VIDEO UPDATE Traian Basescu a ajuns la Bruxelles unde se intalneste Jose Manuel Barroso, Viviane Reding si Herman Van Rompuy

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 14 septembrie 2012, 9:37 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu face vineri o vizita de lucru la Bruxelles, in cadrul careia se va intalni cu presedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Durao Barroso, cu vicepresedintele Comisiei Europene, comisarul european pentru Justitie, Drepturi Fundamentale si Cetatenie, Viviane Reding, si cu presedintele Consiliului European, Herman Van Rompuy, anunta Administratia Prezidentiala.

Vizita a fost anuntat joi si de presedintele Basescu cu ocazia primului discurs sustinut de la revenirea la Cotroceni. Seful statului a precizat ca intalnirile au fost stabilite la solicitarea sa.

Presedintele Basescu a informat ca pe agenda de discutii se afla teme precum Mecanismul de Cooperare si Verificare pe justitie (MCV), aderarea Romaniei la spatiul Schengen, posibilitatea extinderii cu un an a perioadei de utilizare a fondurilor europene si chestiuni ce tin de agenda europeana precum procesul de realizarea a uniunii bancare.

Din coloana oficiala a lui Traian Basescu fac parte si fostul ministru de Externe Adrian Cioroianu, realizator la Realitatea TV, cu care a avut mai multe conflicte in perioada mandatului acestuia, alaturi de Catalin Striblea (Romania TV) si Nelu Barbu (B1 TV).

Programul oficial al vizitei nu prevede declaratii comune de presa cu oficialii europeni, ci doar o conferinta cu Traian Basescu, la ora 17.00, ora Bruxellesului.



Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1689 vizualizari

  • +7 (17 voturi)    
    Sa ne aduceti vesti bune domnule Basescu (Vineri, 14 septembrie 2012, 9:47)

    Raluca26 [utilizator]

    Mult succes domnule Presedinte, speram sa rezolvati cat mai repede problema Romaniei, datorita lui Ponta si lui Antonescu, tara asta a luat-o in jos de cand este Ponta la guvernarea tarii.
    • 0 (14 voturi)    
      * (Vineri, 14 septembrie 2012, 10:11)

      0m [utilizator] i-a raspuns lui Raluca26

      lasă te rog periatul excesiv.
      era de-ajuns un simplu 'Succes!'
      • 0 (4 voturi)    
        Iar suntem nevoiti sa suferim! (Vineri, 14 septembrie 2012, 14:56)

        Entiu [utilizator] i-a raspuns lui 0m

        S-a dus cu pira la Inalta Poarta! In RO cine il mai asculta? Baroso este un pezevenchi, joaca la doua capete dupa cum i se impune! Asa ceva nu este de permis!
        7 milioane vor fara Basescu si vor ca tara sa fie repectata si de Baroso si Angelica! Nu cu mult timp am scapat de ciubota ruseasca si acum ce facem, ne bagam sa ne chinuie altii, nu,....
        ,, foarte ferm”?
  • -13 (21 voturi)    
    Daca voi nu ma vreti, eu va vreau (Vineri, 14 septembrie 2012, 10:15)

    Gustav666 [utilizator]

    Presedintele se baga singur in seama desi nimeni nu mai are chef de el. Cine a urmarit cu atentie dezbaterile de la Strassbourg a putut constata ca nici macar doamna Reding n-a dorit sa-i mentioneze numele rezumandu-se sa filozofeze pe tema statului de drept. Vizita de astazi constituie un prilej de a se pune pres in fata salvatorilor domniei sale si de a pupa augustii conduri. Il vom vedea in continuare si cu alte prilejuri, plimbandu-se stingher printre liderii europeni, cu mainile in buzunare, nebagat in seama.
    • +3 (9 voturi)    
      Ti se pare ... (Vineri, 14 septembrie 2012, 12:16)

      mosTeaca [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Atat timp cat vizita a fost ceruta de Base, iar oamenii de acolo au zis DA, se pare ca nu este asa cum zici matale.
      De ce Pontacu nu se mai duce la Bruxelles?, pentru ca ultima data cand a fost acolo a plecat cu coada inte picioare si cu tema de facut pentru acasa, pe care nu a rezolvat-o inca.
      Iar Crin, nici macar nu stie a vorbii ..., nici macar nu merita sa vorbim despre el.


      Succes Base!
  • -3 (11 voturi)    
    ramii acolo (Vineri, 14 septembrie 2012, 11:58)

    korcico [utilizator]

    un presedinte penibil care merge acolo sa sarute dosurile celor care i-au salvat scaunul. Evident ca nimeni nu il va baga in seama si nu va pune nici un pret pe ineptiile care le debiteaza el. mai bine ramine acolo si scuteste tara de un chin
  • 0 (2 voturi)    
    De ce gasiti numai laude? (Vineri, 14 septembrie 2012, 15:22)

    Entiu [utilizator]

    ...de ce vorbiti, ca sa va aflati in treaba? N-ati vazut cit de bine se simt impreuna, cite lingusiri or fi fost!?? Ti-ai pus intrebarea de ce? ...pentru ca acolo Base este SLUGA, face absolut toot ce i se spune !!!! De asta Base al nost” ne chinuie in tara cu ineptiile lui, pina ne baga prin spitale!