Victor Ponta: Am gresit cand am spus ca dosarul ICA nu trebuia mutat de la Tribunal la Inalta Curte. Domnul Voiculescu a fost si dansul suparat

de Redactia Stiri     HotNews.ro
Vineri, 25 ianuarie 2013, 18:51 Actualitate | Esenţial


Premierul Victor Ponta a declarat, intr-un interviu pentru HotNews.ro, ca a gresit atunci cand a criticat decizia Tribunalului Bucuresti de a muta dosarul ICA la Inalta Curte, pe motiv ca Dan Voiculescu a dobandit calitatea de senator chiar daca la data judecarii termenului nu depusese inca juramantul. La ultimul termen, pe 20 decembrie, Tribunalul Bucuresti a decis trimiterea dosarului la Inalta Curte, insa avocatii lui Voiculescu s-au impotrivit pe motiv ca aceste n-ar fi dobandit calitatea de senator deoarece nu depusese inca juramantul. Acelasi argument a fost utilizat de Victor Ponta intr-o interventie la B1 TV, pe data de 7 ianuarie, cand a calificat drept gresita decizia Tribunalului.

"Eu m-am uitat cu ochiul unui jurist si cred ca decizia judecatorului de la tribunal a fost o decizie gresita si ar trebui ca CSM-ul, cine se ocupa, sa vada de ce a dat acea decizie. Cat timp dl Voiculescu nu e senator, se judeca la instanta obisnuita. Cand devine senator, merge la Curtea Suprema", a declarat Ponta intr-un interviu pentru B1 TV la inceputul lunii ianuarie. Intre timp, Dan Voiculescu a depus juramantul ca senator. Intial, Inalta Curte a stabilit primul termen de judecata in pe 25 aprilie, insa termenul a fost preschimbat la solicitarea DNA pe 31 ianuarie. Victor Ponta a fost criticat pentru declaratiile facute in cazul Voiculescu, fiind acuzat ca-si apara un coleg de alianta si ca exercita astfel presiuni politice asupra justitiei. Intr-un interviu pentru HotNews.ro, Ponta admite ca a gresit.


Rep: De ce ati spus, domnule Ponta, ca judecatorul care a decis trecerea dosarului Voiculescu de la Tribunal la Inalta Curte a gresit?
Victor Ponta:
A fost o greseala a mea ca am exprimat un punct de vedere juridic cu care toti juristii au fost de acord pe care insa sigur media l-a itnerpretat exact invers. Era o declaratie juridica, si atat, care nu-l avantaja pe domnul Voiculescu. Adica ar fi trebuit judecatorul de la Tribunal sa-l judece, sa dea sentinta, nu sa amane procesul. A fost interpretata gresit, m-am invatat minte, sa vorbesc de lucruri juridice doar cu juristii. Repet, domnul Voiculescu a fost si dansul suparat pentru ca era o declaratie pana la urma care-l dezavantajat.

Rep: De unde stiti ca a fost suparat? V-a spus asta? V-a reprosat?
V.P
. Nu, nu mi-a reprosat. Era un lucru foarte clar. Trebuia sa sa judece in noiembrie, nu stiu cand are termen acum, habar nu am,

Rep: Hat in aprilie (interviul a fost inregistrat inaintea sa fie publicata informatia ca termenul a fost mutat din aprilie pe 31 ianuarie)
V.P.
Deci eu ziceam ca trebuie judecat in noiembrie. Repet, o asemenea discutie de acum incolo o port doar cu juristii, jurnalistii nu vor sa asculte de juristi.

Rep: Prin declaratiile facute s-a interpretat ca va aparati un coleg de alianta.
V.P.
Pai tocmai v-am explicat ca nu-l aparam. Dimpotriva.

Rep: Dar de unde stiti ca s-ar fi judecat impotriva domnului Voiculescu. Sau in favoarea lui?
V.P.
Nu stiu, s-ar fi judecat. Nu stiu, habar nu am, ce dezicie urmeaza sau urma sa dea judecatorul?

Rep: Dar de ce tineti dvs ca cineva sa fie judecat? Ca jurist, stiti ca important e sa se respecte legea, nu sa fie judecat obligatoriu.
V.P.
Am facut greseala, voiam sa raspund la o intrebare care mi se parea de bun simt, nu mai fac o asemenea greseala in viitor. Ca vad ca orice spun se interpreteaza invers. Cunostintele mele juridice mi le pastrez pentru cand nu voi mai fi prim-ministru sau pana cand voi vorbi doar cu jurnalisti-juristi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5431 vizualizari

  • +41 (47 voturi)    
    minte (Vineri, 25 ianuarie 2013, 19:03)

    Stefan-cel-Mare [utilizator]

    Omul asta minte si apoi isi cere mereu scuze. A gasit alta tactica de a prosti electoratul.

    Unde este autostrada Iasi-Tg. Mures? Nu e.
    Unde este votul prin corespondenta - nicaieri dar il sustine.

    Omul asta sustine mereu dar niciodata nu face. Ceva bun. Ca de facut face ce l-au invatat tatucii Iliescu si Nastase.
    • +26 (30 voturi)    
      da. (Vineri, 25 ianuarie 2013, 19:13)

      brita [utilizator] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

      iar eu am o permanenta senzatie de voma, cind il aud ce nemernicii debiteaza.
      mare nenoroc pe poporul asta auto-napastuit...
      • 0 (2 voturi)    
        politucienii USL (Vineri, 25 ianuarie 2013, 22:40)

        Goriot [utilizator] i-a raspuns lui brita

        psr a aborda cu sinceritate presa.
    • +27 (33 voturi)    
      Nu (Vineri, 25 ianuarie 2013, 19:49)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

      minte ,d-le!Mai grav.S-a bagat peste un judecator din pozitia de PM.
      Demisia de bun-simt,onoarea las-a dracu'!
      • +11 (15 voturi)    
        ...asa cum ... (Vineri, 25 ianuarie 2013, 20:56)

        ALTAN [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        ...a impiedicat o aeronava sa decoleze,pt ca nu se trezise nevasta-sa...abuzuri peste abuzuri...
      • +2 (2 voturi)    
        Bun simt. (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 16:58)

        dippr34 [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        Ceri de la Ponta bun simt?Este enorm de mult ceea ce ceri.
    • +8 (10 voturi)    
      da ce credeai? (Vineri, 25 ianuarie 2013, 19:54)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

      loool
    • +11 (15 voturi)    
      Telenovela :D (Vineri, 25 ianuarie 2013, 20:52)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

      Circus!
      Da, spune exact ce crede ca ar trebui sa auda urechile electoratului cu sar'na si sacosa.

      Si da, e circus total, mai ales pentru ca "dl. Voiculescu a fost si dansul suparat". Cred ca individul asta o sa mai taie o felie mare din tortul guvernarii de atata suparare.
      • -6 (6 voturi)    
        aaa (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 13:20)

        GabrielMihai [anonim] i-a raspuns lui Clop

        Basescu pana la urma o sa cada, lumea nu il mai sufera!
        • +4 (6 voturi)    
          Asa e (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 17:14)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui GabrielMihai

          Orice om cade, nu poate supravietui veacurilor, insa obsedatii ar trebui sa beneficieze de tratament de specialitate.
    • -11 (13 voturi)    
      raul produs de turnatorul Basescu (Vineri, 25 ianuarie 2013, 22:52)

      peluzar [utilizator] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

      Politicianul care minte si face foarte mult rau acestei tari este chiar turnatorul Basescu.
      • +1 (1 vot)    
        Felix! (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 17:14)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui peluzar

        Tu esti, Felix?
    • +5 (5 voturi)    
      daaa! (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 10:01)

      barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

      sigur ca nici dl voiculescu n-a fost multumit de chestia cu mutarea. pentru el, ar fi fost mai bine ca dosarul sa fie trimis inapoi, la parchet, la alte expertize si contra-expertize...si, in cele din urma, aruncat sau pierdut fara urma!
      asa sa stie, altadata, a grai primul sau sfetnic-cel-pontos, daca mai vrea sa-l tina nenea felix in simbrie si sa-l gad(il)e pe la ... antene.
    • -8 (8 voturi)    
      sa raspunda turnatorul Basescu (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 11:56)

      peluzar [utilizator] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

      Cand o sa fie urgent dosarul flota ???? Turnatorul Basescu trebuie sa fie tras la raspundere.
      • 0 (0 voturi)    
        da' bine le mai stii matale... (Duminică, 27 ianuarie 2013, 1:23)

        Cucucveaua [utilizator] i-a raspuns lui peluzar

        mai ales pe astea cu flota.... te-ai nascut detectiv si jurist deodata.tztztztz....
        atentie, ca de la peluza se vede iarba verde...nu flote.... da; nu te simti bine daca nu arunci si tu cu cite ceva pe gazon. ai grija sa porti manusi cind arunci ca sa nu ramii cu degetele maro...
  • +24 (28 voturi)    
    Juristi (Vineri, 25 ianuarie 2013, 19:32)

    Sani [utilizator]

    bai, eu nu sunt jurist, dar logica si gandirea analitica nu cred ca este apanajul juristilor.

    Ca urmare iata concluzia:
    Bai Ponta, esti chiar idiot!
  • +29 (31 voturi)    
    Aoleu-oleu-oleu... (Vineri, 25 ianuarie 2013, 19:44)

    NME [utilizator]

    Valeu, l-a suparat pe domnul Voiculescu!!! Ce dezastru!!!
    Repede, sa faca ceva sa-i treaca patronului supararea! Sa amane iar procesul, cu cativa ani, pana s-o prescrie, sau pana o reusi sa voteze o lege care sa specifice clar ca Voiculescu este mai presus de lege!
  • +31 (35 voturi)    
    ponta live (Vineri, 25 ianuarie 2013, 19:57)

    potaissa [utilizator]

    Eu nu stiu ....nu cunosc ...habar nu am .... eu n-am auzit ....nu e problema mea....chiar ca nu stiu ...nu cunosc.

    Ce capacitate politica ,cat esprit ,e un dar dumezeiesc pentru Romania omul asta.S-aveti noroc de el!!!
  • +25 (27 voturi)    
    Varanul a fost supărat (Vineri, 25 ianuarie 2013, 20:07)

    corvus coraX [utilizator]

    Păi normal că a fost supărat! Uite că e tot mai negru de supărare. Dacă merge tot așa, nici n-o să se mai vadă de după zăbrele...
  • +21 (23 voturi)    
    Of-of-of (Vineri, 25 ianuarie 2013, 20:36)

    rad_prostii [utilizator]

    Nu sunt jurist dar din ce-a declarat palgiatorul ponta mi se pare clar ce a vrut sa spuna, ca judecatorii nu trebuia sa trimita dosarul la Curtea de Casatie pt. ca voiculescu nu era senator.
    Deci din punct de vedere juridic, poate explica cineva scuza lui pinocchio, daca are vreo logica sau miez de adevar?
    • +14 (16 voturi)    
      juridic (Vineri, 25 ianuarie 2013, 22:13)

      Aramis [utilizator] i-a raspuns lui rad_prostii

      Varanul era senator din momentul in care alegerile au fost validate. Punct
  • +19 (23 voturi)    
    inteleg ... (Vineri, 25 ianuarie 2013, 20:43)

    gab0iu [utilizator]

    ca de acum s-a invatat minte si o sa spuna ce vrem sa auzim, nu ce crede.....deci? periculos!
  • +21 (23 voturi)    
    VĂ da-ți seama ? (Vineri, 25 ianuarie 2013, 20:47)

    geanin [utilizator]

    oameni buni! s-a supărat varanul !!!!! ce este de făcut oare?deci asta este marea problemă și grijă a lui pontache, că l-a supărat pe ”marele mogul”.... vedem și noi cu ochiul liber că toate mișcările din justiție converg doar pt al salva pe ”marele mogul”, să nu care cumva să-i i-a locul lui născase....
  • +19 (21 voturi)    
    de necrezut (Vineri, 25 ianuarie 2013, 20:53)

    Aramis [utilizator]

    omul asta e DO-BI-TOC, pur si simplu
    un PM n-are voie sa faca asemenea declaratii, pur si simplu nu se poate asa ceva
    • +6 (6 voturi)    
      Mecanismul guvernarii :-) (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 1:40)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Aramis

      Da, dar DOLBY-TOC-ul cel mai periculos este cel de cumetrii, siret si hotoman.

      Este DOLBY-TOC-ul lacom, fara argument temeinic si, asadar, lipsit de fair play.

      *Este ca batoza in graul slobod.
  • -5 (7 voturi)    
    mecanismul guvernarii (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 8:50)

    manea petru [utilizator]

    Cu cat pupincuristii lui basescu se enerveaza mai mult ,cu atat inteleg ca PONTA are dreptate si merge pe drumul cel bun
    • 0 (2 voturi)    
      cine zice, ala e! (Duminică, 27 ianuarie 2013, 1:34)

      Cucucveaua [utilizator] i-a raspuns lui manea petru

      nu mai fi invidios toarshu' , besele lu' tonta si-ale lui felix, sint mai penetrante si mai parfumate... si se vede rezultatul:
      esti "high" :-)) - daca stii ce-i aia, daca nu intreaba-l pe fiu'su lu' tziriac, ca te lamureste el cum e sa fi "high" si sa scapi de pedeapsa dreapta - modelul se va aplica si in cazul amicului tau felix, asa ca nu te mai zbuciuma pe-aici.
    • +1 (1 vot)    
      ===================== (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 18:00)

      Zede [utilizator] i-a raspuns lui manea petru

      Si in urma carui rationament ati inteles dvs, stimate domn, ca enervarea unora inseamna ca ponta are dreptate?

      Cu aceeasi intelepciune va conduceti viata?

      Pot sa fac o supozitie, si anume ca nu aveti 2 lei in buzunar, sunteti slab sau deloc calificat profesional si ca seara de seara participati la liturghiile negre ale Antenei 3?
  • +4 (4 voturi)    
    Nah, sa vezi comedie (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 9:38)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    Auzind din gurita de aur a lui Pontanocchio despre cat de suparat e Felix ca nu i se judeca procesul mai repede, Traian "Popeye" Basescu a tras de odgoane si a miscat rotitele Justitiei astfel incat a fost devansat termenul la care reincepe judecarea cauzei la ICCJ din punctul la care a fost intrerupta de demisia lui Felix din postura de senator.

    Vai de mine, acum il are Varanul pana si pe Base la degetul mic, uite cum ii face toate poftele :))
  • +4 (6 voturi)    
    poanta cu "colegul de alianta"! (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 9:59)

    ciupilica [utilizator]

    voiculescu este colegul de alianta al pontacului. nu s-o fi simtzit jignit sa te stii seful lor iar ei - asta, adolfidel etc. - sa-l considere doar coleg de aliantza?
  • +5 (7 voturi)    
    Pe Boc (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 10:16)

    Gabi M [utilizator]

    nu l-am auzit niciodata dandu-si cu parerea despre un dosar penal.Ca PM,Dl.Ponta ar trebui sa-si autocenzureze declaratiile si nu sa puna presiune pe judecatori!
  • +6 (6 voturi)    
    ponta erevan (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 11:45)

    liviusmaximus [utilizator]

    pai, tocmai ca esti jurist puteai face diferenta intre validarea mandatului si indeplinirea sa. Dar, esti un jurist la fel de bun cum esti si economist, pilot, etc...
  • -6 (6 voturi)    
    Aaaaa (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 13:19)

    GabrielMihai [anonim]

    Mda... adica judecatorii lui base, oricum, se va arata ca este nevinovat, chiar si cu magistratii lui base!
    • +4 (4 voturi)    
      E groasa (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 17:19)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui GabrielMihai

      Vad ca varanul, dupa modelul RMGC, isi trimite postacii la lupta, inseamna ca e groasa. O simte si el, Bombonel ii incalzeste locul, pe cand iese el, intra Felix.
      • +1 (1 vot)    
        gresit! (Duminică, 27 ianuarie 2013, 1:49)

        Cucucveaua [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        bombonelu' n-o sa mai vrea sa plece de acolo cind l-o vedea si pe felix la el in celula.
        ... ce pereche fericita cor fi!
    • +1 (1 vot)    
      adica... (Duminică, 27 ianuarie 2013, 1:45)

      Cucucveaua [utilizator] i-a raspuns lui GabrielMihai

      sa intelegem, toarshu' felix, ca matale esti nevinovat si ca asta este o axioma, care nu mai trebuie dovedita... da' noi iaca, nu vrem sa credem.
      ar trebui sa te duci la nen'tu becali, sa te puna sa juri cu mina pe biblie ca nu ai furat, ca pe aia de-i furara mertzanu'....
  • +5 (5 voturi)    
    papa minciunele puile (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 14:41)

    Romandemulteori [utilizator]

    Cum naiba scapam de prestidigitatorii astea? Nu le putem innoda limbile alea lungi si smechere pentru totdeauna? M-a obosesc teribil cuvantarile lor impopotonate si stupide. Daca ar fi pusi de exemplu sa sparga piatra intr-o cariera s-ar descurca la fel de bine?
  • +5 (5 voturi)    
    exprimare... (Sâmbătă, 26 ianuarie 2013, 15:22)

    viorellucaci [utilizator]

    " Domnul Voiculescu a fost si dansul suparat"... ce exprimare diplomatica de mic titulescu!!!! :)) cum simte instinctiv sa dubleze politeturile, la o singura pomenire a numelui Varanului!!! fie-i pomenirea vesnica!!!:)
    • +1 (1 vot)    
      ===================== (Luni, 28 ianuarie 2013, 17:03)

      Zede [utilizator] i-a raspuns lui viorellucaci

      Unde mai pui ca "domnul suparat" este INCULPAT in acel dosar!
  • +1 (1 vot)    
    ===================== (Luni, 28 ianuarie 2013, 17:02)

    Zede [utilizator]

    Si un "prim-ministru" (ghilimelele sunt bine puse) aminteste ca inculpatul intr-un dosar "a fost suparat".

    Domnu' doctor copy-paste si domnul colaborator DOVEDIT al Securitatii, vedeti ca chestia aia de pe jos care urla de durere cand o calcati voi in picioare se cheama Justitia Romana!