Surse: Mona Pivniceru il vrea procuror general pe Florin Magyar. Vezi in text cine este procurorul clujean

de D. Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 25 februarie 2013, 20:44 Actualitate | Esenţial


Florin Magyar
Foto: stiridecluj.ro
Ministrul Justitiei, Mona Pivniceru, a batut palma cu procurorul Florin Magyar, pe care il vrea procuror general al Romaniei, sustine Romania Libera citand "surse bine informate". Site-ul stiri de Cluj confirma informatia publicata de Romania Libera, adaugand ca acest lucru a fost discutat de cei doi pe data de 8 februarie, cu ocazia participarii Monei Pivniceru la Cluj, la bilantul Parchetului de pe langa Curtea de Apel Cluj. Mai multe surse din sistem au confirmat pentru HotNews.ro ca procurorul clujean se lauda in cercurile profesionale ca va fi viitorul procuror general.
Potrivit surselor HotNews.ro, procurorul Magyar este unul din magistratii preferati ai Monei Pivniceru. Acesta, la randul sau, ii sustine punctele de vedere in Adunarile Generale ale magistratior. De altfel, potrivit site-ului stiridecluj.ro, Mona Pivniceru, prezenta la Cluj pe data de 8 februarie cu ocazia sedintei de bilant, "a laudat activitatea acestora, dar si numarul mare de rechizitorii intocmite in dosarele instrumentate de cei 14 procurori de la Parchetul de pe langa Curtea de Apel Cluj."

Site-ul sustine insa ca ministrul nu ar avea motive sa laude activitatea Parchetului General de pe langa Curtea de Apel Cluj daca ar fi analizat mai atent aceste cifre: "Din imensa cifra de 192 de rechizitorii, o cifra importanta, 152, se refera la infractiuni la regimul circulatiei publice. Adica la soferii care au fost prinsi in timp ce conduceau sub influenta bauturilor alcoolice. Alt capitol din bilant se refera la loviri si vatamari corporale - 4, vatamari corporale din culpa, adica soferi care au comis accidente de circulatie care s-au soldat cu raniti - 7 sau ucidere din culpa - 6 rechizitorii. Un simplu calcul arata ca 169 din cele 196 de rechizitorii au fost intocmite in cauze penale, care sunt de o complexitate scazuta. Aceste dosare sunt instrumentate in general de procurori stagiari sau debutanti deoarece nu necesita o experienta foarte mare. Parchetul de pe langa Curtea de Apel Cluj nu a trimis pe nimeni in judecata pentru fapte de coruptie sau asimilate coruptiei.", scrie site-ul stiridecluj.ro

Florin Magyar este, din iulie 2008, procuror general al Parchetului de pe langa Curtea de Apel Cluj. Magyar a fost, pana la inceputul anului 2008, seful Serviciului teritorial al Directiei Nationale Anticoruptie Cluj. Adevarul scrie ca, in 2010, procurorul a dat in judecata Ministerul Public, DNA si Ministerul Finantelor pentru a-si recupera  sporul de confidentialitate pe perioada cat a lucrat la Departamentul National Anticoruptie. Procurorul, care anterior a lucrat pentru DNA si Directia de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism (DIICOT) Cluj, solicita in instanta obligarea celor trei parti la plata sumelor de bani corespunzatoare sporului de confidentialitate pentru perioada 1 decembrie 2006-15 februarie 2008, interval in care procurorul era incadrat in structurile DNA Cluj.

Romania Libera scrie ca Magyar a inceput Facultatea de Drept la fara frecventa si a fost repetent la drept penal, la profesorul Matei Basarab. Poatrivit RL, Magyar nu a raspuns la telefon. Potrivit unui portret realizat in 2008 de presa locala, Magyar este unul dintre cei mai controversati procurori din Cluj. "Pe de-o parte, este recunoscut ca un foarte bun meserias, iar din acest punct de vedere foarte putini au ce-i reprosa. Pe de alta parte, lui Magyar i se poate reprosa relatia foarte apropiata cu ex-comisarul sef Ioan Otel, fost sef de serviciu in Politia Cluj si unul dintre inculpatii din dosarul "Gazeta". Cu putin timp inainte de izbucnirea scandalului "Gazeta", procurorul Magyar l-ar fi asigurat pe Ioan Otel ca ar avea sustinerea lui impotriva procurorilor DIICOT si a politistilor de la structura anticrima care au instrumentat aceasta cauza. De altfel, in cazul "Gazeta" exista o interceptare telefonica, atasata la dosar, care probeaza acest fapt. Pe de alta parte, cat timp a fost procuror in cadrul DIICOT Cluj, Florin Magyar a deschis un dosar penal impotriva mai multor politisti de la Brigada de Combatere a Criminalitatii Organizate (BCCO) Cluj, pe care i-a acuzat ca ar avea legaturi foarte apropiate cu un clujean cercetat pentru furt. Concret, procurorul i-a acuzat pe politisti ca ar fi cumparat haine si parfumuri de la acest tanar, produse pe care acesta le-ar fi furat din Italia. Si dupa ce s-a transferat la DNA Cluj, procorul Florin Magyar "a luat" cu el si dosarul politistilor de la BCCO, situatie rar intalnita in istoria recenta a DIICOT si DNA. Florin Danut Magyar este cumnatul deputatului PD-L Cluj, Daniel Buda, fiind casatorit cu sora acestuia", scria in 2008 ziarul Clujeanul. Despre prietenia dintre Magyar si unul din inculpatii in dosarul Gazeta a scris si Evenimentul Zilei in ianuarie 2007.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10346 vizualizari

  • +29 (31 voturi)    
    Asa cum era de asteptat (Luni, 25 februarie 2013, 21:19)

    fane_grija [utilizator]

    A gasit exact ce le trebuie lor.
    • +9 (11 voturi)    
      Nu mai scapam de repetenti si imbecili? (Marţi, 26 februarie 2013, 8:08)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui fane_grija

      Dar astia sunt singurii care se inhama la caruta USL care crede ca se poate bate cu istoria care nu face concesii si merge inainte. Cat cred acesti oameni ca vor putea trage Romania inapoi?
      Ce fraiei, vor sfarsi mai rau decat stramosii lor, comunistii din anii trecuti. Nici Tonta si nici Cacarau nu vor scapa de puscarie pana la urma. Felix nici atat. Se autosugestioneaza singuri cu ochii pe sondajele comandate de Felix...
      Putina rabdare, tovarasi!...
      • +3 (3 voturi)    
        NU! (Marţi, 26 februarie 2013, 11:18)

        foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        nu scapam! In proportie de 70%!
        • 0 (0 voturi)    
          si e in crestere... (Marţi, 26 februarie 2013, 19:01)

          rov [utilizator] i-a raspuns lui foarte-curios

          singura varianta e sa ne grupam pe sisteme de valori sau sa emigram....
    • -9 (9 voturi)    
      REALITATEA (Marţi, 26 februarie 2013, 8:17)

      ravi [utilizator] i-a raspuns lui fane_grija

      Se pare ca nimeni nu a fost premiant toata viata, incepand cu perioada de sarcina, ca Hahaitul Sef.
    • 0 (0 voturi)    
      Mai face concurs.. (Marţi, 26 februarie 2013, 16:12)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui fane_grija

      .. sau il pune direct pe Gaga ala?
  • +31 (37 voturi)    
    Why not? (Luni, 25 februarie 2013, 21:19)

    AliB [utilizator]

    We have a plagiator as prime minister.
  • +35 (37 voturi)    
    Pepiniera de cadre (Luni, 25 februarie 2013, 21:21)

    Rasmus [utilizator]

    acum inteleg de ce Lady Mona, Gaga style, a cerut propuneri de la sefii de parchete si nu a fost an open list, pentru ca se trezea cu cine nu trebuia ori ea are sarcina precisa de la penalii PNL
    • +5 (9 voturi)    
      REALITATEA (Marţi, 26 februarie 2013, 8:21)

      ravi [utilizator] i-a raspuns lui Rasmus

      In loc de de Lady Mona eu as pune Lady Kakavey.
  • +30 (32 voturi)    
    Pai dupa cel mai cinstit Guvern (Luni, 25 februarie 2013, 21:25)

    Andy500 [utilizator]

    condus de un Plagiator, trebuie sa avem si cel mai cinstit Procuror.
  • +36 (38 voturi)    
    viata bate filmu' (Luni, 25 februarie 2013, 21:34)

    okennobi [utilizator]

    Procurorul general al Romaniei, pe nume Magyar, repetent la drept penal in clasa prof. Matei Basarab.

    N-am nimic cu oamenii, dar suna foarte frumos :). Daca ar fi personaje reale intr-o carte, ai spune ca autorul a exagerat. :)
  • +32 (34 voturi)    
    Plagiatori, repetenti... (Luni, 25 februarie 2013, 22:08)

    Trojan.H [utilizator]

    Hoti, incompetenti...
  • -33 (39 voturi)    
    Surse (Luni, 25 februarie 2013, 22:27)

    xrogo [utilizator]

    Mare cutremur mare in CSM.
    Se dezintegreaza gasca basista din CSM,lume.lume si-au dat in stamba Haineala si Ghica.
    In sfarsit se face dreptate,jos cu impostorii din justitie!!!
    • +27 (33 voturi)    
      Haideti cu repetentii (Luni, 25 februarie 2013, 23:24)

      LoveRomania [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Va rog haideti aduci in CSM si in varful procuraturii repetenti si plagiatori, ei sunt cei mai buni, nu vor deranja niciodata preacinstitii parlamentar si ministri din cel mai cinstit Guvern.
      Asa va fi mai linistit si Cacarau nu va fi singurul repetent.
    • +16 (24 voturi)    
      Daca si dai exemple.. (Marţi, 26 februarie 2013, 1:02)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ...de situatii/fapte prin care cei numiti de tine se fac "vinovati" de impostura, te credem. Daca nu ai exemple, se dovedeste ca esti doar un coleg de lucru de-al Mazetei, angajati amandoi la varanu'.
    • +8 (8 voturi)    
      ? (Marţi, 26 februarie 2013, 6:53)

      cotora [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      care impostori ?, corina dumitrescu cu studii de drept la stanford ?, membru csm, hainala si ghica, au fost laudati de comisia europeana si injurati de antena 3
    • +8 (8 voturi)    
      Neuronul abuzat (Marţi, 26 februarie 2013, 8:16)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Bai xrogo, inteleg ca esti "identic" cu Finutza, Mazeta?

      Mai baieti mai, vedeti ca incepeti sa va dati singur la gioale.

      Atata lipsa de imaginatie: Basescu, Basescu, iar Basescu...
      Citeaodata am impresia ca Basescu v-a abuzat undeva, candva: intr-o baie, in dormitor, ...

      Pe Crizel sigur l-a prins undeva de l-a indoit.
      Si pe tine?
    • +7 (7 voturi)    
      impostorii (Marţi, 26 februarie 2013, 9:42)

      quetzal [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      In curand "normalii" vor fi plagiatorii, repetentii, hotii, prostii si incompetentii. Restul, adica minoritatea care nu intra in categoriile de mai sus sunt considerati "impostori":)
  • +10 (10 voturi)    
    Vad ca-s la mare cautare REPETENTII (Marţi, 26 februarie 2013, 3:59)

    Dalinar [utilizator]

    "A revenit vremea prostilor sa conduca". Remember? Asa se bateau cu pumnu-n piept activistii de partid de pe vremuri. Se pare ca istoria se repeta, prostia este din nou virtute in Romania.
  • -4 (6 voturi)    
    Un exemplu (Marţi, 26 februarie 2013, 6:38)

    xrogo [utilizator]

    de procuror profesionist,cu sira spinarii dreapta este doamna Haineala care a si ajuns presedintele CSM.
    Cum a ajuns,ei asta este alta treaba,vezi SMS-urile trimise catre onor procurorii onesti din CSM,din ele se vede cum se vota ca sa iasa cine trebuie,cum se facea cvorumul.
    Ei asta-i procuroare sustinuta de basisti,acum si-au dat in stamba.
    Bravo lor,cinste lor,frumoase exemplare ale justitiei!!!
  • +6 (6 voturi)    
    lupta pentru supunerea justitie continua (Marţi, 26 februarie 2013, 7:20)

    apoliticus [utilizator]

    Ca si la "candidatii" precedenti, fata lui spune totul, nici nu e nevoie sa intri in detaliile CV-ului, totul e previzibil.
    Marioneta Pivnishieru sfideaza in continuare simtul ridicolului si danseaza ca o maimuta beata pe muzica marilor penali. Poate poate ..
  • +9 (9 voturi)    
    Ce este Mafia ! (Marţi, 26 februarie 2013, 8:29)

    sorin.c [utilizator]

    "
    Paolo Borsellino ,procuror antimafia ,explica ce este mafia : "Odata am intrebat un boss mafiot ce este MAFIA ,si el imi raspunde:......imaginati-va ca exista un post liber de judecator in tribunal si ca se prezinta pentru acel post 3 magistrati....primul este foarte bun si cel mai bine pregatit.....al doilea este sustinut de politic.....si al treilea este un prostanac....stiti care va fi castigatorul ????....PROSTANACUL....uite ....spune boss-ul mafiot....asta este MAFIA...!"

    Si acum sa vedem cum sunt numiti magistratii in CSM de catre Pivniceru...!

    In imagine este Salvatore "Toto" Riina boss Cosa Nostra. https://www.facebook.com/notes/la-bibbia-della-mafia/paolo-borsellino-sapete-k-cosè-la-mafia-faccia-conto-che-ci-sia-un-posto-libero-/152431068149707
    "
  • +7 (7 voturi)    
    Hai clanurile, Camatarii & Sportivii (Marţi, 26 februarie 2013, 8:36)

    Sani [utilizator]

    Cand vad tot felul de aburiti care sun laitmotivul "Jos Basescu" vor sa distruga tot ce mai exista in tara asta, ma intreb daca noi romanii nu incepem sa mergem in jos pe scara evolutiei.

    Mai pe intelesul acestor mocofani:
    Voi chiar vreti sa vedem in jurul nostru doar clanuri mafiote ca si "Camatari"?
    Doriti intimidarea oamenilor adevarati din magistratura care pot sa reduca cat de cat criminalitate si delicventa?

    Doriti doar repetenti, plagiatori si hoti sa conduca aceasta tara?
    Bai idiotilor, cine o sa va plateasca pensiile, neam de curve ce sunteti!
  • +5 (5 voturi)    
    Prietenul la nevoie...... (Marţi, 26 februarie 2013, 8:43)

    Nelamuritul [utilizator]

    se cunoaste !! ... pai daca Ponta a promovat in functii plagiatori ("asa ca tot sunt ei ...cei mai alesi ") nu este normal ca si prietenul repetent sa aiba companie ? !
  • +6 (6 voturi)    
    unde-i gaseste? (Marţi, 26 februarie 2013, 9:51)

    MirceaIo [utilizator]

    Unde ii gaseste pe borfasii astia mia nene??? Mona e o KGB-ista . Ne-au incalecat jegosii!!!!Or avea ei puterea dar daca romanii se trezesc dau cu toti nemernici astia de pamant. Sper sa fim o tara normala in viitor!
  • +1 (1 vot)    
    scurta informare (Marţi, 26 februarie 2013, 13:43)

    Loda [utilizator]

    Procurorul Magyar e cumnatul lui Daniel Buda (care si el a facut dreptul la fara frecventa, dupa ce a terminat medicina veterinara). A fost procuroro DNA cu voia lui Morar si e Procuror sef cu voia doamnei Kovesi, din 2011.Poate, avand aceste antecedente va fi acceptat de presedinte, mai ales ca a fost promovat exclusiv in tim-pul cand PDL era pe val.Ce conteaza ca e repetent, daca e ,,repetentul' nostru?
    • 0 (0 voturi)    
      Al cui? (Marţi, 26 februarie 2013, 16:17)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Loda

      .. vad ca-l revendica Mona. Basescu se multumea cu Morar, Comisia Europeana la fel.
  • +1 (1 vot)    
    Eroare (Marţi, 26 februarie 2013, 16:16)

    Loda [utilizator]

    ,,Daniel Buda, fiind casatorit cu sora acestuia"''
    Gresit ! Sora lui Florin Maghiar este casatorita cu unicul frate al lui Daniel Buda, Grigore Buda .
  • 0 (0 voturi)    
    florin magyar (Marţi, 26 februarie 2013, 21:04)

    consting [utilizator]

    sa ne spuna morsa competenta si aservitii tv anti democratie. acestia sunt detasamentul inaintat al luptei impotriva democratizarii romaniei si intrarea ei in randul natiunilor moderne. luptatori neanfricati de teapa d grecu, ursu, cretuleasca, etc.