Parchetul General: Peste 500 de dosare penale vizeaza nereguli la referendum. Reprezentantii celorlalte puteri sa se abtina de la declaratii care ar putea fi interpretate ca presiuni la adresa procurorilor

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 16 august 2012, 13:14 Actualitate | Esenţial


Parchetele cerceteaza peste 500 dosare penale privind desfasurarea Referendumului pentru demiterea presedintelui, o parte dintre ele fiind inregistrate pe rolul Directiei Nationale Anticoruptie, precizeaza Ministerul Public, care solicita, intr-un comunicat de presa, "reprezentantilor celorlalte puteri sa se abtina de la declaratii care ar putea fi interpretate ca presiuni la adresa procurorilor".

Dosarele aflate pe rolul DNA vizeaza "cercetari cu privire la comiterea unor infractiuni prevazute de Legea nr.78/2000" privind prevenirea, descoperirea si sanctionarea faptelor de coruptie.

Ministerul Public precizeaza ca aceste dosare penale "nu verifica modul in care au votat cetatenii si nu sunt cercetate persoanele care au votat, ci sunt investigate posibile fraude electorale".

Verificarile efectuate in aceste dosare au conturat mai multe tipologii de comitere a unor posibile fraude, potrivit sursei citate:
  • persoane care figureaza ca au votat atat pe listele electorale permanente cat si pe listele electorale suplimentare;
  • persoane care figureaza ca ar fi votat dar in realitate nu s-au prezentat la vot;
  • prezenta pe listele electorale suplimentare a unor persoane cu date de identificare nereale;
  • prezenta pe listele electorale suplimentare a aceleiasi semnaturi in dreptul unui numar mare de persoane;
Pentru stabilirea situatiei de fapt e necesara audierea persoanelor despre care exista indicii ca au fost trecute fictiv in listele electorale permanente sau suplimentare, calitatea acestora fiind de martor.

Audierea martorilor s-a efectuat in conformitate cu prevederile Codului de procedura penala. Potrivit art. 85 din Codul procedura penala, inainte de a fi ascultat martorul depune juramant tinand mana pe cruce sau pe biblie.

Precizarile Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie vin dupa ce presedintele interimar Crin Antonescu a cerut public, miercuri, Procurorului General Laura Codruta Kovesi, presedintelui CSM Alina Ghica si ministrului interimar al Justitiei Victor Ponta sa ofere explicatii in legatura cu natura anchetelor "in masa" pe care Parchetul General sau procurorii  DNA le desfasoara intr-un mare numar de localitati din tara.

Antonescu a comparat anchetele cu colectivizarile din anii 50.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5059 vizualizari

  • +15 (19 voturi)    
    Sorina (Joi, 16 august 2012, 13:22)

    Raluca26 [utilizator]

    Daca ne mai conduc mult tara nenorocitii astia din U S L o sa fie vai mama noastra, deja au inceput romanii sa se planga, ca nu mai este mult pana va creste pretul gazului, metrorexul va mai face inca o marire de pret, mancarea se scumpeste, euro a explodat, benzina ce sa mai zic de ce pret are....deci Ponta si Crin ce fac???? Astia ne duc spre pierzanie.
    • +7 (7 voturi)    
      Request for Help in Identifying Fraud (Joi, 16 august 2012, 14:11)

      Harold [utilizator] i-a raspuns lui Raluca26

      e cam greu ca useleul sa se mai ascunda:

      http://themonkeycage.org/blog/2012/08/09/post-election-report-romanians-presidential-impeachment-referendum-and-a-request-for-help-in-identifying-potential-fraud/
  • +13 (17 voturi)    
    Cine greseste plateste (Joi, 16 august 2012, 13:29)

    Caraz [utilizator]

    Procurorii DNA sa inceapa anchetele si la Constanta pentru ca ceea ce a facut Mazare e ilegal. A dus curvele dimineata la vot, apoi seara le-a rasplatit la club. Credeti ca ele aveau habar ce se intampla si ca in ziua aia se voteaza??? Toti baronii PSD au procedat la fel si vad ca incep sa cada capete ceea ce e foarte bine. Sa dispara odata pentru totdeauna toti mazaricii, oprisanii, olgutele si toti parvenitii.
  • -20 (30 voturi)    
    Poate că are mai mare importanță ce solicităm noi (Joi, 16 august 2012, 13:32)

    Krokodilul Chichiricios -Veritabil [utilizator]

    Noi, adică proștii care plătesc pentru asta, solicităm naibii procurorilor să nu-și piardă timpul pe banii noștri investigând infracțiuni care nu există. Măgăria cu bordurile făcută de dl.Videanu e mult mai importantă- o investighează cineva ? E exagerat că Băsescu poate avea atâtea slugi în procuratură și poate că ar fi timpul ca cineva să o trimită pe dna. Kovesi înapoi la păscutul gâștelor- de unde a venit.
    • +7 (13 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 16 august 2012, 13:45)

      [anonim] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios -Veritabil

      • -6 (12 voturi)    
        Bece... (Joi, 16 august 2012, 14:02)

        Krokodilul Chichiricios -Veritabil [utilizator] i-a raspuns lui

        Nu mă interesează vrăjelile. Mă interesează banii pe care-i arunc degeaba pe taxe și impozite- și evident pe bordurile cele proaste.Și nașpa pentru tine dar nici un varan nu dă nimic, spre deosebire de bășilă I-ul care am auzit că dă câte o pungă de plastic cui îl pupă-n tur...
        • +2 (6 voturi)    
          Lasa nene crocodilule.. (Joi, 16 august 2012, 15:00)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios -Veritabil

          ca infractiunile area de acre vorbesti tu ca nu exista, o sa vezi ca exista foarte bine. Si altii platesc taxe pentru platile acestor procurori si acei "altii" vor ca anchetele sa continuie. Nu te ingrijora: daca nu ai votat de mai multe ori o sa fii ok...
        • 0 (0 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Joi, 16 august 2012, 19:24)

          [anonim] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios -Veritabil

    • +14 (20 voturi)    
      Auzi Krokodilule (Joi, 16 august 2012, 13:48)

      x2x [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios -Veritabil

      sa intelegem ca ai si tu un dosar penal pt votul la referendum? sau nu inca? Te inteleg daca ti-e frica dar nu mi-e mila de tine. Si nici de ceilalti...
      Diversiunea cu Videanu nu tine. Acum era vorba despre alt subiect, care se pare ca nu-ti convine...
      • -8 (12 voturi)    
        Vreo 8.5 milioane de dosare... (Joi, 16 august 2012, 14:03)

        Krokodilul Chichiricios -Veritabil [utilizator] i-a raspuns lui x2x

        Da, cam 8.5 milioane de dosare. Numai că problema e că s-ar putea să avem câteva zeci de procurori cu capete sparte...și doar atât.
        • +2 (6 voturi)    
          Da.. (Joi, 16 august 2012, 15:03)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios -Veritabil

          ..cresc milioanele astea cam ca Fat-Frumus: in fiecare zi mai apare cate un milion.

          Cat de "ingust" poti fi sa sustii si sa crezi ca vor fi anchetati 8.5 milioane de oameni?

          Frica e pe voi, frauda e imensa!
          • -3 (5 voturi)    
            De ce ar trebui anchetat 1 om ? (Joi, 16 august 2012, 15:37)

            Krokodilul Chichiricios -Veritabil [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            Și atunci, de ce ar trebui anchetat 1 om ? Dacă nu mă înșel procurorii discută cu martori- și atunci au un caz- sau cu inculpați- idem. Deci domnii de la PD-L sunt rugați să furnizeze călduros un caz domnilor procurori dar la manieră tristă și realistă. Și atenție, să nu fie cumva cu primar PD-L că vă ia mama Monicăi Macovei...
            • +3 (3 voturi)    
              Vezi ca te-ai semnat gresit! (Joi, 16 august 2012, 16:44)

              lst [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios -Veritabil

              Ai scris "Krokodilul Chichiricios -Veritabil" si nu "Krokodilul Căcăra(u)cios -Veritabil".

              In rest, dupa ce ai sa iti iei medicamentele, poate ai sa realizezi ca:

              - sunt anchetati cei care apar in liste ca au votat de mai multe ori;

              - sunt anchetati cei din comisiile in care apar nereguli: date incorecte/ireale si aceeasi semnatura in dreptul mai multor alegatori de pe listele suplimentare.

              - li se iau declaratii (deci nu sunt anchetati!) celor care figureaza ca au votat desi nu s-au prezentat la vot;

              Simplu, logic si legal!
              Dar e greu sa te astepti la ratiune de la un "Krokodil Căcăra(u)cios -Veritabil"...

              Si, in final, atrag atentia ca ceea ce faci pe aici s-ar putea interpreta ca instigare la violenta impotriva procurorilor... asa, ca sa vezi de ce ai putea fi anchetat tu...
            • +1 (1 vot)    
              Nu baiatule (Joi, 16 august 2012, 17:21)

              kebab [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios -Veritabil

              Povestea e in felul urmator, urmeaza sirul: 1.) Identificarea votantilor dubli 2.) Votanti dubli ca sa nu faca puscarie dau in gat (declara tot ce s-a intamplat) 3.) Procurori urmeaza firul si ajung mai sus in structurile USL 4.) Executanti dau si ei in gat mai departe (alte declaratii) 5.) Toate declaratiile insumate duc intr-un punct central - Ponta/Antonescu si structurile superioare USL care au sustinut fraudarea. Pe baza declaratiilor executantilor(care nu vor sa faca puscarie pentru 50 ron) se purcede la punerea sub urmarire penala a inculpatilor. Final. PS: Din totalul de 8.5 mil. de votanti peste 30% sunt frauda.
        • +1 (1 vot)    
          Se vede ca te-ai dus la vot (Joi, 16 august 2012, 17:10)

          kebab [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios -Veritabil

          Ti-a spus Basescu sa stai acasa, acum la ce disperi. Vot dublu 2 ani de puscarie asta e, da-l in gat pe ala care ti-a promis marea cu sarea dupa marea votare.
    • +9 (11 voturi)    
      sincer? (Joi, 16 august 2012, 13:55)

      tanu [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios -Veritabil

      ma doare in cot de bordurile lui Videanu!pa mine ca alegator roman nu ma intereseaza ce a facut Videanu cu banii bucurestenilor!pe mine ma intereseaza soarta economiei in general(in Romania)restul este treaba celor din Bucuresti sa-l intrebe pe Videanu de borduri!
      • -3 (5 voturi)    
        Fără comentariii (Joi, 16 august 2012, 15:35)

        Krokodilul Chichiricios -Veritabil [utilizator] i-a raspuns lui tanu

        Bravos, bibicule, bordurile n-au legătură cu economia dar referendumul are. Halal.
        • +2 (2 voturi)    
          "greu la deal cu......" (Joi, 16 august 2012, 21:17)

          tanu [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios -Veritabil

          bordurile sunt platite din bani din taxe locale ! referendum are un impact economic bun daca este in termeni legali si un dezastru (economic general) daca se transforma in mascarada !ma rog ,este mai greu de inteles pt cineva de nivelul tau!se numeste macroeconomic si se i-au in calcul toate actiunile economice (daca ar fi vreo una de 3 luni incoace)si politice (foarte multe si proaste tot in 3 luni)si rezultatul acestora se analizeaza la 4-5 luni distanta adika aproape de "merry christmas"(obs.ghilimelele)
    • +9 (13 voturi)    
      "infractiuni care nu exista" ??? (Joi, 16 august 2012, 14:12)

      math [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios -Veritabil

      stimate concetatean, toate infractiunile de mai sus sunt usor de dovedit. citeste-le inca o data si vezi ca raman urme evidente:

      -persoane care figureaza ca au votat atat pe listele electorale permanente cat si pe listele electorale suplimentare;
      -persoane care figureaza ca ar fi votat dar in realitate nu s-au prezentat la vot;
      -prezenta pe listele electorale suplimentare a unor persoane cu date de identificare nereale;
      -prezenta pe listele electorale suplimentare a aceleiasi semnaturi in dreptul unui numar mare de persoane;

      Mi-e teama ca tu si prietenii tai politici veti sustine ca negrul e alb inclusiv printre zabrele.... Pana la urma e problema voastra, poate chiar ati aflat ca e curatenie si mancare acceptabila.
    • +2 (6 voturi)    
      dar de banii (Joi, 16 august 2012, 15:06)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios -Veritabil

      aruncati aiurea pe referendum nu iti pasa?
    • +1 (1 vot)    
      voi prostii USL-ului (Joi, 16 august 2012, 18:38)

      meddio [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios -Veritabil

      mergeti la puscarie, e simplu .... votezi de mai multe ori si castigi ! . ..... un pat la puscarie . Cum ? nu v-a spus Dragnea ce castigati ? offff, cred c-a uitat amanuntul asta , infractorilor .
  • -20 (26 voturi)    
    Deschis la vânătoare de procurori (Joi, 16 august 2012, 13:40)

    Krokodilul Chichiricios -Veritabil [utilizator]

    Orice fel de cetățean român are dreptul să răspundă prin forță și violență unor acțiuni ilegale și abuzive care nu sunt gestionate de statul român ci de o putere ”alternativă”, cea a procuraturii. ///(editat de HotNews.ro)
    • +9 (13 voturi)    
      Eu pun la bataie o funie pt. tine (Joi, 16 august 2012, 14:13)

      x2x [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios -Veritabil

      Deci am avut dreptata ca esti direct vizat de procurori. Nasol de tine. Iti inteleg disperarea. Esti cam in pozitia lui Nastase cand si-a tras glontul. Daca n-ai pistol, poti incerca cu o funie rezistenta
      • 0 (0 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 16 august 2012, 19:26)

        [anonim] i-a raspuns lui x2x

    • +7 (11 voturi)    
      Draga Rambo, (Joi, 16 august 2012, 14:16)

      math [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios -Veritabil

      exista multe farmacii deschise non-stop. Iar temperatura de afara este chiar acceptabila acum.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu te doare? (Joi, 16 august 2012, 15:33)

      cestmoi [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios -Veritabil

      Ca la cata ai, sigur doare...
  • -17 (21 voturi)    
    "celelelte puteri" (Joi, 16 august 2012, 13:48)

    kalughin [utilizator]

    ... cu certitudine se refera la reprezentantii SUA si UE care se amesteca in treburile justitiei din RO si la instigarea carora s-a declansat desantul "portareilor" basisti in teritoriu...ma intreb cand se va sesiza vre-un responsabil din ministerul public condus de kovesi la adevarata lovitura de stat ce se da de cateva saptamani in RO si vor incepe anchetarea anghelei merkel, barrosso, reding, v. orban, t. basescu, sri,sie,cia, mosadserviciile CE, kovesi, tapalaga, aligica, tismaneanu, patapievici, plesu, macovei, lazarescu, ungureanu, neamtu, preda, voinescu, etc....pentru subminarea economiei nationale, a securitatii statului, diversiune, actiuni impotriva ordinii constitutionale, complotul , compromiterea unor interese de stat etc
    • +7 (9 voturi)    
      ...ce va mai place cuvantul 'desant" (Joi, 16 august 2012, 14:11)

      xantipa [utilizator] i-a raspuns lui kalughin

      (pentru sensul corect al termenului, luati un DEX)
    • 0 (2 voturi)    
      Nici pe tine nu te doare? (Joi, 16 august 2012, 15:34)

      cestmoi [utilizator] i-a raspuns lui kalughin

      :-)
    • +1 (1 vot)    
      putini... (Joi, 16 august 2012, 18:16)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui kalughin

      ...au inteles ironia
  • -10 (14 voturi)    
    procurorii = codosii lui basescu (Joi, 16 august 2012, 14:11)

    deceneus [utilizator]

    procurorii Romaniei au ajuns codosii lui Basescu!
    Rusine!!!!
    • +4 (8 voturi)    
      frumos! (Joi, 16 august 2012, 15:14)

      CDon [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

      Cu astfel de pareri nici nu trebuie sa ne miram!
      Oare vreodata se va termina cu mizeriile, furturile, relatiile, pilele, nepotismul din tara asta? Nu m-am dus la vot si eu tare as dori sa vina procurorii la mine sa-mi arate daca a semnat cineva in numele meu sau nu! Pe mine nu m-ar deranja venirea procudorilor pentru ca eu sunt un om corect, muncesc pentru fiecare leut primit si ma doare ca nu pot oferi copilului meu tot confortul de care se bucura copiii hotilor. Nu vreau sa fur, vreau doar sa traim fiecare corect, datorita muncii si daruirii noastre, criterii normale de apreciere si nu altele....
  • +12 (14 voturi)    
    Unde am ajuns? (Joi, 16 august 2012, 14:13)

    CDon [utilizator]

    Bunicuta in loc sa-si vada de batranetile "ei" se leaga de procurori!? A uitat de mineriada? Unde erau hoasrdele care intrau peste oameni in casa si-i molestau? A uitat? Are amnezie? Rusine, rusine, rusine! Oare usl-ul si conducatorii lor stiu ce inseamna asta sau trebuie sa le traducem noi!
    Au un tupeu formidabil.La puscarie cu toti cei care incalca legea!!!!
  • +11 (15 voturi)    
    USL vrea sa ascunda infractiunile de la vot (Joi, 16 august 2012, 14:25)

    Gryphus [utilizator]

    Crin Antonescu se foloseste de institutia prezidentiala pt a pune presiune pe justitie desi lideri UE si SUA i-au cerut de cateva ori sa nu mai puna presiune pe justitie.

    USL incearca sa ascunda infractorii care au fraudat voturi la referendum, incearca sa ascunda furtul deci sunt complici
  • +2 (2 voturi)    
    Stați liniștiți (Joi, 16 august 2012, 20:27)

    Kayros [utilizator]

    Tovarăși, stați liniștiți la locurile voastre. Ați comis-o. ați comis-o, gata, nu vă mai speriați de ce se va întâmpla. Va veni cineva să vă ia, nu trebuie să vă bateți capul...