Analiza HotNews.ro

Semnificatia blocarii anchetelor in cazurile Borbely si Dobre. Plus informatii cheie de context

de D. Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 12 septembrie 2012, 1:06 Actualitate | Esenţial

Majoritatea USL din plenul Camerei Deputatilor a respins marti, 11 septembrie, solicitarile procurorilor de incepere a urmaririi penale in cazurile fostilor ministri Laszlo Borbely (UDMR) si Victor Paul Dobre (PNL).  Judecatorul Cristi Danilet, membru CSM, a explicat pe larg pe blogul sau de ce Parlamentul nu poate judeca dosare, de ce e rau ca Parlamentul se transforma in instanta extraordinara si cum blocarea ancehtelor prin vot devine o imixtiune legalizata a politicului in justitie. Votul impotriva anchetelor declansate de procurori in cazurile Borbely si Dobre, achetati in dosare diferite, are loc in contextul inmultirii atacurilor lansate de liderii USL, Crin Antonescu si Victor Ponta, impotriva sefilor de la Parchetul General si DNA.

Momentul pica prost in plan extern: Guvernul vrea sa convinga Bruxelles-ul ca va respecta independenta justitiei.
Ministrul justitiei, Mona Pivniceru, a demarat, la solicitarea premierului Victor Ponta, procedurile pentru schimbarea procurorului general, Laura Codruta Kovesi si a sefului DNA, Daniel Morar, pe fondul neincrederii sistemului in transparenta procesului. Comisia Europeana urmareste cu maxim interes acest subiect delicat, unul din testele majore ale Guvernlui Ponta. 

Surse de la Bruxelles au declarat pentru HotNews.ro ca secretarul general al Comisiei Europene, Catherine Day, i-a transmis o scrisoare ministrului Pivniceru solicitandu-i sa faca transparente procedurile de numire a noilor sefi de la PG si DNA, astfel incat sa fie cunoscute CV-urile candidatilor, planurile de management ale acestora etc. Ministerul manifesta retinere in a prezenta toate aceste date, invocand intre altele dorinta candidatilor de a nu fi expusi unor presiuni si atacuri pe durata procesului de selectie.

Pe de alta parte, Reprezentanti ai Comisiei de la Venetia se afla in aceste zile la Bucuresti iar oficialii romani vor sa-i convinga ca separatia puterilor in stat a functionat pe durata referendumului. In tot acest timp,  sub ochii tuturor se consuma o incalcare flagranta a separatiei puterilor in stat: Parlamentul impiedica Justitia sa-si faca treaba respingand avizul de urmarire penale in cazul a doi fosti ministri. Acest aviz ar trebui sa previna exclusiv eventuale abuzuri procedurale din partea procurorilor, in nici un caz nu presupune judecarea pe fond a dosarelor deoarece ar transforma legislativul in instanta extraordinara, asa cum a explicat mai sus judecatorul Danilet.

Parlamentul a mai blocat anchete importante in cazurile Adrian Nastase si Miron Mitrea, in  in august 2008, pe vremea guvernarii Tariceanu. Sub Guvernarea Boc, Parlamentul a respins cererea de arestare formulata de DNA impotriva deputatului PDL Dan Pasat.

Aceste frane politice puse procurorilor sunt criticate in rapoartele de monitarizare realizate de Comisia Europeana. Noile blocaje reprezinta motive solide ca Bruxelles-ul sa continue procesul de monitorizare prin Mecanismul de Cooperare si Verificare, fapt care se poate repercuta negativ in ce priveste aderarea Romaniei la spatiul Schengen.

Analizat in acest context, votul de marti din Camera Deputatilor impotriva solicitarii de incepere a urmaririi penale in cazurile fostilor ministri Laszlo Borbely si Victor Paul Dobre este un semnal politic menit sa slabeasca si mai mult increderea externa in vointa USL de a feri justitia de influenta politica si de a incuraja continuarea achetelor incepute de procurori impotriva unor politicieni de rang inalt suspectati ca au comis fapte de coruptie sau ca au abuzat de functie. ​
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

6029 vizualizari

  • +37 (37 voturi)    
    Romania (Miercuri, 12 septembrie 2012, 3:02)

    KostasP [utilizator]

    ...are zero credibilitate pe plan extern atita timp cat parlamentul se interpune in actul de justitie.
    • +31 (33 voturi)    
      credibilitate??? (Miercuri, 12 septembrie 2012, 4:47)

      apoliticus [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Romania va avea zero credibilitate atata timp cat in parlament se vor perinda toate gunoaiele politice, toti coruptii si imbogatiti peste noapte, toti slinosii si dezgustatorii. A se vedea muntele de grasime penal VOICU votand la 2 maini legi anticonstitutionale si antidemocratice. Beaaaac!!!
      • +22 (22 voturi)    
        puscariabilii..... (Miercuri, 12 septembrie 2012, 8:12)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui apoliticus

        ....se vor ingesui si vor reusi sa obtina locuri in Parlament atata timp cat acesta va exista, pentru ca este institutia care ofera cea mai buna protectie infractorilor. Acesta este si scopul pentru care este mentinuta si pentru care se doreste sa i se ofere puteri sporite.
        Ce nu inteleg cei de la Bruxelles este ca actuala clasa politica nu este interesata de tara, economie...etc ci doar de propriile lor interese iar sistemul politic parlamentar li se potriveste perfect.
    • -10 (10 voturi)    
      Nu parlamentul e punctul slab... (Miercuri, 12 septembrie 2012, 11:24)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      ... ci tocmai justitia. Credibilitatea Romaniei este asa de jos datorita acestei puteri in stat (justitia). Nu uita, MCV-ul este in vigoare, Olanda se opune aderarii la spatiu Schengen tocmai datorita derapajelor din justitie. Chestia cu "parlamentul e de vina" este o distragere a atentiei, mai ales in contextul actual, cand bascularea fortelor preponderente in Paralementul Romaniei nu convine unora...
  • +22 (22 voturi)    
    Ii spargem la alegeri (Miercuri, 12 septembrie 2012, 6:26)

    PuicaConstanta1329033645217 [anonim]

    Mai e putin si avem posibilitatea sa clatinam din temelii clasa politica,prin voturile noastre din dec,sa scuturam toata cohorta de penali si atunci,adio imunitate.
    • +20 (20 voturi)    
      N-o sa-i spargem! (Miercuri, 12 septembrie 2012, 8:56)

      triciupa [utilizator] i-a raspuns lui PuicaConstanta1329033645217

      Si asta pentru ca poporul imbecilizat de televiziuni va pune ura inaintea ratiunii si-i vor vota (din nou) pe voicu, fenechiu, dragnea pur si simplu din ura fata de Basescu. Sad but true.
    • +6 (6 voturi)    
      Gradul... (Miercuri, 12 septembrie 2012, 9:54)

      CONU' [utilizator] i-a raspuns lui PuicaConstanta1329033645217

      ...'' cutremurului'' politic pe care o mare masa de alegatori il asteapta in decembrie depinde pe de o parte de evolutia noilor partide aparute dar si de evolutia partidelor consacrate. Din pacate , abia aparute , cele doua noi partide au inceput sa-si dea la gioale reciproc , iar partidele cu state vechi au grija sa-si dea singure cu stangu- dreptu' (au doi lideri , Chucky si Copy-paste, care-si fac foarte bine aceasta treaba). In aceste conditii alegatorul roman va opta pentru liderul mai carismatic, deci va fi un vot cu inima nu cu creierul.
    • +3 (3 voturi)    
      Pai daca fura 1.5m de voturi (Miercuri, 12 septembrie 2012, 12:02)

      Andy500 [utilizator] i-a raspuns lui PuicaConstanta1329033645217

      nu spargi nimic. Se aleg ei intre ei.
      Saracii se vand pe o bere, nu mai au nevoie de ulei si zahar.
  • +19 (21 voturi)    
    Aceasta (Miercuri, 12 septembrie 2012, 7:19)

    banateanul. [utilizator]

    constitutie asa zisului parintele Constitutieil Antonie Iorgovan ,ar trebuiiscimbata foarte repede si scos PARAGRAFUL CU IMUNITATEA ! Paragraf dupa care se ascund toti NEAVENITII , si hotii din partide ! Hotii care sunt protejatii partidelor fiindca le sponzorizeaza !
    • -2 (2 voturi)    
      Problema imunitatii... (Miercuri, 12 septembrie 2012, 11:31)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui banateanul.

      ... are chichirezul ei, si este utila! Un ales in Parlament are mandatul a zeci de mii de cetateni, deci o raspundere imensa. Daca imunitatea nu ar exista, orice terchea-berchea, poate cu motiv, dar poate doar sa se distreze (ca sa nu zic ca vrea sa faca si rau), poate face o plangere penala impotriva unui deputat sau senator, iar acesta ar putea fi arestat imediat. Da, si acum este permisa ridicarea imunitatii, dar in anumite conditii. Ca in Romania se abuzeaza de acest drept ("ridicam imunitatea doar daca vrem noi"), este alta discutie, si tine de cultura politica, juridica, morala, etc.
    • -3 (3 voturi)    
      blocarea in parlament a dosarelor DNA (Miercuri, 12 septembrie 2012, 11:41)

      ganea_stan [anonim] i-a raspuns lui banateanul.

      pentru banateanu o intrebare de bun simt :
      Daca se elimina paragraful cu imunitatea, basescu merge si el la tribunal ? Are destule dosare pentru care ''imunitatea presedintelui '' si abnegatia unui procuror cu pretentii au facut sa se aseze praful pe ele!
      O fi bine domnule procuror Daniel Morar / O fi bine?
  • +18 (20 voturi)    
    Parlamentul.... (Miercuri, 12 septembrie 2012, 8:08)

    CONU' [utilizator]

    ...este inca o centura de protectie a penalilor. S-a ajuns intr-o situatie absolut anormala: un membru in parlament, care nu este abilitat sa judece cauze si care nici nu este de specialitate (adica un inginer, un medic, un economist....un papagal,un maimutoi, ca sunt si d-astia destui)) sa poata sa stopeze anchetarea unor delicventi pe motiv ca maimutoiului i se par dovezile insuficiente. Posibilitatea aceasta ar trebui eliminata. Poate noile forte politice care au aparut vor trece in platforma lor si lamurirea acestei situatii. Pentru ca nimeni nu este mai presus de lege , iar aplicarea legii este treaba puterii judecatoresti nu a puterii politice.
    • -4 (4 voturi)    
      imunitatea parlamentarilor (Miercuri, 12 septembrie 2012, 11:49)

      ganea_stan [anonim] i-a raspuns lui CONU'

      COANE, i-a zi bre, daca aia din parlament cu meserii onorabile pe tot mapamondul -ingineri, medici, economisti - nu pot sa ''judece'' un dosar cu dovezi foarte prost argumentate, si drept urmare sa se stopeze anchetarea unui (unor) delicvent, cum e cu marele judecator zegrean, cu vederea trecuta in acte ca fiind obturata aproape total si pentru care defect primeste si o pensie destul de nesimtita, care nu a fost judecator nici o ora, sa judece cu ochii inchisi aspectele constitutionale ale legilor ?
      • +1 (1 vot)    
        Fara discutie..... (Miercuri, 12 septembrie 2012, 13:29)

        CONU' [utilizator] i-a raspuns lui ganea_stan

        .... profesiile enumerate sunt onorabile , totusi nu dau dreptul sa judece o cauza penala si nici macar nu da dreptul sa judece daca dovezile sunt / nu sunt prost argumentate. Asta e treaba magistratilor. Este ca si cum matale ai fi martorul unui accident de circulatie dar nu poti sa dai amenzi , sa suspenzi permise sau sa trimiti in instanta persoana care crezi matale ca este vinovata. Pur si simplu poti sa declari ce ai vazut sau ai auzit. La un sprit cu cunoscutii poti sa emiti cate judecati vrei, ele nu au valoare juridica. Iar despre pensia d-lui Zegrean, citeste aici: http://www.hotnews.ro/stiri-esential-13109670-augustin-zegrean-nu-pensie-handicap.htm .
  • +19 (21 voturi)    
    S-a schimbat ceva? (Miercuri, 12 septembrie 2012, 8:55)

    gristero [utilizator]

    Ce incredere sa mai ai in acest parlament?
    Pe ce se bazeaza "puterea" acestui parlament?
    Se bazeaza pe faptul ca exista o majoritate destul de omogena ca gindire si manifestare,o majoritate dictata de interese obscure, meschine ,si in nici un caz care sa se gindeasca la "popor"!!!!
    Ei nesocotesc vointa poporului ( parlament cu 3oo parlamentari!) ;
    Ei blocheaza mersul firesc al justitiei(neacceptarea urmaririii penale a unor subiecti )
    Ei sfideaza si "cintaresc " hotaririle irevocabile ale justitiei (se mai gindesc daca respecta o decizie IREVOCABILA a justitiei ,mai ales cind aceasta nu le convinen);
    Ei desfid insasi justitia (cheama lprocurorul general al tarii ,sa le explice acesta ,cum a indraznit sa cerceteze reprezentantii lor in teriroriu)
    Ei indraznesc sa dea "ultimatum"CCR (in24 ore vrem parerea CCR!);
    Ei decapiteaza institutii ale statului (avocatul poporului);
    Ei se folosesc de "raspindaci "(antena3)
    Ei schimba apartenenta unor institutii(vezi ICR)
    Adica; Ei sint statul, ei au toata puterea, ei reprezinta"elita "poporului,si nici D-zeu nu poate fi deasupra lor!!!!!
    Nu asa -reiese din parerile "nevinovate "dar pe deplin pertinente ale tatucului Iliescu?
    Parca am mai intilnit aceasta gindire!
    Nu asa era pina in 1989??????????
  • +6 (6 voturi)    
    mai sunt si alte cazuri (Miercuri, 12 septembrie 2012, 10:23)

    b0gdan [utilizator]

    - in cazul Ridzi a fost blocata in parlament o perchezitie a calculatoarelor de la misniter;
    - mai e un deputat PSD care are decizie definitiva de la ANI si care ar trebui sa-si piarda mandatul, dar comisia juridica a zis ca poate sa mai stea;
    - cazul Mircea Diaconu de la senat se voteaza azi, in mod normal ar trebui sa isi piarda mandatul;
  • -1 (3 voturi)    
    analiza (Miercuri, 12 septembrie 2012, 12:17)

    zahariavadureanu1298700241377 [utilizator]

    Atata timp cat in Romania este CURTEA CONSTITUTIONALA , care a devenit puternic politizata se vede ca a devenit protectoarea talharilor , criminalilor ( vezi cazul studentei japoneze ) se vede ca este si o institutie anacronica acestei perioade .
    Refaceti Curtea Constitutionala si nu vor mai fi probleme in Romania .
    De abia atunci se poate vorbi corect de procurorului general, Laura Codruta Kovesi si a sefului DNA, Daniel Morar. Acesti oameni sunt buni profesionisti dar nu au fost lasati sa-si faca treaba de Presedentia Romaniei .
    Presedentia impreuna cu toata clasa politica daca va mai continua in acest fel va determina poporul sa adopte prin referendum forma de Regat .