Ministrul britanic de Externe, William Hague: Toti actorii politici din Romania trebuie sa respecte litera legii si independenta Curtii Constitutionale

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 14 august 2012, 18:04 Actualitate | Esenţial


Ambasada Marii Britanii la Bucuresti informeaza, marti, ca ministrul britanic de Externe, William Hague, a transmis o scrisoare omologului sau roman Titus Corlatean in care reaminteste angajamentul Londrei privind sprijinul acordat Romaniei in eforturile de reformare a sistemului de justitie, subliniind totodata "importanta pe care comunitatea internationala o acorda principiului conform caruia toti actorii politici din Romania trebuie sa respecte litera legii si independenta Curtii Constitutionale".

"Ministrul britanic de Externe, William Hague, i-a trimis domnului Titus Corlatean o scrisoare de felicitare pentru numirea sa ca ministru de Externe. In acest document, oficialul britanic a reamintit angajamentul Londrei in ceea ce priveste sprijinul acordat Romaniei in eforturile de reformare a sistemului de justitie si in lupta impotriva coruptiei, in interiorul Mecanismului de Cooperare si Verificare. William Hague a subliniat importanta pe care comunitatea internationala o acorda principiului conform caruia toti actorii politici din Romania trebuie sa respecte litera legii si independenta Curtii Constitutionale", se arata in comunicatul remis, marti, HotNews.ro de Ambasada Marii Britanii la Bucuresti.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1397 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    da..au ei treaba cu asa ceva? (Marţi, 14 august 2012, 18:25)

    andryo [utilizator]

    are habar PONTA sau ANTONESCU ,in ce ne-au bagat..pentru orgoliile lor ?

    sa sacrifici un popor pentru orgoliul tau ?
    sa il indoctrinezi zilnic,de ani de zile cu veninul tau?

    USL este autorul moral pentru ceea ce este in mintea unor romani ,asa simpli cum sunt
  • +8 (10 voturi)    
    USL-ul mai are sa primeasca dojeni de la Papa (Marţi, 14 august 2012, 18:32)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    "Litera legii" - notiunea cea mai terfelita in ultimele luni de catre cei aflati la putere...

    Si da-i, si explica, zi de vara pana-n seara, cum ca albul din lege e negru, iar noi, poporul suntem niste prosti si nu intelegem...

    Daca noi nu intelegem, Europa si SUA ce are cu voi, mai USL ? Ne-ati facut de rasul lumii... !
  • +6 (8 voturi)    
    repetentu si plagiatorul, Iliecu Scaraotki si Nast (Marţi, 14 august 2012, 18:33)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    repetentu si plagiatorul, Iliecu Scaraotki si Nastase Arogantu Simulant , si gasca lor NU NU NU
    vor sa inteleaga ca Neo-Komunismul de tip Capitalism de Cumetrie Românesc a murit !
    • -8 (10 voturi)    
      dezinformatule (Marţi, 14 august 2012, 19:35)

      Colonel [utilizator] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      repetentul a terminat sef de promotie, iar plagiatorul are doctorat. Tu te lasi condus de un betiv, elev mediocru. Asta e nivelul tau.
      • +6 (8 voturi)    
        si Domnia Tovarasia Dvs are docturatul ?! (Marţi, 14 august 2012, 20:06)

        PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

        si Domnia Tovarasia Dvs are doct-uratul ?!
      • +1 (5 voturi)    
        Sef de Promotie... (Marţi, 14 august 2012, 22:49)

        Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

        ...la vodca viteza...Vezi ca Dormeo a repetat de trei ori...Ha,ha,ha,ha...Sef de Promotie de trei ori...Deci sef la cate promotii...?????!!!!
  • -3 (11 voturi)    
    Independenta cui ? (Marţi, 14 august 2012, 19:36)

    adrian88000 [utilizator]

    Au ramas in urma englezii cu realitatile din Romania.
    CCR este o gasca de banditi. De ce sa respectam independenta unei gasti de banditi ?
    • +1 (3 voturi)    
      Constitutia (Marţi, 14 august 2012, 21:23)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Nu-ti vine sa crezi. Dar daca de miine nu mai respectam Constitutia, o sa iei o bita in cap. Si o sa te oblojeasca tribul cu ceaiuri de radacini si rugaciuni. Daca ai noroc, o sa mai prinzi inca un an de viata, pina capeti urmatoarea bita dupa ceafa. Cind te inzdravenesti, poate o sa ai si tu ocazia sa spargi doua-trei capete, de foame, de ura, sau de placere. S.a.m.d.

      Ai inteles ceva despre Constitutie? E o intrebare retorica. Voi USL-istii sinteti toti impotriva legii, impotriva puscariei, impotriva regulilor, etc.
  • +4 (8 voturi)    
    un altul care nu stie adevarul (Marţi, 14 august 2012, 19:59)

    geocrin [utilizator]

    majoritatea romanilor, liderii europeni, iata recent ingrijorarea guvernului american nu cunosc adevarul.
    adevarul este, doar ceea ce spune antenescu si pontescu.
    daca nu le ies socotelile nu-i normal.
    ei uita ca socotelile cuiva pot sa iasa doar muncind.
    acesti tovarasi pe linga ca au avut tupeul sa nu participe luni de zile la lucrarile parlamentului.
    poate aveau motive sa critice, sa fie nemultumiti, dar trebuiau sa ne demonstreze ca ei lupta ca noi romanii sa o ducem mai bine.
    daca se comportau asa ar fi putut obtine votul meu.
    nu ma intereseaza foarte mult :nationalitatea, religia sau partidul.
    ceea ce ma intereseaza sunt faptele si nu vorbele dulci, care ascund de multe ori niste impostori.
    inca aveti sanse tovarasi dar nu continuati asa, luati-o de la inceput si munciti si va asigur de votul meu.
    pina atunci intelepciune si spor la demolat si curajul sa recunoasteti ca ati gresit.
    nu-i base cel mai bun, pe buna dreptate, romania merita ceva mai bun.
    spun ceva mai bun, si nu mai rau.
  • +1 (3 voturi)    
    Deci ... (Marţi, 14 august 2012, 21:39)

    gabbi [utilizator]

    AXA construită de Traian BĂSESCU este FUNCŢIONALĂ!
    Felicitări domnule Preşedinte al României (singurul) că ne-aţi creat astfel de parteneri/aliaţi care ne poate ajuta să apărăm DEMOCRAŢIA.
  • +1 (1 vot)    
    erata Foreign Office (Marţi, 14 august 2012, 23:00)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    "...trebuie sa respecte litera legii si independenta Curtii Constitutionale, indiferent ce plotoage sint in functia de judecator."
  • 0 (0 voturi)