Steagul secuiesc, arborat pe Parlamentul Ungariei. Vicepremierul maghiar: Folosirea simbolurilor etnice constituie un drept fundamental

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 15 februarie 2013, 18:55 Actualitate | Esenţial


Steagul secuiesc a fost arborat, vineri, pe Parlamentul Ungariei, ca "simbol al solidaritatii nationale", informeaza agentia de stiri MTI citata de Mediafax. Intr-un comunicat dat presei vineri, Ministerul roman al Afacerilor Externe isi manifesta regretul fata de faptul ca "autoritatile ungare continua gesturile simbolice de natura sa provoace opinia publica romaneasca".

Presedintele Parlamentului ungar, Laszlo Kover, a initiat ceremonia de arborare a drapelului cu ocazia sesiunii plenare a deputatilor de etnie maghiara din Bazinul Carpatic.

Vicepremierul Zsolt Semjen a declarat ca folosirea simbolurilor etnice ale oricarei comunitati constituie un drept fundamental al omului, multumind tuturor oraselor ungare care au arborat steagul secuiesc.

Referindu-se la recenta disputa dintre Ungaria si Romania privind arborarea drapelului secuiesc, Semjen a subliniat ca Budapesta "nu a dorit amplificarea tensiunilor cu Romania".

MAE precizeaza ca "aceasta conduita contravine celor convenite in cadrul discutiilor recente dintre cei doi ministri ai afacerilor externe ai Romaniei si respectiv, Ungariei. De altfel, intr-o scrisoare transmisa in cursul zilei de azi, 15 februarie 2013, ministrului afacerilor externe roman, de catre omologul sau ungar, Janos Martonyi, acesta a reconfirmat faptul ca 'implicarea comuna a celor doi ministri a avut un efect linistitor in privinta tensiunilor create.'".

Potrivit comunicatului de presa, Guvernul Romaniei va continua, in acest context, sa actioneze cu aceeasi consecventa pe linia promovarii Parteneriatului Strategic bilateral si asteapta ca si partea ungara sa actioneze in acelasi spirit.

Totodata, Guvernul Romaniei va aplica, in continuare, cu strictete, legislatia nationala pe intreg teritoriul Romaniei, inclusiv in ceea ce priveste utilizarea publica a insemnelor, mai informeaza MAE.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2144 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    Nepasare (Vineri, 15 februarie 2013, 19:09)

    nano2k [utilizator]

    Cat timp se limiteaza la gesturi simbolice cred ca ungurii tb tratati cu nepasare si raceala. E treaba lor ce arboreaza pe cladirile lor. Daca nu le place steagul Ungariei, sa arboreze steagul piratilor din partea mea...

    Eh, cand incep sa actioneze, atunci e altceva...
    Ideal, presa romaneasca ar trebui sa ii ignore cat mai mult posibil, nu facem decat sa agitam spiritele mai incinse de ambele parti, ceea ce este si scopul declarat al unor astfel de gesturi.
    • +9 (13 voturi)    
      OK (Vineri, 15 februarie 2013, 20:12)

      Ana Armanca [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      Ungurii trebuie trabaţi cu nepăsare. Dar unde în istorie ai auzit de Ţinutul secuiesc sau de steagul secuiesc?
      Să-şi arboreze ce steaguri doresc pe casele lor, pe clădirile culturale, dar nu pe cele care reprezintă instituţii de stat.
      Aici vreau TOLERANŢĂ ZERO!
      Şi să învăţăm istorie, să nu ne lăsăm manipulaţi de alegerile din Ungaria.
      La recensamantul din 1992 s-au declarat secui 831 de persoane. La cel din 2002, doar 150! Secuii nu sunt maghiari (fino-ugrici). Ei sunt o populaţie turanica, care a fost asimilata cultural de maghiari. În vechea Transilvanie a existat un Ţinut al secuilor, dar din 1867, dupa instaurarea monarhiei dualiste austro-ungare, a fost desfiinţat chiar de administraţia maghiara. Din 2006 maghiarii (tocmai ei!) vorbesc din nou de un Ţinut al secuilor, pe care îl revendica în numele unui popor a carui tragedie, pierderea identitaţii naţionale, au provocat-o.
      • +1 (1 vot)    
        Mda... (Vineri, 15 februarie 2013, 20:40)

        timco [utilizator] i-a raspuns lui Ana Armanca

        Scuze, mai exact cand au asimilat ungurii pe secui?
        Exista texte scrise de secui din secolul 17 in care scriau ungureste, aveau nume unguresti, siii... nu exist absoult nici o dovada fizica ca ar i existat o limba separata "secuiasca".
        A spune despre un secui ca nu e maghiar e la fel cum ai spune despre un oltean sau vlach ca nu e roman.
        (Si daca vrei sa aduci ca si argument Unio Trium Nationum - mai citeste despre conceptul de "Natiune" in evul mediu.)
  • +7 (13 voturi)    
    Cladirea lor, tara lor! (Vineri, 15 februarie 2013, 19:25)

    BenHur [utilizator]

    E cladirea lor, in orasul lor, in tara lor. Pot sa puna ce steaguri vor. Pot sa-si puna si lejeria intima (evident, cu stegulete imprimate pe ea) la uscat, daca asta le gadila nationalismul. Cladirea lor, in tara lor.
    Dpdv dimplomatic, e totusi aberant sa declari ca "nu doresti amplificarea tensiunilor", cand tu faci repetate gesturi TOCMAI pentru a amplifica tensiunile.
  • -2 (10 voturi)    
    Diverse state: (Vineri, 15 februarie 2013, 19:26)

    timco [utilizator]

    Germnia (steagul turcesc): http://en.wikipedia.org/wiki/File:Selimiye-Moschee-L%C3%BCnen-4-2009-0084.JPG

    Moldova (steagul gagauz): http://moldovaoffrecord.files.wordpress.com/2012/06/obraz-1202.jpg

    Finlanda (steagul sami):http://finland.fi/finfo/images/start_pics/sami1.jpg
    • +1 (1 vot)    
      Diverse state 2: (Vineri, 15 februarie 2013, 20:33)

      timco [utilizator] i-a raspuns lui timco

      Ungaria (steagul Romanesc):
      http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/560103_205633486227834_1597308658_n.jpg

      Ungaria(steagul sarbesc):
      http://kitekinto.hu/kep.php?id=39918%22%22%22

      Iraq(steagul kurzilor): http://img.timeinc.net/time/daily/2009/0903/arab_kurd_0323.jpg
  • +3 (13 voturi)    
    brânză, barză, strugure (Vineri, 15 februarie 2013, 19:34)

    Mazeta [utilizator]

    Au dreptate ungurii. Este dreptul lor să arboreze ce steaguri vor pe propriile instutuții, începând cu cele ale minorităților sexuale.
  • -1 (9 voturi)    
    si? (Vineri, 15 februarie 2013, 19:46)

    un [utilizator]

    Inainte sa vad vreun comentariu /%!+""%/ , va atrag atentia ca vorbim despre un steag arborat pe PARLAMENTUL UNGARIEI si nu al Romaniei...
    Au dreptul sa arboreze si harta Ungariei Mari daca vor, "voi" nu aveti ce comenta... clar?
  • +12 (18 voturi)    
    opinca (Vineri, 15 februarie 2013, 19:58)

    cenzuratul [utilizator]

    asta-i cladirea aia pe care a fost arborata si o opinca?
    • -1 (1 vot)    
      da (Vineri, 15 februarie 2013, 20:32)

      Adrian P. [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      ..si am o banuiala ca au schimbat gaura in care l-au infipt..
  • +8 (14 voturi)    
    "Folosirea simbolurilor etnice..... (Vineri, 15 februarie 2013, 19:58)

    translativus [utilizator]

    ....constituie un drept fundamental"
    Alta magarie politicianista cu care guvernul ungar incearca sa isi acopere fundul gol al dezastrului economic in care si-a impins propriii cetateni.
    Acelasi sistem politic, aceleasi magarii, aceleasi rezultate.
  • 0 (8 voturi)    
    Si ce daca ! (Vineri, 15 februarie 2013, 20:09)

    banateanul. [utilizator]

    Domnilor ,cui sta in drum un steag arborat pe ori ce ; pe o institutie, pe un port drapel, pe un pom sau stiu eu unde ?si mai ales intrun alt stat, lasati respectivul steag drapel sau ce o fii, sal bata vantul sal ploua sa.....stiu eu ce, MAI OCUPATIVA DE TREBURI MAI STRIGENTE SI MAI IMPORTANTE !
    • 0 (2 voturi)    
      hmm.. (Vineri, 15 februarie 2013, 20:45)

      Adrian P. [utilizator] i-a raspuns lui banateanul.

      ca sa te credem, trebuie mai intai sa-ti revizuiesti gramatica..
      • +1 (1 vot)    
        Mersi (Sâmbătă, 16 februarie 2013, 8:41)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Adrian P.

        de observatie si de sfatul tau , Profesore !
  • +3 (9 voturi)    
    corect! (Vineri, 15 februarie 2013, 20:12)

    amycus [utilizator]

    ar merge si o opinca...
    • +1 (1 vot)    
      de acord ! (Vineri, 15 februarie 2013, 21:19)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui amycus

      dar ca emblema U.S.L.!
  • -1 (7 voturi)    
    Problema (Vineri, 15 februarie 2013, 20:16)

    V.R. [utilizator]

    Dar ce ne facem noi, ca orice steag am arbora pe Parlamentul nostru, e atat de minuscul in comparatie cu cladirea de-a dreptul colosala? Volumul imens al cladirii ocupa tot campul vizual, steagurile de pe Casa Poporului fiind doar niste punctisoare ce pot fi cu greu zarite.

    In schimb, cladirea parlamentului din Budapesta este proiectata dupa modelul celui britanic, steagurile arborate fiind usor de zarit pe turnurile centrale ale aripilor cladirii.
    • 0 (2 voturi)    
      :) (Vineri, 15 februarie 2013, 20:30)

      owl [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      daca erau destepti, arborau si steagul Romaniei...
    • 0 (2 voturi)    
      care e legatura? (Vineri, 15 februarie 2013, 20:38)

      Adrian P. [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      asa, si? tot acolo a stat infipt si steagul lui Bela Kun, dupa model sovietic, pe turnurile lor model englezesc.
  • 0 (2 voturi)    
    Flags (Vineri, 15 februarie 2013, 20:32)

    Trojan.H [utilizator]

    Ar fi numai buna acum o firmulita care sa vinda steaguri de orice fel, pe care sa ni le punem cu totii acasa, la fereastra, pe institutii publice, statui, poduri, etc...
    Personal, la fereastra mea as vedea, pe linga steagul Romaniei, si un steag al FC Barcelona, lipit de unul Ferrari.
  • 0 (2 voturi)    
    steagul romanesc (Vineri, 15 februarie 2013, 21:01)

    Zeroth [utilizator]

    Dl vicepremier, daca voiati sa le dati peste nas romanilor si sa le aratati cat sunteti de europeni si toleranti cu minoritatile cum va pretindeti arborati steagul romanesc.
    Asa, e ca si cum pe Parlamentul romanesc s-ar arbora drapelul romanilor din Ukraina. Nimic deosebit
  • +2 (4 voturi)    
    Rezultat (Vineri, 15 februarie 2013, 21:17)

    glasss_cj [utilizator]

    Ca si roman stabilit in strainatate urmaresc cu mult interes aceasta tiganie care a ajuns in presa internationala ca si "razboiul steagurilor". Imi pare rau sa zic dar pana acum Romania-Ungaria sta la 0-1. Daca s-ar fi gandit cineva sa arboreze respectivul steag (macar pentru cateva ore) pe Casa Poporului am fi vazut sfarsitul scandalului intr-un stil elegant. Dar din pacate nu te poti astepta la solutii elegante in Romanistan...