Inscrierea din oficiu a elevilor la ora de religie incalca dreptul la libertatea constiintei - Csaba Asztalos, presedintele Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Joi, 21 februarie 2013, 15:40 Actualitate | Esenţial

Csaba Asztalos
Foto: Agerpres
"Daca s-ar recunoaste (cum ar fi legal) faptul ca religia poate fi doar facultativa, atunci profesorii de religie nu ar putea fi angajati permanent in scoli, ci doar prin contracte temporare, pe an scolar", a declarat pentru HotNews.ro presedintele Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii (CNCD), Csaba Asztalos. Potrivit acestuia, "inscrierea din oficiu a elevilor la ora de religie - adica de catre stat - incalca dreptul la libertatea constiintei, dreptul parintilor sau al tutorelui legal de a asigura potrivit propriilor convingeri educatia copilului. Nicio persoana din Romania nu este obligata sa raspunda la o intrebare cu privire la apartenenta sa la un cult".

Presedintele Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii (CNCD), Csaba Asztalos, a declarat pentru HotNews.ro ca "la inscrierea copilului in anul scolar parintele nu are obligatia sa raspunda la intrebarea functionarului scolar privitor la apartenenta religioasa". Potrivit acestuia, "legal ar fi daca s-ar oferi dreptul oricarui parinte sa isi inscrie sau nu copilul la ora de religie, adica dreptul de a alege, tocmai ce prevede si Constitutia in art. 29 alin. (6)" [Parintii sau tutorii au dreptul de a asigura, potrivit propriilor convingeri, educatia copiilor minori a caror raspundere le revine - art. 29 alin. (6) din Constitutie - n.red.].

Declaratiile integrale ale lui Csaba Asztalos, presedintele CNCD, pentru HotNews.ro:

"Inscrierea din oficiu a elevilor la ora de religie - adica de catre stat - incalca dreptul la libertatea constiintei, dreptul parintilor sau al tutorelui legal de a asigura potrivit propriilor convingeri educatia copilului. Nicio persoana din Romania nu este obligata sa raspunda la o intrebare cu privire la apartenenta sa la un cult. Legea protectiei datelor personale interzice acest lucru. Deci, la inscrierea copilului in anul scolar parintele nu are obligatia sa raspunda la intrebarea functionarului scolar privitor la apartenenta religioasa.

Legal ar fi daca s-ar oferi dreptul oricarui parinte sa isi inscrie sau nu copilul la ora de religie, adica dreptul de a alege, tocmai ce prevede si Constitutia in art. 29 alin. (6). Dreptul de a inainta o cerere pentru revocarea copilului de la ora de religie este o pacaleala, o comedie, nu o alegere. De ce sa inaintez eu o cerere pentru a-mi revoca copilul daca eu nu am ales sa-l inscriu la ora de religie?

Daca reprezentantii cultelor au propria convingere si incredere in rolul lor in scoli, atunci de ce nu au incredere in parinti pentru a le recunoaste dreptul de a alege? Sau vorbim doar de o relatie de frica si nu credinta?

Pana la urma, daca s-ar recunoaste (cum ar fi legal) faptul ca religia poate fi doar facultativa, atunci profesorii de religie nu ar putea fi angajati permanent in scoli, ci doar prin contracte temporare, pe an scolar.

Ministerul Educatiei ar fi trebuit sa formuleze reguli, cerinte minime pentru scoli in vederea asigurarii unor activitati alternative pentru cei care nu frecventeaza ora de religie".

Legea Educatiei Nationale: Elevii pot sa nu frecventeze orele de religie, la solicitarea scrisa a parintilor

Amintim ca dezbaterea privind numarul de ore de religie in scoala si modalitatea de inscriere la aceasta materie a fost lansata odata cu punerea in dezbatere de catre Ministerul Educatiei a planului-cadru pentru invatamantul primar. Potrivit planului, Religia face parte din materiile obligatorii inca din clasa pregatitoare.

Legea Educatiei Nationale prevede ca parintii isi pot retrage copiii de la ora de religie, printr-o solicitare scrisa. Ce spune Legea Educatiei Nationala in vigoare la acest moment:
 
"Art. 18. - (2) La solicitarea scrisa a elevului major, respectiv a parintilor sau a tutorelui legal instituit pentru elevul minor, elevul poate sa nu frecventeze orele de religie. In acest caz, situatia scolara se incheie fara disciplina Religie. In mod similar se procedeaza si pentru elevul caruia, din motive obiective, nu i s-au asigurat conditiile pentru frecventarea orelor la aceasta disciplina".

Citeste si:


Citeste mai multe despre   











[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
6300 vizualizari
  • -27 (41 voturi)    
    la fel (Joi, 21 februarie 2013, 15:53)

    nash pandelica [utilizator]

    si cu predarea teoriei evolutiei fara acordul...copilului.
    • +10 (18 voturi)    
      teoria evolutiei este dovedita (Joi, 21 februarie 2013, 21:02)

      ala_ [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      si o teorie stiintifica! Daca tu preferi sa crezi ca dinozaurii au fost animale rele care nu au avut loc pe barca lui noe, e problema ta!
      oricum nu ai priceput nimic din ce spune autorul...dar tii mortis sa-ti dai cu parerea.
      Daca e asa, parerea mea e ca tu si prostii ca tine trebuie aruncati la gropa de gunoi a istoriei, cu tot cu halucinatiile voastre.
        #showComment()
    • +3 (11 voturi)    
      teoria evolutiei este dovedita (Joi, 21 februarie 2013, 21:02)

      ala_ [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      si o teorie stiintifica! Daca tu preferi sa crezi ca dinozaurii au fost animale rele care nu au avut loc pe barca lui noe, e problema ta!
      oricum nu ai priceput nimic din ce spune autorul...dar tii mortis sa-ti dai cu parerea.
      Daca e asa, parerea mea e ca tu si prostii ca tine trebuie aruncati la gropa de gunoi a istoriei, cu tot cu halucinatiile voastre.
    • +4 (12 voturi)    
      teoria evolutiei este dovedita (Joi, 21 februarie 2013, 21:02)

      ala_ [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      si o teorie stiintifica! Daca tu preferi sa crezi ca dinozaurii au fost animale rele care nu au avut loc pe barca lui noe, e problema ta!
      oricum nu ai priceput nimic din ce spune autorul...dar tii mortis sa-ti dai cu parerea.
      Daca e asa, parerea mea e ca tu si prostii ca tine trebuie aruncati la gropa de gunoi a istoriei, cu tot cu halucinatiile voastre.
        #showComment() #showComment()
  • -29 (39 voturi)    
    subiect (Joi, 21 februarie 2013, 16:00)

    nimsoc [utilizator]

    De unde e nenea? De la Consiliul pentru Combaterea Religiei?? Oare parintii care-si retrag copii de la ora de religia le ofera acestora posibilitatea sa aleaga? Ii indoctrineaza antireligios!!
    • +5 (13 voturi)    
      altu care-i pe spate... (Joi, 21 februarie 2013, 21:04)

      ala_ [utilizator] i-a raspuns lui nimsoc

      Ce conteaza de unde este pana la urma? Are dreptate.
      Parintii sunt responsabili pentru copii lor. Ei fac alegerile, iar alegerea religiei trebuie sa fie una pro-activa. Nu implicit daca te nasti esti botezat, ci daca parintii vor te boteaza. Intelegi diferenta? Sau ti-ai baut toti neuronii?
    • +11 (13 voturi)    
      Interesele bisericii primeaza, nu? (Joi, 21 februarie 2013, 22:59)

      CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui nimsoc

      Iisus a fost botezat la 33 ani - pina atunci a avut timp sa reflecteze, sa decida. Buddha (Cel Iluminat; Cel trezit) a inteles rostul lumii la 38 de ani. Mahomed (Cel Slavit) a fost luminat la 40 de ani. Toti acesti mari profeti au avut sansa sa se pregateasca, sa evolueze ca oameni si sa aleaga. Acum biserica nu recunoaste acest drept copiilor nostri. Botezare de prunci si apoi indoctrinarea se face pentru a nu scadea nr de credinciosi. Si s-a inoculat, de mult, ideea ca un prunc afierosit Domnului te poate scapa de pacate. Acum afierosit are o gama mare de intelesuri: arunca, azvârli, cheltui, consacra, dărui, dedica, destina, devota, hărăzi, irosi, împrăștia, închina, prăpădi, risipi, zvârli.
      http://dexonline.ro/lexem/afierosit/62896
      Agresivitatea bisericii ortodoxe si incapacitatea de a intoarce poporului din ceea ce primeste de la el ne aduce aici. Nu cred ca as putea apartine de alta credinta. Dar ceea ce se intimpla azi cu religia are darul sa te indeparteze. Noi parlamentam aici si fiindca unii isi vad numai de interesul lor ne va aduce in situatia de a mai pierde una din valorile ce ne individualizeaza.
      Biserica practica prozelitism fortat dar nu se ingrijeste NEINTERESAT de nevoile saracilor. Da-i de mincare fara sa il obligi sa se roage. Va ajunge singur acolo daca il va simti pe Dumnezeu. Zarafii ar trebui alungati din templu. Cred ca sintem un popor credincios daca Voronetul a putut fi construit in 4 luni! acum mai bine de 500 de ani! Pacat ca cine ar trebui sa pastreze isi bate joc. "Lasati copiii sa vina la Mine" nu inseamna (cu toate straduintele teologilor!) sa ii aduci cu forta. Or sa vina cind or sa fie pregatiti.
  • +24 (34 voturi)    
    oalelei!!! :D (Joi, 21 februarie 2013, 16:04)

    Codruta N [utilizator]

    Ii astept acu' pe talibanii miorlaitori, incruntati si intoleranti sa spuna ca... ãsta e ungur...! :D

    :)))))))))))
    • -16 (18 voturi)    
      sa spuna (Joi, 21 februarie 2013, 19:31)

      capitan [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Nu faptul ca "asta e ungur" ci ca face parte din Biserica Reformata. Nu prea gasesti unguri ortodocsi, de unde si nemultumirea lui, într-un fel, de predare a ortodoxiei în scoli. :) concurenta peste tot !!!
        #showComment()
    • +1 (1 vot)    
      pai si (Vineri, 22 februarie 2013, 17:51)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      vrei sa zici cumva ca nu-i ungur? :)

      P.S.
      ungur, ne-ungur, domnul acesta greseste afirmand ca o anumita reglementare a orei de religie contravine acelui principiu constitutional anuntat.
      (atentie va rog, nu vreau sa polemizez pro sau contra religiei in scoala, nici daca parintii trebuie sau nu sa faca o cerere, indiferent care).
      vreau doar sa spun ca, daca ar avea dreptate,
      atunci ar trebui sa devina facultative
      toate materiile de la scoala, ba mai mult,
      chiar scoala insasi, nu-i asa?
      pentru ca acel articol vorbeste despre dreptul parintilor de a-si EDUCA copiii dupa bunul plac.
      si atat.
      nu vad cum acel articol ar face deosebire intre DISCIPLINA numita religie si DISCIPLINA numita, de exemplu, matematica.
      nici daca religia, sau orice altceva, ar fi 100% obligatorie in scoala,
      acel articol din constitutie nu ar putea fi adiacent respectivei situatii.
      a, ca domnului Asztalos, sau mie, sau altcuiva, i s-ar parea (mai?) corecta o anume reglementare a unui anume aspect al procesului de invatamant,
      desigur, sa fie primit.
      insa indiferent de pozitie, acel articol din constitutie nu vine in sprijinul nostru.
  • +21 (27 voturi)    
    foarte bine!! (Joi, 21 februarie 2013, 16:11)

    Codruta N [utilizator]

    Incepand din luna mai (sa zicem) fiecare scoala sa afiseze EXPLICIT o lista cu orele optionale pe care le ofera, (minimum 5, dintre care MINIMUM una care sa aiba ceva referitor la "estetica / arta" MINIMUM una referitoare la "stiinta" si MINIMUM una la "competente practice" - ceea ce era, pe vremuri, "lucrul manual") - si sa le solicite parintilor sa aleaga doua dintre ele (pe sistem "grila", adica bifand optiunile)!
    Dupa aia, sa le prelucreze cinstit (pana prin august) si sa anunte: "avem X optiuni pt. cutare, Y pt. cutare samd." - si sa le aleaga pentru anul scolar care incepe pe cele cu numarul cel mai mare de optiuni!

    CE atata vrajeala?? Lucrurile se pot aranja si limpezi cat se poate de simplu!!
    Da' unde nu-i minte (si nici dorinta!) - ce sa le ceri la asa-zisii "pedagogi"?!
    • +6 (10 voturi)    
      loool (Joi, 21 februarie 2013, 19:47)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      raman profii-popi fara job!!
        #showComment() #showComment()
  • -24 (32 voturi)    
    Competenta (Joi, 21 februarie 2013, 16:13)

    Un cititor [utilizator]

    L-as intreba pe acest stimat domn daca a fost ales sau numit in aceasta functie. Si eu , ca simplu cetatean , pot sa am pareri despre lucruri. Insa in momentul in care reprezint statul roman ( nu Europa, nu alt stat ,nu comunitatea gay , nu alt grup de interese), trebuie sa prezint o pozitie oficala a acestui stat. Ce parere aveti d-le prim ministru si d-le "parlamentul Romaniei"?
    • +11 (17 voturi)    
      numit sau ales sau ce mai vrei tu (Joi, 21 februarie 2013, 18:05)

      florinelul [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      omule, ai vrea sa se faca alegeri generale si pt postul de presedinte al consiliului de combatare a discriminarii? vrei sa nu mai ai o duminica libera - sa fie cate un scrutin pe saptamana ca sa ii numim noi pe toti?
      religia e frumoasa in familie si in biserica. daca o aduci in scoala - (1) copilul o sa o trateze cu acelasi dispret ca pe orele de matematica, ba chiar risca sa-si piarda credinta fie din cauza colegilor fie din cauza neprofesionalismului profesorului (si crede-ma, am avut si eu ore de religie si m-au ajutat la fel de mult ca pauzele); (2) ajungem la intrebarea cum poti sa notezi "credinta" unui elev - ce sistem de calificative poti tu ca profesor sa asociezi religiei?
      daca ar fi optional dintr-o gama variata de materii optionale, n-as avea absolut nimic impotriva. fiecare isi alege drumul in viata. nu-ti ajunge ca tu ca parinte ii dictezi copilului tau inclinatiile, vrei sa ti le impuna si statul, sau cum?!
        #showComment()
  • +22 (28 voturi)    
    discriminare in 2 pasi (Joi, 21 februarie 2013, 16:18)

    un dac [utilizator]

    sa vedeti ce discriminati sunt acei copii care nu frecventeaza orele de religie din varii motive. religia in scoli devine o rampa de lansare pentru diferentiere, pentru copiii "asltfel", pentru intrebari, pentru detasari, pentru priviri curioase (ca sa fiu eufemistic).

    Domnule Asztalos, fac un apel catre dvs: cercetati fenomenul discriminarii in scoala mai profund, religia este doar cireasa de pe tort. discriminare inseamna mult mai mult decat etnie sau cult, iar dvs stiti acest lucru prea bine din functia pe care o ocupati.
  • +14 (18 voturi)    
    Varianta (Joi, 21 februarie 2013, 16:25)

    Sani [utilizator]

    Cred ca mai degraba ar trebui revizuita programa si obiectivele orelor de religie (ex: Mitologia si Religia universale).
    Aceasta ar putea ramane obligatorie in noua structura dar doar in liceu!
    In ciclul primar si gimnazial inlocuita cu ore de sport, lectura, etc...

    Doar profesorii sa poata preda religia. In principiu cei de istorie.
  • +20 (22 voturi)    
    in plus (Joi, 21 februarie 2013, 16:34)

    ala_ [utilizator]

    Materia religie trebuie sa fie de obiect de studiu, nu devotional.
    la ora de religie de la scoala, elevii nu trebuie invatati cum sa se roage. Asta se face acasa, sau la biserica. La scoala trebuie studiata nu practicata religia.

    Materia religie este controversata, mai ales in lipsa unei alternative precum istoria religiilor.
    Deasemenea, multe dintre lucurrile care sunt inclusiv in manualele de religie sunt idioate si gresite. Induc frica (de iad), introduc elemente precum minunea ca o certitudine, si alte asemenea...Si este grav pentru ca vorbim totusi de copii care nu pot sa-si dea seama...
    Nu in ultimul rand, la clasele mai mari, este controverstat faptul ca elevul nu poate decide pentru el daca vrea sau nu sa studieze materia asta.
    Va puteti imagina un elev de clasa a 12-a, sau mai mic, obligat sa se roage pentru ca parintii lui sunt credinciosi si nu au vrut sa-i scrie o cerere prin care sa fie scutit de aceasta materie? Sunt multe cazuri de copii necredinciosi, carora religia li se pare o greseala si care sunt totusi fortati sa participe si santajati cu nota care li se da.
    • -2 (14 voturi)    
      completez (Joi, 21 februarie 2013, 18:47)

      Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui ala_

      Până la urmă și istoria este o disciplină cam neclară și ambiguă în unele aspecte, iar câteodată chiar trucată. Constat azi că există lucrări științifice care contrazic documentat faptele istorice prezentate în școală ca adevărul absolut. Acelați lucru se poate spune, în alte proporții, despre literatură și biologie - percepția valorii și adevărului științelor "inexacte" se schimbă cu timpul.

      Educația religioasă nu are ce căuta în școli publice, sunt de acord, dar studierea religiilor majore, actuale și trecute, este foarte importantă doar și pentru înțelegerea și respectarea celui de lângă tine. Aici, majorității comentatorilor i-ar fi fost de un real folos acest studiu.

      Credința religioasă poate părea stupidă în multe circumstanțe, dar consecințele existenței ei sunt variate, nu doar reprobabile, dar și salutare - nu puține. Un studiu științific obligatoriu la nivelul de înțelegere al fiecărei grupe de varstă, și nu un studiu de practicare, nu poate fi decât benefic pentru individ și comunitate.
        #showComment()
  • +21 (27 voturi)    
    corect! (Joi, 21 februarie 2013, 16:34)

    corvus coraX [utilizator]

    Mi se pare absolut logic, mai ales ca legea spune că religia este o0 materie facultativă. În sfârşit cineva ia taurul de coarne. Urmează reacţii le fireşti ale BOR cum este atacată fiinţa spirituală şi naţională a poporului român, mai ales ţinând cont de etnia domnului Asztalos. Felicitări domnule!
  • +19 (25 voturi)    
    corect (Joi, 21 februarie 2013, 16:38)

    grongobar [utilizator]

    absolut corect,suntem si trebuie sa ramanem un stat laic
  • -21 (25 voturi)    
    /// (Joi, 21 februarie 2013, 16:38)

    office1219408788750 [utilizator]

    Asta ca sa vedeti cat de mare este ura impotriva ortodoxismului...sunt sigur ca nu e crestin ortodox si nici macar crestin acest Csaba Asztalos.... o fi fost ateu sau agnostic ca e la moda...ce spune credinta ortodoxa...ca nu poti sa slujesti la doi stapani si lui Dumnezeu si lui Mamona...faptul ca sunt si cazuri de coruptie in biserica asta nu justifica atacurile asupra ei...ne dor degetele sa facem o cerere sau ura este mai mare si interesele de asemenea....probabil se vrea sa avem baruri si discoteci ca in Anglia...la suflet nu se mai gandeste nimeni? ...am observat in ultimul an un atac concertat la adresa bisericii si a crestinatatii...nu e admisibil...asta pe fondul delasarii si starii de lasa-ma sa te las din Romania am ajuns sa ne calce in picioare traditiile, ne-am lasat saraciti, umiliti si injurati in toata lumea...CINE ARE ACEST INTERES?
    • +20 (24 voturi)    
      Desigur.. (Joi, 21 februarie 2013, 18:46)

      urfe [utilizator] i-a raspuns lui office1219408788750

      Atat de mare, puternic si coordonat atacul, incat BOR primesti mai multi bani decat cercetarea in Romania.
      Apoi ne miram ca nu avem forta economica de a lupta cu industria produsa de facultati de renume.

      Atat de mare si puternic, incat avem mai multe biserici decat scoli, facultati, azile, orfelinate, centre de valuntariat si spitale - toate la un loc.
      Apoi ne miram ca avem o problema de imagine, ca ne uitam istoria si traditia, ca nu ne putem integra o anumita minoritate, ca nu ne asteptam la o batranete decenta.

      O tara cu peste 95% credinciosi, si totusi BOR este victima - nu lipsa noastra de prioritati reale.
  • +24 (30 voturi)    
    Bravo, d-le Csaba Asztalos ! (Joi, 21 februarie 2013, 16:49)

    AlisCuPar [utilizator]

    Mai exista si oameni cu o gandire normala in tara asta, nu numai habotnici cu mentalitate de Evul Mediu. Si acum urmeaza habotnicii cu ciomegele...
  • +23 (27 voturi)    
    despre dreptul la libertatea constiintei (Joi, 21 februarie 2013, 17:18)

    0m [utilizator]

    hahahaha ... BOR nu cred ca e de acord cu acest drept;
    Parca ii si aud cum spun: "Libertatea constiintei este ocrotita de insusi bunul Dumnezeu"
  • +19 (23 voturi)    
    Finalmente... (Joi, 21 februarie 2013, 17:24)

    predel [utilizator]

    ...s-a sesizat. O sesizare la CCR?
  • +19 (27 voturi)    
    nu se poa'... (Joi, 21 februarie 2013, 17:25)

    dagenia [utilizator]

    ... a avut cineva curajul sa se puna rau cu biserica ?!
    dupa ce ca iau spaga de la toti enoriasii, salariul de la stat, cutia milei, plocoane de la cei mai amarati (acatistele, parca) si spaga impamantenita cu ulei, zahar, prosoape - le mai trebuie si sa fie pedagogi, ca sa-i indobitoceasca pe-aia "noi" ... mai bine s aprevii (desteptaciunea, independenta) decat sa vindeci ... "eppur si muove" - oricat ati vrea voi, monstrilor, sa ii tineti pe oameni pe loc sau sa-i duceti inapoi cu sute de ani, exista unii care vor lupta pentru dreptul de alegere al copiilor lor ... asa cum si papa a ajuns in romania, impotriva vointei indoctrinatilor, inapoiatilor si prea-ne-desteptilor care conduc BOR
    c...sii de parlamentari nu au avut si deja i-au tras popii-chiriasi-pe-terenul-parlamentului de urechi ca ii deranjeaza ...
    • +6 (6 voturi)    
      pai, na! (Joi, 21 februarie 2013, 20:49)

      codrutza [utilizator] i-a raspuns lui dagenia

      Daca nu-i indobitocesc de mici, pe masura ce noi, astia "mari" mai imbatranim si ne mai ducem iar astia micii vor creste, popimea din CE o sa-si mai ia banu'?

      IA uitati-va, numai, CE salariu are afaceristul Daniel! La CE ii trebuie ATATIA bani, daca, asa cum smiorcaie toti, "ortodoxia inseamna smerenie"??!!

      CE face cu ei? se duce la carciuma?Aduna "comori pe pamant"?!

      ???
  • +14 (20 voturi)    
    In sfirsit! (Joi, 21 februarie 2013, 17:29)

    suk-yi [utilizator]

    Sper sa aiba si vreun efect interventia dvs, pentru ca intr-adevar, in ultima vreme este incalcat frecvent dreptul la intimitate privind apartenenta religioasa.
    Inca de la recensamint s-a vazut ca totusi, ceva nu este in regula, cind atita lume s-a opus la aparitia acelor intrebari aiurea; acum chiar se forteaza nota cu insistenta asta de a-ti "dezinscrie" copilul. E o foarte mare problema practica: de indata ce vei face asta, restul copiilor il vor izola pe al tau, si asta va constitui o mare problema pt el pe tot parcursul scolii.
    Pur si simplu nu e normal ca statul sa te supuna curiozitatilor de tot felul ale celorlalti; degeaba e trimbitata toleranta crestina, pt ca ea e minima spre inexistenta - intrebati-i pe cei care sunt pocaiti sau Martorii lui Iehova cam cit de bine tolerati se simt. Si nu sunt chiar asa minoritari cum se spune, ca in Moldova numai sunt sate intregi de catolici, pocaiti, etc.
    • -7 (9 voturi)    
      Nu-i chiar asa (Joi, 21 februarie 2013, 20:03)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui suk-yi

      Fii sigur ca in satele de catolici se face religie catolica, iar in cele de pocaiti religie protestanta. Dintre toti astia care va plangeti nu cred ca este unul practicant al unei alte religii. Ori sunteti atei, ori ortodocsi nepracticanti.
  • +11 (19 voturi)    
    si acum incepe distractia (Joi, 21 februarie 2013, 17:39)

    adrian_rolland [utilizator]

    Vor sari talibanii ortodocsi ca dl Csaba Asztalos este un ateu care ar trebui sa se duca in Ungaria sau in Coreea de Nord si ca ei sunt majoritari si la cine nu-i convine sa plece in masa.
  • +5 (5 voturi)    
    bune practici europene: 1720 (Joi, 21 februarie 2013, 17:44)

    MarianStas [anonim]

    http://adevarul.ro/educatie/scoala/1720-1_510d7b404b62ed5875cbea17/index.html
  • +10 (18 voturi)    
    ma bucur... (Joi, 21 februarie 2013, 17:53)

    m12 [utilizator]

    ... ca cineva a luat initiativa si ca exista cititori neindoctrinati. Mai exista speranta...
    • -8 (12 voturi)    
      Sunt curios (Joi, 21 februarie 2013, 19:44)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui m12

      Dumneata ce afiliere religioasa ai? Daca esti ateu, nu e de mirare ca ii consideri indoctrinati pe cei care-si iau in serios religia. Daca esti credincios, tu cum iti indoctrinezi copilul, daca nu la scoala?
        #showComment()
  • -7 (11 voturi)    
    Câteva comentarii "reacţionare" (Joi, 21 februarie 2013, 19:43)

    A.Panoiu [utilizator]

    1.Este înspăimântător cât de facil şi de ipocrit pun problema Dl. Csaba şi comentatorii "open minded" anteriori.Eu întreb: putem vorbi,oare, de libertate în cazul copiilor? Ei nu sunt şi nu pot fi liberi!Nu se pot întreţine singuri,nu au nici cunoştinţele, nici maturitatea fizică şi psihică necesare pt.a se descurca.E uşor de imaginat ce ar alege un copil între a merge la şcoală şi la joacă,între a face sau nu o injecţie salvatoare, între a mânca sănătos sau junk...Copiii depind covârşitor de părinţi,societate,şcoală.
    2.Ca urmare,problema trebuie pusă altfel:au părinţii dreptul, în România, să determine educaţia religioasă a copilului lor?Textul citat mai sus din Legea educaţiei arată că da.Codul Civil o confirmă la nivel de principiu(art.491 al.1):"Părinţii îndrumă copilul, potrivit propriilor convingeri, în alegerea unei religii, în condiţiile legii, ţinând seama de opinia, vârsta şi de gradul de maturitate ale acestuia, fără a-l putea obliga să adere la o anumită religie sau la un anumit cult religios".Dar,dacă nimeni nu oprimă religios pe nimeni în România,aş întreba româneşte:"Ce mai chichirez gâlceava?!".Păi,poate pentru că,dacă nu sunt,nu cred şi nu am nimic,îmi e la îndemână să mă legitimez (în ochii mei şi ai lumii) "cancerigen": să atac,să strig,"să muşc şi să rup" - aşa, ca un...regretat actor în viaţă...
    3.Copiii noştri nu mai citesc,nu mai aleargă,nu se mai joacă,devin obezi la trup şi la minte.În loc să ne temem de ce "va ieşi din ei" şi să le oferim alternative viabile la TV,computer şi gadgeturi,ne preocupăm de libertatea lor de conştiinţă,pe care nu le-o contestă nimeni...
    4.E ciudat că, sub comunişti(pe care sper că nu îi regretă prea mulţi dintre cititorii Hotnews!),s-a făcut masiv puşcărie taman pt.principiile beştelite acuma agresiv în numele libertăţii.Hai,mai bine,ca înainte să ne simţim democraţi şi să râdem de "ciomăgarii ortodocşi",să mai citim prin "Jurnalul Fericirii"...
    5.Sunt curios de câte "minusuri" va aduna acest comentariu:)...
    • +4 (4 voturi)    
      cred ca nu ai inteles (Joi, 21 februarie 2013, 21:23)

      ala_ [utilizator] i-a raspuns lui A.Panoiu

      nu copilul trebuie sa aiba dreptul de a alege daca face sau nu religie la scoala...ci parintii.
      Insa in mod automat, un parinte care nu vrea sa-si dea copilul la aceasta ora trebuie in fiecare an sa depuna cereri. De ce sa fie inscris automat? De ce sa nu fie o chestiune pro-activa? Vrei religie, opteaza pt ea ca o materie suplimentara.
      In final, de ce nu sunt si alte materii facultative? In loc de religie copilul sa poata mearge la o ora de arta, lucru manual, istorie a religiilor, etica s.a.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu va preocupati de minusuri intr-un forum (Joi, 21 februarie 2013, 23:48)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui A.Panoiu

      Dl.Csaba a pus angular punctul pe i.

      Si dvs.l-ati pus: "Părinţii îndrumă copilul, potrivit propriilor convingeri, în alegerea unei religii, în condiţiile legii, ţinând seama de opinia, vârsta şi de gradul de maturitate ale acestuia, fără a-l putea obliga să adere la o anumită religie sau la un anumit cult religios". *

      Scrie asadar negru pe alb ca cei care indruma religios copilul sunt parintii si nu scoala. :-)
  • -3 (7 voturi)    
    Disciplina "religie" nu e obligatorie (Joi, 21 februarie 2013, 20:58)

    barbosu [utilizator]

    Cata vreme vom mai avea nevoie de teme false pentru a debita abjectii si a arunca mizerii in stanga si-n dreapta? Toate aceste intoxicari ne indeparteaza de prioritatile reale ale societatii noastre. Credeti ca scoaterea religiei din spatiul public (spre asta se tinde) va creste nivelul de trai al romanului? Orice om normal isi da raspunsul potrivit...
    De unde atata ura impotriva Bisericii??? Religia nu e obligatorie atata vreme cat iti poti retrage copilul fara sa dai nicio justificare...doar faci o simpla cerere.
    Pana la urma, putina decenta si adevar in afirmatii nu strica...
  • +6 (6 voturi)    
    cat de tare te poate blestema un preot ortodox (Joi, 21 februarie 2013, 21:46)

    barnes [utilizator]

    Eram in clasa a X-a si habar nu aveam ce prevede legea despre ora de religie. Stiam doar ca facusem cate o ora in fiecare saptamana de cand am intrat in scoala si pana atunci. Faceam orele nu cu preotul ci cu o absolventa de teologie care implinea 21 de ani si care ne spunea la ore despre cat de importanta e morala crestina, cat de mult trebuie sa respecti Cuvantul Lui Dumnezeu. Ne-a dat 8 lucrari de control cu pasaje din Biblie si ne dadea rugaciuni de invatat pentru acasa. Si chiar le invatam, desi in clasa a X-a puteam spune ca aveam altele pe cap - olimpiade, materie stufoasa, doi ani pana la Bac.
    Ruptura s-a produs insa la discoteca din oras, unde eu si alti colegi ne petreceam unele sambete, dupa ce s-au desfiintat Casa de Cultura si Cinematograful. Acolo, pe ritmul muzicii profa noastra de Religie uita de Cuvantul Lui Dumnezeu si de Morala Crestina. Uita ca suntem elevii ei si dansa lasciv, dupa care se intindea prin cotloanele localului cu diversi barbati, ori elevi mai mari. La scoala totul devenea serios si faceam Religie intensiv. Adica cine nu stia Crezul nu trecea clasa, iar mai tarziu avea sa ne impuna mersul la biserica in fiecare duminica.
    Am fost noua elevi care am luat decizia, impreuna cu parintii nostri, sa nu mai mergem la orele de Religie, pentru ca puteam face suplimentar ore de informatica in loc. Fronda noastra a intors pe dos toata scoala, tot orasul. Au fost patru consilii de administratie si trei intrevederi intre 4 ochi cu preotul, care ne-a amenintat ca vom fi exmatriculati. Am dat toti declaratie ca suntem atei, si ne-a spus ca nu vom mai beneficia niciodata de asistenta religioasa din partea Bisericii, nici noi si nici familiile noastre. Si ca vom fi dati afara din orice biserica din tara. Nu ne-am mai dus la ore si nici dati afara din biserici n-am fost. Am vazut doar cat de jos poate cobori "omul lui Dumnezeu". Iar in timpul orelor de religie am facut informatica...
    • 0 (0 voturi)    
      wow (Vineri, 22 februarie 2013, 15:12)

      ala_ [utilizator] i-a raspuns lui barnes

      nu-mi vine sa cred ceea ce citesc!
      am terminat liceul in 2000, si sunt oarecum rupt de realitatea de azi. Pe vremea noastra, dar chiar si mai tarziu, religia era facultativa. Era o gluma. NIciodata nu si-ar fi permis cineva sa ne ameninte. Si materia religie nu avea nici o legatura cu apartenenta la cult. Daca renunti la materie nu au nici un drept sa te excomunice.
      In locul tau, mergeam mult mai departe...Amenintarile preotului, felul cum ati fost tratati de profesori, etc...
      ce treaba avea profesoara aia sa va oblige sa invatati rugaciuni si sa va conditioneze notele de prezenta la slujbe? Nu este in programa asa ceva. Este un exemplu clar de abuz! Sunt socat, sincer!
  • +1 (1 vot)    
    In numele „tolerantei”, esti condamnat! (Vineri, 22 februarie 2013, 12:38)

    Ge. [utilizator]

    „Prosti ca tine”, „halucinatiile voastre”, „spalat de creier”, „talibani miorlaitori”, „habotnici cu mentalitate de Evul Mediu”... Frumos limbaj si adanc respect pentru celalalt! Cat despre felul in care mass-media manipuleaza, iata un exemplu: „... Nu pot să uit mesajul Ramonei Ursu pe când era redactor şef adjunct la Adevărul de seară, mesaj făcut public de Victor Ciutacu: Va propun sa facem toti, acolo unde avem cazuri similare, materiale cu scandaluri in care au fost implicati preoti. Ideal este sa fie scandaluri sexuale, dar putem baga si altfel de lucrui: batai intre popi, injuraturi, talharii, etc.
    Punem materialele pe site, cu fotogalerii, video, inregistrari audio…ce aveti voi… si va linkuiti toti la materialele facute de ADS Bucuresti despre scandalul homosexual cu minori de la Patriarhie - popa Irineu.” (http://www.george-damian.ro/biserica-ortodoxa-sub-asediu-o-campanie-bazata-pe-minciuni-si-dezinformari-4319.html).
  • 0 (0 voturi)    
    dreptul (Miercuri, 18 septembrie 2013, 20:14)

    y_daddy [utilizator]

    la ce fel de educatie? "Parintii sau tutorii au dreptul de a asigura, potrivit propriilor convingeri, educatia copiilor minori a caror raspundere le revine" si educatia civica intra in clasa asta? De ce imi "indoctrineaza" copilul invatandu-l tot felul de lucruri bune? Pot sa il invat si acasa lucrurile astea acasa. Imi revine raspunderea, nu? Asa zice leagea. Atunci educatia civica de ce e obligatorie?