Scandalul carnii de cal: Un comerciant olandez ar putea fi pionul central

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 14 februarie 2013, 8:13 Actualitate | Esenţial


Un comerciant de carne olandez ar putea fi suspectul-cheie in scandalul carnii de cal vanduta drept carne de vita in Europa, in urma informatiilor ca el a fost condamnat, anul trecut, pentru comercializarea de carne de cal etichetata drept carne de vita. El a spus ca romanii au etichetat intotdeauna corect marfa pe care a cumparat-o de la ei, relateaza The Guardian intr-o ancheta la care a contribuit si RISE Project.

Vorbind exclusiv pentru publicatia britanica, Jan Fasen, directorul societatii olandeze Draap Trading Ltd, a confirmat ca el a cumparat un lot de carne de cal de la doua abatoare din Romania si a vandut-o unor societati franceze de prelucrare a produselor alimentare. El a precizat ca a etichetat in mod clar carnea ca fiind de cal. Fasen a explicat pentru publicatia amintita ca romanii au etichetat intotdeauna corect marfa pe care a cumparat-o de la ei.

"In ceea ce priveste livrarile romanesti, le-au livrat 100%", a declarat Fasen. "Cand au spus ca livreaza carne de vita, au livrat carne de vita. Nici o problema.. Cand au spus ca livreaza cal, acestia au livrat carne de cal. Nu a existat niciodata, niciodata carne de cal etichetata drept carne de vita. Am fost 100%, sigur ca am cumparat cal. Am vandut-o la Spanghero in Franta precum si la clientii din Belgia si Olanda. Totul a fost vandut drept carne de cal. Nu este nici o problema".

Dar, miercuri radioteleviziunea olandeza NOS a transmis ca Fasen a fost condamnat in ianuarie 2012 pentru introducerea pe piata, in mod deliberat, de carne de cal drept carne de vita olandeza, folosind documente falsificate. Ar fi vandut astfel la doi cumparatori francezi sute de mii de kilograme de carne de cal sau de carne de cal amestecata cu carne de vita etichetate drept carne de vita, scrie Associated Press.

Draap Trading Ltd este o companie olandeza inregistrata in Cipru si care activeaza si in zona Antwerp din Belgia.
Draap scris invers este cuvantul olandez pentru cal.

Un oficial guvernamental cipriot a confirmat, sub protectia anonimatului, ca o societate inregistrata in Cipru cu numele de Draap este investigata de politie in scandalul carnii de cal. Oficialul a mai spus ca directorul companiei este un cetatean olandez.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7035 vizualizari

  • +6 (18 voturi)    
    Olandez?! (Joi, 14 februarie 2013, 8:16)

    tigan2012 [utilizator]

    Nu ma mira deloc.Astia stiu sa faca bani si din paitra seaca, indiferent de mijloace.Si mai vin sa dea si lectii de onestitate dupa aceea!LOL
    • +7 (9 voturi)    
      vulnerabilizarea Romaniei e o afacere (Joi, 14 februarie 2013, 10:32)

      busola [utilizator] i-a raspuns lui tigan2012

      In mediul economic se poarta un razboi de cand lumea: concurentii pe o piata se folosesc de orice prilej pentru a face profit in dauna celor pe care ii fac vulnerabili: carnea de cal etichetata drept vaca, alternanta la putere etichetata drept lovitura de stat, romani care muncesc onest etichetati drept tigani hoti, campanii anticoncurentiale etichetate drept MCV...
  • -9 (25 voturi)    
    ...tot holandeji frate... (Joi, 14 februarie 2013, 8:20)

    MenInBlack [utilizator]

    Tot ei cu culturili de E-coli...tot ei cu carnea de magar...

    Ar trebui sa tipam acum si noi : ''Nu ne mai otraviti ! Holandeji afara din Schengen, sunteti rusinea UE !!!''

    Tanti Macovei, va rog sa le faceti un raport la holandeji, ca pericliteaza existenta fizica a comunitatii ievropene !
    Ne bazam pe matale Tanti, au ba ?
    Nu se mai poate cu astia...!
  • +17 (23 voturi)    
    ********* (Joi, 14 februarie 2013, 8:21)

    Cataleya [utilizator]

    Da, dar totusi...nu cumva olandezul respectiv are macar vreun bunic sau strabunic roman?
    Pt ca este imposibil ca Romania sa nu aiba chiar niciun pic de vina in acest scandal, nu-i asa "stimati" europeni care v-ati grabit sa puneti tunurile pe romani?
    • +10 (12 voturi)    
      Dezmintirea vine mult prea tarziu (Joi, 14 februarie 2013, 9:55)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Francezii si englejii sunt ferm convinsi ca romanii sunt de vina, de acolo provine carnea de cal etichetata drept vita, au si dovezile - carutele interzise dupa aderarea la UE si caii din padurea Letea!
      Chiar ieri seara am vazut documntarul Sky News ce incrimineza fara echivoc Romania, si este foarte convingator. CIne sa se mai uite ca de fapt un cipirot oledez este de vina?!
      • +12 (12 voturi)    
        europarlamentarul ala francez.. (Joi, 14 februarie 2013, 10:24)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        ..cu teoria cailor interzisi pe soselel Romaniei,..ala cred ca a fost comediant la viata lui. Nu am mai ras de asa bazaconie de cand ascultam Divertis la casetofon :)).
        Cat despre ziaristii britanici, astia m-au facut si mai mult sa rad.. :)).

        Si francezii si englezii sunt niste ignoranti si niste infumurati: stiu ca au gresit, stiu ca e cusuta cu ata alba, dar niciodata nu vor cere scuze unei tari si unui popor, care pentru ei e din lumea a 3-a..

        Sunt sigur ca daca se urmareste traseul banilor(chitante, documente etc.) se gaseste exact responsabilul si vinovatul, pana atunci, sa ne amuzam cu "inteligenta" ziaristilor britanici si cu "indignarea" producatorilor din industria franceza a carnii.. :)).
        • +9 (9 voturi)    
          "francezii si englezii sunt niste ignoranti" (Joi, 14 februarie 2013, 10:31)

          Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui akillies

          Nu numai francezii si englezii, adauga-i si pe americani, olandezi, irlandezi, lituanieni, polonezi... Cred ca doar gabonezii sunt singurii care-s cat de cat OK.
        • +4 (4 voturi)    
          ********* (Joi, 14 februarie 2013, 14:40)

          Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui akillies

          Ei, nici chiar asa, ca pana la urma o sa ajungeti sa-i ridicati in slavi pe jurnalistii romani si chiar c-o faceti de oaie, nici macar de cal!
          ))))))
  • +9 (15 voturi)    
    vot pt Schengen (Joi, 14 februarie 2013, 9:04)

    TNour [utilizator]

    Ironia face ca tocmai un olandez pare a fi vinovatul, dupa ce Olanda a aratat cu degetul spre RO pt a refuza intrarea in Schengen. Ce corecti sunt acesti europeni...
    • +7 (9 voturi)    
      stai sa vezi ce corecti sint belgienii in afaceri (Joi, 14 februarie 2013, 9:34)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui TNour

      si vin sa ne dea noua lectii de corectitudine.
      Dupa ce ca exportam ca vai de mama noastra produse romanesti in afara dupa o astfel de campanie nici un ocean nu poate spala mizeria aruncata asupra noastra .

      In schimb poate produsele de cea mai joasa speta se pot vinde in Ro fara probleme.
      • +8 (8 voturi)    
        Schengen (Joi, 14 februarie 2013, 9:56)

        dan3 [utilizator] i-a raspuns lui linarel

        Avantajul de a NU fi in Schengen: putem verifica "la sange" tot ce intra in Romania si putem respinge ceea ce nu ne convine. Reciproc, tot ce iese poate fi verificat la intrarea in Schengen si ar trebui sa ramana ceva documente despre aceste verificari. Ce este asta - carne din Romania circula prin toata Europa pe la cele mai dubioase firme si englezii care o mananca nu pot determina originea? Eu cred ca in Anglia totul se cunoaste precis si de multa vreme dar un imprudent (vreun spital poate) a facut o verificare si a dat peste aceasta porcarie.
        • +1 (1 vot)    
          Chiar putem? (Joi, 14 februarie 2013, 16:49)

          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui dan3

          Ma intreb de ce nu o facem
    • +1 (5 voturi)    
      Sa nu confundam... (Joi, 14 februarie 2013, 9:47)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui TNour

      ... impactul pe care il are fapta unui comerciant olandez cu impactul pe care il au actiunile Justitiei si ale clasei politice romanesti.
    • +4 (4 voturi)    
      Ironia mai mare (Joi, 14 februarie 2013, 10:38)

      The Special One [utilizator] i-a raspuns lui TNour

      E ca tot ei au fost implicati si in scandalul Germania Spania tot un produs alimentar, nemtii dadeau vina pe spanioli si de fapt erau olandezi cu nemtii lor de vina.
      • 0 (0 voturi)    
        Remember (Joi, 14 februarie 2013, 21:39)

        Non.e [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

        Parca nu a trecut prea mult timp de cand si castravetii romani erau prea ...drepti pentru gura lor.
  • +7 (9 voturi)    
    sariti cu ocaua mica (Joi, 14 februarie 2013, 9:35)

    hh276 [utilizator]

    Ok...
    Deci romanii au vandut cal si etichetat ca atare (ii credem).
    Olandezii au primit cal si au dat cal mai departe (ii credem).
    Francezii ce au dat mai departe ?
    Pentru ca ce au mancat englezii nu prea facea Muu.
  • +2 (2 voturi)    
    Ma, macar se ancheteaza SI SE ACHITA ... (Joi, 14 februarie 2013, 10:43)

    AnonimTM [utilizator]

    Cand a fost scandalul in Romania cu produsele Ne-Bio, care treceau prin Romania doar ca sa fie "pierdute actele" si etichetate ca Bio ulterior si vandute mai scump in Europa, au fost cateva urme de anchete, dar in final acestea au fost ingropate la fel ca si actele acelor produse, pentru ca au fost Impex-uri a multor persoane "influente" in joc, dar na, aia uitam ... cum e un gigi la alti care face prostii si e prins, imediat da lumea cu pietre. Noi stim ca tara doar sa ne tragem pe fese, sa ne facem ca ploua, si sa dam vina pe altii ...
    "Acela dintre voi care este fără de păcat să arunce primul cu piatra ...", ca tot suntem tara Ortodoxa si vrem Catedrala Mantuirii Neamului ... da, ca altfel nu ne mai iarta in veci lista de pacate care o facem ca popor.
  • +2 (2 voturi)    
    afara din schengen (Joi, 14 februarie 2013, 13:24)

    ac23 [utilizator]

    daca este asa, atunci Olanda ar trebui sa fie exclusa din Schengen si sa primeasca interdictie de comercializare a vreunui produs oriunde in lume ... pai sa o privim ca atare ... a gresit sa fie penalizata ... romanilor nu li se acorda permis de munca in Olanda (mici exceptii) datorita unor fapte pe care le-au facut anumiti cetateni romani, marfa romaneasca nu este primita spre comercializare in Olanda (mici exceptii)si motive sunt multe ... noi romanii ar trebui sa nu cumparam nimic de origine olandeza sau fabricate sub brenduri olandeze...
  • +3 (3 voturi)    
    acuzatiile aduse Romaniei (Joi, 14 februarie 2013, 13:27)

    ac23 [utilizator]

    Aceste acuzatii aduse Romaniei chiar daca sunt retrase lasa Romania mult in umbra. Guvernul nu vrea sa ia nicio masura pentru pedepsirea celor ce acuza fara motiv tarisoara asta. Sa se iasa pe toate televiziunile internationale si sa se ceara scuze Romaniei si sa plateasca daunele majore cauzate ...