Cum se inscriu elevii la orele de religie - Un ONG lanseaza o campanie de informare in scoli

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Joi, 13 septembrie 2012, 15:31 Actualitate | Esenţial

Asociatia Secular-Umanista din Romania (ASUR) anunta ca a demarat o campanie de informare a scolilor privind conditiile de inscriere a elevilor la orele de religie. Inscrierea la cursurile de religie, indiferent de confesiune, se poate face, in mod legal, cu acordul prealabil al parintilor si/sau elevilor, exprimat in scris la inceputul fiecarui an scolar, sustine Asociatia Secular-Umanista din Romania.

Toma Patrascu, vicepresedinte ASUR, a declarat ca "responsabilitatea privind respectarea tuturor prevederilor legale revine directorilor unitatilor de invatamant, iar inscrierea elevilor la orele de religie fara un acord explicit din partea parintelui si/sau elevului poate duce la actionarea in justitie a celor in culpa in temeiul Art. 247 din Codul Penal, 'Abuzul in serviciu prin ingradirea unor drepturi'".

ASUR anunta ca a trimis catre scoli un document care enumera principalele prevederi legale relevante in acest caz: Constitutia Romaniei, Legea Educatiei Nationale (Legea 1/2011) si Legea privind libertatea religioasa si regimul general al cultelor (Legea 489/2006).



Manuale de religie care promoveaza intoleranta religioasa

Amintim ca in urma cu patru zile ASUR i-a cerut Ministerului Educatiei sa retraga "de urgenta" autorizarea manualelor de religie care promoveaza intoleranta religioasa si care agreseaza psihic copiii prin repetarea obsesiva a temelor despre "pacat", "iad" si "diavoli". "Ganditi-va cum se simte un copil de 7 - 8 ani atunci cand i se spune ca daca se duce duminica la film va arde pe vecie in iad. Ganditi-va ce se intampla atunci cand profesorii de religie ii invata la scoala ca seceta, inundatiile sau cutremurele se petrec din cauza 'continuarii savarsirii pacatelor'", a declarat Toma Patrascu, vicepresedinte ASUR.

Vezi aici exemple din manualele de religie aprobate de Ministerul Educatiei, potrivit ASUR

In comunicatul de astazi, 13 septembrie, ASUR "saluta recenta declaratie a dnei. Ecaterina Andronescu, Ministrul Educatiei, prin care aceasta promite sa dea curs solicitarilor de a scoate din circuitul educational manualele de religie ce promoveaza intoleranta religioasa si care agreseaza psihic copiii si isi exprima speranta ca aceasta actiune sa fie pusa in practica imediat".

Pe 22 martie 2012, zece asociatii si ONG-uri au fost prezente la Ministerul Educatiei pentru a dezbate curriculumul scolar pentru clasa pregatitoare. Discutiile s-au centrat pe predarea disciplinei Religie in clasa pregatitoare, pe baza curriculumului prezentat de Ministerul Educatiei si care va fi aplicat din toamna, a declarat pentru HotNews.ro Toma Patrascu, vicepresedintele Asociatiei Secular Umaniste din Romania (ASUR). Potrivit acestuia, printre propunerile pe care asociatiile le-au inaintat Ministerului Educatiei se numara inscrierea copiilor pentru a urma orele de religie numai in urma unei cereri exprese a parintilor si posibilitatea ca elevilor sa nu li se mai dea note la religie.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

7973 vizualizari

  • +19 (29 voturi)    
    Felicitari! (Joi, 13 septembrie 2012, 16:10)

    DV [utilizator]

    Foarte bine ca in sfarsit sunt informati parintii si scolile despre drepturile si obligatiile pe care le au in legatura cu conditiile participarii la orele de religie!
    Aviz profesorilor care sustin enormitatea ca religia ar fi obligatorie si parintilor care nu stiu ca o simpla instiintare la secretariat le scuteste copilul de 13 ani de indoctrinare fundamentalista agresiva.

    In caz ca nu stiati, proiectul de lege a educatiei a prevazut initial optiunea de a alege intre religie predata confesional ca acum si alte discipline precum istoria religiilor sau etica, asa cum este in toate tarile civilizate. BOR a intervenit brutal si vehement in comisie si a obtinut eliminarea acestei posibilitati, pentru a forta "alegerea" unicei variante: catehismul ortodox. http://www.patriarhia.ro/ro/documente/comunicat_72.html
    • +16 (22 voturi)    
      Wow! (Joi, 13 septembrie 2012, 16:33)

      MirceaDude [utilizator] i-a raspuns lui DV

      Bravo domnule DV, multumim pentru informatie.
      Stiam ca BOR sunt niste magari, dar nu stiam ca chiar asa de mari.
  • -23 (29 voturi)    
    ""...indoctrinare fundamentalista agresiva"" (Joi, 13 septembrie 2012, 16:44)

    jackalphonse [utilizator]

    äi tu alfel de proble. religia este ultima ta problema. ai citit macar ceva dintr-o religie>? daca da, ai inteles ceva???? sunt convins ca esti paralel parerist
    • +14 (24 voturi)    
      Doar atat? (Joi, 13 septembrie 2012, 17:39)

      SKBjull [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Doar il agresezi verbal?

      Eu zic sa-l ardem pe rug pe necredincios, uita-te la musulmani cat de mult ne-au luat-o inainte.

      Aia credinciosi adevarati, cu principii, nu ortodocsii nostri. Dau foc la cladiri, omoara oameni, noi? Introducem religia obligatorie in scoli, doar cateva ore acolo pe semestru. Ei se roaga de CINCI ori pe zi, in fiecare zi. Trebuie sa facem ceva...
      • 0 (8 voturi)    
        asa, nene, paganii e barbari (Joi, 13 septembrie 2012, 18:52)

        alike [utilizator] i-a raspuns lui SKBjull

        e mai sus un pasaj despre intoleranta religioasa - cred ca te priveste.

        sau incultura sa fie de vina?

        http://www.youtube.com/watch?v=PM8HnvuKbAo
      • +3 (5 voturi)    
        constat (Joi, 13 septembrie 2012, 22:40)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui SKBjull

        nu agresez
        ai citit in dex ce este ""fundamentalist""?
        • -1 (5 voturi)    
          nu trebuie sa citeasca (Vineri, 14 septembrie 2012, 7:28)

          adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          Te uiti de fiecare data la cine se duce la biserica cind este ziua pupaturilor de moaste sfinte. ii vezi acolo, doar ca nu poarta turban!
    • +12 (22 voturi)    
      seriossss ? (Joi, 13 septembrie 2012, 17:50)

      dagenia [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      tu ai copii ?
      eu am o fetita de 2 ani si nu vreau sa auda la 7 ani de flacarile iadului daca merge duminica la film/joaca in loc de [injective la superlativ] de biserica ortodoxa
      ce om normal la cap mai crede in secolul doua's'únu ca se vindeca daca-i da popa cu ulei ?! sau ca seceta vine de la al' de se cheama doamne-doamne ca pedeapsa ? pentr ce? nici macar pentru vina ei, ci pentru [ca mai sus] de pacate colective; pe care le judeca/stabileste tot [:)] de biserica ?!?!?!
      • -15 (15 voturi)    
        O materie nu pentru oricine (Joi, 13 septembrie 2012, 19:30)

        totoslack [utilizator] i-a raspuns lui dagenia

        Felul in care te exprimi denota un grad de educatie destul de scazut. Nu meriti atentie.

        Am si eu o fetita ce trece acum clasa I.
        Am studiat inainte manualul ce il va folosi la aceasta materie si nu am gasit acele "flacari ale iadului" despre care vorbesc reprezentatii OUG-ului cu pricina.

        Asa ca, nu gasesc nici un motiv sa nu o inscriu la materia religie.
        Materia mi se pare chiar utila.
      • -3 (7 voturi)    
        eu am auzit de la bunica (Joi, 13 septembrie 2012, 22:41)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui dagenia

        si nu m-a omorat.
        da, am copii
        • +1 (3 voturi)    
          bunica nu e profesor :) (Vineri, 14 septembrie 2012, 14:36)

          ala_ [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          bunica nu e profesor cu manual care sa-ti fi predat religie an de an de la granita pana la terminarea liceului. Cred ca s-o fi avut tu pe bunica zi de zi la scoala si sa-ti spuna toate prostiile pe care ti le spunea pana cand ai terminat liceul nu ti-ar fi convenit. Cine stie, poate chiar te-ai fi omorat.
          • -1 (1 vot)    
            nici tu nu esti profesor (Duminică, 16 septembrie 2012, 20:24)

            jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui ala_

            sincer, tu spui mai multe prostii decat bunica
  • +16 (20 voturi)    
    Sint curios cum se desfasoara notarea (Joi, 13 septembrie 2012, 17:20)

    Igriculescu [utilizator]

    Nu stiu care este metodologia de notare a notelor la obiectul de studiu 'religie' dar incerc sa-mi imaginez cum arata un elev de nota 10 sau calificativ maxim.
    Intrebare:
    Daca un credincios ortodox nu se duce duminica la biserica ce animal se incolaceste in jurul lui ?
    Variante :leu, hipopotam, sarpe, maimuta, crocodil.

    Daca nu ploua timp de 6 luni de zile cine este considerat vinovat ?
    Variante : poporul ca nu se roaga, preotii, schimbarile climatice, soarta, Barosso.
    • +10 (10 voturi)    
      :D (Joi, 13 septembrie 2012, 18:56)

      alike [utilizator] i-a raspuns lui Igriculescu

      am ras :)

      si totusi, daca pica pamantul peste tine, oamenii sunt vinovati - ca taie padurile. la fel si cu seceta. daca n-ar fi tocat sistemele de irigatii, sau traditionalele sfori de padure, nu mai aveau desertificare in Oltenia sau Baragan...

      nu depinde atat din ce punct de vedere privesti problema. totul e sa nu fie prea ingust
      • -1 (3 voturi)    
        context (Vineri, 14 septembrie 2012, 13:37)

        ala_ [utilizator] i-a raspuns lui alike

        Problema ta e ca faci o asociere gresita...
        De la religie cu sistemul ei de "pacate" la vinovatie in general e o mare diferenta.
        Arthur C. Clark spunea ca una din cele mai mari drame ale istoriei omenirii este furtul moralitatii de catre religie.
        Faptul ca se taie padurile nu are nici o legatura cu religia, ci cu incalcarea normelor etice si sociale.
        Iar folosirea religiei doar ca fara ea speculezi ca ar fi mai rau este din nou o prostie pentru ca intrii intr-un cerc vicios al ignorantei: "Religia e buna pt ca fara ea s-ar taia paduri, rezulta exista dumnezeu. Exista dumnezeu, si fara religie s-ar taia padurile." Cand gandesti asa cu siguranta devii confuz si consecintele sunt dramatice.
        Moralitatea e o chestie simpla: de ce nu e bine sa se taie padurile? Pt ca ma bate D-zeu v.s. pt ca copacii produc oxigen, fara ei la ploi casa mi-o ia la vale, pt ca natura e frumoasa, pt ca e o resursa de lasat pt posterioritate, pt ca legea prevede ca nu ai voie sa-i tai, pt ca, pt ca.
  • -11 (21 voturi)    
    Distrugeti si religia bolsevicilor (Joi, 13 septembrie 2012, 18:47)

    alex1234 [utilizator]

    Religia e definitorie pentru spiritualitatea unui popor...cine incearca s-o inlatura incearca sa distruga spiritualitatea acelui popor....

    Pe de alta parte, nu-nteleg pentru ce "urlati isteric"?
    Doar orele de religie nu sant obligatorii!

    Nu parintii decid pentru copiii lor?

    Decideti voi DOAR pentru copiii vostri si lasati ceilalti parinti sa decida pentru copiii lor.....

    Daca 85% din populatie vrea sa-si trimita copiii la scoala sa-nvete apropiat de religia lor Noul-Testament chiar ad-literam e OPTIUNEA LOR

    voi 15% sau mai putini e OPTIUNEA VOASTRA sa va-nvatati copiii rap si new-age sau hippy regae si 'floricele de porumb '

    Eu unul nu cred ca ADN-ul (deci VIATA) a aparut din 'nisip' dupa ce a batut 'vantul' vreo 1, 2 sau cate vreti voi miliarde de ani...Eu vad ca acolo unde 'bate vantul'
    'se-alege praful'....

    Si Newton si Einstein (cu "Dumnezeu nu da cu zarul") au fost profund religiosi , Newton era chiar mistic si si-a dedicat ani din viata misticismului, deci cine scoate
    "papadia" ca "cei religiosi sant prosti si inapoiati' asta merge poate la "ong-uri de-astea umaniste"

    Dar dacă voi credeti in "supa lomonosoviana' sau in alte bancuri cu "aminoacizi" care "se trezesc la viata"
    luati voi cartile astea cu noua religie pseudo-stiintifica si faceti-va orele voastre de religie cu ele....(bagati in cap insa ca si Nasa considera in prezent originea vietii pe pamant ca fiind extraterestra...)

    Dar sa Urlati ca sa impuneti Optiunea Voastra majoritatii e nesimtire.....si lipsa de democratie,,,,
    Pana la urma fiecare e liber sa creada in ce vrea el....
    • +15 (15 voturi)    
      Da Gheorghe, fiecare e liber... (Joi, 13 septembrie 2012, 19:10)

      Ciubaka [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      sa creada in ce vrea el, dar la el acasa sau la biserica. Invatmantul e laic, in caz ca nu ai observat. Si stai linistit cu aia 85%, procentajul e mult mai mic.
      • -2 (4 voturi)    
        'invatamantul e laic' (Vineri, 14 septembrie 2012, 12:00)

        Dnn [utilizator] i-a raspuns lui Ciubaka

        de unde sti asta. cum repetati prostii fara sa va informati? si ce inseamna ca invatamntul e laic??

        cuvantul 'laic' nu exista in legea educatiei!!
    • +10 (12 voturi)    
      credinta nu inseamna predarea religiei in scoli (Joi, 13 septembrie 2012, 19:23)

      alike [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      sunt cateva diferente:
      intre religie si credinta
      intre religie, ca dogma, si necesitatea de a o transmite ca invatatura
      intre necesitatea de a transmite religia si maniera efectiva in care faci lucrul acesta

      1. ca un om catehizat in cadrul bisericii, imi dau seama ca un program de 12 ani de religie in scoala este mai mult decat exagerat. doi ani sunt suficienti pentru ca elevii doritori sa se poata indrepta spre biserica
      2. manualele in sine sunt aberante - nu doar simplifica chestiunile de credinta pana la anularea lor, dar pot sa spele de-a binelea pe creier copiii
      3. fiind imprastiata pe 12 ani de zile, materia "religie" formuleaza pretentii de autoritate asupra restului materiilor studiate
      4. nu ai garantia ca o asemenea materie, cu pretentii de etica (orice religie contine o etica, si e normal - dar aici avem de-a face cu o materie scolara!), va fi predata de oameni la inaltimea ei - si vai de capul celor nimeriti sub indrumarea unor bigoti sau a unor ipocriti

      in fine, inteleg nevoia de predare a religiei in scoli: in situatia in care Romania se afla dupa perioada comunista, religia avea foarte multe sanse sa dispara complet, iar BOR, cel putin, nu avea mijloacele necesare sa-si atraga credinciosii in biserici; dar sa cazi in extrema cealalta si, in loc sa salvezi spiritualitatea crestina (ortodoxa), sa indobitocesti generatii intregi... nu-i normal deloc.

      de altfel, "umanistii" ASUR sunt si ei unsi cu toate alifiile. si nu fac campanii gratuit ci servind, in schimb, propriile aberatii - au inclusiv pretentii politice...
    • +1 (3 voturi)    
      nimic mai fals! Si periculos! (Vineri, 14 septembrie 2012, 13:46)

      ala_ [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      "Religia e definitorie pentru spiritualitatea unui popor...cine incearca s-o inlatura incearca sa distruga spiritualitatea acelui popor...."

      Atitudinea asta am intalnit-o la multi, si nu stiu cati dintre ei chiar se gandesc la ce spun. E tipul de patriotism ieftin si orb.
      Poate ca era valabil acu nustiu cat timp, insa azi un popor este definit de mult mai multe, si cu siguranta un popor este divers.
      Spiritualitatea si credinta, daca vrei, nu e legata de religie neaparat ci poate fi la un nivel mai profund, mai simplu si mai curat. Eu, ateu fiind, sunt la fel de roman ca si tine. Si poate mai patriot.
      Am inteles de mic ca lumea e fragila, ca oamenii sunt limitati si ca e nevoie de cooperare ca sa ne fie bine la toti. Aceasta e o credinta de baza la mine, care nu se confunda nicidecum cu supranaturalul. Si ca ea sunt multe altele. E vb de filosofii de viata, educatie, principii, legi, apropiere umana.
      Cu astea sunt cel putin la fel de bun ca majoritatea credinciosilor (buni) insa fara a pleca de la idea stupida ca exista cineva supranatural care imi controleaza viata.
  • -14 (14 voturi)    
    Satanisti (Joi, 13 septembrie 2012, 19:09)

    Martens [utilizator]

    Cautati pe net informatii despre acest ONG si veti gasi usor legaturile lor cu satanistii ! Nu e de mirare ca sfaraie ca dracul la tamaie la tot ce e moral, pozitiv si decent.
    • +3 (5 voturi)    
      Ha (Joi, 13 septembrie 2012, 23:15)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui Martens

      Tocmai am aflat cum ar ajunge copiii după studierea acelor manuale. A se vedea exemplul de mai sus.

      Disclaimer: eu îmi duc copilul la biserică, mergem împreună (are aproape nouă luni), ne place să mergem (întreaga familie). Îmi dă un sentiment de pace, mă emoţionează, e frumos. Consider că toată lumea ar trebui să treacă pe la biserică din când în când. Dar când nimeresc câte o predică în care preotul spune nişte enormităţi (gen "te mănâncă iadul dacă te uiţi la filme cu pac-pac"), parcă-parcă aş prefera să stea într-un colţ şi să nu vorbească neîntrebat.
  • +9 (13 voturi)    
    ... (Joi, 13 septembrie 2012, 20:34)

    dragos234 [utilizator]

    Am facut religie un singur an, in clasa a 12-a. Pot sa va spun ca era o sinistra indoctrinare aceasta ora de religie.
    Am aflat printre altele ca "femeile sunt pacatoase prin firea lor si din cauza asta sangereaza. Ele se mantuiesc doar atunci atunci cand au copii dar si asta, doar asa, temporar".
    Catolicii sunt "penibili" si Papa e ridicol pt ca are "papamobil".
    Si tot asa, saptamanal, spalare pe creier cu cele mai primitive si vulgare prejudecati ambalate in "ora de religie"
    Mi-e groaza sa ma gandesc ce ar fi insemnat pt mine 12 ani de indoctrinare continua cu ortodoxism pe paine.
  • +7 (13 voturi)    
    Sintem un stat secular! (Joi, 13 septembrie 2012, 23:36)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Si ar trebui sa ne manifestam ca atare! Religia nu are ce cauta in scoala publica. Cine vrea sa mearga la "scoala de duminica" fiecare pe ce religie vrea.
    Copii mei nu fac ora de religie. Singurii din scoala, si de fiecare data eu trebuie sa fac cerere! Manualele sint catastrofice ("autobuzul l-a calcat pe Ionel fiindca a tras-o de codite pe Maria. Dumnezeu vede tot si pedepseste"). Asa a inceput si fundamentalismul musulman - in scoala. Si bine intentionat era si Torquemada....
    Pentru cei foarte gredinciosi si cu Biblia la zi: Isus a ales si a fost botezat la 33 de ani. Adica la deplin amaturitate si in deplina cunostinta de cauza! Dati aceeasi sansa copiilor vostri. Nu hotariti voi sau alti pentru ei in aceasta privinta. Profetul Mohamed la 40 de ani, iar Siddhartha a devenit Buddha (Cel Iluminat) la 35 de ani. Asa ca lasati copii in pace! Nu veti reusii decit sa ii faceti vulnerabili la alte credinte care la un moment dat le vor iesi in cale, Si asa se amesteca azi crestinism cu ezoterism, yoga si alte bazaconii. Insa fundamentul misticismului este sadit in scoala prin orele de religie si cultura precara.
    • +1 (5 voturi)    
      ...orele (Vineri, 14 septembrie 2012, 9:12)

      karula [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

      M-am logat doar sa te votez cu plus...
      Eu mi-am inscris copiii, anul asta, la scoala si nu am putut ( nu exista la inscriere!!! optiunea) sa nu-i inscriu la religie.
      I-am declarat de-o religie rara...sa vad ce-mi ofera ca optiune de studiu la majoritatea ortodoxa.

      Cand eram eu copil, la sat, sambata cine vroia mergea la biserica la ore de religie,tinute de preoteasa ( evanghelici)...ortodoxii ii laudau pe conducatorii iubiti...acum vin sa-mi bage pe gat cu forta...
      • +3 (3 voturi)    
        exista optiunea (Vineri, 14 septembrie 2012, 10:01)

        alike [utilizator] i-a raspuns lui karula

        in catalog scrie ceva de genul 'ortodox (sau alta confesiune) - nu urmeaza orele de religie'.

        iar daca v-ati inscris copiii la scoala anul acesta, in primavara a avut loc doar inscrierea copilului la o anumita scoala. materiile urmate ar trebui discutate cu profesorul diriginte / invatatorul in prima zi de scoala.
    • +3 (3 voturi)    
      jale =)) (Vineri, 14 septembrie 2012, 9:29)

      alike [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

      Iisus a ales - ce? - si a fost botezat la 33 de ani??? ce relevanta are? din cate stiu eu, Iisus a instituit taina botezului - primind acel botez de la sf. Ioan Botezatorul.
      "fundamentul misticismului este sadit in scoala" - dumneavoastra stiti ce inseamna mistica? - sigur nu.
      cum spuneti ca a inceput fundamentalismul musulman? in scoala? :D afghanii ar fi incantati s-o auda - cred ca n-au mai vazut, amaratii, o scoala ca lumea de cand cu invaziile urss, sua etc.

      comentariul dvs are si bazaconii, si cultura precara - dar nu vi se trage de la religia in scoala. slava Domnului ca exista si alte cai :)
    • 0 (2 voturi)    
      unde??? (Vineri, 14 septembrie 2012, 11:56)

      Dnn [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

      unde ai citit ca Romania e stat secular??

      sunt chiar curios cu ce articol din ce lege sau constitutie o sa poti sustine asta!
      • +1 (5 voturi)    
        uite aici (Vineri, 14 septembrie 2012, 14:12)

        ala_ [utilizator] i-a raspuns lui Dnn

        Secularism este principiul de separare dintre institutiile statului (respectiv persoanele mandatate sa reprezinte statul) si institutiile religiose sau lideri religiosi.

        Cap II art 29 din Constitutia Romaniei: "Libertatea gândirii și a opiniilor, precum și libertatea credințelor religioase nu pot fi îngrădite sub nici o formă. Nimeni nu poate fi constrâns să adopte o opinie ori să adere la o credință religioasă, contrare convingerilor sale."

        Asta inseamna ca statul garanteaza independenta religioasa si de opinie, deci nu poate fi partinitor. Nu poate fi de partea unei religii. Ceea ce se cheama a fi laic sau secular (desi termenul asta nu e in dex).
        Statul nu are religie, nu suntem o teocratie. Nu ne organizam dupa legi din religii la baza, precum Iran si statele guvernate de Sharia.
        • +3 (3 voturi)    
          si apropo (Vineri, 14 septembrie 2012, 14:33)

          ala_ [utilizator] i-a raspuns lui ala_

          in caz ca te intrebai sunt doar 2 forme de organizare a statului din perspectiva religioasa:
          laic (secular) sau teocratic.

          Nu am gasit articole din lege, si daca nu scrie ar trebui s-o faca, faptul ca religia in scoli trebuie predata din punct de vedere academic, nu devotional. Asta inseamna ca la ora de religie se merge pentru a invata despre religie, nu pentru a te ruga.
  • +4 (4 voturi)    
    lasati mai moale! (Vineri, 14 septembrie 2012, 9:59)

    iuon [utilizator]

    Copii mei nu merg la ora de religie, dar asi prefera sa ma lase in pace si profetii religiei secular umaniste, pentru ca au facut deja destule pagube dansii. Directia in care ei imping educatia romaneasca e la fel de periculoasa ca fanatismul religios musulman.
    Sa faca ce vor cu copiii lor, dar pe ai mei sa lase in pace!
    • -7 (7 voturi)    
      de ce oare? (Vineri, 14 septembrie 2012, 12:42)

      RusIonut [anonim] i-a raspuns lui iuon

      cei ce tin partea religiei sunt certati mereu cu gramatica?
    • +2 (2 voturi)    
      omule, n-ai inteles nimic (Vineri, 14 septembrie 2012, 15:24)

      ala_ [utilizator] i-a raspuns lui iuon

      profet si secular sunt 2 termeni in contradictie.
      La fel si religie seculara.
      Probabil ca din perspectiva unui religios, lipsa religiei este si ea tot o religie, pentru ca religiosul pur si simplu nu are imaginatie si putere de intelegere. Asta se vede mai ales la musulmani.
      Eu prin secular inteleg ca pur si simplu se discuta despre orice altceva, in mod normal, insa nu despre religie.
      Secular inseamna de fapt garantarea dreptului la religie sau lipsa acesteia, si nu inseamna ca cineva lupta impotriva religiei impunandu-si propriile sale viziuni, ci pur si simplu muta topicul religie in zona privata.
      Daca tu compari chestia asta cu fanatismul islamic, atunci pe bune ca nu intelegi nimic. Chiar nu poate fi ceva mai diferit. Esti tare confuz.
      Tocmai actiunea asta vine in sprijinul copiilor, asa cum o inteleg eu. Nu iti obliga nimeni copii tai la nimic, tocmai ca ii protejeaza.
      Copii tai pot sa invete foarte bine despre cat de bine se vindeca cu undelemn si rugaciune sau cat de fierbine e iadul de la tine sau din biserica unde ii duci.
  • -2 (8 voturi)    
    Indoctrinare cu forta (Vineri, 14 septembrie 2012, 11:23)

    Cetatean Logat [utilizator]

    Copii intre 16 si 18 ani sunt destul de maturi sa isi aleaga confesiunea insa nu sunt destul de maturi sa decida daca vor sau nu sa faca religie. Adica inteleg subtilitatile religiei dar nu inteleg fundamentul ei.
  • +1 (3 voturi)    
    nu imi vine sa cred.. (Vineri, 14 septembrie 2012, 11:55)

    Dnn [utilizator]

    cum participati (hotnews) la o dezinformare serioasa:

    Constitutia Romaniei:
    (7) Statul asigura libertatea învatamântului religios, potrivit cerintelor specifice fiecarui cult. În scolile de stat, învatamântul religios este organizat si garantat prin lege.


    Legea educatiei:

    (2) LA SOLICITAREA SCRISA a elevului major, respectiv a părinților sau a tutorelui legal instituit pentru elevul minor, elevul poate să nu frecventeze orele de religie. În acest caz, situația școlară se
    încheie fără disciplina Religie.

    Legea privind libertatea religioasa si regimul general al cultelor (Legea 489/2006):

    (1) Parintii sau tutorii au dreptul exclusiv de a opta pentru educatia religioasa a copiilor minori, conform propriilor convingeri.

    Art. 9
    (1) In Romania nu exista religie de stat; statul este neutru fata de orice credinta religioasa sau IDEOLOGIE ATEE.

    Eu sustin predarea religiei in scoala DAR nu conteaza ce sustin eu sau Patrascu sau ASUR in fata legii. In tara asta treebuie as conteze LEGEA si daca legea zice ca cei ce nu vor sa studieze religia trebuie sa faca o hartie atunci asta e legea!!
    Cerere nu trebuie as faca cei ce vor sa studieze religia!

    Puteti protesta pentru schimbarea legii dar nu pentru incalcarea ei!!!

    De ce scrieti un articol luat de pe un oarecare site fara sa va informati???
    • 0 (4 voturi)    
      pai da, dar cum determina care religie? (Vineri, 14 septembrie 2012, 13:53)

      ala_ [utilizator] i-a raspuns lui Dnn

      prevad cazuri de abuz. Sunt elevi si parinti care sunt indecisi, altii poate au alta religie. Automat trec toti la ortodoxism.
      Poate sunt parinti neinformati. Parinti care si-ar scoate copilul de la ore, daca ar stii ce prevad aceste ore.
      Cautarea religioasa trebuie sa fie o chestie pro-activa nu implicita. Cine o cauta, face frumos o cerere sau prin alte metode simple dar formale.
      Parintii pot primi de exemplu acasa o instiintare, in baza careia sa actioneze. Ce-o fi asa greu sa ne purtam civilizat?
      • 0 (0 voturi)    
        nu sunt de acord. (Vineri, 14 septembrie 2012, 14:50)

        Dnn [utilizator] i-a raspuns lui ala_

        1. legea in vigoare spunde destul de clar cine are de facut o solicitare scrisa! daca tot e sa fim civilizati propun sa incepem cu respectarea legii in vigoare.E ILEGAL sa ceri solicitare scrisa celor ce vor sa studieze religia (si in paragraful 2 articolul asta zice!)

        2. Cum determina care religie? sigur nu printr-un tabel trimis la toate scolile de o oarecare asociatie sub amenintarea actionarii in justitie. e pueril sa credem ca super asociatia a descoperit metoda tabelului ca sa stabileasca ce religie va studia fiecare copil.

        3. Tot nu inteleg cum ati reusit sa va speriati in halul asta de religie. Da sunteti speriati! Cred ca o multime de oameni si-au primit educatia religioasa din filme de groaza si conspiratii, stirile de la ora 5 etc fara nici o legatura cu realitatea. sigur nu Ioan gura de aur, Biblia sau Augustin va inspira frica de biserica/religie.
        • +4 (4 voturi)    
          cum sa nu fii speriat de religie? (Vineri, 14 septembrie 2012, 15:37)

          ala_ [utilizator] i-a raspuns lui Dnn

          traim in era cand daca vorbesti de mohamed risti moartea. In care daca nu esti nebun sa crezi in fiinte supranaturale esti un outsider cel putin si risti chiar si moartea in anumite zone.
          Religia nu e rationala. Este interpretabila si cere putere fara limita. Combinatie periculoasa, nu crezi?
          Religia inseamna intoleranta mai mult decat orice altceva. Nu exista un subiect mai abstract si fara nici o dovada de a fi corect care sa genereze atata conflict si frustrare. E ca si cum ne-am separa si ne-am bate intre noi pentru ca eu zic "mov" si tu zici "verde".
          Orice alta diferenta ideologica-culturala se poate trece cu vederea. Diferentele religioase nu. In fine..nu o mai lungesc.

          In final iti spun doar ca religia la noi se preda in scoala acum ca niciodata, acum in secoul 21, se preda de la grainita si pana la terminarea liceului cu o programa si manuale groaznice.
          Asta nu s-a mai practicat din cate stiu eu, iar daca s-a mai practicat in trecut, lumea s-a mai schimbat de atunci.
          In loc sa evolueze catre valorile contemporane, democratice, de civilizatie europeana, BOR tinde catre secolul XIV. Are putere si bani, vrea si adepti zombi.