Protest la Guvern impotriva mineritului cu cianuri: doi protestatari s-au legat de o poarta

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 3 octombrie 2012, 13:15 Actualitate | Esenţial


Citiva activisti de mediu au protestat miercuri dimineata in fata Guvernului impotriva sustinerii de catre Executiv a mineritului cu cianuri. Ei au purtat afise cu mesajul "Cianura face legea in Guvernul Ponta" si s-au legat cu catuse de una din portile de acces in Guvern.

Activistii au denuntat presupusa sustinere de catre Guvernul Ponta a mineritului cu cianuri si au solicitat masuri imediate care sa previna situatii precum eliberarea recenta a acordului de mediu  pentru proiectul minier aurifer cu cianuri din localitatea Certej.

Reamintim ca Ministerul Mediului a cerut in instanta anularea autorizatiei de mediu pentru exploatarea aurifera de la Certej, autorizatie data de Agentia Regionala pentru Protectia Mediului Timisoara.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















493 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    nu le pasa (Miercuri, 3 octombrie 2012, 13:21)

    Calinu. [utilizator]

    activistilor astora nu le pasa ca mineritul cu cianuri e sigur, ca ar aduce foarte multi bani la bugetul de stat si ca s-ar crea foarte multe locuri de munca in zone defavorizate din tara, ei se opun pentru ca asta le e meseria! e chiar trist...
    • -1 (7 voturi)    
      Cat de sigur? (Miercuri, 3 octombrie 2012, 13:37)

      LoveRomania [utilizator] i-a raspuns lui Calinu.

      Daca este asa de sigur te rog sa stai o saptamana langa lacul de decantare, dar te rog sa nu ceri bani de la noi pentru spitalizare
      • +2 (6 voturi)    
        nu e de speriat (Miercuri, 3 octombrie 2012, 16:05)

        sonnia [utilizator] i-a raspuns lui LoveRomania

        lasa ca stau suedezii, finlandezii sau neo-zeelandezii! in lacurile de decantare care rezulta in urma celei mai avansate tehnologii din mineritul aurifer nu ajunge decat maxim o picatura de cianura la un milion de litri de apa. te sperii degeaba!
    • -1 (7 voturi)    
      O sa te cred (Miercuri, 3 octombrie 2012, 13:59)

      Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui Calinu.

      pe cuvint cind o sa vad ca vei sapa la tine in curte si vei face acolo o balta cu cianuri.
    • +1 (7 voturi)    
      nu-mi vine sa cred (Miercuri, 3 octombrie 2012, 14:07)

      andinny [utilizator] i-a raspuns lui Calinu.

      nu-mi vine sa cred ca nu au constiinta, ca nu le pasa de aceasta industrie pe moarte, ca se opun chiar celei mai moderne tehnologii!
  • -2 (6 voturi)    
    guvernul Ponta a cerut anularea acordului de mediu (Miercuri, 3 octombrie 2012, 14:12)

    deceneus [utilizator]

    majoritatea romanilor vor interzicerea mineritului cu cianuri ... Insa in cazul reclamat de activisti , faptele sunt altele.

    Acordul de mediu pt Certej a fost dat de o agentie regionala condusa de o membra PDL si fara a informa ministerul mediului.

    Dupa ce stirea a aparut in presa, Ponta i-a cerut Rovanei sa ia masuri si ministerul mediului a solicitat in instanta anularea acordului pt mina Certej.

    Mai sunt multe de facut pt a elimina definitiv pericolul mineritului cu cianuri, insa ar trebui ca activistii sa nu arunce acuzatii nefondate, ci sa incerce un dialog cu cei ce au puterea deciziei.
    Ar face mai bine cauzelor pe care le sustin.
    • +2 (6 voturi)    
      modern (Miercuri, 3 octombrie 2012, 16:07)

      sonnia [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

      pericol? pericol sa avem minerit modern? majoritatea romanilor nu poate fi contra mineritului cu cianuri, caci atunci inseamna ca nu suntem europeni, avand in vedere ca UE admite acest tip de minerit, altul mai bun neexistan!
  • +1 (1 vot)    
    argumentul bata-l vina (Joi, 4 octombrie 2012, 10:17)

    eleiele [utilizator]

    ar putea sa fie mai creativi. si anul trecut tot asta faceau, doar ca fiind iarna se legau de calorifere ca sa le fie si cald. Ar putea sa incerce si discutiile argumentate. ooops, dar n-au cu ce argumenta
    • +1 (1 vot)