Mariana Campeanu: Nu trebuie sa ramana actualul sistem de pensii. Trebuie sa reformam si pilonul I, sa mergem pe fonduri individuale

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 28 septembrie 2012, 10:51 Actualitate | Esenţial

Faptul ca numarul angajatilor scade, iar cel al pensionarilor creste "este un lucru normal, nu este un lucru alarmist. Acest lucru se intampla de 100 de ani". "Nu trebuie sa ramana actualul sistem de pensii, trebuie sa reformam si pilonul I, sa mergem pe fonduri individuale, asa incat fiecare persoana sa fie responsabila de viitorul ei, fiecare persoana in functie de cat a contribuit. Acei bani sa fie intr-un cont si sa nu mai fie pensii in functie de ce decide fiecare Guvern", a declarat vineri ministrul Muncii, Mariana Campeanu, la RTV.

"Ar trebui ca toata lumea sa contribuie la acest sistem de pensii, inclusiv in media contributia nu e la nivelul veniturilor", a mai spus ministrul Muncii.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

29530 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    Limba noastra... (Vineri, 28 septembrie 2012, 11:14)

    Luk [utilizator]

    "este un lucru normal, nu este un lucru alarmist."

    ALARMÍST, -Ă, alarmiști, -ste, s. m. și f., adj. 1. S. m. și f., adj., (Persoană) care împrăștie intenționat știri alarmante, adesea inventate; (persoană) care se alarmează ușor; sperios, timorat, panicard, înfricoșat. 2. Adj. (Despre vorbe, știri etc.) Care provoacă panică, care îngrozește. – Din fr. alarmiste.

    Penibila...
  • +6 (8 voturi)    
    UTOPIA UTOPIILOR! (Vineri, 28 septembrie 2012, 11:25)

    GAVRILACHE [utilizator]

    Asa ceva nu a reusit nimeni, in niciun stat de pe glob, niciodata! Sa reuseasca, oare, cel mai prost guvern din istoria Romaniei?
    • +1 (5 voturi)    
      vezi chile (Vineri, 28 septembrie 2012, 12:36)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui GAVRILACHE

      http://en.wikipedia.org/wiki/Chile_pension_system

      se folosete si in sua, ca pensie complementara.

      in galveston county, statul texas se experimeteaza cu succes un sistem de pensii complet privatizat. adica, lucratorii au iesit din sistemul de stat si in loc sa contribuie la pensia de stat, contribuie la acest plan privat.
      este un program pilot, fiind urmarit atat de guvern cat si de orgnizatii ale pensionarilor.

      necazul cu pensiile private, in multe locuri, inclusiv sua, este ca unele planuri dau prea multa latitudine beneficiarului, care poate misca banii sai dintr'un fond de investitii in altul. de multe ori, neinspirat.
      deasemenea, fondurile private permit scoaterea banilor inainte de pensionare, cu o penalizare de cam 10%.
      multi, in necaz, la nevoie, intra in acesti bani, iar la vremea pensiei, se trezesc cu mai putin decat s'ar fi asteptat.

      din aceasta cauza, in 1983, congresul american a interzis iesirea din sistemul de stat, pensiile private ramanand pensii complementare.
      • +4 (6 voturi)    
        OBSERVATI DIFERENTA! (Vineri, 28 septembrie 2012, 13:14)

        GAVRILACHE [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Doamna Campeanu se refera la un sistem gestionat de stat in care fiecare contribuabil are un cont si banii se duc in acel cont astfel incat cu cat contribuie atat acumuleaza si va beneficia la implinirea varstei de functionare! Sistemul invocat de dvs., inclusiv sistemul din Chile, este unul privat, cu gestionarea fondurilor in regim privat!
    • +4 (4 voturi)    
      Ai vrut poate... (Vineri, 28 septembrie 2012, 12:46)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui GAVRILACHE

      ... sa spui cel mai 'cinstit' guvern si ti-a scapat porumbelul :)
  • +8 (10 voturi)    
    de toata jena (Vineri, 28 septembrie 2012, 11:34)

    easy [utilizator]

    nu numai ca este alarmant ca numarul celor activi este mai mare decat al celor inactivi, dar si trendul ar trebui sa-i ingrijoreze pe acesti inepti.

    un guvern care taie investitiile si se focuseaza doar pentru pomeni si asta ca sa-si atraga electorat mono-sinaptic este foarte grav pentru tarisoara asta

    populism de doi bani, premier plagiator, voci anti-occidentale si pro-sovietice....cred ca suntem ultimul colt de stalinism din europa, cred ca si rusii se uita la noi cu mirare
  • +8 (10 voturi)    
    mda (Vineri, 28 septembrie 2012, 11:34)

    scepticu [utilizator]

    Tradus in limbaj comun : eu n-am bani sa va dau pensii, descurcati-va singuri, dar continuati sa platiti contributii la "pilonii" pe care ii stabilim noi.

    Cat despre pilonii actuali, am vazut ca au investit banii atat de bine incat randamentele se apropie de zero.Cat despre veniturile lor proprii (ale pilonilor) sa nu credeti ca sunt tot zero!.
  • +8 (10 voturi)    
    aberant=ministru??? (Vineri, 28 septembrie 2012, 12:06)

    foarte-curios [utilizator]

    pana cand cel ce incepe munca azi ajunge la pensie individuala, din contributia lui vor trebui platite pensiile celor ce au contribuit la fondul general. Adica cel putin 20 de ani. Pana atunci macar din acest ministru sa vedem oale si ulcele.
  • +7 (7 voturi)    
    Logic (Vineri, 28 septembrie 2012, 12:25)

    benicio [utilizator]

    Logic ca asa ar trebui, ca la pensiile private. Fiecare sa primeasca in functie de cat a contribuit si de cum evolueaza investitiile fondului de pensii. In mod normal, ar trebui sa fie garantata macar lipsa pierderii, adica sa primesti inapoi macar banii depusi. Dar, doamna ministru, pentru asta ar trebui sacrificata cel putin o generatie. Sau subventionata. Bani s-ar gasi, dar exista vointa politica?
    • -1 (3 voturi)    
      teoria si practica (Vineri, 28 septembrie 2012, 14:15)

      break_noon [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      suna bine, in teorie
      e ca si cum si-ar pune cineva la banca banii, si sa nu ii poata scoate decit dupa 65 de ani

      dar, dupa 65 de ani, daca apuca, omul mai traieste un an sau 30-40 de ani (cazuri rare)

      cum impartii banii aia, astfel incit sa ajunga la toti decent?
      speranta de viata e parca 72 de ani. atunci iei banii adunati in fond, ii imparti la 7 ani, si ii dai omului o renta lunara, din cit a iesit.
      ca daca aia care nu mai apuca decit 2-3 ani de pensie le revendica banii ramasi rudele sau urmasii, atunci cei care depasesc speranta de viata de unde vor avea bani de pensie, cind li se termina fondul propriu ?

      ceva trebuie pus la comun, si reglementat, astfel incit sa iasa calculele astea bine, pentru toata lumea.

      dar sunt de acord, ca lumea sa primeasca bani dupa principiu contributivitatii. parca si Boc a bagat textul asta, si nu s-a prea vrut, in zona politica, sa se faca asa ceva.

      legat de armata/magistrati/alte categorii speciale, pot sa primeasca ce pensie vor, si de la 45 de ani, daca angajatorii lor au contribuit corespunzator. acum, un angajat din armata poate iesi mai repede la pensie, si practic consuma mai mult din fondul de pensie. dar, daca armata ar contribui pentru el din timp, cu o contributie mai mare, dublu decit la alti angajati, din alte sectoare, ar fi ok, nu?
      • +3 (3 voturi)    
        Ponzi (Vineri, 28 septembrie 2012, 16:30)

        benicio [utilizator] i-a raspuns lui break_noon

        In sectorul fondurilor de pensii se lucreaza cu date statistice, totul e calculat in functie de durata medie de viata, pe sexe, de rata inflatiei, de prognozele privind salariul mediu. Se fac niste calcule si reiese un necesar al fondului de pensii pentru fiecare din urmatorii ani. Ce zici tu, aia ca daca traiesti mai mult decat speranta medie de viata, se numeste "longevity risk", iar in tarile civilizate care au sisteme de pensii bine puse la punct exista metode care atenueaza acest risc. Dar nu e cazul la noi, unde sistemul public de pensii este o imensa schema Ponzi: platim acum pensiile batranilor, nu contributie la propria noastra pensie. Iar pensia noastra o vor plati generatiile urmatoare. La cum arata rezultatele la Bac, suntem cam mancati, cu paine si mustar.
  • +5 (5 voturi)    
    pai eu oricum asta fac (Vineri, 28 septembrie 2012, 13:01)

    stefan2008 [utilizator]

    Doar nu crezi ca ma bazez pe statul roman sa-mi tina economiile.
  • -4 (6 voturi)    
    senzational! (Vineri, 28 septembrie 2012, 13:28)

    catelu [utilizator]

    Asta e prima idee liberala pe care o aud anul asta de la un membru al partidei national liberale.
    E un bun inceput, chiar asa tomnatic.
  • +5 (5 voturi)    
    serios madam ?! la antene comentai mai exotic (Vineri, 28 septembrie 2012, 13:37)

    mirceacr [utilizator]

    serios mamaie ?!
    te-a lovit brusc intelepciunea ?

    cand trompetai pe sticla de la antene erai neintrecuta in sfaturi si comentarii; acu' delirezi vazand sacul gol
  • 0 (4 voturi)    
    Pensia obligatorie sa fie administrata de stat (Vineri, 28 septembrie 2012, 14:18)

    Mihai_31 [utilizator]

    Chiar daca banii din contributiile la pensia de stat vor fi virati intr-un cont individual, cred ca ar trebui sa ramana in administrarea statului si sa se faca diferenta intre pensiile de stat si pensiile private. Prin lege, contribuim obligatoriu la pensia de stat. Printr-o initiativa din timpul d-lui Tariceanu, 2 - 2.5% din fondul de pensii de stat este virat (gratuit) catre fondurile private. Este un cadou imens, care lasa statul fara banii de pensii si, ca urmare, trebuie sa se imprumute, cu dobanda, pentru a achita pensiile. Ordonanta care prevede virarea unei cote din pensia de stat catre fondurile private mi se pare periculoasa. Numai o crestere a salariului minim la un nivel european (4-500 EUR) ar permite oamenilor ca pe langa asigurarile de stat sa poata contribui si la asigurarile private.
  • +1 (3 voturi)    
    Tanti Marioara, (Vineri, 28 septembrie 2012, 19:57)

    florian3619 [utilizator]

    Multuesc frumos tanti Ministru! Noroc cu tine ca ai descoperi USA - de dupa usha!
    ADICA - sa cotizez la CAS ca angajat + angajatorul, si, cum gandesti tu, la la un fond privat de pensii! numit Pilon I - magistrala gandire!
    Te-ai consultat in Guvern - cum de na-i expu asa gandire in guvern! atentie la copylot si ce a zis de Voinea!
    Eu de cand tot cotizez la pilon III privat am inceput sa uit! constat ca prin Fo(u)nd ca pierd din ce am depus/depun!
    Tanti Marioara, te rog frumos sa-mi spui cum si in ce procent vrei sa stimulezi depunerile la pilonii II si III privat.
    Asteptam sa te lupti pentru administrare privata la pilon II.
    Initiativa unui PILON I privat este o jecmaneala curata! - vrei sa Cambramburesti - pensiile ??
  • +3 (3 voturi)    
    Fiti consecventi! (Duminică, 30 septembrie 2012, 9:41)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    Ati bramburit legile educatiei si ale sanatatii acum e cazul sa vina la rand si legea pensiilor. Dati inainte flacai tot asa pana cand nimeni nu va mai pricepe nimic din ce e drept si ce nu e drept in tara asta. Sa vezi brambureala taticu daca cumva vor veni la putere dupa alegeri ceilalti. Si aia se vor apuca de reparat legi asa cum repara astia. si tot asa . . . . .