VIDEO Adrian Severin: Comparatiile intre cazul meu si al austriacului Strasser sunt speculative si fortate

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 15 ianuarie 2013, 11:12 Actualitate | Esenţial


Eurodeputatul Adrian Severin a declarat, pentru Mediafax, ca paralele intre cazul sau si al fostului europarlamentar Ernst Strasser, si el implicat in scandalul "Sunday Times" si condamnat luni in Austria la patru ani de inchisoare cu executare, sunt "speculative si fortate".

"Nu se pot face paralele sau, daca se fac, trebuie sa le facem complet diferit. Sa facem comparatii in toate directiile, nu in una singura. Cel mai repede s-a miscat justitia spaniola, care l-a scos din cauza pe colegul spaniol si el implicat de 'Sunday Times', iar acum se afla aici, cu mine, la Strasbourg. Iar justitia austriaca sunt convins ca nu s-a pronuntat pe baza alegatiilor din 'Sunday Times', ci pe baza propriei cercetari. Oricum, condamnarea domnului Strasser nu este definitiva, iar eu nu am cum sa ma pronunt, chiar si dupa aceea, pentru ca nu cunosc detaliile", a afirmat Severin.

El a subliniat din nou ca nu a comis vreo ilegalitate, adaugand ca intarzierea concluziilor de catre procurorii DNA nu este in interesul sau.

"Este exclus ca m-ar proteja DNA pe mine, procurorii au cercetat cazul meu, nu al domnului Strasser. Din moment ce nu au anuntat vreo concluzie, inseamna ca isi continua cercetarile. (...) Nu ma avantajeaza prelungirea sub nicio forma. Atat timp cat se prelungeste aceasta situatie, normal ca exista tot felul de suspiciuni legate de mine, exista o stare de incertitudine, de instabilitate. Pana in acest moment nu am a face plangeri in ceea ce priveste activitatea DNA, nici laude, dar astept si ii las sa isi faca treaba in liniste. Nu am incalcat nicio lege si, prin urmare, cred ca lucrurile ar trebui sa se inchida in felul acesta", a spus Severin.

Severin a mentionat ca al patrulea coleg eurodeputat implicat in 2011 in scandal, slovenul Zoran Thaler, care a demisionat din PE acuzand presiunile psihologice, se afla in aceeasi faza cu el a cercetarilor, nefiind incheiata ancheta.

"Fiecare caz a avut specificul lui, inclusiv in 'Sunday Times'. Fiecare raspunde pentru faptele lui, eu nu pot sa raspund pentru ce a facut altul si nici pentru ce nu am facut eu. Este posibil si regretabil ca printre colegii mei europarlamentari unii sa fi comis ilegalitati. E perfect posibil, dar nu sunt eu dintre aceia. In principiu, cine se simte vinovat, pleaca", a argumentat europarlamentarul, adaugand ca tocmai din acest motiv el si colegul spaniol, Pablo Zalba Bidegain, nu si-au prezentat demisia din PE.

Intrebat despre cel de-al doilea caz deschis de procurorii DNA pe numele sau, in 2012, privind facilitarea obtinerii pe nedrept de catre apropiati ai sai a sumei de 436.663 de euro din bugetul Parlamentului European, Severin a spus ca nu mai stie nimic despre evolutia dosarului dupa audierea din luna iulie a anului trecut.

"Am colaborat in totalitate, am prezentat tot ce am avut de prezentat. Eu nu stiu ce fac procurorii DNA pentru ca nu am cum sa stiu, nu m-am mai reintalnit cu ei din acel moment. Presupun ca lucreaza si, cand vor ajunge la o concluzie, o vor prezenta", a spus Severin, care a mai tinut sa mentioneze ca este singurul europarlamentar obligat sa prezinte explicatii despre modul in care si-a cheltuit suma forfetara.

  • In primavara 2011, reporterii de la "Sunday Times" au inregistrat o discutie cu europarlamentarul Adrian Severin, in biroul acestuia de la Strasbourg, material video-audio in care eurodeputatul vorbeste despre demersurile facute pentru introducerea unui amendament la o directiva europeana.

Reporterii ziarului britanic le-au propus mai multor deputati - un roman, un sloven si un austriac - sa le plateasca 100.000 de euro in schimbul unor amendamente a caror adoptare ar putea-o obtine. Cei trei deputati au acceptat, relata atunci AFP. Adrian Severin, fost vicepremier roman, a trimis un e-mail falsilor lobbyisti, afirmand: "Doar ca sa stiti ca amendamentul pe care il vreti a fost depus la timp". La scurt timp, el a trimis o factura de 12.000 de euro pentru "servicii de consiliere".

  • In 20 martie 2011, Parlamentul European (PE) a anuntat deschiderea unei anchete privind acuzatiile de coruptie aduse de publicatia britanica ᅡThe Sunday Timesᅡ impotriva celor trei eurodeputati. Conservatorul austriac Ernst Strasser si fostul ministru sloven de Externe Zoran Thaler au demisionat, europarlamentarul roman refuzand sa paraseasca postul de la PE.

Adrian Severin si-a dat demisia insa din PSD. El a fost de asemenea exclus din grupul S&D, in care ocupa functia de vicepresedinte, dupa ce anterior anuntase intentia de a se retrage. Severin a ramas in continuare europarlamentar neafiliat, refuzand sa renunte la aceasta calitate, in pofida solicitarilor si criticilor primite.

  • In 5 aprilie 2011, prin intermediul Ministerului Justitiei, DNA a solicitat presedintelui PE ridicarea imunitatii lui Severin, cat si o opinie juridica referitoare la incidenta unor dispozitii procedurale prevazute in Protocolul privind privilegiile si imunitatile Uniunii Europene.

In plus, in 12 aprilie 2011, procurorul sef al DNA a solicitat presedintelui PE sa ia toate masurile pentru conservarea bunurilor, documentelor, computerelor si a altor mijloace de proba aflate in birourile Parlamentului European, cat si datele stocate in serverele institutiei, necesare desfasurarii anchetei penale. Tot atunci, DNA a reiterat cererea de a comunica o opinie juridica in legatura cu unele proceduri prevazute in Protocolul privind privilegiile si imunitatile Uniunii Europene.

In 23 iunie 2011, Parlamentul European a hotarat ridicarea imunitatii lui Adrian Severin si a incredintat presedintelui PE sarcina de a transmite imediat aceasta decizie autoritatilor competente si lui Severin.

  • In 2012, procurorii DNA au extins cercetarile in cazul europarlamentarului Adrian Severin, fiind acuzat, pe langa luare de mita si trafic de influenta, si de folosirea sau prezentarea de documente ori declaratii false, pentru a inlesni unor persoane apropiate obtinerea pe nedrept a sumei de 436.663 de euro din bugetul Parlamentului European.

Potrivit Ordonantei de incepere a urmaririi penale intocmita de procurori, in perioada 2007 - 2010, Adrian Severin a folosit si a prezentat in Parlamentul European documente, declaratii false ori inexacte, contrar reglementarilor legale (art. 43 din Normele de aplicare a Statutului deputatilor in Parlamentul European - Decizia Biroului din 19 mai 2008 si 09 iulie 2008).

"Documentele prezentate se refera la o serie de contracte de consultanta incheiate cu sase societati comerciale romanesti, infiintate anume cu scopul de a justifica prestari de servicii fictive, prin intermediul respectivelor contracte de consultanta. In felul acesta, invinuitul Severin Adrian a inlesnit unor persoane apropiate obtinerea pe nedrept a sumei de 436.663 euro din bugetul Parlamentului European", noteaza procurorii DNA in documentul citat.

  • In 16 iulie 2012, procurorii DNA i-au adus la cunostinta lui Adrian Severin noile acuzatii.

Fostul ministru si eurodeputat austriac Ernst Strasser, judecat pentru acte de coruptie, a fost condamnat luni la patru ani de inchisoare cu executare, a relatat AFP.

Strasser a respins permanent toate capetele de acuzare pentru coruptie.

"Clientul meu a avut suspiciuni de la inceput asupra interlocutorilor, apreciind ca ar putea fi membri ai serviciilor secrete, dar a decis sa isi joace rolul pana la capat pentru a-i demasca", a declarat avocatul sau, Thomas Kralik.

"Aceasta afirmatie este una dintre cele mai aventuroase pe care le-am auzit in cei 20 de ani de experienta. Niciun tribunal din Austria nu ar crede asa ceva", a raspuns judecatorul Georg Olschak.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4241 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    loool (Marţi, 15 ianuarie 2013, 11:26)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    spuse hotu'...
    • +4 (4 voturi)    
      severin (Marţi, 15 ianuarie 2013, 14:21)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      e mai putin hot, dar recunoaste ca are un sambure de hotie in el
  • +26 (26 voturi)    
    intradevar..... (Marţi, 15 ianuarie 2013, 11:32)

    translativus [utilizator]

    .....comparatiile intre severinul romanesc si severinul austriac sunt fortate pentru ca cel austriac si-a recunoscut, fraierul, greseala si a fost judecat si condamnat, pe cand severinul romanesc nu recunoaste nimic, chit ca l-a vazut o lume intreaga si este bine mersi deputat in Parlamentul European pe care il reprezinta cu cinste.
    Severinul romanesc este emblematic pentru sistemul politic parlamentar de pretutindeni ; Smecheria, tupeul si obraznicia maxima, sunt calitatile parlamentarului de succes.
    Nu parlamentarul este de vina ci sistemul politic pervers care se bazeaza pe astfel de indivizi.
    • -3 (7 voturi)    
      Societatea, in ansamblul ei, (Marţi, 15 ianuarie 2013, 13:01)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      se bazeaza pe slabiciunile oamenilor. Rolul unui lider este sa puna in valoare, prin organizare, slabiciunile individuale si sa le transforme in putere la nivel global.
      • +4 (4 voturi)    
        este si aceasta.... (Marţi, 15 ianuarie 2013, 15:58)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        ....o filosofie care din pacate a generat cei mai multi morti si cele mai oribile crime, atunci cand un astfel de lider a pus in valoare "prin organizare, slabiciunile individuale si sa le transforme in putere la nivel global."
        Exemple ; Hitler, Stalin, Musolini, Mao, Pol Pot si inca in functiune dinastia Kim i Koreea de Nord.
        Doriti o astfel de societate ?
        • -2 (2 voturi)    
          Un dictator elimina slabiciunea (Marţi, 15 ianuarie 2013, 18:08)

          Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui translativus

          din societate, un democrat da putere si celor mai slabi dintre noi.
          • 0 (0 voturi)    
            ma iertati dar.... (Marţi, 15 ianuarie 2013, 20:42)

            translativus [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

            ....cred ca este exact invers. Dictatorul da putere celor slabi si evident frustrati, care in conditii normale nu au curajul sa se manifeste si care, datorita dictatorului, ajunsi la putere sunt capabili de toate rautatile posibile dar nu in nume propriu ci in numele dictatorului.
            De aceea intr-un regim dictatorial, sunt promovati doar lingaii si culmea este ca aceiasi lingai duc la caderea dictatorului si primii care il acuza pe dictator, tot ei sunt (vezi "revolutia" de la noi si beneficiarii ei).
  • +18 (18 voturi)    
    Ce ghinion pe capul austriacului asta (Marţi, 15 ianuarie 2013, 11:47)

    slider [utilizator]

    Ce ghinion pe capul austriacului asta ca nu s-a nascut in romania ca severin!
  • +16 (16 voturi)    
    Severin (Marţi, 15 ianuarie 2013, 11:50)

    Sorrows [utilizator]

    Este ingrozitor tupeul pe care il are acest borfas, care da in continuare din gura, in loc sa puna capul in pamant. De altfel, astia sunt useleii, fara exceptie. O adunatura de nespalati, de nesimtiti, de rau-voitori.
    • -13 (13 voturi)    
      Lasa ca nici cu Eba nu imi este rusine (Marţi, 15 ianuarie 2013, 12:40)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Sorrows

      Sper ca Severin sa ajunga la puscarie, acolo unde ii este locul....dar ce facem cu EBA?
      • +10 (10 voturi)    
        pai ce facem? (Marţi, 15 ianuarie 2013, 13:25)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        in afara faptului ca mai comite greseli de exprimare ce probleme are EBA? daca greselile de exprimare ar fi o problema majora atunci 90% din parlamentarii si oamenii politici romani ar trebui sa fie la parnaie.
      • +9 (9 voturi)    
        Ce a facut Eba?! (Marţi, 15 ianuarie 2013, 13:45)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Am uitat, esti uslas si daca tu esti prost, sigur si dusmanul tau nu e sanatos!
        Ce logica de cretin!
  • +16 (16 voturi)    
    evident (Marţi, 15 ianuarie 2013, 12:01)

    sucaa [utilizator]

    si aici tot dosar politic este. tot mana lui basescu este, nu?:)
    base ii controleaza si pe jurnalistii straini si pe parlamentarii UE si tot ce misca in Europa asta ca sa infunde USL... :)
    cat tupeu de borfas poate sa aiba severin sa declare ca este nevinovat... absolut incredibil. astia sunt ca tigancile alea prinse cu mana in buzunar de se jura ca nu fura si tipa mai tare ca pagubitul.
    si severin este un corupt mediu. inchipuiti-va cum face voicu sau mazare sau vanghelie si restu din cei ce stau sub aripa arlamentului.
    dar s-au trezit romanii anu asta sa-i voteze si sa-i dea cu tifla lui base. ala era vinovatul principal ca fura astia...
    • -9 (9 voturi)    
      da pentru faptul ca fura Basescu, (Marţi, 15 ianuarie 2013, 12:42)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      cine este de vina?? Cum, nu stiati de spagile pe care le lua cand era primar general al Bucurestiului?
      • +6 (6 voturi)    
        aha (Marţi, 15 ianuarie 2013, 13:26)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        si asta nu e nimic, basescu batea copiii inca de cand era la gradinita.
      • +6 (6 voturi)    
        sincer... (Marţi, 15 ianuarie 2013, 13:43)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        m-am cam saturat de fumigene.
        si era securist si sigur e betiv si altceva?
        in afara de supozitii si insinuari de cand este presedinte eu nu am vazut nimic. macar o dovada clara. tu nu te-ai saturat sa ti se tot repete niste lucruri fara dovezi ani si ani la rand?
        exista doua explicatii pt asta:
        - ori aia de spun sunt atat de incapabili ca nu sunt in stare sa produca macar o singura dovada cat este ea de mica
        - ori se repeta o minciuna pana voi credeti.
        la ce presa avea nastase pe vremea cand era base primar, putea oricand sa-i gaseasca sau sa-i insceneze ceva.
        imi place si cum o spui ca si cum este adevarul absolut pe care numai tu il cunosti.
        pana una alta este vorba de severin care a fost prins cu ocaua mica si filmat. faptul ca insinuezi tu ca base lua atunci spaga rezulta ca severin trebuie iertat? sau doar va acoperiti coruptii?
        am mai spus, severin este un nimic fata de multi altii din usl. uita-te la dragnea cu un salariu de 1000 de euro pe luna ce conac si-a tras. am salariu mai mare ca el si nu am reusit sa-mi iau decat un apartament cu 2 camere.
        pai base la primaria bucurestiului trebuia sa aiba cel putin un palat cat al lui becali.
        asa ca lasati-ma cu soparlele astea. curatati-va coruptii din ograda pt ca sunt multi si bat la ochi inainte de a te uita peste gard la altii.
        • -3 (3 voturi)    
          hai sa iti dau un exemplu (Marţi, 15 ianuarie 2013, 15:27)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

          era in perioada in care Basescu era primar general...am un prieten care are si avea firma de constructii....atunci era la inceput, prion 2003, si facea blocuri, pe care le vindea apoi apartament cu apartament pe piata libera.
          Ei bine, intr-o zi era ff suparat pt ca ceruse o autorizatie de constructie pe nu stiu pe ce teren, si nu i-a aprobat primaria....a fost in audienta la Basescu, care i-a cerut 20 000 USD ca spaga ca sa obtina autorizatia respectiva.
          In final amicul i-a si dat-o ...pt ca ii ardea buza.
          • +3 (3 voturi)    
            si eu am un prieten (Marţi, 15 ianuarie 2013, 15:59)

            -Myth- [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            si era in perioada in care era Victor Ponta prim-ministru. Omul isi facea racheta spatiala si nu primea acordul de la Organizatia Piticilor Mov, cei care se ocupa de autorizarea navelor spatiale de tip Enterprise. Pana nu a cerut audienta la VP si i s-a sugerat ca trebuie sa aduca pe tava capul a 5 vulcanieni si 3 klingonieni nu i s-a dat autorizatia!
  • +9 (9 voturi)    
    valeuuuuuuu (Marţi, 15 ianuarie 2013, 12:12)

    open [utilizator]

    daca comparatia este "speculativa si fortata" ce sa facem ? Sa-l rugam pe dl Severin sa ne faca o comparatie NE adica ne speculativa si ne fortata.

    Cu putin lubrifiant o sa intre usor comparatia, nu se va plange nimeni de "fortat".

    cum spune Tismaneanu: "domnesc, de nimic stingherite, diletantismul cras, improvizatiile hilare, amatorismul agresiv si tupeul cupid"

    Desigur Severin poate sa ne ia de prosti, cu siguranta nu toata adunarea aia de la Bruxelles sunt prosti ca romanii, romanii prosti ca ua trimis japitze ca Severin, Becali si altii.
  • +8 (8 voturi)    
    este exact la fel, tovarase severin (Marţi, 15 ianuarie 2013, 12:18)

    nede [anonim]

    pai sunt exact acelasi lucru..numai ca in Romania interlopa nu exista justitie, si in tari civilizate, da.
  • +8 (8 voturi)    
    Ce frumos suna asta (Marţi, 15 ianuarie 2013, 12:25)

    cristiroma [utilizator]

    "In principiu, cine se simte vinovat, pleaca". Corolarul ar fi - cine nu se simte (adica e nesimtit, cu soriciul gros), nu pleaca.

    E mai cald cu 10000 de euro pe luna si fara mandrie sau printipii