VIDEO 23 de ONG-uri cer Parlamentului sa opreasca finantarea bisericilor de catre Stat si sa redirectioneze banii publici catre Educatie, Cercetare si Sanatate

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 5 februarie 2013, 11:02 Actualitate | Esenţial

In ziua dezbaterii in Parlament a proiectului de buget, 23 de ONG-uri cer parlamentarilor sa stopeze finantarea bisericilor din bani publici si redirectionarea sumelor astfel economisite catre domenii precum educatia, cercetarea si sanatatea. "Anual, Statul ofera cultelor religioase aproximativ 540 de milioane de euro, suma echivalenta cu 0,4% din PIB-ul Romaniei, valoare anuntata de insasi Patriarhia BOR. Pentru comparatie, reamintim ca nivelul arieratelor statului la plata medicamentelor este de doar 0,3% din PIB", se arata in scrisoarea deschisa a reprezentantilor societatii civile.

"In decembrie 2012, ASUR a initiat o petitie adresata primarilor, in care solicitam sa nu mai aloce bani cultelor. Acum, continuam demersurile in acest sens, prin apelul lansat catre Parlament. Atat noi, cat si celelalte organizatii semnatare dorim sa atragem atentia parlamentarilor ca sumele stranse din taxe si impozite trebuie folosite in interesul direct al contribuabililor si nu pentru sustinerea cultelor, care sunt organizatii private. Cu aceasta ocazie ne reafirmam pozitia privind necesitatea adoptarii Legii Contributiei Bisericesti pentru a inlocui subventionarea cultelor de la buget printr-o contributie optionala, colectata dupa sistemul din Germania", a declarat Toma Patrascu, vicepresedinte ASUR (Asociatia Secular-Umanista din Romania), una dintre ONG-urile semnatare.

Scrisoarea deschisa va fi trimisa in cursul zilei de azi presedintilor celor doua camere ale Parlamentului, Primului-Ministru, sefului Reprezentantei Comisiei Europene, sefului misiunii FMI si directorului biroului Bancii Mondiale in Romania.

Semnatarii scrisorii deschise:


  •     Asociatia Secular-Umanista din Romania (ASUR)
  •     ActiveWatch
  •     Expeditie in Cultura
  •     Asociatia Miscarea Civica Militia Spirituala
  •     Centrul de Resurse pentru participare publica - CeRe
  •     Fundatia Population Services International in Romania
  •     Centrul pentru Politici Durabile Ecopolis
  •     Asociatia Start Focus
  •     Centre for Advanced Research in Management and Applied Ethics
  •     Asociatia REPER21
  •     Asociatia EPAS
  •     Asociatia ACCEPT
  •     Fundatia Alaturi de Voi
  •     Fundatia PACT
  •     Asociatia Salvati Dunarea si Delta
  •     Green Hours & Teatrul LUNI
  •     Agentia de Dezvoltare Comunitara "Impreuna"
  •     Asociatia Edusfera
  •     Centrul pentru Actiune si Responsabilitate in Educatie
  •     Grupul h.arta
  •     Asociatia Solidaritatea pentru Libertatea de Constiinta
  •     Asociatia pentru Apararea Drepturilor Omului in Romania - Comitetul Helsinki (APADOR-CH)
  •     Asociatia Rencontres du Patrimoine Europe - Roumanie - RPER (Franta)


























17502 vizualizari

  • -134 (152 voturi)    
    Risul lumii (Marţi, 5 februarie 2013, 11:20)

    Un cititor [utilizator]

    Ar fi interesant sa vedem cine face parte din aceste organizatii. Cum ii chema ? Ce fel de oameni sunt?Ce viata de familie au? Cum arata? Sa iasa in fata si sa vorbeasca si nu se ascunda in spatele unor organizatii obscure.
    Si i-as mai intreba pe acesti domni si doamne: pentru ce traiesc si mai ales pentru ce sunt dispusi sa moara?
    • +112 (130 voturi)    
      Dreptul la se asocia in ONG-uri... (Marţi, 5 februarie 2013, 11:53)

      Mayhem [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      ...este un drept fundamental. Toate acele organizatii dispun de site-uri, deci poti afla cine sunt membri, cum ii cheama insa ce fel de oameni sunt si ce familie au tin de viata privata.

      Ceea ce cer oamenii e absolut logic si normal, daca to vrem sa ne aliniem statelor civilizate, nu mai sustinem cultele din bugetul statului ci din donatiile enoriasilor.

      Biserica inregistreaza fara bani publici profit mai mare ca McDonald's insa vor si bani de la stat. Ti se pare normal? Nu sunt decat niste escroci in sutana care merita dusi la canal. Ca si contribuabil la bugetul de stat, e dreptul meu sa cer stoparea directionarii a 0.4% din PIB catre culte, pentru ca eu nu vad nici un beneficiu pentru mine ca individ sustinand niste paraziti ai societatii.
      • +83 (97 voturi)    
        + salariile profesorilor de religie (Marţi, 5 februarie 2013, 12:19)

        tolok [anonim] i-a raspuns lui Mayhem

        La suma aia de juma de miliard de euro (!) se adauga salariile profesorilor de religie, platiti tot din bani publici.
        Risipa, numele tau este Guvernul Romaniei!
        • +31 (39 voturi)    
          corect! si in plus... (Marţi, 5 februarie 2013, 14:08)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui tolok

          ... construiesc biserici in nestire, DEGEABA!! pentru ca ela stau INCUIATE (!!!) deoarece... "dom' parinte e la facultate / scoala, preda cursuri..."!!!
          • +14 (20 voturi)    
            hmm (Marţi, 5 februarie 2013, 14:30)

            Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

            Parerea mea este ca subiectul e unul de ...referendum. Din pacate s-ar putea ca vointa democratica sa reflecte exact situatia curenta. Poporul sa doreasca biserici si nu educatie. Dezbaterile pro si contra pe subiectul acesta mi se par ca(in absenta unui referendum) nu prea isi au rostul si numai incita spiritele de pomana.
            • +3 (9 voturi)    
              nah, scartz! (Marţi, 5 februarie 2013, 17:43)

              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

              Inteleg ca pentru "orice subiect care incita spiritele" trebuie un "referendum", or uat?
              Pai io zic sa faca "referendum" daca e ok sau nu sa divorteze bahmuteanca - sau daca Monica Columbeanu ar trebui sa ia ori nu copilul in custodie... >:

              Hai, ca asta fu tare...!

              Oricum, intrebare pentru referendum: "doriti ca impozitul platit de Dvs. sa fie folosit pentru a - biserica; sau pentru b - ca sa mearga la scoala copilul / copiii Dvs."?
              Bifati o singura optiune!

              Sau formulata altfel: Daca ar fi ca urmatoarele doua servicii sa functioneze numai din impozitele Dvs. si ar trebui sa renuntati la unul si sa il pastrati numai pe celalalt, la care ati renunta? a - servicii religioase (nunti, botez, slujbe, inmormantari etc.); b - scoala gratis pentru copilul / copiii Dvs.
            • 0 (0 voturi)    
              nu chiar (Joi, 7 februarie 2013, 15:03)

              LiviuGelea [anonim] i-a raspuns lui Mowgli

              iti inteleg punctul de vedere insa nu se poate organiza referendum pentru absolut orice subiect. De exemplu, daca s-ar organiza un referendum pentru castrarea chimica a homosexualilor cum se facea pe vremuri, un procent colosal dintre romani ar vota "pentru" in ciuda drepturilor omului.
              Lafel si daca ar fi 51% ortodocși in romania si 49% atei, toti militanti. nu poti supune unui referendum un subiect care tine de constitutia României si drepturile omului la tratament egal.

              in cazul de fata, in constitutie scrie deja ca România este stat laic. Nu este nevoie de niciun referendum ca sa se opreasca banii de la stat pentru biserica. este nevoie doar sa se aplice ceea ce scrie deja in constitutie.
        • -7 (19 voturi)    
          ar trebui o lege clara (Marţi, 5 februarie 2013, 14:45)

          jescu [utilizator] i-a raspuns lui tolok

          Eu sunt de parere ca biserica sa primeasca in continuare bani din bugetul de stat sau local, dar dupa o formula exacta. Gen X RON la mia de locuitori dintr-o localitate. Daca in acea localitate vor sa faca 10 biserici, fiecare cu 10 preoti, eventual catedrala cu 100 de preoti, atunci sa se faca din donatiile oamenilor, dar nu de la buget. De exemplu, statul sa asigure doar o biserica cu un preot si un dascal la localitatile cu 10 mii de locuitori, 2 biserici la localitatile cu 20 mii de locuitori.

          P.S Redirectionarea a 2% din impozit catre biserica ar trebui sa nu fie posibila. Asta pentru ca orfanii sau bolnavii de cancer sau smurdul, nu au armata de oameni pe care ii are biserica ca sa le puna oamenilor formularul in mana.
          • +25 (27 voturi)    
            e normal?? (Marţi, 5 februarie 2013, 15:31)

            Kapo [utilizator] i-a raspuns lui jescu

            Ca Romania sa inchida in 3 ani 724 scoli si 329 spitale din lipsa de fonduri, folosind sintagmele "restructurarea sistemului sanitar" sau " eficientizarea structurilor de educatie", dar in aceiasi trei ani sa aloce peste 1,5 miliarde euro pentru constructia a aproximativ 700 de noi lacase de cult? Mie nu....
            • +4 (4 voturi)    
              altceva zisese... (Marţi, 5 februarie 2013, 17:46)

              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Kapo

              Zicea ca ar trebui facut un fel de "recensamant al bisericilor" si, daca sunt prea multe, sa NU le mai finanteze - adica sa dea banii conform unor "norme" ;)

              Asta mi s-ar parea mai corect, in fond - si in alte tari sunt finantate "culte" de la bugetul de stat, insa conform unor norme foarte stricte si bine stabilite (d.ex., Germania)
              • +5 (5 voturi)    
                chiar asa? (Marţi, 5 februarie 2013, 20:20)

                Silviung [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

                Dupa modelul taxei de prima inmatriculare cu siguranta vor reusi ca in baza acelor norme fixe sa dea ca si contributie tot atat ca si pana acum. Atata timp cat biserica se poate autofinanta inseamna ca nu are nevoie de bani de la buget. Daca cineva vrea sa doneze ceva la biserica cu siguranta va face asa cum ii dicteaza inima si sunt destui care fac asta. Nu cred ca ar fi vreo problema daca ar fi bani suficienti la sanatate, invatamant sa finanteze si biserica dar in conditiile date cred ca e o aberatie ceea ce se intampla acum.
      • +4 (6 voturi)    
        http://www.petitieonline.ro/petitie/23090144 (Marţi, 5 februarie 2013, 17:24)

        doamnefereste [utilizator] i-a raspuns lui Mayhem

        http://www.petitieonline.ro/petitie/23090144
    • +74 (86 voturi)    
      Nu se ascunde nimeni (Marţi, 5 februarie 2013, 11:55)

      tudork [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Raspund la intrebarea directa "pentru ce sunt dispus sa mor" astfel: in nici un caz nu sunt dispus sa mor din lipsa de citostatice sau tratament antiretroviral sau de infectie contractata in spital, sau cu atac cerebral si semipareza intr-un spital pentru pacienti cu probleme de deplasare care nu are lift (toate situatiile sunt reale) pentru ca biserica ortodoxa romana sa aiba si mai multi bani (pe langa profitul propriu) din impozitele pe care le platesc eu si dumneavoastra din salariile noastre, impozite de care biserica este scutita.
      • -10 (10 voturi)    
        Bolile sunt de natura sufleteasca-spirituala (Marţi, 5 februarie 2013, 23:55)

        Eucris [utilizator] i-a raspuns lui tudork

        Bolile se manifesta fizic dar cauzalitatea este de cel mai multe ori sufleteasca. Nici un stat secular nu este capabil sa ofere ce ofera religia! Daca nu ne-am fi rupt de sursa creatiei, nu ar fi nevoie de citostatice!
    • +70 (78 voturi)    
      Hum? (Marţi, 5 februarie 2013, 12:07)

      C.Flo [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Sunt convins ca persoanele semnatare au un nivel de inteligenta mai ridicat decat al tau. Si nivelul simtului civic la fel.

      Ar fi interesant sa mergi in Franta sa vezi ce se intampla cu gramada de biserici construite acolo. Sau in tarile nordice. Cine mai e ca noi?
      Imi gasesc pacea spirituala in alta parte decat in biserica si/sau prin preoti. Oare de ce ai atatea minusuri?
      E clar ca recensamantul nu a fost corect, iar.
      E dreptul tau sa donezi cui si cat doresti
      • -48 (58 voturi)    
        Ce sa caut eu (Marţi, 5 februarie 2013, 13:09)

        Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui C.Flo

        in Franta la cei care au fundamentat conceptul de "revolutie" si l-au inaugurat prin asisanirea multor zeci de mii de oameni. Franta e tara civilizata? Risul lumii !
        • +24 (28 voturi)    
          sa iti cauti pacea spirituala (Marţi, 5 februarie 2013, 13:31)

          C.Flo [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

          S-au construit si acolo intro vreme o gramada de biserici. Acum sunt folosite ca si cladiri de utilitati publice, gen depozite. La fel se va intampla si la noi.
          Si "noi" i-am asasinat pe sotii Ceausescu. D'oh!
        • +24 (30 voturi)    
          Stai in romania (Marţi, 5 februarie 2013, 13:33)

          slakeritul [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

          Civilizatia suprema e aici! Mai ales reprezentata de BOR
        • +15 (19 voturi)    
          aaa, nu (Marţi, 5 februarie 2013, 14:35)

          hollow [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

          Romania e tara cea mai civilizata din lume. Ne permitem sa le dam lectii si francezilor. Wait... No we don't.
      • -49 (61 voturi)    
        Prigoană anticrestină (Marţi, 5 februarie 2013, 13:23)

        Ionescu12 [utilizator] i-a raspuns lui C.Flo

        Cine sunt asociatiile astea-fantomă? Sunt paravanul iudeo-francmasoneriei folosite pentru atacul asupra Bisericii lui Hristos! Toti comentatorii de aici vă pun o întrebare:
        Sunteti gata să muriti pentru ideile voastre? Sau doar vreti să ii dati pe crestini la lei cum făceau romanii?
        Nu mor caii cînd vor cîiinii!
        Fiecare plătește pentru păcatul său în cele din urmă
        Unora li se cere socoteală cînd mor,
        Altora, în timpul vieții.
        Dar fiecare plătește în cele din urmă,
        • +25 (25 voturi)    
          dar "preotii"?? (Marţi, 5 februarie 2013, 14:16)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu12

          SUNT ei "dispusi sa moara pentru ideile lor"?
          Pai atunci, sa-i vad ca mai strang cureaua... ca sunt mai putin lacomi... ca renunta la banii de la Stat si traiesc mai din donatii, ashaaa.... >:
          Ca renunta la casoaie de prost-gust si la gipane cat un dric de lux... samd... >:

          Ca asa... e usor sa ceri ALTUIA "sa moara" ca sa-ti ingrosi tu teschereaua... si burdihanul! :P
        • +20 (20 voturi)    
          intradevar..... (Marţi, 5 februarie 2013, 14:28)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu12

          "...fiecare plateste in cele din urma" ! iar printre acestia vor fi si inchinatorii la idoli, care se autoproclama slujitori ai lui Hristos dar care prin faptele lor incalca poruncile lui Dumnezeu si nu se multumesc doar cu atat ci ii mai indeamna si pe altii la pacat.
          "Vai voua, falsi invatatori caci nu veti intra in imparatia Tatalui si ca prin invataturile voastre, nici pe altii nu ii lasati sa intre". In Biblie ni se spune "cu subiect si predicat" si totusi, de ce o fac acestia ?
          Raspunsul, pentru cei interesati, il veti gasi tot in Biblie.
          Apropos, cat mai costa un botez dar mai ales, de ce COSTA ????
        • +21 (25 voturi)    
          pst (Marţi, 5 februarie 2013, 14:46)

          hollow [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu12

          Nu vrea nimeni capul crestinilor, dilimane. Vrem doar sa va rugati la voi in case, pe banii vostri si daca voi credeti ca dumnezeu nu e de acord cu ceva, sa nu faceti VOI acel lucru, in loc sa incercati sa impuneti ideile voastre altora. Easy enough?
          • -21 (25 voturi)    
            Pentru "hollow" - Cine nu este cu noi .. (Marţi, 5 februarie 2013, 15:14)

            Ionescu12 [utilizator] i-a raspuns lui hollow

            împotriva noastră! Asa ne învățau părintii tăi bolsevici! Te trădezi singur: " să vă rugati la voi in case". Tu ai vrea să transformi bisericile crestine in depozite, restaurante etc. Asa cum au facut comisarii bolsevici! Stiti ce este comic la voi propagandistii astia atei: ii credeti pe toti oamenii prosti si timpiti! Iar cine nu este de acord cu voi este nebun. Un lucru uitati voi politrucilor de tip "nou': comunismul a pierit după 72 de ani singerosi si nu a putut distruge Biserica! Va dispărea si capitalismul iar Biserica va rămâne!
            • +8 (10 voturi)    
              Atunci va ramane (Marţi, 5 februarie 2013, 15:36)

              Luk [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu12

              Poate n-ar strica sa iasa un reprezentant al BOR si sa spuna: "daca dati toti banii astia (jumatate de miliard de euro) celor suferinzi, celor bolnavi la trup, noi vom face ceva pentru sufletele lor, ca asta-i menirea noastra."
            • +12 (16 voturi)    
              valeu (Marţi, 5 februarie 2013, 15:45)

              hollow [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu12

              Vrei sa te rogi la mine in casa, prietene, sau care e mesajul? Fiindca daca n-ai priceput metafora, era vorba de separatia intre stat si biserica si practicarea religiei in privat. Gen, nu ma intereseaza credintele tale jenante in Spaghetti Monster sau tataie ala care e si fi-su in acelasi timp, dar si o fantoma (orice, dar nu 3 persoane diferite, ca e monoteism, nu?) atata timp cat nu interfereaza cu drepturile mele.
              Cat despre ateismul comunistilor, nu stiu daca era o parte integranta a doctrinei, dar stiu ce era: pretindeau ca stiu mai bine decat mine ce imi trebuie si ce e bine si imi scoteau banii din buzunar cu forta pentru a-i folosi la ce credeau ei de cuviinta. Ghici cu cine semanau perfect?
              • -7 (11 voturi)    
                anticrestinsm deghizat (Marţi, 5 februarie 2013, 16:55)

                Eucris [utilizator] i-a raspuns lui hollow

                Separatia biserica si stat este prost inteleasa. Credinta are si o dimensiune sociala. De aceea exista bisericile unde se aduna oamenii.
                • +4 (6 voturi)    
                  ca sa "se adune"... (Marţi, 5 februarie 2013, 17:51)

                  Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

                  Trebuie sa fie DESCHISE!!!
                  NU sa incerc eu sa merg la biserica, sa ma rog, si sa o gasesc cu lacvat pe usa!!!

                  Daca-i p'asha, ok! ma rog la mine acasa - iar Statul sa dea banii la spitale!!
              • -9 (13 voturi)    
                Adevărul doare! pentru "hollow" (Marţi, 5 februarie 2013, 17:20)

                Ionescu12 [utilizator] i-a raspuns lui hollow

                Adevărul întotdeauna este incomod pentru mincinosi si nemernici! Se vede că nu ai uitat lectiile de marxism:
                "fantoma crestinismului"!
                Sunteti patetici!
            • +3 (9 voturi)    
              ah, and one more thing... (Marţi, 5 februarie 2013, 15:50)

              hollow [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu12

              Ca tot esti asa de convins si dornic sa dispara capitalismul? Ce anume te deranjeaza la el? Libera intreprindere si asociere? Dreptul de a castiga atat cat ai capacitatea si vonta?
              Si daca da, ce o sa-i ia locul, atunci cand el va disparea si ”Biserica” va ramane, ma rog? Teocratia?
              • +10 (12 voturi)    
                nu-l deranjeaza! :D (Marţi, 5 februarie 2013, 17:56)

                Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui hollow

                BOR este CEL mai mare "capitalist" din Romania!! Pe BUNE!!!
                Aici, tovarasheii astia popi smiorcaie dupa subventii de la Stat, pentru ca sa poata in rest sa-si vada linistiti de afacerile lor!

                Eu as pune problema altfel: sa faca bine, sa aleaga! Iau bani de la Stat - atunci NU mai au voie sa faca NICI UN FEL de "afaceri", nu mai au voie sa vanda nimic, sa tina hoteluri si firme de turism samd... Si sa fie controlati de Curtea de Conturi (daca nu stiati, CC NU are voie sa controleze bisericile >:)

                Sau, daca vor sa faca afaceri, sa NU mai ia NICI UN ban de la Stat!
                Si sa plateasca impozite, ca tot afaceristu'!
            • +10 (14 voturi)    
              Din pacate ai dreptate (Marţi, 5 februarie 2013, 15:53)

              OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu12

              Biserica va ramane. Pentru ca este unul din cei mai logenvivi paraziti sociali. De ce parazit, ma intrebi? Pentru ca traieste doar din contributia altora, fara sa contribuie cu ceva, fara sa aduca "plus valoare". Mai mult, in loc de o simbioza care sa nu lezeze gazda, Biserica pretinde si primeste bani din bugetul public, bani care ar putea fi folositi pentru ramuri prioritare, care cu siguranta au mai mare nevoie de buget. Intrebarile de genul "esti dispus sa mori" sunt total deplasate, numai sa fii cazut in cap poti considera ca-si au locul sub un articol despre bugetul bisericii. Sper ca v-am jignit!!
              • -10 (14 voturi)    
                Prostia doare - pentru OvidiuD (Marţi, 5 februarie 2013, 17:22)

                Ionescu12 [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuDiaconescu

                Propagandisti anti-crestini unitivă! Tot degeaba va fi! Am spus: Nu mor caii cînd vor cîinii!
                • +8 (12 voturi)    
                  Eu postez (Marţi, 5 februarie 2013, 19:23)

                  OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu12

                  Argumente, tu jigniri. Si totusi... tu esti ala destept (presupun, daca ma faci prost). Asta e logica specifica unui crestin pur-sange? :)
            • +5 (5 voturi)    
              pai ce? (Marţi, 5 februarie 2013, 17:49)

              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu12

              Daca oricum stau INCUIATE ziua, in amiaza mare, inseamna ca sunt INUTILE!!!
              De ce sa nu le transforme in altceva?

              Daca sunt "utile", sa stea DESCUIATE!!!

              Si, in orice caz, sa nu dea banii pentru altele noi!
        • +21 (21 voturi)    
          premise gresite (Marţi, 5 februarie 2013, 14:52)

          T34 [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu12

          Tu pleci de la premisa unei biserici - cum sa zic - corecte, progresiste si iubitoare de oameni si iubita de oameni. Ori aici nu e cazul: evenimente recente ne arata ca BOR nu e altceva decat o entitate suprastatala, cumplit de bogata (desi poporul roman se zbate in saracie), care isi pastreaza credinciosii prin amenintarea ca daca nu vor plati nu vor fi ingropati crestineste. Mai mult, daca popii refuza sa accepte ca episcopii sa le fure din salarii, sunt hirotonisiti (vezi cazurile recente de la Husi si de la Cluj).
          Asa crezi ca tre' sa fie o biserica a Domnului?!!
          • -11 (13 voturi)    
            Premisa gresita (Marţi, 5 februarie 2013, 16:57)

            Eucris [utilizator] i-a raspuns lui T34

            Tu pleci de la premisa ca biserica este numai o institutie! Gresit este mult mai mult decat atat. este colectivitatea de crestini care se roaga si care participa la sacramante.
            • +8 (10 voturi)    
              foarte bine! (Marţi, 5 februarie 2013, 17:58)

              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

              "Colectivitatea" sa scoata banu' din buzunar - si sa-l dea cui le face "sacramentele", treaba lor!
              Daca-s asa multi - inseamna ca BOR o sa aiba de la ei o gramada de bani, asa ca nu mai e nevoie sa jecmaneasca scolile si spitalele samd...!
        • +13 (13 voturi)    
          doneaza-ti tata tot venitul (Marţi, 5 februarie 2013, 15:28)

          edx [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu12

          catre BOR daca te face sa te simti bine, DAR nu incerca sa imi dai BANII MEI catre BISERICA TA!
        • +11 (13 voturi)    
          prigoana vs. santaj grosolan (Marţi, 5 februarie 2013, 15:32)

          Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu12

          Sinteti penibili, zau asa? Eu nu sint iudeo-mason dar am gindirea suficient de limpede incit sa afirm ca dreptul la confesiune religioasa este liber in Constitutie iar in Romania dreptul este aplicat cu asupra de masura. Insa dreptul cultelor dea se imbogati pe seama statului nu e prevazut in constitutie, asa ca lasati-o mai moale. Si mai presus de toate, incetati santajul asta destul de grosier ca cine nu sprijina financiar cultele va sfirsit in chinurile iadului. Cind educatia va primi cel putin 6% din PIB o sa ma mai gindesc daca bugetul de stat trebuie sa acopere si luxul cultual si fiefurile episcopale.
          • -11 (15 voturi)    
            Pentru anonim (Marţi, 5 februarie 2013, 17:26)

            Ionescu12 [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

            Ce ii tot dati cu imbogatirea bisericii? Eu vad de 23 de ani doar imbogatirea unor personaje aflate in functii de conducere în statul român, disparitia a cca 4 mil locuri de muncă si plecarea în bejenie a 3,5 milioane de români. Sunteti jalnici toti propagandistii anticrestini! Pentru un pumn de arginti va vindeti!
        • +10 (10 voturi)    
          .."Fiecare plătește pentru păcatul său .. (Marţi, 5 februarie 2013, 15:38)

          Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu12

          ...în cele din urmă" citase userul Ionescu12
          Pai si atunci, daca tot sari la noi cu textul biblic, de ce nu-l procesezi mai intai , trecandu-l prin filtrul inteligentei provenite de putinii neuroni .. laici ramasi ???
          Adica de ce sa platesc eu , prin banii cu care cotizez la taxe si impozite , pentru pacatul altora??
          Daca eu contribuabil serios, vreau ca banii sa fie dirijati pentru educarea copilului meu, pentru un spital modern, pentru un salariu decent pentru dascalii romani care ne invata copii, si deasemenea pentru salarii decente pentru medicii seriosi si responsabili...
          .. Crede-ma ca ma pot ruga in orice loc curat, din natura, si nu neaparat in locasuri cu covoare persane, franjuri auriti, insa fara toalete ..
          • -5 (11 voturi)    
            (Ne)Credinta si (lipsa) de inteligenta (Marţi, 5 februarie 2013, 16:58)

            Eucris [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

            A considera ca daca esti credincios esti neinteligent si daca esti necredincios esti inteligent, este o lipsa de inteligenta crasa!
            • +3 (3 voturi)    
              Gresit! Nu are legatura.. (Miercuri, 6 februarie 2013, 9:22)

              Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

              Era vorba de a nu-ti lasa spiritul sa fie acaparat in intregime doar de dogmele religioase.. Putin spirit civic, nu ar strica in societatea romaneasca.
              In ceea ce ma priveste prefer sa locuiesc in preajma unui concetatean, care desi nu este prea bisericos, niciodata nu si-ar arunca gaina moarta in mijlocul strazii, netrecandu-i prin gand ca poate imbolnavi pe altul. Era doar un exemplu.. se poate extrapola..
          • -2 (8 voturi)    
            Pentru Inna100 (Marţi, 5 februarie 2013, 17:29)

            Ionescu12 [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

            Mai bine te duci la Eurovision! Cam citi bani - după 1(un) neuron pe care îl ai- platesti tu din impozite pentru biserică? Habar nu ai despre subiectul discutiei!
            • +2 (6 voturi)    
              pai, daca-i nesemnificativ... (Marţi, 5 februarie 2013, 19:04)

              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu12

              ... sa NU il mai dea!!! Atata paguba!
              EXACT asta cer si ONG-urile alea - deci ce sunteti asa opariti?

              Mai si insultati pe deasupra, halal!! Nesimtire la greu!!
              Pe "bani de la stat" faci asta?!!
            • +1 (7 voturi)    
              pai domnule predicator.. (Marţi, 5 februarie 2013, 19:10)

              Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu12

              In primul rand eu nu sunt fata care canta ... coincidenta de nume!
              Si apoi sa revenim la subiectul discutiei, despre care dumita crezi despre mine ca nu-l inteleg.
              Personal , nu platesc nimic din impozit pentru biserica. Altii o fac, fara acordul meu. Eu platesc impozit statului roman. Si o fac cu placere , atat timp cat acesti bani ajung la oameni care contribuie la dezvoltarea societatii.
              Da, sunt frustrata ca biserica romaneasca contemporana, se complace in rolul ei de a tine societatea in evul mediu. Ca asa ii pot mulge mai bine.
              Cu exceptia unor evenimente caritabile nu face nimic, absolut nimic sa inteleaga, si sa puna umarul pentru a-i ajuta pe cei pe care-i pastoreste in a-si recapata constiinta si valorile morale universal valabile. Sa combata alcoolismul, sa combata abadonul mai intai scolar, si apoi al copilasilor nedoriti , sa incurajeze educatia, sa combata crima, incestul , lacomia , furtul.. sa le dea oamenilor acea bruma de putere spirituala, de care au nevoie pentru a gandi rational, pentru a nu mai confunda binele cu raul ..
              Asta asteptam de la biserica crestina, si nu sa se lacomeasca la banii de la un buget si asa vai de capul lui
              Poti sa ma consideri o eretica, dar eu cred ca imi iubesc poporul mai mult decat bor-ul
        • +4 (6 voturi)    
          Domnule IONESCU12, (Marţi, 5 februarie 2013, 22:40)

          Rose1 [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu12

          Faceti o confuzie grava(voita sau nu) intre biserica, preoti si credinta! In numele libertatii religioase, de care in regimul trecut cica nu ar fi avut-o, BOR impreuna cu celelalte biserici, culte, congregatii recunoscute oficial, au declansat o uriasa campanie de "cucerire" a enoriasilor platitori de bir. taxe si "contributii benevole"(?!), precum si "tarife", potrivit "mercurialului" afisat pentru "servicii religioase! S-au inventat "servicii" noi de care Dumnezeu, Iisus si Apostolii nu au auzit niciodata! Preotii au devenit si profesori "de religie" , ei fiind singurii "bugetari" platiti de stat cu doua salarii, pentru doua servicii diferite facute, se presupune, cu norma intreaga! Ei nu sunt "inconpatibili"! Toti celalti bugetari nu pot face asta! Daca, de exemplu, un profesor pensionar vrea sa se reangajeze pe o catedra libera(sunt foarte multe in mediu rural), este obligat sa renunte la pensia pentru care a muncit si a cotizat zeci de ani, pentru ca altfel devine "inconpatibil"!
          Parerea mea este in ceea ce priveste relatia STAT - BISERICA(oricare biserica), acum ca tot se vorbeste de modificarea Constitutiei, parlamentarii romani sa studieze si sa ia ca model Constitutia SUA din 1787, in vigoare si astazi! Primului Amendament are ca scop apărarea libertății de conștiință, a libertății religioase și a libertății de exprimare, iar Clauza Instituirii contribuie la atingerea acestui scop prin ridicarea "unui zid de separație între Biserică și Stat"! Statul este laic si al tuturor cetatenilor, iar credinta si biserica e a fiecarui om si a comunitatilor de credinciosi! Si nu-i puteti banui pe "parintii fondatori" ai natiunii americane de idei si orientari "stangiste"! "Manifestul Partidului Comunist" a fost redactat si publicat la Londra de catre Karl Marx si Friedrich Engels abea in februarie 1848!
      • +18 (18 voturi)    
        din nou "corect" ;) (Marţi, 5 februarie 2013, 14:12)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui C.Flo

        Am vazut in Pirinei, intr-un orasel micut, o biserica a unei parohii "de munte" - oamenii nu primeau NICI UN BAN de la Stat (nici macar pentru renovarea bisericii, care era veche si frumoasa) iar preotii parohiei aceleia deserveau 44 sate si catune, in niste munti cu un relief FOARTE fragmentat!!
        Biserica era deschisa oricui (eu am nimerit acolo pe cand nu se faceau slujbe) si exista acolo un apel la donatii, cu explicatiile respective. M-au impresionat ATAT de tare, incat le-am lasat o donatie!

        Pentru lacomii din BOR? cu bisericile lor INCUIATE ziua in amiaza mare?!!
        Sa ma mai convinga! ATUNCI, abia, poate am sa le dau ceva!!
      • +13 (17 voturi)    
        @ hum (Marţi, 5 februarie 2013, 14:19)

        ro-lari [utilizator] i-a raspuns lui C.Flo

        sa donezi este una, sa cersesti alta si sa ceri imperativ si cu tupeu cum fac trantorii este alta.

        Faceti un inventar al caselor si averilor popilor si o sa va ingroziti cati bani au ingropat astia - in timp ce altii n'au ce manca.
        Sunt pentru DESFIINTAREA bisericilor!
        Din aurul lor, platim datoriile si scapam de FMI pe 100 de ani!
        • -7 (11 voturi)    
          Desfiintarea bisericii??? (Marţi, 5 februarie 2013, 17:00)

          Eucris [utilizator] i-a raspuns lui ro-lari

          Ce atitudine toleranto-dictatoriala! Defapt secularo-umanistii sunt niste dictatori imbracati in haine de "corecti politici".
      • -10 (12 voturi)    
        Concluzie (Marţi, 5 februarie 2013, 14:32)

        Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui C.Flo

        Dupa ce idei ai, nici n-aveai cum sa tragi alta concluzie. Pur si simplu nu poti.
        • +8 (14 voturi)    
          Daca inainte m-ai iritat acum esti amuzant (Marţi, 5 februarie 2013, 15:02)

          C.Flo [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

          Fac parte cu mandrie din tineretul romanesc care isi permite sa vada dincolo de mostenirea comunismului. Am discutii de genul si cu familia mea care ar prefera sa vad doar drept ca si calul la caruta. Vremurile se schimba. Gata, no more dark ages! Concediu placut in rai sa ai! ;-)
    • +49 (55 voturi)    
      ... (Marţi, 5 februarie 2013, 12:13)

      vasile_r [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      (...) pentru ce traiesc si mai ales pentru ce sunt dispusi sa moara?(...)

      Pentru o omenire care se vrea afara din evul intunecat, pentru oameni care isi doresc ceva mai bun pentru toti, pentru oameni care merita un viitor , in nici un caz pentru jumatati de creier ca tine...
      • -14 (18 voturi)    
        Acum este Evul Întunecat! (Marţi, 5 februarie 2013, 15:01)

        Ionescu12 [utilizator] i-a raspuns lui vasile_r

        Povestea cu "Evul Mediu întunecat" este creată de iudeo masoni, ACUM trăim de fapt într-un Ev Înunecat! Epoca modernă zis "democratică" a produs mult mai multe victime. Revoluția bolsevică în Rusia în România si aiurea a omorît un număr înfiorător de imens de crestini. 5 milioane au murit numai în Ucraina în timpul "dezculacizării" , au apărut fapte de canibalism în epoca "luminoasă" a sec XX. În România bolsevismul adus pe tancuri a ucis 2 milioane de români. "Vasile_r" evul întunecat este în mintea voastră! Dar să stii că oamenii s-au desteptat si nu mai "înghit" brasoavele diferitelor ONG de carton!
        • +4 (4 voturi)    
          eu stiu ca... (Marţi, 5 februarie 2013, 18:02)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu12

          ... "bolsevismul" samd au omorit si o gramada de atei - asa ca nu tzine!
    • +60 (66 voturi)    
      ma rog, de ce? (Marţi, 5 februarie 2013, 12:14)

      andimi [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      domnul meu, de ce ar fi risul lumii? vrei sa stii membri acestor ONG-uri, intra pe net si vei afla. Eu uite ca nu vreau sa aflu asta, nu vreau sa stiu din ce familii sunt (de ce m-ar interesa, e viata lor, treaba lor)! Mai bine ai citi ce scrie. 500 mil. euro pt. Biserica? De ce nu s-ar duce banii astia pt educatia copiilor nostri? Macar jumatate din ei! Cind nasti, dai bani la popa, cind te insori la fel, la inmormintare dai cel mai mult, sunt surse de venituri pt Biserica, numai ca toti acesti bani intra in buzunarele preotilor! Cu asta nu sunt de acord, motiv pt. care as dori ca o parte din banii amintiti de ONG-uri mai sus sa mearga la educatie. Statul sa aloce fonduri doar pt restaurarea acelor biserici ce sunt monumente istorice.
      • +11 (11 voturi)    
        Popa... (Marţi, 5 februarie 2013, 14:37)

        cubusis1270022568632 [utilizator] i-a raspuns lui andimi

        Sa stii ca si popa da mai departe pe cale ierarhica o cota parte. De fapt, are de dat o suma care se achita periodic in cuantum de cat stabilesc superiorii. Face popa banii respectivi sa nu, ei trebuie dati ca altfel nu-si pastreaza parohia. Si asta am aflat-o chiar din gura unui preot acum o luna. Banii respectivi erau trimisi catre Mitropolie dar stiu sigur ca pe drum se pierdeau parti importante din suma. Deh, fiecare superior are cheltuieli. Acuma, ce sa zic, am vazut casele in constructie a unuia mare in BOR si presupun, (repet: presupun!) ca fara venituri lunare de minim 30.000 RON (!!!) timp de 10 ani nu ar fi putut ajunge la stadiul la care se afla. Si la constructii sa stiti ca ma mai pricep si eu un pic.
        • +4 (8 voturi)    
          nah... si tu... (Marţi, 5 februarie 2013, 18:06)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui cubusis1270022568632

          Pai, stii cat e salariul PreaFericitului? >:
          Egal (daca nu chiar MAI MARE) decat al Prim-ministrului!
          "Gradele inferioare" ("coloneii" samd.) au salarii echivalente cu ale ministrilor!!

          La CE ii trebuie "PreaFericitului" un salariu ATAT de mare? cand masa, casa, hainele samd. ii sunt asigurate de Biserica?!!

          Pai, ca sa fie "Prea Fericit", de AIA!!!

          Ca de "smerenie"... mai... canci!!
        • +3 (5 voturi)    
          apropo de "salarii"... (Marţi, 5 februarie 2013, 18:08)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui cubusis1270022568632

          Ati vazut, cumva, vreo "fisha a postului" si / sau vreo "norma de lucru"?!!
          Ati vazut vreun "pontaj" (asa cum trebuie sa le fac eu pana si voluntarilor cu care lucrez)??

          In caz ca or fi existand: are cineva idee CUM isi respecta popii "norma de lucru" - cand ei mai fac o GRAMADA de bani predand si pe la scoli si Universitati?
    • +43 (43 voturi)    
      Ce fel de oameni sunt? (Marţi, 5 februarie 2013, 12:34)

      Andor74 [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Hm, oameni care s-au saturat sa vada cum sunt risipiti banii de catre "alesii" nostri. Catre acesti alesi ar trebui sa se indrepte ura dvs. Ei dau bani Bisericii doar pentru a-si asigura voturile nu pentru ca ar fi manati de cine stie ce porniri crestinesti.
      Sunt de acord sa dau bani la Biserica dar nu sa se dea de la Buget. Adica: daca biserica la care merg eu (cand merg) are nevoie de bani si-mi cere, daca pot si vreau - ii dau. Nu sa primeasca de la bugetele locale, judetene sau nationale.
      P.S. Tocmai am aflat de o scoala care are nevoie de un calculator nou pentru activitati didactice. Si nu sunt bani la bugetul local...
      • +19 (19 voturi)    
        Se achita polite.. (Marţi, 5 februarie 2013, 13:33)

        C.Flo [utilizator] i-a raspuns lui Andor74

        Probabil scoala nu a contribuit la campania electorala.
    • +42 (42 voturi)    
      Se numeste democratie (Marţi, 5 februarie 2013, 12:37)

      Matzeta [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Ei au voie sa iasa in strada si sa strige orice asa cum aveti si Dvs dreptul sa intrati pe acest site si sa scrieti orice.

      Fiind bani publici ma gandesc ca cei care ii dau (adica toti) au dreptul sa decida si ce anume se va face cu acesti bani. ONG-urile acestea nu pot decide, insa pot semnala faptul ca unii nu sunt de acord cu folosirea acestor bani.

      Cel mai normal este sa se intrebe: vreti scoala sau biserica? Vreti spital sau biserica? Fiecare comunitate poate decide. Iar daca nu au spital dar au 10 biserici in comuna foarte bine: sa se trateze la biserica, asa cum au decis. Iar copiii sa invete tot la biserica. Au dorit si li s-a indeplinit.
    • +39 (39 voturi)    
      Mda (Marţi, 5 februarie 2013, 12:49)

      electron [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Prietene, am o intrebare pentru tine : Cum se face ca avem bani de biserici noi, fie ca sunt construite recent fie proaspat renovate, dar multe spitale mai ca nu cad pe pacienti, sunt cazuri ca stau doi pacienti intr-un pat, nu sunt bani de medicamente, fiecare merge cu plasa la farmacie dupa ele. Idem situatie si cu multe scoli, stii ca majoritatea scolilor din Romania au WC "in fundul curtii"? Ti se pare normal?
      Bine ca avem biserici. Ca la cum este sistemul de sanatate din Romania, inainte sa mergi la medic, trebuie sa spui o rugaciune.
      • -37 (41 voturi)    
        Replica (Marţi, 5 februarie 2013, 13:10)

        Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui electron

        vad ca esti preocupat de sanatatea oamenilor dar nu te preocupa o intrebare simpla: de ce ajung oamenii sa se imbolnaveasca?
        • +27 (27 voturi)    
          Mda (Marţi, 5 februarie 2013, 13:20)

          electron [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

          Pentru ca nu merg la biserica! Eu zic sa construim si mai multe.

          (sfarsit raspuns ironic)
          • +8 (10 voturi)    
            bravo (Marţi, 5 februarie 2013, 14:10)

            JeanCrote [utilizator] i-a raspuns lui electron

            hahahaha...foarte tare...am ras cu pofta :)
          • +10 (12 voturi)    
            Da! (Marţi, 5 februarie 2013, 14:48)

            cubusis1270022568632 [utilizator] i-a raspuns lui electron

            Mah, eu sunt din Iasi. Oras renumit pt numarul de biserici. Cand ies pe strada, oriunde in oras, vad cel putin doua biserici. Acuma, stii si tu, cand trece tramvaiul prin fata unui lacas de cult pasagerii (ma rog, unii) fac semnul crucii. Da' sa stii ca in orasul meu e sport national. Pana ajung oamenii la servici fac febra musculara.
            Ba, aici nu-i de joaca, sa stii. Si se construiesc in continuare. Stai sa vezi duminica de la 8 la 11:30 asculti slujba in strada de la cel putin 2 biserici. Bine, si daca stai in casa o asculti la fel de bine.
            • +8 (12 voturi)    
              Sisteme de sonorizare (Marţi, 5 februarie 2013, 15:12)

              C.Flo [utilizator] i-a raspuns lui cubusis1270022568632

              Lucrez si locuiesc langa o biserica nefinalizata (lucrarile au inceput acum 15 ani, dar preotii si-au construit case lor si familiilor lor inainte sa ridice biserica) si slujba se poate asculta si la cateva strazi distanta. Au ditamai boxele inafara bisericii, Degeaba inchizi termopanele. Sincer caut sa fac o reclamatie, dar nu cred ca am sanse de izbanda. Nu m-ar baga nimeni in seama. Mi se pare de prost gust. Ai pretentia de la cetateni sa respecte niste norme de civilizatie, dar preotii, formatori de oameni (cu ghilimele de rigoare) dau "muzica" la maxim. E clar demult ca astia au regulile lor. Ma simt ca in filmele vechi si triste, unde propaganda se facea prin boxe amplasate in zonele aglomerate.
              BTW, biserica e enorma si e numita prin cartier Falus Gigantus.
              • +3 (5 voturi)    
                "poluare fonica"!! (Marţi, 5 februarie 2013, 18:12)

                Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui C.Flo

                Reclamati-i REPETAT la Garda pentru Mediu!! Si, pe cat se poate, chiar IN TIMP ce polueaza (sau macar indicati intervalele de timp in care polueaza)!

                Si fiti atenti: fiecare localitate e obligata sa isi faca "hartile de zgomot" - sesizati Agentia de Protectie a Mediului ca in zona Dvs. se depasesc MULT normele acceptate pentru "zgomot"!!
              • 0 (0 voturi)    
                . (Miercuri, 6 februarie 2013, 20:21)

                theZed [anonim] i-a raspuns lui C.Flo

                ori la noi, ori la musulmani - slujba "live" pe megafoane...
        • +13 (13 voturi)    
          rasp: ca nu merg la biserica, bineinteles! (Marţi, 5 februarie 2013, 13:36)

          slakeritul [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

          Oamenii se vor tot imbolnavii, poate in procente mai mari sau mai mici, dar tot vor exista bolnavi. Dar tu de ce esti preocupat?
        • +14 (16 voturi)    
          aaa... (Marţi, 5 februarie 2013, 13:46)

          brita [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

          o fi din cauza ca nu pupa icoanele suficient de des?!
        • +14 (14 voturi)    
          wow (Marţi, 5 februarie 2013, 13:52)

          codo [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

          am avut o revelatie: se imbolnavesc pentru ca nu sunt destul de credinciosi si nu dau destui bani la popa. Am I Right?
        • +13 (13 voturi)    
          Stiu eu (Marţi, 5 februarie 2013, 13:59)

          The Special One [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

          Este evident, pt ca nu merg la Biserica :-)).

          Intrebarea mea pt tine acum, dar de a ajuns Patriarhul sa se trateze la Viena? Cum a ajuns asa un preasfintit bolnav ?
        • +10 (10 voturi)    
          Replica tie (Marţi, 5 februarie 2013, 14:09)

          Calin_B [anonim] i-a raspuns lui Un cititor

          Din cauza mentalitatii tale, care crede ca spunand o rugaciune se trateaza o raceala, pneumonie sau cancer.
        • +10 (10 voturi)    
          dar popii (Marţi, 5 februarie 2013, 14:12)

          Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

          dar popii de ce se imbolnavesc si mor? ca daca ne luam dupa teoria ta, popii ar fi trebuit sa aiba viata vesnica.
        • +8 (10 voturi)    
          oare de ce? (Marţi, 5 februarie 2013, 14:19)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

          Din cauza ca autoritatile, in loc sa le asigure niste conditii decente de trai (apa curenta, canalizare, o calitate mai buna a aerului samd.) si o educatie "de preventie" - dau bani pentru magaoaie din beton (biserici peste tot, pe unde vrei si pe unde nu vrei) si pentru niste imbuibati care sa abureasca populatia?
        • +8 (12 voturi)    
          Cea mai mare basilica (Marţi, 5 februarie 2013, 14:21)

          Matzeta [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

          Este in sufletul fiecarui om. Chit ca e catolic sau ortodox, siit sau sunit, budhist sau agnostic.

          Intre un criminal credincios si un doctor agnostic voi prefera doctorul.

          Si o intrebare: daca exista alte civilizatii extraterestre inteligente, cum credeti ca ar arata Iisus? Ar avea frati? Din cate stiu nici o carte religioasa nu exclude posibilitatea vietii inteligente pe alte planete. De ce? Simplu: la vremea la care au fost scrise aceste carti oamenii nu stiau de aceasta posibilitate.

          Ceea ce stiu insa este ca foarte multi de pe planeta asta se chinuie sa dovedeasca faptul ca nu exista viata inteligenta nici pe Terra.
        • +7 (9 voturi)    
          nu (Marţi, 5 februarie 2013, 14:47)

          hollow [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

          Serios, eu nu cred ca esti pe bune. Ori esti un trol banal, ori n-ai ce sa cauti cu tastatura in mana.
    • +23 (23 voturi)    
      esti tu de rasul lumii (Marţi, 5 februarie 2013, 12:50)

      ala_ [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      sunt persoane active si responsabile, care fac mai mult decat sa faca comentarii in stil militian
      daca n-ai nimic bun de spus mai bine taci.
    • +16 (18 voturi)    
      Cine e de rasul lumii (Marţi, 5 februarie 2013, 12:59)

      Maphistophelis [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Aceste ONG-uri au site-uri sau te poti interesa la adresele lor cine adera la ele. Simtul religios este ceva personal, iar pentru cum ne comportam aici pe pamant din punctul acesta de vedere, dam socoteala lui Dumnezeu, nu unei autoritati vremelnice. Apoi, daca Biserica aduna bani, pentru ce o face? Sa ii risipeasca sau sa ajute, aici si acum? Si nu in ultimul rand, smerenia, cui o lasa?
    • -36 (40 voturi)    
      cum cine? (Marţi, 5 februarie 2013, 13:13)

      popescu_dtru [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      niste domni distinsi: Militia spirituala, asociatia Cere (emblematica denumire), niste ghei, cativa atei. Putini la numar, dar bazati.

      Lasand gluma la o parte, noi stim ca, in Romania zilelor noastre, daca acesti bani n-ar fi dati Bisericii si ar ramane in vistieria statului, ar fi risipiti sau furati. Cum e mai bine?
      • +13 (19 voturi)    
        tu te-auzi ce spui? (Marţi, 5 februarie 2013, 13:38)

        slakeritul [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

        deci dupa logica ta toti banii de la stat care nu-s dati bisericii se fura? Clar. Spitatele merg singure, drumurile se repara singure, bugetarii is platiti de cel de sus, ...
      • +15 (15 voturi)    
        si lasa ca e mai bine sa-si ia popii bmw-uri (Marţi, 5 februarie 2013, 13:39)

        slakeritul [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

        de banii astia. nu?
      • +5 (5 voturi)    
        cum adica "furati"? (Marţi, 5 februarie 2013, 14:21)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

        Adica sunt dati pentru masini ale Salvarii, Politiei samd. - in loc sa fie dati pentru Toyote la popi?
    • +19 (19 voturi)    
      IN PLUS (Marţi, 5 februarie 2013, 13:20)

      0m [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      ..BISERICILE SA PLATEASCA TAXE SI IMPOZITE
      (pe cladiri, pe venituri, etc)
      ...
      Dumnezeu e sus la ceruri!!! Aici, pe Pamant, se platesc TAXE!!!
    • +16 (18 voturi)    
      what?! (Marţi, 5 februarie 2013, 13:32)

      T34 [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Mey "Dalida", in toata lumea civilizata Biserica (indiferent de confesiune) se auto-finanteaza, prin sume donate benevol de beneficiarii serviciilor ei religioase. Si in Romania se auto-finanteaza prin faptul ca popii tre' sa fie platiti la nastere, cununie, moarte, dar si in fiecare an la Boboteaza, Paste, Craciun, sfintiri, pomelnice etc. Nu mi s-a dat vreodata o factura in care sa se specifice orele de munca ale popilor si pretul pe ora. In tarile civilizate banii astia sunt folositi pentru crerea si finantarea de adaposturi pentru saraci, oferirea de mese calde etc. (adica fapte bune). BOR ii foloseste pentru tiparirea si vanzarea de icoane (btw, conform dogmei crestine, e interzis sa te inchini la chip cioplit), infiintarea de posturi de radio si TV plicticoase, finantarea de firme cu activitati cel putin dubioase care nu platesc impozit pe profit si nu se supun controlului autoritatilor, prin care inmultesc banii care le sunt dati etc. In tarile civilizate Bisericile nu detin firme cu profit gigantic, zeci de mii de hectare de paduri, fonduri cinegetice in care popii si invitatii lor impusca bietele animale la discretie s.a. Si atunci... de ce sa accept ca buzunarul meu sa mai fie inca o data golit de biserica prin impozite?!!!
    • +10 (10 voturi)    
      Re: Rasul lumii (Marţi, 5 februarie 2013, 13:42)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Citesti cumva articolele din timesnewroman legate de patriarh ? Nu sunt departe de adevar...
    • +9 (9 voturi)    
      corect, dar s aimi spui daca BOR (Marţi, 5 februarie 2013, 13:51)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      isi permite intretinerea uni masini de serviciu...conform link..daca nu cumva din bani publici http://dan-blog.ro/adevarata-fata-a-preotilor-bisericii-ortodoxe-romane.html
      • +2 (6 voturi)    
        ma rog... (Marţi, 5 februarie 2013, 14:24)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        N-am citit articolul insa cred ca o "masina de serviciu" nu e mare paguba, ca sa mearga la vreun bolnav grav sau la cineva care e pe moarte...
        Problema e DACA merg... ca nu prea merg, de fapt... >:
        Ca sa nu mai vorbesc despre "smerenie", aici referindu-ma la marca masinii, pretul ei samd...
        • +8 (8 voturi)    
          adevarul ca esti /devii smerit (Marţi, 5 februarie 2013, 14:44)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          intr un s klasee 4 matic care consuma o galeata de benzina de la palatu parlamentului pana la mitropolie...sau ma rog hotelu din deal unde e facuta poza...
    • +10 (10 voturi)    
      Nu e rau ce spui (Marţi, 5 februarie 2013, 14:01)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Dar per ansamblu, ai prefera sa ai drumuri bune si parcuri frumoase in care sa se joace copii tai, sau o biserca ce primeste clopote cu numele primarului gravat pe ele?

      De ce platim taxe la stat si banii se duc in sutanele popilor? Nu dam destul deja la parastase si inmormantari si acatiste si ce o mai fi?
    • +9 (9 voturi)    
      oameni care gandesc ca tine sunt de rasul lumii oc (Marţi, 5 februarie 2013, 14:03)

      Calin_B [anonim] i-a raspuns lui Un cititor

      Sunt oameni normali, neindoctrinati, care sunt dispusi sa traiasca/sa moara pentru ei si familia lor. Mi se pare pertinent sa nu suporte toata populatia constructia si intretinerea "monumentelor" diverselor culte/religii. Fiecare sa isi sustina din bani proprii convingerile.
    • +12 (12 voturi)    
      Si inca ceva (Marţi, 5 februarie 2013, 14:06)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Stii ca BOR a pus o lege a lor ca mai intai dai la pop sa te iei cu iubirea ta si dupa te duci la civil?

      Stii cat te costa sa mori? (bine, pe familia ta, stii cat o costa moartea ta?)

      PS: O ruda de a mea, erou de razboi, ce a definit granitele romaniei, care a mers pe jos pana la Praga si inapoi, a fost ingropat la marginea cimitirului, langa garla, pentru ca nu a dat mai des pe la popă...ce ne trebuie asemenea jecmanari?
      • +4 (4 voturi)    
        !!!!!!!!!... (Marţi, 5 februarie 2013, 18:17)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

        EXISTA o asa o lege, CRETINA, care sa se refere la casatorie???

        Pai, bun! si ateii, ce fac? Sunt condamnati sa traiasca necasatoriti "civil"??
    • +6 (10 voturi)    
      Raspuns: NU pt biserica (Marţi, 5 februarie 2013, 14:17)

      diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      In Germania cei care vor sa contribuie la subventionarea bisericilor sunt intrebati, completeaza formularul si platesc. Cum eu nu traiesc pentru biserica si nu sunt dispusa sa mor pt biserica, nu intentionez nici sa dau bani bisericii.

      May come as news for u, dar asta insa nu are nici o legatura cu spiritualitatea. Transmit insa salutari catre evul mediu.
    • +7 (9 voturi)    
      Ce vrei sa spui?? (Marţi, 5 februarie 2013, 14:18)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Ce legatura are ce spui (cine sunt, cum arata(!!), ce viata de familie au(!!), etc.) cu ceea ce cer? Sau postezi doar ca sa te afli in treaba? Daca vrei sa spui ceva, adu niste argumente ca nu au dreptate, nu aiureli ca cele de mai sus. Mie asta mi se pare foarte corect!
    • +11 (11 voturi)    
      Bai..... (Marţi, 5 februarie 2013, 14:23)

      ceremush [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Desteptule! Ce importanta are: "...cine face parte din aceste organizatii". Punctul lor de vedere este unul bun si pertinent! Ne mor batranii si copii in spitale dar noi dam bani publici la popi! DE CE? In caz ca nu stiai toti banii care se dau se dau DOAR bisericii ortodoxe romane, nu tuturor cultero, si in caz ca nu stiai sunt mai multe in Romania. Eu nu sunt deacord ca banii mei de taxe sa ingrase popii! Foarte bine au facut!
    • +13 (15 voturi)    
      eu... (Marţi, 5 februarie 2013, 14:33)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Fac parte. Si prietenii mei. Vrei o poza, un cnp, o adresa? Vrei sa stii unde sa trimiti Inchizitia?
    • +10 (12 voturi)    
      catedrala mantuirii neamului (Marţi, 5 februarie 2013, 14:54)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      asta este rasul lumii.

      o tara care in 20 de ani a contruit peste 20.000 de biserici si nicio scoala - asta este rasul lumii.
    • +9 (11 voturi)    
      Dalidis (Marţi, 5 februarie 2013, 15:17)

      Cnut [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Stii ce a spus Iisus despre bani? "Daţi cele ce sunt ale Cezarului, Cezarului şi cele ce sunt ale lui Dumnezeu, lui Dumnezeu" - Asa ca da statului taxele lui si da lui Dumnezeu ce vrei sa ii dai lui. Si nu pune statul sa dea lui Dumnezeu pentru tine! Nu are ce cauta statul in relatia ta cu Dumnezeu sau cu Biserica!
    • +3 (5 voturi)    
      finantarea bisericilor (Marţi, 5 februarie 2013, 15:55)

      titburi [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Ca cine sunt in ONG-uri este public, dar stimate "Dalidis" esti cumva preot/popa de doresti asa mult si cu ardoare inbogatirea preotilor din bani publici, bani care sunt necesari si de un folos real pentru societatea noastra ?
    • +3 (3 voturi)    
      @Dalidis (Marţi, 5 februarie 2013, 16:48)

      RusIonut [anonim] i-a raspuns lui Un cititor

      Cand vorbesti de "aceste organizatii" te referi cumva la biserici? :)
  • +20 (28 voturi)    
    rumors,rumors... (Marţi, 5 februarie 2013, 11:55)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Doamne-ajuta ,dar nu cred se va intampla cat traiesc eu...
    • +29 (29 voturi)    
      precis! (Marţi, 5 februarie 2013, 12:49)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      Si stiti dece? Pentruca preotul e cel mai eficace agent electoral, mai ales ca grosul votantilor e reprezentat de cei cu frica lui Dumnezeu!
      • +5 (7 voturi)    
        Nu le e "frica"! (Marţi, 5 februarie 2013, 14:25)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Cezy

        Daca le-ar fi "frica" s-ar purta altfel...!!
    • -25 (35 voturi)    
      .... (Marţi, 5 februarie 2013, 13:01)

      o8561 [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      ironic ... nu mai vrei Biserica/Religie/Dumnezeu dar intr-un final ajungi la Doamne-ajuta
      • +11 (13 voturi)    
        mdea (Marţi, 5 februarie 2013, 14:49)

        hollow [utilizator] i-a raspuns lui o8561

        numai intr-un creier asudat de ortodox dumnezeu echivaleaza automat biserica. Si nu oricare, ci numaidecat aia ortodoxa.
      • 0 (0 voturi)    
        ai dreptate:) (Joi, 14 februarie 2013, 14:42)

        Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui o8561

        Era intentionat...sunt indeajuns de batran incat sa pot face distinctia intre dumnezeu/ institutie bisericeasca/preot...
    • +20 (20 voturi)    
      Cred ca ai dreptate, (Marţi, 5 februarie 2013, 13:06)

      kiki_best [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      nu apucam noi sa vedem asa ceva! Mai sunt ceva popi care nu au SUV-uri de ultima generatie. Si vorba aia, au salariul minim pe economie.
  • +31 (37 voturi)    
    Bravo (Marţi, 5 februarie 2013, 12:48)

    LucanGavril [anonim]

    Bravo celor 23 de ONG-uri.
    Gradinitele si scolile sunt in paragina , fara incalzire si fara grupuri sanitare. Acolo trebuie sa mearga majoritatea banilor. Sa Investim in viitor in copii nostrii. Felicitari inca o data ONG-lor.
    • -25 (31 voturi)    
      replica (Marţi, 5 februarie 2013, 13:12)

      Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui LucanGavril

      Poti foarte bine sa investeti in educatia copiilor daca :
      1. Esti la rindul tau un om educat care are autoritatea sa se preocupe de educatia altora.
      2. Te implici direct in aceasta educatie si n-o lasi pe seama altora.
      Am vazut care sunt roadele acestei educatii ateiste si le resimtim.
      • +20 (24 voturi)    
        si care sunt roadele acesteo educatii ateiste? (Marţi, 5 februarie 2013, 13:41)

        slakeritul [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        o lume civilizata bazata pe stiinta si cunoastere si nu pe mituri si idolatrizarea unor preoti? o lume care a ajuns pe luna, a trimis sateliti in spatiu, a crescut speranta de viata foarte mult si are cel mai mare nivel de trai de pe planeta?
        de ce toate tarile cu un grad f mare de religiozitate o duc asa de rau? poti sa explici acest lucru?
      • +8 (8 voturi)    
        fiecare cu meseria lui! (Marţi, 5 februarie 2013, 14:27)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        Cine e platit sa "educe", sa EDUCE!
        Cei care o fac "extra-job", foarte bine!

        Oricum, UNDE vrei sa-i "educe"? in camp?
        Scolile sunt de toata jalea, gradinitele nu sunt suficiente - iar guvernul da banii la niste capushe lacome!
      • +9 (9 voturi)    
        what? (Marţi, 5 februarie 2013, 14:42)

        T34 [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        Mey cetatzene popa, eu nu tre' sa fiu educat ca sa ma preocupe educatia copilului meu. Poate eu sunt "Gica tractoristu' " dar vreau ca fiul meu sa devina medic. Imi interzici tu?!

        Ma gandesc si eu, ca omu', ca daca are - din bani dati educatiei, nu bisericii - profesori buni, conditii bune de a invata in scoala (manuale, materiale didactice, dotari), un autobuz scolar cu care sa se transporte elevi, nu echipa de fotbal a satului (ca aia platesc), si putin creier neindobitocit de popi, cu siguranta va ajunge medic.
      • +10 (10 voturi)    
        exact (Marţi, 5 februarie 2013, 14:53)

        hollow [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        Tocmai ca am vazut. E la indemana orice statistica in care cele mai civilizate state, cu standardul cel mai ridicat de viata (stii tu, aia care salveaza pisici din copaci si opereaza copii pe inima cand sunt inca in burta mamei) au procente majoritare de liber-cugetatori sau atei, iar haznaua asta de Romania, laolalta cu "tari" precum Arabia Saudita, e pe la 90% credinciosi.
      • +3 (5 voturi)    
        care educatie?.... (Marţi, 5 februarie 2013, 16:34)

        vizirul [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        ...si daca nu esti,la randul tau, un om educat ce faci cu educatia copiilor tai?...Cred ca banuiesc: o lasi pe seama BOR, a carui adept esti ! Dar cati copii a educat BOR, de-a lungul timpului? Lipsa de educatie civica, in sensul respectului pentru Creatie,pentru ceilalti semeni , nu a constituit niciodata un tel in a indrepta acest handicap national a BOR. BOR se rezuma la cultivarea fricii mistice fata de preotime si nu fata de incalcarea Legii divine!
      • 0 (6 voturi)    
        amice.. (Marţi, 5 februarie 2013, 17:26)

        Non [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        esti idiot. bezna mintii! ce roade ale educatiei ateiste resimti tu, cand pare ca suntem o natie de pupatori de moaste, cand raportul scoli/biserici este de 1/5, cand ai suficiente dovezi in jurul tau sa vezi la ce si, mai ales, cui serveste biserica - doar o pusculita mai mare, si atat?

        aaa, n-ai suficient creier sa faci distinctia intre Dzeu si biserica srl? asta e problema ta si a altora ca tine. n-ai decat sa-ti donezi tot ce ai bisericii tale, dar lasati-ne pe noi sa hotaram destinatia taxelor/impozitelor platite de noi. s-ar putea sa va foloseasca si voua, astora cu frica de biserica.
  • +22 (26 voturi)    
    politica (Marţi, 5 februarie 2013, 12:56)

    ovidiu2 [utilizator]

    Aceşti bani sunt dăruiţi politic şi nu pentru că politicienii ar fi foarte credincioşi. Biserica şantajează clasa politică la fel cum Voiculescu o ţine în lesă cu antenele. Dacă nu se dau bani, este de aşteptat ca politicienii să fie vorbiţi de rău pe la slujbe şi în tot locul în care apare câte un popă. Şi cu asta nu te pui, oricâte ONG-uri ar depune oricâte petiţii. Şantajul funcţionează din 1990,indiferent de partidul aflat la guvernare.
  • +14 (22 voturi)    
    De acord (Marţi, 5 februarie 2013, 13:03)

    evoque [utilizator]

    sa returneze si bani alocati de boc, negoita, oprescu si altii.
    Isus spunea ca isi zideste biserica in inimile oamenilor nu in zidurile bisericilor.
    Am format in societatea romana tot felul de caste: casta politicienilor, casta preotilor, casta procurorilor, casta judecatorilor, parca am fi in india, toate aceste caste risipesc banii publici.
    • -24 (30 voturi)    
      Replica (Marţi, 5 februarie 2013, 13:14)

      Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Iti trebuie autoritate ca sa faci aprecieri si interpretari in legatura cu problemele religioase. Acest lucru nu e la indemina oricarui neavenit.
      • +7 (9 voturi)    
        oau! (Marţi, 5 februarie 2013, 14:29)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        "Dar ca sa-ti dai banii pe tzepe, nu-ti trebuie autoritate", neh...?
        Traiti din banii vostri - si n-o sa mai faca NIMENI nici o "apreciere"!!
      • +7 (7 voturi)    
        probabil (Marţi, 5 februarie 2013, 14:55)

        hollow [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        cam tot atata cat iti trebuie sa vorbesti si despre Zana-Maseluta si Mos Craciun.
      • +5 (7 voturi)    
        Gata! (Marţi, 5 februarie 2013, 14:57)

        cubusis1270022568632 [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        Sa stii ca autoritatea este direct proportionala cu gradul de inteligenta. Yeap, ai ghicit: tu nu ai autoritate.
      • +3 (5 voturi)    
        replica (Marţi, 5 februarie 2013, 18:32)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        este aceasta: Problemele religioase sunt un subiect, banii pe care ii ruleaza biserica la negru sunt un alt subiect. Poate nu cel mai mare, dar unul din cei mai mari evazionisti este reprezentat de biserica.
        Intre credinta si bani este o mare diferenta. Doar un neavenit manipulator poate sa creada altceva.
  • +12 (14 voturi)    
    nu sunt bani.. (Marţi, 5 februarie 2013, 13:07)

    luci30 [utilizator]

    pt. plata profesorilor, pensionarilor ,citostaticelor,cercetarii,luam imprumuturi cu dobinzi mari etc,ca sa platim niste nenorociti care oricum au venituri din surse propii(ha de padure,terenuri agricole,mai nou si spitale private)au crescut bisericile ca ciupercile dupa ploaie....si ponta inca le mai da bani,sa iasa in strada sa apere infractori,sa indobitoceasca lumea,sa-i tireasca pe genunghi si coate pt. un blid de fasole.....mafia bisericeasca este cea mai bine organizata,uitind ca credinta este una,iar afacerile lor este cu totul altceva,ceva care de multe ori tine de domeniul penalului.
  • -14 (22 voturi)    
    mda (Marţi, 5 februarie 2013, 13:08)

    o8561 [utilizator]

    Nu castig la loto BIserica e de vina.
    Cad pe jos Biserica e de vina.
    Fura Fenechiu, Biserica e de vina.
    Fura Voiculescu, BIserica e de vina.
    Nu stiu se intampla BIserica e de vina.

    Astfel s-a ajuns ca pentru orice Biserica e de vina.

    Avand in vedere furturile de la autostrazi, reparatii sosele drumuri, etc, licitatii mai mult decat paguboase, etc si fel de fel ce contracte cu statul in fiecare an ce se da la Biserica e o nimica toata.

    Daca adunati tot o sa vedeti ca ce primeste BIserica este un mizilic.

    Poate ca ad sau poate ca nu ar trebuie sa primesca acei bani, dar nu aceasta e problema.

    Problema ca politicienii nostrii fura de 100 ori mai mult fata de cat primeste Biserica.

    Fata de asta ar tebuie sa va revoltati.
    • +8 (10 voturi)    
      o nimica toata? (Marţi, 5 februarie 2013, 13:43)

      slakeritul [utilizator] i-a raspuns lui o8561

      tocmai ti s-a enumerat in aritcol cam ce se pot face de banii aia
    • +11 (13 voturi)    
      Iei apararea celei mai mari mafii din lume? (Marţi, 5 februarie 2013, 13:47)

      C.Flo [utilizator] i-a raspuns lui o8561

      Pentru ca asta faci.
      Normal ca fura, toti. Si ce? Conteaza suma sau efectele furtului( si manipularii)?
      Spalatule pe creier!

      Tu esti inca in dark ages
      http://en.wikipedia.org/wiki/Dark_Ages_(historiography)
      • -4 (8 voturi)    
        hmm (Marţi, 5 februarie 2013, 15:00)

        o8561 [utilizator] i-a raspuns lui C.Flo

        "Normal ca fura, toti."

        Dar te luat te iei doar de Biserica.

        Daca vrei sa fii echidistant, corect, etc atunci ia-te te toti.

        Nu iau apararea nimanui, doar sa masori pe toti cu aceasi masura.

        Spalat pe creier esti tu.
      • -4 (8 voturi)    
        mda (Marţi, 5 februarie 2013, 15:06)

        o8561 [utilizator] i-a raspuns lui C.Flo

        1) Biserica primeste bani de la stat
        2) Politicienii fura bani de la stat

        Spune-mi daca Biserica nu o sa mai primesca bani,
        se vor gasi ONG-uri care sa se ia de politicienii care fura ???
        • +1 (1 vot)    
          DA! (Marţi, 5 februarie 2013, 18:22)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui o8561

          !!
      • -6 (10 voturi)    
        Pentru C Flo - Tu esti in Evul Întunecat! (Marţi, 5 februarie 2013, 15:06)

        Ionescu12 [utilizator] i-a raspuns lui C.Flo

        Esti în întuneric si vrei să-i înseli si pe altii! Credinta în Hristos este ceea ce a mentinut Neamul Românesc!
        • +8 (10 voturi)    
          Rade dracu din mine de voi (Marţi, 5 februarie 2013, 15:21)

          C.Flo [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu12

          :))
          Respect credinta oricui, oricine are dreptul sa fie destet/prost, dar pe pielea lui! Daca tot e o "secta", de ce tre sa fim cu totii bagati in aceasi oala?
          Ah da, suntem un stat ortodox, tot uit. Noi si care alte state?
          Vreau fapte domle, nu vorbe si carti scrise tot de preoti, religii inventate de regi, samd. Faptele se vad in tarile in care religia e "optionala" si oamenii gandesc singuri.
          Daca ai sa imi recomanzi sa plec in tarile respective, sa stii ca am de gand, m-am saturat sa lupt cu fantomele trecutului care va bantuie pe voi.
    • +7 (9 voturi)    
      ABSOLUT!!! (Marţi, 5 februarie 2013, 14:31)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui o8561

      "Biserica e-n toate" - asa ca SIGUR ea e "de vina"!!
      Daca nu poate face ca lucrurile sa mearga bine si ca politicienii sa nu mai fure - atunci, la CE trebuie sa primeasca bani?
      ???
      • -5 (7 voturi)    
        mda (Marţi, 5 februarie 2013, 15:03)

        o8561 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Adica vrei sa Biserica sa ajunga din nou sa judece cum judeca inainte, sa ia locul justitiei, sa o faca si pe administratorul statului?

        Hotaraste-te!
        • 0 (2 voturi)    
          La asa postare, asa raspuns! (Marţi, 5 februarie 2013, 18:27)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui o8561

          TU esti acela care a postat prima prostie! Dar oricum: mi-ai revelat o chestie. Anume: ca Biserica pretinde ca "rezolva probleme nerezolvate de Stat", ca "educa" samd... Pai, uite: o problema "nerezolvata de Stat" e "coruptia", adiacent, "lipsa de educatie" a celor corupti si care fura! De CE ar trebui ca Biserica sa "judece"? Nu trebuie, e de ajuns ca popii sa se roage samd...! EU sunt de vina ca popii nu se roaga?!!
          Daca nu sunt in stare sa rezolve problema, ca sunt mai ocupati sa-si umple burdihanu' decat sa se roage, sa le fie de bine! Inseamna ca NU isi merita banii!!

          Sa dea Statul banii la Judecatorii, sa NU mai stea oamenii aceia cu mii de dosare pe masa, sa aiba mai mult personal care sa le rezolve, sisteme informatice mai bune samd...!!
  • -2 (4 voturi)    
    Pentru cine bat clopotele.... (Marţi, 5 februarie 2013, 13:12)

    Puiu101 [utilizator]

    Cea mai prospera afacere din Romania, dupa marea executie, a fost bisericeala; s-au construit mii de biserici! Nu stiu daca e bine sau rau; peste sute de ani, ONGurile vor protesta impotriva guvernelor care vor incerca sa le denoleze....

    Nu inteleg, totusi, de ce banii alocati pentru biserici se duc la biserici! Banii alocati pentru drumuri ajung la drumari, fara ca drumurile sa se faca; banii alocati pentru case, ajung la constructori, fara ca aceste case sa apara!

    Banii alocati pentru agricultura, ajung la Culita Tarata sau la Gheorghe Fluture! Fara ca pamantul sa produca sau, daca produce, fara ca banii produsi sa plateasca impozite!
  • +6 (14 voturi)    
    Doar o intrebare (Marţi, 5 februarie 2013, 13:15)

    aiureantramvai [utilizator]

    ...aduceti dvs, cele 23 de ONG-uri, voturile pe care le aduce biserica incat sa se merite redirectionarea banilor? Daca nu, atunci gasiti-va altceva de lucru, banii pentru voturi sunt sfinti (chiar daca nu merg numai la biserica).
  • +14 (16 voturi)    
    in realitate au mult mai multi bani (Marţi, 5 februarie 2013, 13:17)

    ala_ [utilizator]

    Sa ne gandim doar cate botezuri, nunti si inmormantari au loc anual, si cati bani primesc preotii la aceste evenimente....Sunt persoane care traiesc din nunti exclusiv...de la restaurantele implicate la cei ce fac foto la nunti de exemplu. Ei nu primesc bani si de la guvern. Le este suficienta suma pe care o colecteaza la nunti.
    Apoi, biserica are mari resurse...NEIMPOZABILE: Terenuri si paduri, manastiri cu taxa, manastiri in regim hotelier, afaceri cu cherestea, lumanari, icoane. Cimitirile sunt mici fabrici de facut bani...
    Si nu in ultimul rand, biserica vine cu boboteaza pe la usi si colecteaza bani seriosi...si primesc bani si din donatii directe.

    Toate astea pe langa jumatatea de miliard de € primita de la guvern, din banii tuturor cetatenilor, inclusiv cei care nu sunt credinciosi.
  • +10 (12 voturi)    
    De ce nu exista o petitie online (Marţi, 5 februarie 2013, 13:27)

    Adi_rus [utilizator]

    Trebuia sa faca si o petitie online pe care sa o putem semna. Ideea este mai mult decat generoasa. Romania este singura tara unde nr bisericilor il intrece pe cel al scolilor si spitalelor iar asta spune tot.
    • +4 (4 voturi)    
      subscriu (Marţi, 5 februarie 2013, 14:49)

      trebuie [utilizator] i-a raspuns lui Adi_rus

      si eu as semna si sustine din toate puterile un astfel de demers, astfel incat sa nu poate fi luat in derizoriu.
      Pentru ca ma intereseaza direct, unde as putea gasi o astfel de statistica, Adi? Vreau sa am argumente credibile in aceasta lupta cu spalatii pe creier.
  • +8 (10 voturi)    
    Stat in stat (Marţi, 5 februarie 2013, 13:31)

    benicio [utilizator]

    Biserica Ortodoxa Romana, institutia, este stat in stat. Biserica, lacasu de cult, are rolul ei, este bine-venita intr-o societate ca a noastra. Insa BOR, ca institutie publica, e un stat aparte, mai mult decat atat, e un fel de off-shore fiindca nu plateste impozit. Si mai si incaseaza subventii de la stat. E jenant si sper sa se termine cu tampenia asta odata. Dar politicienii nostri nu au curaj, inca biserica are o mare influenta asupra oamenilor. E trist. Hai sa intentam un proces civil statului roman, la care sa se ralieze cat mai multa lume.
  • +11 (15 voturi)    
    In fine, parca societatea incepe sa se trezeasca (Marţi, 5 februarie 2013, 13:31)

    slakeritul [utilizator]

    Tot cam dura de prea mult timp acest dezmat pe bani publici a popilor in mercedesuri. Avem biserica de sec 19, dar si educatie si sanatate de secol 19. Cat mai dureaza sa ajungem si noi in secolul 21?
  • -5 (19 voturi)    
    Fara cununii, fara botezuri, fara inmormantari (Marţi, 5 februarie 2013, 13:51)

    Zzzmara [utilizator]

    Jos cu Biserica. Toti vrem sa fim incinerati !
    La nunta vrem doar mancare, muzica buna, furatul miresei si in special multa, multa bautura.
    La botezuri la fel, ce sa cautam la biserica?
    Oare asta ne dorim?
    Oare omenirii ii este mai bine fara Dumnezeu? Sau - cum spun multi - cu un Dumnezeu tinut cat mai departe, acasa la fiecare.
    Da, avem nevoie de citostatice -cu siguranta inainte de a merge la preot- dar ce facem cu frica de moarte, frica de ce se intampla "dincolo"?
    Ati experimentat asa ceva? Ati inmormantat pe cineva drag? Oare o slujba religioansa nu v-a atenuat macar un pic durerea?
    Avem foarte multe lucruri de invatat de la tarile occidentale, dar abandonarea religiei nu se numara printre ele.
    Da, sunt mai civilizati, seriosi, corecti decat noi, cu 100 de ani inaintea noastra, n-o sa-i ajungem niciodata poate, dar sunt oare mai fericiti?
    Asta e parerea unui om care merge de 2 ori pe an la biserica, de profesie IT si care traieste intr-o tara laica.
    Care gaseste normal sa inlocuiasca religia in scoli cu ore de istoria religiilor.
    Dar care in acelasi timp gaseste tare trist sa petreci un Paste in Franta.
    Da, sunt de acord, trebuie suplimentat cei 0.3 din PIB pentru medicamente compensate.
    Impozitati vilele si limuzinele de sute de mii de euro ale "colaboratorilor" cu statul (inclusivi preoti), puneti-i sa dovedeasca sursa veniturilor cu acte, confiscati averile nejustificate(nedeclarate) si veti vedea ca se obtin mai mult de 0.4%.

    Lasand subiectivismul la o parte, doar prin referendum se poate decide trecerea la un stat laic.
    • +4 (10 voturi)    
      suntem un stat laic (Marţi, 5 februarie 2013, 14:00)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui Zzzmara

      constinutional...doar ca cetatenii vor altfel.
    • +5 (11 voturi)    
      Romania ESTE "stat laic"!! (Marţi, 5 februarie 2013, 14:36)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Zzzmara

      Nu scrie DE FEL in Constitutie ca ar fi "stat religios"!!

      Si oricum: CE are Dumnezeu cu "banii pentru BOR"?

      Cezarului, ce-i al Cezarului - si lui Dumnezeu ce-i al lui Dumnezeu?
      Este banul "al lui Dumnezeu"? Eu parca stiam ca-i zice "ochiul altcuiva"! Nu le e RUSINE popilor sa zbiere asa tare la initiativa acelor ONG-uri?
      ???
      • +1 (1 vot)    
        Interpretatio (Miercuri, 6 februarie 2013, 0:53)

        Eucris [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Isus a laudat vaduva care a dat bani bisericii.
    • +8 (14 voturi)    
      zzzzmara (Marţi, 5 februarie 2013, 14:45)

      aaragn [utilizator] i-a raspuns lui Zzzmara

      "Lasand subiectivismul la o parte, doar prin referendum se poate decide trecerea la un stat laic. "
      Sfanta naivitate! Care va sa zica, noi nu eram un stat laic?

      Realizezi ca iti transformi niste sentimente si impresii personale in legi de functionare ale societatii? Uite:
      "Oare o slujba religioasa nu v-a atenuat macar un pic durerea?" Ba deloc. E o operatiune de un prost gust desavarsit, tiganie cu coliva, stergare si lalaieli. 2.)"Oare omenirii ii este mai bine fara Dumnezeu? " Mie da, nu am nevoie de stapani ca sa exist si sa disting binele de rau. De ce vrei sa-mi faci tu legi? De ce sa platesc pentru capriciile si lipsa de claritate in gandire a altora?
      • -1 (1 vot)    
        Rolul slujbelor (Miercuri, 6 februarie 2013, 0:55)

        Eucris [utilizator] i-a raspuns lui aaragn

        Slujba este mai importanta decat un individ cu gandire seculara poate imagina. Impartasania este cel mai desavarsit medicament pentru suflet si mai si protejeaza. Am invata asta de la un calugar cu har! De atunci caut sa ma impartasesc cat mai des.
        • 0 (0 voturi)    
          Catre toti credinicosii (Miercuri, 6 februarie 2013, 13:30)

          fly. [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

          Discuția nu are nimic de a face cu slujbele, Dumnezeu, Biblia sau euharistia. Dar de ce trebuie statul să se amestece în aceste probleme?

          Știți vorba acea: Cine plătește te controlează. Istoria dovedește din plin că nu poate ieși nimic bun din amestecul (prin finanțare sau în alte moduri) statului în viața bisericii.
    • +6 (10 voturi)    
      vere (Marţi, 5 februarie 2013, 14:57)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui Zzzmara

      Serior acum, tre' sa dam zeci de milioane din taxele noastre bisericii fiindca ti se pare trist de Paste in Franta?
    • +3 (5 voturi)    
      mirare (Marţi, 5 februarie 2013, 16:40)

      un dac [utilizator] i-a raspuns lui Zzzmara

      nu prea inteleg de ce ai luat atatea minusuri, tot ce spui aici este de bun simt. e adevarat ca usor off topic, ca biserica nu-i Dumnezeu, mai ales biserica noastra cea de toate zilele.
      dar cand am citit ca esti pentru inlocuirea religiei la scoala cu (maxim as adauga) istoria religiilor, m-am bucurat tare, eu militez cam de unul singur pentru asta, dar n-ai cu cine.
      si ca sa fiu si eu off topic si sa-mi iau minusuri (ca la scoala e asat cu minusuri)
      1. predarea religiei in scoli este mai rea decat banii pe care-i fura popii...pe termen lung (o sintagma pe care o s-o pricep peste 50 de ani, noi ca natie).
      2. spalarea pe creier, indobitocirea oamenilor de la sate, trimiterea la vot cu stampila clara-alte lucruri mai rele decat banii "furati" de la buget.
      3. neimplicarea in urbe, renovarea scolilor mai ales la sate, renovarea bisericilor monument istoric din aceste fonduri etc-mai rau decat acest bani.
      4. situarea deasupra legi de multe ori a preotilor care sunt hoti (patriarhul nu este judecator, oricat ar vrea sa fie, este o functie administrativa si atat)-iar este mai rau decat acesti bani de la buget.

      asta nu inseamna ca nu este laudabila intentia acestor ong-uri. dar pana la urma nenorociti sunt aia care dau, apoi cei care iau. adica politicienii de 23 de ani incoace. ca pana la urma cat e dragnea de mare, tot la sate a avut mai multi morti decat in alexandria:-)
    • -1 (3 voturi)    
      da de ce nu stai tu in Ro? (Marţi, 5 februarie 2013, 17:36)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui Zzzmara

      sa dai banii lui BOR si sa vii la adevarata credinta??

      Io i-am vazut pe francezi tare fericiti si fara Pastele lor, asemenea pe nemti (aia renunta de buna-voie la catolicism ca trebuie sa plateasca 2%) si nu-si smulg parul din cap??

      sincer, prefer o buna-stare materiala in viata de acum decat o "prefericire" din viata de apoi (evident, presupunand ca ar exista asa ceva).
    • +3 (3 voturi)    
      pai pt "botezuri, consolari" samd... (Marţi, 5 februarie 2013, 18:31)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Zzzmara

      ... ORICUM popii IAU bani - ALTI bani, le platesti cu banu' jos, altfel te lasa cu mortu' in strada!!!

      In consecinta: DE CE le mai trebuie si bani de la buget?

      ???
  • -9 (19 voturi)    
    NU cred in ATEISM... (Marţi, 5 februarie 2013, 13:58)

    Costika [utilizator]

    Pana la acest moment , ca unul care a trecut prin ateism, pot spune doar ca ateismul e CREDINTA ca nu exista o forta superioara creatoare si diriguitore...adica tot o credinta. Nu cred in ATEISM pentru ca morala ateului este...fara moral. Pentru voi toti care ii sutineti , ateul are credinta ca poate sa faca ORICE, daca nu e prins si condamnat DE SEMENI -> A SCAPAT. Numai cand vad in ce hal se fura si minte imi dau seama de ce ateismul a devenit "religia" majoritara in Europa. Sa nu uitati ca toate marile imperii s-au prabusit de autosuficienta si degradare morala. Asa cum bine a explicat Einstain, raul este doar lipsa binelui si ABSENTA lui DUMNEZEU din viata si MORALA OAMENILOR...Va asigur ca morala religioasa este mult mai buna ca cea a ateilor, macar pentru cei aflati sub puterea ateilor...
    • +8 (14 voturi)    
      Serios? (Marţi, 5 februarie 2013, 14:46)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Costika

      cand a zis "Einstain" gogomania pe care i-o atribui?
      si de cand e ateismul o credinta?
      acum ca ne-ai asigurat ca morala crestina este superioara, iti dam crezare si actionam in consecinta, ca na, doar ai spus TU asta
      • -3 (9 voturi)    
        Daca habar nu ai ... (Marţi, 5 februarie 2013, 15:13)

        Costika [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

        ...de ce te bagi in seama? A spus-o EinstEin unui profesor al lui care incerca sa demosntreze ca nu exista Dumnezeu pentru ca raul e pe pamant...Si i-a aratat ca nu e altceva decat lipsa lui Dumnezeu din sufletul omului rau !
        Si ce nu iti convine ca Ateismul e CREDINTA CA NU EXISTA FORTA SUPERIOARA? Si apoi cu morala cum e? Caci ala era punctul pe care il atacam, este mult mai de incredere un religios care are morala religioasa in el decat un ateu care NU CREDE IN NIMIC SI NICI CA VA PLATI PENTRU FAPTELE SALE (DECAT DACA E PRINS- DAR PARLAMENTARII NE ARATA CA POTI FI PRINS CA GASCA TOT TE SCAPA!!!) ...
        • +5 (7 voturi)    
          Medicamente!! (Marţi, 5 februarie 2013, 15:40)

          gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Costika

          gimi, eu zic sa te duci sa mai informezi cu privire la ce a zis einstein.
          si chiar daca ar fi zis, ar trebui sa il credem pe cuvant?
          cam cati oameni au murit in cruciade din cauza "moralei crestine"?
          lasa sofismele, iesi de sub sutana preotului si ia-ti pastilele
          • 0 (2 voturi)    
            Comunismul ateu (Miercuri, 6 februarie 2013, 0:58)

            Eucris [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

            Cam cati au murit datorita moralei atee comuniste? Mai mult de 80 de milioane, just for your record.
        • 0 (4 voturi)    
          da, domne, citatul EXACT (Marţi, 5 februarie 2013, 18:34)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Costika

          inclusiv referirea lui Einstein la Dumnezeu!
          Ce o tot aburesti pe aici? Daca citezi exact (inclusiv sursa), nu te mai intreaba nimeni "cand a zis Einstein gogomania?"!
          • 0 (2 voturi)    
            Einstein era religios (Miercuri, 6 februarie 2013, 2:18)

            Eucris [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

            Cand Einstein a fost intrebat cum poate fi un mare fizician si credincios a raspuns, cum as putea fi un mare fizician si sa nu cred in Dumnezeu?
            • 0 (0 voturi)    
              si ce are una cu alta? (Miercuri, 6 februarie 2013, 10:19)

              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

              Eu am cerut sa dea citatul EXACT din Einstein, acela in care ar fi zis ca "raul e lipsa lui Dumnezeu din viata oamenilor" - pai, sa-l dea! Daca exista... >:
              Iar tu fa bine si demonstreaza ca Dumnezeul lui Einstein era acelasi cu al BOR si ca, in general, "existenta lui Dumnezeu" inseamna ca BOR sa ia bani de la Stat!

              Aici NU "existenta lui Dumnezeu" se discuta - ci lacomia BOR! Si niste probleme de etica!
      • -2 (10 voturi)    
        Daca habar nu ai ... (Marţi, 5 februarie 2013, 15:14)

        Costika [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

        ...de ce te bagi in seama?
        si ce nu iti convine ca ateismul e credinta ca nu exista forta superioara? si apoi cu morala cum e? caci ala era punctul pe care il atacam, este mult mai de incredere un religios care are morala religioasa in el decat un ateu care nu crede in nimic si nici ca va plati pentru faptele sale (decat daca e prins- dar parlamentarii ne arata ca poti fi prins ca gasca tot te scapa!!!) ...
        • +3 (7 voturi)    
          mai omule (Marţi, 5 februarie 2013, 15:46)

          gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Costika

          daca tu nu faci rau din convingerea ca vei arde in iad e grav. daca ai nevoie de o carte de basme ca sa nu dai in cap e problema ta, nu impinge pe gat altcuiva treaba asta. daca tie asta iti pune frana inseamna ca in alte conditii ai fi capabil de cine stie ce.
          in concluzie habar nu ai ce inseamna morala daca tu crezi ca toti ateii sunt rai.
          • 0 (0 voturi)    
            Morala atee? (Miercuri, 6 februarie 2013, 0:59)

            Eucris [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

            Dar tu crezi ca toti crestinii sunt rai?
        • +5 (9 voturi)    
          pff (Marţi, 5 februarie 2013, 16:02)

          hollow [utilizator] i-a raspuns lui Costika

          Daca singurul motiv pe care il ai sa traiesti o viata morala este faptul ca la sfarsitul ei ti-e frica ca doamne-doamne o sa te judece, mi-e putin greata de tine si nu mi-ar placea sa te cunosc sau sa fim vecini. Nu esti cu nimic mai presus de un cineva care e cuminte numai fiindca ii e frica de bataie. In loc, you know, sa fie cuminte fiindca e capabil in mod rational de a discerne intre bine si rau si de a alege binele. Si exista un nume pentru asta: animale. Tu, prietene, esti un animal.
          • 0 (2 voturi)    
            Frica si dragostea (Miercuri, 6 februarie 2013, 2:21)

            Eucris [utilizator] i-a raspuns lui hollow

            Viata morala traita din frica de moarte vesnica functioneaza la unii indivizi si e bine, pe masura ce credinciosul evolueaza spiritual, frica de moarte se inlocuieste cu dragostea de aproape. Mi-a fost mai greu de inteles la inceput dar tot mai mult cred ca dragostea invinge cel mai bine frica.
    • 0 (2 voturi)    
      Bine spus! (Miercuri, 6 februarie 2013, 0:58)

      Eucris [utilizator] i-a raspuns lui Costika

      Intr-adevar, de cand este morala atee in occident, se vede cum nivelul de civilizatie scade. Oamenii au un deficit de cultura generala si spirituala crasa.
  • +9 (17 voturi)    
    ... (Marţi, 5 februarie 2013, 13:58)

    dragos234 [utilizator]

    540 de milioane de euro pt religie?! Jessus, ce popor de tzaranoi ignoranti!
  • +7 (13 voturi)    
    ok (Marţi, 5 februarie 2013, 13:59)

    Xorciser [utilizator]

    Sunt crestin, ortodox convins.

    Cu toate acestea sprijin acest demers pentru ca am inteles (nu stiam) ca bisericile si cultele religioase nu platesc in Romania impozit pe venit (pe vanzarea de lumanari, candele, slujbe religioase etc etc).

    Daca este asa, eu imi doresc fie sa existe subventii si alocatii de la stat dar cultele religioase sa plateasca impozit pe toate veniturile asa cum fac toti cetatenii si firmele- fie sa aiba scutirile de acum dar sa nu mai primeasca subventii de la stat.
  • +6 (10 voturi)    
    Asa ar trebui (Marţi, 5 februarie 2013, 14:03)

    admus [utilizator]

    Numai ca din pacate nu se va intimpla asa ceva. Nici un politician nu este in stare sa sustina asa ceva pe fata, fiindca au nevoie de voturile enoriasilor. Deci tot o forma de a cumpara voturi.
    Cita meschinarie!
    • +2 (8 voturi)    
      enoriasi (Marţi, 5 februarie 2013, 15:07)

      vlad.pe [utilizator] i-a raspuns lui admus

      Pai noi nu suntem enoriasi ? A trecut vremea celor care stau cu mana intinsa, trebuie sa ne facem si noi auziti!
    • +1 (1 vot)    
      na, fleosk! (Marţi, 5 februarie 2013, 18:38)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui admus

      Si eu cred in Dumnezeu - asta in NICI UN caz nu inseamna ca votez "cum imi zice popa"!!
      Ba chiar, daca il prind ca zice ceva in sensul asta, ii atrag atentia ca NU e treaba lui!!! sa lase pe altu', care are treaba numai cu Dumnezeu, NU cu "politica"!!
  • +2 (4 voturi)    
    Hai ca suntem (Marţi, 5 februarie 2013, 14:16)

    ilie22sute [utilizator]

    Hai ca suntem tari Atentie! Anul acesta comemoram 23 de ani de la distrugerea RomanieiCodul Comercial a fost promulgat prin decret la 10 mai 1887 si a intrat in vigoare la 1 septembrie 1887.TITLUL VIII DESPRE SOCIETATI SI DESPRE ASOCIATIUNI COMERCIALE CAPITOLUL 1 DESPRE SOCIETATI SECTIUNEA I - VI ARTICOLUL 77 - 220.Abrogate prin Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale.(au fost bune din 01.09.1887 pana in '90 ) si altele.Treaba cu biserica e de la Cuza de cand cu nationalizarea averilor .Tare sunt curios care era sistemul socio economic pana atunci 80-90%din teritoriu era bisericesc LASAT MOSTENIRE
  • +2 (10 voturi)    
    Biserica este autonoma (Marţi, 5 februarie 2013, 14:18)

    OlaruAlexandru [anonim]

    Din cate stiu eu Biserica este autonoma fata de stat, asta rezulta din Constitutie, daca este autonoma, iar statul nu se implica in problemele Bisericii fie ele indiferent de orice natura....atunci Biserica trebuie sa fie independenta si financiar...Oricum Biserica are o avere estimata la 3miliarde $, iar o parte din bani nu pot fi justificati! Explicatia e clara...va las ca sa deduceti
  • +10 (18 voturi)    
    biserici (Marţi, 5 februarie 2013, 14:28)

    vlad.pe [utilizator]

    S-au construit asa multe biserici pentru ca la recensamant tot românul s-a declarat crestin, religios .. desi pomeneste numele Domnului doar când ii pica internetul sau cablul si isi face cruce doar când bate Tănase un penalty.

    Felicit initiativa ONG-urilor, sper sa isi duca la bun sfarsit aceasta initiativa. mi-as fi dorit sa se fi autosesizat si când s-au inchis spitalele.
  • +1 (9 voturi)    
    petitie pentru cetateni (Marţi, 5 februarie 2013, 14:47)

    un-cetatean [utilizator]

    As sugera sa se faca si o petitie, pentru ca sunt convins ca sunt si cetateni destui care ar semna-o. Eu sunt ateu si nu sunt de-acord ca din bugetul public sa se dea bani pentru biserici. Cred ca orice persoana cu bun simt poate fi de-acord ca acei bani ar trebui sa mearga la spitale, scoli, etc.

    Stiu ca e greu sa se schimbe un lucru ca acesta, dar poate daca se mobilizeaza mai multa lume ar fi ceva sorti de izbanda mai devreme sau mai tarziu.
    • +1 (1 vot)    
      petitie (Marţi, 5 februarie 2013, 16:22)

      manlian [utilizator] i-a raspuns lui un-cetatean

      O petitie a fost initiata pe portalul petitii.ro dar ca prin minune a disparut......
      • +1 (1 vot)    
        nu e "de incredere" (Marţi, 5 februarie 2013, 18:43)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui manlian

        Au mai disparut petitii de pe portalul acela - si erau PERFECT legale!!

        Oricum, "petitii.ro" NU are "valoare juridica"!
        Daca sunteti de acord cu demersul, trimiteti-l la una dintre organizatiile care l-au initiat! Presupun ca se gasesc informatii pe site-urile lor ;)
  • +3 (9 voturi)    
    referitor la subventionarea cultelor din bugetul s (Marţi, 5 februarie 2013, 15:03)

    marionit [utilizator]

    Daca este sa privim cu atentie acest subiect constatam ca nu are nici un sens ca statul roman sa dea bani cultelor. Putem sa argumentam logic faptele : Preotii sunt platiti din bani publici si mint cu nerusinare cand cer taxe la enoriasi ca nu au salariile asigurate de catre noi din taxe si impozite (deci suntem prostiti si platim de 2 ori),luati orice preot de la orice biserica ortodoxa si vedeti ce averi au facut numai in 2,3 ani,ce lux de case etc,bisericile noi construite sunt din bani adunati de la enoriasi iar mai marii biserici mint cu dezinvoltura ca nu, nu se elibereaza nici o chitanta pentru bani primiti la slujbele de inmormantare,mai marii biserici cer cu nerusinare de la preotii bisericilor(ma refer la protopopi,episcopi etc in scara irarhica)taxe lunare pentru ei iar preotii iau de la noi enoriasii iar bomboana pe coliva este acea ca ei nu prea raspund in fata justitiei noastre ci ni se spune ca numai justitia divina ii poate judeca.Vax de pantofi cu acesti farisei din cultul ortodox.Ei sunt cei care curvesc,mint, ne fura pe fata la pomeni si parastase,ba multi sunt homosecsuali si atunci de ce sa le platim noi huzurul si chefurile acestor asa zisi unsii lui dumnezeu. Pana la judecata divina va trebui ca noi sa le taiem aceasta posibilitate de furt din buzunarele noastrepentru ca ei sa huzureasca iar altii sa cerseasca. Sictir cu bani de la buget sa-i dam copiilor cu probleme,oamenilor suferinzi de cancer pentru a ii ajuta in prelungirea vietii. Cei care nu sustin acelasi lucru am curajul sa spun ca sunt interesati . Eu sunt crestin ortodox,intru in casa domnului pentru acea divinitate in care cred dar nu cred in acesti slujitori ai bisericii de care am scris pana acum. rog ca preotii care sunt cu adevarat slujitorii domnului sa nu se simta jigniti pentru ca si in preotime exista exceptii.
  • -1 (15 voturi)    
    Manipularea societatii (Marţi, 5 februarie 2013, 15:06)

    KostasP [utilizator]

    Acest articol si indivizilor din spatele lui putin le pasa de "binele oamenilor". Aceasta manevra nu este decat un atac camuflat la religia neamului. Iar religia crestin ortodoxa este cel mai important dar lasat de antecedentii nostri. Credinta dezvolta caracterul omului. Nu spune nimeni ca nu este nevoie de mai multi bani pt medicamente si asistenta sociala. Dar de ce trebuie sa se ia exact de la biserica, n-am inteles. Pt ca unii dintre voi cred ca nu este importanta? Se poate observa f usor din comentariile aferente articolului cat de usor de manipulat este opinia publica din Romania.
    • +5 (13 voturi)    
      Neamul cui? (Marţi, 5 februarie 2013, 15:19)

      mikeyu [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Neamul are mai multe religii... iar mie nu-mi convine sa platesc aurul in care e imbracat preotul neamului. Daca tu vrei sa-l platesti, n-am nimic impotriva, numai plateste-i din banii tai, nu din ai nostri. E ca si cum eu as cere ca berea sa fie gratuita, si sa contribuim cu totii.
      • 0 (0 voturi)    
        E adevarat... (Vineri, 8 februarie 2013, 5:15)

        Radu_Net [utilizator] i-a raspuns lui mikeyu

        ..ca doar biserica ortodoxa primeste bani de la buget? Si celelalte biserici ce fac? Si ei au preoti si profesori de religie de exemplu, sau cel putin asa stiu.
    • +3 (3 voturi)    
      relativitate... (Marţi, 5 februarie 2013, 15:39)

      Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Depinde...tot din comentariile de mai sus eu vad ca opinia publica refuza manipularea unor vajnici slujitori ai bisericii...
      • -2 (4 voturi)    
        da (Marţi, 5 februarie 2013, 16:52)

        o8561 [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

        Care opinie publica?
        Cei cativa useri care comentaza pe acest site?
    • +3 (5 voturi)    
      Care caracter???? (Marţi, 5 februarie 2013, 15:59)

      manlian [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Biserica ar trebui sa traiasca din contributii benevole nu din alocari bugetare sau afaceri multe dubioase sau ticaloase atunci cind se revendica mii de hectare de paduri sau se dau afara din cladiri revendicate scoli sau institutii de cultura. Biserica ar trebuii sa-si aminteasca de ce inseamna modestia si smerenia.
    • 0 (2 voturi)    
      pai, na... (Marţi, 5 februarie 2013, 18:48)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Daca tot se "privatizeaza serviciile de sanatate", atunci DE CE sa nu lase si BOR sa-si vada, in mod "privat", de afacerile ei, "private"?!
      Cine are nevoie de ea, da bani - cine nu - NU!
    • -1 (1 vot)    
      Banii ONG-urilor (Miercuri, 6 februarie 2013, 1:03)

      Eucris [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Se poate ca membrii asociatiei secu(la)risto-umaniste(?) au avut zi libera sa blogheze impotriva bisericii. As fi curioasa de unde primesc aceste ONG-uri banii?
      • 0 (0 voturi)    
        :) (Vineri, 8 februarie 2013, 5:19)

        Radu_Net [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

        Nu de la stat stai linistit:). Din donatii sau din cei 2% pe care CINE VREA ii redirectioneaza pt un ONG...
  • +7 (9 voturi)    
    tot eu (Marţi, 5 februarie 2013, 15:07)

    marionit [utilizator]

    am uitat sa amintesc cititorilor de ceva si mai grav : CULTELE SUNT SCUTITE DE IMPOZITE SI TAXE ,de ce NU SE PARE CA ESTE O DISCRIMINARE si ar trebuii supuse legilor tarii ca oricare dintre noi,sa terminam cu favorurile politice.
    • -1 (1 vot)    
      Discriminare (Miercuri, 6 februarie 2013, 1:04)

      Eucris [utilizator] i-a raspuns lui marionit

      Pe vremea comunistilor erati la fel de vehement impotriva discriminarilor?
      • 0 (0 voturi)    
        "pe vremea comunistilor" (Miercuri, 6 februarie 2013, 10:14)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

        ... intram mai des in biserica decat acum!
        Pentru ca bisericile NU erau incuiate ziua (si nici seara, de altfel, pana aproape de miezul noptii) si pentru ca preotii ERAU pe la biserica, in cea mai mare parte din timp (nu "sa predea") si pentru ca NU ii vedeai umflati, in gipane, cu casoaie cat toate zilele facute cu bani DE LA STAT!!
        Si pentru ca in general biserica chiar facea ceea ce se presupune ca trebuie sa faca o biserica iar preotii chiar erau ceea ce se presupunea ca trebuie sa fie un "preot"!
  • +4 (6 voturi)    
    exces protejat de stat (Marţi, 5 februarie 2013, 15:43)

    manlian [utilizator]

    In cartierul Grigorescu din Cluj-Napoca sunt 7 biserici si 7 farmacii pe o raza de mai putin de 1 km.Este limpede cu cit cinism speculeaza unii disperarea unui popor saracit, bolnav si imbecilizat.
    • 0 (0 voturi)    
      să nu generalizăm... (Miercuri, 6 februarie 2013, 9:56)

      fly. [utilizator] i-a raspuns lui manlian

      Din cele 7 menționate de dumneavoastră sunt convins că nu toate bisericile sunt finanțate de stat.
  • -6 (10 voturi)    
    Stiati (Marţi, 5 februarie 2013, 16:14)

    KostasP [utilizator]

    spre exemplu ca ASUR face lobby pt ca 2% din impozitul pe venit al fiecarui ceratean sa intre in conturile firmei? Habar nu aveti, dar dati cu gura. Pt mikeyu, daca nu-ti convine, du-te si traieste cu neamul tau acolo unde o fi el. Nu te obliga nimeni sa stai in Romania si nici sa fii cetatean roman.
    • +2 (8 voturi)    
      lobby (Marţi, 5 februarie 2013, 16:33)

      manlian [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Fa si tu lobby pentru cit vrei la suta pentru biserici dar nu imi baga mina in buzunar.
    • +1 (5 voturi)    
      Si tu (Marţi, 5 februarie 2013, 16:36)

      mikeyu [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      poti face acelasi lucru... sa mergi oriunde... asta cu siguranta nu rezolva problema. Dar asta e cultura ta. Si nu numai, evident. Sa ni se dea, nu sa facem noi :)
    • +1 (3 voturi)    
      minciuna! (Marţi, 5 februarie 2013, 18:51)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      2% din impozit NU se dau pentru firme, ci numai pentru organizatiile NEguvernamentale!!

      NEguvernamental, inseamna ca NU functionezi cu bani de la Guvern!!

      Daca BOR ia 2%, inseamna ca NU are dreptul sa ia bani de la buget!!
    • +1 (5 voturi)    
      Din ce crezi ca traiesc ONG-urile? (Marţi, 5 februarie 2013, 19:15)

      C.Flo [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Vorbim despre BOR si tu dai in niste ONG-uri care isi fac treaba.
      Ii urmaresc de cateva luni, si pentru actiunile lor voi dona cei 2%. Si voi convinge pe mai multi prieteni, nu imi va fi greu.
      Am donat unei clinici private care face acte de caritate (daca pot zice asa) si SMURD in trecut.
      Traim intro tara in care un criminal/violator e mai bine acceptat decat un ateu.
      Nu ma duc la biserica sa fac parada modei si sa aflu ultimele barfe, cum se face. Stat cu 90% ortodocsi, vai de capul nostru.
      • -2 (2 voturi)    
        Motive (Miercuri, 6 februarie 2013, 1:06)

        Eucris [utilizator] i-a raspuns lui C.Flo

        Nici eu nu ma duc la biserica sa fac parada modei sau sa barfesc, ma duc sa ma impartasesc si sa evoluez spiritual.
    • +1 (1 vot)    
      Nu ma obliga tu sa iti finantez misticismul! (Miercuri, 6 februarie 2013, 8:52)

      CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Si nu imi spune unde sa ma duc sa traiesc! Daca tu pretinzi ca esti crestin, trebuie sa ne ferim de asa ceva! Nu e normal sa ai 12000 de biserici si 420 spitale! Din care 200 sa trebuiasca sa le inchizi din lipsa de fonduri! Mila crestineasca seamana mai mult cu mita: va dau si puneti o vorba buna pt iertarea pacatelor? Cam asa vezi problema?
      • 0 (0 voturi)    
        Pentru KostasP (Miercuri, 6 februarie 2013, 10:54)

        marionit [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

        Dupa cate vad esti singurul care vrei sa comentezi pe oricine nu este de aceiasi parere cu tine si acest fapt ma convinge cu fiecare comenteriu al tau ca esti una dintre persoanele care beneficiaza de acesti bani. Sfatul meu este o vorba din batrani a romanilor " daca o persoana iti spune ca esti beat poti sa nu-l crezi dar daca iti spune si a doua si a treia este cazul sa te duci la culcare" asa ca d-le cred ca este cazul sa faci un somn bun mai ales ca noaptea este un sfetnic bun iar dupa cate vad in mintea ta este noapte.
  • -4 (4 voturi)    
    stii ce ? (Marţi, 5 februarie 2013, 17:11)

    ilie22sute [utilizator]

    Vorba celor de la Athos "Prima data dati inapoi ce a luat Cuza , Bukov si papistasii ... Si dupa aia discutam !" Se ridica o intrebare : cum arata sistemul economico social pana la ei ! Cati curcani a mancat Moise ? Cum au condus 80 -90 % din teritoriile ocupate /locuite de /cu rumani toate lasate TESTAMENTAR !Vezi DOMENIUL MANASTIRII SINAIA dat in folosinta casei regale (in proprietate dupa '90) et c.
    • 0 (0 voturi)    
      asta e o scuza veche si proasta (Miercuri, 6 februarie 2013, 15:36)

      RusIonut [anonim] i-a raspuns lui ilie22sute

      Cuza a luat obiectul inselatoriilor bisericii. Acele bunuri au fost acumulate sub steagul terorii de iad pe care au introdus-o in populatie.

      E normal cand descoperi ca au facut intr-un mod atat de josnic bani si averi, sa le confisti si sa le dai inapoi de unde fusesera furate: poporului.

      Biserica nu are dreptul sa mai deschida gura, singurul lucru logic de facut e inca un Cuza!

      Sustin cu toate resursele mele retinerea resurselor bisericii pt binele poporului. Tu poti sa sustii hotii in continuare, fiecare cu cine se simte mai apropiat.
  • +2 (4 voturi)    
    sa incercam sa schimbam ceva... (Marţi, 5 februarie 2013, 17:23)

    doamnefereste [utilizator]

    http://www.petitieonline.ro/petitie/23090144
    • -1 (1 vot)    
      Petitie pro-biserica (Miercuri, 6 februarie 2013, 1:07)

      Eucris [utilizator] i-a raspuns lui doamnefereste

      Petitionativa, si oamenii religiosi vor semna petitia pro-biserica.
  • +1 (1 vot)    
    Eu am facut-o deja (Marţi, 5 februarie 2013, 17:56)

    KostasP [utilizator]

    ...de mult timp. Dar nu din motive de religie. Si nici nu m-am asteptat la nimic de la nimeni.
  • -1 (5 voturi)    
    Bine, stai jos (Marţi, 5 februarie 2013, 19:06)

    KostasP [utilizator]

    Deci 2% din impozit care nu se duce in contul statului ci se duce in contul unei organizatii NEguvernamentale, dupa parerea ta este ok. Nu este pierdere.
  • -1 (5 voturi)    
    Ce vor ONG (Marţi, 5 februarie 2013, 20:25)

    Setalcott [utilizator]

    Sa moara capra vecinului, mai pe sleau.
  • +2 (2 voturi)    
    De ce trag clopotele, Mitica? (Marţi, 5 februarie 2013, 23:05)

    Marian OCU [anonim]

    Foarte buna initiativa.
    Mare "minune" ar fi daca s-ar si aproba asa ceva.

    PS. Sunt de parere ca lacasele de cult nu au nevoie de metale sau pietre pretioase ca sa-si desfasoare activitatea. Astfel ca, daca Patriahia Ortodoxa ar avea milostenia aferenta, as solicita trecerea in patrimoniul statului a acelor valori pentru a fi valorificate dupa placul cetatenilor romani.
  • -3 (3 voturi)    
    nu imi vine sa cred (Miercuri, 6 februarie 2013, 1:18)

    Protoss [utilizator]

    Deci asta este marea problema in Romania, Biserica? in rest avem de toate, doar banii de la biserica mai ne trebuie, trebuie sa fie un comunist crunt gen Iliescu sau un criminal in libertate ca Voiculescu sa alimentezi aceasta stire
  • +2 (2 voturi)    
    Asta e (Miercuri, 6 februarie 2013, 5:34)

    iamvlad92 [utilizator]

    La cat de saraci suntem investim in continuare in a ne ajuta sa ne plangem de mila pe cand am avea infinit de multe variante in ce sa investim.
    Imi doresc ca actiunea lor sa aiba efect desi nu prea cred.
    Un lucru e sigur guvernul nostru ne da in continoare moaste sa pupam in timp ce noi suntem bolnavi,needucati si flamanzi.
  • +1 (1 vot)    
    Sintem un stat secular! (Miercuri, 6 februarie 2013, 8:43)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Si ar trebui sa ne purtam ca atare! Finantarea BOR se face motivata de frica si din interes! De frica sa nu migreze poporul dpdv religios catre alte culte - care fac prozelitism foarte activ! Si din interes fiindca preotul e cea mai eficienta agentie de promovare pt alegeri! Din nefericire BOR nu intoarce catre credinciosi ceea ce primeste! Tezaurizeaza, se boieresc, traiesc pe picior mare (sint si exceptii si gasesti si PREOTI adevarati!). Ati vazut pe undeva un spital sustinut de biserica? Un spital pentru cei ce nu isi permit? Sau un adapost pentru batrini? PEntru orfani? Aici greseste biserica. Si ar trebui sa renunte la orele de religie. Daca ar face ce trebuie ar merge cei ce isi doresc, la scolile de duminica, asa cum ar trebui, unde sa invete tot ce doresc legat de ortodoxie.
  • -2 (2 voturi)    
    Suntem? (Miercuri, 6 februarie 2013, 9:34)

    Un cititor [utilizator]

    Ce-ar zice buncii tai sa te auda vorbind asa? Sau nu conteaza?
    • +1 (1 vot)    
      pacat... (Miercuri, 6 februarie 2013, 17:00)

      Un prost din diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Stimate utilizator Dalidis,
      Cu regret amical va informez ca tactica dumneavoastra de a va implica in aceasta dezbatere prezinta malformatiile caracteristice vicleniei (…ci ne izbaveste de cel viclean). Aruncati petarde, dupa care dispareti pentru o vreme, atunci cand vi se arunca inapoi intrebari, unele chiar foarte pertinente. La intrebari si obiectii raspundeti cu alte intrebari sau cu afirmatii si insulte directe (nu poti, pur si simplu). Dar si asta, foarte selectiv...La chestiuni de interes general raspundeti cu unele de ordin personal. Sunt intrebari si obiectii ridicate, fapte semnalate de unii dintre interlocutorii domniei voastre. Nu ati binevoit sa raspundeti la nici macar una din ele, sa le demontati, altfel decat eschivand printr-o alta intrebare, fara vreo legatura evidenta cu subiectul. Oamenii, se pare, au motive serioase sa critice BOR si sa se indoiasca, in general sau in parte, de buna-lucrarea Bisericii. Macar in ce priveste activitatea de obste. Aceasta e problema adevarata. Aceasta e intrebarea adevarata la care inca nu ati catadicsit sa raspundeti. Restul, sa-mi fie cu iertare, este demagogie pura, cu nimic deosebita sau mai buna decat propaganda ateist-umanista. Nu puteti raspunde cu parabole la intrebari concrete in ce priveste bunastarea excesiva a preotimii ortodoxe in paralel si concomitent cu mizeria si nefericirea celor pe care sunt presupusi sa-i pastoreasca, sa le-ajute mantuirii. Adica puteti sa raspundeti si astfel, dar atunci va pierdeti orice credibilitate. Si, prin urmare, in loc sa ajutati cauza Bisericii nu faceti altceva sa dati apa la moara contestatarilor sai. Pe scurt, constat cu multa parere de rau ca ceea ce se doreste din partea domniei voastre a fi o aparare a BOR se transforma, Dumnezeu stie din ce motive, intr-o sustinere a atacului impotriva ei. In loc sa trageti cu arcul de la crenel, ati coborat de partea cealalta si ati pus umarul la berbece, in timp ce clamati contrariul…Ciudata ispita.
  • -1 (3 voturi)    
    Desigur... (Miercuri, 6 februarie 2013, 9:42)

    Adeodatus [utilizator]

    Datorita bisericilor domnilor, unii oameni nu mai beau, nu mai fumeaza, nu mai inseala, nu mai mint, etc. Daca aveti decenta sa recunoasteti lucrul acesta veti intelege de ce statul, care nu poate asigura o educatie morala sanatoasa, are nevoie de biserici. Si dincolo de isteria generata de folosirea banilor contribuabililor, veti vedea rolul fundamental al unor repere morale cum ofera structurile eclesiastice in viata unei natiuni.
    • 0 (0 voturi)    
      ei, da... (Miercuri, 6 februarie 2013, 10:08)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Adeodatus

      De parca n-ar fi o GRAMADA de oameni care beau si fumeaza SI merg la biserica, ce sa spun...
      Nu mai vorbesc cate lucruri RELE auzi de la cate unii, chiar cand ESTI in biserica: babe care te invata cum sa-i faci rau cui te-a suparat, persoane care iti povestesc cum, "cu ajutorul lui Dumnezeu" si-au despartit copilul de nevasta / barbat samd...

      "Unii oameni nu mai beau, nu mai fumeaza" pentru ca isi insusesc niste notiuni de "sanatate" - iar asta se intampla pentru ca li se face EDUCATIE! Fie acasa, fie in SCOALA,, fie la DOCTOR!!
  • +1 (1 vot)    
    reprezint un ONG din domeniul religios (Miercuri, 6 februarie 2013, 9:59)

    fly. [utilizator]

    ... și susțin cu tărie această inițiativă!!

    Biserica trebuie separată de stat, în primul rând spre binele ei!

    Bisericile și ONG-urile din domeniul religios ar trebui să poată să primnească fonduri guvernamentale doar pe bază de proiecte scrise în cadrul unor linii de finanțare destinate acestui domeniu. La fel cum face orice alt ONG.
  • +2 (2 voturi)    
    bine inteles (Miercuri, 6 februarie 2013, 11:35)

    10wig11 [utilizator]

    Sint de acord ca in situatia actuala a Romaniei,500 mil.eur. oferiti bisericii,e strigator la cer.Prioritatile sint altele in acest moment.Serviciul meu ma obliga sa calatoresc foarte mult,in toata lumea ,dar sa stiti ca sint tari (Austria,Germania) UNDE SE RETIN BANI pentru biserica din salar.Asa zisul kirchensteuer.Si sa stiti ca nu este putin.Din aceasta cauza foarte multi cetateni se retrag din biserica catolica,nefiind obligati sa mai plateasca.Dar acestia pot hotari singuri daca vor sa mai plateasca sau nu.
    • 0 (0 voturi)    
      asta-i deosebirea! (Luni, 11 februarie 2013, 13:03)

      manlian [utilizator] i-a raspuns lui 10wig11

      Biserica trebuie sa te convinga ca acei bani pe care ii donezi din suflet sunt folositi cu suflet. Deocamdata BOR e macinata de scandaluri sexuale ,retrocedari indoielnice care scot pe strada scoli si institutii de cultura de lacomie si lipsa de masura plimbindu-si sutanele in masini scumpe la fel ca orice interlop. Putinii preoti cu harul de-a fi daruiti semenilor sunt ingropati de prea multi "colegi" ticalositi.
  • +1 (1 vot)    
    Biserica si banii (Miercuri, 6 februarie 2013, 14:20)

    PBuzau [utilizator]

    Biserica ortodoxa romana a devenit de multa vreme sclava banului. Prea multe icoane facatoare de minuni iau painea de la gura romanului. Prea mult misticim a luat locul credintei in Dumnezeu. Cu ce drept biserica imparte parohii acolo unde nu exista biserici.
    A venit timpul ca statul sa stopeze tendintele monopoliste ale BOR.
    Finantarea toturor bisericilor trebuie facuta in mod nediscriminatoriu.
    Finantarea trebuie descentralizata (dupa aceleasi criterii ca administratia) pentru a feri biserica de coruptie.
    Modelul german ar trebui aplica cu toate corectiile necesare pentru o tara bolnava ca Romania.

    Pache