​​BAC 2012 O eleva din Vaslui a luat nota 10 in toamna la proba de Istorie dupa ce in sesiunea din vara a fost notata cu 1

de C. Ionel     HotNews.ro
Marţi, 4 septembrie 2012, 18:46 Actualitate | Esenţial

O eleva din judetul Vaslui a luat nota 10 la proba de Istorie a sesiunii din toamna a Bacalaureatului dupa ce in sesiunea din vara a primit la aceeasi proba nota 1, relateaza Vremea Noua. Adina Bulihar, absolventa a Liceului Teoretic "Mihail Kogalniceanu" Vaslui, a picat prima sesiune a examenulului dupa ce ar fi predat foaia de examen goala, fiind revoltata de subiect, sustin profesorii tinerei.

In prima sesiune, tanara a primit nota 9,7 la limba Romana, 9,3 la Geografie iar la Istorie a primit nota 1, adica doar punctul din oficiu, dupa ce ar fi predat foaia de examen goala. La proba digitala a primit calificativul "avansat" iar la Limba romana a fost notata cu "experimentat", arata sursa citata.

Catalin Ignat, directorul Liceului Teoretic "Mihail Kogalniceanu" Vaslui a declarat pentru publicatia locala ca tanara a fost o eleva foarte buna, cu note mari, avand bursa de merit "Am inteles de la profesori ca Adina ar fi fost suparata pe subiectul de la Istorie, motiv pentru care nu a scris nimic pe foaie. Ea a fost o eleva foarte buna, cu note foarte mari la celelalte materii din Bacalaureat, dar si la clasa. A demonstrat asta luand nota zece la proba la care a picat, adica Istorie."

In urma sesiunii din toamna, media elevei din Vaslui este 9,66.


Citeste mai multe despre   






















7671 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    felicitari (Marţi, 4 septembrie 2012, 18:57)

    un.Dac [utilizator]

    fata desteapta. bravo.
  • 0 (12 voturi)    
    . (Marţi, 4 septembrie 2012, 19:10)

    radukku [utilizator]

    Clar ca eleva n-a fost revoltata de subiect ci a stiut ca n-are cum sa ia nota mare pentru ca era un subiect pe care nu-l stapanea. Pentru a avea o medie mare la bac a ales sa redea examenul. A fost o alegere emotionala, irationala care o poate costa un an din viata. Dar asta e...
    • +2 (2 voturi)    
      de ce s-o coste un an din viata? (Miercuri, 5 septembrie 2012, 1:07)

      zapada reloaded [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      din cate stiu eu, nu a inceput anul universitar si mai sunt inca posibilitati de a se inscrie la o facultate
  • +10 (12 voturi)    
    pai, bun (Marţi, 4 septembrie 2012, 19:15)

    Soljenitin [utilizator]

    Si care a fost subiectul ala care nu i-a placut?
    • +1 (1 vot)    
      subiectul (Miercuri, 5 septembrie 2012, 10:03)

      OanaCalian [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

      Din Gandul:

      Elevii de clasa a XII-a care susţin examenul de BACALAUREAT 2012 şi au absolvit la profilul uman, susţin miercuri, 4 iulie, proba obligatorie a profilului, ISTORIE.

      La primul subiect, elevii au primit două texte la prima vedere şi au avut de răspuns la câteva întrebări. La subiectul al doilea , aceştia trebuiau să scrie despre una dintre constituţiile României (anul apariţiei, caracteristici), iar la subiectul al treilea să scrie un eseu despre relaţiile internaţionale ale României în perioada postbelică.
  • -4 (16 voturi)    
    Respect (Marţi, 4 septembrie 2012, 19:20)

    cato [utilizator]

    Respect celor care nu se lasa calcati in picioare de sistem!
  • +8 (10 voturi)    
    Asa. Si? (Marţi, 4 septembrie 2012, 19:24)

    Berzelius [utilizator]

    Bravo ei!

    Nu vad care-i stirea de senzatie. A dat foaia goala, a primit doar punctul din oficiu. Probabil a avut un blocaj, e treaba psihologilor sa explice acest aspect.

    In sesiunea din toamna a stiut totul perfect, a scris tot ce stia pe foaie, a luat nota pe care o merita. End of story.
  • -5 (9 voturi)    
    Revoltata de subiect ??? (Marţi, 4 septembrie 2012, 20:23)

    danbxx [utilizator]

    HaHaHa ce tare, auzi, revolata de subiect a stat ca vaka la muls.