Judecatoarea Irina Lazar, care solutioneaza dosarul lui Constantin Nicolescu, este anchetata de DNA si acuzata ca manifesta o atitudine fatisa in favoarea liderului PSD - Money.ro

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 5 decembrie 2012, 11:18 Actualitate | Esenţial


Judecatoarea Irina Lazar de la Tribunalul Arges, careia i-a fost repartizat dosarul in care presedintele Consiliului Judetean si al PSD Arges, Constantin Nicolescu, este judecat pentru fapte de coruptie este, la randul ei, anchetat in doua dosare de pe rolul Serviciului Teritorial Pitesti al DNA, anunta Money.ro.

Informatia apare in cererea de stramutare depusa de procurorii anticoruptie la Inalta Curte de Casatie si Justitie. Procurorii DNA nu vor ca dosarul in care sunt judecati Nicolescu, dar si omul de afaceri Cornel Penescu sa mai fie solutionat de Tribunalul Arges, ci sa fie mutat la o alta instanta egala in grad din tara.

In afara dosarelor deschise judecatoarei Irina Lazar, procurorii mai invoca in sustinerea cererii de stramutare si conflictul existent dintre DNA si judecatoare, izbucnit dupa ce anchetatorii au facut o alta cerere de stramutare a aceluiasi dosar bazata pe faptul ca acelasi magistrat a primit o diploma onorifica chiar din partea presedintelui CJ Arges.

Procurorii acuza faptul ca magistratul cauta tot felul de pretexte pentru a-i sanctiona pe anchetatorii anticoruptie. Astfel, intr-una din incheierile de sedinta judecatorul a scris ca il avertizeaza pe procuror sa numai intarzie la sedintele de judecata, mentiune care ar avea baza legala. Sintetizand, procurorii sustin de fapt ca dupa prima cerere de stramutare facuta in cauza magistratul Irina Lazar manifesta in timpul procesului o atitudine fatis pro Constantin Nicolescu.

"Mai mult decat atat, fata de magistratul investit cu solutionarea dosarului se desfasoara verificari in doua dosare penale ale Directiei Nationale - Serviciul Teritorial Pitesti. In acest context, consideram ca stramutarea dosarului este menita sa asigure independenta si impartialitatea magistratilor, judecarea cauzei in conditii optime pentru aflarea adevarului, precum si pronuntarea unei solutii legale si temeinice", scriu procurorii DNA in cererea de stramutare depusa la Inalta Curte de Casatie si Justitie, citata de Money.ro.

Curtea Suprema urmeaza sa decida pe 12 decembrie daca va suspenda judecarea procesului de la Tribunalul Arges pana la data de 30 ianuarie 2013, data la care se va decide daca dosarul va fi stramutat sau nu.

Surse judiciare au declarat pentru Money.ro ca dosarele in care este vizat magistratul Irina Lazar au legatura si cu cel in care a fost pus sub urmarire penala un cunoscut avocat din Pitesti, Radu Nistor
. Avocatul este invinuit ca ar fi dat mita unor magistrati de la Tribunalul Arges dar si pentru favorizarea infractorului dupa ce l-ar fi instiintat pe un fost prefect de Arges ca procurorii DNA il ancheteaza intr-un dosar penal.

Pe de alta parte, saptamanalul Ancheta din Pitesti scria ca Radu Nistor este urmarit penal dupa ce i-ar fi cerut boxerului Sorin Tanasie 2.000 de euro pentru a-l scapa de un dosar penal in care sportivul era judecat pentru conducere sub influenta bauturilor alcoolice.

Presedintele CJ Arges Constantin Nicolescu a fost trimis in judecata in mai 2011 de procurorii DNA pentru luare de mita in forma continuata de la omul de afaceri Cornel Penescu, prezentarea de documente false pentru obtinerea de fonduri europene si instigare la abuz in serviciu.

In acelasi mai sunt judecati fosti si actuali primari din Arges care l-ar fi ajutat pe Nicolescu sa obtina fonduri europene cu documente false.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2794 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    !!! (Miercuri, 5 decembrie 2012, 11:29)

    CMD [utilizator]

    Mafia argesana!!!
    • +3 (3 voturi)    
      lasa ca il apara Ponta... (Miercuri, 5 decembrie 2012, 11:45)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui CMD

      nastase e mic copil pe langa Nicolescu...

      baiatu' asta argesan are pamanturi pe numele tuturor rudelor sale.

      Daca nu stiati Metro Pitesti a fost contruit pe un pamant in valoare de 1 mil de euro care a apartinut nepoatei lui Nicolescu in varsta de 3 ani.
      Asa ca daca in Arges nepoate vinde pamant de 1 mil de euro, ce pamanturi or avea restu' familiei?
  • -9 (17 voturi)    
    Iata justitia "independenta" a lui Basescu! (Miercuri, 5 decembrie 2012, 11:36)

    Mishulica [utilizator]

    Daca nu esti cu noi si nu dai verdicte asa cum vrem noi, iti facem dosar penal! Vai de capul nostru! Asta nu e atac la justitie? Ba da. Doar ca e facut de Base prin DNA.
    • +9 (15 voturi)    
      Vai de capu' tau (Miercuri, 5 decembrie 2012, 11:42)

      theseeker [utilizator] i-a raspuns lui Mishulica

      Daca sustii vreun puscariabil, din orice partid face parte. Mi-e mila de tine...
      • +4 (6 voturi)    
        Lasa/l! (Miercuri, 5 decembrie 2012, 12:04)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui theseeker

        Atat il duce capul!
    • +3 (5 voturi)    
      delirezi??? (Miercuri, 5 decembrie 2012, 11:45)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Mishulica

      nu ti-ai luat medicamentele?
    • +3 (5 voturi)    
      minte usl (Miercuri, 5 decembrie 2012, 11:56)

      goto [utilizator] i-a raspuns lui Mishulica

      numai o minte indoctrinata de usl poate gandi ca asta e justitia lui basescu. stramutari de procese se fac cu mult intea aparitiei dna, si pe motive chiar si mai puerile. daca urmariti dosarele marilor corupti, cererei de genul asta in care se cauta o posibila afinitate a unui judecator cu basescu sau cu vre-o posibila parere contrara acuzatului se gasesc mai la tot pasul.
    • +3 (5 voturi)    
      bai nene (Miercuri, 5 decembrie 2012, 12:25)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Mishulica

      ai ceva dovezi in acest sens? sau doar ai sarit si tu sa aperi toti coruptii?
      cum este unu cu probleme in justitie cum sariti ca e mana lui base.
      dar macar ai dreptate... vai de capul vostru ca nu mai ganditi cu el. gandeste felix pt voi.
      pai daca exista dovezi in acest sens, de ce sa nu fie cercetata?
  • +9 (15 voturi)    
    Toți sunt o mare familie... (Miercuri, 5 decembrie 2012, 11:42)

    Ioan.A [utilizator]

    ... fericita și unita și e normal sa se ajute intre ei...de ce trebuie sa se bage DNA sa încurce ploile, of of :)))...lasă ca mai da Viorel P. o ordonanță de urgenta și rezolva situația
  • +2 (4 voturi)    
    Coerenta articol (Miercuri, 5 decembrie 2012, 12:21)

    zuperman [utilizator]

    Ma scuzati dar nu inteleg nimic din articolul asta la cum este formulat. Din titlu se intelege ca judecatoare Irina Lazar este anchetata ca ar avea o atitudine pro-Nicolescu iar din text inteleg ca este anchetata in 2 dosare: unul in care un avocat a dat o mita pentru un boxer care a condus beat si despre celalalt nu se stie nimic ( a trebuit sa citesc si articolul din money.ro ca sa ma lamuresc ) .
    Mai mult, textul asta care e cu bold chiar n-are sens: "Procurorii acuza faptul ca magistratul cauta tot felul de pretexte pentru a-i sanctiona pe anchetatorii anticoruptie. Astfel, intr-una din incheierile de sedinta judecatorul a scris ca il avertizeaza pe procuror sa numai intarzie la sedintele de judecata, mentiune care ar avea baza legala."
  • +1 (5 voturi)    
    nasoala justitie (Miercuri, 5 decembrie 2012, 12:26)

    ics_11 [utilizator]

    deci dna face un dosar penal. daca judecatorul nu le da dreptate, dna face un dosar penal judecatorului. acest nou dosar, al judecatorului, ajunge la un alt judecator care, la randul lui, daca nu da dreptate dna-ului, risca sa i se faca dosar penal.
    sper sa nu fie vorba de asa ceva in acest caz.

    totusi am o intrebare : cine face dosar penal celor de la dna ?! adica daca un procuror de la dna ia mita, cine instrumenteaza cazul ?!
    • -2 (4 voturi)    
      Cum, nu stiai ca acestia se cred Dumnezei? (Miercuri, 5 decembrie 2012, 16:32)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

      La fel ca tutele de la CSM, CCR, servicii si insusi traian basescu. Se pare ca or sa raspunda doar in fata lui Dumnezeu (Cel adevarat), adica se vor duce direct in iad (fara referendum). Pana atunci mai au de facut mult rau acestei tari.
  • 0 (4 voturi)    
    .... (Miercuri, 5 decembrie 2012, 16:55)

    vitan.sandu [utilizator]

    Cum?!?! Si nu sare CSM in apararea dnei judecatoare? Pai pana acuma erau numai in alerta, atentat la independenta justitiei! Acum nu mai e asa? Nu, pentru ca, se pare, dna judecatoare nu ii da dreptate DNA si lui Basescu! Atunci, chiar daca o calca DNA in picioare, nu mai este imixtiune in treburile justitiei! Si se mai mira unii de ce a cazut asa de jos Basescu si pdlul din 2004 pana acum! Pai iata de ce, fratilor. Iti este frica sa nu cumva sa superi pe cineva din gasca lor, ca imediat ai un control, o suspiciune, un dosar, ceva, ceva. Pe vremea comunistilor nu era atata frica pe capul bietului roman. Daca iti vedeai de treaba, e drept, trebuia sa iti tii gura, dar nu aveai a te teme de inscenari. Acum?