Zile libere in 2013: 12 sarbatori legale anul viitor

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 20:10 Actualitate | Esenţial

In 2013, din totalul de 12 sarbatori legale cu ocazia carora se vor acorda zile libere, doar opt vor fi in timpul saptamanii si vor fi cu adevarat libere, in timp ce patru dintre ele vor fi in weekend, noteaza Mediafax.

Anul Nou

- 1 ianuarie 2013 - marti

- 2 ianuarie 2013 - miercuri

Ziua Internationala a Muncii

- 1 mai 2013 - miercuri

Pastele

- 5 mai 2013 - duminica

- 6 mai 2013 - luni

Rusalii

- 23 iunie 2013 - duminica

- 24 iunie 2013 - luni

Adormirea Maicii Domnului (Sfanta Maria)

- 15 august 2013 - joi

Sfantul Apostol Andrei

- 30 noiembrie 2013 - sambata - propusa de Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane si adoptata de camera Deputatilor in luna iunie 2012

Ziua Nationala a Romaniei

- 1 decembrie 2013 - duminica

Craciunul

- 25 decembrie 2013 - miercuri

- 26 decembrie 2013 - joi








  


19516 vizualizari
  • -3 (25 voturi)    
    Zile libere (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 23:28)

    nick24 [utilizator]

    in alte tari, daca o sarbatoare cade sambata sau duminica, automat ziua libera devine luni.
    • 0 (8 voturi)    
      in alte tari... (Duminică, 30 decembrie 2012, 6:52)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      In alte tari nu prea ai 12 zile libere (datorate sarbatorilor legale) intr-un an ... asta in primul rand.

      In al doilea rand, poti da macar un simplu exemplu de tara in care ziua libera devine luni (daca o sarbatoare pica in weekend) ???

      ...si ma refer aici la sarbatorile cu DATA FIXA (gen Craciun, Ziua Nationala, 1-ianuarie, etc) caci despre alea este vorba in articol....daca, de exemplu, ziua sf Andrei pica sambata, n-are nicio logica sa fie data o zi libera luni.
      • -3 (5 voturi)    
        Belgia (Duminică, 30 decembrie 2012, 14:54)

        Salut [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

        Si in plus este interzis sa se lucreze duminica, saptamana legala de munca este de 38 de ore, orele suplimentare sunt in principiu interzise. Daca sarbatoarea legala cade intr-o marti de obicei luni se ia liber si se recupereaza altadata. Reguli obtinute de cei care au militat pentru respect pentru viata personala, sanatate si odihna.
    • +6 (6 voturi)    
      alte tari (Duminică, 30 decembrie 2012, 8:13)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      in alte tari in zilele lucratoare chiar se lucreaza,de la parlamentari la gunoier,la noi toti la tv.
    • +6 (6 voturi)    
      In Papua_Noa Guinea (Duminică, 30 decembrie 2012, 8:55)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Nu exista Zile lucratoare !
    • +4 (4 voturi)    
      Am uitat........ (Duminică, 30 decembrie 2012, 8:58)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Oare Hotii cand au zile libere ?
    • 0 (4 voturi)    
      In unele tari (Duminică, 30 decembrie 2012, 10:28)

      Dr. Fly [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      In multe nu
    • +3 (5 voturi)    
      da da ... (Duminică, 30 decembrie 2012, 12:34)

      wasabi [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      luni devine libera ...si ..si marti si miercuri.
    • -2 (4 voturi)    
      la firma la care lucrez (Duminică, 30 decembrie 2012, 13:03)

      vercingetorix [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Se dau zile libere luni sau vineri daca sarbatoarea pica sambata sau duminica. :)
    • +1 (7 voturi)    
      Foarte bine (Duminică, 30 decembrie 2012, 13:06)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Du-te atunci în alte ţări :)
  • 0 (0 voturi)    
    turnus (Duminică, 30 decembrie 2012, 1:43)

    Tom_Macaragiu [utilizator]

    pentru cei ce lucreaza in turnus (ture 12/24; 8/16...), sarbatorile legale aduc la salariu sporul pentru munca suplimentara prestata in zilele de sarbatoare legala... si cam atat.
  • +5 (5 voturi)    
    Mda (Duminică, 30 decembrie 2012, 2:21)

    BartSimpson [utilizator]

    In Piata Universitatii apare Presedintele (nu conteaza care) si anunta: de azi inainte nu se va mai munci decat miercurea ! Yeee, urale de peste tot, lumea in delir. La un moment dat unu` din multime ridica mana si intreaba: in FIECARE miercuri ?
  •    
  • +4 (6 voturi)    
    Prea multe zile libere (Duminică, 30 decembrie 2012, 3:30)

    EbolaRO [utilizator]

    In alte tari se muncește și pe 31 decembrie (program scurt), programul are 8 ore de munca reale, nu ca la noi și au mai puține zile libere decât noi.
    Dar de, noi ne plângem tot timpul și suntem unde suntem, ei muncesc, se dezvolta și ne dictează noua după aia ce sa facem.
  • +2 (2 voturi)    
    biserica=Dumnezeu? (Duminică, 30 decembrie 2012, 10:43)

    omoni [utilizator]

    E discriminare: daca esti musulman, ai si tu niste zile religioase cand ai vrea sa fii liber, daca esti crestin de rit vechi, iar ai alte zile in care ai vrea sa fii liber si daca esti catolic sau protestant iar nu se brodeste;
    si zilele astea devin libere de munca pentru ce? Ca sa chefuiesti? Asta e alternativa la munca?Te ajuta sa te odihnesti ca sa revii cu forte proaspete? Eu nu spun ca oamenii nu au nevoie si de putina deconectare dar se poate face asta fara sa fie numite sarbatori religioase.Si nu toti au nevoie de pauza, multi sunt platiti degeaba, freaca menta la serviciile lor si iau si bonusuri grase. Unde este dreptatea? Exact acestia sunt cei care beneficiaza din plin de aceste zile; restul, se simt frustrati ca pierd o zi de munca ( in care puteau factura ceva de la clienti).
    Nu este corect ca in scoli sa fie puse icoane si sa ii ameninti pe copii cu focul iadului cand ai putea sa ii inveti ce este iubirea neconditionata, dac o ai, daca ai simtit-o la randul tau.
    Religia asta prea ne-a inrobit si ne secatuieste prin ceea ce guvernantii tot dau ca mita bisericii ca sa ce? Sa ne manipuleze la alegeri sa votam cu unii sau altii. Cu voia noastra se face asta si noi chiar ne suparam daca cineva ridica glasul pentru ca, in mintea noastra, am fost invatati sa credem ca biserica= Dumnezu ( Alah) Nu, Dumnezu exista in fiecare din noi si in afara noastra, e intreg universul si natura iar biserica ne invata ca e doar afara, undeva si ca e responsabil de tot ce ni se intampla: bune sau pedepse pentru a ne mentine in starea de copil, fara responsabilitati, chiar ne si ofera iertarea pacatelor dar nimic nu e gratis, totul e pe bani- aici e tot Dumnezeu implicat? Tot Dumnezeu ii determina pe unii preoti sa preacurveasca, sa insele, sa manipuleze? Cand spun ca trebuie sa ne scuturam de biserica, nu spun sa ne lepadam de Dumnezeu, e imposibil, el e in noi si in jurul nostru si iubindu-l pe el, ne iubim si semenii si pe noi .
  • +4 (6 voturi)    
    8 (Duminică, 30 decembrie 2012, 10:49)

    7imist [utilizator]

    De fapt, vom avea numai 8 zile libere, pentru ca celelalte 4 vor fi sambata si duminica.
    Nu-i problema, oricum trebuie sa muncim mai mult ca sa intretinem gasca supradimensionata de parlamentari si gastile lor vesele.
    Va doresc tuturor multa sanatate si putere de munca !
    La Multi Ani Fericiti!
  •    
  • -3 (5 voturi)    
    doamne ce tragedie.... (Duminică, 30 decembrie 2012, 10:58)

    bogdanlungu [utilizator]

    .... nici macar de zile libere nu mai avem parte. vom munci pana la epuizare la anul.
  • 0 (4 voturi)    
    da, da, (Duminică, 30 decembrie 2012, 11:11)

    bec [utilizator]

    sarbatorirea muncii in Romania e ca sarbatorirea apei la alcoolici.
  • -1 (3 voturi)    
    libere (Duminică, 30 decembrie 2012, 12:03)

    ssgl [utilizator]

    cele 11 zile care de fapt sunt 8
  •    
  • -1 (3 voturi)    
    Eu nu inteleg... (Duminică, 30 decembrie 2012, 12:09)

    niktig [utilizator]

    (null)