VIDEO Liviu Dragnea (PSD), audiat la DNA pentru fraudele de la referendum: E un dosar eminamente politic, un precedent extrem de periculos

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 19 septembrie 2012, 13:25 Actualitate | Esenţial

Liviu Dragnea
Foto: AGERPRES
Secretarul general al PDS, Liviu Dragnea, acuzat de procurori ca ar fi pus la punct un sistem national de influenta prin care ar fi fraudat votul la referendumul din 29 iulie, afirma ca este vorba de un dosar "eminamente politic", care se poate constitui intr-un precedent "extrem de periculos".

"Atat timp cat se analizeaza activitatea mea politica in cadrul unei campanii consider ca e un dosar eminamente politic", a spus Dragnea, care s-a prezentat miercuri la sediul Directiei Nationale Anticoruptie, pentru a fi audiat.

El a declarat ca este un "precedent extrem de periculos" sa interpretezi "stabilirea unor obiective politice" de catre un partid drept "fapte penale".

"Poate ar trebui sa modificam legea partidelor si sa nu mai avem acolo ca unul dintre obiectivele principale sa stimulezi oamenii sa-si exercite dreptul la vot", a afirmat Dagnea, intrebandu-se daca nu cumva ULS ar putea fi acuzata de fapte penale pentru ca isi propune sa castige alegerile legislative din acest an.

Secretarul general al USL a precizat ca in ziua referendumului a stat "dimineata pana a doua zi de dimineata in sediul" PSD din Soseaua Kiseleff: "Nu am iesit decat cand am votat intr-o sectie din apropiere".


Intrebat de ziaristi cum comenteaza acuzatiile de instigare la oferire de bani, Liviu Dragnea a raspuns: "Eu nu am iesit decat atunci la vot la Monnet si nu am discutat decat cu presa si nu imi aduc aminte sa va fi oferit bani ca sa mergeti la vot".

Numarul 2 in PSD a respins si acuzatiile privind punerea la punct a unui sistem informatic pentru majorarea artificiala a numarului de votanti, sustinand ca este vorba de un "sistem prin care se comunica rezultatele alegerilor dupa ce se incheie votarea".

"Eu nu am de unde sa stiu ce mort a inviat si a fost sa voteze. Este irelevant daca se comunica prin telefon, porumbei calatori sau SMS-uri. Am facut mai putin decat a facut PDL in 2009", a mai spus acesta, adaugand ca a depus un memoriu la DNA ca raspuns la acuzatiile care i se aduc.



Liviu Dragnea a fost pus sub acuzare de procurorii DNA, pe 6 septembrie, pentru ca ar fi pus la punct un sistem national de influenta prin care ar fi fraudat votul la referendumul din 29 iulie folosind zece metode, printre care votul multiplu, turismul electoral, falsificarea de semnaturi, potrivit Agerpres.

DNA preciza, intr-un comunicat, ca, Liviu Dragnea este urmarit penal pentru savarsirea a patru infractiuni: folosire a influentei sau autoritatii de catre o persoana care detine o functie de conducere intr-un partid, in scopul obtinerii pentru sine sau pentru altul de foloase necuvenite; asociere pentru savarsirea de infractiuni; instigare la violarea prin orice mijloace a secretului votului de catre membrii biroului electoral al sectiei de votare ori de catre alte persoane; instigare la promisiunea, oferirea sau darea de bani ori alte foloase in scopul de a determina alegatorul sa voteze in cadrul referendumului.

In rezolutia de incepere a urmaririi penale, procurorii au retinut ca exista indicii temeinice ca, in calitate de secretar general al PSD, Dragnea si-a folosit influenta si autoritatea functiei in vederea obtinerii unui folos nepatrimonial pentru partid, respectiv a unei prezente de minimum 60% la votul de la referendumul din 29 iulie, care sa garanteze validarea acestuia.

'Astfel, acesta a initiat o asociere formata din numeroase persoane (presedinti si membri ai sectiilor de votare coordonati de responsabili locali si judeteni, presedinti de organizatii judetene si locale, precum si primari ai partidului), iar scopul asocierii era savarsirea de infractiuni prevazute de Legea nr.3/2000 privind organizarea si desfasurarea referendumului. In acest sens, a fost utilizat un sistem informatic complex ce permitea unui numar restrans de persoane sa obtina, in timp real, informatii despre numarul de votanti si modul cum s-a votat in sectiile de votare. Astfel, ora de ora, coordonatorii partidului aveau reprezentarea prezentei la urne, identificand sectiile de vot cu prezenta slaba', se arata intr-un comunicat al DNA.

Procurorii mai sustin ca 'sistemul informatic a asigurat comunicarea de date, mesaje, ordine si recomandari cu continut ilicit, destinate coordonatorilor si/sau membrilor sectiilor de votare si altor persoane, in vederea maririi artificiale a numarului de votanti'.

De asemenea, potrivit DNA, Dragnea a constituit un sistem national de influenta pentru a determina autoritatile publice centrale, judetene si locale aflate sub controlul politic al formatiunii politice de a se implica in: exercitarea de presiuni asupra presedintilor birourilor electorale ale sectiilor de votare si asupra membrilor acestora pentru a falsifica semnaturile alegatorilor pe listele de vot si a introduce in urne un numar suplimentar de buletine decat cele votate de alegatori; folosirea unei urne mobile in conditii contrare legii (fara a exista cereri in acest sens depuse in termen si aprobate corespunzator); obtinerea pe cai ilicite de informatii, in fiecare ora, despre numarul de persoane care si-au exercitat dreptul de vot si despre modul in care s-a votat in unele sectii de votare; practicarea votului multiplu; denaturarea pe listele suplimentare a ultimei cifre a CNP al unor persoane a caror semnatura a fost falsificata pe lista, pentru a nu permite programelor de calculator specializate sa identifice votul multiplu; practicarea 'turismului electoral' - adica a deplasarii organizate de importante mase de persoane, cu ajutorul autobuzelor, microbuzelor, pentru a vota multiplu, atat in sectia de votare la care au fost arondati, cat si la alte sectii de votare din tara; falsificarea de semnaturi in numele unor persoane decedate, care au ramas inscrise pe listele electorale; falsificarea de semnaturi ale multor alegatori plecati din tara in momentul referendumului; votul exercitat de minori, interzisi judecatoresti si persoane carora le-a fost interzis dreptul la vot printr-o hotarare judecatoreasca penala, neaplicarea autocolantelor cu mentiunea 'VOTAT' pe cartile/buletinele de identitate ale votantilor.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

3334 vizualizari

  • +32 (34 voturi)    
    La puscarie (Miercuri, 19 septembrie 2012, 13:38)

    Captain Obvious [utilizator]

    Dragnea, la puscarie
    • +9 (9 voturi)    
      Activitate politica vs. lege (Miercuri, 19 septembrie 2012, 16:15)

      kebab [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Tocmai prin activitatea ta politica prin abuzuri ai incalcat legea. Daca incalci legea nu conteaza ca esti politician,sportiv,politist sau judecator. Romania are o lege care se aplica tuturor cetatenilor indiferent de formarea lor profesionala. Ex. daca un boxer isi loveste adversarul dupa gong se pedepseste, daca un fotbalist inscrie gol din offside, golul nu este valabil. Este cam ceea ce ai facut tu, ca politica nu are reguli asta e adevarat, dar tu ai incalcat si legile Tarii, ceea ce inseamna ca esti un infractor.
    • +10 (10 voturi)    
      Tu esti mai periculor decat DOSARUL (Miercuri, 19 septembrie 2012, 16:29)

      LLLL [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Ce ai facut tu este mult mai periculor decat precedentul ce s-ar putea creea prin pedepsirea dumitale pentru faptele pe care le-ai facut. Stii foarte clar ca esti un INFRACTOR periculos pentru o societate democratica.
      • 0 (2 voturi)    
        Hait???? (Miercuri, 19 septembrie 2012, 20:25)

        cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui LLLL

        Te referi la capitan???
  • +18 (22 voturi)    
    am si eu o intrebare... (Miercuri, 19 septembrie 2012, 13:39)

    Laurentiu78 [utilizator]

    mai mult retorica...

    Stim ca la tembelii de pedelei au fost unii acuzati si nu s-a tipat ca au fost dosare politice. Vezi Ridzi, vezi Apostu, etc.

    La USL exista vreun singur dosar, dosarel, fituica sau mama ei de alta hartioara care sa nu fie dosar politic?
    • +10 (10 voturi)    
      intradevar.... (Miercuri, 19 septembrie 2012, 15:19)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

      ....se pare ca in USL au inceput sa isi faca dosare politice intre ei . Probabil Ponta si cu Antonescu fac dosare politice lui Dragnea si celorlalti smecheri locali, ca doar ei sunt la putere iar aceasta este "un precedent extrem de periculos".
      Aviz smecherilor puscariabili !
      • -5 (5 voturi)    
        Puscariabili (Miercuri, 19 septembrie 2012, 15:41)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        dincolo de manipularea ieftina, incercati sa nu mai fiti papagali politicienilor.
        Expresia "puscariabili" nu se regaseste in dex, asa ca......
        5 definiții pentru pușcăriaș, pușcăriașă ▽ declinări
        pușcăriaș substantiv masculin feminin
        nearticulat articulat nearticulat articulat
        nominativ-acuzativ singular pușcăriaș pușcăriașul pușcăriașă pușcăriașa
        plural pușcăriași pușcăriașii pușcăriașe pușcăriașele
        genitiv-dativ singular pușcăriaș pușcăriașului pușcăriașe pușcăriașei
        plural pușcăriași pușcăriașilor pușcăriașe pușcăriașelor
        vocativ singular pușcăriașule pușcăriașo
        plural pușcăriașilor pușcăriașelor
        pușcăriașă
        Nu există informații despre flexiunea acestui cuvânt.
        Link către această paradigmă

        pușcăriáșă s. f. (sil. -ri-a-), g.-d. art. pușcăriáșei; pl. pușcăriáșe
        Sursa: Ortografic (2002) | Adăugată de siveco | Semnalează o greșeală | Permalink

        PUȘCĂRIÁȘ, -Ă, pușcăriași, -e, s. m. și f. Persoană care este (sau a fost) deținută într-o pușcărie; deținut. [Pr.: -ri-aș] – Pușcărie + suf. -aș.
        Sursa: DEX '98 (1998) | Adăugată de oprocopiuc | Semnalează o greșeală | Permalink

        PUȘCĂRIÁȘ ~i m. Persoană care a stat sau stă la pușcărie. [Sil. -ri-aș] /pușcărie + suf. ~aș
        Sursa: NODEX (2002) | Adăugată de siveco | Semnalează o greșeală | Permalink

        PUȘCĂRIÁȘ s. v. condamnat.
        Sursa: Sinonime (2002) | Adăugată de siveco | Semnalează o greșeală | Permalink

        pușcăriáș s. m. (sil. -ri-aș), pl. pușcăriáși
        Sursa: Ortografic (2002) | Adăugată de siveco | Semnalează o greșeală | Permalink
        • +8 (8 voturi)    
          NUP (Miercuri, 19 septembrie 2012, 16:20)

          fghh [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          atunci sa le zicem "puscaria-nu-i-mananca".

          problema cu acesti fara-de-nume e ca au luat-o cu cateva sute de ani inaintea limbii romane (si a justitiei :D)
        • +7 (7 voturi)    
          Nu-ti mai stoarce cr4eerasii degeaba ! (Miercuri, 19 septembrie 2012, 16:36)

          elena-bc [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Daca aveai un IQ mai mare nici nu trebiua sa apelezi la DEX ci RATIONAI rapid : ”puscariabil ”- cel ca INDEPLINSCTE CONDITIILE DE AFI INCARCERAT dardin anumite motive (subiective sau obiective ! ) , nu este INCA inchis !! URMEAZAa fieinchs in urma REZOLVARILOR MOTIVELOR : anchete ale procurorilor urmate de procese PENALE si apoi ..INCHISOARE , vot in Parlamentul plin de penali si Puscariabili care- l pot ACOPERi pe puscariabil , NUP dat de judecatori cumparati si ....cumopare
        • +6 (6 voturi)    
          Un alt papagal.... (Miercuri, 19 septembrie 2012, 17:01)

          Columbo [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Ok, am inteles cum vine cu "puscariabilii", acum ca ne-ai lamurit, explica te rog de unde vine termenul de "băsist" ??? -dar tot cu DEX-ul :))
          • -1 (1 vot)    
            Iti explic eu.... (Miercuri, 19 septembrie 2012, 20:42)

            cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Columbo

            In 2009 unul care se crede inca presedinte, a simtit nevoia in batalia finala(la TV), cu Geoana, sa vina cu un 4-5 dosare ca sa demonstreze ca e nevinovat.
            Cine statea sa analizeze???
  • +28 (28 voturi)    
    Un precedent extrem de periculos (Miercuri, 19 septembrie 2012, 13:44)

    _Un stelist_ [utilizator]

    Intr'adevar, periculos pentru toti politicienii infractionisti!!!
    • +5 (5 voturi)    
      Ei , ce sa fie..... (Miercuri, 19 septembrie 2012, 15:28)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

      .....asa de rau in fond ??? Ne trebuie si USL-Aripa Jilava !! Si acolo e nevoie de organizare in vederea alegerilor........locale !!! Interne chiar.....:)) Sunt si persoane interesate sa candideze.......la intern !!!!!
    • 0 (2 voturi)    
      Infractionisti?!! (Miercuri, 19 septembrie 2012, 15:38)

      evoque [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

      Cuvântul «infractionisti» nu a fost găsit, dar am găsit următoarele 2 cuvinte apropiate: infracționalism | infracțional.
      dex-ul, mama lui de dex.
  • +27 (27 voturi)    
    * (Miercuri, 19 septembrie 2012, 13:45)

    zsolt22 [utilizator]

    Normal,Dragnea si altii ca el, pot face orice excrocherii , ca la o adica se scape cu sloganul e dosra politic. La mititica cu voi mai draga.
  • +25 (25 voturi)    
    Te/ai uitat tu la bombonica (Miercuri, 19 septembrie 2012, 13:47)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    in ceasca si asta ti/a iesit?!
    Mie mi se pare ca esti cam pe duca!
    SI ca afacerist si ca om politic (asta e om politic?).
  • +29 (29 voturi)    
    hotului (Miercuri, 19 septembrie 2012, 13:50)

    hmara [utilizator]

    Binenteles!
    Nu asteptam sa spui altceva.
    daca erai doar inginer, era un dosar tehnic, daca erai contabil era dosar economic.
    Acum ca esti politician este un dosar politic.
    Bravo. Cata logica. Te pot crede prostovanii care v-au votat, multi ce-i drept, dar nu majoritari. Slava Domnului.
    In rest , stai linisiti, pe logica fireasca a lucrurilor, este ancheta/ dosar penal. Adica ceva legat de furt/ coruptie, etc. Tu stii asta, de aceea se simte oarecare disperare.
    Te faci ca nu intelegi, sugubatule. (si aici te strang usor de obrasori si te scutur incet!!)
    Vrei doar sa prostesti lumea credula din jur.
  • +27 (27 voturi)    
    Asa e, (Miercuri, 19 septembrie 2012, 13:50)

    prompt [utilizator]

    Ar fi un precedent extrem de periculos daca procurorii si apoi justitia nu si-ar face treaba cinstit, pana la capat, chiar daca il cheama dragnea. In mod sigur s-au produs fraude majore, in care au fost angrenati si multi sefi de sectii de votare, pentru ca saltul facut de prezenta la vot dupa caderea intunericului sfida orice bun simt statistic!
    M-ar bucura daca macar o parte din cei implicati in frauda ar avea puterea de a recunoaste cinstit in fata procurorilor si ar pune capat cat de cat acestei mari minciuni a referendumului!
  • +12 (12 voturi)    
    Micul si Marele Furtilescu (Miercuri, 19 septembrie 2012, 13:57)

    dottore [utilizator]

    Ala mic si galben de invidie zicea odata, candid, ca PDL a avut mai mult succes pentru ca a impartit mai multe sacose decat PSD-ul.
    Marele rechin de Teleorman a inviat toti mortii din ultimii 20 de ani.
  • +13 (13 voturi)    
    Are dreptate (Miercuri, 19 septembrie 2012, 14:27)

    Bogdan_1 [utilizator]

    Fraudarea unei consultari a electoratului e un precedent foarte periculos ce trebuie judecat cu celeritate si condamnat cu circumstante agravante legate de pozitia publica a faptuitorului. Speram ca justitia sa tina seama de periculozitatea deosebita a acestui precedent. Avand in vedere posibilitatea invinuitului de a influenta martorii si a falsifica probele este normal ca cercetarea sa se faca in stare de arest.
  • +4 (4 voturi)    
    Geru de cap (Miercuri, 19 septembrie 2012, 15:25)

    voltaren [utilizator]

    Dl Dragnea nu a inteles nici azi ca fraudarea votului insemna cel mai grav furt si nu are nici o legatura cu indemnul la vot ? Am inteles ca este in campanie electorala , dar asta o faci la antene pentru prostii care te cred , nu la DNA .
  • +2 (4 voturi)    
    cum naiba (Miercuri, 19 septembrie 2012, 15:35)

    evoque [utilizator]

    se face ca a indemna populatia sa isi exercite dreptul la vot este penal iar a indemna populatia sa nu isi exercite dreptul la vot nu este penal.
    Ciudateniile romaniei.
    Daca cineva ofera bani sau bunuri pentru vot atunci trebuie facut ceva, dar daca doi oameni se intalnesc si spun hai la vot sau chiar daca urla in gura mare pe strada "hai la vot" atunci cred ca trebuie facut ceva cu cel care ancheteaza asa ceva. Insa daca cineva spune "nu merge la vot" eu zic ca este mult mai culpabil decat cel care indeamna la vot.
    In romania ar trebui cercetati toti politicienii de la revolutie incoace incepand cu cei care au facut cadouri cu pixuri, galeti, geci, etc. si nu numai cercetati dar si condamnati sau sa le fie interzis dreptul de a mai candida.
    • +3 (3 voturi)    
      Evoque -nu evoci nimic si (Miercuri, 19 septembrie 2012, 16:56)

      elena-bc [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      daca taceai , filosof ramaneai ! Cu pixurile si alte cadouri ---citeste Legea electorala iar in ceea ce priveste indemnul sau neandemnul = boicot este altceva : Ce nu vrei sa intelegi -din anumite motive pe care le stii tu , este ca nu indemnul la vot se pedepseste ci ORGANIZAREA de RETELE pentru a aduce lume la vot (cu masini , cu bautura , cu promisiuni etc ) pe care procurorii le-u descoperit si pentru care vor plati cel mai mult cei ce s-au lasat inselati si au votat : fiecare3 om trebuie sa cunoasca legea si s-a si facut PUBLICITATE pt , asta .Deci au motive sa intre la puscarie si cei care au votat zicand ca n-au stiut si si cei care i-au instigat stiind bine ce fac !! Asa deci si prin urmare , iata PUSCARIABILII !!! MOTIVATIA ESTE, urmeaza calea LEGALA de anchete si judecate si PUSCARIABILII VOR DEVENI PUSCARIASI cu drepturi depline 1 S-a inteles ...nici nu-i asa greu pt, cine vrea sa priceapa !
    • 0 (0 voturi)    
      constatare!!! (Miercuri, 19 septembrie 2012, 20:53)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Multi pe acilea si aiurea ,fac pe prostii si poate nu sant.Cu matale treaba este simpla ....Matale esti autentic!!!!
  • -2 (2 voturi)    
    !!! (Miercuri, 19 septembrie 2012, 15:53)

    catalin_mattei [utilizator]

    as dori ca DNA sa explice acest sistem caci privit din afara pare cam SF.. daca aduc argumente logice ale unui astfel de sistem pot crede dar altfel.. sau poate ca la DNA si in PDL statistica si probabilitatile sunt altele decat pt oamenii ceilalti..
  • +4 (4 voturi)    
    Liviu Dragnea... (Miercuri, 19 septembrie 2012, 16:02)

    andreesanu [utilizator]

    De cind lumea si pamintul hotia ramine hotie ,iar voi USL-lor ii spuneti ca-i strategie in campanie ,umblati cu cioara vopsita si vreti sa-i ziceti papagl.
    Jigodii ati fost de mici ,ati crescut ,iar acum sunteti ditamai pucariabilii,hotia,minciuna la voi este ca si respiratia-act reflex.
  • +1 (1 vot)    
    inca nu am intalnit infractor (Miercuri, 19 septembrie 2012, 19:58)

    visio [utilizator]

    care isi recunoaste vinovatia, dela inceput....toti sunt nevinovati...o fi si dragnea asta nevinovat, dar cineva a "centralizat" fraudarea referendumului, si numai in zonele in care psd are majoritatea...iata dece, Romania nu este un Stat de drept; cand voi vedea parlamentari sau ministrii judecati in 6 luni, si incarcerati in 2 minute, abia atunci voi crede ca in Romania toti cetatenii sunt egali in fata legii...
    apropo, cum ramane cu rimarul dela ploiesti, ala de promitea pensii municipale? acolo, la ploiesti, avem politie sau procurori? intreb pentru ca nu este normal sa obtii un job fara sa te tii de cuvant, tot asa cum nu poti accede o functie fara sa ai un cv corespunzator; insa, la usl se poate: premier plagiator, presedinte interimar aproape retardat, ex ministru al invatamantului plagiator...de toata jena acest usl...numai prostii il voteaza...la cat au furat si tot nu au facut 50%+1 din voturi..asa cum spuneam de toata jena.
    cum ramane cu justitia? o desfiintam sau o aplicam? daca tot dam niscaiva bani pe politisti si procurori dar si pe puscarii, eu zic sa o aplicam...si repede ca nu traim 1000 ani.