanei Basescu sau "casa" din Mihaileanu, flota comerciala romana aruncata la fier vechi, pt ca tabloul cinstei sa fie complet...
      Intr-adevar, asa personaje cinstite, nici in Germania nu gasesti!...
      • +1 (3 voturi)    
        Amnezia bat-o vina (Marţi, 5 martie 2013, 13:46)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

        1. atunci eram dupa doua MCV-uri pozitive, si daca am fi continuat sa ne comportam civilizat si dupa aia, in 2013 Olanda ar fi fost presata sa accepte. Dupa ce am facut asta vara, nu numai ca am dat apa la moara Olandei, dar am determinat Franta si Germania sa zica pas.
        2.Adica imperialismul putred si burghezo-mosieria retrograda europeana, adica bogatanii aia la care ne uitam cu admiratie, n-or fi avind alte surse de informare cind redacteaza MCV-ul decit Macovei, MRU, TB, TRU??? Tu chiar nu realizezi cit de penibil esti cu asemenea afirmatii? Suna exact ca rabufnirile lui Ceausescu cu amestecul in trebuirile interne. Si este lozinca oricarui guvern nefrecventabil.
        3. Tu si cu stapinii tai n-ati fost niciodata preiteni cu Germania, ca nemtii au si ei mindria lor. Nu se imprietenesc chiar cu oricine... Tara arierata e o expresie noua pentru noi, restul... E normal ca Merkel sa ceara plata arieratelor catre firmele germane: in clubul ala select, contractele se onoreaza la termen, nu dupa 3 ani. Da' sclavi de-la de tine n-au de unde intelege fineturi din astea...
        4. Tu chiar esti dus cu pluta. Deci eu comentez spunind ca nu-s de acord cu ce scrie articolul si tu-mi contra-argumentezi ca asha scrie in articol???
        5. Din pacate pentru tine justitia nu se face la antena3. Ai dovezi palpabile ca cei enumerati au furat, mergi la procuratura. Da' vezi ca flota s-a evaporat pe vremea lu' nen'tu Vacaroiu...
        • 0 (2 voturi)    
          5. (Marţi, 5 martie 2013, 19:49)

          lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Intr-adevar, justitia isi va reintra in drepturi dupa sfarsirea si de jure - ca de facto s-a petrecut la referendumul din vara - al mandatului lui TB. Lipsit de protectia - formala - a imunitatii functiei si de cea - mult mai efectiva - oferita de servicii, TB si "prietenii" sai politici, de pahar si de afaceri vor incepe sa faca poze in fata celebrului DNA. Mai vorbim...
  • -16 (28 voturi)    
    In contextul socio-economic actual (Luni, 4 martie 2013, 17:59)

    OrmenLange [utilizator]

    poate ca nationalismul si anti-europenismul sunt cel mai potrivit raspuns la strutocamila numita UE.

    Scremerilor din ce in ce mai futile ale elitei politice aflate la conducerea continentului in directia desavarsirii sclavagizarii populatiei in fvoarea bancilor, cel mai bun raspuns ar fi un branci hotarat din partea curentelor nationale.
    • +15 (25 voturi)    
      sclavagizare (Luni, 4 martie 2013, 18:16)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui OrmenLange

      cuvintul nu exista in limba romana. Exista in schimb expresia ''spalat pe creier'', matale fiind exemplul viu si natural .
  • +17 (27 voturi)    
    Efect si cauza (Luni, 4 martie 2013, 18:01)

    Trojan.H [utilizator]

    Poate ca pozitiile USL si PDL/Basescu sunt asemanatorare. Dar nu efectul e problema ci cauza. Iar sursa relelor este Grupul Infractional Organizat, cu Iliescu si cu rusii lui cu tot.
  • +14 (22 voturi)    
    Diferenţa este de timp şi moment (Luni, 4 martie 2013, 18:20)

    corvus coraX [utilizator]

    Poziţia PDL nu venea după o încercare de lovitură de stat. Poziţia României era cu totul alta ca imagine, lucrurile începuseră să se mişte în anticorupţie. MCV-ul devenise tot mai puţin critic şi exista perspectiva ca să fie ridicat...

    Nasul politic al lui Băsescu nu a prea funcţionat din păcate nici atunci. Anul trecut el vorbea sus şi tare despre reformele ireversibile din justiţie. Asistăm acum la contrariul. Da, au fost reforme, e cert, mai ales la vârful justiţiei, dar departe de a fi ireversibile. PDL nu a încercat să călărească justiţia rolul Monicăi Macovei fiind esenţial. Din păcate, reacţia anti-Macovei a fost la fel de puternică printre baronii PDL ca de altfel din tot spectrul politic. Chiar Băsescu a încetat să o mai suţină, şi nici astăzi nu este capabil să o susţină deschis. O susţine în schimb pe Udrea, ceea ce este un fiasco. Una peste alta, PDL-ul nu s-a dezis vădit de europenitate pe când USL iată că rupe pisica în două. De fapt în trei, poporul va primi coada...
  • +12 (22 voturi)    
    Excelent articol! (Luni, 4 martie 2013, 18:22)

    un dac [utilizator]

    Tocmai cand mi-era mai tare frica ca o sa faceti doar jurnalism de opozitie, nu si analiza. Parca citesc Caragiale si Boia in acelasi timp, Catargiu si Bratianu.
    Da nenica, la noi nu exista memorie, nici a oamenilor politici, nici a alegatorului. Este culmea cum niste farse de oameni reusesc sa ne pacaleasca mereu cu fix aceleasi trucuri. Ne mai intrebam de ce stau acasa in ziua votului foarte multi oameni cu creier in cap. Nu de lene, ci de scarba. Nu pentru ca nu inteleg ce grav este pentru viitor USL-ul, ci pentru ca isi dau seama ca in esenta noi o s-o ducem tot prost, indiferent cine ne guverneaza, caci toti sunt o apa si-un pamant.
    Cu diferentele pe care le sesizati si dvs. Aia au incercat sa faca ceva de ochii lumii (multe cu suspendare, exact), iar astia efectiv nu au nicio jena. Dar de fapt mare diferenta nu e. Va primi cineva vreun euro din cele 3 sferturi de milion date de Nastase? Intreb serios, nu la modul Dan Diacinescu...adica daca acesti bani se vor regasi intr-o modernizare de scoala sau in astuparea unor gropi...Nu. Se vor pierde in burdihanul nesatul al unui aparat de stat odios de corupt.
    Bravo din nou, felicitari. Desi sunteti acuzat de propaganda basista, inca odata ati aratat ca sunteti pe cat de impartial poate fi cineva care este efectiv speriat de efectele guvernarii USL.
    • -1 (11 voturi)    
      un dac (Luni, 4 martie 2013, 20:24)

      the [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      Comentariul dumitale e mai coerent decat articolul dlui Tapalaga, felicitari !
  • +3 (13 voturi)    
    bravo (Luni, 4 martie 2013, 19:03)

    lars [utilizator]

    bun si concis articol Dan! Cum ziceau unii comentatori de mai sus, sunt diferente, mai ales "de timp si loc". In rest, excelent articol, asa ne mai aducem aminte de anii trecuti, ca vad ca se uita repede. :)
  • +3 (7 voturi)    
    dusa, corla si stroe :cu demnitate (Luni, 4 martie 2013, 19:12)

    fosta zoezoe [utilizator]

    si onoare dar fara ch iloti ! Era sa uit, nu poate sa ma apere nici de muste ceva fara urma de creier ! de reprezentat :NICIODATA ! lI S-A SPUS SA SE BATA, SE BAT .Ce are a-face ca nu-i ataca nimeni ? Franto pana si tu i-ai spus impatului(ponta) ca e gol !!!!
  • +7 (9 voturi)    
    Politicienii sunt ipocriti (asta se stia)... (Luni, 4 martie 2013, 19:15)

    Alius [utilizator]

    .. iar romanii niste prosti: voteaza toti hoti si penalii, accepta toate minciunile si prostiile politicienilor, iar cand li se arata "oglinda", se dau 'loviti" in "mandria nationala" si incep cu texte de genul "si la ei e coruptie", sau "cati oamenii au omorat germanii" etc.

    Dar nici macar nu-si doresc sa fie mai buni, sa traiasca mai bine, sa fie mai demni si sa nu mai accepte toate porcariile politicienilor, ci stau asa in degradarea asta si arunca si ei cu ce pot (noroi) in ceilalti, astfel incercand sa arate si ei mai "curati" si mai buni. Se plang ca trebuie sa stea cu "capul plecat" in fata "hotilor" care ne-au "furat" resursele, dar ei stau ca ramele la toate hotiile celor din politica. In tara noastra, noi suntem cei mai mari hoti.
  • +13 (15 voturi)    
    usl a crezut ca da un telefon, (Luni, 4 martie 2013, 19:20)

    fosta zoezoe [utilizator]

    cum ar fi la temnicera si zice : "rezolva-ma nene si pe mine cu dosaru' Schengen asta ca ma calca pe nervi" !Iar Hollande zice :gata sefu, se rezolva !
  • -1 (7 voturi)    
    blasfemie (Luni, 4 martie 2013, 21:37)

    owl [utilizator]

    sa compari in asa fel lucrurile , incat sa reiasa ca a fost coruptie pe vremea PDL; incat sa reiasa ca a fost ceva rau si in mandatul lui Basescu, Boc....

    atunci a fost bine, cu lapte si miere; acum e rau, foarte rau , din ce in ce mai rau...punct. Nu vezi ca sunt descumpaniti postacii?

    blasfemiatorule... sa nu mai faci asa ceva...

    PS. A nu se intelege ca pana acum USL a facut ceva bun... cel putin eu nu am vazut....
    • +3 (5 voturi)    
      s-a facut noapte (Marţi, 5 martie 2013, 11:21)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui owl

      deci s-a trezit si bufnita...
      ia vezi, la Antene, o sa vezi vreodata o dezbatere care sa puna, impartial, fata in fata, atat atitudinile unora cat si a celorlalti?
      nu, acolo ai lor au INTOTDEAUNA dreptate.
      • -2 (4 voturi)    
        :) (Marţi, 5 martie 2013, 12:57)

        owl [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

        nu, evident; n-o sa vezi prea curand asa ceva la aia...

        insa o mica speranta de normalitate e pe aici pe la voi.. mica rau, insa....
  • +2 (8 voturi)    
    Bine documentat, perfect adevarat, domnu` Tapalaga (Luni, 4 martie 2013, 22:04)

    Ronin [utilizator]

    ......si totusi nu vedeti diferenta intre Boc si Ponta???? Aici intervine curajul asumarii unei pozitii, chiar daca nu e cea perfecta si dorita.....Noapte buna.....
  • +1 (11 voturi)    
    FELICITARI PENTRU ARTICOL! (Marţi, 5 martie 2013, 2:05)

    dincannes [utilizator]

    Asa và plac domnule Tàpàlagà II. Adevàrat jurnalism.
    De curind am citit, cà numàrul dosarelor de coruptie, incheiate cu condamnare definitivà, a crescut in 2012, fatà de 2011.
    Deci, evenimentele din varà, incep sà dea roade, nu?
  • -2 (4 voturi)    
    Migrația forței de muncă (Marţi, 5 martie 2013, 10:30)

    herodot1 [utilizator]

    Mulți români se agită pentru intrarea în Spațiul Shengen ca să nu piardă timp la graniță și să nu mai suporte controale mai mult sau mai puțin severe (oare de ce?). De fapt această aderare nu face decât să facă mai ușoară migrația forței de muncă în țări ca Germania care au un nivel de trai mai ridicat. Aparent fără nici o legătură vă voi spune o poveste.
    Eu și fratele meu locuim în casa părintească suntem căsătoriți, avem fiecare copii și mai avem în îngrijire și pe mama noastră. Avem un venit dar din cauza crizei și a altor cauze am fost nevoiți să facem împrumuturi comune pentru a face față cheltuielilor mai mari decât veniturile. Fratele meu a plecat în străinătate unde trăiește acceptabil din ajutoare. Vi se pare normal ca eu, cu venitul pe care îl am, să am singur grijă de familie și să plătesc și datoriile?
  • 0 (4 voturi)    
    Excelent, dar... (Marţi, 5 martie 2013, 11:27)

    PROFESS [utilizator]

    Excelenta analiza pina la concluzie! Concluzia e rezultatul penibilei colaborari cu Andronic, Pora, Turcescu si mai ales cu ""maestrul""; colaborare in care vad cum va sufocatzi dar la care nu renuntztati. Pacat!
  • +1 (3 voturi)    
    NU-I NICI O DIFERENTA... (Marţi, 5 martie 2013, 13:08)

    Rose1 [utilizator]

    ...domnule Dan Tapalaga! De-a lungul celor 23 de ani de post-comunism, politicienii romani condusi de cei 3 "ESCU", care s-au perindat pe la Cotroceni, au vandut ceva sau au fost obligati sa cumpere ceva(de regula lucruri de second-hand sau chiar casate la pret de calittea a-I-a), ca ROMANIA sa poata fi primita/acceptata undeva sau/si sa primeasca ceva!
    Am cumparat fregate, am incheiat contractul cu Bechtel, am incheiat contract cu EADS, am vandut rafinariile si petrolul, am vandut "Electrica", am vandut furnalele si otelariile, am vandut bancile, am vandut padurile! Urmeaza sa mai vindem "avantajos"(?!) aurul de la Rosia Montana, gazele se sist din zona Moldovei, Oltchimul, reactoarele de la Cernavoda si Portul Constanta! Dupa care totul o sa fie bine si frumos si-o sa fim primiti si "spatiul Schengen", asa ca un premiu de consolare, ca sa nu ne para rau ca am vandut tot si nu mai avem nimic! O sa ramanem doar noi, romanii, cati o sa mai fi si cat om mai ramane! Ca vorba ceia: "ROMANIA E O TARA FRUMOASA, PACAT CA-I LOCUITA"!
    • -1 (1 vot)    
      diferenta (Miercuri, 6 martie 2013, 11:35)

      consting [utilizator] i-a raspuns lui Rose1

      gresiti amarnic. nimeni n-a spus ca petrom trebuie privatizat in detrimentul romanilor. nastase a declarat contractul secretizat. cum e posibil asa ceva. in democratie nu exista notiunea de contract secret. scretizarea a fost necesara numai celor care au primit comisioane. grase. la fel si contractul bechtel. ziaristi de seama care au mers pe firul acestui contract, public au dezvaluit ca acest contract nu a fost pretul intrarii romaniei in ue. secretizarea sta la baza furaciunilior guv pdsr. partea cea mai mare a fost a lui nastase. cca 2 mld dolari. asa cum scria firea in revista ziarul financiar. dar asta pe vremea cand nu era inca data cu psd. probabil asta a fo momentul racolarii ei in partidul de esenta comunista psd.
  • -1 (1 vot)    
    diferenta (Miercuri, 6 martie 2013, 11:21)

    consting [utilizator]

    diferenta e majora. pt guv boc valorile democratiei occidentale sunt un reper. pt guv ponta dar si pt partidele ce compun usl valorile democratie occidentale sunt un moft al ue. usl cat a fost in opozitie si-a facut strategii de distrugere a valorilor democratiei. asa se explica cum dupa ce au luat puterea au inceput sa tune si sa fulgere cu expresii care ma de care precum "ce mai e si acest UE ? pt ei amputarea puterii institutiilor democdratice e ceva normal. exact cum faceau comunistii si o mai fac si acum in unele tari. privirea lor e indreptata catr est de unde cred ei ca va veni izbavirea.