UPDATE O noua victima. Un barbat a fost ucis de urs tot in judetul Dambovita, un alt barbat a fost atacat in comuna Pietrosita

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 19 septembrie 2012, 9:14 Actualitate | Esenţial

Un barbat din comuna damboviteana Moroieni a fost ucis, miercuri dimineata, de un urs. Este a doua victima dupa cea din week-endul trecut. Este al patrulea atac in ultimele cinci zile.

Barbatul era in apropierea unei paduri cand a fost atacat de urs, transmit televiziunile de stiri.

UPDATE Ora 10:55 Inca un barbat a fost atacat de un urs in comuna Pietrosita, unde a sambata un barbat a fost omorat de urs. Din primele informatii este vorba de un cioban care a sunat la 112.

Prefectul de Dambovita, Dragos Rusu, a spus la Antena 3 ca se pare ca ursul a fost agresat. Lla incident nu au fost martori. Atacul de miercuri a avut loc la circa 2-3 km. de o zona cu cateva case.

Barbatul decedat, in varsta de 64 de ani, a fost gasit de un paznic de vanatoare in apropierea unui copac de care era legat un lat, a spus Raluca Florescu, purtator de cuvant al IPJ Dambovita. In zona patruleaza 30 de politisti pentru a impiedica populatia sa se apropie de zonele impadurite.

Un barbat de 71 de ani a murit, sambata, in comuna damboviteana Pietrosita, dupa ce a fost atacat de un urs, in timp ce culegea prune. Ursul, care a atacat trei persoane, dintre care una a murit, a fost impuscat sambata noapte la Pietrosita. Analizele de laborator arata ca era turbat.

Incidentele au avut loc sambata
, la un interval de aproximativ sase ore, in judetul Dambovita, in satul Dealu Frumos, comuna Pietrosita, respectiv in satul Dealu Mare, comuna Buciumeni, doua localitati invecinate.

Animalul a atacat si un barbat din Buciumeni care vindea fructe pe marginea drumului, langa masina. Acesta a suferit leziuni pe spate si la fata.

Reprezentantii asociatiei care administreaza fondul de vanatoare din zona localitatii Pietrosita (Dambovita) au spus ca in zona sunt mai multi ursi care au tendinta sa coboare spre livezile cu fructe.


stirea se actualizeaza

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

7042 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    minune! (Miercuri, 19 septembrie 2012, 9:42)

    ravyre [utilizator]

    a inviat ursul turbat...
    • +7 (9 voturi)    
      ursii n-au nici o vina (Miercuri, 19 septembrie 2012, 10:35)

      tolok [anonim] i-a raspuns lui ravyre

      Astia sunt ursii care au fost mutati acum cativa ani din Valea Prahovei pentru ca se plimbau prin Sinaia - Bucegi, Padina si mancau din gunoaie.

      Ursii nu au ce sa manance in padure. Culegatorii de fructe le-au luat tot, fauna mica e greu de gasit. Habitatul lor s-a redus.
      Ar trebui trasat un spatiu in care culegatorii de fructe de padure sa n-aiba voie sa intre ...
      • +6 (6 voturi)    
        prin anii 75-80... (Miercuri, 19 septembrie 2012, 12:48)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui tolok

        in Yellowstone a fost un caz cu un urs negru care a ucis vreo 5 turisti si i-a consumat partial pe unii. A existat o decizie a padurarilor sa inchida cu lacate sau nu mai stiu ce tomberoanele din parc. Ursul respectiv crescuse de pui cu hrana din gunoi si nu invatase in viata lui sa vaneze sau sa pescuiasca. Cand l-au impuscat era intr-o stare avansata de inanitie, si de foame atacase. Daca noi relocam ursi care asta au facut toata viata lor prin tomberoanele din Racadau, s-ar putea sa obtinem un rezultat similar...
      • +3 (3 voturi)    
        Intimplator stiu exact despre ce e vorba (Miercuri, 19 septembrie 2012, 19:36)

        Catch 22 [utilizator] i-a raspuns lui tolok

        Cel ucis avea o livada de pruni la 12 km de sat. Ca sa-si apere livada, a pus capcane, respectiv latzuri. Ursul a intrat in livada, si-a prins piciorul in latz, omul nostru a venit sa verifice capcanele si cu un par zdravan a inceput sa izbeasca ursul, ca sa-l omoare (faptul ca avea par imi spune ca a mai facut asta). Latzul n-a fost suficient de rezistent, ursul a scapat si l-a omoriot pe om. Asta e tot.
  • 0 (0 voturi)    
    Au gresit ursu (Miercuri, 19 septembrie 2012, 9:51)

    Captain Obvious [utilizator]

    www.youtube.com/watch?v=yoQBQ1SkuRY
  • +4 (8 voturi)    
    Ursii sunt de vina (Miercuri, 19 septembrie 2012, 10:02)

    ucimiles [utilizator]

    "Reprezentantii asociatiei care administreaza fondul de vanatoare din zona localitatii Pietrosita (Dambovita) au spus ca in zona sunt mai multi ursi care au tendinta sa coboare spre livezile cu fructe"

    eu propun sa omoram toti ursii din Romania ca sa nu mai avem nici o problema si sa tragem si niste friptane din labe de urs
    • +5 (5 voturi)    
      Moroieni, unde s-a filmat Borat (Miercuri, 19 septembrie 2012, 10:12)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui ucimiles

      Ce crezi ca facea nenea ala (etnie neprecizata) cu latul acolo ?
      • +5 (5 voturi)    
        Despre sat (Miercuri, 19 septembrie 2012, 11:26)

        Citizen N [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

        Omul omorat avea niste stupi pe acolo si a pus intr-adevar latul in care s-a prin ursul. Restul e previzibil, in mod normal trebuia sa cheme autoritatile sa rezolve problema (prin impuscare, cel mai probabil din pacate)
        Omul nostru nu e tigan, e o confuzie care se face din cauza unui indicator prost pus la intrare, satul de tigani se numeste Glod, face parte din comuna Moroieni si se gaseste la iesirea spre Sinaia. Incidentul de care pomeneste articolul a avut loc in alt sat din aceiasi comuna, numit Muscel si care e mai degraba un catun izolat.
  • +1 (3 voturi)    
    asta nu e tragedie... (Miercuri, 19 septembrie 2012, 10:21)

    Ci Ciong [utilizator]

    "se pare ca ursul a fost agresat." asta e selectie naturala... se vede treaba ca la 65 de ani chiar ca o iei pe mintea copiilor si arunci cu pietre in urs... e doar un urs... ce poate sa iti faca?
    • +1 (1 vot)    
      ursul agresat :) (Miercuri, 19 septembrie 2012, 11:19)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui Ci Ciong

      Si inainte daca un urs agresiv sau turbat ataca o stana erau chemati vanatorii. Conflictul intre ciobani si ursi e vechi. Ciobanii isi apara stana, propria viata si animalele, nu se cheama ca agreseaza ursii :). Cat despre persoana de 71 care culegea prune, e de vina ori ca a agresat ursul, ori ca nu face suta in 5 secunde...numai prefectul nu e de vina ca nu a luat masurile adecvate dupa primele incidente.
  • +5 (9 voturi)    
    sa ne mutam toti in orase de beton (Miercuri, 19 septembrie 2012, 10:37)

    MG [utilizator]

    sa ne mutam toti in orase si sa lasam satele sa fie o rezervatie cu animale salbatice, ca nu-i asa, ele au fost primele acolo. Sa va vad cum va aparati voi gradina si livezile de animalele salbatice. Statul le "recolteaza", vinde permise de vanatoare pe bani frumosi iar taranii au doar dreptul sa-si faca gard de cazemata. Un cerb sare lejer un gard de 1,5m inaltime iar un mistret n-are jena sa gaseasca un loc de trecere printr-un gard de 0,7m grosime din maracini.
    Dar taranul are dreptul sa fuga din calea animalelor, ca de vanat o face statul cand are chef sau musteriu.
    Cine despagubeste paguba taranului? Ursul rupe literalmente meri, pruni, nuci, ciresi, cotetul porcului, mai doboara o vaca iar neghiobii sunt satisfacuti cand ursul raneste/omoara cate un amarat care-si apara hrana. Daca animalul taranului intra in padure e bai mare, daca animalul statului ii face harcea-parcea recolta e ok.
    • 0 (0 voturi)    
      este adevarat (Miercuri, 19 septembrie 2012, 19:52)

      Stef1234 [utilizator] i-a raspuns lui MG

      ursii au mai multe drepturi decat noi...cine despagubeste taranul pentru toate pagubele facute de catre ursi?
  • +6 (6 voturi)    
    Bietul urs, bietul om (Miercuri, 19 septembrie 2012, 10:37)

    Citizen N [utilizator]

    E de apreciat hotnews.ro ca prezinta stirea asta echilibrat totusi, spre deosebire de alte surse. Din pacate ursul este in declin in special din cauza braconajului dar si modului in care se dau autorizatiile de vanatoare. Vanatul ursului e anacronic, e impotriva timpurilor pe care le traim iar cei care o fac sunt doar niste cocalari cu bani care vor sa-si satisfaca megalomaniile inerente. Pacat de omul acesta care a murit dar nu a fost decat un accident
    • -1 (9 voturi)    
      Comentariile (Miercuri, 19 septembrie 2012, 12:34)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Citizen N

      de aici dovedesc,inca odata,ca romanul habarnist se baga in toate...
      In Romania,ursul,lupul ,porcul mistret sunt protejati de lege,numai pe taranul roman nu-l protejeaza nici dracu'.As vrea sa stiu cum ati reactiona voi,cand ursul iti mananca porcul crescut cu urzici si laptucica si n-ai ce da mancare copiilor peste iarna.

      Pe de alta parte,Romsilva hraneste iarna anumite exemplare de urs pentru a fi vanate,iar vara ii lasa in carca nenorocitilor alora de munteni.
      Cand ma uit la voi,nu pot sa spun decat:Iarta-i,Doamne,pentru ignoranta lor!
      • +1 (1 vot)    
        Un raspuns (Miercuri, 19 septembrie 2012, 17:53)

        Citizen N [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        Te inseli, sunt mult mai in tema decat ai crede, in Romania aceste animale sunt protejate de lege doar teoretic pentru ca in realitate se intampla ce spuneam mai sus(braconaj, autorizatii date pe baza unor statistici false, facute din birou). Cat despre oamenii de la munte ai ceva dreptate pentru ca autoritatea silvica nu depune prea mare efort sa-l protejeze, il cam lasa in voia sortii.
    • 0 (2 voturi)    
      de ce prima data bietul urs? (Miercuri, 19 septembrie 2012, 19:57)

      Stef1234 [utilizator] i-a raspuns lui Citizen N

      accidente care din pacate se tot repeta ...pana se ia masuri ursul respectiv poate sa omoare ....se pare ca un urs valoreaza cat 3 oameni in viziunea unora ...
  • 0 (2 voturi)    
    Dar c�inii? (Miercuri, 19 septembrie 2012, 11:50)

    Alfabetix [utilizator]

    De ce nu se decid autoritatile sa reduca si fondul de caini vagabonzi??
    Victimele maidanezilor nu cauzeaza asa excitare vanatorilor la gandul trofeelor?
    • 0 (4 voturi)    
      cainii ? (Miercuri, 19 septembrie 2012, 12:18)

      the [utilizator] i-a raspuns lui Alfabetix

      spune sincer, tu ai manca laba de caine fripta ?
  • +4 (4 voturi)    
    Seceta ucide (Miercuri, 19 septembrie 2012, 12:06)

    Daniels22026 [utilizator]

    Foarte multi oameni au stat aproape de animale periculoase, insa majoritatea n-avem cum povesti asa ceva, caci nu le-am vazut. De ce au devenit animalele agresive? Ceva rau, probabil lipsa hranei, se intimpla cu animalele.

    Evident animalele ar trebui sa se teama de om. Probabil foamea le impinge sa atace cel mai teribil pradator, omul. Iar seceta acestui an ar putea sa aiba legatura cu resursele naturale de hrana.

    Apropo, noi pe cine am ataca daca ajungem flaminzi?!
    • +3 (5 voturi)    
      Pentru (Miercuri, 19 septembrie 2012, 13:17)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      ca vanarea ursului,lupului si porcului mistret este interzisa de lege,aceste salbaticiuni s-au inmultit foarte mult ,iar resursele de hrana sunt limitate.
      In tarile cu oameni civilizati,aceste animale sunt sub control,in rezervatii speciale.
  • +1 (3 voturi)    
    plumb de dambovita (Miercuri, 19 septembrie 2012, 13:11)

    Gobelin [utilizator]

    In cazul precedentului atac, de sambata, toata procedura a fost demarata pentru a localiza (elicopter cu termoviziune) , captura (pusti cu tranchilizante), verifica starea de sanatate a ursului in vederea luarii unei decizii corecte.
    Totul s-a derulat corect pana ce madam Rovana a emis pripit ordinul pentru autorizarea impuscarii, probabil in urma aflarii vestii ca una din victime ii este ruda.
    Evident ca tot ea a ordonat ulterior DSV Dambovita sa iasa cu acel comunicat ca "acesta e ursul" si ca "e turbat" inainte de aflarea rezultatelor de la laborator, desi, la autopsie, in gura si stomacul animalului nu au fost gasite resturi umane, probabil ursul le-a scuipat, de scarba:)
    Episodul de azi e consecinta actiunii pripite a ministrului, institutiile incepusera corect demersurile.
    N-ai cu cine, dom'le, niste tarani.
  • 0 (2 voturi)    
    YOGI is back! (Miercuri, 19 septembrie 2012, 13:40)

    schroedinger [utilizator]

    Astia l-au omorat pe ursuletu' POOH!
  • +2 (4 voturi)    
    nimeni (Miercuri, 19 septembrie 2012, 13:42)

    ggna [utilizator]

    nu spune adevarul pana la capat. Ursii acestia sunt bolnavi de turbare. De unde? Pai e foarte simplu: cainii maidanezi sunt descarcati in padure. Sunt pline padurile de ei, salbaticiti...
  • +3 (3 voturi)    
    braconaj (Miercuri, 19 septembrie 2012, 13:52)

    teosyl [utilizator]

    Cred ca voi nu ati trrecut niciodata prin moroieni. E comuna locuita in majoritate de tigani. Acestia se ocupa aproape exclusiv de comertul cu piatra de munte (mai mult sau mai putin cu forme legale) , fructe de padure si braconaj si furtul de lemne din padure. Alte activitati nu au si nici nu ii intereseaza
  • -1 (3 voturi)    
    Ursii trebuie exterminati (Miercuri, 19 septembrie 2012, 15:30)

    V.R. [utilizator]

    Eu cred ca pe primul loc ar trebui sa punem siguranta celor din specia noastra (Homo sapiens). Ursii au fost si vor fi animale periculoase pentru om. De aceea ei trebuiesc exterminati in zonele montane populate si frecventate de turisti, precum Carpatii Meridionali.

    Cum am mai comentat la articolul cu atacul precedent, in Antichitate traiau chiar lei in zonele mediteraneene ale Europei; de aici si legendele cu Hercule batandu-se cu leul nemean (care chiar traia pe langa Nemea in Grecia). Ar fi fost bine ca prin sudul Europei sau prin zona Baile Herculane (unde este climat cu influente mediteraneene) sa misune in continuare lei?

    Cum ar fi sa mergi pe traseu pe sub Domogled si sa dai nas in nas cu niste leuti mici insositi de mama lor? Ei, ursul poate nu e chiar atat de periculos - dar totusi nu as dori nimanui sa dea peste o ursoaica cu pui pe potecile turistice ale patriei.
    • 0 (0 voturi)    
      chiar?! (Miercuri, 19 septembrie 2012, 20:43)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      gândești ca un om. felicitări!
  • 0 (0 voturi)    
    Ursul pacalit de Rovana (Miercuri, 19 septembrie 2012, 16:13)

    Puiu101 [utilizator]

    Unde vom afla ca incompetenta, superficialitatea, minciuna si prostia nu sunt atributele vreunei doctrine; daca mai moare inca un urs, doar pentru ca oamenii sunt nesimtiti si isi pun semenii in pericol...de moarte, va trebui ca Rovana sa-si dea demisia...Vorbesc prostii; ar fi trebuit demisa, de mult!

    Ori ursii astia sunt "populari" ori oamenii care se duc la moarte sunt kamikazele lui Blaga...
  • 0 (0 voturi)    
    Laba de urs (Miercuri, 19 septembrie 2012, 19:22)

    Alfabetix [utilizator]

    nu as manca, nici de caine precum coreenii, dar era vorba de galagia facuta pentru exterminarea unor animale in pericol de disparitie din cauza micsorarii habitatului, exterminare care aduce profit rotunjor statului si asociatiilor de vanatori, pe cand alte animale care sunt in exces si cauzeaza probleme mult mai mari se inmultesc nederanjate pentru ca nu aduc acelas profit.
  • 0 (0 voturi)    
    a fost braconier? (Miercuri, 19 septembrie 2012, 20:45)

    corvus coraX [utilizator]

    dacă da, a pățit ce merita. felicitări ursului!