Judecatoarea Aspazia Cojocaru (CCR): Sunt interese mari in spate ale unor oameni care nu vor sa piarda. Amenintarile cu moartea au venit dintr-o parte a clasei politice

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 28 august 2012, 16:27 Actualitate | Esenţial


Aspazia Cojocaru
Foto: CCR.ro
Judecatoarea Curtii Constitutionale Aspazia Cojocaru, puternic atacata de o parte a presei dupa votul privind invalidarea referendumului, a declarat marti, pentru Evenimentul Zilei, ca, din informatiile pe care le detine, amenintarile cu moartea la adresa sa au venit "dintr-o parte a clasei politice"

"Din informatiile pe care le am, cunosc ca amenintarile cu moartea au venit dintr-o parte a clasei politice", a raspuns judecatoarea, intrebata de Evenimentul Zilei daca stie cine a amenintat-o cu moartea.

"Sunt interese mari in spate ale unor oameni care nu vor sa piarda. Cei care au procedat in felul in care au facut-o ...Hmmm!... Stiau ca incalca legea, dar nu s-au gandit ca pot fi opriti. Iata ca in tara asta exista institutii si oameni care-si fac datoria si apara legea", a adaugat ea.

La inceputul lunii iulie, Aspazia Cojocaru a sesizat Parchetul cu privire la faptul ca a fost amenintata cu moartea inainte de inceperea dezbaterilor asupra avizului de suspendare din functie a presedintelui Romaniei, cu privire la votul pe care urma sa il dea.

In 27 iulie, Ministerul public a anuntat ca doi politisti si un detinut de la Penitenciarul Giurgiu sunt cercetati pentru amenintarile cu moartea la adresa judecatoarei Aspazia Cojocaru.

Procurorul general al Romaniei, Laura Codruta Kovesi
, a declarat, in 22 august, ca ca in acest dosar a fost identificata imprimanta cu care s-a tiparit documentul prin care a fost amenintata judecatoarea CCR, potrivit Agerpres.

Detinutul in cauza este Nicu Pirlateanu, condamnat la pedeapsa de 19 ani inchisoare pentru uciderea tatalui sau, pe 8 ianuarie 2008.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14086 vizualizari

  • -15 (41 voturi)    
    cine ?! (Marţi, 28 august 2012, 16:32)

    ics_11 [utilizator]

    Sa zica lucrurilor pe nume : care parte a clasei politice, cine, cand ... Generalitati din astea nu inseamna nimic, "soparlite" din astea nu ne ajuta sa progresam.
    • -34 (48 voturi)    
      asta e stilul securist ... (Marţi, 28 august 2012, 16:45)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

      cate o soparla mica la fecare discurs ...
      • +18 (28 voturi)    
        Atata timp cat (Marţi, 28 august 2012, 17:47)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        s/a aflat in contradictie cu cei 3 "buni" care crezi ca este raspunsul?
        Daca vrei stil securis la "fecare" discurs, uita/te la cei doi papagali!
        Basescu a avut taria de a preda Presedintia cacaraului, invers... nu! Cacarau a preferat, ca un copil retard ce este, sa se dea dupa cires!
        pontalaul a plecat, cica la congres (unde altundeva?)!
        Care este stilul securistic, nu securist?
        Sa promiti si sa nu faci?
        Sa spui ca ce face celalalt e prost, dar tu sa faci ca el?!
        Te rog frumos, nu ma insulta!
        Uita/te doar la astia doi prosti si abia dupa aceea... vorbeste!
      • +5 (9 voturi)    
        "stilul securistic" (Marţi, 28 august 2012, 21:06)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Daca cineva are o alta parere sau o actiune care contravine interesului politic al partidului acela este desfintat prin orice mijloc.
        Ce zici cel ce a dat comunicatul Jandarmeriei in legatura cu sanctiunile aplicate unor manifestanti din Piata Universitatii a fost "restructurat"?
    • +31 (41 voturi)    
      Oamenii lui Vantu... (Marţi, 28 august 2012, 16:49)

      cboengiu1284466354445 [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

      Voiculescu si Dogaru
    • +13 (17 voturi)    
      Nu e treaba dansei (Marţi, 28 august 2012, 16:56)

      fane_grija [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

      Daca tie iti este sparta casa de un hot este treaba ta sa il descoperi? Sau organele abilitate trebuie sa demareze cercetarile si sa stabileasca cine, cand, in ce conditii, daca a fost un singur faptas sau mai multi, daca a avut complici sau nu?

      Chiar daca judecatoarea banuieste din ce parte a clasei politice au venit amenintarile nu poate arata cu degetul fara probe, iar probele se strang in cadrul anchetei demarate de parchet. Daca parchetul isi face treaba o sa afli si detaliile, si cine si unde si restul. Pana atunci nu mai arunca cu rahat intr-un om care a avut curajul sa apere legea chiar si atunci cand dovedit, a fost amenintata cu moartea. Ramane de vazut cine sunt papusarii din spatele detinutului condamnat la 19 ani de inchisoare [cat de convenabila situatia] si a celor doi politisti care au accesat baza de date fara mandat.
      • -7 (11 voturi)    
        banuieli (Marţi, 28 august 2012, 21:10)

        ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui fane_grija

        Ce spui tu ?! "Judecatoarea banuieste" ?! Nu stie sigur ?
        • 0 (2 voturi)    
          asa incepe (Miercuri, 29 august 2012, 9:07)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

          cu banuieli.
          har Domnului, procuratura isi face treaba.
          e pe fir si va ajunge si la capat.
          un nume deja se stie.
          de fapt se stiu vreo trei. pare-se unelte.
          se va ajunge si la uneltitor/i.

          pana una alta, aspazia ar trebui sa dea in judecata latrinele si vuvuzelele care publica calomnii.
          cred ca, in orice tribunal, ar avea dreptatea de partea sa.
          niciunui magistrat nu'i place ca un altul sa fie calomniat.

          o dezvaluire este una si campanie de calomniere este alta.

          pana una-alta, varanu sa zica mersi c'a fost stampilat, de justitie, numai ca turnator.
          cacarau a avut dreptate, n'a fost turnator, a fost grad mare !

          intr'o zi, va veni unul mai tare ca base si va deschide toate arhivele securitatii.

          pana atunci, sper ca procuratura sa redeschida dosarele revolutiei si ale mineriadelor.

          chiar daca nu mai ajunge la inchisoare, ilici va trebui sa fie inscris in istorie ca criminal, sa traiasca cu stampila asta pe restul zilelor, cate o mai avea.
          si nu numai el, toti cei care intr'un fel sau altul, mai mult, sau mai putin, au mainile patate cu sange romanesc.

          jos clica de la grivco !
    • +12 (14 voturi)    
      pai Ponta cand s-a plans (Marţi, 28 august 2012, 17:32)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

      ca a primit amenintari cam ce nume a pronuntat??
      http://www.gandul.info/politica/ponta-familia-mea-a-primit-amenintari-copilul-meu-a-fost-amenintat-9825022
      • +2 (2 voturi)    
        aia e o minciuna sfruntata (Miercuri, 29 august 2012, 9:08)

        rakleta [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        De altfel nu-si mai vede nici lungul nasului dupa cate a indrugat.
        E spusa asa ca sa sensibilizeze votantii.
        Pai in ce tara ar ramane nepedepsiti niste amenintatori de copii de prim ministru ? In nici o tara, nici macar in Romania.
        Nimeni nu a fost pedepsit, deci consider minciuna sfruntata.
    • +2 (2 voturi)    
      . (Miercuri, 29 august 2012, 10:23)

      gb [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

      nu inteleg cum progresezi daca sti care parte a clasei politice a facut-o. Progresezi daca nici o parte a clasei politice nu pune presiune pe justitie. Pana una alta cei care injura justitia din toate pozitiile sunt cei de la USL.
      • 0 (0 voturi)    
        cu sopirlite nu progresezi (Duminică, 2 septembrie 2012, 4:25)

        ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui gb

        asta trebuia sa intelegi : cu sopirlite nu progresezi.
  • +25 (29 voturi)    
    Oameni politici romani (Marţi, 28 august 2012, 16:42)

    Captain Obvious [utilizator]

    Sunt destul de lasi incat sa se opreasca doar la amenintari din fericire.
    • -6 (10 voturi)    
      Mafia romaneasca (Marţi, 28 august 2012, 18:00)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      In general, mafia romaneasca se limiteaza la infractiuni economice. Sa nu uitam ca vorbim despre oameni cu bani, care se cred si se simt atotputernici. Evitarea violentei nu e o dovada de lasitate, ci poate o dovada a respectului pentru viata.

      N-as vrea sa-i laud pe mafiotii romani. Dar acuzatia de lasitate nu se sustine.
    • -1 (7 voturi)    
      Corect ....ei.... (Marţi, 28 august 2012, 21:26)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      1.Inhata posturi europarlamentare.
      Pt fiice,fii,etc.
      2.Inhata apartamente ne-netziioooo.....ramase libere.
      Apoi primesc NUP.
      3.Vand fier vechi sub brandul Independenta,mare cat 3 terenuri de la Super-Bowl....
      4.Orice asemanare cu paiate politice este pur intamplatoare...
  • -14 (18 voturi)    
    hmmm, care clasa politica? (Marţi, 28 august 2012, 16:44)

    dandra [utilizator]

    thank you captain obvious:)
  • +27 (35 voturi)    
    Va spune (Marţi, 28 august 2012, 16:46)

    tigan2012 [utilizator]

    Va spune la momentul potrivit.Dar, Nu-i greu de banuit din care parte a clasei politice.Adormescu si Tonta stiu de ce!
    • 0 (6 voturi)    
      Antonescu si Tontra ? (Marţi, 28 august 2012, 21:16)

      ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui tigan2012

      Cineva mai sus spunea ca Voiculescu si Dogaru. Tu sugerezi ca ar fi Antonescu si Tontra.
      Un altul zice ca e usor de ghicit. Altul spune ca daca a votat intr-un fel inseamana ca a fost amenintata de ceilalti. Poate ca a votat in acel fel tocmai pentru ca a cedat amenintarilor
      E amuzant, dezlegam ghicitori si fiecare alege raspunsul care-i place. De rezolvat nu rezolvam nimic, nu progresam.
  • +33 (45 voturi)    
    Ea ar trebui sa fie Ministrul Justitiei (Marţi, 28 august 2012, 16:52)

    Sash [utilizator]

    Pentru curajul de-a aplica legea intr-o tara unde legea e numai pentru cei fara aparare
    • +4 (14 voturi)    
      altii au fost si mai curajosi (Marţi, 28 august 2012, 17:16)

      ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Sash

      Ceilalti cinci au fost si mai curajosi. Ea a mai ezitat. Si in plus de asta : ce poate face un ministru de justitie ? Nici macar sa puna niste intrebari la procurori n-are voie in tara asta, ca se incalca separatia puterilor. :))
      • +8 (10 voturi)    
        Un Ministru al Justitiei cu forta de caracter (Marţi, 28 august 2012, 18:56)

        Sash [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

        probat in fata amenintarii

        - vs Coana Chiritza Pivniceru care se plimba cu masina unui condamnat de lux



        Poate pt. c-a ezitat a si fost amenintata
        Si ceilorlalti cinci li se cuvine respect, dar daca te gandesti bine, ei s-au aparat prin forta propriei lor solidarizari; in timp ce ea a fost la mijloc, deci a trecut prin aceste lucruri absolut singura
        • +2 (4 voturi)    
          Votul decisiv (Miercuri, 29 august 2012, 5:12)

          Leon_Magnificul [utilizator] i-a raspuns lui Sash

          In plus, ceilalti judecatori au fost trecuti la "pierderi planificate", in vreme ce pucistii contau pe votul politic al d-nei Cojocaru, construindu-si si strategii pentru un vot 5-4.
  • +8 (12 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 28 august 2012, 16:56)

    Mowgli [anonim]

  • +1 (7 voturi)    
    spuneti clar cine v-a amenintat (Marţi, 28 august 2012, 17:12)

    paolalaan [utilizator]

    sa se lamureasca o data incercarea de fraudare si de dominare a justitiei, facuta de ...cei ce nu voiau sa piarda ...trebuie sa-i devoalati ..ar merita-o ...
  • +10 (14 voturi)    
    clasa politica (Marţi, 28 august 2012, 17:22)

    Angoasat [utilizator]

    Indirect spune clar cine ''Stiau ca incalca legea, dar nu s-au gandit ca pot fi opriti.''..deci USL reprezinta crima organizata in Romania!!
  • +16 (20 voturi)    
    Datorie? Corectitudine? (Marţi, 28 august 2012, 17:28)

    Sthelian [utilizator]

    Daca CCR era independenta invalida referendumul din 2 august.
    Ba mai mult, il invalida datorita atitor localitati cu prezente de peste 100%. Ceea ce era si mai grav pentru guvernul actual.
    Nu mai era nevoie de interventii externe si trimisi speciali sa vina in Romania.
    Cit despre amenintari, daca aveti nume spuneti public, daca nu lasati pe cei in drept sa cerceteze.
  • +7 (13 voturi)    
    FELIX amenintatoru' (Marţi, 28 august 2012, 17:40)

    TontonMacoute [anonim]

    RESPECT!
  • +10 (14 voturi)    
    e foarte clar (Marţi, 28 august 2012, 18:08)

    dan_bad [utilizator]

    Cum nu e clar din ce parte... "Stiau ca incalca legea, dar nu s-au gandit ca pot fi opriti. Iata ca in tara asta exista institutii si oameni care-si fac datoria si apara legea" ... adica au incalcat legea si credeau ca nu pot fi opriti DAR iata ca au fost opriti.... deci ghici ciuperca cine-s? ;)
  • -1 (9 voturi)    
    Am inteles (Marţi, 28 august 2012, 18:33)

    ploiesteanu [utilizator]

    Voiculescu i-a dictat la telefon ce sa scrie, asa incat, fara indoiala, puscariasul nostru facea parte vrand nevrand , "dintr-o parte a clasei politice".
    Au facut si americanii un film pe o tema asemanatoare.
  • -9 (21 voturi)    
    Aspasia, scumpi ? (Marţi, 28 august 2012, 19:07)

    Mai mult de un neuron [utilizator]

    Lămurește-ne, te rog. Ai fost condamnată penal de drept comun, colaboratoare a Securității, șantajată de Băse ? Îți mulțumim pentru răspunsuri și poate, poate că ar fi bine să te documentezi referitor la zilele de vizită de la Mislea. Știi tu de ce....
    • +3 (5 voturi)    
      Un neuron (Miercuri, 29 august 2012, 5:19)

      Leon_Magnificul [utilizator] i-a raspuns lui Mai mult de un neuron

      Daca d-na Cojocaru e santajabila, de ce n-a facut-o si USL-ul? A avut o jena?

      Data viitoare abtine-te de la comentarii, pentru ca-ti fac rau. Acum ai ramas intr-un singur neuron. Curaj insa, nu-i totul pierdut! Pune-ti neuronul alaturi de ceilalti, si veti avea 7.4 milioane de neuroni, care sint o forta.
  • -3 (7 voturi)    
    ... (Marţi, 28 august 2012, 20:21)

    Anonymous89 [utilizator]

    Uitati cum datorita acestei persoane acum un popor intreg trebuie sa suporte un presedinte ilegitim.Romania trebuie sa multumeasca acestei cretine ca a fost vandu-ta bucata cu bucata acestui mafiot.
  • -8 (10 voturi)    
    Se apara de puscarie! (Marţi, 28 august 2012, 20:30)

    AndreeaElena [utilizator]

    Basescu si cei din clica lui au interese mari! Si anume sa ramana in acele functii pentru a se apara de puscarie!
  • -7 (9 voturi)    
    ... (Marţi, 28 august 2012, 21:03)

    AndreeaElena [utilizator]

    Cu siguranta cei care nu au vrut sa piarda sau care nu au stiut sa piarda intr-un mod cinstit, au avut grija sa corupa pe cine a trrbuit pentru a revenii la putere.
  • -1 (1 vot)    
    cine o mai crede pe penala asta? (Miercuri, 29 august 2012, 11:15)

    deceneus [utilizator]

    cine o mai crede pe penala asta?

    rau a ajuns poporul roman ca o fosta detinuta sa hotarasca impotriva votului popular.