Liviu Dragnea il critica pe Eugen Nicolaescu: Ideea trecerii spitalelor in subordinea autoritatilor locale nu este "foarte inspirata". Ministrii ar trebui sa discute proiectele majore mai intai in guvern. / Victor Ponta: Vom lua o decizie politica. Explicatiile cele mai bune din punct de vedere tehnic le are domnul Arafat

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 14 ianuarie 2013, 13:08 Actualitate | Esenţial


Vicepremierul Liviu Dragnea l-a criticat luni pe ministrul Sanatatii, Eugen Nicolaescu, pentru declaratiile legate de trecerea unor spitale in subordinea autoritatilor locale si de finantarea spitalelor private, afirmand ca astfel de proiecte "majore" ar trebui, inainte de a fi anuntate public, discutate mai intai in guvern sau "macar cu primul ministru".

"Ar fi bine pentru toti ministrii ca, inainte sa faca declaratii despre proiecte majore pentru ministerele pe care le conduc, sa aiba o discutie in guvern sau macar cu primul ministru", a afirmat vicepremierul Liviu Dragnea, care este si secretar general al PSD.

Dragnea a fost intrebat de ziaristi cum comenteaza declaratiile recente facute de ministrul liberal al Sanatatii, Eugen Nicolaescu, legate de taierea finantarii publice pentru spitalele private.

La randul sau, premierul Victor Ponta a declarat luni ca a discutat cu ministrul Sanatatii, Eugen Nicolaescu, despre propunerea ca spitalele private sa nu mai primeasca bani de la Casa Nationala de Asigurari de Sanatate, adaugand ca va fi luata o decizie politica pe acest subiect. In opinia primului ministru, toata lumea are dreptul la asistenta medicala in spitalele publice.

"Am discutat, stiu de discutie, vom lua o decizie politica. Insa, intr-adevar, erau lucruri anormale care tineau de modul in care finantam si sistemul public si sistemul privat. Cred ca explicatiile cele mai bune din punct de vedere tehnic le are domnul secretar de stat Arafat. Este o solutie. In acelasi timp, stiti foarte bine, asigurarile private merg si catre sistemul privat, deci trebuie sa gasim o solutie discutand si cu FMI pe ceea ce inseamna reforma sanatatii, cum folosim banii care nu sunt foarte multi din sanatate", a explicat premierul, inaintea reuniunii USL de la Palatul Parlamentului.

El a subliniat ca dreptul la asistenta de sanatate, asa cum este si dreptul la educatie in sistemul public, este universal.

Vicepremierul Liviu Dragnea a precizat ca a fost sunat de foarte multi primari si presedinti de Consilii Judetene care s-au aratat nemultumiti de ideea preluarii unor spitale cu datorii foarte mari.

"Nu cred ca fost foarte inspirata declaratia", a continuat acesta, adaugand ca se va intalni cu ministrul Sanatatii in aceasta saptamana pentru a se "pune de acord".

"Cand au fost trecute spitalele aveau foarte multe datorii, nu a fost un management bun cand au fost in subordinea Ministerului Sanatatii. Cred ca intr-o discutie o sa lamurim lucrurile", a subliniat Liviu Dragnea.

In ceea ce priveste taierea finantarii pentru spitalele private, Eugen Nicolaescu "probabil ca o sa fundamenteze si o sa argumenteze aceasta decizie", a declarat Dragnea, adaugand ca aceasta chestiune nu a fost discutata in cadrul guvernului.

Nici seful PNL, Crin Antonescu, nu a dorit sa se pronunte pe tema finantarii spitalelor private, mentionand ca nu a discutat acest subiect cu Eugen Nicolaescu.

Ministrul liberal al Transporturilor, Relu Fenechiu, precizase, in 30 decembrie, ca spitalele CFR din tara vor fi trecute in subordinea CNAS sau, dupa caz, a administratiilor locale. Singurele exceptii vor fi spitalele CFR din Bucuresti, care vor ramane in subordinea Ministerului Transporturilor pentru ca desfiintarea lor sa nu puna in pericol proiectele cu finantare europeana aflate in derulare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4034 vizualizari

  • -20 (26 voturi)    
    mie mi se pare foarte inspirata. (Luni, 14 ianuarie 2013, 13:23)

    jackalphonse [utilizator]

    un procent prea mic din populatie apeleaza la spitalele private. este vorba de un procent al celor ""care-si permit"". restul, cotizeaza pentru cei care-si permit. cine doreste spitale private, ar trebui sa-si incheie si o asigurare privata. sa fii privat pe banii publici nu mi se pare o idee tocmai inspirata. daca o procedura nu se poate face la stat si este asigurata doar la un spital privat (sau este prea departe de pacient de spitalul de stat), atunci este ok daca statul contribuie. insa sa contribui la cezarienele facute in privat, doar pentru ca respectiva vrea la privat, ca este mai ""civilizat"", in timp ce batranii isi cumpara medicamentele pe banii lor, cand sunt internati si saracii nasc la stat cotizant la privat, asta nu mai este ok. pe scurt este vorba de un transfer de bani de la bogatoi la saraci.
    • +8 (12 voturi)    
      Comment sters de user (Luni, 14 ianuarie 2013, 13:36)

      polonyca [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

    • +13 (15 voturi)    
      Unde, mai!!!??? (Luni, 14 ianuarie 2013, 13:42)

      Calin_file_de_dosar [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      UNDE sa-ti inchei o asigurare privata, cand legea nu permite prezenta operatorilor privati in piata!?!?!

      Ca io m-as muta maine acolo, i-as trimite la naiba pe astia cu CNASul lor politizat, arogant si ineficient!

      In plus, sunt domenii in care sa ma ierte Dumnezeu, ma bine te impusti direct decat sa te internezi la stat... ai fost vreodata intr-un spital de stat de oncologie?! Niste asistente plictisite care parca te asteapta sa mori mai repde sa nu le mai strici siesta, medici de care te rogi (cu plicul) sa vina sa te vada, infirmiere care nu misca un deget fara 10 lei, cate 4 sau chiar 6 bolnavi in salonul rece si murdar si cu toaleta comuna! Sa mai amintesc ca trebuie sa vii cu seringi si spirt medicinal si vata si fase si Dumnezeu mai stie ce de acasa!? Sa mai adaug programarile peste luni si luni, cand risti sa iesi din schema de tratament?

      Si crede-ma, ca in afara de un 10 (da! citesti bine! ZECE) lei taxa la internare, nu platesti nimic in plus ca sa ajungi sa fii tratat la oncologie in privat (cel putin asta e experienta mea)!...
    • +10 (14 voturi)    
      ... (Luni, 14 ianuarie 2013, 13:48)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      aha...si cand ala care plateste CASS calculat pt. un salariu de 1000-1200 EUR pentru ca e "prost" si sta 14 ore pe zi in fata monitorului cum este? Si nu are nici macar o reteta compensata in 10-12 ani de activitate cotizanta? In timp ce SMURD-ul cara betivi culesi iarna de pe strada sau ambulantele au rol de taxiuri pentru mult cainatii batrani? Problema se pune tendentios: conrtibuabilul e cel care beneficiaza de banii cotizati si el trebuie sa-si aleaga unde merge, fie ca e la privat fie ca e la stat. Golania emisa de Nicolaescu ca trebuie sa platim la stat pentru ca a zis nu stiu care ca e "obligatorie si nu optionala" ramane ceea ce este: o marlanie emisa de un marlan. Ceea ce nu ma mira avand in vedere originile pe care le are.
    • +9 (13 voturi)    
      Informeaza-te (Luni, 14 ianuarie 2013, 13:52)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Te-ai informat despre ce e vorba inainte sa-ti dai cu parerea? Toata lumea cotizeaza in functie de venitul lui. Contributia fiecaruia trebuie sa se intoarca in momentul cand are nevoie de ea, fie ca te duci la un spital public sau privat. Daca te duci la privat unde preturile sunt mai mari, platesti diferenta din buzunarul tau. Asa este acum.

      Acum cum e mai corect? Ca unii sa contribuie si sa nu se foloseasca niciodata de serviciile respective, sau sa se foloseasca dar sa scoata diferenta din buzunar daca isi permit un spital privat si evident mai scump?
    • +9 (13 voturi)    
      Stii ce e in neregula cu tara asta? (Luni, 14 ianuarie 2013, 13:57)

      ictin [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Tu si astia ca tine, care, vai nu va permiteti si va asteptati sa vina altii sa munceasca in locul vostru si sa va asigure voua tot. Sa vedem cand o sa socializati voi totul, si cei care muncesc or sa plece, de unde o sa mai aiba statul roman sa iti dea domnul jack? De unde o sa mai furati voi astia care tot asteptati sa va dea altcineva?
    • +19 (21 voturi)    
      inca un neinformat. (Luni, 14 ianuarie 2013, 14:03)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Ati facut cursuri pentru a deborda atatea tembelisme?
      - Pentru cezariana, ca asta e exemplul dat, CNAS deconteaza 3300 RONI parca. Asta inseamna ca oriunde faci acea cezariana, respectivul spital primeste 3300 RONI. Daca o faci la privat si pretul intreg e 8000 RONI sa zicem, vei plati din buzunar 8000-3300 = 4700 RONI, restul acoperind asigurarea de sanatate (in masura in care esti angajat) de la CNAS. Daca la stat costurile totale sunt 6000 RONI sa zicem (costurile medicale strict, fara spagi), spitalul de stat primeste 3300 de la CNAS, restul din fonduri locale (ca spitalele au fost migrate ai administrate local).
      - In niciuna din situatii pe STAT propriuzis nu il costa mai mult de 3300 RONI.
      - Diferenta MAJORA este urmatoarea: Daca esti un pardon de expresie, tigan, sau, pardon de expresie din nou, un taran coclit, care nu a platit niciodata niciun leu, care a furat din avutul meu privat, care a stat la birt si si-a baut mintile si are 2 clase, ca trenul, daca vrei sa faci cezariana la PRIVAT platesti full, cele 8000 RONI (ca CNAS iti da cu tifla, nu ai contribuit) iar la STAT ti se face cezariana GRATIS, zero lei. Dai 2-300 la doctorul spagar, care scrie in foaie ca sarcina iti ameninta viata.

      Si atunci intervine calculul domnului Nicolaescu, calcul sec pe hartie: Domnule, cine ma voteaza pe mine? Ma voteaza corporatistul care e client de privat sau melteanul care se multumeste in orice conditii la "stat" numai sa fie GRATIS? Sau bine, uita, ma voteaza si cativa corporatisti de stanga, dar la o ratie de 1/25 fata de melteni. Pai si nu e mai simplu atunci sa ma mictionez pe ei de corporatisti, de mici patroni, de "clasa de mijloc", ca oricum in artimetica votului ei tot nu imi sunt recunoscatori si utili ca o gloata de flamanzi carora le mai arunc ceva mokka?
      Ca oricum aici se discuta de clasa de mijloc care e cea mai afectata, aia bogati oricum se duc afara, pt ei oricum nu inseamna nimic o suma de 3300 decontati de CNAS sau nu.
      • -1 (3 voturi)    
        In afara de "cezariana", (Luni, 14 ianuarie 2013, 15:19)

        tedycv [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

        depre care tu afirmi ca CNAS plateste unui spital 3300 lei, iar eu afirm ca taticul pruncului mai plateste suplimentar 400 - 500 euro, mai exista o metoda de a naste un copil: cea naturala, adica sa-l scoti pe acolo pe unde a intrat!
        Problema este ca peste 90% din cuplurile care procreaza introduc copiii pe cale naturala, dar vor sa-i extraga prin "cezariana", adica pe cale artificiala, mutiland organismul mamei prin taietura. Nici mamei si nici pruncului "cezariana" nu ii tihneste.
        Ce s-ar intampla cu fiecare din cei 3300 lei daca s-ar inversa procentul si marea majoritate a mamelor ar opta pentru metoda naturala de nastere?
        • +3 (3 voturi)    
          In afara de cezariana (Luni, 14 ianuarie 2013, 16:44)

          Michelangelo [utilizator] i-a raspuns lui tedycv

          "In afara de cezariana" si la nasterea naturala e aceeasi problema. Si aceasta implica costuri (ceva mai mici) suportate pe principiul descris, lucru pe care anumiti berbeci se pare ca nu sunt in stare sa le priceapa.
    • +11 (13 voturi)    
      Aici nu este vorba (Luni, 14 ianuarie 2013, 14:06)

      izolatu [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      despre cei "care-si permit". Este vorba ca toti am cotizat la sanatate, iar casa de sanatate plateste un procent oarecare spitalelor private si astfel se diminueaza valoare pe care trebuie s-o plateasca pacientul.
      Acesti bani se duc atat pt profit, dar in special pt echipare cu aparatura de ultima generatie, cat si pt ca oamenii sa fie tratati corespunzator.
      La polul opus, in spitalele de stat esti tratat ca ultimul milog si esti obligat sa platesti spagi de la portar, pana la ingrijitoarele de salon ca sa-ti schimbe un astermut, iar apoi medicii iti cer de la obraz bani pt ei si anestezist. Aici banii curg in portofelele fara fund ale angajatilor spitalelor de stat si pe nimeni nu intereseaza acest lucru. Vrem un singur lucru: sa dam de pamant cu privatii!!
    • +9 (11 voturi)    
      cu logica pe scari (Luni, 14 ianuarie 2013, 14:08)

      deceneus [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      amice daca mai si gandeai inainte sa scrii , tare bine era.

      Normal ca cei care doresc servicii la privat platesc pentru ele ... insa cotizeaza si la stat luna de luna , deci au niste drepturi .

      Nu iti plateste sistemul de stat cezarienele la privat, ci doar o suma ( 20 si ceva de milioane) care era decontata FIECARUI ASIGURAT din sistemul de stat. Costurile aditionale acestui cuantum le platesti privatului. Si acest lucru este corect pentru ca fiecare contribuim la acel fond de stat si toti avem dreptul la serviciul pt care platim. ( la nivelul la care este el asigurat de stat)

      Daca vreti separatie totala intre stat si privat, foarte bine: atunci contributia la stat sa nu mai fie obligatorie, fiecare sa se asigure in sistemul care ii place si sa beneficieze de servicii numai de la acel provider.

      Sotia mea urmeaza sa nasca si dupa ce a cotizat in sistemul de stat zeci de milioane in fiecare luna timp de zece ani, acum nu mai are dreptul nici la acel cuantum de ~20 milioane care se cuvine fiecarui contribuabil?
    • +2 (2 voturi)    
      asig private/ spitale private (Luni, 14 ianuarie 2013, 14:12)

      maxi lopez [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Ce vor spitalele private: sa faca interventii de rutina, necomplicate, pe pacientii cu bani lasand la stat pacientii fara dare de mana si/sau cu boli mai grave.

      ce vor asiguratorii privati - cam acelasi lucru. daca te imbolnavesti des, vor renunta ei la tine.

      asiguratorii privati se vor intelege sau nu cu spitalele private (pe model relatie asigurari/service-uri auto vedem ca si intre privati pot fi mari probleme)

      ce vrea sistemul de stat - bani. el se afla intr-un cerc vicios - "salariatii" n-au salarii decat de forma si traiesc din spagi. In majoritate, spitalele sunt in ultimul hal, datorii la furnizori cat cuprinde, nu sunt fonduri pentru modernizari, mai e si coruptia politica, alocarile de fonduri dinspre casa sunt arbitrare.

      ce e nevoie - un sistem transparent de alocare de fonduri. sa se stabileasca un buget mediu pe proceduri si sa se plateasca la toti la fel. Sigur, doua operatii de bypass nu sunt la fel, insa la nivel agregat, la cateva mii de operatii, lucrurile se aseaza si se pot face preturi.

      la fel la toate procedurile.

      ce te faci insa cand nu sunt bani pentru bypass-uri - dar dam bani pentru alte chestii mai putin importante? Prioritizezi cheltuielile pe fiecare program. Program preventie, program urgente, program chirurgie majora, program chirurgie minora, etc.

      Sigur, asta inseamna, precum in Anglia cu NHS, ca intri pe lista de asteptare la Casa, daca ai nevoie de o operatie care nu ameninta viata, sa zicem de hernie, poate stai 8 luni. Sau daca vrei si poti, iti iei asigurare privata si nu mai stai deloc. Si NHS are un serviciu premium, daca dai bani in plus stai singur in camera, ai cablu tv. etc. Dar ideea e ca toata lumea are nivelul de baza si de acolo se pot adauga lucruri pe masura posibilitatilor fiecaruia.
    • +4 (4 voturi)    
      Habar n-ai...! (Luni, 14 ianuarie 2013, 14:42)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Astazi CNAS deconteaza aceeasi suma pentru procedura medicala, fie ca e facuta la un spital de stat, fie ca e facuta la un spital privat.

      La privat, pentru ca sunt conditii mai bune si costuri mai mari, pe langa banii care vin de la CNAS din asigurarea de sanatate, pacientul mai plateste ceva in plus.

      In acesti bani in plus intra diferenta de confort, diferenta de calitate pentru medicamente si materiale, salariile mai mari ale personalului medical, profitul si, foarte important, TVA-ul catre Stat. Unde mai pui ca, din profit, Statul mai ia vreo 16%...

      Uite un exemplu personal:
      Acum ceva timp, eu si un cumnat ne-am operat in zona ORL. Cumnatul la spital de stat, eu la spital privat, la o zi diferenta unul de celalalt.

      El a dat spagi de vreo 1.000 de lei, a stat 3 zile internat ca sa se operasca sangerarile si sa-si revina din ameteala si durerile de cap produse de anestezia totala care costase 5 lei.

      Eu am dat 3.000 de lei cu factura si am stat internat 1 zi ca sa mi se opreasca sangerarile, dar m-am trezit ca dupa un somn bun din anestezia totala care costase 840 de lei.

      Bineinteles ca CNAS a decontat ambelor spitale aceeasi suma, fiind vorba de aceeasi procedura. Ba chiar se poate sa fi decontat mai mult la spitalul de stat, fiind vorba de 3 zile de spitalizare in loc de una.

      Inainte de a lua decizia de a ma interna la spital privat, trecusem si eu pe la spitalul de stat pentru un control si mi-a ajuns ce am vazut pe acolo... Medici buni, conditii mizerabile.
    • +5 (5 voturi)    
      Asigurarea este ... (Luni, 14 ianuarie 2013, 15:00)

      Gambeta [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      personala, nominala, nu colectiva, indiferent ca este facuta la stat sau la privat. Banii platiti pentru aceste asigurari nu sunt bani publici ci "depozite" din care se platesc servicii medicale la un anumit nivel. Dreptul asiguratului este de a utiliza asigurarea unde crede el ca este mai bine tratat, iar obligatia asiguratorului este sa plateasca serviciile pentru care a incasat bani de la asigurat, la un nivel general acceptat.

      Observ aici aceiasi tendinta, parca generalizata in ultima vreme, de a arunca vina in spatele unei minoritati (de orice fel) in incercarea de a masca incapacitatea majoritatii de a veni cu solutii la diverse probleme. Spunea Nicolaescu ca platile catre spitalele private au insemnat 10% din decontarile facute de CNAS. Dar de modul in care se cheltuie in spitalele statului celelalte 90% de ce nu spune nimic? Nu este normal sa te convingi intai ca aici lucrurile sunt in ordine?!
    • +3 (3 voturi)    
      Logica iti lipseste cu desavarsire (Luni, 14 ianuarie 2013, 16:38)

      Michelangelo [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Daca ai sti de unde provine bugetul pe care d-l Nicolaescu il imparte, cred ca ti-ai vedea de treaba. Angajatorii si angajatii constituie acel buget prin contributii PROPRII. Adica tu si angajatorul tau platiti pentru ca sa se constituie fondul de asigurari de sanatate. Sunt banii tai! Iar ministrul vine si spune: te-ai asigurat platind la mine, dar eu nu sunt de acord sa-ti suport cheltuielile de sanatate daca mergi la un spital privat. Ar trebui sa spuna sa mergi la orice spital si sa suporte o suma fixa pentru proceduri, indiferent de forma de proprietate a spitalului. Asa ar incuraja competitia intre spitalele de stat si cele private. Oamenii ar alege spitalul unde raportul calitate pret e mai bun. Ceea ce face acum ministrul e un abuz. Nu e vorba de niciun ban public. Sunt CONTRIBUTII, NU IMPOZITE. Ar fi cazul ca domnul ECONOMIST Nicolaescu sa fie in stare sa faca diferenta!
      • +2 (2 voturi)    
        Cred ca ai (Luni, 14 ianuarie 2013, 18:06)

        Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Michelangelo

        pretentii prea mari de la "economistul " Nicolaescu
    • +1 (1 vot)    
      Mai draga (Luni, 14 ianuarie 2013, 18:11)

      antrax [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Banii aia nu sunt publici. Sunt de fapt cotizatia MEA si a celorlalti! Daca ce cotizam nu acopera atunci aia e o mare problema, se cheama deficit. E un sistem asemanator cu "pensia" (ce cotizam noi de fapt sunt banii cu care se platesc pensiile actualilor pensionari, cand vom iesi la pensie ni se vor plati din banii viitorilor angajati ...). Multi din beneficiarii net ai sistemului actual de fapt nu cotizeaza deloc sau insuficient (ex: handicapati, pensionari, cadre militare/MAI, copii, studenti, femei insarcinate sunt cam toti favorizati de sistem - diversele pomeni electorale contribuie din plin la acest dezechilibru). Cotizatie pe care as putea s-o folosesc la maretele spitale/clinici de stat (unde tot nu rezolv nimic fara spaga), sau as putea sa acoper partial acelasi serviciu la un spital/clinica privata. Nu cred ca va afecta doar spitalele, ci si clinicile private.

      Eu de ex am apelat la medicul de ffamilie de vreo 5 ori in 8 ani, pt ca dura 3-4 zile sa ajung la medic (programare facuta la asistenta, dar totusi stat la coada 1-2 ore), pe de alta parte am profitat de pachetul de servicii la diverse clinici private oferit de angajatorii mei destul de des (am fost nevoit sa refac anumite analize mai des de 2 luni, de ex). Dar, evident pachetul al clinica privata era platit peste cota de asigurare, nu se deduce din ea! De ce n-as putea alege ca din contributia mea sa-mi fac un pachet la o clinica si unul la un spital privat? Sau la un asigurator, si de acolo sa se deduca dupa cum am nevoie? Ca fapt divers am o asigurare privata care imi acopera si plata zilelor de spitalizare, dar pe aia nu pot s-o deduc nici din impozit nici din contributia mea la asigurari, e doar "pt ca-mi permit".
  • +16 (16 voturi)    
    ??? (Luni, 14 ianuarie 2013, 13:24)

    miluch [utilizator]

    Pai cine va opreste sa vorbiti intre voi intai de a iesi cu declaratii in presa?
    Sau asta e ca un miraj...presa, publicitatea, show-ul ieftin e mult mai important decat rigurozitatea si comunicarea corecta?
    Sunteti ditamai oamenii, aveti zeci de ani de experienta in spate si va comportati ca niste copii mici de gradinita :(( ... daca ati fi facut asta in firma/familia/cercul vostru de prieteni era ok, dar VOI chipurile conducetio o tara... chipurile :((
  • -2 (4 voturi)    
    Ce tare (Luni, 14 ianuarie 2013, 13:30)

    vladf [utilizator]

    Eu te intreb cati ani ai? Si tu-mi raspunzi ce culoare are parul.
    Hai frate .... cat de penibili trebuie sa fie?
    • 0 (0 voturi)    
      Sunt geniali (Luni, 14 ianuarie 2013, 21:39)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui vladf

      Dupa culoarea parului poi intui varsta, cu ceva aproximatie.
      E mai greu in taara adversa, de cand presedintele a renuntat la suvita.
      Vorbind serios, semnele nu sunt bune. Denota o lipsa de organizare impardonabile pentru la invataceii scolii vechi de partid.
  • +8 (8 voturi)    
    cel mai tare... (Luni, 14 ianuarie 2013, 13:48)

    tontu [utilizator]

    Si uite asa avem toate sansele sa vedem "la lucru"
    cel mai tare guvern de dupa '89...
  • +2 (6 voturi)    
    Trebuie (Luni, 14 ianuarie 2013, 14:08)

    SRA [utilizator]

    DRAGNEA are dreptate, nu este vorba de subventie ci de plata unor servicii medicale.

    In acest caz trebuie vazut cum se face decontarea, chiar daca este vorba de 1,5 %.

    Trebuie vazut daca nu este vorba de o scurgere de bani in buzunarul cuiva.

    Daca este asa, atunci dece când se merge la un cabinet cu plata trebuie sa platesti.

    Daca se revine, este foarte bine si atunci inseamna ca clinicile private, cabinetele cu plata sunt si asigura servicii la toti asiguratii indiferent de casa CNAS sau celelante politie fosti securisti etc.
    Ca prestatiile se extind si la analize statiuni balneo etc.

    Ati deschis cutia pandorei, acum trebuie mers si la legea sanatati !!!
  • -2 (2 voturi)    
    Ar fi bine sa ne facem si o asigurare privata (Luni, 14 ianuarie 2013, 14:46)

    abel [utilizator]

    Stiu ca sunt pe piata asigurari de viata si asigurari care-ti asigura o anumita plata care ajunge la zeci de mii de euro pentru servicii medicale si am putea sa profitam de asta , eventual sa existe facilitati privind incheierea unor astfel de asigurari suplimentare( mai stiu sigur ca asiguratorii privati ar controla la sange orice plata ). Cat despre plata de catre CNAS catre operatorii medicali privati, eu personal stiu ca in trecut era o mare batalie in mediul privat pentru a obtine cat mai multi bani de la CNAS chiar daca serviciul medical nu era bine platit( exista in unele locuri o coplata ) si se faceau tot felul de artificii pentru a primi mai multi bani , plus ca medicii nu erau asa bine platiti in mediul asta privat si nici bine nu erau tratati...
    • 0 (0 voturi)    
      Dati si niste exemple, pentru cei doritori (Luni, 14 ianuarie 2013, 21:43)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui abel

      Ca sa fim si siguri ca vorbim despre acelasi lucru
      • 0 (0 voturi)    
        Eu as vrea sa am si asigurare de sanatate privata (Joi, 17 ianuarie 2013, 18:45)

        abel [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

        Daca as plati 10 euro pe an suplimentar , sa am asigurare de sanatate de 10 000 euro, daca platesc suplimentar 20 euro, sa am asigurare de 20 000 euro, daca platesc 50 euro, sa am asigurare de 50 000 euro... 100 euro -asigurare de 100 000 euro...
  • +3 (3 voturi)    
    Decizie politica?!! (Luni, 14 ianuarie 2013, 15:03)

    evoque [utilizator]

    exact ce trebuie sa nu se rezolve nimic.
    In lume sunt vreo trei modele sanitare se pare ca cel mai bun este cel englezesc care functioneaza daca nu ma insel de prin '48 si in care banii se duc dupa asigurat.
    Atat timp cat deciziile se vor lua politic va fi varza.