​ARTICOL ACTUALIZAT

VIDEO Gigi Becali, condamnat la trei ani de inchisoare cu suspendare in dosarul sechestrarii de persoane/Mai urmeaza doua dosare/ Reactia lui Becali: Eu nu mai am ce cauta niciodata in tara aia

de Alina Neagu, Victor Cozmei     HotNews.ro
Luni, 11 februarie 2013, 10:34 Actualitate | Esenţial

 documente
ARTICOL ACTUALIZAT: Gigi Becali a fost condamnat la 3 ani de inchisoare cu suspendare in dosarul sechestrarii de persoane, cu un termen de incercare de 8 ani. Decizia este definitiva. Completul de 5 judecatori de la Curtea Suprema a mai decis si interzicerea dreptului de a alege si de a fi ales, pedeapsa suspendata si ea pe durata perioadei de incercare, ceea ce inseamna ca mandatul de parlamentar al lui Gigi Becali nu este afectat. In plus, Gigi Becali trebuie sa se prezinte lunar la serviciul de probatiune Ilfov, sa anunte orice schimbare de domiciliu si resedinta si orice deplasare mai lunga de 8 zile.

UPDATE Pentru George Becali problemele cu Justitia nu s-au terminat, acesta fiind inculpat in doua dosare aflate pe rol la Instanta Suprema: "Dosarul terenurilor" (termen de judecata 12 februarie) si cazul "Valiza" (termen 25 martie). Insa, oricare ar fi deciziile in cele doua procese nu vor influenta condamnarea data luni contand doar infractiunile infaptuite de acum inainte.

Imediat dupa citirea sentintei, Gigi Becali, membru al Comisiei juridice din Camera Deputatilor, a declarat in direct la RTV ca demisioneaza din PNL, dar se mai gindeste daca pleaca si din Parlament. "Pierde tara romaneasca. Eu nu mai am ce cauta niciodata in tara aia. In Dubai, langa biserica crestina, sunt niste case frumoase. Trebuie sa-mi pun familia la adapost", a declarat Becali. Judecatorii din Completul de 5 au fost: Livia Stanciu (presedintele Inaltei Curti), Florentina Dragomir, Francisca Vasile, Sorina Popescu si Alina Ioana Ilie.


Sursa foto: Agerpres

Alaturi de Gigi Becali au fost condamnati la inchisoare cu suspendare si bodyguarzii sai: Stefan Dediu, Catalin Zmarandescu si Mihai Mila - cate 3 ani de inchisoare cu suspendare. Un alt apropiat al lui George Becali, Marcel Popa, a primit o pedeapsa de cinci luni de inchisoare cu suspendare, in timp ce Romulus Dumitrescu a primit doi ani de inchisoare cu suspendare.

Toti condamnatii trebuie sa se prezinte lunar la serviciul de probatiune de pe langa Tribunalul Ilfov sau Tribunalul Bucuresti.

In plus, toti condamnatii trebuie sa anunte, in prealabil, orice schimbare de domiciliu, resedinta sau
locuinta si orice deplasare care depaseste 8 zile, precum si intoarcerea.

Cele mai importante momente ale zilei:

Ora 14.20: Reactia lui Gigi Becali in direct la RTV: "Eu nu cred asa ceva. Aici pierde tara romaneasca. Eu nu mai am ce cauta niciodata in tara aia. Nu mai calc niciodata in tara aia. In Dubai, langa biserica crestina, sunt niste case frumoase".

Ora 14.19: Gigi Becali a fost condamnat la 3 ani de inchisoare cu suspendare in dosarul sechestrarii de persoane. Totodata, Completul de 5 judecatori de la Inalta Curte a stabilit si un termen de 8 ani de incercare

Ora 14.12: Judecatorii au redactat decizia. In scurt timp va fi citita

Completul de cinci judecatori ai instantei supreme pronunta, luni, sentinta finala in recursul facut de Parchet impotriva deciziei unui complet de trei judecatori de la aceeasi instanta prin care inculpatii din dosarul sechestrarii, intre care si Gigi Becali, au fost achitati.


Dupa ce anterior a declarat ca fuge din tara daca este condamnat in dosarul sechestrarii, Gigi Becali a revenit asupra declaratiei si a mentionat duminica la RTV ca doreste sa puna capat speculatiilor legate de plecarea sa din tara: "Am platit deja biletele de avion pentru intoarcere. Luni dupa-masa sunt inapoi in Romania. Am intrat in jocul presei, caci mie imi place sa ma joc. Sa ma asteptati la aeroport luni, la ora 7."



La termenul din 28 ianuarie al procesului, procurorul prezent la instanta le-a cerut judecatorilor casarea deciziei de achitare si condamnarea tuturor inculpatilor "la media limitelor speciale de pedeapsa prevazute de lege" in cazul acestor infractiuni. Concret, a aratat ulterior procurorul, inculpatii din dosar ar trebui condamnati la o pedeapsa de aproximativ 11 ani si sase luni, limitele fiind intre 7 si 15 ani pentru fapta pentru care acestia au fost deferiti justitiei.

Procurorul a mai spus ca instanta de fond, respectiv completul de trei judecatori al instantei supreme, a gresit atunci cand i-a achitat pe cei din acest dosar. Potrivit procurorului, modalitatea prin care s-au comis faptele sunt de natura unui "comando urban" in sensul ca s-au folosit arme de foc, au existat urmariri si accidentari in trafic, rapiri si violenta. Procurorul a mai aratat ca in cazul in care persoanele din acest dosar ar fi achitate, s-ar crea impresia ca orice persoana isi permite bodyguarzi isi permite si sa depaseasca si limitele legale in a-si face dreptate.

Gigi Becali, a fost achitat, pe 19 octombrie 2011, de catre un complet de trei judecatori al ICCJ, el fiind acuzat ca le-a ordonat garzilor sale sa ii prinda pe cei care i-au furat un Mercedes. Hotii au fost dusi apoi la sediul Partidului Noua Generatie (PNG), pe care Becali in conducea, loc unde acestia au fost sechestrati cateva ore si agresati. Decizia instantei a fost contestata de Parchet si de unii dintre inculpatii din dosar, iar dosarul a ajuns la completul de cinci judecatori de la aceeasi instanta.

Gigi Becali a fost achitat pentru ca "premisa procurorilor a fost gresita", iar judecatorii au constatat ca acesta a comandat recuperarea masinii si nu violente la adresa hotilor, tinandu-le lectii de morala. Judecatorii instantei supreme au aratat in motivarea deciziei din 19 octombrie 2011, ca partile vatamate nu au avut de suferit in urma furtului limuzinei lui Becali, ci, mai mult, au fost tratate cu bauturi la barul din Pipera iar acestora nu li s-a interzis nicio clipa sa plece. Magistratii remarca totodata ca niciuna din parti nu a cerut expres sa fie lasata sa plece.

Gigi Becali a fost trimis in judecata in acest caz in octombrie 2009, alaturi de Stefan Dediu, Catalin Otto Zmarandescu, Mihai Mila, Niculae Dumitrascu, Marcel Popa si de politistul Romulus Dumitrescu, pentru lipsire de libertate in mod nelegal.

Potrivit procurorilor Sectiei de urmarire penala si criminalistica din cadrul Parchetului Inaltei Curti de Casatie si Justitie, in noaptea de 26 spre 27 ianuarie 2009, Gigi Becali le-ar fi cerut garzilor sale sa-i gaseasca pe cei care i-au luat autoturismul, sa-i duca la sediul PNG (unde functiona si un bar), unde hotii au fost pusi sa dea declaratii scrise, in care consemnau ca ei sunt cei care au furat Mercedesul finantatorului si ca nu vor reclama Politiei faptul ca au fost urmariti cu masinile, urcati cu forta in vehicule si dusi in Pipera. Unul dintre hoti a fost impuscat, glontul de cauciuc fiind scos din piciorul victimei (Nicolae Tinel) la barul din Pipera, care de fapt este sediul Partidului Noua Generatie (PNG).

"Probatoriul administrat in cauza a relevat faptul ca, in noaptea de 26 spre 27 ianuarie 2009, inculpatii Dediu Stefan Fanus, Zmarandescu Catalin Otto, Mila Mihai, Dumitrascu Niculae si Popa Marcel, instigati de inculpatul Becali George, actionand impreuna si folosind violenta, le-au imobilizat si rapit pe partile vatamate N.T., M.S. si A.C.D. pe care le-au transportat, impotriva vointei acestora, intr-un local din orasul Voluntari, judetul Ilfov, sechestrandu-le aproximativ doua ore si supunandu-le la suferinte fizice si psihice. In acest context, inculpatii le-au obligat pe partile vatamate sa scrie declaratii prin care recunosteau comiterea unei infractiuni", informa Parchetul, care aprecia ca furtul trebuia reclamat la politie, iar hotii ar fi trebuit sa fie dusi in fata autoritatilor.

Gigi Becali a fost arestat preventiv pe 3 aprilie, alaturi de alte cinci persoane - Catalin Otto Zmarandescu, Stefan Dediu, Nicolae Dumitrascu, Dumitru Beciu si Marius Petrinel Geavela - fiind acuzat de trei fapte de lipsire de libertate in mod ilegal, infractiune pedepsita cu inchisoare de la 7 la 15 ani. Pe 17 aprilie, Becali a fost eliberat din arest, fiind trimis in judecata in stare de libertate.


Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO "I-am caftit pana am obosit si eu". Educatoarele care isi dadeau sfaturi pe Facebook despre cum se snopesc orfanii

Apar acuzatii extrem de grave la adresa unor educatoare din Constanta, banuite ca ar fi snopit in bataie cativa orfani dintr-un centru de plasament. Femeile au intrat in atentia ''Directiei pentru Protectia Copilului'' dupa ce pe un site de socializare ar fi vorbit, fara frica, despre tratamentele socante aplicate elevilor.








46294 vizualizari
  • +104 (110 voturi)    
    Aah, asteptam cu sufletul la gura... achitarea! (Luni, 11 februarie 2013, 11:18)

    Melchisedec [utilizator]

    Gigi Becali este sufletul presei romanesti. Daca el n-ar mai fi, ziaristii n-ar mai avea ce sa scrie. Restul de 20 de milioane de romani sunt complet neinteresanti...
    • +70 (72 voturi)    
      cheta (Luni, 11 februarie 2013, 11:41)

      omidius [utilizator] i-a raspuns lui Melchisedec

      Nu e nici o problema. Pun mana de la mana toate canalele de sport, cu trustul PRO, cu toate televiziunile "de stiri", si angajeaza un om sa-i explice lui Jiji cum e cu blogurile, si sa te tii dupa aia de analize in direct si la ore de varf a franturilor de inteligenta din ultima postare.
      Antrenamentul a fost deja facut cu N0049.
      • -37 (51 voturi)    
        de 3 ori nevinovat acum condamnat ?! (Luni, 11 februarie 2013, 14:35)

        bula_de_aer [utilizator] i-a raspuns lui omidius

        E ceva ce nu inteleg inclusiv Curtea Suprema complet de 3 l-a gasit nevinovat acum e vinovat ?

        extrem de suspecta abordarea.

        sau trebuie date exemple ?!
        • +48 (50 voturi)    
          probabil (Luni, 11 februarie 2013, 15:16)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui bula_de_aer

          trebuie dat exemplu ca legea functioneaza. daca pana acum nu a fost condamnat nu inseamna ca asta a fost si adevarul, ca omul ar fi fost nevinovat. e suficient de clar acum sau esti vreun fotbalist si trebuie sa-ti explic de nenumarate ori? LEGEA ESTE LEGE iar mafiotul asta a SECHESTRAT niste oameni, fie ei golani sau hoti, dar legea nu iti da voie sa-ti faci singur dreptate.
          • +5 (21 voturi)    
            corect legea e lege (Luni, 11 februarie 2013, 15:46)

            bula_de_aer [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

            d'asta sunt mai multe instante...
            dar asta inseamna fie ca instanta suprema e manate de dorinta de a da exemple fara a judeca neaparat dupa lege sau ca celelelte instante 3 instante trebuie sa se recalifice profesional...

            ori ori ...
            • -32 (34 voturi)    
              Trebuia sa vina USL la putere (Luni, 11 februarie 2013, 16:15)

              Colonel [utilizator] i-a raspuns lui bula_de_aer

              pentru ca justitia sa-si faca treaba si sa nu-i mai scoata nevinovati pe toti cei cu bani.
              • +20 (22 voturi)    
                esti indoctrinat (Luni, 11 februarie 2013, 16:40)

                bula_de_aer [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

                ce legatura are cu USL ?!
                sau esti unul dintre aia care-l banuie pe Basescu ca e de vina daca i se opreste curentul?

                e vorba de niste principii care nu ar trebui folosite drept propaganda politica nici pentru neofascisti nici pentru neocomunisti.
                • -18 (20 voturi)    
                  cum ce are USL ? (Luni, 11 februarie 2013, 19:39)

                  Colonel [utilizator] i-a raspuns lui bula_de_aer

                  nu urlati voi ca USL confisca justitia si ca cei din USL nu sunt condamnati ? Poftim! Gigi, care a fost scos de 3 ori nevinovat inainte sa vina USL e vinovat acum dupa ce au venit confiscatorii justitiei.
                  • +8 (8 voturi)    
                    intr-adevar (Marţi, 12 februarie 2013, 8:27)

                    liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

                    intr-adevar, cam ciudat cum crin l-a rugat sa plece din pnl chiar inainte de condamnare :)
                    i-o fi sugerat ceva si lui fenechiu ? ca, vad ca "are mana":)
                • +1 (1 vot)    
                  legatura e pensia marita! (Marţi, 12 februarie 2013, 10:59)

                  Dianora [utilizator] i-a raspuns lui bula_de_aer

                  Noul Avocat al Poporului (gradat, nu orice popor) se ocupa!
              • +4 (4 voturi)    
                Stai ca n-a schimbat Mona.. (Marţi, 12 februarie 2013, 10:57)

                Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

                ... inca procurorul sef si DNA cu aia care dorm in pantofi si inchid dosare in safe... Da' e pe teava...
            • +18 (24 voturi)    
              Achitare (Luni, 11 februarie 2013, 16:24)

              Vasile375 [utilizator] i-a raspuns lui bula_de_aer

              Dupa cum am presupus a mai fost achitat unul. Inchisoarea cu suspendare este achitare cu mustrare. Bineinteles ca nu ar trebui sa existe la infractiunile grave si nici sa apara asa des (cred ca in fapt ar trebui aplicata infractiunilor marunte) Dar in Romania se aplica pe scara larga asazisa condamnare cu suspendare (de fapt in realitate o achitare mascata). Si uite asa raminem cu MCV-ul pe cap!
              • +5 (5 voturi)    
                condamnare e condamnare (Luni, 11 februarie 2013, 16:41)

                bula_de_aer [utilizator] i-a raspuns lui Vasile375

                dar pare ca mai poate fi atacata asa ca sa asteptam
                • +9 (9 voturi)    
                  similar AL CAPONE (Luni, 11 februarie 2013, 20:41)

                  rov [utilizator] i-a raspuns lui bula_de_aer

                  ciobanul asta care a nu a facut mare branza in viata lui....
        • +23 (29 voturi)    
          plimba ursu' (Luni, 11 februarie 2013, 15:18)

          0m [utilizator] i-a raspuns lui bula_de_aer

          plimba ursu', sentinta e definitiva;
          nici Dumnezeul tau nu o mai poate schimba ;)
          • -7 (19 voturi)    
            ce e legat de om se dezleaga de om (Luni, 11 februarie 2013, 16:07)

            bula_de_aer [utilizator] i-a raspuns lui 0m

            asta pentru naivii securisti care cred ca asta e o mare reusita sau ca ramane asa neaparat.

            si deciziile definitive si irevocabile pot fi atacate in Romania...in cazuri exceptionale...

            Aparent oierul e vinovat.
            perfect.

            Oare CSM nu ar trebui sa inteleaga de ce celelalte 3 instante au dat alt verdict ?
            • +8 (12 voturi)    
              Justitia in Romania (Luni, 11 februarie 2013, 16:51)

              0m [utilizator] i-a raspuns lui bula_de_aer

              Stimata doamna/domn,
              Citeste te rog despre cine/ce este Inalta Curte de Casatie si Justitie:
              AICI -> http://bit.ly/PtSlFN

              Curtea Suprema inseamna ca nu este nimeni mai presus de ea!!
              • +15 (15 voturi)    
                Mircea tu esti ? (Luni, 11 februarie 2013, 17:39)

                bula_de_aer [utilizator] i-a raspuns lui 0m

                inteleg ca Felix a fost speriat de judecatorii cei mai apreciati din justitia romana,va multumesc si pentru indicatii,dar diversiunile ipocrite si abjecte gen Antena 3 nu tin chiar la toti romanii.
                NU toate cele 3 instante anterioare au fost instanta suprema.Asta e un fapt.

                Si ca fapt divers la Curtea Suprema exista complete mai presus fata de alte complete.

                Poate din cauza spagatului pe 2 scaune unii au probleme de aintelege niste reguli simple si democratice.
            • +11 (11 voturi)    
              chiar daca s-ar (Luni, 11 februarie 2013, 18:42)

              nahir [utilizator] i-a raspuns lui bula_de_aer

              sesiza csm-ul, instantele anterioare au judecat dosarul lui berbecali in baza unor probe care :
              - au fost insuficiente pentru a-l condamna la tribunal
              - la recursul de la tribunal, procurorii, desi au adus noi probe (fara de care nu s-ar fi admis recursul), tot insuficiente au fost, drept urmare, a urmat :
              - recursul in anulare; din nou inca ceva probe, dar tot insuficiente, drept urmare, procurorii au facut ultima incercare la :
              - curtea suprema, cu noi dovezi, care de aceasta data au dus la sentinta anuntata.
              eu unul asa vad problema.
              daca, curtea suprema este tot una cu iccj (nu stiu), atunci lui berbecali nu-i mai ramane nicio alta cale de atac (in teorie; nu-mi inchipui ca acum fiind parlamentar ar vrea sa fie judecat de iccj in cazul in care nu e totuna cu curtea suprema- vezi frica/smecheria varanului).
        • +15 (25 voturi)    
          Mai bula (Luni, 11 februarie 2013, 15:37)

          dami365 [utilizator] i-a raspuns lui bula_de_aer

          Lumea se cazneste sa-ti explice si tu te caznesti sa nu intelegi! Si-a facut dreptate si asa ceva nu este permis.Nu poate unul sa vina sa-ti rupa capul doar pentru ca esti mai prost decat media.Ai inteles?
          • -1 (11 voturi)    
            ce anume nu e permis?decizia nu e irevocabila (Luni, 11 februarie 2013, 16:11)

            bula_de_aer [utilizator] i-a raspuns lui dami365

            aviatorul din Cartierul Francez a fost nevinovat si l-a impuscat pe hot ...


            Perfect Becali e vinovat. atunci cele 3 instante trebuie cautate de CSM sa vedem de ce au dat alta solutie

            si stai sa vedem ce solutie ramane IREVOCABILA la completul de 7 judecatori,pentru ca sunt convinsa ca o va contesta
            • +1 (1 vot)    
              scrie in minuta (Marţi, 12 februarie 2013, 8:28)

              liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui bula_de_aer

              scrie in minuta sedintei :). au judecat alt caz, alta speta. cand martorii si-au revenit, si-a revenit si cazul :)
            • +1 (1 vot)    
              Contra exemplu fals (Marţi, 12 februarie 2013, 11:46)

              eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui bula_de_aer

              Aviatorul l-a impuscat pe proprietatea lui.

              Daca Becali prindea hotii la el in gradina era la fel.

              Din pacate pentru Becali , a facut-o in spatiul public fiind filmata toata actiunea de cateva camere din zona.

              NU are rost sa amintim de faptul ca filmarile respective au fost facute publice prin intremediul mass-media acest fapt fortand mana judecatorilor sa ia o astfel de decizie pentru ca nu cumva exemplul dat de Becali sa fie luat si de altii .

              Sentinta data lui Becali se traduce astfel :
              - in Romania, in spatiul public, nu poti face ce este interzis prin lege fiindca risti sa fi condamnat.

              Daca era discret scapa. Grandomania l-a costat . A vrut sa faca pe grozavul si sa arate ce tare e el ca altfel nu vad de ce a ajuns pe mana presei si filmarea de la el de acasa in care ii punea pe hoti sa-si marturiseasca vina.
          • +2 (4 voturi)    
            omul intelege (Luni, 11 februarie 2013, 18:45)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui dami365

            despre ce evorba.
            a pus doar niste intrebari vizavi de sentinta, din nou definitiva, cu niste indoieli care i se par firesti.
            nici pe de parte nu-i idiot, asa cum faci cu apelativul "mai bula".
      • +22 (22 voturi)    
        Gigi Becali (Luni, 11 februarie 2013, 15:30)

        wilbertinu [utilizator] i-a raspuns lui omidius

        Jiji??? Nunu!!! Ali Becali!!!
    • +35 (37 voturi)    
      Se stinge steaua liberala? (Luni, 11 februarie 2013, 14:26)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Melchisedec

      Mai avea si Crin o nadejde ca-i strange cineva oponentii in vreun portbagaj (Citroen, pt. Tariceanu, bineinteles) si-i duce in pustie!
      Acum trebuie sa-si revizuiasca strategia pt. Congres!
      • +12 (12 voturi)    
        SS (Luni, 11 februarie 2013, 16:03)

        melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

        Ba, s-avem pardon! Abia acum e Gigi un adevarat liberal!:)))
        • +7 (7 voturi)    
          jiji nu mai este liberal (Luni, 11 februarie 2013, 18:21)

          kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui melcul_naravas

          si-a dat demisia din pnl, iar acum va candida pt. scaunul papal ! :))
          la cite donatii a facut, cine stie....
          • +3 (3 voturi)    
            A zis si el la suparare! (Marţi, 12 februarie 2013, 11:04)

            Dianora [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

            Da' se razgandeste urgent! A fost si o tactica sa-i verifice cat ii sunt de recunoscatori pentru donatii...
        • +2 (2 voturi)    
          Corrrect! (Marţi, 12 februarie 2013, 11:02)

          Dianora [utilizator] i-a raspuns lui melcul_naravas

          Am zis eu altfel? E perfect pentru noul stil al partidului!
    • +46 (46 voturi)    
      hahahahaha (Luni, 11 februarie 2013, 14:32)

      0m [utilizator] i-a raspuns lui Melchisedec

      <<Eu nu mai am ce cauta niciodata in tara aia>>

      Nici noi nu avem ce cauta intr-o tara cu George Becali in libertate!!!
      • +9 (9 voturi)    
        nu te bucura asa repede (Luni, 11 februarie 2013, 16:39)

        subcultura [utilizator] i-a raspuns lui 0m

        se va intoarce. vezi art 447 cod procedura penala. daca nu se prezinta lunar la serviciul supraveghere, i se va revoca masura suspendarii sub supraveghere a pedepsei si va trebuisa execute in regim de detentie.
    • +32 (34 voturi)    
      da da (Luni, 11 februarie 2013, 14:38)

      ala_ [utilizator] i-a raspuns lui Melchisedec

      poate acum cu becali scos din joc inchid si ei TV-ul si se apuca de munca :))
    • +39 (41 voturi)    
      :))))))))))))))))))))))))))))))))) (Luni, 11 februarie 2013, 14:45)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Melchisedec

      hahahahahahahahahahaha
      nu mai vine Becali in Romania.

      ce bineeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!


      e de rau... ramane ponta fara sustinatori locali.
      • +3 (17 voturi)    
        mai raman 7.5 milioane -1 cu drept de vot (Luni, 11 februarie 2013, 15:27)

        bula_de_aer [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        :)
        nu fi naiv
        • -7 (11 voturi)    
          :))) (Luni, 11 februarie 2013, 15:44)

          Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui bula_de_aer

          tu esti ala naiv,
          • +10 (10 voturi)    
            aparentele (Luni, 11 februarie 2013, 16:14)

            bula_de_aer [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

            pot fi inselatoare.
            intrebare daca aveam o lege a lustratiei cati mai erau prin zona ?
          • +4 (6 voturi)    
            iar tu (Luni, 11 februarie 2013, 18:50)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

            nu te-ai prins de ironie.
            "7,5 mil. - 1" (adica berbecali).
            socru-meu are o vorba cand nu prinde poanta : "mai baiete, e clar ca n-am baut lapte destul cand eram mic". te-ai prins?
    • -15 (27 voturi)    
      Cam aiurea (Luni, 11 februarie 2013, 15:12)

      Mihai2009 [utilizator] i-a raspuns lui Melchisedec

      3 ani cu suspendare cand nici macar nu i-a batut zdravan pe hoti? Sa-l vad io pe ala care se poarta cu manusi daca prinde un hot si are ocazia sa-i dea o batalie. O fi Gigi un golan dar la faza asta nu mi se pare ca pedeapsa e proportionala cu faptele.
      • +20 (24 voturi)    
        mihaita... (Luni, 11 februarie 2013, 15:22)

        non-stop [utilizator] i-a raspuns lui Mihai2009

        "dosarul sechestrarii de persoane"... aici cuvantul cheie e sechestrare, condamnarea e pentru sechestrare, nu pentru dosar, si nici pentru persoane... distingi mai greu literele, asa-i? :))))
      • +15 (17 voturi)    
        Hoţii şi-au primit pedeapsa (Luni, 11 februarie 2013, 15:25)

        Gigi Maybachistu' Ales [anonim] i-a raspuns lui Mihai2009

        Membrii bandei de hoţi au primit pedepse de la 4 ani până la 12 ani de puşcărie.

        http://www.mediafax.ro/social/hotii-limuzinei-lui-becali-condamnati-definitiv-la-pedepse-intre-patru-si-12-ani-de-inchisoare-10368605
      • +5 (5 voturi)    
        Ba i-a batut! (Marţi, 12 februarie 2013, 11:08)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Mihai2009

        Nu-ti aduci aminte filmuletul? Erau sifonati rau si cu ceva sange pe ei.. Haios era ca pe langa bodigarzii lui Gigi era de fata si un politist! Presupun ca pentru consultatii in folosirea bulanului...
    • +29 (31 voturi)    
      Felicitari D-le Becali! (Luni, 11 februarie 2013, 15:21)

      Tase Rotta [utilizator] i-a raspuns lui Melchisedec

      In sfirsit ai devenit un adevarat liberal !!!
    • +12 (12 voturi)    
      sa-l informeze cineva... (Luni, 11 februarie 2013, 19:22)

      viorellucaci [utilizator] i-a raspuns lui Melchisedec

      ca risca sa ramana ciung pe-acolo pe la arabi, acolo pentru furaciuni se taie mana...mai bine sa vina acasa, sa mance seminte pe stadion...
    • +4 (4 voturi)    
      Gigi si Sharia... (Marţi, 12 februarie 2013, 10:55)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Melchisedec

      Ar trebui sa-i spuna cineva lui Gigi ca-n tara aia frumoasa unde vrea sa se stabileasca, adica Dubai, e in vigoare Sharia care prevede ca pedeapsa pentru hotie taierea unei maini nu doar procese televizate. Nu mai zic ca daca te apuci sa jignesti (cum Gigi e rau de gura se poate intampla!) pe Emir, seful statului si mai esti si ghiaur te trezesti condamnat urgent. Nu te mai scoate niciun Basescu cu tot cu SIE din manutele lor, ever! Si raman televiziunile noastre fara rating si PNL-ul fara un viitor sef!
    • 0 (0 voturi)    
      Oleeee, ole, ole, oleee! (Miercuri, 13 februarie 2013, 17:52)

      AlinL [utilizator] i-a raspuns lui Melchisedec

      Lasa-neeeee! Jiji, lasa-neeeeeee.
  • +17 (59 voturi)    
    dupa pedeapsa inumana (Luni, 11 februarie 2013, 12:51)

    math [utilizator]

    ...aplicata lui Huidu (care 6 luni nu va mai putea conduce masina !!!) ne asteptam la orice abuz. Razboinicul are dreptate sa plece in tari mai calde, ca sa scape de tiranie.
    • +63 (73 voturi)    
      sa ne informam (Luni, 11 februarie 2013, 13:21)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui math

      uidu, nu are voie sa conduca 6 ani, nu 6 luni.
      cat priveste sentinta de 4 ani cu suspendare parerile sunt impartite. personal cred ca este destul desi pe undeva poate era bine sa se dea un exemplu mai dur. in fine, sa spunem ca a fost neatentie si nu intentie. oricum, omul a ramas marcat pe toata viata iar trimiiterea lui la inchisoare mai distrugea o familie.
      stiu, a lasat familii dstruse dar nu cred ca inchiderea lui, rezolva problema. este un caz de neatentie si mai peste tot in lume se judeca la fel.
      in schimb pitecantropul de becalii merita si numai pentru injuriile spuse la tv in ultima perioada.
      si ma deranjeaza ca face rating, ca lumea sta sa se uite in gura lui. chiar daca te uiti la el numai ca sa razi de ce scoate pe gura... acest om trebuie ignorat ca sa scapam de el.
      • +23 (27 voturi)    
        Mai am o speranta! (Luni, 11 februarie 2013, 14:27)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        Colegii lui Parlamentari il vor apara!
      • -16 (28 voturi)    
        tu te auzi ce spui? (Luni, 11 februarie 2013, 14:28)

        catelu [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        Huidu a omorat 3 oameni, cu intentie. Prostia aia ca a iesit din greseala pe contrasens e vrajeala. Cum mergeau toti in coloana ar fi putut ramane si el, ca daca toate Daciile s-au putut incadra in curba putea si Merc-ul lui.
        Pe de alta parte, pitecantropul s-a razbunat speriind un pic HOTII care i-au furat masina. N-a omorat pe nimeni, poate le-o fi dat cateva scatoalce si atat.
        Se compara?
        • +17 (19 voturi)    
          sefu (Luni, 11 februarie 2013, 15:52)

          hollow [utilizator] i-a raspuns lui catelu

          cred că ai o înțelegere foarte precară a conceptului de ”intenție”. Cât despre ”speriat hoții”, de câteva mii de ani încoace de când există legi, ideea de a-ți face singur dreptate este la fel de nocivă societății ca și crima in sine.
        • +8 (8 voturi)    
          pai daca pitecantropul... (Luni, 11 februarie 2013, 21:32)

          Ellias [utilizator] i-a raspuns lui catelu

          a speriat hotii "sechestrandu-i" daca unul din cei sechestrati suferea cu inima..nu tot asa putea muri? Nu tin cu Huidu, insa personal, eu nu cred ca ala a vrut sa omoare acei oameni, insa viteza nu a fost adecvata cu conditiile de drum , si..nu conteaza ca era mercedes or dacie,( aici dai dovada de gelozie-specific romaneasca) tot asa iesea din drum daca aluneca...or Jiji a vrut sa-i sechestreze pe aia. De ce gandesti tu ca exista legi? Or ii era frica ca nu-i prinde politia daca le dadea semnalmentele? Dar nea jiji se crede la oi, cand vine lupu si fura oaia...aici nu e asa nenica....exista legi: nu te duci si-i tai gatul omului ca te-a furat: anunti politia..ca de aia ii platim din buget...sa ne faca dreptate. INCA nu suntem o tara salbatica, unde fiecare face ce-l duce capul.
          • +1 (1 vot)    
            Si nitel tir in centrul orasului... (Marţi, 12 februarie 2013, 11:14)

            Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Ellias

            ..daca-mi amintesc bine au fost si niste focuri trase in centrul Bucurestilor, ca de aia a fost anuntata politia. Pe Titulescu pe unde executa operatia de rapire comandoul lui Gigi mai exista si niste scoli si poate copiii aia si parintii lor n-au nevoie de senzatii tari din dec. '89 pe langa casa!
      • -10 (18 voturi)    
        ne informam, dar nu e chiar asa (Luni, 11 februarie 2013, 14:31)

        un dac [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        si in cazul unui viol, a unei crime, atentat cu bomba etc, inchiderea vinovatului mai distruge inca o familie, a lui...asta nu este o scuza.
        in tarile despre care vorbesti mai conteaza si ce ai facut inainte, ori huidu avea circumstante agravante, nu atenuante.
        marcat nu a ramas deloc, se hahaie in continuare pe la radio, pe la evenimente, pe la restaurante...

        cu totii stim ca o clipa de neatentie ne poate pune si pe noi in situatia lui, ma refer la cei cu permis, dar justitia a aratat inca o data dubla ei masura intre omul de rand si tata socru a lui huidu. despre asta cred ca e vorba aici.
        • +2 (2 voturi)    
          V-ati informat gresit (Marţi, 12 februarie 2013, 11:55)

          eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui un dac

          In 99% din cazurile de accident cu victime ,

          DACA :
          - soferul nu era baut sau drogat
          - soferul era la primul accident cu VICTIME
          - nu se stabileste o intentie clara de accident


          Sentinta este cu suspendare .

          Va sugerez sa va mai informati.
          PS.
          Evitati Antena 3 . Va conduce in oroare.
          Ma scuzati.......... Va induce in eroare.
      • +38 (38 voturi)    
        Aventurile viteazului pitecantrop (Luni, 11 februarie 2013, 14:31)

        Gigi Maybachistu' Ales [anonim] i-a raspuns lui sucaa

        1. Faptul că Berbecali are un caracter scârbos de pitecantrop nu înseamnă că trebuie să facă puşcărie pentru asta. Există mii de exemplare la fel de rele prin toate cartierele şi nu sunt destule puşcării pentru toţi.

        2. Faptul că din punct de vedere moral hoţii îşi meritau soarta e irelevant. Legitima apărare presupune că te aperi de un pericol IMEDIAT, aşa cum scrie şi în Codul Penal, adică îl baţi sau îi tragi o boabă de cauciuc celui care se repede la tine să îţi ia maşina sau altceva, atunci, pe loc.

        Modul în care s-a desfăşurat afacerea, cu urmăriri, ridicare de pe stradă şi băgat în maşină e treabă de mafiot, de interlop, şi încă unul prost. Fiindcă dacă îi preda autorităţilor după bătaie, scăpa cu faţa curată. Din moment ce nu a făcut-o (şi nu a făcut-o fiindcă îi cunoştea şi erau piperari de-ai lui, deci îşi spălau rufele în familie) s-a băgat singur în laţ. Convins că odată ce lumea se uită în gura lui el el mai tare decât Statul şi decât oricine altcineva.
        • +10 (10 voturi)    
          Din peste ajuns piratmentar (Luni, 11 februarie 2013, 19:21)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Maybachistu' Ales

          acest personaj si alde militianul Dragomir si altii ca ei sint gunoaiele ridicate sus de vintul istoriei.
      • -10 (22 voturi)    
        Becali (Luni, 11 februarie 2013, 14:37)

        ccc111 [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        Ca Becali e o "manea" umana e una.
        DAR trebuie avut in vedere ca cei "sechestrati" erau niste ciorditori ordinari de masini pe care politia nu ii prindea nici in ziua de azi.
      • +9 (13 voturi)    
        mda.. (Luni, 11 februarie 2013, 14:52)

        sentenced [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        E adevarat, condamnarea lui nu ar fi inviat mortii, dar asa Gica Ghiolbanu s-ar fi gandit de doua ori poate inainte sa calce acceleratia, avandu-l ca exemplu pe huidu. Bine, poate nu toti trogloditii ar fi fost speriati de exemplul huidu, dar daca unu ar fi fost, si asa s-ar fi salvat niste vieti, poti spune ca e o mica victorie.
        Pe logica ta, ar trebui sa-i lasam in libertate pe toti care comit infractiuni/crime fara intentie, sau in urma carora nicio persoana nu e ranita in mod direct. Iti imaginezi unde s-ar ajunge? De fapt, asta e Romania :))
        • +9 (9 voturi)    
          binenteles ca ai dreptate (Luni, 11 februarie 2013, 19:04)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

          ce zici insa, daca exemplul cu condamnarea cu executare s-ar fi aplicat si nevestei fostului intai versificator al tarii, azi plecat dintre cei vii, numitul adrian paunescu.
          sunt convins ca daca ar fi condamnat-o cu executare (nu doi ani cu suspendare pentru uciderea unei aproape intregi familii; madam paunescu a depasit o coloana intreaga de masini, pe contrasens) pe madam paunescu, justitia ar fi dat exemplul dorit inca de acum, parca, 7 ani. sau poate mai mult?
          • +5 (5 voturi)    
            Corect, nu avem destui judecatori buni (Luni, 11 februarie 2013, 19:22)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            ca si in cazul Huidu decizia a fost si ramine un scandal!
      • +15 (23 voturi)    
        Pai... (Luni, 11 februarie 2013, 14:55)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        Huidu a primit cam cit a meritat. Cutuma e sa nu se dea cu executare daca nu exista factori agravanti (consum de alcool, fuga de la locul accidentului, permis suspendat, etc). Iar bagatul la prinaie al lui Huidu nu rezolva absolut minic.

        Cit despre Jiji, el a fost condamnaat pentru sechestrare de persoane. Doar ca cei sechestrati au fost cei care tocmai ii furasera masina iar perioada de sechestrare a fost de citeva ore. mai exact, baietii i-au sutit masina, budyguarzii lui Jiji i-au prins, i-au bagat intr-un bar unde Jiji i-a pus sa se jure ca nu mai fac, dupa care le-a dat drumul si le-a dat si bani de taxi. Nu spun ca-i OK ce-a facut, dar nici inchisoare cu executare nu poti da pentru actiuni din astea de golan de coltul blocului. Asha ca 3 ani cu suspendare e suficient ca sa inteleaga tot Gibonu ca nu-i tocmai sigur sa-ti faci singur dreptate. Cu executare ar fi putut primi, spre exemplu, pentru fapte cu adevarat grave cum ar fi terenurile de la MAPN. Da' pentru sechstrare de 2 ore a hotilor care i-au furat masina, ce-a primit e supersuficient.
        • -7 (9 voturi)    
          MAPN raspunde (Luni, 11 februarie 2013, 15:24)

          giacarijakone [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          In cazul cu terenurile cu MAPN, nu e prost ala care cere ci ala care da. Aici MAPN-ul e vionovat ca i-a oferit lui Gigi Becali acel teren la schimb cu terenul lui Gigi pe care din anumite motive nu a putut fi retrocedat lui. Si eu daca am un teren in Berceni si s-a facut pe el Grand Arena vreau in compensatie un teren pe la Piata Unirii.
        • +4 (10 voturi)    
          concluzii? (Luni, 11 februarie 2013, 15:46)

          mariata [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          nu sunt de acord cu afirmatia: "Iar bagatul la prinaie al lui Huidu nu rezolva absolut minic.", dimpotriva, cu cat se dau pedepse mai dure in astfel de cazuri, cu atat soferii vor fi mai atenti in trafic si nu isi vor mai lua riscuri, cand stiu ce ar putea sa-i astepte, astfel am fi putut avea o reducere de evenimente rutiere. Dar cu persoane ce gandesc asa.... Sper sa nu se intample ceva de genul cuiva drag tie, pe pariu ca nu ai gandi la fel.
          pa
          • +1 (1 vot)    
            Naivitate ? (Marţi, 12 februarie 2013, 12:03)

            eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui mariata

            Cei care ajung sa faca accidente grave in trafic nu se sperie de pedepse .

            In opinia mea este o iluzie ca niste pedepse grele ii pot speria pe grandomani, vitezomani, alcolisti si tinerii fara experienta in trafic.

            Eu consider ca este absurda comparatia asta dintre Becali si Huidu.

            Sunt situati complet diferite si nu pot fi judecate la fel.
        • +4 (6 voturi)    
          Nu, nu a primit cit a meritat! (Luni, 11 februarie 2013, 19:23)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          ci mult sub! valoarea de exemplu a pedepsei pentru alti tzopirlani facuti vedete de posturile care cica fac emisiuni.
      • +9 (11 voturi)    
        asa este... (Luni, 11 februarie 2013, 15:05)

        non-stop [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        .. din punct de vedere penal; iar civil, huidu mai are de platit!
        • +2 (6 voturi)    
          si penal trebuia sa plateasca (Luni, 11 februarie 2013, 19:23)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui non-stop

          este omor din culpa!
      • -5 (17 voturi)    
        asa cap asa caciula (Luni, 11 februarie 2013, 15:06)

        JohnyBravo [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        Dupa parerea matale n-ar trebui nimeni condamnat, ca omoara oameni nevinovati din neatentie si nu cu intentie.
        Dar linia continua, dar limita de viteza ce zice.
        Oricum IQ dvs e mult sub a lui Gigi, apropiat de Fernando
      • +10 (16 voturi)    
        ma cam sperie... (Luni, 11 februarie 2013, 15:30)

        math [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        ...cand aberatii cu "omoratul din neatentie" si "alta familie distrusa" (ORICUM E DISTRUSA) devine motiv sa ii scoatem pe toti basma curata.

        Ideea nu era sa comparam care este mai anticarpat ci faptul ca justitia de la noi prin definitie este o intreprindere unde orice are un pret. Platesti si scapi. Politic, nepolitic, apolitic e acelasi lucru. Ori basma curata ori cu o pedeapsa minima, neglijabila.

        Ca fapt divers cand s-au dus la Brasov la unul din procese, fratele lui Huidu mergea cu 200 km/h pe DN1. De ski nu mai vorbim. Sa il iertam, sa nu distrugem aceasta familie minunata,

        Oilor din toata lumea, uniti-va si slavati-l pe razboinic de la groaznica pedeapsa cu suspendare !
        • +2 (10 voturi)    
          bravo (Luni, 11 februarie 2013, 15:47)

          mariata [utilizator] i-a raspuns lui math

          excelent comentariu!
      • +5 (5 voturi)    
        din pacate (Luni, 11 februarie 2013, 18:55)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        cei care-i sorb inteligenta exprimata prin cuvinte ( :)) ), sunt aceeasi care au asigurat un bine meritat loc 1 antenei 1, cu ocazia lucrarilor de forari facute in loburile mamzelei tufaru. si-s multi.
        nu de geba se zice "prosti, da' multi". cat sa te aduca in parlament si la guvernare.
      • -1 (3 voturi)    
        ai o logica cel putin bizara (Luni, 11 februarie 2013, 22:05)

        nostradamus2013 [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        daca prin condamnarea la ani grei de inchisoare a criminalilor nu se indreapta nimic, eu zic sa nu-i mai condamnam si asa devenim,incet-incet o natiune de criminali. Logica ta ma uimeste!
        • +1 (1 vot)    
          Comparam mere cu pere (Marţi, 12 februarie 2013, 12:13)

          eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui nostradamus2013

          Un sofer tampit , in anumite circumstante,
          devine fara sa vrea un criminal .
          Un criminal prin natura lui este asa de la mama natura si omoara cu usurinta fara nici un fel de complexe.

          Cred ca doar o persoana cu rea vointa poate pune semn de egalitate intre cele doua situatii.

          Sunt pentru pedepse grele . Chiar mi-asi dori sa se revina la pedeapsa cu moartea. Necazul e ca si in situatia asta cineva trebuie sa-i omoare pe condamnatii la moarte devenind fara voie la randul sau un criminal.

          Viata e al naibi de complexa pentru judecati atat de simple.
    • +13 (15 voturi)    
      ...de (Luni, 11 februarie 2013, 14:56)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui math

      tirania lui Basescu,nu?
      Cum crezi c-ar fi tara asta daca toti penalii,impreuna cu simpatizantii lor, ar fugi ...?
      • -1 (3 voturi)    
        te referi si la PDL sau?! (Luni, 11 februarie 2013, 16:17)

        bula_de_aer [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        cred ca daca ar pleca toti noi am fi mai fericiti ...
        PDL,PNL,PSD s.a.m.d
      • +4 (6 voturi)    
        Raspuns clar (Luni, 11 februarie 2013, 17:06)

        math [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        Tara noastra ca o floare, fara penali si simpatizanti ar arata precum Mongolia. Adica densitate maxima, vezi un atlas ceva.... Parerea mea.
    • +2 (4 voturi)    
      Oamenii NU-NTELEG IRONIA DVS. (Luni, 11 februarie 2013, 19:19)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui math

      de-aia dau minusuri.
      • +2 (2 voturi)    
        Ditto (Marţi, 12 februarie 2013, 12:20)

        eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Unii nu inteleg nici macar simplul dumneavoastra mesaj.
        Sau au ramas cu mausul bocat pe manuta cu degetul in jos.

        Math nu a fost atent si a scris 6 luni in loc de 6 ani si cred ca asta deruteaza foarte tare.

        Revenind la subiect m-ar bucura foarte tare ca Becali sa se tina de cuvant si sa plece in alta tara.
        Poate ca in felul acesta scapam de el ca urmare a faptului ca ratingul nu va mai putea acoperi costurile cu jurnalisti care stau ca milogii la poarta lui.
  • +3 (3 voturi)    
    3 ani (Luni, 11 februarie 2013, 14:22)

    lambda [utilizator]

    cu executare sau cu suspendare?
  • +12 (14 voturi)    
    nu-i rau (Luni, 11 februarie 2013, 14:24)

    moby dick [utilizator]

    Pentru inceput e bine.
    Asteptam sa se incoloneze spre "mititica" si restul "onorabililor" din fotbalul romanesc.
    Eventual pe doua coloane, ca lista-i lunga...
  • +8 (10 voturi)    
    corect (Luni, 11 februarie 2013, 14:25)

    radu_99 [utilizator]

    Asa , bravo , aceeasi dreptate pentru toti . Mandrul sistem juridic romanesc a mai facut scapat unul . Pe scurt , calca-i cu masina , baga-i in portbagaj , fa-le ce vrei , daca esti cioban prost sau mitocan cu rude bine plasate , in cel mai rau scapi cu suspendare . Vino inapoi Gigi , ia-te de mana cu Huidu , da-ti-va drumu' pe noi , ca va meritam ...
  • +7 (7 voturi)    
    Cum era previdibil . (Luni, 11 februarie 2013, 14:25)

    STEFAN A. [utilizator]

    Exact cum am prevazut in comentariul legat la articolul in care Becali ameninta ca va pleca din tara in caz de condamnare cu executare . Ce tara si justitie "independenta" previdibila.
  • +2 (12 voturi)    
    Mingea e la Kakarau (Luni, 11 februarie 2013, 14:25)

    Sani [utilizator]

    Vai Kakarau cum te transfomi tu in K(r)aKa(t)au la Congresul matale si a prietenarilor lui Ilici & Voiculescu (pardon, liberali am vrut sa zic).
  • -14 (20 voturi)    
    al doilea condamnat politic (Luni, 11 februarie 2013, 14:25)

    bula_de_aer [utilizator]

    Aparent domnul fost oier adicaBecali George este al doilea condamnat de dupa 1989 din motive aparent politice.

    La Nastase a scris asta in motivatie.
    La Becali cei "rapiti" au declarat ca nu i-au rapit...
    pare ciudata decizia,sa asteptam si motivatia.

    Stiu ca o sa-mi sara unii in cap ca poate merita pentru altele dar ca si in cazul sovieticului Nastase imi mentin parerea ca democratic e sa se judece faptele si nu sa raspunda la comenzile politicului controlat de Guvernatorul Romaniei.
    • +2 (2 voturi)    
      se apropie si Caltabosul! (Marţi, 12 februarie 2013, 11:26)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui bula_de_aer

      Ma tem ca numarul martirilor va creste....televiziunile cumpara deja lumanari pentru altare, Dogaru pregateste garda de onoare: victimele lui Basescu din procesul Caltabosul si vanzatorii aia de fotbalisti se apropie si ei de sentintele finale...
      Mona, da-ne vestea cea buna c-ai schimbat odata procurorul sef si ala nou ii trimite pe raii aia de procuroei acasa si angajeaza niste rude ale parlamentarilor. Ca daca continuam in felul asta mi-e ca ajungem cu numai 300 de parlamentari inainte sa schimbam constitutia!
  • +14 (18 voturi)    
    uite d-aia usl a pus tunurile pe justitie :) (Luni, 11 februarie 2013, 14:26)

    sucaa [utilizator]

    pt ca incep sa-i curete unu cate unu pe cei ce au furat Romania ani la rand. Poate-i mai potoleste asa.
    Asta este justitia aparata de cei de la UE si reformata , atat cat a reusit, de catre Basescu.
    inlocuirea actualilor sefi de la parchete, csm sau procuratura nu va face decat sa-i scape iar pe toti.
    este o zi mare pt Romania, no sa-l mai vedem pe becali o perioada pe la tv. si poate echipa Steaua va reusi sa faca performanta fara ca patronul sa intervina peste antrenor.
    mi-aduc aminte cum era becali fericit ca au venit ai lui la putere si nu mai face puscarie :)
  • -12 (16 voturi)    
    Imi aduc (Luni, 11 februarie 2013, 14:26)

    miguelito [utilizator]

    aminte ca am vazut in Maroc o scena care m-a uimit la vremea respectiva: unhot de buzunare fusese prins furind si toti calatorii sarisera pe el sa-l bata, politia practic incercind sa-l apere de furia multimii.
    Sa inteleg ca in Romania daca prind un hot pot fi condamnat pe motiv de sechestrare? (daca-l prinzi, l-ai oprit din drum si l-ai retinut pentru citeva minute)
    • +7 (9 voturi)    
      nu... (Luni, 11 februarie 2013, 16:00)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

      ...și dacă nu-ți dai seama care e diferența între cele două situații (gorilele din poliția personală a lui Becali și un hoț pe care-l prinzi tu cu mâna în buzunar), probabil că n-ai să înțelegi nici dacă-ți explic
      • -6 (6 voturi)    
        Daca nu stii (Luni, 11 februarie 2013, 17:09)

        miguelito [utilizator] i-a raspuns lui hollow

        sa explici inseamna ca habar n-ai si mai bine taceai. Daca il prindea (batea) Becali si nu "gorilele" lui era acelasi lucru. Apropo, gorilele cit au luat? In rest, spor la intrat hotii in propria casa cu tine de fata si tu sa stai sa te uiti la ei.
        • +10 (10 voturi)    
          deci chiar insiști (Luni, 11 februarie 2013, 18:25)

          hollow [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

          Ții neapărat să-ți proclami IQ-ul cu 2 cifre și logica de neandertalian ca să te vadă toată absolut toată lumea? Fie, te lămuresc, deși o să-ți iasă pe cealaltă ureche oricum.
          Diferența între întreruperea unui act criminal și justiția paralelă (aceea pentru care a fost judecat și condamnat idolul tău) este pericolul social și moral. Dacă peste tine în bordei intră un tâlhar și tu-i dai una în cap fiindcă te aperi e prima. Dacă intră peste mă-ta când tu nu ești acolo, îi ia carpeta cu răpirea din Serai, iar tu te duci în sat cu verii tăi mai gealați și-l cauți după descriere și-l umfli pe unul care seamănă și eventual și pe vreo doi din vecini (unii cu fețe mai vinovate) după care îi duci și-i încui în cocina de porci și-i bați până recunosc, e a doua.
          A doua comportă un dublu pericol, social și moral. Social pentru că, fie și în cazul în care n-ai fi un biet țăran care de-abia știe să-și lege șireturile, darămite să se ocupe de o investigație profesionistă, există și implicarea ta emoțională în toată povestea, lucru care-ți întunecă bruma de judecată pe care se presupune că o ai. Ca să nu mai spunem că pe tine nu te interesează decât să-ți recuperezi prejudiciul, nu să nu sufere nevinovați în timpul ăsta.
          Apoi pericolul moral constă în faptul că - presupunând și că i-ai găsit pe vinovați - dacă tu te duci cu neamurile și cu niște bâte peste ăia, probabil că nu-ți trece prin minte că are și el gherțoii lui, care nu vor privi și vor spune ”da, ce e corect e corect, e-adevărat că ăsta i-a rupt oasele, da' și fi-miu a furat de la el”. Nu, o să vină cu prima ocazie și ei să te rezolve cu niște drugi de fier. Apoi voi cu săbii ninja, ei cu puști și tot așa, ad infinitum. Poate recunoști fenomenul sau l-ai recunoaște dacă te-ar interesa mai mult de ograda ta și emisiunea lui Capatos și ai vedea cum se întâmplă în așa-numitele ”failed states”, sau chiar și în cele mai ok, dar sărace și în care legea e mai curând opțională.
          Probabil că n-ai înțeles nimic, dar asta-i viața.
          • -5 (5 voturi)    
            Gindirea ta (Luni, 11 februarie 2013, 19:36)

            miguelito [utilizator] i-a raspuns lui hollow

            de neanderthalian cu IQ cu 1 (unu) cifra spune totul.
            Daca eu merg linistit pe strada si cineva striga "hotul" dupa un cetatean care trece pe linga mine, cetatean pe care eu il prind, este sechestrare sau nu? Fapta s-a petrecut la 50m mai departe de unde eram, prin urmare actiunea de furt era trecuta. Legat de Becali (dupa povestea depanata de tine, Guta si Salam sint mama si tatal tau), se facuse legal transferul de proprietate? Atunci despre ce vorbim? Si eu il vreau in pirnaie ca pe multi altii, dar pe baza 100% legala, cu probe de netagaduit.
            • +1 (1 vot)    
              Mai incearca (Marţi, 12 februarie 2013, 12:27)

              eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

              Iti dau un indiciu.
              Daca vei gasi raspunsul la urmatoarea intrebare este posibil sa intelegi de unde apar neintelegerile dintre tine si Hollow.

              Care este diferenta dintre 50m si cateva ore de la hotie ?

              Succes !
  • +13 (13 voturi)    
    Haha (Luni, 11 februarie 2013, 14:26)

    aiureantramvai [utilizator]

    Cred ca tampitelul nu stie ca la decizie cu suspendare nu face puscatarie
    • +6 (6 voturi)    
      El ştie mai bine (Luni, 11 februarie 2013, 16:04)

      Gigi Maybachistu' Ales [anonim] i-a raspuns lui aiureantramvai

      ...Dacă nu revine cum a spus, înseamnă sustragere de la executarea pedepsei şi judecătorii au motivul legal să decidă că face puşcărie.

      E în interesul lui direct ca până la expirarea termenului de probaţiune să lase deoparte figurile de Berbecali şi să devină mieluşel.

      Oamenii cu experienţă în lumea interlopă şi în trecerea prin ciurul Justiţiei, ca el, îşi cunosc bine de tot interesul.
    • +2 (2 voturi)    
      :) (Marţi, 12 februarie 2013, 8:30)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui aiureantramvai

      cred ca in prima faza, cam asa era :)
      oricum, cineva "prietenos" l-a sfatuit sa merga in vacanta chiar in timpul deciziei. i-a facut un maaare bine. o fi fost crin ?
      • +1 (1 vot)    
        Mi-ar placea sa fi fost Crin (Marţi, 12 februarie 2013, 12:30)

        eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui liviusmaximus

        Dar mai degraba a fost el insusi.
        E o decizie care ii vine manusa.
  • +18 (18 voturi)    
    mare pierdere (Luni, 11 februarie 2013, 14:28)

    the [utilizator]

    pentru PNL :(
  • +9 (11 voturi)    
    Halal.... (Luni, 11 februarie 2013, 14:29)

    HodoronkTronk [utilizator]

    .....Justitie in RSR. Cum adica "3 ani de inchisoare cu suspendare"??? Mi-e greata....
  • +10 (12 voturi)    
    inca o suspendare cu cantec (Luni, 11 februarie 2013, 14:32)

    un dac [utilizator]

    am dat refresh intr-una articolului, sperand ca se va intampla un miracol. ei bine, nu s-a intamplat.
    urmeaza voiculescu si copos. tot cu suspendare, evident.
    • -4 (8 voturi)    
      stii din surse "sigure" cine urmeaza? (Luni, 11 februarie 2013, 15:29)

      bula_de_aer [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      ?!
      Nu mai pune presiuni asupra Justitiei!
      E inadmisibil!
      Cei doi sunt nevinovati conform legislatiei roamanesti pana se pronunta definitiv si irevocabil instantele romanesti.
      • +4 (4 voturi)    
        nene aiurezi (Luni, 11 februarie 2013, 19:27)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui bula_de_aer

        noi aici, punem "presiune" pe justitie??? aici nu-i latrina 3.
    • +1 (1 vot)    
      Daca se recupereaza prejudiciul.. (Marţi, 12 februarie 2013, 11:34)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      .. eu sunt de acord! Adica sa le ia banii jefuiti sub diferite forme; n-am nicio satisfactie daca stau in inchisoare pe banii nostrii ca la hotel si isi scriu blogul injurand justitia, in timp ce supusii ard tamaie si inebunesc natiunea cu "martirajul" lor. Oamenii astia au un singur punct sensibil: portofelul - el le tine loc de inima si onoare, deci acolo trebuie loviti!
  • +2 (10 voturi)    
    Aviz (Luni, 11 februarie 2013, 14:32)

    evoque [utilizator]

    celor de la B1 sa nu mai trimiteti proaste sa transmita de la fata locului. Reporterita anunta cu entuziasm reportericesc ca becali a fost condamnat la 3 ani cu executare ( nu ca ar fi fost rau, macar asa scapam sa il vedem de dimineata pana seara pe toate posturile ). Pe urma a revenit domnita si a inteles ca este cu suspendare.
    • -3 (3 voturi)    
      Cind (Luni, 11 februarie 2013, 17:10)

      miguelito [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      a revenit era trista?
      • -3 (3 voturi)    
        era (Luni, 11 februarie 2013, 17:24)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

        la fel de incoerenta.
    • +2 (2 voturi)    
      A vrut sa-ti dea emotii! (Marţi, 12 februarie 2013, 11:36)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      ... take a sneaker... te simti mai bine?
  • +11 (13 voturi)    
    inca unul (Luni, 11 februarie 2013, 14:36)

    Gobelin [utilizator]

    suspendat de la executare ...
    si asta dupa toate mizeriile pe care le-a improscat
    la adresa procurorilor care l-au anchetat in multele dosare de-a lungul timpului.
    fata de achitare e un pas in fata, mai ales ca nu mai poate candida vreo doua legislaturi, insa tot e prea putin pentru acest pitecantrop cu gura spurcata.
    • +13 (13 voturi)    
      Mai... (Luni, 11 februarie 2013, 15:33)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

      poate candida...
      pedeapsa respectiva (nu mai are dreptul de a fi ales) este si ea suspendata pe perioada de incercare (8 ani). Insa jiji (intentionat scris cu litere mici) va veni in tara, pentru ca pe perioada de incercare de 8 ani trebuie sa se prezinte lunar la serviciul de probatiuni Ilfov. Daca nu o va face, pedeapsa va deveni cu executare. Ca sa nu mai spun ca in cazul in care pedeapsa devine cu executare si el nu se prezinta probabil va avea conturile blocate.

      Asa ca dupa o discutie de 5 minute cu avocatii sai va veni in tara. N-avem noi norocul sa scapam de el...
    • 0 (8 voturi)    
      ba poate candida la ce vrea el (Luni, 11 februarie 2013, 15:52)

      bula_de_aer [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

      ca nu i-a fost suspendat niciun drept ...
      si cred ca ar fi si oi care l-ar vota.
  • +11 (11 voturi)    
    oare.................. (Luni, 11 februarie 2013, 14:37)

    samariteanul2003 [utilizator]

    acuma,completul de 3 judecatori de la ICCJ isi da demisia??Din moment ce un complet spune "hais" iar celalalt zice "cea",unul dintre ele,trebuie sa-si dea demisia!!!!!
    Este jenant ca avem o asa justitie, un asemenea Parlament,un asemenea Guvern!!!!!!
    Si cand te gandesti ca papagalul asta de becali este seful Comisiei juridice????Asa PNL asa oameni!!!!!
  • +9 (11 voturi)    
    Parlament (Luni, 11 februarie 2013, 14:39)

    aqualung [utilizator]

    Cum adică se mai gândește dacă demisionează din Parlament? Dacă ești condamnat definitiv (chiar și cu suspendare), mai poți să mai fii parlamentar?
    • +10 (10 voturi)    
      raspuns (Luni, 11 februarie 2013, 15:15)

      nelloti [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

      Da. Pentru ca nu exista nici o lege care sa iti interzica acest lucru. Daca era condamnat cu executare atunci isi pierdea locul si, probabil, niste drepturi. Dar punem pariu ca daca maine ar candida, iarasi, ar castiga?
    • +1 (1 vot)    
      Oh, yes! (Marţi, 12 februarie 2013, 11:49)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

      ... si inca nu le-a intrat in vigoare noul statut; acolo fenteaza si ANI!
  • +12 (12 voturi)    
    really? (Luni, 11 februarie 2013, 14:44)

    mark_atmail [utilizator]

    nu mai are ce cauta in tara aia? nu mai zic decat: multumesc. sincer.
  • +13 (15 voturi)    
    ? (Luni, 11 februarie 2013, 14:51)

    cotora [utilizator]

    un vecin de al meu a furat de mancare ca sa manince, nu sa faca afaceri sau bisnita, i-a dat 2 ani si 10 luni cu executare, cum naiba vip-urile acestea ia asa de putin, ma refer la acelea din romania
    • +2 (6 voturi)    
      am dat "-" pentru limbajul de lemn (Luni, 11 februarie 2013, 15:30)

      bula_de_aer [utilizator] i-a raspuns lui cotora

      vipu-urile "ia"...
      cam la vorbeste si Becali...
  • -1 (13 voturi)    
    Nedrept (Luni, 11 februarie 2013, 14:55)

    LoveRomania [utilizator]

    Gigi merita sa stea la puscarie pentru toate potlagarile pe care le-a facut poate 20 de ani, dar in acest caz nu este vinovat, omul si-a recuperat masina, le-a facut si cinste oamenilor respectivi, care erau niste borfasi hoti de masini.
    Sentinta asta incurajeaza de fapt hotii de masini, aia fura si pagubitul este condamnat ca a avut tupeul sa isi recupereze masina.
    • +6 (10 voturi)    
      love romania, dar sa fie smart:-) (Luni, 11 februarie 2013, 15:51)

      un dac [utilizator] i-a raspuns lui LoveRomania

      prietene, drag roman, confrate...pai hotii au luat cu executare, deci nu incurajeaza nimeni pe nimeni.
      cat despre becali, ori stii tot cazul, ori nu-ti mai da cu parerea...ai copii? cum ar fi fost sa fie accidentati in goana tembela a bodyguarzilor dupa hoti?...ce dracu vorbim aici? a pus in pericol oameni nevinovati, iar tu vezi doar morala si sucul din barul de la PNG?
      cum am mai spus, oricat de proasta ar fi justitia, trebuie lasata sa-si urmeze cursul, altfel nu mergem inainte. nu se poate sa fie diferita, mereu in favoarea oamenilor politici sau a celor cu bani.
  • +9 (15 voturi)    
    Surprinzator, justitia isi face treaba (Luni, 11 februarie 2013, 14:55)

    bigbrother [utilizator]

    Spun surprinzator pentru ca au trecut ani de zile de la intamplarea cu pricina. La fel de surprinzator este ca a fost lasata in pace sa isi faca treaba, de catre politicieni.

    Bravos..dar mai cu talent, daca se poate, copiii mei cresc si au inceput sa ma intrebe ce dracu facem de stam toti cu mainile in san si nu luam masuri atunci cand trebuie.
    • -1 (5 voturi)    
      sa vedem daca devine si irevocabila (Luni, 11 februarie 2013, 16:18)

      bula_de_aer [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      adica mai poate fi contestata din cate stiu eu la un complet de 7 judecatori.
  • +8 (8 voturi)    
    Precizare (Luni, 11 februarie 2013, 14:55)

    maxi rodrigues [utilizator]

    Am inteles ca prima lui reactie (cand a spus ca nu mai vine in tara) s-a datorat moderatoarei de la RTV care i-a transmis ca luat 3 ani cu executare :)))
    Jurnalism de "calitate" :))))
    • +8 (8 voturi)    
      ce pretentii ai de la noul OTV (Luni, 11 februarie 2013, 15:32)

      bula_de_aer [utilizator] i-a raspuns lui maxi rodrigues

      RTV se compromite constant ...
      asta e cand vrei sa spargi o televiziune si pleci aparent doar cu plevusca
  • +1 (7 voturi)    
    I Love You Romania (Luni, 11 februarie 2013, 14:57)

    alin gr [utilizator]

    I Love You Romania.Asa necajita si saraca cum esti ma bucuri uneori cum nimeni nu stie sa o faca !!!
  • +17 (17 voturi)    
    Excelent, ciobane! (Luni, 11 februarie 2013, 14:57)

    , RightIsGood [utilizator]

    Du/te unde vezi cu ochi!
    Sa vad eu cum pasti tu oile in desert!
    Sa vad eu care televiziuni te mai cauta in fund!
    Sa vad eu cine mai pune pret pe ceea ce spui!
    Excelent, acum poti sa dispari!
    Si ca om si ca "politician"!
  • -1 (11 voturi)    
    Nu ca mi-ar fi simpatic Becali.... (Luni, 11 februarie 2013, 14:58)

    minus [utilizator]

    dar i se reproșează ca a organizat "un comando urban" pentru recuperarea masinii?
    Alternativa era sa reclame la Politie si sa fie intrebat "pe cine banuiti? nu banuiti pe nimeni? atunci mai bine nu depuneti reclamatie!!!"?

    Ma tem ca pana la urma egalitatea in fata legii inseamna ca politia va lasa nerezolvat cazul tuturor celor care nu banuiesc pe nimeni!
    • +7 (7 voturi)    
      S-ar putea sa ma insel dar... (Luni, 11 februarie 2013, 17:00)

      tiberius_p [utilizator] i-a raspuns lui minus

      Hotii sechestrati au fost fortati sa scrie declaratii si sa le semneze iar unul dintre ei a fost impuscat in picior cu un glont de cauciuc. Daca doar ii retineau si chemau politia sa ii preia si stateau cuminti pana la venirea politiei probabil ca decizia judecatorilor ar fi fost alta.
      • 0 (2 voturi)    
        si eu s-ar putea sa ma insel.... (Luni, 11 februarie 2013, 20:48)

        minus [utilizator] i-a raspuns lui tiberius_p

        dar magistratii ICCJ (oricum niste oameni care cunosc mai mult decat noi si se inseala mai putin decat noi, cei care scriem pe forumuri) au motivat decizia de achitare din 19 octombrie 2011 cam asa:

        "Toate aceste activitati s-au petrecut in timp ce partile vatamate consumau cafea, apa si bauturi alcoolice, intr-un interval de circa 30-35 de minute, imprejurari de fapt incompatibile cu lipsirea de libertate", noteaza judecarorii instantei supreme.

        Totodata, judecatorii ICCJ sustin, in motivarea deciziei din octombrie 2011, ca nici ipoteza potrivit careia Becali si-ar fi instigat garzile de corp sa ii rapeasca pe suspectii de furt nu se sustine prin probe.

        Judecatorii precizeaza ca Becali a cerut doar sa i se recupere masina, "activitate intru totul legitima si legala, legea permitand recuperea bunurilor de la hoti de catre proprietar".

        De asemenea, instanta suprema sustine, in aceeasi motivare, ca Becali le-a cerut expres angajatilor sai sa nu fie violenti cu suspectii de furt, iar din probele de la dosar reiese ca omul de afaceri "a exclus din primul moment ideea de violenta in operatiunea de recuperare a masinii si a oricarei forme de constrangere in atingerea scopului reprezentat de recuperarea bunului".

        "Pe de alta parte, instanta suprema a decis sa il condamne la un an de inchisoare cu suspendare pe Marcel Popa, garda de corp a lui Becali, pentru uz fara drept de arma neletala. ".

        Asa ca eu am retinut ce au spus maigistratii atunci, adica recuperarea masinii furate este o activitate intru totul legitima si legala, legea permitand recuperea bunurilor de la hoti de catre proprietar".

        Au aparut probe noi ca Becali a comandat mai mult decat recuperarea masinii?

        Ma tem ca in Romania ne jucam de-a alba-neagra cu justitia!
  • +10 (12 voturi)    
    ********** (Luni, 11 februarie 2013, 14:59)

    Andradda [utilizator]

    Ramane sau nu ramane deputat?
    Asta e intrebarea.
    Am citit undeva o fraza cat se poate de clara in aceasta privinta:
    "Gigi Becali a fost ales deputat din apartea PNL, acesta fiind și membru a Comisiei Juridice din Parlament. Mai mult, Becali nu este nevoit să părăsească Parlamentul, neexistând niciun regulament în acest sens."
    Sa vedem reactiile lui cacarau, Zgonea si Ponta.
    Ca, la urma urmei, de ei depinde.
  • +16 (16 voturi)    
    pleaca din romania?! (Luni, 11 februarie 2013, 15:04)

    liviu_ [utilizator]

    becali... dum bun !!! da sa fim seriosi... n-avem norocu asta
  • +13 (13 voturi)    
    IUnde n-ar da Dumnezeu... (Luni, 11 februarie 2013, 15:05)

    Ioana Munteanu [utilizator]

    ...măcar să îşi ia zborul din patria-mumă, dacă nu avem norocul să îl vedem niţel după gratii. Dar nu rezistă ipochimenul ăsta mult prin străinătăţuri, nu-i place, tot la ţigănia lui trage...
  • +12 (14 voturi)    
    Becali Gigi , ex-parlamentar european , acual par (Luni, 11 februarie 2013, 15:16)

    proletara [utilizator]

    Atatea titluri pe o singura fata. Are cazier si la urmatoarea judecata pentru aranjamentele cu fotbalistii probabil va intra la puscarie.
    De ce a intrat in parlament ?? De ce are nevoie de banii contribuabilului roman cand se scalda in dolari si euro si marlanie ?
    Isi bate joc de noi toti si radem ca prostii la fiecare aparitie a sa.A gasit culcus in PNL si nimeni nu s-a rasculat .Banii lui au fost buni la alegeri. In Parlament nimeni nu l-a marginalizat. Daca un parlamentar este vertical, instruit si cu bun simt imediat este pus la colt , marginalizat si batjocorit. Face nota discordanta cu majoritatea de 70 % si hai sa-i dam cu bata in cap.
    Regulile haitei se aplica in partide si in Parlament. Cine nu este cu noi este impotriva noastra ,. nu ? asa ziceau stramosii nostri comunisti !
  • +6 (8 voturi)    
    "domnul" jiji si democratia.. (Luni, 11 februarie 2013, 15:16)

    Inna100 [utilizator]

    Eu credeam ca zice ca-si da demisia in parlament.. dar cand colo , nu vrea decat sa nu-l supere pe domnul crin.
    Hmm.. eu cred ca deja pe saptamana viitoare d-l jiji va fi inapoi in Romania. Nicaieri nu te poti purta mai.. cu atat de putin respect fata de lege, ca aici..
  • +13 (15 voturi)    
    Cacaru' (Luni, 11 februarie 2013, 15:21)

    Businessman [utilizator]

    Tocmai a pierdut o piesa grea in Partidul PeNaL. Pacat, ce bine se potriveau astia doi.
  • +10 (12 voturi)    
    Vai saracu'... (Luni, 11 februarie 2013, 15:33)

    Orca [utilizator]

    Cine o sa-l mai angajeze acuma ca are cazier ? Noroc ca este deja parlamentar - membru al Comisiei juridice chiar .Va face legi pt buna functionare a tarii ! Ce mandra sunt ca sunt romanca !
    • +4 (4 voturi)    
      Legea ii priveste pe cei ce-o incalca (Luni, 11 februarie 2013, 15:54)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Orca

      in primul rand, deci au tot dreptul sa contribuie la sistemul legislativ.
      • +2 (2 voturi)    
        principial ai dreptate (Luni, 11 februarie 2013, 16:20)

        bula_de_aer [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        da te intreb eu acum [...] cine l-a sustinut pe el in comisia juridica ?
        care e diferenta intre politica de cadre PDL si cea a USL ?
    • +4 (4 voturi)    
      :) (Luni, 11 februarie 2013, 16:02)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Orca

      sa-i comunica cineva domnului parlamentar becali ca pentru porcariile mai mici si mai mari pe care le face pe aici, in dubai pedepsele variaza de la taiat mana pana moarte.
  • +6 (6 voturi)    
    Duca-se ! (Luni, 11 februarie 2013, 15:37)

    TDB [utilizator]

    Din punctul meu de vedere poate pleca in orice tara, calda sau rece, doreste. Romania nu pierde nimic; va fi un troglodit, grobian, mostra de prostie fudula si plina de sine etc. (mai completati si voi..), mai putin de marcat la viitorul recensamant.
    • +2 (6 voturi)    
      Duca-se ! (Luni, 11 februarie 2013, 16:22)

      anonimo [utilizator] i-a raspuns lui TDB

      Ai dreptate,

      E un grobian, un incult, un mahalagiu si cum mai vreti voi sa fie. Insa atunci cand a fost vorba de a ajuta niste oameni in nevoi (la inundatii, la alte nenorociri de tot felul) nu a fost unul ca Puiu Popoviciu, mafiot de cursa lunga, protejatul lui Base care sa zica sa dea vreun RON la amarati, a fost Becali, asa nesuferit cum este. Popoviciu a stiut sa-l reclame suparat fiind ca i-a suflat terenurile de la Agronomie. Cine il tine in brate pe Popoviciu asta care i-a vandut un penthouse Ioanei Basescu pe te miri ce si ea l-a cumparat imediat cu "bani din vanzari anterioare"? Oare nu se va intoarce roata in vreun an doi sa vedem cine mai intra la racoare si cum rad altii atunci?
      • +1 (5 voturi)    
        Zau, de ce sa "ajute" Becali si nu institutiile (Luni, 11 februarie 2013, 19:31)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui anonimo

        statului? Europa nu se bazeaza pe umorile mafiotilor ci pe solidaritatea reala.
      • +5 (7 voturi)    
        Anonimo te informezi numai din Click (Luni, 11 februarie 2013, 20:56)

        mariicaialbastri [utilizator] i-a raspuns lui anonimo

        si de la Antene...
        Stii ca Becali i-a dat teapa antreprenorului care a construit casele pentru sinistrati?
        El s-a ales cu publicitatea dupa care a spus...băăă a venit criza...de unde să-ți dau bani. Dacă mă rogi frumos poate îți dau un teren dar bani nu vezi de la mine...
  • +7 (7 voturi)    
    Gigi Becali (Luni, 11 februarie 2013, 16:02)

    titburi [utilizator]

    "Eu nu mai am ce cauta niciodata in tara aia", o afirmatie de "talia" lui G.B.; dar oare in ce tara si ce parlament si-ar gasi locul "meritat" (dupa mintea, comportamentul si scolirea lui ?
    Pacat ca in "tara aia" asemenea specimene ocupa locuri in functii publice!
  • +6 (6 voturi)    
    tocmai ce (Luni, 11 februarie 2013, 16:09)

    mos ion roata [utilizator]

    ne explica Gigi cu avizeaza el legile in Comisie (care sunt bune si care nu).Halal Comisie,halal ministrii,halal guvern!
  • +7 (7 voturi)    
    :) (Luni, 11 februarie 2013, 16:10)

    JustMe83 [utilizator]

    Ce ne facem daca Gigi nu revine in tara ?! In decursul timpului, acest popr a fost supus atator incercari dar asta ar fi prea mult. Nu cred sa ne mai revenim vreodata !
  • +5 (5 voturi)    
    biserica Dubai (Luni, 11 februarie 2013, 16:25)

    adrian_dorin [utilizator]

    Ma tem ca nu prea este biserica ortodoxa acolo. Poate face el una....
  • +8 (8 voturi)    
    condamnat penal in comisia juridica a parlamentulu (Luni, 11 februarie 2013, 16:34)

    edif [utilizator]

    Suna ca o gluma dar e perfecta la tabloul parlamentului actual. Ce contributie valoroasa aduce PNL romaniei. Multumim partid iubit
    • +2 (2 voturi)    
      Genial titlul postarii (Luni, 11 februarie 2013, 19:32)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui edif

      si restul .
  • +2 (2 voturi)    
    Hmmm (Luni, 11 februarie 2013, 16:39)

    Cryptos [utilizator]

    Partea cu prinderea hotilor...OK...il prinzi..dar trebuia ori dus cu forta la politie ori sunat la politie sa vina dupa ei. Partea cu ... 3 ani de puscarie cu suspendare...este o totala aberatie...eu cred ca tot Parlamentarii nostrii prea "cinstiti" au bagat asemenea legi stupide. Asta nu este o pedeapsa...e ceva asemanator cu ce a facut nepotul meu de 2 ani...a luat pixul si a mazgalit ceva pe calendarul meu...in cazul lor ...pe cazier. Acuma imi dau seama de ce se baga supra imunitate in Parlament... ei vor sa vada dovezile cu care procurorii urmeaza sa-i inchida...se cred si judecatori acesti prea mariti parlamentari/infractori cu acte... Sunteti de rasul lumii ...nu stiti sa dezvoltati o aplicatie sau sa produceti un monitor pe cand altii au ajuns pe luna...furati mogulilor ca doar asa se poate...prostia voastra influenteaza o tara intreaga!
  • +1 (3 voturi)    
    un mic studiu sociologic (Luni, 11 februarie 2013, 16:43)

    un dac [utilizator]

    1. toti comentatorii sunt impotriva lui becali
    2. aproape toti cred ca pedeapsa este meritata in cazul lui becali (3 ani cu supsendare).
    3. cand vine vorba de huidu, lucrurile se schimba dramatic. adica lipsa intentie, sa nu nenorocim inca o persoana, e mai grav ce a afcut becali etc.

    daca noi, o mana de oameni, judecam subiectiv, ce dracu sa ne asteptam de la judecatori care sunt platiti mai mult de cei care incalca legea decat de noi toti ca sa aplice legea corect.

    amandoi meritau cu executare dupa parerea mea, dar indiferent de parerea mea, trebuie sa judeci cu inima, nu cu capul, ca sa pui semnul egal intre 3 MORTI si 3 AGRESATI.
    ne mai intrebam de ce merg lucrurile prost.
    deh, se pare ca si in tabara anti usl lucrurile merg la fel de prost ca in tabara pro usl. doar ca noi, anti, ne exprimam mai "academic". din pacate pare doar o spoiala.
    • 0 (2 voturi)    
      Ambii tzopirlani meritau condamnati cu adevarat (Luni, 11 februarie 2013, 19:33)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      nu m-am distrat niciodata la alde Huidu, un baietas facut vedeta de o emisiune cretina,
  • +3 (5 voturi)    
    Penibil... (Luni, 11 februarie 2013, 17:05)

    dorubarbu [utilizator]

    Justitia romana a facut din nou caca in pantaloni cu un simulacru de pedeapsa aplicata oierului mistic, interlop si hot de terenuri ale MApN, in frunte cu infractorul INCA necondamnat Victor BABIUC

    Dar nu-i nimic...intr-o zi ii va veni randul si lui BABIUC, asa cum i-a venit randul lui NASTASE!

    Iar oierul mistic suferind de delir acut n-are decat sa ramana in Dubai si sa se apuce de crescut camile!
  • -2 (6 voturi)    
    Si dupa (Luni, 11 februarie 2013, 17:41)

    efz [utilizator]

    Peste 100 de comentarii toti uita de la ce a pornit totul. Sunt curios ce ar face toti cei care ar avea o masina tare si bani si ar prinde hotii ? Ca pina vine politia....Un omcare recupereaza un bun al lui, poate nu cu cele mai bune mijloaca ia inchisoare .. Dar HOTII ce au patit? Cit au luat? Asta se uita. Da ne place dreptatea.... Care sau a cui ??
  • 0 (2 voturi)    
    Eh, (Luni, 11 februarie 2013, 18:09)

    Jimbo [utilizator]

    Justitia noastra e ca si un arbitru din fotbal. Totul e in compensatie. Nu au putut vreo 20 de ani cat ar fi meritat pt. terenurile MApN si atunci i-au dat 3 ani cu suspendare pt un taraboi caracteristic lumii din care face parte. UN RAHAT. Cei care i-au "furat" masina, au fost condamnati?
  • +3 (3 voturi)    
    Dupa cum spuneam, Becali... (Luni, 11 februarie 2013, 18:24)

    Melchisedec [utilizator]

    Un nume care face automat rating, audienta, tiraj si oricum i-ai spune. Nu e de mirare ca toti reporterasii il pandesc, zi si noapte, painica lor depinde de asta... Uite-asa, a ajuns un oier agramat si necioplit sa ne dea zilnic lectii de religie, istorie si politica la televizor. Cine stie de adevaratii oameni de afaceri, de adevaratii credinciosi ortodocsi, de oamenii politici autentici si de marii profesori din Romania?! Nimeni, si nimanui nu-i pasa. Un agarici oarecare, ca acest individ, e in stare sa domine toate topurile de audienta, fara sa aiba alte calitati decat multi bani si o gura spurcata...
    Se pierde complet din vedere ca 3 dintre gorilele lui vor face puscarie, pe bune. Probabil el a scapat, deoarece procurorii nu au reusit sa faca dovada ca gorilele il ascultau pe Becali (curios fapt, ce-i drept!). Oricum, pentru nelamuriti, aceasta pedeapsa s-a dat pentru ca nimanui nu-i e ingaduit sa-si faca singur dreptate, oricata ar avea! E principiul care sta la baza ideii de justitie, ca putere a statului.
  • +5 (5 voturi)    
    Deci ramai in Dubai , nea Jiji ? (Luni, 11 februarie 2013, 18:48)

    micul [utilizator]

    Asta-i misti , o sa aiba aia loooot of fun !
    Prima grija ar trbui sa fie deschiderea unei filiale PNL si ,mai apoi , sa-l inviti pe Kakarau sa comferentieze contra UE ! Va avea , oricum , mai multi sustinatori !
  • +4 (4 voturi)    
    Este inadmisbil; pentru cineva care situeaza (Luni, 11 februarie 2013, 19:35)

    Maniu [utilizator]

    frecvent in afara legii (si cu valiza cu bani, si afaceri cu "armata" si cite si mai cite nu le stim noi).
    Este o rusine - atit in cazul lui, cit si al lui C. Paunescu si Huidu.
  • +2 (2 voturi)    
    Oierul s-a dovedit mai presus de lege !!!! (Luni, 11 februarie 2013, 20:46)

    andreesanu [utilizator]

    Alta palma,alt scuipat pe obrazul justitiei romanesti si nu de la unul ca Nastase ci de la un cioban nici mai mult nici mai putin.
    Oare ma intreb singurul ??????????,de ce sunt platiti acesti oameni de paie atit de mult ????.
    Un salariu de inginer cu vechime de 35 de ani,de medic primar ,de profesor gradu 1 au maxim 30 % din salariul unui judecator de la curtea de apel sau ICJ ,cind practic ei nu repecta legea si dau hotariri in favoarea inculpatilor gen Becali.
    Ce-i aia suspendare ,cine a rasuflat de i-ati pus sare pe coada lui Becali ,altadata altora care au sters-o la recomandarea voastra ???.
    Or fi si judecatori care isi fac treaba cu demnitate ,dar citi isi respcta statutul ???.
    • 0 (0 voturi)    
      Cine poate face mai mult rau Romaniei (Luni, 11 februarie 2013, 22:02)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      unul ca Becali sau unul ca Nastase?
  • +1 (1 vot)    
    De ce cu suspendare? (Luni, 11 februarie 2013, 21:17)

    Ellias [utilizator]

    Si de ce"ma mai gandesc daca plec si din parlament"...dar ce...nu exista lege clara ca atata timp cat nu mai are dreptul de a vota si de a fii votat, nu are ce cauta in parlament/guvern? Or toti ciobanii fac legile doar pentru ei in parlamentul Romaniei? Rusine tuturor celor care sunt in situatia lui...si de ce i-au dat pedeapsa cu suspendare, atata timp cat el i-a "sechestrat" pe acei indivizi? Legea nu e la fel pentru toti? Si-asa lui bombonel ii e urat acolo singur...de ce sa nu0i tina de urat Becali?
  • +1 (1 vot)    
    nu pleca d'aci bre! (Luni, 11 februarie 2013, 21:36)

    botea [utilizator]

    Hai bre, nea Gigi, ne ne lasa, ca pe cine mai colindam noi la anu' ca sa ne dea un pol?
    "Iata anu nou, s-a apropiat!"
  • +2 (2 voturi)    
    CDEPSEN (Luni, 11 februarie 2013, 22:06)

    Cetateanu [utilizator]

    Ce nu inteleg, este ce cauta in parlament un individ condamnat DEFINITIV? Asta nu e o incompatibilitate? Mai dom senator Chiuariu,nu crezi ca asta ar trebui sa se regaseasca in regulamnetul vostru? Cum poate un individ care si daca trece pe rosu sa ajunga in puscarie sa mai faca LEGI????
    Puneti dracului mana si eliminati puscariabilii dn parlament!!!!! Sau ba parla-giilor tocmai asta e ideea?
  • +2 (2 voturi)    
    Nasoool bre Becali! (Luni, 11 februarie 2013, 22:30)

    Sani [utilizator]

    Becali a dat bani la partid in schimbul "pierderii" dosarului?!

    Presupun ca banii i-a dat, dar dosarul nu prea s-a pierdut.
    Se va supara oare ciobanul?
    Eu zic ca da. Si ce va fi la gura lui despre viitorul fost prieten Kakarau!

    Povestea ca venitul lui acasa seamana un pic cu participarea lui Iliescu la alegerile din '90: Eu n-am vrut da altii m-au tarat!

    Adica stati linistiti ca vine idiotul in tara. Nu scapam noi de el asa usor.
    Va veni si va spune ca oamanii l-au chemat si el n-a rezistat!

    Bravo romani ca ati votat USL-amul!
  • +2 (2 voturi)    
    N-a fost sa fie (Luni, 11 februarie 2013, 22:40)

    Florin Cj [utilizator]

    Si eu care credeam ca scapam de becalisme si de Atotstiutorul Gigi.

    Ramaneau jurnalistii fara locuri de munca, dar sunt satul peste cap de intrebarile lor:

    Domnu' Becali ce parere aveti despre seceta din Africa?

    Domnu' Becali ce credeti despre vaccinarea copiilor?

    Domnu' Becali cum vi s-a parut ultimul tsunami din Japonia?

    Domnu' Becali cate cacareze face o oaie pe zi?

    etc. etc. etc.
  • +6 (6 voturi)    
    Uite asa a devenit... (Marţi, 12 februarie 2013, 2:02)

    Ion B [utilizator]

    ciobanul Jiji dezident si poa' sa ceara eventual si azil politic!!!
    Atentie ciobane, daca nu te prezinti la raportul lunar astia chiar iti pun catusele si te duc la bulau.