Politia Salaj: Copiii care au atacat biciclistii straini cu pietre erau suparati ca acestia le fotografiau casa

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 septembrie 2012, 18:48 Actualitate | Esenţial

Reprezentantii Politiei Judetene Salaj sustin ca minorii care au atacat un grup de turisti straini care fac turul Europei pe biciclete au declarat, la audieri, ca au recurs la acest gest pentru ca cetatenii straini oprisera in apropierea locuintei lor si au facut mai multe fotografii.

Potrivit unui comunicat transmis, sambata dupa-amiaza, de Politia Salaj si citat de Mediafax, in cazul atacului cu pietre asupra mai multor turisti straini, in localitatea salajeana Surduc, au fost identificati cinci copii.

Acestia au sustinut la audieri ca mai multi turisti pe biciclete s-au oprit in fata casei lor, s-au apropiat de locuinta si au facut mai multe fotografii, acesta fiind motivul pentru care au aruncat cu pietre in directia lor.

Totodata, Politia Salaj sustine ca a fost sesizata de vineri in legatura cu incidentul, de catre ghidul cetatenilor straini, care insa a spus ca nu se afla pe raza localitatii Surduc, ci la limita judetelor Cluj si Salaj.

Potrivit sursei citate, un politist a identificat, la locul incidentului, un cetatean italian care a spus ca a fost atacat cu pietre de mai multi copii, insa nu a vrut sa formuleze o plangere.

"In urma aparitiei in mass-media a informatiei conform careia in timpul incidentului sesizat unul dintre turisti ar fi suferit o fractura la mana stanga, ghidul grupului de turisti a fost contactat de politisti pentru a-i comunica persoanei vatamate ca are dreptul sa formuleze plangere prealabila impotriva autorilor agresiunii, pentru a putea fi pusa in miscare actiunea penala. Totodata, politistii s-au sesizat din oficiu si fac cercetari pentru infractiunea de tentativa de furt", se mai arata in comunicatul Politiei Salaj.

Mai multi turisti straini care fac turul Europei pe biciclete au fost atacati cu pietre de mai multi romi, majoritatea copii, in localitatea salajeana Surduc, iar in urma incidentului unul dintre straini - cetatean canadian - a suferit o fractura la mana.

Potrivit purtatorului de cuvant al Inspectoratului de Politie Judetean (IPJ) Salaj, Tincuta Dumuta, din grup faceau parte 19 turisti straini, iar incidentul a avut loc vineri dupa-amiaza.

Dumuta a sustinut ca turistii au fost atacati de copii romi, cel mai mare dintre ei avand 12 ani, care erau singuri acasa in momentul incidentului.

Aceasta a adaugat ca autoritatile salajene au aflat ulterior, de la ziaristi, ca "odata ajunsi la Cluj-Napoca turistii au mers la spital, unde unul din ei a fost depistat cu o fractura la brat".

Unul dintre turistii atacati este Tony Knott, in varsta de 67 de ani, din Canada. Barbatul a fost lovit cu o caramida in bratul stang si a suferit o fractura de brat.

"Mergeam pe marginea drumului, in coloana. Am vazut copii si adulti care pareau ca ne asteapta. Cand am ajuns la 15 pasi de ei, au ridicat o sfoara in mijlocul drumului, care avea inele de fier, undeva cam la un metru inaltime. Noi ne-am oprit, dupa care ne-au atacat. Eu mi-am abandonat bicicleta si au venit dupa mine. Am incercat sa ii alung si sa o salvez pe sotia mea. Erau vreo zece persoane. Aveau in maini pietre si tot felul de lucruri. Eu voiam sa ma ridic si sa imi iau bicicleta. In acel moment m-au atacat din nou. O femeie cu un copil in mana a luat o lopata si m-a atacat din nou. Unii copii au venit impreuna cu acea femeie. Aveau pietre in maini si au aruncat in mine. Un copil a venit spre mine si a aruncat cu o caramida. Atunci mi-am ridicat bratul sa opresc caramida, sa imi protejez capul, si mi-am rupt mana", afirma canadianul.

In urma incidentului, acesta a ajuns la Clinica de Ortopedie si Traumatologie "Alexandru Radulescu" din Cluj-Napoca, unde i-a fost pus in ghips bratul stang.

Cristiana Ciortea, directorul Spitalului Clinic de Urgenta Cluj, de care apartine Clinica de Ortopedie si Traumatologie "Alexandru Radulescu", a declarat, sambata, corespondentului Mediafax ca alti turisti din grup nu au solicitat interventia medicilor.

"Am avut vineri seara un turist strain care a primit ingrijiri la Clinica de Ortopedie si Traumatologie 'Alexandru Radulescu' din Cluj-Napoca. A venit cu o fractura fara complicatii la antebratul stang si i s-a pus mana in ghips, dupa care a plecat. Din acel grup doar acesta a fost singurul pacient", a spus Ciortea.

Grupul de 19 cetateni straini participa la un tur al Europei pe bicliclete. Ei au plecat din Sankt Petersburg in 16 august, cu destinatia finala Istanbul.

























Astra Film Festival 2017

​VIDEO CONFERINTA: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

4676 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    wow... (Sâmbătă, 15 septembrie 2012, 18:57)

    stefan2008 [utilizator]

    i-au bre... suparati ca li s-a fotografiat casa :))
    Let me guess... au vrut sa stearga imaginile din aparatele foto, doar ca au uitat sa le mai dea inapoi aparatele!

    Bai fratilor, pai stirea asta e chiar penibila!
  • -14 (20 voturi)    
    he he he ... ce or fi zis ei ... (Sâmbătă, 15 septembrie 2012, 18:58)

    artistul000 [utilizator]

    Mergem in Romania sa-i pozam pe saracii aia... Vrem aventura intr-o tara din lumea a treia ....

    au cautat-o cu lumanarea si au gasito ... acum chiar ca au ce povesti prietenilor cand se intorc :)
    • +4 (6 voturi)    
      You (Duminică, 16 septembrie 2012, 3:54)

      Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui artistul000

      You are an idiot.
    • +2 (4 voturi)    
      ar(U)tistule (Duminică, 16 septembrie 2012, 10:25)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui artistul000

      Du-te la Marga la ICR! eşti numai bun de noile orientări ale ICR!
  • +5 (11 voturi)    
    Poliția iubește țiganii ? (Sâmbătă, 15 septembrie 2012, 19:01)

    Mai mult de un neuron [utilizator]

    Gh.Gh. Dej a avut dreptate să-i închidă în lagăre. Iubitorii de țigani- pentru voturi, evident, ăia de dansează cu alde Bercea Mondialul și se rup în figuri cum o să aibă ei grijă de banii Europeni pentru niște suboameni- ar trebui să se gândească de vreo 100 de ori înainte să vorbească. Deși, poate fac și ei parte din etnie...
    • +2 (4 voturi)    
      poate fac și ei parte din etnie... (Sâmbătă, 15 septembrie 2012, 23:33)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Mai mult de un neuron

      da, iliescu, nastase, voiciorescu, vanghelie, patriciu, dr. catalin voicu.....
    • +1 (3 voturi)    
      Amice (Duminică, 16 septembrie 2012, 11:39)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Mai mult de un neuron

      tiganii au educatia si lipsa de valori pe care majoritatea romanului a incurajat-o, 'alesii' nostri cei 'iubiti' cu deosebire.

      Sa il invoci pe Gh. Gh. Dej ma face pe mine sa ma tem. Daca o sa apara prea multi ca dumitale o sa fie grav de tot.
  • +17 (19 voturi)    
    foarte fain... (Sâmbătă, 15 septembrie 2012, 19:02)

    stefan2008 [utilizator]

    Pai daca tot zic politistii ca au fost asa de amabili si serviabili, in cazul asta eu propun sa declaram judetul Salaj inchis pentru turism.
    Scriem frumos pe Wikipedia si in toate ghidurile turistice ca Salajul trebuie ocolit si gata... asa... pana ii vine vreo idee lui Tincuta Dumuta cum ar trebui sa nu mai faca tara asta de ras!
  • +6 (10 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 15 septembrie 2012, 19:09)

    dragos234 [utilizator]

    Sa fie de invatzare de minte pt orice turist care mai vine in Romania cu o bicicleta si cu o camera foto.
  • +13 (15 voturi)    
    asta e romania in proportie de 50% (Sâmbătă, 15 septembrie 2012, 19:26)

    rogl [utilizator]

    si daca sunt copii, nu au parinti? de ce nu fac la fel copiii din Finlanda, de exemplu?sunt curios ce-o sa faca politia. vedem aparitii la tv cu tot felul de dubiosi care-si boteaza copii si vorbesc de mii de euro. unde este fiscul?
    • 0 (2 voturi)    
      fiscul (Sâmbătă, 15 septembrie 2012, 23:37)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui rogl

      va fi pe matale , ai computer si acces la internet, ciutacu si badea dixit, deci esti bogat deci ai furat, ai luat de la gura rromilor saraci dar care a votat...
      la referendum, unde altundeva.
  • +8 (12 voturi)    
    apropo de ursul atacator (Sâmbătă, 15 septembrie 2012, 20:00)

    nemultumit [utilizator]

    ursul era minor si sa suparat pe tarani ca vroiau sa-l manghie si sa-l fotografieze, prostul nu stia ca una din victime este ruda cu doamna ministru al salbaticiunilor
  • +5 (9 voturi)    
    Oh my God! (Sâmbătă, 15 septembrie 2012, 21:15)

    isandu [utilizator]

    Se poate sa ajungem mai jos de atat?
    • -3 (5 voturi)    
      Asta e ca filmul despre profet (Duminică, 16 septembrie 2012, 11:37)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui isandu

      Ce s-a intamplat de fapt? Care e marea drama?
      Daca nu erau implicati romi sau cetateni straini nu faceati atata agitatie.

      In Barcelona grupul parintilor mei a fost de doua ori 'testat' la portofele, in Lisabona, Amsterdam si Londra scrie mare pe afise sa te feresti la buzunare.

      In Bucuresti am fost atacat la 200 m de IGP ziua in amiaza mare cu violenta ca sa imi ia telefonul mobil.

      In Salaj niste copii au speriat cativa biciclisti canadieni si imediat sariti cu aberatii (mai sus e unu care zice de Gh Gh Dej)

      Voi ati fost copii? Sa faca reclatie turistii si sa ne lase cu tara lumii a treia ca nu i-a fortat nimeni sa vina pe aici. Oamenii vin din Rusia, se duc in Turcia si se plang de romani. Mi se pare cel putin hilar.

      Cat de infractori sunt niste minori ramane de vazut. cred insa ca cei ce comenteaza pe aici ascund niste Breivik in devenire.
  • +13 (13 voturi)    
    INCREDIBIL!!! (Sâmbătă, 15 septembrie 2012, 21:19)

    Dani.El [utilizator]

    Reprezentatii Politiei Salaj care au venit cu decalratia asta ar trebui dati afara si judecati pentru favorizarea infractorului!!!
    • +3 (3 voturi)    
      tiganii .. monumente ale naturii.. (Sâmbătă, 15 septembrie 2012, 22:10)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Dani.El

      si care trebuiesc protejati sub orice forma .. Mai ales in fata legii
      Asa ceva nu cred ca se mai intampla in nici un loc de pe Terra..
      Tot ei sunt si cei care au aruncat cu pietre in Orient Expres, nu??
      Nu demult , individul care a ucis studenta japoneza..
      Este inspaimantator ceea ce se intampla, chiar suntem un stat atat de slab si lipsit de autoritate ??
    • +1 (1 vot)    
      Putin spus... (Duminică, 16 septembrie 2012, 12:06)

      catalin72 [utilizator] i-a raspuns lui Dani.El

      INCREDIBIL e putin spus ,cred ca termenul mai apropae de realitate e PENAL !
  • +18 (18 voturi)    
    cineva minte (Sâmbătă, 15 septembrie 2012, 21:31)

    adrian_rolland [utilizator]

    Italianul spuneau ca ei au fost cei opriti nu ca s-au oprit ei sa faca poze. Dl. Garcea de la Politia Salaj spune ca erau doar copii dar victima pomeneste si de o femeie prezenta acolo. Si btw. repet din nou, sunt TIGANI nu romi.
    • -2 (2 voturi)    
      Asa? (Duminică, 16 septembrie 2012, 10:53)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      Nu prea am inteles de ce 'repeti din nou' ca sunt tigani si nu romi.
      Romii sunt altceva? Repeti ca un robot ce ai auzit prin casa fara a face un minim efort de a gandi.
      • +2 (2 voturi)    
        Domnule (Duminică, 16 septembrie 2012, 14:22)

        Gelum [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Tiganul tot tigan e, chiar daca ii spun rom, capisci?
  • +2 (2 voturi)    
    Vrem sa ascultam (Duminică, 16 septembrie 2012, 0:38)

    Kepler [utilizator]

    asociatiile rromilor ce au de spus in legatura cu acest incident tipic pt aceasta etnie. Ajung pina la a ataca turistii straini, a-i rani si chiar a-i omori.
    E mai mult decit indignant!
  • +3 (3 voturi)    
    uite (Duminică, 16 septembrie 2012, 3:17)

    gopo111 [utilizator]

    de ce are dreptate primarul din baia mare cind face zidul ala si ii pune in spatele lui pe tigani, pt ca asa merita, si eventula sa il faca de vreo zece metri cu sirma ghimpata electrificata pe virf si nici o usa dupa o luna sa puna gunoiul inauntru si asa scapam de leprele astea pt totdeauna
  • +5 (5 voturi)    
    nu-i adevarat (Duminică, 16 septembrie 2012, 9:21)

    Crup [utilizator]

    Nu cred ca e adevarat ca i-au atac cu pietre fiindca le-au fotografiat casele.
    SI eu am patit la fel, de mai multe ori, cu copii tigani. Eram pe motociclete, nu pe bicicleta si aproape de fiecare data cand am trecut printr-o cumunitate de tigani, am fost atacat cu pietre de catre copii tigani. Nu faceam poze, eram doar in trecere. SI odata situatia a fost chiar grava, in sensul ca ceata de copii tigani era mare, fiecare cu o piatra sau bolovan in mana, dupa puterea fiecaruia. De la copilasi de 2 ani, pana la copii catre adolescenta. Ne-am oprit, am urlat la ei si asa am reusit sa ii oprim sa declaseze atacul cu pietre care repet, fiind foarte multi, putea sa aiba urmari urate de tot asupra noastra.
    Niciodata, dar niciodata, nu am fost atacati macar cu o pietricica de grupuri de copii romani, maghiari sau alte etnii.
    Acuma fara rasism si rautate, doar obiectiv vorbind, eu cred ca e in gena lor tiganeasca sa faca rau. La copiii mici, de orice etnie, in comportamentul lor, e preponderent instinctul primar, mostenirea lor genetica, nu cultuta sau educatia, care inca nu apuca sa aiba prea mare influenta asupra lor. SI de aici diferenta de comportament intre copiii tigani si restul etniilor din Romania.
    Oricum, pentru astfel de turisti care umbla cu bicicleta, ar trebui sa existe in ghidurile turistice o atentinare legat de comunitatile tiganesti. Daca noi, romanii, stim cu cine avem de-a face, strainii risca sa fie victime sigure, crezand ca toti locuitorii din Romania sunt destul de asemanatori in comportament si reactii. Mai ales daca acei straini si-au format impresia despre tigani din discursurile "corecte politic" si "pro-multiculturalism" din tarile lor.
    Astfel, acei turisti straini traind cu impresia ca tiganii sunt victimele discriminarii, vor sfarsi prin a fi ei insisi victimele tiganilor.
  • +4 (4 voturi)    
    Cineva sa-i avertizeze si pe cei la Google (Duminică, 16 septembrie 2012, 9:29)

    SKBjull [utilizator]

    Exista riscul sa dea tiganii cu pietre dupa satelitii lor, fiindca ii supara ca le fotografiaza casele.

    Iar turistii, trebuie sa recunoasca ca au avut cea mai tare experienta din viata: intoarcerea in timp in Mezolitic.
  • +4 (4 voturi)    
    vineri dupa amiaza !!! (Duminică, 16 septembrie 2012, 10:58)

    the [utilizator]

    parintii constiinciosi erau la lucru !!!

    iar copiii terminasera scoala si voiau si ei sa invete ceva limbi straine ... italiana, canadiana, olandeza ... si au profitat, saracii, de ocazie, cum s-au priceput ...

    cred ca dupa vizita lui Valls la Bucuresti o sa avem multe surprize placute si imbucuratoare !