Investigatie RISE Project. Fostul sef al Ericsson Romania: Am platit politicieni

de RISE Project     RISE PROJECT
Miercuri, 7 noiembrie 2012, 0:11 Actualitate | Esenţial


Peste 7 milioane de dolari au plecat din compania de telecomunicatii Ericsson catre firme offshore si conturi bancare din Elvetia pentru ca apoi sa ajunga in buzunarele unor politicieni romani, scrie RISE Project. Compania suedeza isi acuza fostii manageri din Romania ca au deturnat acesti bani, in timp ce managerii spun ca au folosit sumele pentru a plati politicieni care au facilitat obtinerea de contracte in Romania pentru Ericsson.

RISE Project, in colaborare cu jurnalisti suedezi, a obtinut un set din documentele procesului intentat de firma Ericsson Suedia fostului sau executiv din Romania - Thomas Lundin.

Lundin sustine ca nu a tinut nici un ban pentru el, ci a folosit toti banii pentru a plati decidenti politici de la Bucuresti care au ajutat Ericsson sa-si dezvolte afacerile in Romania. Marturia lui Lundin din fata unei curti de arbitraj din Suedia este practic un denunt al coruptiei din Romania. Fostul director general al Ericsson Romania a sustinut in fata Curtii ca nu are cum sa justifice platile facute politicienilor fiindca acestia nu i-au dat chitante. El mai adauga ca board-ul Ericsson Romania a stiut de aceste plati.

Thomas Lundin descrie un sistem financiar foarte complex prin care s-au facut platile si mai adauga ca rolul acestui mecanism a fost sa stearga urma banilor pentru ca la final nimeni sa nu poata identifica Ericsson ca platitor.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


9573 vizualizari

  • +23 (25 voturi)    
    Dar beneficiarii...?! (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 0:26)

    pablo [utilizator]

    OK, mecanismul il stiam. Acum avem si marturii clare, un proces pe rol intr-o tara cu justitie credibila, ancheta in curs etc. Dar beneficiarii cand vor fi aflati?! Acei decidenti politici cand vor avea nume si prenume publicate in articole ca cel de mai sus?!!!!
    • +23 (23 voturi)    
      Pai Bogdan Chirieac (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 1:13)

      fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui pablo

      El era carausul, asta o stiai deja. Pe el de ce nu-l intreaba nimeni?
    • +13 (17 voturi)    
      poti sa presupui in mare... ;) (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 3:23)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui pablo

      In functie de anul in care s-au facut platile, iti dai seama cine era la guvernare si in general "decident" sau putea sa influenteze ;)
    • +13 (13 voturi)    
      si daca ii vom afla..... (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 8:18)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui pablo

      ....pe acei "decidenti" politici ce se va intampla ? Nu vedeti ca in acest sistem politic pot candida si infractorii din inchisori ? Se va putea lua masuri impotriva lor atata timp cat Parlamentul va fi intesat de aceiasi oameni care au fost "decidenti", in diferite etape, la marele furt national?
      Acesta este un alt episod, aproape banal, al sistemului politic actual si nu avem sanse de revenire la normalitate atata timp ca el va exista.
  • -8 (18 voturi)    
    nene Lundin poate .....minte (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 0:32)

    geocrin [utilizator]

    Daca nu poate dovedi, poate sa creada ca argumentul il poate acoperii, dar fara sa dea nume de politicieni care i-au impus sa dea bani ramine un mincinos.
  • +8 (10 voturi)    
    Nume si date (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 0:42)

    Captain Obvious [utilizator]

    Daca nu da nume si alte detalii e la fel ca ei. Asta daca nu e o minciuna sa isi acopere faptele
    • +4 (4 voturi)    
      de ce nume? (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 9:02)

      firuierbii [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      e atit de necesar sa aflam ce stim deja fara dubii?

      companiile mari dau spagi, in toata lumea. in romania, avem fomisti cu centura neagra, care si-ar vinde si inima din pieptul mamei. cui prodest sa-i mai si mentionam?
    • +3 (5 voturi)    
      :) (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 14:11)

      utilizator_ [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      corect.

      Acuma, cam aflat cine e Tom , ar trebui sa aflam cati de Jerry au fost si cine sunt ei.

      Asta ca sa fie Tom si Jerry cu adevarat.

      :)))))

      P.S.Buldogul il stim cu totii.....)))))
  • +15 (15 voturi)    
    Cat din PSD e la mijloc? (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 1:21)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Doar ma intreb!
    • +13 (13 voturi)    
      Doar aia care conteaza (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 1:43)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      ceilati au inghitit in sec.
    • -5 (9 voturi)    
      sigur toti (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 8:03)

      nu-conteaza [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      si din PDL(pardon blue boys ARD) absolut nimeni, alora nu le plac banii.
    • +2 (2 voturi)    
      Am ziso? :D (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 20:49)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      Bai da stiam, STIAM, cum sa nu fie PSD bagat in asta! :D
      Uite ca Dan Nica e unul din ei
  • -11 (11 voturi)    
    RISE...who ? (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 3:55)

    TraianMitrica [anonim]

    Ce-ar fi sa dati numele baietasilor si fetitelor care scriu pe situl respectiv ca sa se amuze lumea cu "celebrii jurnalisti" despre care n-a auzit nimeni ?
  • +13 (13 voturi)    
    ******** (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 7:46)

    Cataleya [utilizator]

    Se pare ca in aceasta privinta Sima a avut dreptate cand a acuzat frauda Ericsson - Chireac - politicieni - mita!
    Iar faptul ca sefii mari de la Ericsson n-ar fi stiut nimic e prea cusut cu ata alba.
    Daca era vb de cine stie ce cadou sau excursie platita unora sau altora, adica de sume de cateva mii de euro, poate ca ar fi fost credibili.
    Dar cand e vb de 7 milioane de euro, este imposibil ca acel Lunfin sa dispuna de ei fara sa dea vreo socoteala sefilor sai.
    Coruptie in Romania? Sigur ca da. Dar Ericsson, in loc sa condamne coruptia la vremea respectiva, au profitat de ea - din plin.
    Deci, dragi manageri de la Ericsson, ati mancat si voi la usturoi, cu gura plina!
  • +10 (10 voturi)    
    TALPES (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 8:26)

    SRA [utilizator]

    In afacerea 112 - ERICSON, TALPES stie multe !!!
  • +3 (5 voturi)    
    suedezii astia sunt precum (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 9:43)

    Schimbare [utilizator]

    finlandezii de la Nokia, care cica au postat din greseala un spot pentru Lumnia, care de fapt era facut cu o camera video profi...

    pai managerii care se ocupau in Suedia de filiala din Ro, cu ce se ocupau maica? rad de ma prapadesc citind "Compania suedeza isi acuza fostii manageri din Romania ". orice companie mare are proceduri foarte clare de circulatie a banilor in companie, controlul financiar unde era...

    mi-e rusine de ipocrizia astora din tarile scandinave, care se dau "cei mai" in Corporate Social Responsibility. abureli, sa prinda bine pe piata....
  • +5 (5 voturi)    
    Sorry (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 11:13)

    morometu [utilizator]

    Sima a avut dreptate. Si cred ca a fugit ca sa nu mai plateasca pentru campanii. O fi fost '' ajutat'' sa piarda!
    Iar abureala companiei cum ca nu a stiut de bani este doar abureala. Marile companii transnationale raporteaza lunar totul, absolut totul. Iar sedintele cu managerii la raport sunt cel putin lunare. Povestea SF cu disparitia milioanelor din cont ''fara chitante'' este doar o poveste!
    Seful a fost un pion sacrificat! Iar CEDO va face dreptate lui Insusi!
    De ce pe guvernul nostru nu il intereseaza CD-urile din bancile elvetiene ??? De ce UE, FMI nu il obliga sa le citeasca?
  • +5 (5 voturi)    
    in concluzie (Miercuri, 7 noiembrie 2012, 11:19)

    the [utilizator]

    Cristian Sima NU A MINTIT ref la subiect ... Aviz dlui Chireac ...