Ecaterina Andronescu: Fiecare scoala va decide asupra datei festivitatii de deschidere a noului an

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 7 septembrie 2012, 17:04 Actualitate | Esenţial

Ecaterina Andronescu
Foto: Agerpres
Fiecare scoala va decide asupra datei cand organizeaza festivitatea de deschidere a noului an de invatamant, Ministerul Educatiei nefacand vreo recomandare in aceasta privinta, a precizat vineri, pentru Mediafax, ministrul Ecaterina Andronescu.

"Fiecare scoala va decide asupra datei festivitatilor de deschidere a noului an scolar. Nu facem nicio recomandare in acest sens", a spus ministrul Educatiei.

Mai multi profesori s-au aratat nemultumiti de intentia conducerii unitatii de invatamant in care predau de a-i aduce la scoala sambata 15 septembrie, pentru festivitatea de deschidere a noului an.

"Mergem la scoala in fiecare zi, dar nu sambata sau duminica, decat daca ne vor fi platite aceste zile", se arata intr-un comunicat al unui grup de profesori.

Intrebata daca profesorii pot fi obligati sa mearga la scoala sambata, 15 septembrie, ministrul Educatiei a precizat ca o decizie in acest sens trebuie luata la nivelul fiecarei unitati de invatamant.

Ministrul Educatiei a anuntat in 3 septembrie ca noul an scolar va incepe la 17 septembrie, ca urmare a numeroaselor solicitari venite din partea parintilor, dar si pentru ca, astfel, va fi o saptamana in plus pentru pregatirea unitatilor de invatamant.

"Au fost foarte multe solicitari din partea parintilor. Este corect sa raspundem acestora", a spus ministrul Educatiei, care a precizat ca inceperea anului scolar la 17 septembrie a fost luata, in sedinta de guvern de sambata, in conditiile in care data traditionala, de 15 septembrie, este o zi de sambata.

Andronescu a subliniat ca amanarea inceputului de an scolar din 10 in 17 septembrie va oferi inca o saptamana pentru rezolvarea problemelor pe care le au scolile, inclusiv cele legate de clasa pregatitoare, introdusa in premiera in ciclul primar.

Anul scolar 2012-2013 ar fi trebuit sa inceapa, potrivit calendarului anuntat initial de Ministerul Educatiei, la 10 septembrie, cu primul semestru programat pana in 21 decembrie.























3861 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    abramburicoooooooooooo (Vineri, 7 septembrie 2012, 17:38)

    ggna [utilizator]

    vrei sa ne abramburesti pe toti????????????
    Du-te femeie pe campii si lasa-ne in plata Domnului, ca ne inspaimanti!!!
    • +3 (3 voturi)    
      cum sa educi generatia urmatoare (Vineri, 7 septembrie 2012, 22:23)

      Duncan_Idaho [utilizator] i-a raspuns lui ggna

      - Fa niste manuale alternative - nu vrei ca toata lumea sa stie aceleasi lucruri, ar fi plictisitor, nu? E mai bine cand nu stie dreapta ce face stanga. Ad literam.
      - Lasa salariile profesorilor mici - sunt niste jigodii in final, nu? Pedofili innascuti, vor sa stea pe langa copii, nenorocitii.
      - Pune "mesteri" la carma ministerelor - e bine ca este ei sa meserie, sa puna mana pe niste almanahe ceva, sa invetioneze ceva, nu? Pai sa munceste si ei, sa vada ca nu e usor sa furi.
      - Asigura-te ca totul e organizat haotic. Nu care cumva sa existe ordine, ca se plictisesc bietii copii si se intorc la gradi.

      Daca nu a fost clar, eram ironic.

      De prisos sa le mai spui astora din guvern ceva de invatat, uitandu-ne ce minti luminate sunt si cat de mult au muncit saracutii. Pentru ei, evident.
  • +3 (3 voturi)    
    ca si cu BAC-ul (Vineri, 7 septembrie 2012, 17:55)

    ggna [utilizator]

    iaca BAC-ul...o fi normal, o fi "profesional" ( asta ar trebui sa garanteze o profesie, nu?), o fi la vara, o fi odata, o fi decalat, o fi bun sa nu intri la facultate, parca n-o fi...dar daca vor profesorii, de ce n-o fi? Aia nu-s tot bani? Ce au?
  • +2 (2 voturi)    
    i se spune brambura , a brambura sau abramburica (Vineri, 7 septembrie 2012, 19:57)

    rakleta [utilizator]

    Ce mesaj dai copiilor cu ameteala asta ?
  • +3 (3 voturi)    
    Multi Parinti (Vineri, 7 septembrie 2012, 20:09)

    banateanul. [utilizator]

    au cerut sa lasi conducerea invatamantului la altii ,ceva mai destepti ca tine, nu au cerut sa inceapa invatamantul cu o saptamana mai tarziu, voua va placut si va place ca ati avut ocazia sa dati INDICATII pretioase cum sa pregateasca scolile !
    • +2 (2 voturi)    
      Tzutz, (Vineri, 7 septembrie 2012, 21:43)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui banateanul.

      nu-i asta. Prin asa zisa lor mare grije fata de elevi poate mai pacalesc vreo citiva sa-i voteze. Ca ce se intimpla apoi cu invatamintul nu prea au fost interesati vreodata.
  • +2 (2 voturi)    
    "dascalii" (Vineri, 7 septembrie 2012, 21:31)

    costy196501 [utilizator]

    Cata nesimtire aveti domnilor profesori?dupa trei luni de frecat menta ,plus inca doua in toate liberele si vacantele,de se inseamna munca arbatori, va vaitati ca veniti doua ore la scoala.Daca nu e bine la scoala,poftiti la privat sa vedeti ce inseamna munca si competenta.Dintre voi, trei sferturi sunt indolenti ,puturosi si cu pregatire zero.Pentru un sfert imi scot palaria.Pacat ca salariul nu reflecta valoarea ca unii ar avea salar de bancher si altii de maturator.
  • 0 (0 voturi)    
    Cred ca ministerul educatiei este in plus (Vineri, 7 septembrie 2012, 23:47)

    fane_grija [utilizator]

    Ministerul Educatiei nu-si mai justifica existenta de mult. Singurul moment in care s-a miscat ceva acolo a fost sub conducerea lui Funeriu.
    In rest, cred ca daca acest minister nu ar fi existat am fi avut o scoala romaneasca mult superioara, chiar daca in fiecare scoala din tara asta profesorii si-ar fi facut singuri programa iar parintii le plateau salariile direct cu bani de acasa.