O metoda de a ocoli conflictul de interese? Doi deputati liberali din Botosani si-au angajat unul altuia copiii la birourile de parlamentar

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Marţi, 19 februarie 2013, 19:42 Actualitate | Esenţial


Verginel Gireada si Costel Soptica
Foto: Colaj foto
Doi deputati PNL din Botosani, Costel Soptica si Verginel Gireada, ultimul fiind condamnat definitiv de Curtea de Apel Cluj la 3 ani de inchisoare cu suspendare pentru abuz in serviciu, si-au angajat unul altuia copiii la birourile de parlamentar "pentru a nu fi acuzati de conflict de interese de catre Agentia Nationala de Integritate (ANI)", scrie Monitorul de Botosani. Contactati de HotNews.ro, cei doi deputati s-au aparat spunand ca nu incalca nici o lege si ca nu vad o problema morala in faptul ca si-au angajat unul altuia copiii la birourile parlamentare.

"Pentru a nu fi acuzati de conflict de interese de catre Agentia Nationala de Integritate (ANI), deputatul Verginel Gireada si colegul sau de partid si de la Camera Deputatilor, Costel Soptica, si-au angajat unul altuia copiii", scrie publicatia locala Monitorul de Botosani.

"Astfel, daca la cabinetul din Botosani al deputatului Costel Soptica lucreaza ca si consilier Andreea Gireada, fiica deputatului Verginel Gireada (...), la cabinetul demnitarului Verginel Gireada a fost angajat ca si consilier pe relatii publice fiul colegului de partid, Razvan Soptica (...)", mai scrie publicatia locala.

Verginel Gireada: "Nu incercam sa ocolim nici o prevedere. Eu imi aleg consilier pe cine vreau"


Contactati de HotNews.ro si intrebati de ce si-au angajat unul altuia copii, cei doi deputati au explicat ca nu considera ca prin actiunile lor au incearcat sa ocoleasca prevederi legale.

"Da, si ce e rau in asta?  Nu incercam sa ocolim nici o prevedere. Eu am cabinet parlamentar si pot alege ce consilieri doresc", a declarat deputatul PNL Verginel Gireada.

Verginel Gireada
Foto: Monitorul de Botosani
"Baiatul pe care l-am ales, baiatul colegului Costel Soptica, este un copil foarte bun, este student, este un profesionist si chiar am nevoie de el la cabinet. L-am avut si in campania electorala si tocmai de aceea l-am luat la cabinetul meu.

Cine vrea sa bata campii, ii las sa-i bata. Aici nu imi alege mie cine pe cine imi iau eu consilier. Aici imi aleg eu, e dreptul meu legal sa-mi aleg pe cine vreau consilier", a mai declarat Gireada.

"Nu ma intereseaza ce spune lumea. Pe mine ma intereseaza ce fac eu ca om si ce fac eu pentru oameni. Eu ca om politic, si ca parlamentar, nu-mi doresc altceva decat sa-mi pastrez verticalitatea si sa fac ceva pentru oameni. In privinta consilierilor este dreptul meu sa mi-i aleg. Daca crede cineva ca imi poate impune cineva niste consilieri, se inseala", a mai declarat deputatul liberal din Botosani.

Verginel Gireada, deputat ales in Botosani si intrat in atentia presei pentru ca a fost condamnat definitiv la trei ani de inchisoare cu suspendare pentru abuz in serviciu, a mai declarat ca nu s-a inteles cu colegul sau Costel Soptica pentru a-si angaja reciproc copiii la cabinetele de parlamentar.

"Nu ne-am vorbit. La PNL, la Botosani, copiii fac parte din Tineretul Liberal, sunt membri de partid activi. Sunt implicati pentru ca si-au dorit. Nu poti sa-i impui unui copil sa participe daca nu-i place. Fiecare isi alege ce vrea sa faca in viata", a mai declarat Gireada pentru HotNews.ro.

Costel Soptica: "Baiatul meu isi doreste si el experienta in politica. Il voi sfatui sa isi doneze indemnizatia"

Celalalt deputat PNL de Botosani, Costel Soptica, a explicat pentru HotNews.ro ca "situatia nu trebuie privita asa, trebuie sa discutam mai in ansamblu".

Costel Soptica
Foto: Camera Deputatilor
"Eu la mine in cabinet am cinci angajati. Nu trebuie privit strict ca lucreaza Gireada sau Soptica sau alt nume. Eu n-am angajat rude, iar decizia fiului meu de a se angaja a fost a sa. El a fost coordonatorul call-center-ului in campanie, a muncit luni si luni de zile si isi doreste pe viitor sa aiba si el o experienta in domeniu", a spus Soptica.

Deputatul mai spune, totusi, ca isi va sfatui baiatul sa renunte la indemnizatia sa de conslier la cabinet parlamentar, sa faca voluntariat.

"Cand ma voi intalni cu el, la sugestia presei locale, ii voi sugera sa isi doneze indemnizatia de consilier, sa faca un voluntariat. Nu ne dorim nici o secunda sa facem prejudicii bugetului de stat. E doar pentru experienta mai multa si pentru portofoliu. Nu mi-am pus niciodata problema ca as vrea sa obtin foloase necuvenite sau... Nici vorba de asa ceva", a mai declarat Costel Soptica.

Angajarea rudelor la cabinetul de parlamentar - o situatie de conflict de interese sesizata constant de catre ANI

In cazul parlamentarilor, in legislatura 2008-2012, Agentia Nationala de Integritate (ANI), potrivit presedintelui Horia Georgescu, a constatat ca nu mai putin de 15 parlamentari au incalcat prevederile Legii 161/2003 si a sesizat Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie cu privire la posibila savarsire de acestia a infractiunii de conflict de interese.

Dosarele trimise in intanta de catre ANI se afla in diferite stadii procesuale, in cazul unora fiind date decizii de confirmare a conflictului de interese, in timp ce in alte dosare conflictul de interese a fost infirmat de catre instanta de judecata.

Printre numele de parlamentari acuzati de conflict de interese in legislatura trecuta pentru ca si-au angajat rudele la birourile parlamentare se numara, printre altii, Oana Mizil (PSD), Sonia-Maria Draghici (PSD), Ioan CIndrea (PSD), Marian Neacsu (PSD), Florin Costin Paslaru (PSD), Vasile Gliga (PSD), Mihai Radan (Minoritati), Stelica Iacob Strugaru (PDL), Andras-Levente Mat (UDMR), Karoly Kerekes (UDMR), Csilla Maria Peto (UDMR), Arpad Pal (UDMR).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5037 vizualizari

  • +24 (26 voturi)    
    Penal raspunsul lui Gireada ! (Marţi, 19 februarie 2013, 19:54)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    De-aia au ajuns in Parlament, ca sunt cei mai tari la smecherii...
    • +6 (6 voturi)    
      intradevar..... (Miercuri, 20 februarie 2013, 7:58)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      .....iar raspunsurile acestor "alesi" sunt palmele peste botul prostilor care i-au ales.
      Degradarea morala in care s-a scufundat tara noastra isi arata roadele.
  • +27 (29 voturi)    
    e cabinetul lui privat? (Marţi, 19 februarie 2013, 19:55)

    c_dragos [utilizator]

    Declarația aceasta d-lui deputat Verginel e aiuritoare:
    Da, si ce e rau in asta? Nu incercam sa ocolim nici o prevedere. Eu am cabinet parlamentar si pot alege ce consilieri doresc.

    E o atitudine tipică pentru parlamentarii români din orice partid, care uită că sunt plătiți regește din banii contribuabilor, că li se deconteză mașini, hotel, protocoale etc.
    Oare anunțul pentru postul vacant de consilier a fost mediatizat? Sincer n-am văzut vreodată anunțuri de angajare la vreun cabinet parlamentar - post plătit din banii publici.
    • +5 (5 voturi)    
      si mai aiuritoare (Miercuri, 20 februarie 2013, 10:56)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui c_dragos

      e aialalta declaratie: "Eu ca om politic, si ca parlamentar, nu-mi doresc altceva decat sa-mi pastrez verticalitatea" ...
      zice Verginel, condamnat definitiv pentru coruptie !!!
    • +2 (2 voturi)    
      OK (Miercuri, 20 februarie 2013, 11:37)

      Ana Armanca [utilizator] i-a raspuns lui c_dragos

      Lasă că nici cu Costel Soptica nu mi-e ruşine! "Eu mai am la cabinet cinci angajaţi", dar cu ce sărăcie se ocupă atâţia angajaţi?! Ce fac ei? Să nu-mi spuneţi că stau de vorbă cu oamenii. Ce pot ei rezolva stând de vorbă?!
  • +24 (26 voturi)    
    !!! (Marţi, 19 februarie 2013, 19:56)

    CMD [utilizator]

    Javre penale!!


    http://capitalismpepaine.wordpress.com/carta-libertatii-fiscale/
  • +14 (18 voturi)    
    DESFIINȚAȚI: (Marţi, 19 februarie 2013, 19:57)

    TimantiusRaptor [utilizator]

    ANI, DNA, Procuratură și orice fel de justiție în general!
    Să-și poată hrăni beizadelele aleșii noștri (ăia de 70% - care nu-s cu nimic altfel decât ăia pe care i-au înlocuit!)...
  • +17 (21 voturi)    
    Deci, se poate (Marţi, 19 februarie 2013, 19:59)

    corvus coraX [utilizator]

    Poate că într-un final, vor face și schimb de neveste. Gireadă și Șoptică, lol!
  • +17 (19 voturi)    
    hahaha (Marţi, 19 februarie 2013, 20:11)

    sucaa [utilizator]

    cu mostrele astea de liberali o sa ajungem s-o regretem si pe udrea, ca tot este si ea in centru atentiei zilele acestea :)
    exemplu de "corectitudine" si "respect" de la liberalii crizelului. mai sunt si impertinenti: "Aici nu imi alege mie cine pe cine imi iau eu consilier. Aici imi aleg eu, e dreptul meu legal sa-mi aleg pe cine vrea consilier"
    de ce nu si-o alege pe nevasta-sa daca tot este dreptul lui si nu are voie nimeni sa-i spuna pe cine sa aleaga?
    mda... nesimtire crasa marca usl!
  • +9 (11 voturi)    
    Ce etic si tipic romanesc (Marţi, 19 februarie 2013, 20:27)

    DanXP [utilizator]

    De ce romanii tot cauta tot felul de mijloace de a fura sistemul? Intelegeam ca in companii private sa vii cu rude daca e firma ta si nu e cotata la bursa, dar nesimtitii astia intrec masura. Pe langa ca sunt locuri platite de stat.. Adica de banii tuturor, parazitii astia din parlament ocupa cu toti necoptii cu masini de fite locuri importante care ar mai putea schimba si tara asta. Ar trebui sa fie schimbati toata clasa politica ca s-au infiltrat in toate domeniile.
    • 0 (0 voturi)    
      Singura solutie (Miercuri, 20 februarie 2013, 16:20)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui DanXP

      Singura solutie pt Romania in momentul asta e sa externalizam toata clasa politica: angajam parlamentari si senatori din UE, fara nici un roman!

      Cred ca iesim si mai ieftin daca am angaja parlamentari britanici, germani (exclus greci :) )... carcotim cu ce suma din banii publici sunt platiti astia, dar suma reala depaseste imaginatia !
  • +9 (11 voturi)    
    Escroci pe fata (Marţi, 19 februarie 2013, 20:45)

    Vasile375 [utilizator]

    Cine spune ca isi pastreaza verticalitatea doi escroci ca foarte multi dintre cei alesi in parlament. Pai daca nu ocoleau legea si erau asa de capabili de ce nu si-au angajat proprii copii la cabinetele lor. Vai de tara asta! Oricum si asta este conflict de interese pe fata!!!
  • +16 (18 voturi)    
    Genial! (Marţi, 19 februarie 2013, 20:53)

    BenHur [utilizator]

    Un individ condamnat definitiv la 3 ani cu suspendare pentru abuz in serviciu "nu doreste altceva decat sa isi pastreze verticalitatea!" Absolut genial! L-as banui de un sarcasm dus la extrem, insa mai degraba cred ca Verginel face o tentativa serioasa de a incerca sa ne convinga de "verticalitatea" sa. Kafka!
    • +6 (8 voturi)    
      nu mai mira pe,nimeni (Miercuri, 20 februarie 2013, 0:46)

      toubib [utilizator] i-a raspuns lui BenHur

      Cand alegi parlamentar pe un combinator condamnat la puscarie e treaba de mirare daca se face om cinstit, nu daca continua cu manariile
  • +5 (7 voturi)    
    Dupa chipul ... (Marţi, 19 februarie 2013, 21:24)

    Dani.El [utilizator]

    ... si asemanarea stapanilor (antonescu, patriciu & co) si a "pretinilor" de usl. Desi, tare mi-e mie ca nici ceilalti nu-s mai buni cu nimic!
  • -7 (7 voturi)    
    Ei n-au absolut nici o vina (Marţi, 19 februarie 2013, 21:34)

    AliB [utilizator]

    Vina e a sistemului care nu reuseste sa-i opreasca.
  • +6 (8 voturi)    
    asa (Marţi, 19 februarie 2013, 21:37)

    gopo111 [utilizator]

    aruncate-ai in cap de pe verticalitatea ta, gunoaie politice ce sinteti
  • +2 (2 voturi)    
    The Liberalos (Miercuri, 20 februarie 2013, 7:30)

    FeisBuk1 [anonim]

    "Nu te intreba ce poate face famiglia pentru tine,ci ce trebuie tu sa faci pentru famiglia ta."

    Din istoria familiilor Soptica & Gireada.
  • +3 (3 voturi)    
    Bine fac ! (Miercuri, 20 februarie 2013, 8:30)

    mircea_cjn [utilizator]

    Chiar asa, bine fac acesti suspendati !
    Populimea a alergat si i-a votat aproape in unanimitate pe acesti penali. Pofta buna !
  • +2 (2 voturi)    
    verginel gireada (Miercuri, 20 februarie 2013, 9:12)

    obrigado [utilizator]

    Baaaiii verginel inteligentule,

    Esti un egocentrist penal dovedit care isi bate joc de contribuabili.Sigur tu confunzi linia verticala cu cea orizontala sau cu semnul intrebarii.Ceea ce este legal nu este intotdeauna si moral sau drept.
    Te-ai dus in politica doar sa parvii.
    ASA SA ITI AJUTE DUMNEZEU !!!
    Probabil daca spuneai chestiile astea la rusi ,te gaseau intr-un butoi cu beton peste tine.
    Sa stii ca n-am gresit cand am scis numele tau cu litera mica.
  • 0 (0 voturi)    
    EU CRED CA S-AU MOLIPSIT DE LA TATAL LUI EBA (Joi, 21 februarie 2013, 0:25)

    dincannes [utilizator]

    Dacà Presedintele a fàcut-o, a dat exemplu.
    Pestele de la cap …