VIDEO Ecaterina Andronescu a fost ranita usor intr-un accident rutier din Capitala. Ministrul a refuzat internarea: "Este in ordine, doar m-am speriat"

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 16:24 Actualitate | Esenţial

Ecaterina Andronescu
Foto: Agerpres
Ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu, a fost implicata intr-un accident auto petrecut sambata in Bucuresti, anunta Realitatea TV, fiind ranita la mana stanga. Potrivit loctiitorului medicului-sef al SMURD, Manuela Guran, ministrul a fost lovit la mana stanga de airbag-ul masinii care s-a deschis in momentul impactului. Reprezentantul SMURD a precizat pentru Agerpres ca ministrul Educatiei a dat semnatura ca refuza transportarea la spital sau alte investigatii.

UPDATE Andronescu a declarat ca se simte bine si ca nu au fost motive pentru spitalizarea sa, ci doar s-a speriat putin.

"Este in ordine. Eu veneam prin fata Salii Palatului, pe strada Luterana si veneam spre minister. In intersectia cu Stirbei Voda aveam verde, un taximetrist a intrat pe rosu si peste mine. De la airbag-uri m-am ars putin la trei degete, dar nu e ceva important. Nici taximetristul nu are nimic. Dacia Logan cu care eram eu este avariata in fata. M-am speriat. Eu sunt sofer cu experienta si asta este. Nu am mai patit niciodata asemenea lucru este adevarat, dar orice om se sperie cand trece peste ceva similar", a declarat Andronescu, la Romania TV, dupa accidentul rutier in care a fost implicata, potrivit Agerpres.

Potrivit Ecaterinei Andronescu, exista si un martor care a vazut cauza accidentului si anume un sofer de autobuz.

"Pe Stirbei Voda, in intersectia aceea, exista un semnal de verde intermitent pentru luat la dreapta. In intersectie se angajase, pentru luat la dreapta, un autobuz. Evident ca autobuzul avea verde, dar pentru cei care mergeau inainte pe Stirbei era rosu, numai verdele intermitent ii dadea voie soferului sa o ia la dreapta, soferului de autobuz. Si el este martor. El stia ca celalalt a avut rosu, a coborat din masina, a venit si a spus care a fost situatia", a explicat demnitarul.

Ea a afirmat ca starea sa este una buna si ca nu necesita internarea in spital, mentionand ca a refuzat spitalizarea pentru ca nu era cazul.

Intrebata daca se gandeste sa mearga cu sofer de acum inainte, ministrul Educatiei a raspuns: "O sa ma gandesc la subiectul acesta. Nu am mai avut niciodata pana acum si conduc de foarte multi ani".

Ministrul Educatiei se afla la volanul masinii sale de la Senat.

UPDATE 2 Brigada Rutiera: Taxiul care a lovit masina ministrului ar fi intrat in intersectie pe culoarea rosie

Soferul taxiului care a lovit masina pe care o conducea ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu, ar fi intrat in intersectie pe culoarea rosie a semaforului si astfel coliziunea dintre cele doua autoturisme nu a putut fi evitata, potrivit Brigazii Rutiere a Capitalei.

"Loganul condus de doamna ministru circula pe strada Ion Campineanu spre Luterana, iar autoturismul Logan-taxi circula pe Stirbei catre Calea Victoriei, pe banda doi. Din primele cercetari facute de politisti la fata locului, se pare ca autoturismul taxi ar fi patruns in intersectie pe culoarea rosie, astfel cele doua autoturisme intrand in coliziune. In cauza se continua cercetarile, niciuna dintre persoanele implicate nu a fost transportata la spital pentru ingrijiri medicale, acestea nu au solicitat acest lucru. Se continua cercetarile pentru a identifica cauzele care au dus la producerea acestui incident rutier. Masinile au fost destul de avariate", a declarat pentru Agerpres Ioana Stancu, purtator de cuvant la Brigada Rutiera a Capitalei.

Ecaterina Andronescu conducea masina sa pe strada Stirbei Voda din Bucuresti si a fost lovita de un taxi. Martorii spun ca vinovat de accident este taximetristul, care a trecut pe culoarea rosie a semaforului.

Ambele masini implicate in accident sunt marca Dacia Logan.
























5538 vizualizari

  • +8 (26 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 16:32)

    sictireanu [utilizator]

    Dimineata Hasotti, acum Abramburica :) "Sper ca Basescu e fericit acum" :))
    • +10 (14 voturi)    
      haha (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 17:57)

      hartagramz [utilizator] i-a raspuns lui sictireanu

      am citit titlul si primul lucru care mi-a venit in minte a fost asta cu sper sa basescu e fericit acum :))) excelent
    • +8 (8 voturi)    
      prea multe accidente.. (Duminică, 2 septembrie 2012, 0:09)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui sictireanu

      1. camere de filmat in intersectii cu amenda 'in plic' daca treci pe rosu sau depasesti viteza legala.
      2. pedepse mai dure. carnet suspendat maxim 3 luni pentru ca ai trecut pe rosu? eu as recomanda maxim 3 ani...

      azi era un ministru al USL la volan, dar s-a intamplat de prea multe ori sa fie un pieton, un biciclist, un motociclist sau un sofer ghinionist.. care n-a trait sa spuna povestea..
  • +11 (15 voturi)    
    de cercetat (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 16:37)

    nash pandelica [utilizator]

    daca in tazi nu era cumva, macar pasager, funeriu.
  • -6 (16 voturi)    
    nu fiti natarai .... (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 16:53)

    adrian_s [utilizator]

    daca aveti putina conostinta de cum se conduce si cum functioneaza un autovehicul ati fi putut constata ca masina cu numar de senat a intrat in plin in partea dreapta a taxi-ului ....

    cel putin asa am vazut din imagini....

    HOTNEWS corecteaza stirea sa nu cadeti in penibil alaturi de tutele de la antena 3 / rtv / realitatea ........

    incepe sa-i ajunga blestemele lui basescu :))
  • +2 (12 voturi)    
    in taxi era Basescu (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 16:54)

    nb2k [utilizator]

    Mergea incognito la Carrefour, sa-si cumpere fructe si legume romanesti.
  • +3 (15 voturi)    
    Basescu (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 18:05)

    HP [utilizator]

    Basescu era soferul taxiului, in mod sigur, deci el e de vina.
  • +2 (8 voturi)    
    Deci cu mina dreapta in sus (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 19:07)

    Kepler [utilizator]

    va putea sa deschida anul scolar. Cealalta o va tine in buzunar!
  • 0 (4 voturi)    
    Abramburica (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 22:07)

    costelfarafrica [utilizator]

    Am vazut reportaje de la fata locului si lumea il incrimineaza pe taximetrist. Indiferent pe ce culoare a intrat taxiul in intersectie Ministreasa daca voia sa vireze la dreapta trebuia sa se asigure ( conducere preventiva pentru a evita orice pericol) . Si ma intreb eu oare cu ce viteza circula ministreasa daca a reusit sa rastoarne taxiul?. Aceasta Pacoste de politician dupa ce a distrus invatamantul incepe sa omoare oameni pe strada. Pana cand rabdam aceste specimene abjecte care ne trateaza ca pe niste dobitoci pe toti muritorii de rand?
  • -3 (7 voturi)    
    soferul de taxi (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 22:16)

    PedaGogu [utilizator]

    Soferul de taxi era nervos ca mai trebuie sa isi tina copiii o saptamana acasa, in loc sa mearga la scoala.
  • +3 (7 voturi)    
    o fi vreun semn.. cine stie.. (Sâmbătă, 1 septembrie 2012, 23:02)

    Inna100 [utilizator]

    Desigur ca sunt rautacioasa acum. Pentru ca indiferent cat detest dezastrul creat de uslamisti, sa nu mai vorbesc de consecintele pe termen lung ale acestui dezastru, vesti de felul acesta nu imi creeaza satisfactii
    .. Adevarul este ca atunci cand am vazut-o shocata si plina de pureci, iesind dintr-o daramatura ..care cica ar fi fost o scoala romaneasca de sat, in secolul 21, pe langa shoc si groaza , am avut totusi si un sentiment ciudat de compasiune pentru biata doamna Caty
  • +2 (2 voturi)    
    palitura strasnica (Duminică, 2 septembrie 2012, 8:59)

    Matrox [utilizator]

    Am ramas prodund impresionat de accidentul suferit de masina doamnei Andronescu membru al CC al PCR ( a a a a pardon al PSD - tot una e).
    Ma doare si acum pivorul si planetara de la palitura suferita. Omul cu buzduganul - omul muncii a dat si el pe rosu? Ba nu peste ROSU! Ce dr...u ne-am saturat de comunism!
    In urma paliturii strasnice doamnei ministru al ministerului care produce tineri mai mult sau mai bine pregatiti, i-a venit mintea la cap si a luat o decizie brusca: prelungirea vacantei pana in 15 septembrie. Bravos! E singurul pas spre normalitate de cand domnul Poanta a luat puterea!
    In continuare ma doare la pivot si ma gandesc la palitura strasnica!
    Sanatate si reparatie grabnica!
  • +1 (1 vot)    
    poate era bine sa se interneze (Duminică, 2 septembrie 2012, 9:04)

    Ella-Lia [utilizator]

    Sa-si trateze labuta ranita si sa dea liniste tarii si MEN

    Asa evitam ca scoala sa incepaa in 17, si basca o mai cautau si la cap sa vada de e intreaga sau nu. Evident daca gaseau ceva dereguli, magareata cadea pe bietul taximetrist ca el a stricat-o la cap (de parca nu vede o tara intreaga cat o duce mintea...)

    Zau asa chiar nimeni nu se duce la usa MEN sa faca tam-tam cu brambureala creata de madam ?
  • 0 (2 voturi)    
    Poate sa-mi explice cineva... (Duminică, 2 septembrie 2012, 13:28)

    mcris [utilizator]

    ...cum te arde la mana airbag-ul (de la Logan)?
    • -1 (1 vot)    
      I-a ars una la mana... (Duminică, 2 septembrie 2012, 18:56)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui mcris

      Ce-i asa de greu de imaginat.
    • 0 (0 voturi)    
      teoretic (Luni, 3 septembrie 2012, 13:58)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui mcris

      e ca orice airbag deci daca esti cu mana pe volan te cam arde.... Nu glumesc, ca am semn si acum pe mana. E drept, eu conduceam o alta marca de masina.
  • +1 (1 vot)    
    ceva ma mira... (Duminică, 2 septembrie 2012, 19:06)

    ..13 [utilizator]

    Ce cauta doamna Ministru cu o masina de la SENat???

    O are pe inventar pe viata sau cum este treaba cu folosirea acelei masini de la Senat pentru un membru al guvernului???

    Daca ne uitam pe alte retele o sa vedem si pozitia masinii- a taxiul - rasturnate. Dupa cum arata taxi-ul a primit direct, in mijloc, lovitura, care este destul de nasoala de unde ipoteza ca ambele masini aveau ceva viteza, daca nu cumva cel putin masina ministeresei...Este ca si cum eu ma imping in dansul - de langa mine - si daca nu am suficienta viteza, nema impact...