Vaslui: Cateva sute de persoane, la mitingul impotriva Chevron

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 7 septembrie 2012, 21:31 Actualitate | Esenţial

Cateva sute de persoane din Barlad si din mai multe localitati limitrofe protesteaza impotriva exploatarii gazelor de sist prin metode neconventionale de catre compania americana Chevron, scrie Agerpres.

Participantii la mitingul organizat de reprezentantii Grupului de Initiativa al Societatii Civile Barlad marsaluiesc pasnic, avand in mana lumanari si candele aprinse, iar pe fundal se aud cantece religioase.

La actiune participa reprezentanti ai bisericii si ai societatii civile alaturi de cetateni simpli care au afisat pancarte cu mesajele: 'Nu impotriva fracturarii hidraulice!', ''Nu exploatarii gazelor de sist!',''Fracturare hidraulica= cutremur' sau ''Foc si pucioasa, la robinet la tine acasa!'. Spre deosebire de actiunile de protest anterioare, la cea programata in acesta seara nu au mai venit in numar mare reprezentanti ai clasei politice, singurul politician participant la protest fiind de aceasta data liberalul Dumitru Boros.

Un numar de 45 de jandarmi asigura masurile specifice de ordine publica, in cooperare cu cadre ale Politiei municipiului Barlad si ale Politiei Locale.

Un miting impotriva exploatarii gazelor de sist a fost organizat la Barlad in luna martie si a adunat peste 5.000 de participanti din toate categoriile sociale, de la elevi si preoti, pana la angajati din fabrici si reprezentanti ai administratiei publice locale sau politicieni. La sfarsitul lunii aprilie aproximativ 8.000 de participanti au protestat din nou impotriva exploatarii gazelor de sist de catre Compania Cevron.























3708 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    Ce sunt alea... (Vineri, 7 septembrie 2012, 22:30)

    Geos Costan [utilizator]

    Metode neconvenţionale? Dar convenţionale? Cum trebuie exploatat gazul de şist? Care este alternativa la aceasta? De ce Vaslui e cel mai sărac judeţ din ţară?
  • -5 (11 voturi)    
    sa... (Vineri, 7 septembrie 2012, 22:31)

    SbkXX [utilizator]

    ii multumiti lui Basescu
  • +1 (9 voturi)    
    uau (Vineri, 7 septembrie 2012, 22:38)

    MirceaA [utilizator]

    daca era Gazprom, mai ieseau?
    • -1 (1 vot)    
      Mucles (Vineri, 7 septembrie 2012, 23:09)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      Cind Gazprom vinde gazul cu cel mai mare pret din Europa nu se aude nici musca. Acum in schimb e scandal mare facut de tot felul de "societati civile" cu miros de USL si Moscova.
    • +2 (2 voturi)    
      Mai MirceaA, (Sâmbătă, 8 septembrie 2012, 2:11)

      Phil Austin [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      daca era Gazprom, barladenii nu mai ieseau in strada, ca ei ii iubesc mult pe rusi si de fapt nu le pasa de efectele exploatarii gazelor de sist prin metode neconventionale asupra vietii lor. In plus, barladenii nu ii iubesc pe americani.
      ktistes, daca americanii ar crea ceva locuri de munca in Barlad fara a afecta mediul inconjurator, crezi ca ar mai manifesta oamenii? Crezi ca doar popa si primaru' le formeaza opinia? In plus, e absurd ca un roman din Romania, cea mai saraca tara din UE, sa se intrebe de ce judetul Vaslui e cel mai sarac din Romania. Te intrebi asta doar atunci cand Romania e peste medie.
      Succes barladenilor !!!
      • -1 (1 vot)    
        si cum afecteaza mediul inconjurator ? (Sâmbătă, 8 septembrie 2012, 20:22)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Phil Austin

        exploatarea gazelor de sist ?
        sau mai bine zis cat cunsoc in detaliu acei manifestanti despre efectele asupra mediului?
        iti spun eu - raspunsul este 0 la ambele intrebari.
        ce pot insa sa spun ca ecologistii de nuanta rosie urasc orice inseamna sursa de energie care nu e subventionata de stat( eoliana, solara) sau provine de la mama Rusie.
      • 0 (0 voturi)    
        fals,domnule! (Sâmbătă, 8 septembrie 2012, 20:54)

        mangustina [utilizator] i-a raspuns lui Phil Austin

        Fals,mergeam la masr si anti gazprom si anti altora care vor sa ne otraveasca viitorul.
        Si,doamne,de unde ideea ca iubim rusii?
        multumesc!
        • 0 (0 voturi)    
          Sunt de acord... (Duminică, 9 septembrie 2012, 7:40)

          Phil Austin [utilizator] i-a raspuns lui mangustina

          ... cu tine. Chestia cu rusii era un raspuns absurd dat lui MirceaA la o parere absurda. Daca eram acasa, veneam si eu la mars.
          Iubesc Barladul.