VIDEO Fiul fostului ministru Ioan Avram Muresan a murit subit intr-un hotel din Kenya

de Red. Stiri     HotNews.ro
Duminică, 9 septembrie 2012, 15:20 Actualitate | Esenţial

​Dan Muresan, fiul fostului ministru taranist al Agriculturii Ioan Avram Muresan, a murit subit in camera sa de hotel din Kenya, au confirmat pentru HotNews mai multe surse independente. Dan Muresan avea 32 de ani si lucra pentru o firma britanica de consultanta politica care a pus la punct strategii electorale in tari din Africa, sud-estul Asiei si Europa de Est.

Dan Muresan ocupa pozitia de coordonator al campaniilor electorale pentru clientii firmei britanice in care activa. In calitate de expert in comunicare politica a coordonat campanii electorale in Texas, Virginia si in tari din estul Europei si Africa. A absolvit London School of Economics si George Washington University, unde a obtinut un masterat in management politic si nationalism.

Tatal sau, fostul ministru al Agriculturii Ioan Avram Muresan, a fost condamnat definitiv la sfarsitul lui mai 2012, la 7 ani inchisoare cu executare pentru deturnare de fonduri. Procurorii l-au acuzat pe Ioan Avram Muresan ca, în calitate de ministru, ar fi elaborat in perioada 1999-2000 mai multe rapoarte pentru scoaterea din rezerva de stat a cantitatii de 5.000 de tone ulei, sub forma de imprumut, beneficiar fiind SC Sun Oil din judetul Constanta. In prezent, fostul ministru al Agriculturii isi ispaseste pedeapsa in inchisoarea Gherla.

UPDATE Un comunicat al Ministerului de Externe precizeaza ca "trupul neinsufletit al unui cetatean roman ar fi fost gasit intr-un apartament din districtul Nairobi. Cetateanul roman era angajat la o companie engleza de telecomunicatii, aflandu-se de mai multa vreme in Kenya. Acesta nu isi inregistrase insa prezenta pe teritoriul Kenyei la misiunea diplomatica romana. Dupa sosirea politiei, corpul neinsufletit ar fi fost preluat de o firma de pompe funebre in vederea efectuarii necropsiei si eliberarii certificatelor medicale constatatoare, urmand ca luni, 10 septembrie, un reprezentant al companiei de asigurari competente sa deschida un dosar in acest caz", se mai mentioneaza in comunicatul MAE, citat de Mediafax.

"Din pacate este adevarat", a declarat pentru Adevarul un fost consilier al ministrului Ioan Avram Muresan. "A murit intr-un hotel din Kenya, acolo unde era seful de campanie al unui candidat pentru alegerile generale", a spus Ileana Gaita.




Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

16221 vizualizari

  • -3 (29 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca, (Duminică, 9 septembrie 2012, 15:54)

    ZgomotdeFOND [utilizator]

    Dar, asa cum ne invata la Scriptura, nimic nu ramane nepedepsit. Ce e cel mai pacat e ca nu pe noi pica napasta, ci pe cei la care tinem cel mai mult. Cand facem rau, atunci cand suntem pusi sa facem bine unui neam, sa ne gandim de zece ori inainte. Mergem mai departe...
    • -1 (23 voturi)    
      asa este... (Duminică, 9 septembrie 2012, 16:09)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui ZgomotdeFOND

      dupa fapta si rasplata...
    • +9 (25 voturi)    
      :) (Duminică, 9 septembrie 2012, 16:34)

      triton [utilizator] i-a raspuns lui ZgomotdeFOND

      ce timpenii poti sa debitezi!
      cum moare cite unu', cum apar habotnicii voodoo sa-si dea cu parerea. sinteti nelipsiti la mort, ca cioclii si ca hoitarii!
      • 0 (10 voturi)    
        daaaaaaaaaaaa (Duminică, 9 septembrie 2012, 18:09)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui triton

        asta e frate...

        voodoo nevoodoo
        e bine sa crezi ca vine si rasplata ... candva ...
    • +8 (8 voturi)    
      Pai si el ce vina avea? (Duminică, 9 septembrie 2012, 19:49)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui ZgomotdeFOND

      Tac'su a furat iar justitia si-a facut treaba in cazul lui. Iar in Scriptura nu scrie aberatiile pe care le spui.
  • +16 (24 voturi)    
    bai, teoria ne omoara...... (Duminică, 9 septembrie 2012, 16:50)

    soso [anonim]

    ....practica ne spune ca toti suntem muritori. indiferent la ce varsta, a cui fiu sau fiica esti, este inavitabil sa mori. si cei care au facut lucruri bune si cei care au gresit, tot mor odata. asa ca, mai lasati-ma in pace cu rahatul asta de teorie "ca nu bate cu bota". e doar de vazut cum a murit, caci poate fi ceva suspect la mijloc, tinand cond de varsta si mediul in care se invartea. atat. nu cred ca s-a trezit jesus azi dimineata si a zis.....aha....Muresan, ala de-a distrus agricultura!? No bine, ii luam fiul.......sunteti patetici si jalnici.
  • +10 (26 voturi)    
    dA (Duminică, 9 septembrie 2012, 17:35)

    Babilou [utilizator]

    Mai bine am admira studiile si pozitia pe care a reusit acest tanar roman sa le obtina in plan international si sa ne exprimam regretul ca astfel de tineri se afirma doar in exteriorul tarii, in timp ce in Ro ati ajuns sa fiti condusi de repetenti si plagiatori, mincinosi sau chiar analfabeti, cu studii mai mult decat modeste......ca sa nu mai vb ca unii au comportamente de psihopati....

    RIP
    • +3 (11 voturi)    
      mda (Duminică, 9 septembrie 2012, 17:47)

      amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui Babilou

      partea interesanta este ca tatal sau era un astfel de infractor care ne conducea. nu am nicio simpatie pentru oameni care studiaza in strainatate pe banii furati de parinti de la noi ceilalti
    • +4 (10 voturi)    
      dA (Duminică, 9 septembrie 2012, 19:57)

      cititor [anonim] i-a raspuns lui Babilou

      In mod cert, daca nu era fiul cui era, nu reusea sa ajunga la acele scoli inalte (si ma refer in primul rand la aspectul financiar al problemei). Parcurgerea si absolvirea acelor scoli si mai ales cariera profesionala sunt totusi meritul acestui tanar plecat nedrept de prematur in lumea umbrelor.
      Dumnezeu sa-l ierte si sa-i odihneasca sufletul.
  • -1 (9 voturi)    
    epilog (Duminică, 9 septembrie 2012, 18:34)

    zizin [utilizator]

    Explicatia: lacomia, goana dupa bani, cat mai multi bani!
    Morala: banii n-aduc fericirea.
  • +3 (7 voturi)    
    Intrebare (Duminică, 9 septembrie 2012, 19:47)

    KostasP [utilizator]

    Si de ce ma rog ar interesa cititorii o asemenea stire? Persoana decedata nu este persoana publica, nu face parte in nici un fel din viata politica romaneasca. Deci?
  • +5 (11 voturi)    
    Informatie (Duminică, 9 septembrie 2012, 20:52)

    MM [anonim]

    Dumnezeu sa il ierte! Dar de ce ne intereseaza pe noi o asemenea informatie?! Cu ce ne ajuta pentru progres?! Zilele urmatoare o sa scrieti de nepotii si stranepotii nu stiu carui fost ministru... Personal, asteptam mai mult de la Hotnews. In ultima vreme Hotnews se transforma intr-un fel ciudat de Antena 3...
  • 0 (0 voturi)    
    violenta in Kenya (Luni, 10 septembrie 2012, 4:19)

    ..13 [utilizator]

    Este o miza importanta in Kenya si unii nu prea vor sa se alinieze la noua procedura de alegere a presedintelui.

    Vezi http://www.cnbc.com/id/48876853

    Si mai sunt si alte informatii despre kenya si alegerile mutate fin 2012 in 2013 de catre CC lor!!!!

    RIP
  • 0 (2 voturi)    
    condoleante (Luni, 10 septembrie 2012, 10:00)

    reli [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca si sa -i mangaie parintii in aceasta incercare!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Munca taktila (Luni, 10 septembrie 2012, 10:12)

    Taktil [anonim]

    Suspect ...Dan Muresan avea 32 de ani si lucra pentru o firma britanica de -consultanta politica- care a pus la punct strategii electorale in tari din Africa, sud-estul Asiei si Europa de Est. De ce altzi aleg meseri mai domestice. Alo...Zogomot de fond, de la Secu.
    • 0 (0 voturi)    
      Conspiratia din jurul familiei Muresan (Luni, 10 septembrie 2012, 10:27)

      Catalin Stanoiu [anonim] i-a raspuns lui Taktil

      Da! Zgomot de fond de la Secu, dar nu asa cum poate isi imagineaza multi... Uite ca am scris acilea cam care e o varianta de abordare!

      http://www.balaceanca.net/2012/09/10/catalin/conspiratia-din-jurul-familie-muresan
    • 0 (0 voturi)    
      Bine, (Luni, 10 septembrie 2012, 14:44)

      ZgomotdeFOND [utilizator] i-a raspuns lui Taktil

      facand abstractie ca de obicei nu fac commenturi la commenturi, astazi nu m-am putut abtine. Din doua motive: 1. zgomotdeFond nu are nici o treaba cu secu, e un tanar de 36 de ani care a ajuns unde e pe spatele lui, fara facultati in strainatate si cu ajutorul parintilor atat cat sa-l tina in facultate cu cazare si masa. 2. Din pacate, unii sunteti niste frustrati ce nu va puteti exprima si care nu puteti intelege ca opiniile pro sau contra unui lucru nu tin de securitate. Pe mine asa m-au invatat parintii: sa fac bine in viata, atat cat pot, iar atunci cand nu pot, macar sa nu fac rau. Cat despre fii-su lui Muresan, regretele sunt exprimate in titlul primului mesaj si nu am avut nimic cu el. Am cu hotii care ne fura de 23 de ani si nimeni nu le face nimic...
  • 0 (0 voturi)