VIDEO Traian Basescu s-a intalnit cu premierul Victor Ponta la Palatul Cotroceni. Premierul a venit fara nici un alt ministru, desi invitatia era pentru Guvern

de Corina Ionel     HotNews.ro
Miercuri, 7 noiembrie 2012, 10:27 Actualitate | Esenţial


UPDATE 12:00: Intalnirea dintre presedintele Basescu si premierul Ponta s-a incheiat.

UPDATE 11.11:
Premierul Ponta e insotit de consilierul Eugen Teodorovici, iar alaturi de presedintele Traian Basescu participa sapte consilieri.

UPDATE 10.57:
Premierul Ponta a ajuns la Cotroceni, anunta Agerpres

Presedintele Traian Basescu a invitat Guvernul la consultari miercuri, la ora 11:00, la Palatul Cotroceni, in conformitate cu prevederile articolului 86 din Constitutie, informeaza un comunicat al Administratiei Prezidentiale. Premierul Victor Ponta a venit singur la consultari, desi invitatia adresata de presedintie era pentru Guvern, informeaza in comunicat al Administratiei Prezidentiale.


Articolul 86 din Constitutie prevede ca "presedintele Romaniei poate consulta Guvernul cu privire la probleme urgente si de importanta deosebita".



Potrivit Presedintiei, temele de consultari, comunicate Guvernului, sunt:

- acordul stand-by cu FMI si Comisia Europeana - stadiul implementarii masurilor structurale, in perspectiva inceperii noii misiuni comune a institutiilor financiare;
- stadiul indeplinirii obligatiilor asumate in cadrul Mecanismului de Cooperare si Verificare;
- reluarea platilor in cadrul Programelor Operationale aflate in proces de suspendare: masurile avute in vedere de Guvern pentru remedierea deficientelor constatate de Comisia Europeana in sistemele de management si control ale Programului Operational Regional - Regio, Programului Operational Sectorial Transport si Programului Operational Sectorial Cresterea Competitivitatii Economice, precum si in ceea ce priveste Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane si Programul Operational Asistenta Tehnica;
- bugetul national pe anul 2013 - prioritizarea cheltuielilor bugetare astfel incat sa se asigure sustenabilitate si crestere economica;
- pozitia Guvernului in cadrul negocierilor privind viitorul Cadrul Financiar Multianual al Uniunii Europene (2014 - 2020) si corelarea acestuia cu strategia fiscal-bugetara deja aprobata.

Intalnirea este anuntata si in programul public al presedintelui Traian Basescu de miercuri, 7 noiembrie, afisat pe site-ul Presedintiei.

Premierul Victor Ponta a anuntat marti ca se va intalni miercuri cu presedintele Traian Basescu pentru a discuta despre obligatiile externe ale Romaniei, negocierile cu FMI, MCV, precum si despre bugetul UE pentru perioada 2014-2020. "Presedintele Basescu mi-a adresat o solicitare, in baza prevederilor constitutionale, sa avem o consultare pe aceste teme importante si bineinteles ca am raspuns pozitiv. Nici nu aveam cum sa nu raspund", a spus Ponta.

Potrivit premierului, discutiile cu Traian Basescu vor viza si modul in care Romania si-a indeplinit obligatiile fata de institutiile internationale, un alt subiect fiind si MCV.

"Trebuie sa incepem sa discutam si despre perioada 2013 - 2016. Anul viitor expira actualul acord cu Fondul Monetar International (FMI) si eu cred ca e foarte bine pentru Romania sa aiba un nou acord tot de tip preventiv, nu trebuie sa mai luam bani anul viitor. Dupa cum stiti o sa avem o rata importanta de dat inapoi la FMI din ceea ce s-a luat in 2009 - 2010. Asa incat nu doresc sa mai imprumutam bani, dar un acord preventiv ne ajuta pentru imprumuturile pe piata libera", a aratat Victor Ponta, citat de Agerpres.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5624 vizualizari

  • -18 (32 voturi)    
    let me guess (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 10:53)

    Mazeta [utilizator]

    Băsescu și Ponta se vor ataca reciproc (instituțional, firește), vor declara că românii trebuie să-și plătească dările către FMI și apoi fiecare va pleca satisfăcut la vila sa.
    • -4 (16 voturi)    
      Mazeta (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 11:50)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      :))))))))
      • +9 (11 voturi)    
        Trage tare Mazeta :)) (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 13:15)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

        Pierde prima de Craciun daca nu-i primul :))
    • +1 (3 voturi)    
      Gresit (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 21:41)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Atit alesul cit si numitul sunt platiti pentru a conduce Romania nu pentru a se certa spre profitul televiziunilor de stiri si a pescuitorilor in ape tulburi.
      In cea ce ma priveste prefer ca Romania sa fie condusa de premianti si nu de repetenti si plagiatori.
  • -19 (29 voturi)    
    deja se exagereaza... (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 11:21)

    hot news [utilizator]

    Basescu cheama tot guvernul la Cotroceni. Nu imi aduc aminte sa fi facut asa ceva pe vremea cand PDL-ul era la putere. De asemenea, vine cu 7 consilieri.

    Asta nu mai are deja nimic de-a face cu conducerea statului ci cu o negociere de imagine.

    Bine, nici cu Ponta nu imi e rusine.
    • +16 (20 voturi)    
      Curat neconstitutional, coane Fanica (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 12:11)

      omidius [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      Scrie in Constitutie "presedintele Romaniei poate consulta Guvernul cu privire la probleme urgente si de importanta deosebita"? Scrie Guvernul sau scrie Primul-ministru?
      Pentru memoria scurta, un antidot e sa folosesti Google. Numai in 2011 a fost in 5 ian, 9 iun, 21 sep, 14 dec.
      Sau poate citesti documentul de suspendare elaborat de USL. Unul din motivele invocate de ei a fost tocmai participarea Presedintelui la sedintele de Guvern, vazuta de cei 322/256 ca o incalcare a Constitutiei.

      Si nu sunt tocmai USL si Ponta cei care urla ca Presedintele merge la Consiliul Euuropean fara sa stie ce s-a negociat de Guvern? Uite o ocazie perfecta pentru ca ministrii sa ii prezinte Presedintelui stadiul si concluziile negocierilor. oops, nu mai sunt ministrii, e doar Ponta.
      • -8 (10 voturi)    
        Serios? (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 12:44)

        OVali [utilizator] i-a raspuns lui omidius

        Asa cum Statul este reprezentat de Presedinte si guvernul este reprezentat de Primul Ministru.
        Daca un ministru nu face ce vrea Ponta, acesta poate sa-l schimbe (fara motiv, doar ca asa vrea el ?!?! ).
    • -4 (10 voturi)    
      Depasind o varsta (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 12:34)

      OVali [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      are nevoie de mai multi consilieri
      :)
  • -25 (33 voturi)    
    nu te lasa traiane, fa praf si ard-ul ;) (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 11:22)

    Montesquieu [utilizator]

    poate l-au apucat pe basescu remuscarile pentru cele 20 de miliare de euro sparte de trupa lui de hoti si s-a gandit sa acopere el din buzunar macar prima transa a datoriei catre fmi... :)

    revenind cu picioarele pe pamant, basescu pur si simplu nu reuseste sa nu se abtina de la a se baga singur in seama in domenii care-l depasesc total (vezi economia, macro-economia)

    saracu', in delirul lui bahic, nu realizeaza ca orice iesire publica nu face decat sa reaprinda ura populara impotriva lui si a famigliei portocalii

    sper ca-n campania asta sa fie cat mai vizibil pentru ca in ritmul asta o sa duca ard-ul sub 10 la suta (dupa redistribuire ;) )
    • +19 (23 voturi)    
      daca pe Basescu-l depaseste macroeconomia... (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 11:46)

      rz_ [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Daca pe Basescu-l depaseste macroeconomia, ce sa zic de Ponta? A demonstrat ce avea de demonstrat in jumatate de an.

      Iar atitudinea asta cu "ce se baga" este foarte ipocrita, daca Antonescu ar fi presedinte (sau oricine altcineva agreeat de tine) si lucrurile ar merge rau (tot conform parerii tale), ai fi perfect de acord sa "se bage" ca sa aduca lucrurile la normal. Din moment ce constitutia ii permite, nu vad nici o problema in asta. Iar atitudinea lui Ponta de a veni singur mi se pare chiar nesimtita. Sau stie ce are in ograda si nu vrea sa se faca de ras=)).
      • +8 (10 voturi)    
        Antonescu? (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 13:17)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui rz_

        Za mazer end za fazer of socializm?
  • +11 (19 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 11:44)

    Erasm [anonim]

    • -3 (7 voturi)    
      Chiar daca (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 12:49)

      OVali [utilizator] i-a raspuns lui Erasm

      am fost facuti, din diverse motive de "bacanie", imi place "logica: ta:
      "Presedintele ar trebui sa convoace partidele parlamentare, la consultari, pentru numirea unui nou Guvern. "
      Un nou guvern? dar nu avem guvern? A picat cumva?
      Poate merita schimbat Ponta... dar la consuntari trebuie sa mereti dumneavoastra. La consult la cap...
  • +17 (19 voturi)    
    deci: (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 11:57)

    Rasmus [utilizator]

    Mazeta primul, ca de! asa zice fisa postului, Montesquieu pe trei. Unde-i Colonelul si Gigi Kent? :)
    • +6 (8 voturi)    
      i-as numi colectiv... (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 14:12)

      brita [utilizator] i-a raspuns lui Rasmus

      hidra cu 4 capete!
  • +16 (20 voturi)    
    Pana una alta, (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 12:01)

    alnimanui [utilizator]

    e presedintele tarii adica ma reprezinta pe mine care l-am votat. Guvernul a ajuns la putere nu in urma uor alegeri ,cu program de guvernare , etc. ci strigang Jos Basescu
    • -4 (6 voturi)    
      E o tactica care da rezultate! (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 12:09)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui alnimanui

      Sa-ti sapi seful ca sa-i iei locul.
      Insa seful poate schimba totul daca in timp ce e sapat adauga ceva ingrasamant... ce se obtine din rahat pus la dospit.
    • -5 (9 voturi)    
      Pana una alta (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 12:10)

      Dragos83 [anonim] i-a raspuns lui alnimanui

      eu nu l-am votat deci care va sa zica trebuie sa existe si cineva care-i pune frana.
      • +1 (3 voturi)    
        Frana ? (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 23:56)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Dragos83

        Ai vazut prima declaratie a lui M.Romney ?
        "Obama a iesit presedinte , acum trebuie sa ne rugam pentru el ". Ce zici ,u e mai bine asa ? Decat cu franari ?
    • -1 (5 voturi)    
      poate te reprezinta pe tine (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 12:16)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui alnimanui

      eu i-am dat un NU la referendum. asa cum ponta nu ma reprezinta, nici basescu nu ma reprezinta
    • -1 (7 voturi)    
      Ba prin VOT (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 12:53)

      OVali [utilizator] i-a raspuns lui alnimanui

      orice guvern ajunge la putere prin votul de investire in parlament.
      Ca de la Basescu am invatat ca nu votul prostimii (votul nostru) conteaza, ci vointa presedintelui.
      Alinata DA a castigat alegerile???? atunci nu era vorba de alianta de partide si nu Partid, cum scrie acum in constitutie????
      dar guvernul Boc1 (PSD+PDL) ce alegeri a castigat???
      Dar guvernul BOCx (cel dupa guvernul Boc demis)
      dar Guversul MRU????
  • +6 (8 voturi)    
    De ce singur ? (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 12:16)

    adrian88000 [utilizator]

    Are ceva de ascuns fata de ministrii ? Ii e teama sa nu vorbeaspa pe mai multe limbi si sa se faca de ras aratand ca nu poate stapani ministrii ? Vrea sa dea o nota de neseriozitate acestei intalniri ? Presedintele s-a pregatit si a venit cu 7 consilieri. El a venit cu unul care sa-i care servieta.
    Vrea sa-l sfideze pe Presedinte ? Crede ca el e TOT GUVERNUL ?
    Sper sa aflu care e varianta corecta.
  • +2 (4 voturi)    
    atentie la cuvinte (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 12:25)

    contele_de_saint_simon [utilizator]

    1. In Constitutie, nu sunt enumerate criteriile pentru delimitarea problemelor "urgente si de importanta deosebita". Asadar, o sugestie ar putea fi ca agenda unei asemenea intalniri sa fie negociata de presedinte si premier.

    2. Presedintele consulta, NU convoaca, pentru ca presedintele este parte a executivului, iar premierul nu raporteaza presedintelui.
  • -1 (5 voturi)    
    Tensiuni (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 12:40)

    catalin_mattei [utilizator]

    T Basescu a facut invitatia ulterior unei postari care seamana mult cu o amenintare. In plus nu se poate trece cu vederea ca nu s-a transmis o lista a problemelor ce urmau a fi dezbatute. Presedintele poate insa, constitutional, sa conduca o sedinta de guvern. As fi interesat de o astfel de situatie in care sedinta sa se desfasoare cu transmitere pe televiziuni. .. adica nu usi inchise cu amenintari fatise ci sa o stim cu totii
  • +1 (3 voturi)    
    e limpede (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 14:26)

    Gobelin [utilizator]

    deci in final nu au discutat nimic,
    banuiesc ca in 30 de minute cat a stat Ponta la Cotroceni nu aveau cum sa epuizeze lista de subiecte anuntata de Presedentie.
    probabil Ponta s-a umflat iar in pene si a insistat sa se duca el la Consiliul European, Basescu n-a acceptat,
    si uite asa s-a mai scris o fila din incrancenata istorie a "coabitarii".