Raed Arafat: Spitalele private din cateva judete primesc intre 6 si 17% din banii pentru cele publice

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 13 ianuarie 2013, 19:52 Actualitate | Esenţial


Raed Arafat
Foto: Hotnews
Spitalele private din cele cateva judete in care functioneaza primesc intre 6 si 17% din sumele alocate prin fondul asigurarilor sociale de sanatate unitatilor sanitare puiblice, acestea din urma tratand cele mai complexe cazuri, a declarat, pentru Mediafax, secretarul de stat Raed Arafat.

"Cele mai complexe cazuri medicale sunt tratate in spitalele publice. Din finantarea alocata prin fondul asigurarilor sociale de sanatatre spitalelor dintr-un judet, intre 6 si 17% merg catre spitalele private. Aceste unitati ar trebui finantate prin asigurari private sau complementare si nu din fondul asigurarilor sociale de sanatate", a explicat, duminica, secretarul de stat Raed Arafat.

El a mai spus ca din datele centralizate la Ministerul Sanatatii reiese ca in ultimii ani unele spitale private au primit pe caz ponderat, mai multi bani decat cele publice din acelasi judet.


"Banii, care nu vor mai fi dati spitalelor private, vor fi folositi pentru cresterea finantarii celor 53 de spitale strategice care asigura peste 70% din cele mai grave cazuri medicale din Romania. Astfel, din sumele respective va creste tariful pe caz ponderat de la 1.440 de lei, la 1.650 de lei, respectiv 1.800 de lei. In plus, vor fi create fondurile pentru programe de anestezie, terapie intensiva, pentru programele de infarct miocardic si accident vascular cerebral ischemic, dar si pentru programul de trauma. Altfel spus, niciun medic implicat in aceste programe nu va mai avea voie sa ceara bolavului sa-si cumpere din banii lui materiale, medicamente sau altceva", a adaugat secretarul de stat.

Totodata, potrivit lui Raed Arafat, ministrul Sanatatii a hotarat ca prin noul contract cadru sa majoreze la doi lei valoarea punctului pentru medicii de familie si cei din ambulator.

"Vrem sa incurajm rezolvarea cazurilor medicale, care nu necesita internare in ambulatoriu. Valoarea punctului in ambulatoriul de specialitate va creste de la 1,2 lei la 2 lei, aproape dublu, fapt care va permite medicilor sa asigure consultatii de calitate in acest sistem, iar in spitale sa ajunga adevaratele cazuri grave", a adaugat secretarul de stat.

Aceeasi analiza a MS mai arata ca majoritatea medicilor din spitalele private au loc de baza de munca spitalele publice. Astfel ca, medicii iau pacientii din spitalul public, il interneaza in privat, dar daca starea pacientului se agraveaza, in readuc in spitalul public pentru tratamentele scumpe, desi si-a incasat onorariul la patricular, a mai spus secretarul de stat.

"Vorbim despre masuri reale care reglementeaza cheluirea banilor din fondurile publice de asigurari sociale de sanatate pe spitalele private. Pentru spitalele private, banii trebuie sa vina din asigurari private. Mai mult, persoanele care au abonamente la clincile private, fie prin angajatori, fie direct, nu vor fi afectate. Toate aceste masuri asigura accesul echitabil la ingijiri medicale mai ales al cetatenilor cu probleme grave de sanatate, cazurile complexe, care din lipsa fondurilor, de multe ori erau in situatii dificile", a adaugat Arafat.

Ministrul Sanatatii, Eugen Nicolaescu, a declarat, sambata, intr-o conferinta de presa, la Targu Mures, ca in noul contract-cadru, care va intra in vigoare de la 1 martie, se va stipula ca banii publici vor sustine numai spitalele publice din Romania, fiind sistata finantarea din fondurile Casei Nationale de Asigurari de Sanatate (CNAS) pentru unitatile spitalicesti private.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















10230 vizualizari

  • -1 (19 voturi)    
    Si in Canada medicii privati fura statul (Duminică, 13 ianuarie 2013, 20:09)

    dumitrica [utilizator]

    Daca ai card de asigurare medicala si te duci la un dentist in Canada, pentru o fractura minora de masea care nu necesita decit o plomba mica, imediat dentistul iti gaseste vreo 5-6 masele care ar necesita interventii stomatologice desi acestea nu au probleme serioase.

    Te duci pentru un dinte si te trezesti cu tratamente pentru 5-6. Este teroare. Dentistul devine agresiv incercind sa te convinga sa-ti plombezi o multime de masele si asta doar pentru a deconta de pe asigurarea ta tratamente inutile.
    • +27 (45 voturi)    
      Arafat e o jigodie de ultima speta! (Duminică, 13 ianuarie 2013, 22:38)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Acest om isi doreste doar un sistem public bolsevic in care doar unii sa ia toti banii, fara concurenta. Intrebati-va de ce Mihaela Radulescu, Bogdan Chireac si Radu Tudor, sclavii lui Dan Voiculescu, sunt membrii in conducerea Smurd?... :)
      • -13 (27 voturi)    
        si tu ce esti? (Duminică, 13 ianuarie 2013, 22:48)

        lyth [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        doar atat am vrut sa'ntreb
        • +22 (24 voturi)    
          Piata Universitatii (Duminică, 13 ianuarie 2013, 23:08)

          Stefan-cel-Mare [utilizator] i-a raspuns lui lyth

          pai nu iesiti in Piata Universitatii sa il protejati pe Raed Arafat pentru masura propusa?
          • 0 (2 voturi)    
            comptetenta... (Luni, 14 ianuarie 2013, 12:20)

            ia cucu [utilizator] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

            Ati ajuns sa nu mai recunoasteti competenta in rarele locuri in care o mai gasim.

            Lasati din nou ura sa va ghideze deciziile. Nu va vad sa aduceti niciun fel de argument plauzibil contra lui Arafat.


            Poate ca in sud sunteti obisnuiti cu spaga si bataia de joc si credeti ca toti suntem la fel.
        • -6 (12 voturi)    
          Ce este.........? (Luni, 14 ianuarie 2013, 6:56)

          banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui lyth

          Un foarte bun Rrroman !
      • -13 (23 voturi)    
        Spitalul privat finantat de stat = frauda (Duminică, 13 ianuarie 2013, 23:04)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Trebuie oprita cit mai repede aceasta scurgere a fondurilor statului catre privati. Esti particular te descurci singur. Nu statul este obligat sa-ti finanteze afacerile.
        • +18 (28 voturi)    
          Este o ora cam tarzie, (Luni, 14 ianuarie 2013, 3:04)

          barbulautaru [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          pentru matale ca sa pricepi ca statul nu finanteaza spitalele private ci pacientii lor beneficiaza de aceste fonduri...........
          • +1 (7 voturi)    
            caz recent (Luni, 14 ianuarie 2013, 9:27)

            barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui barbulautaru

            un copil de 5 ani, internat la o clinică privată, pentru o amigdalită pultacee diagtnosticată imediat, fără probleme. (o analiză sofisticată, CRP, indicase un grad foarte mare de pericol). bun... în 2 zile, i s-au făcut şi teste pentru toate tipurile de hepatită, şi ecografie gastrică... aşa, să mai vedem, că tot plăteşte casa de asigurări.
            • -1 (3 voturi)    
              privatizati si casele de sanatate (Luni, 14 ianuarie 2013, 10:42)

              sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui barbu007

              si statul iese din ecuatie, nimeni nu mai poate fura, ca privatii cind se fura intre ei se supara.
            • 0 (2 voturi)    
              din pacate asta e Romania (Luni, 14 ianuarie 2013, 12:41)

              math [utilizator] i-a raspuns lui barbu007

              ...si la spitalele de stat se declara mii de tampenii pentru a obtine fonduri suplimentare de la casa.

              In Romania singura problema pentru fals, furt, spaga, este sa fii dat afara. E groaznic acest stat politienesc.

              Multi spun ca soricelul nu poate pune in aplicare masura (aberatie comunista). Asteptam cu interes. Lupta de clasa se va amplifica in 2013, liberalii vor fi pe baricade alaturi de popor impotriva mosierilor imperialisti.
        • +13 (15 voturi)    
          Da, dar cu conditia (Luni, 14 ianuarie 2013, 8:31)

          Mao2 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          sa pot alege... daca vreau sa fac asigurare privata sa nu fiu obligat sa platesc si la stat..mie asa mi se pare normal....
        • +7 (11 voturi)    
          Prostie cat casa (Luni, 14 ianuarie 2013, 10:10)

          Calin_file_de_dosar [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          Statul nu finanteaza nici un spital privat!

          Statul incheie un contract cu spitalul privat ca sa ofere servicii de sanatate, atat!

          Statul nu baga un leu in cladiri, spatii, aparatura, plata utilitatilor in cazul unui spital privat, ci plateste doar actul medical in sine!

          Trebuie sa fii... liberal sa nu vezi ca toata lumea iese castigata din asocierea asta, si i primul rand pacientul care primeste conditii decente de tratament.
        • +2 (4 voturi)    
          si bani de unde? (Luni, 14 ianuarie 2013, 10:48)

          foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          facem impozite mai mari ca spitalele de stat [TOATE evident] sa introduca ce e nou? sau nu vor introduce NIMIC pe motiv de finante??? Abia de acum Stan Papusa nu va mai avea acces la modern, caci nici acei cativa lei de la CNAS nu-i vor fi platiti. Era totul gratis pe vremea lui Ceasca, dar existau medicamente si tratamente de care romanii nu auzisera. La asta ne intoarcem?
        • +2 (4 voturi)    
          gandire comunistoida (Luni, 14 ianuarie 2013, 11:52)

          DigitalScribe [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          Nici eu n-ar trebui sa fiu obligat sa cotizez la ce asigurare vrea altcineva!

          Atata timp cat vreau sa ma duc 100% la privat ar trebui sa pot sa platesc 100% la privat!

          Daca merg la privat, e treaba mea, dar NU E TREABA TA sa umbli la buzunarul meu si sa ma obligi sa-ti platesc eu tie spitalul murdar preferat!
      • -1 (13 voturi)    
        Nu cred ca e tonul potrivit.... (Luni, 14 ianuarie 2013, 8:31)

        Andor74 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Spre deosebire de multi alti romani, acest medic a pus bazele unui sistem functional. Are capacitatea si incapatanarea de a prganiza si de a duce le bun sfarsit un proiect.
        Ca la orice lucru bun in Romania noastra - apar tot felul de "personalitati" care vor sa-si lege numele, fara absolut nici un merit. Partea proasta ca ajung sa-l compromita total....
        • +4 (10 voturi)    
          S-a bazat foarte mult pe privati! (Luni, 14 ianuarie 2013, 9:25)

          abisala [utilizator] i-a raspuns lui Andor74

          Cand a inceput cu SMURD-ul, erau buni privatii, care-i dadeau donatii, nu? Acum trebuie sa-i omoare, si sa aibe statul monopol. A uitat ca, daca era dupa stat, SMURD-ul n-ar fi existat!
        • -2 (6 voturi)    
          OK (Luni, 14 ianuarie 2013, 9:42)

          Ana Armanca [utilizator] i-a raspuns lui Andor74

          N-o fi avut nici un interes când a pus bazele unui sistem funcţional? Medicii palestinieni au nevoie de locuri în care să se antreneze pentru cazuri de urgenţă, cum sunt cele pe care le preia SMURD_ul. Unde o fac oare?
          Acuma ce te interesează pe tine, ca plătitor de asigurare medicală, cum este privit Arafat, nu ar fi mai bine să vrei ca banii tăi să te urmeze pe tine acolo unde vrei să te tratezi, şi nu invers, tu să fii nevoit să mergi după bani?
          De ce nu avem opţiunea asta, care ar pune medicii şi spitalele în concurenţă reală?
          "Astfel ca, medicii iau pacientii din spitalul public, il interneaza in privat, dar daca starea pacientului se agraveaza, in readuc in spitalul public pentru tratamentele scumpe, desi si-a incasat onorariul la patricular, a mai spus secretarul de stat."
          Şi acest lucru se poate rezolva, dacă guvernanţii o doresc, printr-o ordonanţă de urgenţă sau o lege care să le interzică medicilor acest lucru.
          Nu vedeţi că de fapt totul se rezolvă pe spinarea pacientului plătitor onest de taxe şi impozite?!
        • 0 (8 voturi)    
          daca dl Arafat ar fi ramas la sistemul sau bun, (Luni, 14 ianuarie 2013, 9:46)

          V. Val [utilizator] i-a raspuns lui Andor74

          functional, ar fi fost minuntat, prietene Marian Eugen !
          Domnul Arafat a avut o mare, generala, simpatie si recunoastere din partea romanilor. Problema este ca nu a ramas acolo unde munca, incapatanarea si competenta il recomandau si si-a piezrdut aura. Amintiti-va numai reactiile domniei sale la Legea Sanatatii, reactii evident politice si de-a dreptul tendentioase, declansatoare de ambiguitati furibunde si in final de instabilitate politica.
          Dl Arafat nu a ramas un simplu profesionist de exceptie, ci s-a apropiat si de interese private, s-a adancit in sforarii politice pe care la inceput le banuiam iar cu trecerea timpului domnia sa nu face decat sa le confirme. Din pacate.

          Si mai este ceva : adevarat, dl Arafat a organizat un sistem de Urgente, modern si performant. Dar sa nu uitam ca pe langa meritul sau personal mai exista cateva realitati : l-a organizat cu sprijinul institutiilor si autoritatilor romane, cu/pe banii romanilor si cu personal re calitate romanesc. Acest sistem, domnul meu, nu a aparut prin magia unei singure persoane, ci prin coroborarea si colaborarea atator factori. Sa-i dam fiecaruia locul si omagiul meritat, potrivit, si nu mai mult.
        • 0 (4 voturi)    
          si ce face sistemul asta functional (Luni, 14 ianuarie 2013, 10:43)

          sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui Andor74

          mai exact?
          cit cheltuie si cit produce?
          Cu banii cu care se plimba elicopterele alea degeaba se puteau trata zeci de bolnavi.
          Arafat si-a construit o imagine puternica.
          Asta da. In rest nu se traieste mai bine cu nimic din cauza lui.
      • +2 (4 voturi)    
        greşit! (Luni, 14 ianuarie 2013, 9:24)

        barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        la tg. mureş, în anii '90, dr. arafat s-a luptat ani de zile cu cei care vroiau asistenta de urgenţă în privat, dar plătită de casa de asigurări. la fel şi anul trecut, când nume grele aveau, deja, pregătit totul pentru "privatizarea" SMURD.
    • +5 (9 voturi)    
      Deci ar necesita.. (Luni, 14 ianuarie 2013, 0:34)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      ...dar nu au probleme serioase. Si cand vrei sa le tratezi? Cand o sa fie probleme serioase sa platesti mai mult? Asa logica nu am mai vazut.

      Lasa ca eu in Romania am fost la o firma de firma si mi-au gasit cica 10 carii.. dupa care am plecat, am platit consultatia si m-am dus la dentistul meu si mi-a gasit doar doua din cele 10... Ia sa facem o comparatie unde e mai bine.
    • -1 (5 voturi)    
      da! (Luni, 14 ianuarie 2013, 9:22)

      barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      să avem încredere în dr. arafat: cunoaşte bine sistemul şi este un om absolut onest, care nu vrea funcţii, imagine publică şi alte asemenea deşertăciuni.
      • -1 (3 voturi)    
        sa avem incredere? (Luni, 14 ianuarie 2013, 10:45)

        sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui barbu007

        Nemtii au avut incredere in Hitler, rusii in Lenin, romanii in Ceausescu.
        Eu zic :
        Sa nu avem incredere in nimeni, sa verificam, sa controlam.
      • 0 (2 voturi)    
        Este o clona (Luni, 14 ianuarie 2013, 12:47)

        math [utilizator] i-a raspuns lui barbu007

        a lui Adrian Nastase ! Nu-i asa ? Sau vrei sa spui chiar, insasi, inegalabila bunicuta ?
        Traiasca oamenii cinstiti care nu vor functii, nici averi, ci numai sa aiba totul sub control si sa nu putem lua o aspirina fara sa ii intrebam pe ei.
    • 0 (2 voturi)    
      minti (Luni, 14 ianuarie 2013, 11:50)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      in canada, si in oricare alta tzara occidentala, un medic nu poate aplica un tratament sau procedura medicala fara acordul pacientului.
      deci, mai draga, el iti propune. tu alegi.
      este bine ca acolo aveti si asigurare dentara.
      in romania, la dentist, totul din pozanaru' propriu !

      you're barking up the wrong tree, my darling !:)
  • +28 (40 voturi)    
    Monopol de stat in democratie? (Duminică, 13 ianuarie 2013, 20:20)

    rosa [utilizator]

    Am facut infart, si dupa o viata de cotizatie am vrut la particular, dispus sa platesc diferenta. Ca sa ceri elicopetrul trebui intrebat D Arafat personal !? si intreaba la ce spital te duci. Si daca zici ca la privat refuza sa -ti dea elicopterul!! Am plecat pe cont propriu cu o ambulanta tot privata si am scapat. E nedemocratic ca un om sa dispuna de un elicopter cumparat din bani publici si de la fraierii care ii doneaza bani si de cum vrea un asigurat sa-si cheltuie cotiyatia de o viata. Doar ptr. ca are el ceva impotriva unor spitale private ! Si nu sunt singurul cxare am patit acest lucur!
    • +26 (36 voturi)    
      si-a dat arama pe fata (Duminică, 13 ianuarie 2013, 22:28)

      sindbad [anonim] i-a raspuns lui rosa

      eroul revolutiei din 2012.
      panglicile taiate cu Ponta nu au fost intimplatoare, de fapt tipul era pentru un sistem comunist in sanatate si vrea sa se angajeze cu toata puterea in slujba acestei idei
      • +11 (15 voturi)    
        Omul e medic, ... (Luni, 14 ianuarie 2013, 8:33)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui sindbad

        ... si problemele pe care le descrie sunt reale. Doar ca, nefiind sociolog, afaacerist, manager sau alta meserie calificata, solutiile pe care le propune sunt aberante si nu vor funtiona. Nu eliminand concurenta faci un sistem care pana la urma, ca ne place sau nu, functioneaza pe baze economice, sa functioneze mai bine.

        Nu i-as nega insa meritele de a fi pus pe picioare SMURD-ul. Dar chiar asta ar trebui sa-i dea de gandit: ca sa puna pe picioare un serviciu de urgente decent in Romania, a fost necesara o alternativa privata, care sa dea clasa ambulantei de stat. De ce-ar functiona treaba altfel cu spitalele?

        Dupa parerea mea, ar trebui privatizate toate spitalele, ministerul pastrandu-si doar un rol de control, pe care insa sa-l faca la sange, iar in control sa fie implicate si casele de asigurari de sanatate, nu doar cele de stat. Doar asa am ajunge sa avem un sistem de sanatate decent. Casele de asigurari ar concura intre ele la pret, iar pretul asigurarii ar putea fi mic doar daca unitatile care asigura tratamentul functioneaza eficient. Asa ca casele de asigurari de sanatate ar pune o presiune reala pe spitale pt. eficientizare. Orice altceva e frectie.
      • 0 (6 voturi)    
        prostii (Luni, 14 ianuarie 2013, 9:31)

        barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui sindbad

        dacă atât ai priceput....
        omul ăsta cunoaşte sistemul, cu toate capcanele şi ascunzişurile lui. nu-ţi spune nimic faptul că nu a vrut să fie nici ministru USL, nici primar PDL.
        de când eşti comunist, dacă te opui abuzurilor, lăcomiilor (uneori, chiar hoţiilor) cu glanţ capitalist?
        domnul care vroia să ajungă, cu elicopterul, la clinică privată, ştie cât costa elicopterul acela?
        • +1 (3 voturi)    
          Elicopter (Luni, 14 ianuarie 2013, 12:01)

          rosa [utilizator] i-a raspuns lui barbu007

          stie cat costa...Dar d-voastra stiti ca de cate ori se ridica de la sol ca sa adune cate un turist ratacit sau blocat la munte (au fost cazuri cand turistii nu vroiau sa coboare si li s-a spus ca daca tot a venit elicopterul este de musai) STUTUl deconteaya si din banii mei suma de care ma intrebati SMURDului privat a d-mului Arafat?! Adica noi, cei care cotiyam am platit elicopterul si acum mai platim o data.
          si daca elicpterul este bun pentru aventurieri si vitezomani, pentru infart nue este oportun!?
  • +23 (31 voturi)    
    transferul pacientului de la stat la privat (Duminică, 13 ianuarie 2013, 20:32)

    albu [utilizator]

    Medicii angajati in sistemul public nu pot sa-si interneze pacientii in privat, deoarece nu se poate semna contract cu CAS-ul la 2 locuri de munca. Medicii care fac internari in sistemul privat pot sa o faca doar in privat. Asa ca ar fi de preferat, daca tot incearca sa justifice o lege neconcurentiala, sa nu incerce sa dezinformeze opinia publica.
    Multa sanatate...
  • +25 (37 voturi)    
    am inteles (Duminică, 13 ianuarie 2013, 20:35)

    andimi [utilizator]

    am inteles acum cine e in spatele masurii care ma revolta, onorabilul Arafat! Inteleg ratiunile deciziei, insa nu inteleg de ce nu ma lasa sa aleg ce vreau eu sa fac cu banii mei, vreau sa ma duc la privat pt tratament, la privat sa ajunga banii, ma duc la stat... la stat!
  • +33 (45 voturi)    
    Politicul ....corupe ! (Duminică, 13 ianuarie 2013, 20:39)

    Cetatean-roman [utilizator]

    Raed Arafat este o persoana f.f. competenta in domeniul managementului medicinei de urgenta.
    Daca insa, accepti sa ajungi vuvuzeaua Ministrului Nicolaescu, treci granita profesiune/politic si incepi sa spui ...bazaconii !! Din nou se dovedeste ca Presedintele Basescu a avut dreptate (e adevarat ...numai pe fond) atunci cand a intervenit in direct la TV.
  • +9 (21 voturi)    
    să fim sinceri (Duminică, 13 ianuarie 2013, 20:48)

    Mazeta [utilizator]

    Românilor nu le plac popii, vor să comunice direct cu Dumnezeu. Ei urlă după dreptate, dar urăsc tribunalele. Românii nu vor, de fapt, medici și spitale, fie ei privați sau de stat, ci direct sănătate. Jos cu intermediarii!
    • +5 (5 voturi)    
      Tu, sincer? (Luni, 14 ianuarie 2013, 0:35)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      E gluma anului!
  • +29 (39 voturi)    
    Raed Arafat: Spitalele private din cateva judete p (Duminică, 13 ianuarie 2013, 21:01)

    lacrima [utilizator]

    Dl Arafat continua politica de la inceputul anului trecut. fara privati in sanatate, fara concurenta. De ce sa vada pacientul ca se poate si mai bine? Probabil cei care isi permiteau un spital privat in tara, isi vor permite unul si in afara. Deci vom pierde toti: pacientii, privatii si statul.
    E ca si cam ne-am intoarce in anii 80. Dar asta este dl Arafat, un comunist. Pacat, daca nu intra un politica ramanea ARABUL CARE I-A INVATAT PE ROMANI MEDICINA DE URGENTA
    • +5 (17 voturi)    
      Cine este Arafat? (Luni, 14 ianuarie 2013, 2:32)

      Garfield [utilizator] i-a raspuns lui lacrima

      In ce tara din Europa , sanatatea este data pe mana unui palestinian. daca este atat de priceput ,de ce nu se duce in tara sa , ca sa-si ajute propriul neam sa se modernizeze? De ce organizeaza doar el licitatiile pt toate spitalele? De ce si-a infiintat Fundatia pt SMURD, creand confuzia in randul celor care au donat 2% si care au crezut ca dau pt SMURD de stat si nu pt o fundatie ai caror membri fondatori sunt Hurezeanu, Chireac, Radu Tudor , Mihaela Radulescu, un gral Secara si altii. Cum de s-a asociat doar cu angajatii lui Felix? Toate achizitiile pt ISU (ambulante,elicoptere, aparatura,) au fost facute de la o singura firma din Cluj.Oare cine este Arafat si ce vrea el?
      • -1 (1 vot)    
        ai dreptate (Luni, 14 ianuarie 2013, 19:33)

        ceama [utilizator] i-a raspuns lui Garfield

        40 de min am asteptat smurdul....doar din simplu fapt ca nu gaseau o strada principala....sunt jalnici...puteam da coltul pt ca ei nu aveau un gps si ma cautau pe la dracu in praznic
  • +20 (32 voturi)    
    intifada impotriva spitalelor private (Duminică, 13 ianuarie 2013, 21:04)

    Gryphus [utilizator]

    INTIFADA impotriva privatilor era de asteptat de la un guvern SOCIALIST dar credeam ca vor fi si masuri de reducere a FURTULUI din spitalele de stat care topesc anual peste 5 miliarde de euro.
    • 0 (2 voturi)    
      sanatatea este o afacere URIASA (Luni, 14 ianuarie 2013, 9:55)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      de-asta inghite fonduri uriase cu rezultate deplorabile. Deplorabile pentru romani, desigur.
      De-aia se si bat sa puna mana pe sanatate fara discriminare : partide, politicieni, oameni de afaceri. Si sunt foarte putine anchete in legatura cu jaful din sanatate, la fel cu jaful din agricultura. Omerta.
  • +26 (36 voturi)    
    Sa inteleg ca sunteti de acord .... (Duminică, 13 ianuarie 2013, 21:05)

    Diletant [utilizator]

    ... cu ministrul sanatatii, domnule Arafat?
    Nu stiu de ce nu ma mir. Sunt suspicios in privinta motivelor dumneavoastra inca de pe cand v-ati erijat in varful de lance al scandalului politic din Romania.
    Am primit multe minusuri atragand atentia asupra conduitei dumneavoastra care, de la bun inceput, mi s-a parut dubioasa. Nu va contest calitatile profesionale, organizatorice, etc. dar, inca stau si ma intreb unde e buna dumneavoastra credinta. Cred ca nu exista asa ceva! Atunci, ..., care va este scopul (real nu cel declarat)? ... Doar n-o sa raspundeti?! Asta ar tine de buna credinta!!!
    Nu ma las inselat de faptul ca ati refuzat postul de ministru. E mai profitabil sa dirijezi din umbra.
  • -11 (21 voturi)    
    Corect! (Duminică, 13 ianuarie 2013, 21:07)

    Le Meow [utilizator]

    Uite urmatoarea masura care se poate lua: rezolvati aceasta problema:

    "Aceeasi analiza a MS mai arata ca majoritatea medicilor din spitalele private au loc de baza de munca spitalele publice. Astfel ca, medicii iau pacientii din spitalul public, il interneaza in privat, dar daca starea pacientului se agraveaza, in readuc in spitalul public pentru tratamentele scumpe, desi si-a incasat onorariul la patricular, a mai spus secretarul de stat."

    Nu-mi vine sa cred ca astfel de lucruri sunt spuse public, cu subiect si predicat!

    Raed Arafat, in domeniul sistemului de sanatate, pare sa faca la fel ca Basescu in domeniul justitiei: sa spuna lucrurilor pe nume, oricat s-ar enerva lumea, si sa aduca un pic de normalitate.

    Respect!
    • -2 (10 voturi)    
      adevarat (Duminică, 13 ianuarie 2013, 22:03)

      lyth [utilizator] i-a raspuns lui Le Meow

      lucrez in sistemul privat de sanatate, il cunosc foarte bine si pot spune ca tot ce ai spus e adevarat. In sitemul privat se trateaza doar cazurile usoare. Demonstratie logica: Se stie ca in medicina mor oameni, cati oameni au murit in sistemul privat? Niciunul... de ce? este atat de performat incat insanatoseste toti oamenii? :)
      • +2 (10 voturi)    
        Dar oare de ce? (Duminică, 13 ianuarie 2013, 23:40)

        calinetz [utilizator] i-a raspuns lui lyth

        Lucrezi la privat, dar preferi sa nu gandesti... cel putin nu pana la capat. De ce la privat nu se pot trata cazurile mai complicate? Raspuns: costul interventiei. Daca o nastere simpla costa 1500 Euro (plus-minus), cam cat ar costa o interventie pe cord deschis? Cati romani si-ar permite sa plateasca o astfel de interventie? Spitalele si clinicile particulare sunt, evident, un business... care trebuie sa produca profit, deci sa aiba clienti platitori... pentru a asigura interventii complexe trebuie sa investeasca pe masura iar ROI evident nu da cu plus.

        Singura varianta pentru a ajunge acolo este evident sistemul concurential in domeniul asigurarilor de sanatate... vreau sa nu mai platesc la stat si sa ajut la cresterea nivelului spitalelor particulare, avand libera alegere la destinatia investitiei mele... eu si cam toata clasa de mijloc... se pare ca acest deziderat se indeparteaza de noi, prin astfel de masuri.
    • -4 (10 voturi)    
      s-au (Duminică, 13 ianuarie 2013, 22:20)

      adonis84 [utilizator] i-a raspuns lui Le Meow

      ofuscat privatii ... De unde 10%, nu inteleg. deci Daca10% ar fi private ar insemna ca sunt intretinute integral de stat, numai ca prostul plateste taxe, si alt destept se interneaza si plateste din nou.
    • +17 (23 voturi)    
      mai gandestete putin (Duminică, 13 ianuarie 2013, 22:42)

      marmarin [utilizator] i-a raspuns lui Le Meow

      ai idee cat se fura in spitalele de stat? Nu vorbesc de spagi.Numai de medicamente si aparatura medicala. Admnistratorii de spitale sau menegeri cu isi zic , fura de rup pamantul. Achizitioneaza aparatura medicala si medicamente la preturi incredibile. Eu speram ca sa dea bani mai multi la privat pentru a benficia de servicii medicale decente.Fatul ca un medic te trateaza si la stat si la privat nu ar trebuii sa fie o problema. Se pare ca nu ai fost intr-un spital de stat sa-ti cumperi medicamentele si ustensilele medicale, sa te maace gandacii ca in filmele de groza....... Sunt spitale de stat (judetene) care nu au nici macar un ecograf ca lumea, nu mai vorbesc de RMN sau CT etc desi, acolo, chiar Nicolaescu in perioada in care a mai fost ministru a bagat bani grei, dar nu s-a vazut nimic. Totul a fost furat sub privirea ingaduitoarea ministrului. Arafat asta este cu adevarat anti reforma.Uita ca a pornit cu fonduri private. Ce dezamagire pentru bezmeticii care chiar l-au sustinut anul trecut. (cei adevarati nu cei platiti de voiculescu.)
  • +23 (27 voturi)    
    S-o vad si p-asta...! (Duminică, 13 ianuarie 2013, 21:07)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    "... niciun medic implicat in aceste programe nu va mai avea voie sa ceara bolnavului sa-si cumpere din banii lui materiale, medicamente sau altceva."

    Daca Arafat reuseste sa determine medicii din cele 53 de spitale "strategice" sa nu mai ia spaga si sa nu mai trimita rudele bolnavilor dupa medicamente, perfuzii, bandaje etc., jos palaria !

    Daca nu reuseste, la primul caz dovedit de spaga sau de ridicat din umeri ("n-am cu ce sa-l vindec..."), sa-si dea demisia.

    Tare mi-e teama ca acele spitale vor ramane fara medici, care, fie vor pleca pentru ca nu mai pot lua spaga, fie vor fi dati afara daca incearca sa o faca...
  • +11 (21 voturi)    
    Jos palaria domnu'Arafat pentru consecventa (Duminică, 13 ianuarie 2013, 21:12)

    somesanu [utilizator]

    Ati fost impotriva ei acu' mai bine de un an.
    Prin urmare o sa pice cu totul partea din proiectul de lege a sanatatii, unde se zicea printre altele:

    Ce drepturi au asiguraţii
    ... Să aleagă asiguratorul de sănătate, precum şi furnizorii de servicii medicale dintre cei cu care asiguratorul de sănătate a încheiat contracte de furnizare de servicii, în condiţiile prezentei legi şi ale contractului-cadru...
  • +26 (34 voturi)    
    Vizite în spitale publice? (Duminică, 13 ianuarie 2013, 21:19)

    war4peace [utilizator]

    Eu am impresia că aceşti oameni (inclusiv, constat cu neplăcere, domnul Raed Arafat, pe care îl respect) nu prea calcă în spitalele publice, iar dacă o fac, sunt vizite "a la Ceauşescu", cu trasee atent alese şi cu totul aranjat ca la carte, oferindu-le o idee falsă. Acum câteva luni a fost prezentat pe Hotnews un caz de spital (în Galaţi, parcă?) în care câinii se plimbau peste tot, ba chiar îşi făceau nevoile pe-acolo.

    Soţia mea a născut în spital de stat şi am jurat amândoi că nu mai facem greşeala asta NICIODATĂ. Ea era în travaliu şi eu alergam prin oraş să cumpăr mănuşi chirurgicale, glucoză, medicamente pentru că mi s-au cerut din spital. Am simţit că trăiesc într-o distopie în ziua aceea. Nu mai vorbesc că fătul era cunoscut cu hidronefroză din sarcină şi neonatologul a refuzat să îi facă ecografia de la trei zile pe motiv că "nu e necesar, e totul OK". Două luni mai târziu am aflat că încurcase nişte nume de familie şi uite aşa am ajuns cu copilul de-am făcut două operaţii de atunci şi are sondă Cook.
    Cu şpăgi, bani împinşi şi toate cele m-a costat o naştere la stat, cu problemele de mai sus, pe undeva pe la 1000 EUR.

    Un sfat simplu pentru domnul Raed Arafat: să limiteze puternic abuzul celor fără asigurări de sănătate asupra spitalelor, care sunt pline de minoritari ce n-au plătit în viaţa lor un leu la sănătate (în special) sau la stat (în general). Văd asta cu ochii mei de fiecare dată când merg cu copilul la spital. Iar eu, care plătesc aproape un salariu mediu net LUNAR la stat pentru "asigurări de sănătate", sunt tratat mai rău ca ei. De ce mai rău? Fiindcă se aşteaptă să dau şpagă. Lor nu le ere nimeni şpagă, că vine bulibaşa cu şatra şi-i bate pe toţi doctorii, cu asistente cu tot.
    • -12 (22 voturi)    
      spital particular (Duminică, 13 ianuarie 2013, 21:52)

      adonis84 [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

      Dar pentru ce motiv trebuie sa platesc taxe pentru spitale particulare? Aia 10% (este un procent enorm!) daca merg la spitalele de stat altfel ar sta situatia. Daca astia 10% reprezinta procentul din salarii plus intretinerea spitalelor, chiar mi se pare furt, din banii astia ar putea mari salariile la un nivel decent. Daca vrei sa fii tratat regeste, plateste-ti.
      • +14 (18 voturi)    
        AI dreptate! (Duminică, 13 ianuarie 2013, 22:15)

        war4peace [utilizator] i-a raspuns lui adonis84

        Nu, serios, ai dreptate! De ce să plăteşti pentru un spital privat?
        Dar îţi pun şi eu aceeaşi întrebare: De ce să plătesc eu peste 1000 RON pe lună unui sistem de sănătate în care nu vreau să calc NICIODATĂ?

        Fă un calcul: să zicem că ai un salariu OK şi plăteşti 500 RON pe lună asigurărilor de sănătate. Din ăştia, 50 se duc la un spital privat. Pierzi 50 de lei.
        Pe de altă parte, eu plătesc peste 1000 RON pe lună la asigurările de sănătate. Din aceştia, folosesc ZERO. Pierd peste 1000 RON.

        Permite-mi, legal, să transfer suma asta unui spital privat, la alegere. Sunt bani câştigaţi de mine, pe care angajatorul mi-i plăteşte, dar pe care statul mi-i ia (cu japca, obligatoriu, conform unei legi retarde), fie că vreau, fie că nu.

        A propos, sunt o mulţime de investigaţii pe care le plăteşti la stat, un exemplu este scintigrafia, care costă 286 RON la Carol Davila. Când copilul meu avea 3 luni, ne-au pus să venim la 07:45 dimineaţa, şi-am stat pe culoarul ăla nenorocit timp de aproape 5 ORE până am intrat la investigaţie (la 12:30). Nu i-a păsat nimănui că era iarnă şi frig şi un curent ca-n codru. A doua oară am aşteptat "numai" 3 ore pe acelaşi culoar nenorocit. La un spital privat am aşteptat o oră o dată la imagistică și ne-au făcut reducere 50% ca scuză fiindcă am aşteptat.

        OK, e ca adult pot să aştept, sunt major, sunt vaccinat, rezist. Dar ce vină are un copil bolnav în vârstă de 3 luni, ca să-l pui să aştepte ca un câine 5 ore? Nu le urez nici duşmanilor mei aşa ceva...
      • +14 (18 voturi)    
        Nu ai inteles despre ce e vorba (Duminică, 13 ianuarie 2013, 22:22)

        AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui adonis84

        Din pacate cred ca nu ai inteles despre ce e vorba: daca un pacient se trateaza la stat sau la privat atunci Casa de Asigurari de Sanatate plateste aceeasi suma. In acest caz nu platesti taxe pentru spitale particulare, ci pentru servicii medicale; cine le ofera nici nu conteaza atata timp cat costa la fel. La privat tot ce e mai scump e platit de pacient din buzunar (taxabil), la public se plateste ca spaga la medici si asistente (la negru).
      • -8 (14 voturi)    
        ... (Duminică, 13 ianuarie 2013, 22:26)

        adonis84 [utilizator] i-a raspuns lui adonis84

        lasati motive daca aveti, nu minusuri, altfel sunteti degeaba. De ce sa platesc, eu care nu merg niciodata la privat mancarea medicilor de la privat?
        • +9 (13 voturi)    
          ti-am dat minus (Luni, 14 ianuarie 2013, 0:03)

          ale valessa [utilizator] i-a raspuns lui adonis84

          Ai primit minusuri pentru că nu ai înțeles despre ce e vorba. La clinicile și spitalele private se dau bani de la stat pentru servicii medicale de care beneficiază cotizanții la CAS, nu sunt bani de pomană așa cum s-ar putea înțelege din discursul lui Arafat și Nicolaescu. Eu, angajată fiind - deci cotizantă, îmi fac investigațiile medicale la privat pe banii mei, cei pe care eu îi dau lunar la CAS, nu pe ai tăi. Te rog să reții că cei care primesc bani de la stat pentru tratament la privat sunt cotizanți la stat și au dreptul să beneficieze de banii lor, indiferent de locul în care decid să se trateze. Nu te întreb cât cotizezi lunar la stat, eu plătesc mult și, din păcate, nu am opțiunea de a nu mai plăti de mâine. Ar fi cel mai simplu: plătesc (cotizez) la stat, mă tratez la stat, plătesc la privat, mă tratez la privat. Dar, cu legea lor, eu plătesc în ambele părți și mă tratez doar la privat. E corect?
      • +14 (18 voturi)    
        Din cate cunosc, (Duminică, 13 ianuarie 2013, 22:40)

        zamfyyy [utilizator] i-a raspuns lui adonis84

        Asiguratului, chiar daca se indrrepta spre un spital de stat sau particular, i de deconteaza aceeasi suma de bani de catre CNAS, iar diferenta o plateste din buzunarul propriu. In acet caz, nu credeti ca e mai corect si mai democratic sa i se acorde sansa sa aleaga unde sa fie tratat?
        Mai mult, CAS-ul este obligatoriu in momentul de fata. De ce sa platesc si CAS-ul obigatoriu daca nu folosesc serviciile spitalelor publice?

        Eu cred ca acest procent de 10% n-o sa schimbe cu nimic situatia spitalelor de stat, atat timp cat nu se stopeaza pierderile si furtisagurile din aceste institutii. E ca si cum ai turna mai multa apa intr-o galeata care stii ca-i sparta.
      • +3 (7 voturi)    
        Factura la privat, spaga la stat (Luni, 14 ianuarie 2013, 2:43)

        Garfield [utilizator] i-a raspuns lui adonis84

        Baniide la Casa Asigurarilor de sanatate sunt banii contribuabilor si nu de la bugetul de stat. In toata Europa, se incheie conventii cu spitale private si de stat.Banii sunt ai celui care a contribuit. Eu nu vreau ca altii sa profite de contributia mea. Cei din mediul ruralnu platesc nimic,dar profita din plin de banii altora. Daca eu hotarasc sa merg la un anumit spital privat , Casa este obligata sa-mi dea contra valoarea serviciilor de care beneficiez , intr-un anumit quantum. Diferenta o platesc eu. Statul nu-mi poate lua mie banii si sa-i dea cui vrea el, sub forma de pomeni electorale. la privat ti se da factura, la stat banii se duc direct in buzunarul medicului
    • -3 (9 voturi)    
      ok, dar... (Duminică, 13 ianuarie 2013, 21:54)

      phane [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

      Vă înțeleg dezamăgirea în spitalele de stat, dar nu văd cum asta e un argument pentru a da bani *publici* spitalelor *private*. Cum tragi la răspundere spitalele private legat de cum cheltuie banii noștri? Afacerile cu statul sunt mereu profitabile, dar nu pentru stat și implicit, nu pentru contribuabil.
      • +3 (5 voturi)    
        bravo. (Luni, 14 ianuarie 2013, 0:08)

        adina2000 [utilizator] i-a raspuns lui phane

        ai dreptate .. si trebuie o data rezolvata problema asta, inclusiv a interdictiei asupra medicilor incat sa nu mai lucreze in ambele sectoare.
      • +1 (1 vot)    
        N-ai înţeles. (Luni, 14 ianuarie 2013, 16:05)

        war4peace [utilizator] i-a raspuns lui phane

        Dragul meu,
        1. Banii aceia "publici" provin de la contribuabili. Până acum, eu am cotizat în jur de 95000 RON la CAS. Din aceştia, am dispus de maxim 5000 (cu indulgenţă), în proporţie de 100% internări ale fiului meu. Restul au fost utilizaţi de statul român sau s-au cheltuit cu alţi pacienţi (din care un procent însem,nat sunt acei minoritari de care vorbeam mai înainte şi care n-au plătit în viaţa lor un ban la sănătate).
        2. Spitalele private lucrează cu facturi, bon fiscal, plătesc TVA, taxe, etc. "Trasul la răspundere", recte verificarea cheltuielilor spitalelor private, e simplă. Acum te invit să mergi la un spital de stat şi să verifici acolo cheltuielile. Vei nimeri într-un haos.
        Încă un exemplu: când mi-am internat fiul la vârsta de 8 luni în spital, printre diagnosticele de internare era şi "obezitate", el fiind exact în centrul curbei de greutate. Când am întrebat de ce s-a scris "obezitate" în fişa de internare, mi s-a explicat că este o metodă prin care spitalul poate "sălta" mai mulţi bani de la CAS. Aşa că ideea ta e corectă, doar că personajele trebuie inversate.
  • +18 (28 voturi)    
    Minciuni nerusinate (Duminică, 13 ianuarie 2013, 21:38)

    4tz [utilizator]

    Domnul Arafat ar trebui sa sti ca si omisiunea e tot o minciuna: 1. medicii din sistemul de stat NU pot interna nici un caz in spitalele de stat pentru ca nu se deconteaza de CAS acele servicii - acest lucru este valabil de la contractul cadru din 2011!!! Deci avem o masura valabila de 2 ani de zile si dl. Arafat habar nu are... 2. Spitalele sunt platite in functie de performanta, nu de TCP (tarif pe caz ponderat) si anume de complexitatea cazurilor... dle Arafat, cititi va rog normele contractului cadru si veti avea surpriza sa constatati ca EXACT in functie de performanta sistemului sunt decontate serviciile! 3. cazurile externate in decurs de 24 de ore de la externarea dintr-un spital in altul se "penalizeaza" prin invalidarea, respectiv neplata acelui caz de catre CAS catre spitalul care tranfera cazul - inca o data, dle Arafat, povestiti din alt film... 4. Fondurile publice pentru asigurari de sanatate se platesc pentru SERVICII MEDICALE, MEDICAMENTE, DISPOZITIVE medicale, ETC. NU pentru sustinerea sistemului medical public - cititi legea sanatatii 95/2006, lege in vigoare, la art 245. veti avea surpriza, dle Arafat, ca vorbiti fara sa cunoasteti bazele sistemului de functionare si finantare ale sanatatii in Romania.
    QED
  • +27 (33 voturi)    
    dezamagire (Duminică, 13 ianuarie 2013, 21:39)

    marmarin [utilizator]

    Domnule Arafat ma dezamagesti profund. Am crezut ca Dumnezeu te-a trimis sa ne arati si noua romanilor ca se poate face si ceva bun in tara asta.Am gresit profund. Cred ca habar nu ai de medicina din Romania ca altfel nu ai mai abera. Urmeaza sa ne alocatii pe medici, tot pe criteriii politice si desavarsesti actul de ucidere al pacientilor pe care l-ai inceput in guvernul Ponta. Spitalele de stat nu sunt dotate cu cea mai elementara aparatura (la Valcea de exm. nu functioneaza mamograful, nu exista RMN, este un singur CT si bolnavii ajung la ele cand nu-i mai ajuta cu nimic. Daca ai "norocul" sa ajungi in spitalul de stat, trebuie sa-ti cumperi medicamente si ustensile medicale,iar noaptea este ca in filmele de groaza , te manaca gandacii.Mai puteam sa ne facem analize decontate de CAS pe la privati. Acum ne-ai luat si aceasta posibilitate. Gresesti profund. Acum incep sa-i dau dreptate presedintelui Basescu cand a spus ca esti antireforma.
    • +9 (11 voturi)    
      gandaci (Duminică, 13 ianuarie 2013, 23:09)

      woe [utilizator] i-a raspuns lui marmarin

      si in cel din Targu Jiu. La pediatrie. Iar asistentele faceau tuturor copiilor cu afectiuni respiratorii aerosoli cu acelasi tub, intre copii stergeau mustiucul cu vata si spirt ... era sa sar pe geam de deznadejde ca mi-era frica sa plec pe drum spre un spital cu apa calda cu copilul ... dupa 4-5 zile de tratament injectabil cu gentamicine se cianozase copilul de 2 ani si avea o stare generala de trageam capete la pereti la propriu, noroc ca mi-a dat doctorita prin cap si-am cumparat de la farmacie antibiotice - dupa doua injectii am plecat din spital. Feriti-va!
  • +27 (39 voturi)    
    Arafat, alta dezamagire?? (Duminică, 13 ianuarie 2013, 21:40)

    emigrant [utilizator]

    Trebuie sa constat cu tristete ca avea dreptate "dictatorul Basescu" in privinta lui Arafat. Tipul trebuia sa se limiteze exclusiv la sistemul medical de urgenta, nu sa sustina Mafia din spitale. Ceva ar fi trebuit facut: interzis personalului medical sa practice si la stat si la privat. Dar serviciile din spitalele private ar fi trebuit decontate in continuare. Sper totusi ca masura sa mai trezeasca pe asa zisii liberali care au votat USL. Nu spun nimic de Nicolaescu, ala e un incapabil. Problema e totusi Arafat.
    • 0 (0 voturi)    
      spitalele si Arafat (Vineri, 18 ianuarie 2013, 9:52)

      marga 2 [utilizator] i-a raspuns lui emigrant

      Ai dreptate domnule emigrant.Analizele sofisticate dacă le prescrie medicul de familie le plătești.
      Arafat are vederi comuniste,aruncă fel și fel de acuzații la adresa spitalelor private dar nu a enumerat care sînt acelea care au primit de exp.17 % din fondurilor CNAS.Sptialul Pelican din Oradea nu a beneficiat nici de 2 % din fonduri,acolo numai pentru pensionari se dau bonusuri,din partea conducerii.Plătești tot ,dar serviciile medicale sînt impecabile.Nu se face nicio operație fără analize amănunțite,numai vorbesc de investigațiile la inimă sau alte organe vitale.Acolo nu sînt buzunare la halate,ca la stat.
  • +26 (38 voturi)    
    Din ce spune (Duminică, 13 ianuarie 2013, 21:43)

    Gg65 [utilizator]

    din ce in ce mai putin de stimat, domnul Arafat, spitalele publice sunt extraordinare, dar dobitocii de pacienti se duc si-si cheltuie banii la privati.
    Domnul Nicolaescu, ca un bun patriot si grijitor de sanatatea poporului, face sa creasca artificial plata la privat si faciliteaza accesul moca la superspitalele publice!
    Casa oricum plateste banii, fiindca daca esti bolnav trebuie sa te tratezi, ori acolo, ori acolo; atunci de ce ii roade grija daca ii da la un privat unde bolnavul e tratat ca un om sau la un spital public unde e tratat - de multe ori - ca o vita?La un privat , daca nu-ti place ceva nu te mai duci a doua oara si el pierde bani, la celelalte daca nu-ti place si nu ai bani pt privat ce faci?
    Si dl Arafat nici macar nu are scuza ca nu s-a tradus exact ce a spus!Asta-mi aduce aminte de contrele cu Basescu, si nu mai sunt asa de convins ca nu era cel putin un sambure de adevar in ce spunea atunci presedintele.
    Sa vedem cum evolueaza!
    Si inca un lucru, sa ne spuna la nivel national care ar fi procentul, nu alege el cateva judete.Iar banii sunt ai nostri, ai contribuabililor si trebuie folositi penrtu TOTI cei acre contribuie cand au nevoie, unde doresc ei.
    Sau, si mai bine, nu ne mai luati frate banii pe cas si lasati-ne inplata nostra sa ne tratam sanatatea
  • +2 (14 voturi)    
    Si inca un lucru: (Duminică, 13 ianuarie 2013, 21:49)

    Gg65 [utilizator]

    ia nu-i mai lasati de doctorii din sistemul public sa-si faca si spital privat, sa nu-i mai interneze la privat si sa-i trateze la public!Puneti-i sa aleaga.Despartiti graul de neghina!
    • +7 (13 voturi)    
      Ha! (Duminică, 13 ianuarie 2013, 22:34)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui Gg65

      Ştii ce o să se întâmple? Îţi spun eu: neghina o să rămână la stat, la salarii mici plus şpăgi, şi o să-şi omoare pacienţii. Grâul merge la spitale private, cu condiţii, aparatură, salarii babane, sau pleacă din ţară şi te lasă să mori la Urgenţă, în sala de aşteptare. Asta o să se întâmple.

      Caz concret: doctoriţa chirurg (să-i dea Dumnezeu sănătate!) care mi-a operat copilul cu o mână de aur lucrează şi la stat, şi la privat. Dacă n-ar fi lucrat la stat, copilul meu ar fi încăput, poate, pe mâna unui măcelar. Dar ai fi tu satisfăcut că s-au separat sistemele de sănătate... Halal! Ce-ţi pasă dumitale unde lucrează un doctor? Cu ce te afectează pe tine? Asta-i ură USL-istă: ad hominem, neagră şi rea, ca o boală incurabilă.
      Trist...
    • +6 (10 voturi)    
      Caz concret... (Luni, 14 ianuarie 2013, 0:39)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gg65

      Oprescu: si profesor si medic si primar si etc etc etc etc.. Mai frate, chiar nu vedeti cu ce oameni aveti de-a face? Si spuneti ca Basescu e cel care dezbina. Ia uite aici dezbinare.
      • -1 (3 voturi)    
        ehe, intangibilul Oprescu stie ce face ! (Luni, 14 ianuarie 2013, 10:07)

        V. Val [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Credeti ca degeaba s-a batut el sa ia spitalele (de stat !) in subordinea primariei ? Credeti ca de amorul artei fiul sau, Mircea, a deschis o afacere uriasa de distributie de aparatura medicala ? Credeti ca absolut intamplator spitalele din Bucuresti si nu numai isi comanda aparatura prin societatea Oprescului junior ? - Intrebari retorice legate numai de o singura afacere, dintr-un singur oras al Romaniei. La nivel de tara proportiile devin ametitoare.
  • +10 (14 voturi)    
    Un sistem complicat... (Duminică, 13 ianuarie 2013, 21:55)

    AdrianCalin [anonim]

    Asta este concluzia pe care o trag eu. Valoare punctului în ambulatoriu, tarif pe caz ponderat... nu sunt de meserie dar mi se pare că încercăm să complicăm pe principiu: dacă nu-i convingi - zăpăcește-i. Lucrurile trebuie să fie foarte simple: eu am un venit de 1000 de lei, din acești 1000 de lei să plătesc la sănătate x% (10% de exemplu pentru un calcul mai simplu), sunt d-acord și înțeleg că o parte din acești bani se duc la stat, să zicem 7% iar restul de 3% să fie la alegerea mea: fie plătesc unei rețele private fie îi plătesc tot la stat dar statul să îmi asigure condițiile de la privat sau să plătească privatului cei 3% dacă eu mă duc acolo (poate n-am nevoie și statul rămâne cu banii). Altfel eu plătesc 10% din banii mei, mi se îmbolnăvește copilul și mă duc la Grigore Alexandrescu, acolo descopăr că sunt 100 de milioane de țigani care se bagă în față, put de-ți mută nasul și nu plătesc nicio asigurare iar eu îmi iau frumos tălpășița și mă duc la privat unde plătesc 150 de lei un control. Se numește că am plătit la stat 10% ca statul să trateze toate leprele (nu zic că ei nu trebuie tratați dar e plin de d-ăștia) iar eu plătesc suplimentar 150 de lei pe consultație pentru că n-am condiții decente la stat. Înainte de toate cred că merităm să știm cam cât se fură din sistemul ăsta de sănătate după care să încercăm să-i convingem pe cei care fură să fure mai puțin și să vedeți cum or să fie bani pentru de toate. A, și încă ceva, nu înțeleg cum spitale care au avut bugete cât niste orașe mai mici arată atât de rău, vezi Spitalul Municipal condus de marele Oprescu în care s-au pompat milioane de euro și arată ca după bombardament, unde sunt banii de acolo și de ce nu s-a făcut mare lucru? E vorba și de cei care administrează spitalele, nu numai de ministri, mi se pare incredibil cum se complac în mizeria din spitale. Să n-ai minim de dorință să faci câteva lucruri de calitate?
  • +15 (19 voturi)    
    Respect pentru ce ati facut in Romania (Duminică, 13 ianuarie 2013, 22:00)

    minus [utilizator]

    dar nu si pentru ideea aceasta!

    Pentru ca a strica ceva util este usor- dar trebuie bine gandit cu ce poate fi inlocuit, iar a cladi intr-o mlastina este o utopie....

    Pana una alta, ne vorbiti despre sistemele private dar nu ne prea vorbiti despre sistemele de stat.

    Tatal meu a fost victima unui accident de circulatie.
    Smurdul l-a transportat la Spitalul Judetean, pansamentul de la picior i-a fost aplicat de "Chirurgie I", internarea a fost la Neurochirurgie pentru ca era usor lovit si la cap, apoi trei zile s-au fandosit toate "chirurgiile" ca nu este treaba lor sa-l mai vada... iar eu ma intrebam daca nu eu sunt cel scapat de la nebuni, dandu-le spaga LA TOTI pentru absolut nimic.

    L-am externat "pe proprie raspundere", apoi internat si operat la Bucuresti intr-un spital de stat, cu o consistenta "extra-spaga"... da, a fost frumos si cu happy-end, la urma toti mi-au povestit cum tatal meu era gata-gata "sa-si piarda piciorul"....
    Cred ca glumeau.... pai daca-l pierdea era oricum vina mea- doar eu il externasem!

    Da, extrem de frumoase cazurile "complexe" rezolvate in marile spitale..... Mai povestiti-ne, este frumos, zau!
  • +15 (19 voturi)    
    concret (Duminică, 13 ianuarie 2013, 22:03)

    Eugen_ [utilizator]

    Caz concret, io! La spital de stat.

    Cazut pe gheata (de! elefant dansand...), facut buba la mana. Buba care necesita operatie cu introducere de placa si suruburi. Robocop scrie pe mine!

    Pana n-am platit DIN BUZUNAR respectivul metal+suruburi, nu am fost programat la operatie. Iar dupa abator distractia a continuat: "n-avem nici o fasa pe sectie, sa trimiteti sa va cumpere ca sa va bandajam"; "nu putem emite reteta electronica, nu merge nu stiu ce rahat".

    Domnule doctor, pentru ce am platit pana acum zeci de mii de lei in contributii la sanatate, cas-uri, car-uri si alte ca-uri? Ca atunci cand am O DATA nevoie de operatie/tratament, sa fie nevoie sa-mi cumpar "ingredientele"?

    Uite, in opinia mea, de-aici, de la acest "n-avem, nu ne intereseaza" ar trebui sa incepeti taiatul in carne vie, nu de la cei 10% care se duc spre spitale private!
  • +5 (11 voturi)    
    ait (Duminică, 13 ianuarie 2013, 22:05)

    prenume [utilizator]

    calafate ce facusi? dadusi cu mucii in fasole? pai de ce nu aplici si un coeficient de complexitate la bani? adica anul asta ai acceptat doar mariri de sani atunci sa ni pupi in..... glumeam dar cred ca se poate iar la faza cu intorsul pacientului ar fi si mai simplu: daca te-ai dus la privat si te intorci la stat cotizezi suplimentar.
  • +7 (17 voturi)    
    domnule Arafat, (Duminică, 13 ianuarie 2013, 22:11)

    izolatu [utilizator]

    eu implinesc maine, poimaine 60 ani si cotizez la sanatate de 42 ani. Mi se pare normal sa fiu tratat in spital cu multa atentie asemenea tuturor oamenilor care au nevoie de asistenta medicala. Daca nu va plac spitalele particulare, atunci de ce s-au infiintat? Credeti ca dupa atatia ani, nu avem dreptul la asistenta medicala in conditii mai bune?
    In spitalele private se platesc bani multi, din care CASNB compenseaza si ajuta pacientul sa nu suporte tot pretul prestatiei medicale, caci vorba aia: banii CASNB-ului sunt adunati din contributiile noastre, dar acesti bani sunt aproape egali cu cei platiti in fel si fel de moduri la spitalele de stat, prin spagi date de la portar si pana la femeia de salon ca sa-ti schimbe un asternut, dar si pana la medicii care cer de la obraz sume nesimtite. Astfel, banii pe care ii platesc in spitalele private se duc spre echipamente din ce in ce mai performante, la ingrijire medicala in conditii omenesti, pe cand in spitalele de stat, banii platiti sub forma de spagi+asigurare de medicamente si consumabile, se duc sa ingroase portofelele fara fund ale "medicilor", directorilor de spitale, cat si ale importatorilor de medicamente.
    Vi se pare normal?
  • +9 (19 voturi)    
    O tara de nerecunoscut (Duminică, 13 ianuarie 2013, 22:16)

    Trojan.H [utilizator]

    Orice e privat in tara asta trebuie sa dispara. Are dreptate Dan Tapalaga, in clipa asta are loc schimbarea modelului de tara. Nu s-a schimbat USL cu PDL cum ar crede unii. Sub ochii nostri se produce re-sovietizarea.
    Pina la finalul anului, Romania o sa fie de nerecunoscut.
    • +1 (3 voturi)    
      si musai, republica parlamentara ! (Luni, 14 ianuarie 2013, 10:13)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      in care puterea s-o detina Marea Adunare Nationala cu aproape 600 de alesi intusabili.
  • +2 (10 voturi)    
    Si afirmatia: (Duminică, 13 ianuarie 2013, 22:24)

    izolatu [utilizator]

    : "Aceste unitati ar trebui finantate prin asigurari private sau complementare si nu din fondul asigurarilor sociale de sanatate", a explicat, duminica, secretarul de stat Raed Arafat". Asta poate fi valabil pt cei tineri, dar pentru cei care acum sunt trecuti de 55 - 60 ani, nu poate fi valabil. Deci, eu cred ca unitatile sanitare private ar trebui sustinute in continuare cu banii de la CASNB (la care am contribuit atatia ani), pana cand acest segment nu va mai exista, deci inca 30-40 ani.
    Oricum, imi lasati un gust amar "domnule" Arafat.
    • 0 (4 voturi)    
      la noi, democratia este "originala" ... (Luni, 14 ianuarie 2013, 10:21)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui izolatu

      in UE accesul la sa,natate este liber, la alegere privat sau de stat. Asigurarile generale platesc pana la un prag, indiferent daca pâcientul apeleaza la stat sau la privat. Apoi, diferenta pana la suma platita in privat poate fi asigurata integral sau partial (dupa caz) de catre asigurarile de sanatate complementare (private) pe care pacientul o are contra cost, optional.
      Ce vor MS si dl Arafat ? o solutie "originala", musai ne-europeana ?
      Tragem puternic spre est ...
  • +8 (12 voturi)    
    sper ca am inteles gresit (Duminică, 13 ianuarie 2013, 23:10)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Aproape ca uitasem ca ai participat activ la sceneta "zgarierea gatului nastasesc in lupta din ..."Daca aveai ceva in instalatie iti luai postul de ministru sau plecai dar neavand, ai ramas sa tii tira contabilului care are in instalatie dar nu-i foloseste .Acu daca ai cedat la ponta si nu la Tariceanu ,puteai sa-ti faci si carnet de psd .Sper ca eu si cei de aici sa fi inteles gresit ce spui azi si ca o sa fiti buni sa aplicati masurile alea (???) de care precedentii nu aveau habar pentru functionarea decenta a sanatatii..
  • -5 (11 voturi)    
    felicitari (Luni, 14 ianuarie 2013, 0:06)

    adina2000 [utilizator]

    Inteleg eu ca sunteti atat de suparati pe Arafat dar din modul in care scrieti la unison mie mi se pare ca lucrati pentru acelasi patron. In fine, banul public sa finanteze secotrul public este un concept utilizat inclusiv in tari ultra liberale si nu este nimic nou. Puneti-va in locul ministrului sanatatii si haideti sa vdem ce solutii aveti. Bani putini, pachet de baza imens din care avem pretentia sa finantam tot ce se mananca si zboara. Pacienti nemultumiti de sectorul public dar care tot acolo ajung cand e cutitul ajuns la os si situatia este critica.. si multe alte aspecte de analizat. Este normal ca un ministru al sanatatii sa aiba o strategie de ales a prioritatilor pe care doreste sa le finanteze. Cu siguranta, nu are cum sa aleaga finantarea mai mare a sectorului privat in dterimentul celui public, totodata nu are cum sa finanteze mai departe sistemul asa cum se intampla acum si trebuie in acelasi timp sa faca ceva pozitiv care sa schimbe lucrurile. Din ce am inteles, Arafat zice ca vor fi crescute sumele destinate spitalelor publice strategice, vor fi finantate programe pentru terapia intensiva, infarct, accidente vasculare cerebrale si trauma precum si pentru pacientii vazuti in ambulatoriul de specialitate. Ei cresc suma de la 1.2 / punct la 2 / punct pentru ambulatoriul de specialitate unde continua sa finanteze si privatul totusi. Inseamna ca exista o strategie si o gandire. Daca aveau ceva cu privatul ziceau ca ei nu finanteaza nimic la privat. Insa ei sisteaza finantarea numai a spitalelor private dar nu si al ambulatoriul privat, nu si a laboratorul privat..etc. Eu as prefera sa platesc din buzunar pentru chestiile simple si sa ma duc la privat dar cand am ceva grav si ajung in public sa am un sprijin real si asistenta medicala adevarata la terapie intensiva si in sala de operatii.
    Eu zic felicitari pentru abordare domnului Ministru Nicolaescu si Doctorului Arafat.
    • +1 (7 voturi)    
      pt adina (Luni, 14 ianuarie 2013, 7:41)

      aol2012 [utilizator] i-a raspuns lui adina2000

      cresterea punctului pt ambulatorul de specialitate de la 1,2 la 2 lei inseamna cresterea pretului unei consultatii de la 8,4 lei la 14 lei; 14 lei o consultatie !!! in conditiile in care un tuns la frizer este minim 15 lei; hai sa vedem: un medic specialist: 6 ani facultate, 5 ani rezidentiat, o medie de 10 ani de invatat in care a avut un salariu mai mic decat femeia de serviciu de pe sectie versus un frizer cu un curs de 3 luni; asta inseamna servicii de calitate in viziunea lui arafat ?!!?
      mergem mai departe: un cabinet privat chirie minim 1000 de lei pe luna, o asistenta 700 lei, darile la stat 500 lei pt dr si asistenta lunar = 2200 lei echivalentul a 150 de pacienti pe luna tratati de medic; sau daca mai e si o rata la un ecograf, sau daca medicul nu are alta sursa de venit si trebuie sa scoata si el un salariu ? ar insemna deja peste 500 de pacienti pe luna, ceea ce este o utopie; d-le arafat, v-am simpatizat dar nu meritati, acum vad cine este groparul sanatatii din romania, un palestinian al carui smurd este o fundatie PRIVATA ce ia bani multi de la statul roman in timp ce noi astia facem eforturi mari sa supravietuim; oricum asta cu va mai dau la punct 0,8 lei suna ca aia a lu ceausescu "va mai dau 100 de lei la pensie"
  • +7 (11 voturi)    
    mda (Luni, 14 ianuarie 2013, 0:07)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    arafat vine cu ideile din medicina de urgenta unde privatul nu are ce cauta de facto, fiind servicii de urgenta pentru toata lumea care nu au si nici nu trebuie sa aibe ca scop obtinerea unui profit, in restul specializarilor, unde treaba sta diferit.plus ca pare a fi si neinformat sau cel putin sfatuit prost in unele aspecte...oricum, o magarie ca cea a liberalului de carton nicolaescu, confirmata si explicata de un om credibil ca arafat, tot o magarie se cheama!
    • +2 (4 voturi)    
      Trebuie. (Luni, 14 ianuarie 2013, 9:58)

      SRA [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Privatul trebuie sa intervina in prestarea de servici pentru a nu aglomera unitatile de stat.
      Asa este peste tot.
  • -1 (7 voturi)    
    si inca ceva (Luni, 14 ianuarie 2013, 7:11)

    rubini [utilizator]

    nici un spital sau policlinica privata nu au medici propri.
    Lucreaza cu medici angajati in sistemul de stat prejudiciind grav interesele pacientilor prin scaderea calitatii actului medical . Oare isi inchipuie cineva ca un medic poate sa lucreze si sa ofere servicii medicale de calitate prestand si la stat si la clinici private in aceasi zi , zi de zi,luna de luna ,ani in sir?
    Am insotit pe cineva la un spital de stat pt un consult endocrinologic ; doctorul a plecat mai devreme pentru ca avea consultatii la o clinica privata si a trebuit sa reprogramam.
    Pentru ca este chirurg renumit , nu am renuntat si am aflat clinica privata unde lucreaza si am obtinut o programare. Ne-am prezentat cu punctualitate si dupa o ora de asteptare am fost informati ca are o operatie cu probleme (la clinica de stat) si ca nu mai vine in ziua respectiva.
    Deci?
    • +2 (4 voturi)    
      absolut (Luni, 14 ianuarie 2013, 10:13)

      firuierbii [utilizator] i-a raspuns lui rubini

      majoritatea spitalelor private nu pot sa faca mai mult decit un pansament, daca e vorba de ceva mai greu, hopa, hai cu pacientul la un spital serios.
      paturi si termopane nu fac un spital privat bun.

      sistem privat de sanatate... las ca doua termopane si doua amarite care iti dau buna-ziua nu este medicina privata.

      si ca sa fie tabloul complet, ii inteleg pe medicii care au nevoie de bani si recurg la privat. dar grosul banilor tot la afaceristi se duc, ci nu in slujba cetateanului care isi plateste asigurarile de sanatate, din salariul de mincare.
  • +2 (4 voturi)    
    Va sugerez (Luni, 14 ianuarie 2013, 9:57)

    SRA [utilizator]

    trebuie inteles, acesti bani sunt subventie sau plata unor prestatii ?
    Daca este vorba de prestatii in spitale private pe ce baza ?

    Daca nu exista facturi pentru prestatii se considera deturnare da fond public.

    Daca spitalele sau clinicile private sunt agreate de CNAS atunci se poate discuta, dar cum nu exista o lege a sanatatii se prevada asa ceva poate fi considerat infractiune.

    Pe viitor se poate gasi o solutie agrearea spitalelor private pentru cei care dispun de o asigurare complementara de asigurare.

    in aceste conditii, aceste identitati private trebuie sa asigure prestatii in caz de urgenta.

    Decontul financiar pacient - medic-clinica-casa de asigurare trebuie facut prin cont bancere.

    M-am referit si la medicii cu plata, la care trebuie disfiintata plata in numerar

    Prestati trebuie sa faca obiectul unei facturi, potrivit unui tarif, indicand exact prestatia si evaluarea in functie de valoarea punctului medical

    AVa sugerez, www.tarmed.ch