Ursul care a ucis un om in Dambovita a fost chinuit. Cei doi insotitori ai victimei, retinuti pentru 24 de ore pentru complicitate la braconaj

de Corina Ionel     HotNews.ro
Joi, 20 septembrie 2012, 9:42 Actualitate | Esenţial

Doi barbati din Moroieni care l-au insotit pe damboviteanul de 63 de ani ucis de urs, miercuri dimineata, au fost retinuti miercuri seara pentru 24 de ore sub acuzatii de complicitate la braconaj cinegetic, respectiv favorizarea infractorului, informeaza Mediafax.

Potrivit reprezentantilor Inspectoratului de Politie Judetean Dambovita, cei doi barbati le-au povestit anchetatorilor ca animalul a fost prins in lat inca de marti si ca miercuri dimineata s-au dus toti trei ca sa-l ucida si sa-l transporte apoi cu o caruta.

Barbatul de 63 de ani s-a apropiat de urs pentru a-l strapunge cu o lance improvizata dintr-un bat in varful caruia era un cutit, moment in care animalul, care era ranit, s-a zbatut si s-a desprins din capcana, napustindu-se asupra omului, dupa care a fugit, afirma anchetatorii.

Inspectoratul de Politie Judetean Dambovita a precizat ca cei doi barbati cu varste de 31 si, respectiv, 52 de ani, au fost audiati, miercuri seara, mai multe ore, la Politia orasului Fieni, procurorii dispunand ulterior retinerea acestora pe baza de ordonanta si inceperea urmaririi penale in cazul lor.

Cei doi suspecti au fost dusi in arestul IPJ Dambovita, iar in cursul zilei de joi vor fi prezentati magistratilor Judecatoriei Pucioasa cu propunere de arestare preventiva pentru 29 de zile.

Potrivit anchetatorilor, in dosarul in care s-au facut cercetari pentru braconaj apare si numele barbatului ucis de urs, miercuri dimineata, Ilie Leotescu, in varsta de 63 de ani, cei doi barbati retinuti miercuri seara pentru complicitate la braconaj cinegetic, respectiv favorizarea infractorului recunoscand ca l-au ajutat pe Leotescu sa ucida ursul.

Purtatorul de cuvant al Prefecturii Dambovita, Adrian Enache, a declarat pentru Agerpres ca vanatorii vor relua, joi dimineata, cautarea ursului care a atacat si omorat, cu o zi in urma, barbatul de 63 de ani din Moroieni.

Acesta a precizat ca au fost oprite cautarile pe timpul noptii, intrucat era periculos. Miercuri seara, timp de cateva ore, vanatori insotiti de caini dresati au cautat prin padurile din zona Moroieni ursul care a atacat si omorat barbatul de 63 de ani. Animalul este ranit si periculos.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

4830 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    :) (Joi, 20 septembrie 2012, 10:04)

    triton [utilizator]

    inchisoare fara discutie!
  • +10 (10 voturi)    
    e, acum (Joi, 20 septembrie 2012, 10:09)

    clandestin [utilizator]

    ... parca nu prea imi mai pare rau de el ... pacat ca ceilalti 2 au scapat :D
  • 0 (8 voturi)    
    ... (Joi, 20 septembrie 2012, 10:36)

    dragos234 [utilizator]

    Deci victima era de vina. Curat Romania.
    • +12 (12 voturi)    
      agresor (Joi, 20 septembrie 2012, 10:48)

      hope [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      in cazul asta nu mai e victima...e agresor...a fost autoaparare din partea ursului... dupa mine ar trebui sa-i dea medalie ursului pt combaterea braconajului.
  • +11 (11 voturi)    
    sincer... (Joi, 20 septembrie 2012, 10:41)

    monterosa [utilizator]

    imi pare rau de urs. Omul ala si-a meritat soarta.
    Nu inteleg de ce il cauta vanatorii acum pe urs. Sa-l impuste? Animalul s-a aparat si a facut ceea ce ar fi facut oricine in cazul in care ar fi fost atacat.
  • -4 (10 voturi)    
    totusi (Joi, 20 septembrie 2012, 10:44)

    UglyKidJoe [utilizator]

    ce nu inteleg eu e daca tataie ala era pe terenul lui sau nu, adica ai dreptul sa-ti aperi proprietatea sau nu?
    • +5 (9 voturi)    
      ursul braconat (Joi, 20 septembrie 2012, 12:01)

      mariusdj2001 [utilizator] i-a raspuns lui UglyKidJoe

      tataie nu cred ca era pe pamantul lui avand in vedere ca acolo era un fond de vanatoare dar chiar si asa, nu te protejezi cu capcane si torturand un animal timp de 2 zile impungand-ul cu sulita.
      ce imi pare rau este ca ursul nu i-a casapit si pe ceilalti, macar murea si el cu fruntea sus.
      ii transmit sotiei omului ca nu am nici cea mai mica compasiune pentru barbasu. sa nu mai boceasca pe la tv.
  • +7 (9 voturi)    
    sper... (Joi, 20 septembrie 2012, 10:57)

    dandra [utilizator]

    sa il gaseasca pe urs si sa ii bandajeze ranile
    si cum a spus si monterosa, imi pare rau ca nu i-a ravasit ursul si pe ceilalti doi.
  • -2 (8 voturi)    
    Asta este problema nationala acum, ursul?! (Joi, 20 septembrie 2012, 11:06)

    Metec [utilizator]

    Presa se cam plictiseste, dupa o vara politica senzationala, si ne delecteaza cu un intreg story despre ursi, braconieri si ministri. Sa inteleg, oare, ca problemele economice, evaziunea fiscala si inflatia au luat o pauza, in preocuparile mintale ale natiei?! Acum, e urgent sa prindem ursul! Oameni buni, ursul e la putere acum si ne "braconeaza" la buzunare, continuu! Ochii pe el, lasati-l pe ala din padure, saracu'...
  • +4 (6 voturi)    
    Pacat (Joi, 20 septembrie 2012, 13:13)

    Angoasat [utilizator]

    ce ceilalti 2 oameni au scapat teferi..
  • +4 (6 voturi)    
    De ce vor sa omoare ursul? (Joi, 20 septembrie 2012, 13:34)

    trem [utilizator]

    Saracul animal s-a aparat cum era si normal, lasati- in plata lui. Acum da-mi si bani pe caini, vanatori si altele ca sa aflam unde e ursul si sa il omoram.....eu spun sa ii omorati pe toti sa va luati o grija - asa nici braconieri nu o sa mai fie, nici oameni omorati ... nik!
  • +3 (7 voturi)    
    pana la capat (Joi, 20 septembrie 2012, 13:58)

    aanabb [utilizator]

    Dna Rovana Plumb,
    La urmatoarele alegeri voi amenda partidul din care faceti parte nedand votul meu. Voi face aceasta intrucat v-ati dovedit incompetenta in solutionarea in mod corect a problemei. Dvs ati cerut uciderea ursului cand ar fi trebuit sa : depistati ursul, tranchilizati, tratati, relocat sau vandut in afara pe bani grei. Cat despre cei 2 "domni" ramasi in viata, acestia tb sa infunde puscaria intrucat ei sunt autorii morali ai uciderii colegului lor.

    Nu uitati : un vot in minus, s-ar putea sa conteze
    • +2 (2 voturi)    
      da corect (Joi, 20 septembrie 2012, 16:26)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui aanabb

      vor trebui sa masluiasaca acum 1.500.001...:)
    • 0 (0 voturi)    
      nu e asa (Vineri, 21 septembrie 2012, 9:35)

      ibag [utilizator] i-a raspuns lui aanabb

      Nu intelegi...legea si regula spune ca orice animal salbatic care a omorat un om (din orice moiv) trebuie ucis. Pentru ca altfel o sa o faca din nou. Nu este placut dar este necesar.

      Si in plus, toate tarile rspecta regula de mai sus, deci nu poti sa vinzi nicaieri un urs cu "cazier"
  • +4 (6 voturi)    
    felicitari ursului! (Joi, 20 septembrie 2012, 13:58)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    si mult succes in continuare si cu alti braconieri!
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Vineri, 21 septembrie 2012, 15:33)

      Gigi Maybachistu' Ales [anonim] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      După cum au confirmat mai multe incidente în care s-au folosit laţuri, capcane, momeli otrăvite şi într-un caz din Suceava, o lamă de buldozer, braconierii sunt nişte jigodii.

      Probabil ca jigodii sunt atât de dezgustători încât nici ursul nu-i mănâncă :)
  • +6 (6 voturi)    
    :) (Joi, 20 septembrie 2012, 14:07)

    triton [utilizator]

    rovana a transat rapid problema:

    http://www.romanialibera.ro/timpul-liber/eco/ursii-luati-la-tinta-de-mediu-rovana-plumb-a-semnat-derogari-care-permit-vanarea-a-335-de-animale-277817.html

    asta, in conditiile in care exista un proiect wwf de repopulare cu ursi a padurilor din belgia si elvetia:

    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=eAcOypR9uu8

    ...ca la noi....la nimenea!
    • +2 (2 voturi)    
      sa-i dea drumul lui nastase (Joi, 20 septembrie 2012, 16:34)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui triton

      sa mearga pe urmele ursului...
      poate sa-si ia si 2 prieteni, as prefera pe ilici si pe cacarau.

      Bafta (ursului)
    • 0 (0 voturi)    
      repopulare? (Joi, 20 septembrie 2012, 18:40)

      mazilu29 [utilizator] i-a raspuns lui triton

      Pai dle aia nu mai au ursi deloc!
      Auzeam ca in Franta, cat e ea de mare, mai sunt cateva zeci.
      Dar nu vezi ca la noi ne intra in casa?
      Vrei sa ajunga si in Bucuresti, in loc de caini, sau mai bine, ca sa starpeasca maidanezii?
  • 0 (0 voturi)    
    Saracu urs... (Joi, 20 septembrie 2012, 18:37)

    mazilu29 [utilizator]

    ...daca asculti ce zice populatia din zona, iti dai seama ca acolo e o lupta pe viata si pe moarte intre OM si urs.
    Femei batrane, care nu au interes sa minta, ca ursii vin si le fura animalele, ca la venirea noptii se tem ca le intra pe geam sau usa.
    In aceasta situatie, Omul nu poate astepta fara sa faca nimic, pentru ca nu are autorizatie de vanator.
    Ei trebuie sa se apare singuri, prin orice mijloace. Mutora le e mila de chinurile ursului, prins in capcana.
    Dar cum sa convingi un urs, sau poate zeci de ursi, sa nu se mai apropie de vatra satului, de case, grajduri?
    Noi stam aici la oras si ascultam povestile ONGurilor, care duc o viata usoara, zicand ca apara animalele...impotriva OMULUI!
    Uitati-va ca nu sunt in stare sa faca ceva cocret nici macar cu cainii, daramite cu ursii!
    Eu zic ca satenii nu au nici o vina, ei nu au nici arme, nici autorizatii de vanatoare, trebuie sa se apere singuri prin orice mijloace.
    Chiar riscandu-si viata, ca acel om, care se vede si dupa varsta pe care o avea si dupa saracia casei, ca nu era vreun baron local, plecat la vanatoare de placere.
    Hai sa ramanem oameni cu bun simt si intelegere pentru nenorocirea altora, chiar dac UE ne "invata" doctrina ei "moderna".
  • +1 (1 vot)    
    rovana plumb (Joi, 20 septembrie 2012, 20:22)

    ploiesteanu [utilizator]

    ai dat ordin sa fie impuscat acest urs chinuit si prins intr-un lat 3 zile de adevarata fiara, care s-a dus sa-l omoare. Rovana plumb pentru asta nu meriti sa ti se spuna om. Esti o mare javra nemiloasa.