Proiect al politiei rutiere: Pietonii din sate si comune vor primi educatie rutiera la biserica, in timpul slujbei de duminica

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 septembrie 2012, 10:55 Actualitate | Esenţial

Un proiect aflat in lucru la Directia Politiei Rutiere urmareste sa implice preotii si primarii din mediul rural in programele de educatie rutiera a pietonilor, in asa fel incat numarul accidentelor rutiere produse din vina acestora sa fie redus, informeaza surse din Politie, citate de Mediafax.

Directia Politiei Rutiere urmeaza sa ia legatura cu preotii si primarii din afara oraselor pentru ca, in timpul slujbelor de duminica ori cu diverse ocazii cand au loc adunari populare, sa dea oamenilor sfaturi care sa-i ajute sa nu devina victimele unor accidente de circulatie, mai ales ca, de cele mai multe ori, incidentele rutiere produse in afara localitatii, pe sosea, au urmari extrem de grave.

Pentru ca educatia rutiera in randul adultilor este dificil de facut in mediul rural, unde nivelul de instruire al locuitorilor este redus, reprezentantii Directiei Politiei Rutiere urmaresc sa-si transmita programele preventive prin intermediul preotilor si al primarilor, acestia fiind persoanele in care oamenii de la tara au cea mai mare incredere si care au toate sansele sa fie luati in serios, scrie Mediafax.

Referitor la tragediile rutiere produse in afara oraselor, in care au fost implicati pietoni, comisarul-sef Lucian Dinita declara, intr-o conferinta de presa, ca multe dintre accidente se produc din cauza inconstientei pietonilor. Mai mult, 5,5% din numarul total al pietonilor loviti de masini erau beti, unii dintre ei avand in sange o alcoolemie de pana la 3 la mie, ceea de inseamna ca acestia erau in pragul comei alcoolice.

"Un exemplu incredibil de inconstienta a unui pieton, este cazul unei persoane care isi mana pe sosea cele doua vaci. O vaca mergea pe un sens, una pe celalalt sens. Ca nu se piarda una de alta, stapanul le legase cu sfoara, iar el, la randul lui, se prinsese cu o franghie de una dintre ele, pentru ca animelele sa nu se indeparteze. Soferul unei autoutilitare nu a observat sfoara dintre cele doua vaci, iar animalele si stapanul lor au murit pe loc", a explicat Dinita.

Ca masuri preventive, preotii le vor transmite enoriasilor sa evite consumul excesiv de alcool atunci cand urmeaza sa circule pe marginea soselei, sa traverseze prin locurile special marcate ori, acolo unde sunt, sa foloseasca pasarelele. In plus, atunci cand circula noaptea, pe langa sosea, pietonii vor fi sfatuiti sa poarte numai haine deschise la culoare, iar daca este posibil, chiar veste reflectorizante.

Un caz extrem de grav inregistrat de Politia Rutiera si care a avut drept victima un pieton beat, aflat in coma alcoolica, a fost inregistrat la data de 11 august, pe raza comunei botosanene Vladeni. Incidentul s-a produs in jurtul orei 23.00, cand un sofer in varsta de 31 de ani, care conducea un Audi A4, a spulberat un barbat de 60 de ani care dormea pe sosea. Barbatul accidentat alea o alcoolemie de 2,15 la mie.

O tragedie asemanatoare s-a produs, spun politistii, si langa localitatea bacauana Helegiu. Victima, un barbat in varsta de 47 de an,i mergea pe marginea drumului si s-a dezechilibrat, in mod fatal, in momentul in care pe langa el a trecut o autoutilitara cu remorca, ce se indrepta catre Onesti. Dupa necropsierea cadavrului, medicii au gasit in sangele barbatului o alcoolemie de nu mai putin de tre la mie.

























Astra Film Festival 2017

​VIDEO CONFERINTA: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

1574 vizualizari

  • -1 (17 voturi)    
    puneti dracului bumpuri ca sa ii potoliti pe sofer (Sâmbătă, 22 septembrie 2012, 11:06)

    GeorgeT [utilizator]

    frustarea zilei de zi cu zi e asa mare ca la volan toti arata ce pot ..
    De ce nu se pun bumpuri care sa ii le potoleasca setea de a arata cine e ei , in loc de educatie la biserica ..
    Pare ca am ramas to pe vremea comunistilor cind tot traiam cu lozinci. Si educatia la biserica este tot lozinca de prost gust
    • -1 (1 vot)    
      bumpuri,hmmm (Sâmbătă, 22 septembrie 2012, 12:01)

      evoque [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

      dar de ce sa nu se interzica circulatia ca ar fi mai simplu, facem precum boagioaica asta iarna de ce sa mai curatam autostrada de zapada mai bine sa o inchidem. Pe cale de consecinta ce atata educatie bumpuri, rame, cocoase, interzicem circulatia si gata rezolvam mai multe probleme, nu mai sunt accidente, nu mai facem drumuri, nu mai poluam, etc.
    • +5 (7 voturi)    
      tara salbatica, reactii pe masura (Sâmbătă, 22 septembrie 2012, 12:35)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

      sigur, punem bump-uri din 50 in 50 de metri de la Bucuresti pana la Timisoara doar pentru ca unii sunt salbatici si nu stiu ce e fashia aia de asfalt care trece printre paduri si lanuri sau ca fashia aia de asfalt are din loc in loc niste benzi vopsite cu alb pe unde se poate traversa .
    • +5 (5 voturi)    
      ? (Sâmbătă, 22 septembrie 2012, 12:48)

      0m [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

      bump-uri prin localitati? vrei sa ne rupem masinile? ar fi mai buna delimitarea carosabilului cu benzi de cauciuc (reflectorizante) - daca nu le fura si pe alea
  • +9 (15 voturi)    
    a innebunit tara asta! (Sâmbătă, 22 septembrie 2012, 11:19)

    Crup [utilizator]

    A innebunit tara asta! Ieri emisiunea in direct cu Dan Diaconescu de la ministerul economiei, acum proiectul asta de lege halucinant prin macabrul lui.... daca nu te duci la biserica, ok! Atunci oricum nu te ajuta cu nimic. Dar daca mergi la Biserica, ideea ca dupa Sfanta Liturghie sa inceapa preotul cu ceva de genul... parca si vad: "Preaiubiti frati intru Christos! Cand circulati pe ulita satului, daca observati apropriindu-se de voi, un autovehicul agricol sau un vehicul cu tractiune animala, va rog sa luati masurile preventive necesare, mai precis sa nu sariti in fata acestor utilaje! Daca circulati cu masina si observati pe partea carosabila deplasandu-se agala un grup de bovine, va rugam sa circulati cu atentie si sa reduce viteza pana la limita evitarii oricarui pericol!"
    OK, ca si glume, poate s fie savuroase, dar in realitate, ideea asta e hilara. Chiar se tampeste tara asta?
  • +6 (12 voturi)    
    :D (Sâmbătă, 22 septembrie 2012, 11:43)

    0m [utilizator]

    asta e cea mai idioata logica pe care am auzit-o in ultima vreme
    Propun:
    -> La biserica, preotul sa le spuna oamenilor sa nu mai bea in nestire
    -> La crashma, carciumarul sa nu le dea de baut daca vede ca sunt praf; iar, la plecare, sa ii atentioneze sa aiba grija pe drum; sau, de ce nu, chiar sa ii insoteasca;
    • +3 (3 voturi)    
      De asemenea, mai propun (Sâmbătă, 22 septembrie 2012, 11:55)

      cristiroma [utilizator] i-a raspuns lui 0m

      Alte teme:
      -> Educatie financiara - unde sa isi plaseze activele
      -> Ce au in comun institutiile bancare si camatarii: studiu de caz - creditul cu buletinul
      -> Cum sa vorbesti corect limba romana - studiu de caz - Marean Vanghele
      -> De ce sa nu vii la cersit si tepuit in bucuresti - studiu de caz - taximetristii de Ilfov
      -> De ce este buna cartea - studiu de caz judetul Dambovita

      Si astfel, vom otpimiza cheltuielile bugetare - concediem toti bugetarii de la sate, iar popa va prelua toate sarcinile lor: politist, avocat, doctor, vraci, ghicitor, barman, postas etc. Ca in anii 17xx. Cu un salariu de 10k/luna.
  • +2 (2 voturi)    
    o masura buna (Sâmbătă, 22 septembrie 2012, 11:53)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    pai sa ii invete domle sa se inchine inainte sa treaca strada
  • +3 (5 voturi)    
    astia din politie (Sâmbătă, 22 septembrie 2012, 11:58)

    evoque [utilizator]

    sunt cretini si tembeli. De fapt nimic nou.
    Marcaje rutiere?NU, Treceri de pietoni?NU, vopseaua cu care se face marcajele abia se vede pentru ca este de proasta calitate. Trotuare?NU.
    Da sa faca popa educatie rutiera este o idee geniala, doar un cretin din politie poate sa vina cu asemenea idei.
  • +5 (5 voturi)    
    O idee foarte buna (Sâmbătă, 22 septembrie 2012, 13:36)

    tybvaly [utilizator]

    Avand in vedere ca se circula fara permise, fara asigurare, fara verificare tehnica si mai ales cu minim o bere la bord.
    Ideal ar fi reintroducerea orelor de educatie rutiera in programa scolara
    • 0 (0 voturi)    
      cred ca cel mai bine e ... (Sâmbătă, 22 septembrie 2012, 17:09)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui tybvaly

      sa interneze tot poporul roman in centre pshiatrice ca prea sunteti debili toti..
  • +3 (5 voturi)    
    Popa exemplu (Sâmbătă, 22 septembrie 2012, 15:18)

    FaraCoruptie [utilizator]

    In localitatea unde locuiesc, popa e cel mai bogat cetatean - are n hectare de pamant si multe utilaje agricole.
    El isi parcheaza fara jena utilajele in mijlocul drumului impiedicand circulatia.
    Va dati seama ce educatie va face el enoriasilor.
  • +7 (7 voturi)    
    Logica politista :) (Sâmbătă, 22 septembrie 2012, 15:37)

    old man [utilizator]

    Pai la ora slujbei, betivanii sunt la crasma, asa ca mai bine sa le "predice" crasmarita !!! :)
  • +3 (3 voturi)    
    Da mai educatilor (Sâmbătă, 22 septembrie 2012, 15:54)

    KostasP [utilizator]

    Bump-uri ca pe autostrazile din Mexic, ca si Romania este un Mexic mai mic. Si mai sugerez si echipaje de politie inarmate din 30 in 30 de Km care sa tina sub control pe idiotii mioritici care altfel n-au nici o apasare sa se urce la volan bauti.
  • +1 (3 voturi)    
    astea-s bancuri cu politieni? (Sâmbătă, 22 septembrie 2012, 18:11)

    stefan2008 [utilizator]

    Tampitii aia se cred in Iran?
  • +2 (2 voturi)    
    TROTUARE TROTUARE (Sâmbătă, 22 septembrie 2012, 20:08)

    rov [utilizator]

    LE TREBUIE TROTUARE OAMENI BUNI >>>!!!!!!!
    Alei de 1,5-2 m pe langa garduri sa circule oamenii si animalele, ce e frate asa greu?
    Nu va invata la doctorat lucrurile evidente de bun simt ??