VIDEO SRI: Doi teroristi afiliati al-Qaeda au fost expulzati din Romania, sub acuzatia ca planuiau un atentat in perioada sarbatorilor de iarna

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 6 decembrie 2012, 16:40 Actualitate | Esenţial


Doi teroristi afiliati al-Qaeda au fost expulzati din Romania sub acuzatia ca ar fi constituit "puncte de sprijin sub coordonare externa in conditii de conspirativitate" in vederea comiterii unui atentat terorist in tara noastra, a declarat, la Romania TV, purtatorul de cuvant al SRI, Sorin Sava.

Acestia au fost declarati miercuri indezirabili pe o perioada de 15 ani in Romania de catre o instanta de judecata, a precizat Savu.

Cei doi derulau "activitati pregatitoare pentru comiterea unei actiuni teroriste pe teritoriul Romaniei in perioada sarbatorilor de iarna", a adaugat oficialul Serviciului Roman de Informatii.

Cei doi aveau legaturi cu o organizatie "afiliata ideologic" al-Qaeda si reprezentau "puncte de sprijin sub coordonare externa in conditii de conspirativitate".

In urma anchetei "s-a stabilit ca urmau sa asigure suport pentru desfasurarea intregii oepratiuni" iar unul dintre acestia "detine cunostinte avansate pentru confectionare de dispozitive explozive improvizate", a continuat purtatorul de cuvant al SRI, care a spus ca cei doi sint originari din Orientul Mijlociu, fara a preciza tara de origine.

"In contextul masurilor intreprinse de autoritatile romane competente in prevenirea si combaterea terorismului, in cursul zilei de ieri (5 decembrie - n.r.), Curtea de Apel Bucuresti a declarat indezirabili doi cetateni straini pentru o perioada de 15 ani. SRI in cooperare cu institutiile din Sistemul National pentru Prevenirea si Combaterea Terorismului (SNPCT) a intreprins masuri complexe de documentare a unor activitati pregatitoare pentru comiterea de actiuni teroriste pe teritoriul Romaniei in perioada Sarbatorilor de iarna de catre o structura extremista afiliata al-Qaeda", a declarat, pentru Mediafax, purtatorul de cuvant al SRI.

"S-a stabilit ca acestia asigurau suport pentru desfasurarea intregii operatiuni si erau considerati puncte de sprijin aflate sub coordonare externa. S-au obtinut informatii pentru faptul ca acestia incercau sa coopteze persoane cunoscute ca sustinatori ai structurii jihadiste, care sa actioneze impreuna cu punctele de sprijin din Romania", a mai spus Sava.



 La propunerea SRI, acestia se afla in momentul de fata retinuti si luati in custodie publica in vederea indepartarii de pe teritoriul national, a precizat Sorin Sava.

"SRI, in calitate de autoritate nationala in domeniul prevenirii si combaterii terorismului impreuna cu celelalte institutii din cadrul SNPCT are ca prioritate majora prevenirea oricaror riscuri si amenintari teroriste", a mai spus purtatorul de cuvant al Serviciului.

Potrivit site-ului SRI, nivelul de alerta terorista este mentinut la nivelul "Precaut", ceea ce inseamna ca "informatiile disponibile si evenimentele recente indica un risc scazut de producere a unui atac terorist".

La inceputul lunii noiembrie, SRI a anuntat ca a retinut si a luat in custodie publica un barbat de origine araba care desfasura pe teritoriul Romaniei actiuni propagandistice in favoarea unor grupari teroriste, adepte ale ideologiei Al-Qaeda si se pregatea sa recruteze alte persoane simpatizante ale acestei ideologii, potrivit declaratiei facute atunci de Sorin Sava.

Acesta a afirmat ca o decizie a Curtii de Apel Bucuresti l-a declarat pe cetateanul strain Hassine M.A indezirabil in Romania pe o perioada de cinci ani. Aceeasi instanta urmeaza sa decida daca acesta va fi expulzat.

SRI a mai informat ca il urmarea de mai multi ani pe cetateanul de origine araba, iar Sistemul National de Prevenire si Combatere a Terorismului a stabilit ca acesta desfasura activitati care aduceau atingere sigurantei nationale.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















7693 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    de actualizat... (Joi, 6 decembrie 2012, 17:04)

    dandra [utilizator]

    cu numele si cu pozele lor...sa stie si cetateanu:)
    • +1 (1 vot)    
      REALITATEA (Vineri, 7 decembrie 2012, 11:44)

      ravi [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Articolul face parte din ciclul "O gaina a nascut cinci pui vii" al lui Cristoiu.
  • +12 (12 voturi)    
    ciudat (Joi, 6 decembrie 2012, 17:22)

    CarvedInside [utilizator]

    Pai daca i-au prins inainte de fapte si au dovezii ca acestia planuiau atentate ei ii trimit acasa?

    Si sa inteleg ca peste 5 ani pot sa se intoarca din nou. Asta daca nu intra mai devreme ilegal in tara sau cu pasaport fals.

    Teroristii au prea multe drepturi, cel putin in romania.
    • +2 (2 voturi)    
      btw (Joi, 6 decembrie 2012, 17:37)

      CarvedInside [utilizator] i-a raspuns lui CarvedInside

      Scuzati-mi greselile garamaticale.
    • +1 (1 vot)    
      pai in romania (Vineri, 7 decembrie 2012, 6:27)

      gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui CarvedInside

      toti cei certati cu legea au drepturi si stiu sa faca ce trebuie sa scape de puscarie, daca esti cinstit pt nimic poti face ani buni de puscarie, asa si pt ceilalti sa arate si aia din justitie ce stiu ei sa aplice legea, au lasat doi teroristi sa scape, ii vindeau la americani mai bine ieseau si cei din sri mai bine in fata altora, si nu scapau si aia doi
  • +7 (11 voturi)    
    BRAVO SRI !!!... (Joi, 6 decembrie 2012, 17:28)

    translativus [utilizator]

    ....tot respectul pentru anonimii care isi fac traba nestiuti de nimeni si care ne asigura linistea traiului zilnic, ferindu-ne de pericolul adevaratului terorism.
    Culmea este ca se gasesc destui idioti in clasa politica, alde neica nimeni, care sa arunce cu noroi in cei care ne pazesc non-stop. Daca sistemul politic ar avea realizarile SRI iar clasa politica nu ar fi intesata de nemernici si ar avea profesionisti dupa modelul SRI, noi am fi avut o viata normala, intr-un Stat civilizat.
    Inca o data, BRAVO SRI !!!
  • +5 (7 voturi)    
    De bine (Joi, 6 decembrie 2012, 17:29)

    JestersTear [utilizator]

    Demult ma asteptam la astfel de stiri, avand in vedere pozitia Romaniei vis-a-vis de fundamentalismul islamic.
    Insa imi doresc sa aud doar astfel de vesti:
    mai bine prevenim decat sa adunam moloz si sa ingropam nevinovati.
  • +8 (10 voturi)    
    hmm (Joi, 6 decembrie 2012, 17:30)

    Chulalongkorn [utilizator]

    Nu avem loc in inchisori sau care-i faza ??
    • -2 (6 voturi)    
      de inchisori nu ducem lipsa... (Vineri, 7 decembrie 2012, 5:39)

      T34 [utilizator] i-a raspuns lui Chulalongkorn

      ...numai ca, asa cum se intampla de obicei prin SRI, din cauza unei reguli mostenite de la fosta Secu', ofiterii culegatori de informatii au norma de informatii pe care tre sa le aduca si norma de dosare pe care tre sa le aiba in lucru. Si cum se apropie sfarsitul de an, iar vreunui ofiteras nu-i iesea norma de "betze" (informatii), de cazuri sau de "masuri preventive" ca sa primeasca si el o prima, a inceput sa "bage" cum ca doi arabi amarati planuiesc sa arunce in aer vreun WC public.
      Normal ca nu s-a putut cere condamnarea lor din lipsa de probe (terorismul se pedepseste cu inchisoare de la 15 la 25 de ani sau pe viata) si doar pe baza unor bazaconii scrise de unul dar, tinand cont ca ala care a scris e ofiter SRI si, deci, oarecum "credibil din oficiu", instanta a decis sa ii dea pe aia afara din tara. Altfel, cu siguranta erau arestati si condamnati, fiindca nu poti lasa doi indivizi impotriva carora exista dovezi clare de terorism sa se plimbe liberi prin oricare alta tara din lume!!!
      Drept urmare, rog SRI-stii care comenteaza pe aici sa termine cu "multumirile aduse serviciului". Daca dosarul s-a lasat doar cu expulzare, e clar ca a fost un fiasco si, cel mai probabil, aia sunt nevinovati. Iar daca sunt cu adevarat vinovati, sa le fie rusine celor din SRI ca-i lasa sa puna bombe in alta parte!
      • 0 (0 voturi)    
        vorbesti pe nas (Sâmbătă, 8 decembrie 2012, 14:29)

        lulu1 [utilizator] i-a raspuns lui T34

        habar nu ai ce ai comentat, poti ramane in zona pe care o cunosti si sa comentezi fazele de gol la fotbal
    • +1 (1 vot)    
      loc este (Vineri, 7 decembrie 2012, 6:28)

      gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui Chulalongkorn

      dar cred ca "stiau" pe cineva din politic si de aia le-au dat drumul, pacat de munca sri-ului sa ii descopere ca sa ii scoata doar din tara
  • +4 (6 voturi)    
    Foarte interesant.... (Joi, 6 decembrie 2012, 18:11)

    StefanHartan [anonim]

    Foarte interesant. Deci aia planuiesc un atentat si SRI-ul ii trimite frumos acasa. Daca eu planuiesc un atentat statul roman ma baga la inchisoare pt cativa ani. Makes sense ?
    Sa nu mai spun ca daca aia planuiau un atentat in US si erau prinsi ...putrezeau in puscarie.
    Am mare dubii legat de aceasta stire. Pare a fi o noua fumigena...
    • +3 (3 voturi)    
      ?? (Joi, 6 decembrie 2012, 21:07)

      Quinlan [utilizator] i-a raspuns lui StefanHartan

      nu e fumigena ca nu e primul caz de genul asta. si eu nu inteleg logica.. au statut diplomatic sau cum?
    • -2 (4 voturi)    
      foarte bine... (Joi, 6 decembrie 2012, 21:45)

      serbancc [utilizator] i-a raspuns lui StefanHartan

      in Romania au drepturi... in tarile lor de origine probabil ca vor fi arestati , torturati si aruncati intr-o groapa
    • +3 (3 voturi)    
      atentie..... (Vineri, 7 decembrie 2012, 9:34)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui StefanHartan

      ....SRI a avut doar rolul de a ii repera si demasca, decizia de expulzare sau judecare a acestora a fost luata de alte institutii.
      Daca nu suntem capabili sa intelegem niste realitati, mai bine nu mai postam.
      SRI inseamna Serviciul Roman de Informatii iar beneficiarii informatii iau masurile de care faceti vorbire. Unde este fumigena ??
  • +6 (6 voturi)    
    Minunat, alt nebuni la orizont (Joi, 6 decembrie 2012, 18:24)

    bigbrother [utilizator]

    Care le-o fi logica (daca exista vreuna) pentru care ar omora oameni nevinovati in numele unui Dumnezeu, oricare i-ar fi numele lui? Sincer, cat de dus cu capul trebuie sa fie cineva care sa omoare copii si oameni nevinovati doar pentru ca asa i s-a spus? Ce doctrina este cea care spune sa omori la gramada oameni si apoi sa speri intr-un loc in Rai alaturi de 77 de virgine??

    Cu parere de rau pentru religie (a nu se confunda cu credinta), dar poate ca ar fi mai bine daca nu ar mai exista. De cand e lumea asta, oamenii s-au omorat pentru ideologii diferite..de fapt atat de putin diferite dar cine mai sta sa se uite la detalii... Sau cel putin asta a fost impresia lasata, de cele mai multe ori s-a aflat ca in spate sta dorinta unora de putere sau imbogatire.

    Ma bucur ca i-au trimis de aici..dar asta e doar rezolvarea efectului, nu si a cauzei.
    • -2 (2 voturi)    
      Minunat, alt IQ (Vineri, 7 decembrie 2012, 10:33)

      cami7 [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      Tocmai pentru ca au o religie gresita planuiesc ei sa ucida.
      Normal ca daca nu ar exista religii false ar fi mai bine...

      Religia ortodoxa exista pentru ca exista Dumnezeu. Daca nu crezi in El, nu cred ca iti trebuie religie ortodoxa, asa ca n-are de ce sa-ti para rau pt religie, ci eventual pentru altceva.

      O dovada in plus ca religia ortodoxa e singura adevarata, pentru ca e singura care spune "iubeste-ti dusmanul". Evident, trebuie sa te feresti de ei, dar nu trebuie sa le vrei raul fizic.
      • 0 (0 voturi)    
        apropos de IQ.... (Vineri, 7 decembrie 2012, 11:44)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui cami7

        ...si religie, cred ca ar trebui sa cititi macar primele doua porunci, daca intreaga Biblie vi se pare plictisitoare si apoi sa faceti comentarii asupra diferitelor religii, care s-au indepartat mult de la credinta iar "iubeste-ti dusmanul" este de fapt "iarta-ti dusmanul caci asa vei aduna si mai mult jar deasupra capului sau in ziua judecatii".
        Degeaba stim sa citim daca nu o si facem !
  • +3 (5 voturi)    
    daca aveau un asemenea scop... (Joi, 6 decembrie 2012, 22:18)

    egroeg5 [utilizator]

    este foarte posibil sa existe si o echipa de rezerva...
    sa speram ca SRI face curatenie in orice alternativa.
  • +1 (9 voturi)    
    Doi teroristi afiliati al-Qaeda.. (Joi, 6 decembrie 2012, 23:10)

    Liviu-Ludovic [utilizator]

    Nu vi se pare curios ca suntem singura tara care facem asa ceva ? Gestul este strict propagandistic si destinat gospodinelor de felul celor din schita lui Caragiale "Conu Leonida..." In lumea serviciilor aceste gesturi fac mai mult rau decat bine. Probabil ca Dl. Maior isi incordeaza muschii politici sa dea bine dupa alegeri. In alta tara, foarte democratica, cei doi ori faceau un accident de masina, ori deveneau agenti ai SRI. Eu i-as da afara pe cei care au facut prostia asta. In privinta vulnerabilitatii populatiei noastre la propaganda terorista, SRI ar trebui sa fie ingrijorat nu de discursurile arabesti sau de pliante, ci de gradul inspaimantator de saracie, care constituie principalul pericol pentru securitatea nationala prin predispozitia la racolare. Orice persoana care nu are ce pierde este un potential colaborator al unui serviciu strain.
    • 0 (0 voturi)    
      interesanta abordare (Sâmbătă, 8 decembrie 2012, 14:33)

      lulu1 [utilizator] i-a raspuns lui Liviu-Ludovic

      dar serviciile de spionaj nu racoleaza flamanzi
  • 0 (2 voturi)    
    Si saracii probabil s-au predat singuri ... (Vineri, 7 decembrie 2012, 9:59)

    AnonimTM [utilizator]

    ... dupa ce au ajuns pe aeroport, unde deja serviciul de la bagaje "le controlase bagajele" de tot ce era electronic si util in ele. Apoi i-au luat taximetristii in primire, care pe 2 metri transportati au golit bugetul teroristilor pe un an. Apoi dupa ce cu greu au reusit sa faca bani cersind sa faca o bomba, au cautat ceva frumos ce sa darame ... dar nu au gasit nimic, si plimbandu-se in deriva prin oras, in disperata cautare a unei tinte, a dat un cocalar cu parinti cu bani peste ei cu masina sport ultimu racnet ... moment in care teroristi au decis sa se predea de buna voie, macar sa fie expatriati moca, ca bani de avion de unde ...
  • 0 (0 voturi)    
    Vrajeala Media. (Sâmbătă, 8 decembrie 2012, 1:12)

    Demigod [utilizator]

    Daca ai dovezi clare, ii arestezi, ii condamni si ii ti la conserva.

    Nu-i explulzezi aiurea, caci daca insista, au sa intre iarasi. Daca in SUA erau doar suspecti, erau bagati la Guantanamo pana la urmatoarele 3 mandate prezidentiale! Fara proces si drept de avocat... ca asa e in democratie.
  • 0 (0 voturi)    
    Atentat de sarbatori... (Sâmbătă, 8 decembrie 2012, 17:52)

    OutsideThisBox [utilizator]

    Poate planuiau un atentat asupra unui.. porc.